Schap profiteert van dure huizen PZC Verbonden met bijzondere buurtschap Vrijwilligers bijten zich vast in WMO Onderling Sterk maakt mondiger leeuwse Eilanden ontvangt meer geld Kunstroute vffl) I Maartenshof officieel geopend L Oud-zetel gemeente Duivendijke Hotelgast slaat ruitjes in Politie vindt xtc-pillen in auto Avond over ontpoldering Brand in washok Vrouwenpolder zaterdag 25 maart 2006 JHDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft vorig jmr flink geprofiteerd van de waardestijging van woningen in bedrijfspanden. Dat heeft het !(hap ruim 800.000 euro meer jan belastingen opgeleverd. In lolaal heeft Zeeuwse Eilanden i,8 miljoen euro overgehouden. gigenaren van gebouwen moe- '({ii belasting betalen aan het wa lschap. Bij het bepalen van de waaide van woningen en bedrij- i ren bleek vorig jaar dat die aeer in waarde zijn gestegen dan was verwacht. Dat beteken de dus ook dat de bezitters meer belasting moesten betalen. Ook J andere belastingopbrengsten réien hoger uit. In totaal kwam 1,2 miljoen euro meer binnen. Zeeuwse Eilanden had dit voor jaar al zien aankomen. Daarom lijn de belastingtarieven voor 200 6 niet verhoogd maar gelijk- «ebleven. Er is ook geen correctie toege past voor de waardeverminde ringvan de euro (inflatie). Ande re grote voordelen heeft het wa nschap vorig jaar geboekt met de verkoop van grond en gebou wen (704.000 euro) en een hoge re winstuitkering van de aande len in de Nederlandse Water- éapsbank (653.000 euro). Dit rijn echter eenmalige opbreng sten. fen structureel voordeel is de bezuiniging van 353.000 euro op personeelskosten door de voort aande reorganisatie bij het wa terschap, die gepaard gaat met iÉrimping van het aantal mede werkers. Bermbeheer De parkeerterreinen van het wa terschap bleken vorig jaar even eens een goede bron van inkom sten. Ze leverden 116.000 euro meer op dan vooraf was ver wacht. Het is dus een goede zo- eier geweest, concludeert IHoekman, dagelijks bestuurs lid voor financiën. Hij wijst ver ier op de nieuwe vorm van 'sloot- en bermbeheer. Doordat pinder hulp van buitenaf hoeft BURGH-HAAMSTEDE - De meeste galeries en ateliers in Bnrgh-Haamstede en omstreken ictten zondag tussen 12.00 en 17,00 uur weer hun deuren open voor de maandelijkse kunstrou- jtc, De presentaties staan veelal in tiet teken van de lente. De loca ties van Marian van Puyvelde en Gees van Oostmalle in Nieuw-Haamstede zijn tot en met april gesloten. De kunste naars zelf zijn wel aanwezig in het kunstenaarscollectief aan de Noords tra at 43 in Haamstede. Advertentie j i Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com te worden ingehuurd, scheelde dat 300.000 euro'. Zeeuwse Eilanden geeft een klein deel van de 2,8 miljoen eu ro die van 2005 is overgehou den, uit aan nieuwe investerin gen. De rest, 2,5 miljoen euro, gaat in de algemene reserves. In deze spaarpot zit nu 9,9 miljoen euro. Dat is twee keer zo veel als het door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Unie van Vrij willigers (UW) op Schou- wen-Duiveland verwacht in de nabije toekomst nieuwe soorten hulpvragen op zich af te krijgen door invoering van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO). De organisatie wil zich daar gedegen op voorbereiden, maar loopt aan tegen het feit dat de concrete gevolgen van de nieuwe wetgeving nog steeds zeer onduidelijk zijn. Voorzitter T. Blom-de Geit van de UW Schouwen-Duiveland hoopt daar binnenkort via het gemeentebestuur meer over te weten te komen. Verder acht zij versterking van de eigen organi satie van groot belang. Ze acht dat geen eenvoudige opgave. De UW heeft wel veel trouwe vrij willigers, maar de vergrijzing slaat toe en de aanwas van nieu we medewerkers is miniem. „We hebben nu nog circa tach tig vrijwilligers, de gemiddelde leeftijd ligt hoog. Eén van de oudste medewerkster is al 83 jaar, maar nog steeds zeer ac tief. We hanteren bewust geen maximumleeftijd. Iedereen kan voor zichzelf bepalen hoelang ze ermee willen doorgaan. Maar als er geen nieuwe medewerkers bijkomen, loopt het aantal toch snel terug", zegt Blom. bestuur van het waterschap noodzakelijk vindt. „De afspraak is dat we een mini mum aanhouden van vijf mil joen euro", zegt Hoekman. Het nieuwe bestuur dat bij de verkie zingen in maart is gekozen en op 12 april wordt geïnstalleerd, moet maar beslissen wat er met die andere vijf miljoen moet ge beuren, vindt hij. Zij zet in op samenwerking met instanties als het CWI en de Vrij- willigerscentrale voor de wer ving van nieuwe krachten. De mogelijkheden zich in te zetten voor de medemens zijn talrijk binnen de UW. Die betreffen onder meer de verzorging van een winkeltje in zorgcentra in de regio, de begeleiding in de Hoekman kan daarover straks meepraten; hij is opnieuw geko zen. Grote reserves zijn wel van be lang om mogelijke tegenvallers te kunnen betalen. Uit de jaarre kening 2005 blijkt bijvoorbeeld dat het geschil met de bouwer van het kantoor in Middelburg nog steeds niet is opgelost. De aannemer heeft nog 654.000 eu- kleine bibliotheek van zorgcen trum Borrendamme in Zierik- zee, begeleiding van hobby's en het begeleiden van patiënten naar het ziekenhuis in Goes. Daarnaast kentde organisatie de zogeheten een-op-een contac ten, waarbij eenUW-medewer- ker een medemens bezoekt en daar gesprekjes mee voert of af ro tegoed en claimt daarboven op 700.000 euro voor extra ge maakte kosten. Op zijn beurt claimt het waterschap 1,7 mil joen euro van de aannemer om dat die te laat klaar was. Risico Een andèr risico lijkt inmiddels wel afgewend. Energiebedrijf Delta moet Zeeuwse Eilanden en toe een uitstapje mee maakt. Verder werkt de organisatie mee met grootschalige projecten als de senioren-wandeldriedaag- se en de Seniorendag. De jaar lijkse koopochtend voor oude ren rond de sinterklaastijd ver zorgt de UW weer zelf. „Vanuit Borrendamme wordt er nu al veelvuldiger een beroep op belasting betalen voor het onder houd aan bermen waarin Delta kabels en leidingen wil leggen. Delta wilde dat niet, maar de rechter heeft deze week bepaald dat dat toch moet. Delta kan nog wel in cassatie bij de Hoge Raad. Volgens Hoekman gaat het om een bedrag van in totaal zeven miljoen "euro. ons gedaan. Bijvoorbeeld voor activiteiten die ook voor de wijk bewoners rond dit zorgcentrum worden gehouden", vertelt de voorzitter. De vraag betreft on der meer begeleiding bij bord- spelletjes als rummikub en het verzorgen van de koffie. Het klinkt wellicht eenvoudig, maar volgens haar -gaat het bij dit soort zaken vooral om de inter menselijke contacten. Het beleid is al jai-enlang ge richt op zo lang mogelijk zelf standig blijven wonen. Blom vindt dat de overheid daarbij vaak te vanzelfsprekend uitgaat van de inzet van vrijwilligers. Zij verwacht dat die druk door de WMO alleen maar groter zal worden. Om enigszins voorbe reid te zijn op de vernieuwingen houdt de provinciale UW dit jaar twee studiedagen voor de ei gen vrijwilligers, maar ook ande re belangstellenden zijn wel kom. Die studiedagen worden gehou den op de woensdagen 10 mei en 11 oktober in De Schutse in Burgh-Haamstede. Op deze da gen staan lezingen gepland door woordvoerders van het ministe rie van VWS en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Ook is er ruimte voor vragen en discussie. Wie meer wil weten over de UW of over de studieda gen kan bellen naar T. Blom-de Geit: 0113-316990. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vereniging On derling Sterk voor mensen met een beperking viert vandaag een feestje ter ere van het twintigja rig bestaan. „Eigenlijk was dat jubileum al vorig jaar, maar we hadden wat meer tijd nodig om het geld voor deze dag bijeen te krijgen", zegt voorzitter Jaap van Oost. Hij was, inmiddels eenentwintig jaar geleden dus, ook nauw be trokken bij de oprichting. Inter nationaal bestonden dit soort verenigingen al in diverse lan den, maar in Nederland was On derling Sterk Zierikzee de eer ste. Toenmalig directeur Roel Kok van Gezinsvervangend Tehuis Schouwenoord had in Engeland kennisgemaakt met 'People First', een organisatie met als credo 'in de eerste plaats mens' voor mensen met een geestelijke functiebeperking. Kok polste Van Oost, toen nog bewoner van Schouwenoord, of hij zich sterk wilde maken voor zo'n vereniging. „Dat wilde ik wel en ik wist ook wel een ande re jongen die mee zou willen doen"zegt hij er zelf over. Van Oost woont inmiddels al ja ren zelfstandig, is nog steeds overtuigd van het nut van 'On derling Sterk' en zet zich daar inmiddels als voorzitter met vol le overtuiging voor in. Waarom? Hij spreekt voor zichzelf, maar weet dat veel andere leden de er varing ook hebben: „Je leert be ter voor jezelf op te komen. Als een dikke directeur heel hard te gen je zegt dat je je mond moet houden, durf ik kalm terug te lzeggen 'even wachten, ik ben nog niet uitgesproken'. Vroeger had ik daarde veel angst voor." Volgens Van Oost zi jn de stimu lans van mensen als Roel Kok en de steun van de Federatie van Ouderverenigingen in die beginperiode hard nodig ge weest om de zaken op de rails te krijgen. Daarmee is het gelukt met leden uit de eigen doelgroep een bestuur te vormen. William Westveer is ook zo'n man van het eerste uur binnen Onderling Sterk. En zo zijn er volgens de voorzitter nog wel meer trouwe leden. Hij is overigens ook blij met nieuwe mensen die zich aan melden, want de vereniging heeft ook behoefte aan nieuwe ideeën. Naast gezellige spelletjes ligt het belang van de vereniging vooral bij het verstrekken van voorlichting aan de leden. Een informatie-avond over wat er komt kijken om je rijbewijs te halen bijvoorbeeld, of iemand die heel veel komt uitleggen over computers en hoe je daar mee om moet gaan. „En binnen kort wil ik eens vragen aan de burgemeester, aan iemand van de brandweer en iemand van de ambulance om ons iets over hun werk te komen uitleggen", neemt Van Oost zich voor. Terugkijkend op ruim twintig jaar Onderling Sterk koestert hij enkele hoogtepunten zoals de reis naar Engeland om ken nis te maken met People First en de deelname aan de interna tionale ontmoeting met dit soort belangengroepen in Vancouver. Van Oost wordt weer heel en thousiast als hij memoreert wat een fraaie presentatie de Zierik- zeese delegatie daar heeft gege ven. „Dat deden we met een let tercombinatie op een groot scherm en we hadden ook een mooie folder om uit te delen." Het twintigjarig bestaan van On derling Sterk wordt vandaag ge vierd met een ontvangst van be langstellenden tussen 12.00 en 16.00 uur in de grote zaal van het MFC in Zierikzee. SINT-MAARTENSDIJK - Het uitgebreide woonzorgcom plex Maartenshof in Sint-Maartensdijk is gisteren offici eel geopend. Wethouder M. Velthuis van de gemeente Tholen, J. Kloet van Castria Wonen en M. Pleijboer van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) verrichtten de openings handeling in het atrium van het complex. De uitbreiding van Maartenshof bestaat uit 32 huur- en koopappartementen en twee kleinschalige wooneenheden voor psychogeriatrische zorg. Daarnaast beschikt het complex over een gezondheidscen trum en later dit jaar ook over een doelgroepenbiblio theek en een kapsalon. Maartenshof heeft vandaag een open dag met allerlei acti viteiten. De open dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Bezorgklachten: 0800-0231 231 I op maandag t/m vrijdag ge- j durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mai|: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 I E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Brijdorpe bestaat uit niet meer dan een handvol huizen en een historische begraafplaats. door Piet Kleemans BRIJDORPE - Stilte en rust heerst in Brijdorpe. Toeristen zullen het gehucht nauwelijks opmerken, maar daarmee gaan ze voorbij aan een bijzondere buurtschap. Ooit de zetel van de ge meente Duivendijke, nu een in de pol der verscholen verstild thuis voor enke le tientallen - zeer honkvaste - mensen. Wie er komt wonen, wil er doorgaans niet meer weg. Een bocht in de weg, een handjevol hui zen en een historische begraafplaats. Dat is buurtschap Brijdorpe. Slechts weinig herinnert nog aan vroegere glo rie, maar die was er wel degelijk. Het zwaard staat symbool voor het recht. Het nu veel grotere Brouwershaven was eeuwen geleden niet meer dan de haven van Brijdorpe. Brijdorpe was de hoofd plaats van een zesde deel van Schou wen. Een gemeente met een trots ge meentewapen: een rechtopstaand zwaard in een zilveren veld. Het zwaard staat naar verluidt symbool voor het recht. In 1822 vestigde de fami lie Padmos zich er, en ze zijn er nooit meer vertrokken. Letterlijk, want de Padmossen die heengingen, zijn op de historische begraafplaats van Brijdorpe ter aarde besteld, leert een korte rond gang over de dodenakker. „Voor ons is het een bijzonder plekje en dat zal-ook altijd wel zo blijven", zegt Brijdorper in hart en ziel Iman Padmos (71). Hij woont al zijn leven lang in de buurt schap en is er trots op zich Brij dorper te mogen noemen. Het deert Padmos niet dat er geen win kels zijn en de buurtschap het zonder café moet stellen. Hij heeft nooit ook maar de geringste neiging gehad om zijn heil elders te zoeken. „Eenzaam? Nee, dat is voor ons nooit een thema ge weest. Iedereen is mobiel vandaag de dag, maar ook vroeger in de tijd van paard en wagen hoorde je daar nooit een Brijdorper over klagen. Natuurlijk heb je weieens mensen die de drukte van de stad ontvluchten maar het dan hier weer te stil vinden. Tja, bezint eer gij begint." Padmos heeft zijn leven lang geboerd bij Brijdorpe en helpt nu zijn zoons die in Brijdorpe een bedrijf in scheepstechniek hebben. Verder is Brijdorpe een veilig en rustig thuis. De ontwikkeling van Brijdorpe had heel anders uit kunnen pakken. Floris de Vijfde had er destijds woeste plan nen mee. Hij wilde van Brijdorpe en Ar- nemuiden 'koopsteden' maken. Zover is het nooit gekomen. Wel heeft er ooit een 'burght' in de vorm van een ver sterkte boerderij gestaan en was kloos ter Bethlehem er gevestigd. De naam Kloosterweg herinnert daar nog aan. Er heeft, weet Padmos, ook ooit een kerk gestaan op de kerkheuvel. „Daar weet ik niet meer van, maar ik weet wel dat foto Dirk-Jan Gjeltema de kerkheuvel bekend stond als het hoogste punt van het dorp. Dat is ook wel gebleken tijdens de watersnood ramp van 1953. Toen is de begraaf plaats droog gebleven." De begraafplaats, waar onder anderen oud-burgemeester van Duivendijke J. Padmos, begraven ligt, is inmiddels al geruime tijd gesloten. Onlangs werd de historische dodenakker op initiatief van de gemeente Schouwen-Duiveland en Stichting Landschapsbeheer Zee land opgeknapt. Geen overbodige luxe, weet Padmos, want het was in de loop der tijden behoorlijk dichtgeslibd met struiken en opslag van vlier en iep. De inwoners van Brijdorpe werdén van meet af aan betrokken b'ij het opknap- plan. „Toch zagen we er wel een beetje tegenop", ontboezemt Padmos. „Je raakt vergroeid met, zo'n begraafplaats waar veel familie begraven ligt. Het is voor ons een bijzonder plekje waar dan ineens gesnoeid en gekapt wordt. Maar het is meegévallen. Het ligt er weer net jes bij en ik denk dat we nu ons best moeten doen om het ook zo te houden." Vrijwilligsters van UW helpen in de bibliotheek van Borrendamme. foto Dirk-Jan Gjeltema GOES - Een dertigjarige hotelgast uit Zuid-Afrika is in de nacht van donderdag op vrijdag in Goes aangehouden nadat hij in een hotel-restaurant aan de Grote Markt twee ruitjes had ingeslagen. De man wilde om vijf uur 's nachts naar zijn hotelkamer gaan, maar kon de sleutel van de voordeur niet vinden. Toen hij op de voordeur klopte en er geen reactie kwam, klom hij via het dak naai de binnenplaats en sloeg daar twee ruitjes in. Een getuige belde de politie, die de man aanhield. GOES - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in Goes een 25-jarige inwoner van Kapelle aange houden die een niet nader bekendgemaakte hoeveelheid xtc-pillen in zijn auto had. De man, die werd gecontro leerd in de Van cler Spiegelstraat, moest mee naar het bu reau voor verhoor. De pillen zijn in beslag genomen. HEINKENSZAND - De provincie houdt dinsdag 28 maart een inloopavond over natuurontwikkeling langs de Westerschelde in De Stengé in Heinkenszand. Vanaf 19.30 uur kunnen belangstellenden horen welke gebieden voor natuurontwikkeling in aanmerking komen, hoe dat zou moeten gebeuren en waarom. Doel is de juiste selectie te maken van grond die aan de natuur, met name het zou te water, zou moeten worden teruggegeven. VROUWENPOLDER - In een woning in Vrouwenpolder heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een brand ge woed. De brand is ontstaan in het washok van de woning aan de Oranjezonweg. De brandweer van Oostkapelle ruk te rond kwart voor twee uit om de brand te blussen. Ook de brandweer van Serooskerke en een ambulance werden gealarmeerd omdat de bewoners nog in de woning aanwe zig zouden zijn. Toen de brandweer arriveerde, bleek dat er niemand meer in het pand aanwezig was. Eén van de bewoners heeft het vuur met een blusapparaat zelf onder controle gekregen. De brand werd ontdekt door. een buur vrouw. Brandweerman Rinus Corbijn wijt de oorzaak van de brand aan poetslappen met schoonmaakmiddelen. Die zouden een chemische reactie zijn aangegaan met elkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61