ietspad door Poel op lange baan PZC Gas terugnemen in kerk Ovezande PZC ProRail zoekt oplossing voor Sloemonument Bewoners Thools zorgcentrum verhuizen later 4 .15 Agressieve vrouw krijgt 80 uur werkstraf faterschap wil eerst proef met ontheffingen voor autoverkeer afwachten ipollo zet vrijwilligers in 't zonnetje rra draagt voor 't Kunstuus X Maartenshof officieel geopend Vrouw (70) betrapt op diefstal Yersekse muzikanten gehuldigd Avond over ontpoldering Werkstraf voor hennepteler Fitheidstest 55- tot 65-jarigen zaterdag 25 maart 2006 ^toDELBURG - Een 27-jarige 0i wt Goes heeft een kwalij- rcputatie op het gebied van iddsdelicten. Haar strafblad d gisteren in Middelburg ver- uitgebreid met agressiedelic- getuige haar veroordeling tachtig uur werkstraf en Jeeweken voorwaardelijke ge- vangenisstraf. De verdachte had zich vorig jaar 2 april in Goes bij een supermarkt schuldig ge maakt aan de mishandeling van een meisje en de vernieling van haar fiets. Een half jaar later, op 10 okto ber, reed ze in haar woonplaats met haar auto opzettelijk tegen een fiets, waarop twee meisjes zaten. Een van de meisjes (14 jaar) kende ze van een eerder in cident bij een andere super markt in Goes. Daarvan werd ze overigens vrijgesproken. Officier van justitie H. Benaissa vond dat feit echter ook bewe zen. Volgens de officier had de vrouw die dag, 24 september, een aandeel in een vechtpartij met het veertienjarige meisje. Ze eiste 130 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. „U bent een opge wonden standje. U reageert zich telkens af met geweld. En dat hoort niet voor een moeder van twee kinderen." Strafpleitster C. Koole vroeg haar cliënt voor een deel van de tenlastelegging vrij te spreken. De politierechter kwam haar daar ver in tegemoet. iinr Harmen van der Werf EINKENSZAND - De aanleg tin een fietspad door De Poel pn Heinkenszand en Goes, nel name langs de Sinoutskerk- ureg door het Poelbos, wordt mkwestie van lange adem. Wa nschap Zeeuwse Eilanden keft er voorlopig geen geld laat dagelijks bestuurder 5.van de Hoef weten. De dorpsraden van. Heinkens- 311(1, 's-Heer Abstkerke, Nisse g's-Héerenhoek en de Borselse leling van landbouworganisa- ZLTO drongen vorig jaar in J gezamenlijke nota op de ipoedige aanleg van een fiets- »ddoor De Poel aan. Dat is vol- hen nodig voor de veilig- iad van fietsers én automöbilis- Ze leken in december met Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdagstot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 PostbusSI 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl hun oproep tijdens een bijeen komst in Heinkenszand gehoor te vinden bij waterschap Zeeuw se Eilanden. Algemeen bestuurs lid M. Wattel zei zieh er sterk voor te willen maken, maar dan moesten de gemeenten Goes en Borsele én de provincie ook een duit in het zakje doen. Provinciaal bestuurder A. Pop- pelaars (CDA) bood direct een opening door 200.000 euro toe te zeggen. Goes en Borsele wa ren afhoudend. Inmiddels is Goes echter bereid in elk geval 'ondersteuning' te geven, liet burgemeester D. van der Zaag deze week weten. „Eén fractie van de kosten willen we ook wel dragen", voegde hij toe. Borsele zit op dezelfde lijn. Geldgebrek Maar wat blijkt, waterschap Zeeuwse Eilanden staat bij mon de van dagelijks bestuurder Van de Hoef niet te trappelen. Geld speelt daarin een rol. Het bud get voor de aanleg van fietspa den is vorig jaar teruggebracht van 800.000 tot 400.000 euro. De bezuiniging maakte deel uit van een pakket besparingen om in 2006 de belastingtarieven ge lijk te kunnen houden. Geldge brek is echter niet de enige re- den waarom Van de Hoef er voorlopig niet voor voelt een fietspad door De Poel te maken. Hij vraagt zich af of het wel noodzakelijk is. Als er een af slag bij Heinkenszand op Rijks weg A58 komt, zal de verkeers druk op de wegen door De Poel afnemen, zo wordt verwacht. De kans dat die afslag er komt bij een verdubbeling van de Sloe- weg in 2010-2011, is vrij groot. Van de Hoef wil ook afwachten wat er gebeurt als bij 's-Heer Arendskerke het nieuwe spoor wegviaduct wordt gebouwd. Het wegverkeer zal daar hinder van ondervinden. Om te voorko men dat dan meer automobilis ten een alternatieve route door De Poel nemen, mag er alleen met een ontheffing door De Poel worden gereden. „Dat is een mooie praktijkproef om te bekij ken hoe zo'n systeem werkt", al dus Van de Hoef. Het kan dus een vervolg krijgen, dat er ook na bouw van het viaduct niet-be- stemmingsverkeer uit de Poel kan wordt geweerd. Fietsers zijn dan ook zonder een nieuw fietspad veiliger af. Los van het fietspad gaat de ge meente Goes op de schoolfiets- route Goes-Heinkenszand laten onderzoeken of en hoe de roton de A. Fokkerstraat-Nansenbaan verkeersveiliger kan worden ge maakt. Op de rotonde vond eer der dit jaar een dodelijk ongeval plaats waarbij een middelbare scholiere uit Heinkenszand om kwam. Mede naar aanleiding van dit on geval wordt het onderzoek ge daan, maar er zijn volgens Van der Zaag meer klachten over de ze rotonde bij de gemeente bin nengekomen. ifISSENKERKE - Muziekvere niging Apollo uit Wissenkerke keft gisteren, tijdens de jaar- Sjlise uitvoering, drie leden in ietzonnetje gezet. !NFM-voorzitter Carlo de i kwam met twee oorkon- wegens 25 jaar lidmaat- éap, Jo Korsuize (74) en Rinus ichuiling (37) zitten al een Sart eeuw in de muziek. Veel :f was er ook voor Marieke liester, altsaxofoniste bij Apol- Zij behaalde het D-diploma na de Zeeuwse Muziekschool üf het Concerto for Altsaxop- and Band van Ronald Bin- JEINKENSZAND - Beeldend nnstenaar en dichter Krimo fora draagt vandaag voor uit ei- pwerk in 't Kunstuus in Hein- bnszand. De Middelburger heeft een expo sitie in 't Kunstuus aan de 43 en komt die dus 'aanvullen' door het jen van zijn poëzie. De voordracht begint om twee uur tmiddags. Advertentie Den Dekker k Muziek WELLE 0113-330330 ww.dendekkermuziek.com .Anne Sijbrands is eigenaar van de oude hervormde dorpskerk van Ovezande.[B_FOTOBRON] door Harmen van der Werf OVEZANDE - De oude beeldbepalende Nederlandse hervormde kerk van Ove zande staat er stil en leeg bij. „Wat gaat er toch mee gebeuren?", hebben dorps bewoners aan Anne Sijbrands uit Kapel- Ie al vaak gevraagd. Sijbrands, de eige naar van de kerk sinds anderhalf jaar, kan sinds kort antwoord geven. De vijf tiende eeuwse kerk gaat onderdak bie den aan een centrum voor contemplatie en spiritualiteit. Met de aardse bena ming: Leef. Sijbrands was eerst iets heel anders van. plan met de kerk. Hij wilde er als beel dend kimstenaar workshops gaan ge ven. Maar een mens kan op andere idee ën komen, ontwikkelt zich. Zo ook Sij brands. „Mijn oorspronkelijke plan heb ik langzaam losgelaten. En met dat los laten kwam vanuit de omgeving, de stil te van de Zak van Zuid-Beveland, het idee voor een centrum voor bezinning, contemplatie en voor spiritualiteit. Geen ander gebouw leent zich daar be ter voor dan een kerk." Om het centrum vorm te geven, is een groepje gevormd. Met Sijbrands, zieken huispredikant Dick. Luijmes, dominee Wim Jansen van de protestantse ge meente Driewegen, Ellewoutsdijk en Ovezande én Dick Houthuijs, werkmees ter groenvoorziening bij De Betho die actief is in het stiltecentrum van de rooms-katholieke kerk in de Go'ese bin nenstad. De initiatiefnemers beschik ken over de bagage om Leef tot leven te brengen en om de bezoekers te kunnen inspireren. Behoefte Volgens Sijbrands bestaat er behoefte aan, een centrum voor bezinning en spi ritualiteit. „Mensen zijn in het alge meen op zoek. Al ligt het eraan in welke levensfase je zit. Als je in de puberteit bent, ja, dan 'ga je'. Je bent dan nog niet zo met levensvragen bezig. Wat de zin van het bestaan is, bijvoorbeeld. Maar als je ouder wordt, verandert dat. Je wordt dan eerder geconfronteerd met vragen als 'wie ben ik?' en 'waar ga ik naartoe?' Je kunt proberen daarop een antwoord te vinden door bezinning, door meditatie." Leef houdt dinsdag 11 april vanaf 19.30 uur de eerste avond. Sijbrands vertelt wat bezoekers kunnen verwachten. Zij worden in het verenigingsgebouw ach ter de kerk ontvangen. Meditatiematjes zullen daar op de vloer liggen. Uitleg over de avond volgt daarna, over onder meer 'hoe te zitten'. In het begin is er daarna stilte, tien tot vijftien minuten, stilte om tot jezelf te komen. „Je hoeft alleen maar te zijn", zegt Sijbrands, „en gas terug te nemen. Anders is het van 'je moet dit en dat nog'. Je loopt nog eens je agenda langs. Het gaat er hier om dat even te laten, om te proberen er alleen te zijn."-Tijdens de bijeenkomst zal ook een korte inspirerende lezing worden gehouden. Met een reactierond je. Dat kan één woord of één zin zijn. Niet veel meer „want gespreksgroepj es zijn er al genoeg." Voor Ovezande zal dit alles wellicht vreemd overkomen, maar nieuw is het absoluut niet, aldus Sijbrands. „Het kenmerk van alle religies is contempla tie, bezinning." De Lee/-initiatiefne mers hebben allemaal een christelijke basis. Dit zal te merken zijn, maar er zullen zeker ook elementen van andere religies doorklinken. Sijbrands: „We willen grensverleggend zijn en op zoek gaan naar wat religies met elkaar ge meen hebben." De bedoeling is na de eerste bijeen komst van 11 april elke tweede en vier- foto Willem Mieras de dinsdag van de maand een bezin- ningsavond te houden. Voorlopig zullen die plaatsvinden in het verenigingsge bouw achter de kerk. Die ruimte is klei ner dan de kerk en goedkoper warm te stoken. Gaat het zomeren en wordt de toeloop groter, dan ziet Sijbrands de avonden verschuiven naar de eigenlijke kerk. In de kerk is sinds de laatste dienst, fe bruari 2003, weinig tot niets veranderd. De steile, moeilijk zittende banken staan er nog steeds. Psalm 130 en Ge zang 239 zijn onder de preekstoel aange geven, alsof ze afgelopen zondag nog zijn gezongen. Rentmeester Sijbrands vindt dat de Ovezandse kerk opnieuw tot zijn recht komt, als het. lukt Leef tot bloei te brengen.. „De PKN, de Protestantse Kerk in Neder land, biedt predikanten cursussen medi- datie aan. Dat zegt genoeg." Slaagt Leef niet dan zal Sijbrands niet in wrok omzien. „Zo'n kerkgebouw overleeft mij wel. Ik ben maar tijdelijk rentmees ter." Informatie en opgave Anne Sijbrands 0113-340400, Dick Luijmes 011.3- 341225, Dick Houthuijs 0113-228275 en Wim Jansen 0118-411781. Deelname kost vijf euro per avond. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - ProRail heeft een landschapsarchitect inge schakeld om een nieuw ontwerp te maken voor de omgeving van het oorlogsmonument op de Sloedam. Het monument ver liest volgens de Stichting Steun Bevrijders zijn rust en waardig heid door de aanleg van de Sloe- lijn door ProRail. „We werken aan een oplossing om het monument en de spoor lijn in harmonie naast elkaar te kunnen laten bestaan", beves tigt woordvoerster M. Rouweler van ProRail. Een landschapsar chitect. onderzoekt nu hoe dat het beste kan. Het ontwerp is nog niet klaar. Daarom kan zij nog niet zeggen welke aanpas singen worden voorgesteld. Op 12 april wordt in verenigingsge bouw De Arne in Arnemuiden een informatie-avond gehou den. Dan moet het ontwerp be schikbaar zijn. Voorzitter L. DeWitte van de Stichting Steun Bevrijders rea geert sceptisch op het initiatief van ProRail. Hij waardeert wel d.at het bedrijf de onvrede van de stichting erkent, maar blijft van mening dat eerder rekening gehouden had kunnen en moe ten worden met het monument op de Sloedam. Eerder „Ze hadden al veel eerder con tact met ons kunnen opnemen. Iedereen heeft het laten gebeu ren, totdat wij reageerden op ba sis van de tekeningen voor de Sloelijn. ProRail heeft vanaf het begin het slagveld niet als een waardevol historisch erfgoed meegewogen in het plan voor de Sloelijn", meent DeWitte. Dat het bedrijf nu alsnog bereid is de inpassing van het monu ment te verbeteren, beschouwt hij als 'de koninklijke weg', „Het is een poging e'en gemaak te fout te herstellen. Ik denk dat het in het maatschappelijk be lang is dat ze dit doen. Het is geen aardigheid richting ons maar een plicht richting de sa menleving." Ambassades En niet alleen de Walcherse sa menleving, merkt DeWitte op. „Ik kan u verzekeren dat ook de ambassades van Canada, Frank rijk en Groot-Britannië, de lan den die bij de bevrijding van Walcheren hebben meegevoch ten, niet blij zijn met wat er nu SINT-MAARTENSDIJK - Het uitgebreide woonzorgcom plex Maartenshof in Sint-Maartensdijk is gisteren offici eel geopend. Wethouder M. Velthuis van de gemeente Tho- len, J. Kloet van Castria Wonen en M. Heijboer van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) verricht ten de openingshandeling in het atrium van het complex. Dé uitbreiding van Maai'tenshof bestaat uit 32 huur- en koopappartemenfen en twee kleinschalige wooneenheden voor psychogeriatrische zorg. Daarnaast beschikt het complex over een gezondheidscen trum en later dit jaar ook over een doelgroepenbiblio theek en een kapsalon. Maartenshof heeft vandaag een open dag met allerlei acti viteiten. De open dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. GOES - In een winkel in de Kolveniershof in Goes is een zeventigjarige vrouw uit de gemeente Reimerswaal aange houden. Zij had volgens de politie een soeppakket, Franse kaas, fruitdrank en koffie gestolen. YERSEKE - Muziekvereniging Mozart in Yerseke ont ving tijden een bijzondere uitvoeringmet een modeshow, gisterenavond KNFM-bestuurslid Saskia Gijsel. Zij nam drie speldjes mee voor evenzoveel Mozart-leden die een jubileum te vieren hadden. Kees Polderman, die de bugel bespeelt, vierde zijn koperen jubileum. Marina Goedheer-van de Plasse (F hoorn) en Martineke van de Plasse-Wijnands (bugel) spelen al 25 jaar bij Mozart. HEINKENSZAND - De provincie houdt dinsdag 28 maart een inloopavond over natuurontwikkeling langs de Westerschelde in de Stenge in Heinkenszand. Vanaf 19.30 uur kunnen belangstellenden kennisnemen van de de ge bieden die voor natuurontwikkeling in aanmerking ko men, hoe dat zou moeten gebeuren en waarom. Doel is de juiste selectie te maken van grond die aan de natuur, met name het zoute water, zou moeten worden teruggegeven. MIDDELBURG - De politierechter heeft gisteren een 27-jarige inwoner van Ouwerkerk voor hennepteelt 180 uur werkstraf opgelegd. Voor het wegnemen van stroom buitenom de meter moet de man 3000 euro aan Delta beta len. De verdachte gaf toe een jaar lang in een schuurtje bij zijn woning wiet te hebben gekweekt. Dat leverde vol gens de man drie oogsten op. Bij een inval op 27 juni vo rig jaar trof de politie zijn ouders en zijn vriendin aan. Zij waren bezig met het knippen van de toppen van de plan ten. In totaal werden 133 hennepplanten aangetroffen. Officier van justitie H. Benaissa zag haar eis ingewilligd. Ze sprak over een professioneel ingerichte kwekerij. Vol gens de officier moet de man 23.530 euro ontnomen wor den. Raadsman J. Wilgers meende dat ook de kosten van de schuur, die speciaal voor de hennepkweek- was ge bouwd, van de ontneming moest worden afgetrokken. In de plukzezaak doet de politierechter over twee weken uit spraak. gebeurt met het monument." De- Witte wil niet vooruitlopen op de uitkomst. „Ik heb nog niets gezien van een tekening. Ik kan dus pas reageren 'als die klaar is. Maar ik blijf met vraagtekens zitten over de rust op de gedenk plaats en de waardigheid van de herdenkingen. Daarom blijft verplaatsing van het monument een mogelijkheid. Maar laten we eerst het plan van ProRail af wachten." Dat wordt op woensdag 12 april gepresenteerd op een informatie bijeenkomst in De Arne in Arne muiden. Die begint om 19.30 uur. door Niels Herijgens THOLEN - De bewoners van zorgcentrum Ten Anker in Tholen-stad verhuizen op 8, 9, 10 en 11 mei naar noodunits aan de Beatrixstraat. Het vertrek stond eerder voor half maart ge pland. De verlate verhuizing houdt volgens lokatiedirecteur J. Zeils- tra verband met de start van de sloop van Ten Anker, medio mei. „We hebben de bewoners GOES - Goesenaren tussen 55 en 65 jaar kunnen op 30 maart in Sportpunt Zeeland een fit heidstest doen. Kracht, lenigheid, reactie- en uitverhoudingsvermogen wor den gemeten. Ook stelt een arts de bloeddruk, lengte en gewicht vast. Na de test kunnen deelne mers zich inschrijven voor een tien weken durend sportpro gramma. Het gaat om de projecten Galm en Scala. Galm richt zich op jon ge senioren die de 'sportieve draad' weer willen oppakken. Scala is voor mensen van 55 tot 65 jaar met een chronische aan doening of een lichamelijke han dicap. Na het succes van het pro ject in andere wijken en dorpen is er nu vooral aandacht voor in woners van Kloetinge, 's-Heer Arendskerke, 's-Heer Hendriks kinderen en Goes-West. Meer informatie bij de Stichting Maatschappelijk Werk en Wel zijn Oosterschelderegio (tel. 0113-277179). beloofd dat ze,niet eerder dan nodig weghoeven," De senioren zullen volgens de directeur an derhalf a twee jaar in de nood- units moeten verblijven; de tijd die nodig is om een gloednieuwe serviceflat uit de grond te stam pen aan de Prins Clauslaan. In het complex van noodunits worden mensen die nu naast el kaar wonen ook buren. „Zo blijft de sociale omgeving het zelfde", zegt Zeilstra. „Daarom blijven we ook alle faciliteiten en activiteiten aanbieden, zoals maaltijdvoorziening, kerkdien sten, koorzang enzovoorts. Onze mensen moeten zich thuis blij ven voelen." Voor de verplaatsingsoperatie heeft Ten Anker een verhuisbe drijf in de arm genomen. Dat brengt echter slechts een deel van de eigendommen van de be woners naar de Beatrixstraat. „Omdat de noodunits kleiner zijn dan de bestaande woon ruimten, kan er niet alles in", legt Zeilstra uit. „Een deel moe ten we opslaan, tot het nieuwe gebouw klaar is. De kamers daarin zijn weer groter." Hoewel het in totaal om 44 men sen gaat, is in de noodunits plaats voor vijftig mensen. Toen de units waren besteld, had Ten Anker nog vijftig bewoners. In middels zijn enkelen naar een verzorgingshuis gegaan, een paar anderen zijn overleden. geslaagd Aan de Universiteit van Tilburg is Coen Polderman uit Tholen geslaagd voor de opleiding bedrijfseconomie. Zijn afstu deerrichting was accountancy. Polder man volgde zijn middelbare-schoolop- leiding aan het Calvijn College in Goes. Advertentie het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 55