Duitse fusie kost duizenden banen Jij? PZC Tegenstanders van president hekelen democratie Oekraïne In penitentiaire inrichting Torentijd? Toch nog rijk van liedje Lion Sleeps Tonight EU-top maakt aanpak van werkgelegenheid tot prioriteit april Opendag DJI De Villepin handhaaft Arbeidswet Dvername Schering door Bayer haart regering zorgen Vlaming is tolerant feel doden ij gevechten in Somalië Rattengif als snoepjes VS krijgen drie bases Bulgarije Explosie vernielt deel universiteit Christelijke Afghaan mogelijk vrij Gangster schuldig aan dood vissers Nationale Ja, ik wil öjp 8 april 2006 de PJ, Tóréntijd be;Zoeken óni Q 10.30 uur.011.30 uur Q 12.30 uur Naam contactpersoon: geboortedatum. soort legitimatiebewijs en nummer -Judith Kind DHANNESBURG - Drie arme [uid-Afiikaanse vrouwen, wier ader het liedje The Lion Sleeps Might heeft geschreven, heb been zes jaar durende juridi- iestrijd gewonnen. fcroioedelp gaan er miljoenen yr de familie van Solomon iada, die in 1962 stierf aan jsrproblemen, omdat hij een iersbehandeling niet kon be- talen. Volgens Amerikaanse en Zuid-Afrikaanse media is met Abilene Music, die de auteurs rechten heeft, afgesproken dat de erfgenamen 25 procent krij gen van de opbrengst uit het ver leden én in de toekomst. De uit spraak kan grote gevolgen voor de muziekindustrie hebben. De familie stapte naar de rech ter, omdat Solomon Linda nooit behoorlijk is betaald voor het lied dat hij in 1939 schreef en dat wereldberoemd werd. Dis ney gebruikte het in de musical en film The Lion King. Solomon was een Zulu die zijn liedje Mbube (Zulu voor leeuw) noemde. Hij nam het toen ook op met de zanggroep The Even ing Birds. Mbube was meteen een succes en werd later een van de beroemdste melodieën uit Afrika en vermoedelijk Afrika's eerste grote pophit. In de jaren vijftig verkocht de Solomon de auteursrechten voor nog geen twee dollar aan een Zuid-Afrikaanse platen maatschappij. Velen hebben het opnieuw uitge bracht en het is in talloze talen vertaald door meer dan 150 ar tiesten gebruikt. Het is in meer dan vijftien films en musicals ge zongen. De advocaat van de familie Lin da heeft tijdens het jarenlange proces betoogd dat in de jaren dertig in Zuid-Afrika Britse au- teursrechtwetten uit 1911 gol den, volgens welke alle rechten naar de familie hadden moeten gaan. In ieder geval had de fami lie er op z'n minst opnieuw over mogen onderhandelen. De wet uit 1911 geldt voor alle landen die destijds deel uitmaak ten van het Britse rijk. Dat wa ren er in die tijd heel wat. De ad vocaat vermoedt dan ook dat de uitkomst van het proces meer ar me componisten en hun nabe staanden hoop biedt. ANP zaterdag 25 maart 2006 PARIJS - De Franse premier De Villepin weigert zijn plan voor jongere werknemers in te trekken. Hij houdt vast aan het voorstel om het ontslaan van jongeren mak kelijker te maken. Dat verklaarden leiders van Franse vakbonden, die gisteren met de premier overleg voerden. Het was het eerste gesprek tussen de vakbonden en de re gering sinds het begin van de crisis over de zogenoemde werkcontracten voor jongeren (CPE). De premier toonde zich wel bereid vandaag in gesprek te gaan met studente norganisaties. ANP/AFP farWierd Puk IERLIJN - De overname van lil Berlijnse farmaciebedrijf itlering door concurrent Bayer pat zesduizend banen kosten. 5«er wil de arbeidsplaatsen gappen als de grootste over- in de geschiedenis van het jf, voor een bedrag van 5,3 miljard euro, is afgerond. procent van het personeel jd het gecombineerde bedrijf #1 rekening houden met ont- •M- Sendskanselier Angela Merkel ageerde bezorgd op de aankon- „De regering verwacht jai bij een mogelijke overname nn Schering geen aanpassin- 'olgen die ten koste gaan I® Duitse arbeidsplaatsen", 'Merkels woorvoerder giste- Chemie- en farmareus Sajet' uit Leverkusen maakte de isieplannen donderdagavond bekend, kort nadat een an- Duits farmaceutische con- Hieen bod op Schering had ge- èa De firma Merck bood 77 30 per aandeel Schering, in to tal 14,6 miljard. Schering liet weten hier niets voor te omdat de prijs veel te lag zou zijn. Toen Bayer zich gldde met een bod van 86 euro aandeel, reageerde cle Sche- j-leiding welwillend. Merck hiakte definitief af. „Een hoge re prijs is naar de mening van &rck niet gerechtvaardigd", gakte het concern bekend, feaankondiging van Bayers be- Éirsvoorzitter Werner Wen- Ég dat duizenden banen zul- foor Clemens Ingwersen lèn worden geschrapt, leidde bij werknemers van Schering tot, on rust. Volgens Wenning gaat het vooral om administratief perso neel. De baas van Schering, Hu- bertus Erlen, wilde geen concre te aantallen noemen. Hij zei ech ter bezorgd te zijn over een mo gelijk verlies van banen. Bj de farmacietak van Bayer, Bayer HealthCare, werken zo'n 34.000 mensen. Schering heeft ongeveer 25.000 werknemers. Bayer hoopt 'jaarlijks, dankzij de 'synergie' bij Bayer Schering Pharma, 700 miljoen euro te be sparen. Het concern verwacht een miljard euro kwijt te zijn aan reorganisatiekosten. Door cle fusie van de farmaceutische activiteiten versterkt Bayer zijn gezondheidszorgdivisie aanzien lijk. Die krijgt in Duitsland een marktaandeel in Duitsland van meer dan 40 procent en een jaar omzet van meer dan 9 miljard euro. Als de overname eind dit jaar is afgerond, wil Bayer zijn hoofdkantoor verplaatsen naar Berlijn. GPD BRUSSEL - Ruim de helft van de Vlamingen vindt dat al lochtonen misbruik maken van sociale voorzieningen, dat ze vaker crimineel zijn dan autochtonen en dat ze de werkloosheid verhogen. De Vlaming is echter wel tolerant ten aanzien van allerlei andere zaken. Zo hebben ze geen problemen met alterna tieve samenlevingsvormen, gelijke rechten voor homo's en lesbiennes en ethische kwesties, zoals het recht op euthanasie en wetenschappelijk onderzoek op embryo's. Dat blijkt uit een enquête onder 3000 Vlamingen door de Vrije Universiteit Brussel, die gisteren bekend is ge maakt. ANP/Belg a MOGADISHU - Zware gevech- in en rond de Somalische bofdstad Mogadishu hebben in •hfgelopen dagen aan talrijke flensen het leven gekost. ifn ziekenhuis meldde gisteren ial het wordt overstroomd met (wonden en dat er zich onbë- Érijfelijke taferelen afspelen. Een lokaal radiostation maakte psteren melding van zeker ne- ptig doden. Duizenden mensen proberen de fflonwijken waar gevochten rordt, te ontvluchtten. De hevig- |lu gevechten sinds jaren zijn knnelijk het gevolg van een re- snte herschikking van de allian- fe tussen bende- of militielei- iers leiders in Mogadishu. Mogadishu is de hoofdstad van land dat sinds de val dicta tor Mohammed Siad Barre in geen centraal gezag meer huit. Het is een strijdtoneel Wmilities van clans, crimine- A separatisten, zakenlui en is- janitische rechtbanken die orde te scheppen met strenge Islamitische wetten. De recht ten worden gerund door fier verschillende figuren, niet sodzakelijkerwijs fundamenta- öten. Die hebben in Somalië bewapende groep, Al-Iti- Ai-Islamiya (de Islamiti- sche Eenheid) Met zuiden van de hoofdstad J'ss relatief rustig geworden enkzij een verbond van militie- pders. wensen echter geen inmen- fvan de vrijwel machteloze, rlopige regering van presi- •?nt Abdullahi Yusuf Ahmed. Die is gedwongen 75 kilometer noorden van de stad in Jaw- 4rop op betere tijden te wach- jh De extremistische Itihaad ift onder meer in Mogadishu 'tiental trainingskampen en een grote militie waarmee een deel van de stad be- 'st. De Itihaad is ook fel te enstander van de komst van de .--je regering. gezamelijke afkeer van de flest van cle overgangsregering 'fh kennelijk een broos even- ^bt in stand.Naar het zich ech- plaat aanzien heeft een ver- "fnd in Zuid-Mogadishu, dat 9® plotseling Anti-Terreuralli- noemt, om nog onduidelij- Jt'edenen de aanval op islamis- 91 van allerlei pluimage ge- ■M. ANP/RTR door Remco Reidinq KIEV- De ene voormalige Sov jetrepubliek is de andere niet. Was in Wit-Rusland nog een ver grootglas nodig om campagne- materiaal te spotten, in Oekraï ne moet je doof en blind zijn om te ontgaan dat het land morgen een nieuw parlement kiest. Talloze mensen delen folders, posters, speldjes, kranten en lint jes uit. Er is keuze uit tientallen partijen en duizenden kandida ten. Oekraïne kiest tegelijker tijd een parlement, provincale besturen en burgemeesters. De kieslijsten tellen een bokser, zan geressen, journalisten, veroor deelde en gezochte criminelen, rechters en steenrijke zakenlui. Democratie in optima forma zou je zeggen, anderhalf jaar na dat de oranje revolutie een pro-westers regime aan de macht bracht in de voormalige Sovjetstaat. Maar de schijn be driegt, zeggen tegenstanders van president Viktor Joesjtsjen- ko. In de tentenzee in Kiev staat één blauw exemplaar, helemaal aan het einde van Kresjtsjatik. Hier hangen de aanhangers van de Partij van de Regio verloren rond. Ze verfoeien de oranje re volutie en steunen hun leider SOFIA - De VS krijgen drie mili taire bases in Bulgarije. Er wor den drieduizend Amerikaanse militairen in het land gelegerd. De tienjarige overeenkomst wordt komende maand gete kend door de Amerikaanse mi nister Rice van Buitenlandse Za ken. De Amerikanen krijgen de beschikking over het Bez- mer-vliegvelcl, het oefenterrein Novo Selo, het Graf Ignatie- vo-vliegveld en een opslag in Burgas. Zestig procent van de Bulgaren zijn tegen de komst van de Amerikanen. GPD Viktor Janoekovitsj, 'de werke lijke winnaar van de presidents verkiezingen van 2004'. „Joesjtsjenko zei dat hij geen, overheidsgeld zou gebruiken voor de campagne. Zie je hoe veel oranje tentjes er staan?" Op het tentzeil staat 'Ne tak!' (Niet zo!), een parodie op Joesjtsjen- ko's verkiezingsslogan 'Tak!' (Zo!) van eind 2004. „Ik heb acht dagen op Maidan, het plein van de revolutie,"gestaan", zegt Maksim. „Maar Joesjtsjenko en zijn regering hebben het hele staatsbudget opgemaakt." De le vensstandaard daalde en econo^ misch ging het slechter met Oek raïne onder Joesjtsjenko, die veel krediet heeft verspeeld. Maar geld voor campagnevoer ders was kennelijk wel beschik baar. Joesjtsjenko's hulpjes krij gen 70 grivna (11 euro) per dag, voor studenten bijna net zoveel als een studiebeurs van een maand. Erg loyaal zijn de studenten niet. Als Joesjtsjenko na de ver kiezingen een verbond sluit met zijn voormalige rivaal Janoeko vitsj, dan keren ze hem de rug toe. „Eerst waren we allemaal tegen de bandieten, nu hebben we een heel grote keuze", zegt één van hen. „Dat is de vrijheid die we nu hebben. Journalisten kunnen tegenwoordig schrijven wat ze willen en het volk kan zeggen wat het wil." Met die vrijheid valt het erg tegen, vindt Maksim. Zijn achternaam geeft hij niet prijs, want 'zoals de macht is, is de politie'. Zijn par tij had graag een concert georga niseerd, maar kreeg geen toe stemming. Joelia Timosjenko, cle aanjaagster van de oranje re volutie, maar nu tegenstandster van Joesjtsjenko, mocht het po dium wel voor haar standpun ten gebruiken. Zó democratisch is Oekraïne geworden. Bende Maksim: „Eerst hadden we de Koetsjma-bênde, nu de Joesjtsj- enko-bende. Het zijn allemaal bandieten." In november 2004 trokken honderdduizenden men sen de straat op uit protest te gen fraude bij de presidentsver kiezing. Janoekovitsj werd uit eindelijk gedwongen zijn zege ten gunste van Joesjtsjenko in te leveren. Zo ver zal het deze keer waarschijnlijk niet komen, maar dat betekent niet dat het verloop van de verkiezingen be ter zal zijn, verwacht Maksim. „Dit worden de allervuilste ver kiezingen ooit!" GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Unie moet tot 2010 elk jaar twee mil joen extra banen creëren. Ver der dient in 2010 zeker 85 pro cent van alle jongeren tot 22 jaar een aanvullende of hogere opleiding te hebben genoten. Voor Nederland zou dat neerko men op de verplichting min stens twee jaar een mbo-oplei- ding te volgen. Werkloze jongeren moeten tot en met eind 2007 binnen zes maanden ook een baan, stage of extra opleiding aangeboden krij gen. Dat hebben cle Europese staats- en regeringsleiders giste ren afgesproken op hun topont moeting m Brussel. Ook blijft het plan van EU-voor- zitter Oostenrijk overeind om te gen 2015 in totaal 15 procent van de energie op te wekken via alternatieve bronnen als zonne panelen, windmolens of water kracht. Verder is de doelstelling van de Oostenrijkse bondskanse lier Schüssel behouden geble ven om in 2015 zeker acht pro cent bio-brandstof te vermen gen in benzine en diesel. Daarnaast is afgesproken dat er in 2020 twintig procent be spaard moet zijn op het energie gebruik in de hele Europese Unie. Daarbij moet vooral wor den gekeken naar de transport sector. Schüssel noemde die be sparingsdoelstelling gisteren na afloop van de driemaandelijkse EU-top in Brussel 'historisch'. Omstreden De Oostenrijkse plannen waren omstreden in meerdere lidsta ten, waaronder Nederland, om dat die zich niet op data wilden vastleggen. Uiteindelijk kreeg Schüssel toch steun van alle EU-leiders voor zijn plannen. Schüssel had van werkgelegenheid een van zijn prioriteiten gemaakt. De EU heeft momenteel ongeveer twintig miljoen werklozen. Om de strijd tegen de werkloosheid verder op te voeren moet een werkloze jongere tussen 2007 en 2010 zelfs binnen vier maanden een baan of stage worden aange boden. Om de werkgelegenheid te ver hogen, wil de EU vooral het mid den- en kleinbedrijf stimuleren. Daarvoor zal de Europese Com missie de regels voor staats steun aan kleine ondernemin gen aanpassen. De vooruitgang op economisch terrein staat in contrast met de voorzichtige houding van de EU-leiders op energiegebied. Zij wilden niet meegaan in tal van ambitieuze plannen van de Europese Commissie en Schüssel om te komen tot één re gulator voor energienetwerken in de EU en.het gezamenlijk af sluiten van olie- en gascontrac- ten met grote leveranciers als Rusland en Algerije. ANP GENT - Een elf maanden oude peuter uit Gent is dood ziek geworden nadat hij rattenvergif had gesnoept in een crèche. Het jongetje had de doosjes rattengif op de grond gevonden. De leiding had het gif neergezet wegens over last van ratten of muizen. Pas toen de oma het jongetje kwam afhalen, meldde de di rectie het incident. Justitie onderzoekt de zaak, zo is giste ren bekend geworden. De organisatie Kind en Gezin is een procedure gestart om de erkenning van het kinderdag verblijf in te trekken. ANP MULHOUSE - Een explosie heeft gisteren een gebouw van de universiteit in het Franse Mulhouse verwoest. Bij het incident viel een dode en raakte een vrouw zwaarge wond. De ontploffing deed zich voor in een scheikundig instituut. Na de explosie' brak er een grote brand uit. De ontploffing had plaats in het laboratorium op de beneden- etage van de in 1822 opgerichte chemieschool. ANP KABOEL - Een Afghaan die de doodstraf riskeert omdat hij zich als moslim tot het christendom bekeerde, wordt waarschijnlijk spoedig vrijgelaten. Dat maakte een hooggeplaatste regeringsfunctionaris gis teravond bekend. Hij verwees naar topoverleg, dat voor vandaag op de agenda staat. Het Westen oefende enorme druk uit op cle Afghaanse machthebbers om de christen Addul Rhaman niet te vervolgen. Ook de Nederlandse re gering sloot zich aan bij de internationale protesten tegen de schending van godsdienstvrijheid. ANP/AFP LONDEN - De leider van een Chinese gangsterbende, Lin Liangren, is gisteren schuldig bevonden aan de dood van 21 Chinese kokkel vissers. De vissers kwamen in februari 2004 om voor de Britse kust, verrast door het snel opkomende tij. De bendeleider had geregeld dat de vissers Groot-Brittannië illegaal wa ren binnengekomen. Zij leefden er als slaven. Liangren werd dan ook niet alleen schuldig bevonden aan dood slag, maar ook aan mensensmokkel. ANP/RTR (Advertentie) 8-i www.depo0rtgaatopen.nl U bent welkom in Torentijd in Middelburg. Want ook deze inrichting doet mee aan de Nationale Open dag, georganiseerd door de Dienst Justitiële Inrichtingen. Op zaterdag 8 april zetten we de poort voor u open. ledereen vanaf 12 jaar kan zich tot 24 maart via www.depoortgaatopen.nl aanmelden. De website gaat daarna achter slot en grendel, maar met onderstaande coupon kunt u zich tot 1 april aanmelden. Er is maar een beperkt aantal plaatsen beschikbaar, dus wie het eerst komt... Dienst Justitiële Inrichtingen Waar vrijheid ophoudt en weer kan beginnen soort legitimatiebewijs en nummer: U kunt zich aanmelden door de coupon volledig in te vullen en op testuren naar de P.l. Torentijd. antwoordnummer 235,4330 VB Middelburg, (postzegel met nodig] Enige informatie vooraf: Noteert u voor uzelf het tijdstip waarop u zich heeft aangemeld; u ontvangt geen bevestiging. Om toegelaten te worden tot de P.l Torentijd dient u zich te legitimeren met het door u hierboven opgegeven legitimatiebewijs :D.aarnaast wordt u onderzocht op het bezit van metalen voorwerpen (sleutels, zakmessen e.d.] en/of mobiele telefoons. Deze attributen zijn in een penitentiaire inrichting verboden. Wij adviseren u déze zaken thuis achter te- laten. Het personeel van de P.l. zal deze zaken niet in bewaring nemen. foto Dmitriy Khrupov/EPA Aanhangers van de Partij van de Regio zwaaien hun vlaggen in Kiev als aanloop naar de verkiezingen in Oekraïne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5