Thai zijn premier Thaksin beu PZC De zonen van Izaak staan op tegen de zonen van Ismaël PZC Politiek worstelt met allochtonen Bewogen politica werd vaak bespot J Populist met dikke portemonnee moet wellicht binnenkort het veld ruimen 25 maart 1956 zaterdag 25 maart 2006 Zj "y door Hans van Soest Al jaren vindt de politiek het zorgelijk dat allochto nen onvoldoende meedoen aan de maatschappij. Bij ver kiezingen blijft het overgrote deel van de 1,1 miljoen kies gerechtigde allochtonen van niet-wester.se afkomst thuis. In de aanloop naar de gemeen teraadsverkiezingen van 7 maart zijn er in veel gemeen ten acties gehouden om al lochtonen te bewegen toch vooral te stemmen. Dat heb ben ze gedaan. Weliswaar niet zo veel als hun autochto ne buren, maar toch meer dan vier jaar geleden: gemiddeld 37 proeent van hen ging naai de stembus, in de grote ste den meer dan elders. Dat zij in hoofdzaak op de PvdA stemden (80 procent) is ver klaarbaar. Al vier jaar klagen allochtonen over het verhar de politieke klimaat in Neder land. Logisch dat ze dan op een oppositiepartij stemmen die voor hen opkomt. Maar terwijl vóór 7 maart het niet-stemmen van allochto nen als een probleem werd ge zien, is het nu blijkbaar in eens zorgelijk dat ze wel mee doen. Ineens is dat inzet van een politieke strijd. Zo was het stemgedrag van al lochtonen op de. avond van 7 maart al reden voor Leefbaar Rotterdam-aanvoerder Mar co Pastors om zijn campagne te beginnen voor de Kamer verkiezingen van 2007. De PvdA is volgens hem voor taan een allochtonenpartij die de fatsoenlijke (lees: blan ke) burger de mond zal snoe pen. Daarmee werd de wij-zij-tegenstelling in Rotter dam verder aangescherpt. Maar ook binnen de PvdA zelf wordt haar populariteit onder allochtonen plots als probleem ervaren. Vooraan staande denkers vragen zich hardop af of de PvdA wel zo blij moet zijn met die allochto ne stemmen. Zal Wouter Bos nu nog wel vast durven blij ven houden aan een stevige toon in het integratiedebat? Loopt de blanke kiezer nu niet bij ons weg?, sprak par tij-ideoloog Paul Scheler, Natuurlijk mag je vragen stel len over het eenzijdige stemge drag van een hele bevolkings groep. Stemmen volgens etni sche scheidslijnen is een hor rorscenario voor iedere sa menleving. En natuurlijk moet de PvdA er alert op zijn dat allochtonen die met voor keurstemmen uit hun eigen bevolkingsgroep in de raad kwamen zich niet bezondigen aan eliëntelisme, zoals PvdA-leider Bos suggereerde, Het is dan ook zorgwekkend dat PvdA-voorzitter Michiel van Huiten deze week journa- listen voor racisten uitmaak te omdat zij die terechte wa gen durfden opwerpen. Maar worden al die vragen ook zo hardop gesteld wan neer vooral personen met een laag inkomen op de PvdA stemmen en hogere inkomens vooral op de VVD? Of wan neer CDA-stemmers in Lim burg massaal hun stem uit- i brengen op streekgenoot Ca- I miel Eurlings? Wanneer PvdA-Kamerlid Nebahat Al- bayrak zulke tegenvragen op werpt, wordt haar vanuit het rechtse kamp direct overdre- j ven politieke correctheid ver- weten: ze zou de problemen met allochtonen met de man tel der liefde willen bedek ken. Sinds de moord op Pim Fortuyn krijgt iedereen die wil nuanceren in het allochto- nendebat die kritiek te verdu ren, Oude reflexen Van links tot rechts zijn politi ci na 7 maart weer in hun oude reflexen geschoten. Dal; biedt weinig hoop dat zij een antwoord hebben op de als maar ingewikkelder worden de problemen tussen autocht- one Nederlanders en hun isla mitische buren. Het is zorg wekkend dat zo veel politici daar blijkbaar nog steeds niet mee om kunnen gaan. GPD door Patrick Selbach Thaksin Shinawatra is in veel opzichten de Silvio Berlus coni van Zuidoost-Azië. De Thaise premier en zijn Italiaan se ambtgenoot zijn beiden za kenlieden die de politieke arena betraden. Beiden schuwen ze geen populistische maatregelen en allebei zijn ze steenrijk. Ze hebben vele vijanden in de elite en veel fans onder de gewone burgerij. Thaksin - in Thailand is het ge bruikelijk de voornaam te ge bruiken - lijkt in tegenstelling tot zijn Italiaanse, collega één ding wat minder in de hand te kunnen houden: de opkomst van een steeds sterkere oppositie te gen zijn bewind. De Thaise pre mier speelt zijn tegenstanders eerder in de kaart dan dat hij hen door verdeel- en heerstactie ken gefragmenteerd en ver zwakt houdt. De druk op premier Thaksin is nu zo groot geworden dat hij mogelijk het veld moet ruimen. Hij probeert zijn politieke man daat te houden bij vervroegde verkiezingen op 2 april, maar door een boycot van de opposi tie en de aanhoudende massabe togingen brokkelt de zorgvul dig gemetselde sokkel onder zijn voeten weg. Thaksin werd op 26 juli 1949 ge boren in de Thaise provincie Chiang Mai. De familie Shina watra was toen al de rijkste en invloedrijkste clan van het Azia tische land. De Shinawatra's hadden en hebben nauwe han den met het koningshuis, de strijdkrachten en de ambtelijke elite. Thaksins familie verwierf fortuin met onder meer het ver pachten van landerijen, de zijde handel en onroerend goed. De jonge Thaksin studeerde in 1973 af van de politieacademie en volgde een studie strafrecht in de VS. Binnen de gelederen van het Thaise politieapparaat rees zijn ster al snel, maar hij be sloot in 1987 dat hij een zakelij ke carrière wilde. Thaksin richtte de Shinawatra Computer and Communications Thaksin Shinawatra begroet aanhangers in Bangkok. Hij was gisteren op campagne in de Thaise hoofdsstad. Group op, een stap die hem uit eindelijk onder meer de grootste telecomaanbiedér van Thailand zou maken. Beschuldigingen In 1994 stapte Thaksin over naar de politiek. Hij werd be noemd tot minister van Buiten landse Zaken voor de Palang Dharma Party. In 1995 was Thaksin al opgeklommen tot de post van vicepremier. In de ja ren daarna is hij beschuldigd van misbruik van geheime staatsinformatie ten behoeve van zijn zakelijke belangen, claims die nooit formeel zijn on derzocht. In 1998 achtte Thaksin de tijd rijp om een eigen partij op te richten met de nationalistische naam Thai Rak Thai, Thai hou den van Thai. Drie jaar later, op 9 februari 2001, kan de zaken man-politicus aantreden als de 23e premier van Thailand. In datzelfde jaar leek hij al direct een gerechtelijk verbod te krij gen om zijn functie uit te oefe nen, omdat hij geen open kaart gespeeld zou hebben over zijn zakelijke belangen. Het liep met een sisser af. Thaksin wist in zijn eerste jaren als premier ook indruk te ma ken. Thailand had in 2001 nog flink last van de gevolgen van de financiële crisis in Azië, maar onder meer door populisti sche maatregelen zoals subsi dies en giften wist hij de binnen- foto Sukree Sukplang/RTR landse consumptie weer in de lift te krijgen en de economische groei te doen toenemen. Hij ver klaarde tot tevredenheid van ve le Thai de oorlog aan de drugs handel. Drugscriminaliteit De harde aanpak van de drugs handel en de drugscriminaliteit zou aan zeker 2500 mensen het leven hebben gekost. Veel doden vielen door interne oorlogen tus sen rivaliserende drugsbendes, maar volgens mensenrechten groepen hebben ook Thaise vei ligheidstroepen doelgericht moorden gepleegd. De erosie van zijn machtsbasis was evenwel ook gaande. Vooral binnen de stedelijke elite van Bangkok en binnen intellectuele kringen rees de kritiek op Thak sins vermeende machtsmisbruik en nepotisme. Ondanks de toene mende kritiek werd Thaksin in maart 2005 herkozen als eerste minister. Hij was de eerste pre mier in de Thaise geschiedenis die een volledige termijn van vier jaar wist uit te zitten. De mogelijke politieke doods- klap voor de premier is het jong ste schandaal over kennelijke malversaties met familiekapi taal. De zaak draait om de ver koop van het aandelenpakket waarmee familie van de premier de lakens uitdeelde in het tele- comconcern Shin Corp, aan een bedrijf in Singapore. Met die overeenkomst was liefst 1,87 miljard dollar gemoeid. Voorkennis Direct na de verkoop deden ge ruchten de ronde dat de familie Shinawatra met voorkennis had gehandeld en daardoor extra veel geld voor de aandelen had kunnen toucheren. Bovendien wisten familieleden slim ge bruik te maken van belasting voordelen. Onderzoek heeft ech ter uitgewezen dat Thaksin in deze zaak schone handen heeft en dat mogelijk alleen zijn zoon een beetje heeft lopen romme len. De oppositie groeit intussen ge staag en zelfs gewone Thai be ginnen al te roepen dat Thaksin met de verkoop van de aandelen een mooi Thais bedrijf heeft uit geleverd aan buitenlanders. De aandelenverkoop heeft al geleid tot massale betogingen dit jaar. Thaksin poogt met het uitschrij ven van vervroegde verkiezin gen op 2 april het tij te keren door een nieuw politiek man daat te verwerven. Volgens som migen zal hij daarin zéker sla gen, andere commentatoren den ken dat zijn rol in de politiek de finitief is uitgespeeld. ANP Met Ria Beckers, die woensdag na een lang ziekbed op 67-jari- ge leeftijd thuis in Wadenoijen overleed, is een van de voormali ge voorvrouwen van links Nederland heengegaan. De leidster van eerst de Politieke Partij Radikalen en later GroenLinlcs was realistisch genoeg om te beseffen dat ze als lid van een klei ne partij nooit veel zou bereiken. „Maar daar heb ik nooit on der geleden", zei Beckers terugblikkend op haar leven als poli tica. door Hans van Soest Ze was de eerste vrouwe lijk lijsttrekker in de va derlandse politieke geschie denis en daarna de eerste vrouwelijke fractieleider in het parlement. Ondanks die bijzondere status of mis schien wel juist daarom moest Ria Beckers altijd op boksen tegen het imago van drammerige huilebalk in de politiek. Toen zij na zestien jaar in 1993 de Tweede Ka mer verliet, moest ze dan ook mismoedig vaststellen dat de politiek, twee feministische golfbewegingen ten spijt, nog altijd een mannenbol- werk was. Voordat Ria Beckers voor de Tweede Kamerverkiezingen van 1977 lijsttrekker werd van de PPR (Politieke Partij Radikalen), was zij twee jaar partijvoorzitter. Ze nam het leiderschap over van Bas de Gaay Fortman, maar bleef toch altijd in diens schaduw staan. Zijn verkiezingssucces uit 1972 (zeven zetels) zou ze nooit evenaren. De PPR werd in 1968 opge richt. Dat gebeurde door toe doen van een aantal linkse ka tholieken die uit de Tweede Kamerfractie van de KVP wa ren gestapt. Aanvankelijk schurkte de par tij aan tegen de PvdA en nam ook deel aan het kabinet-Den Uyl (1973-1977). Maar onder leiding van Beckers zocht de PPR, in 1977 teruggevallen naar twee zetels, juist toena dering tot de andere kleine, linkse oppositiepartijen: de communistische CPN, de paci fistische PSP en de evangeli sche EVP. Dat leidde in 1989 tot een fusie van de kleintjes tot GroenLinks, waarvan Beckers ook eerste lijsttrek ker en fractievoorzitter was. „Het was soms heel ondank baar om bij een partij te ho ren die volgens de andere par tijen met het hoofd in de wol ken loopt, daardoor vaak bak zeil moet halen en dan blij moet zijn als de grote partijen het verhaal op een gegeven moment overnemen", zei Ria Beckers bij haar afscheid van de Kamer. Maar tragisch vond ze zichzelf niet. Ze moest de door de buiten wacht vaak als hemelfietserij gekwalificeerde ideologie van 'klein-links' overeind houden in de no nonsense-ja ren onder de kabinetten-Van Agt en -Lubbers. Veel mede standers die tegelijkertijd met haar in de jaren zeventig de politiek in waren gegaan,' haakten af. Beckers bleef, maar voelde de veranderende tijd wel aan. Een splinterpar tij als de PPR kon nu een maal weinig potten breken. Een nieuwe beweging moest het antwoord zijn op de ver anderende wens van de kie zer. Hoeweliedereen dacht dat het GroenLinks-project geen kans van slagen had, bleek de partij uiteindelijk een blijvertje. Ria Beckers onderscheidde zich tijdens haar politieke loopbaan door haar bewogen manier van debatteren over thema's als internationale vre de en veiligheid, armoedebe strijding en milieubescher ming. Met haar gedrevenheid werd, in tegenstelling tot die van sommige mannelijke col lega's, vaak de spot gedreven. Altijd ging het over haar stem geluid of het voor haar type rende 'handje in de zij'. Na haar politieke loopbaan was zij bestuurlijk actief in milieuorganisaties en werkte zij mee op het (biologische) tuindersbedrijf van haar man. Ria Beckers laat drie kinderen na. GPD door Ad Bloemendaal Zelfs in de saaiste verkie zingsstrijd sinds mensen heugenis lopen de gemoederen wel eens hoog op. Zo kwam het deze week in het oude haven stadje Jaffa - al lang een ge mengd Arabisch-Joodse buurt van Tel Aviv - lot een handge meen. Activisten van de rechtsradicale partij Cheiroet ('Vrijheid') bots ten met verontwaardigde Arabi sche wijkbewoners. „Dit land, is gegeven aan de zonen van Izaak en niet aan de zonen van Ismaëlriep Cheiroetleider Mi chael Kleiner. „Fascisten en ra cisten, maak dat je weg komt!", antwoordden de buurtbewo ners. Al snel vlogen er stenen en flessen door de lucht. Een van de joodse activisten zwaaide met een bundel bank biljetten, die hij Arabische om standers aanbood, zogenaamd als aanbetaling op hun 'oprot premie'. Cheiroet wil Arabie ren aanmoedigen te verhui zen naar 'een van hun 22 Ara bische landen'. Een opgewon den toeschouwer griste de bil- jettèn weg en strooide ze rond. Zo hadden sommige inwoners van Jaffa toch nog een goede dag. De provocatie van Cheiroet was een wanhoopsstunt. De partij maakt bij de parlementsverkie zingen van dinsdag geen schijn van kans. Hetzelfde geldt voor het nog radicalere Nationaal Joods Front van Baruch Marzel en een aantal andere rechtsex- tremistische groepen. De leiders ervan zijn karikaturen, maar hun ideeën leven onder het volk. Volgens" een recent onderzoek onder 'joodse Israëliërs vindt veertig procent dat de overheid Arabieren actief moet aanmoedi gen het land te verlaten. Derde partij Maar er is een slimmere politi cus dan Kleiner of Marzel voor nodig om de anti-Arabische stemming om te smeden in poli tieke munt. En zo'n politicus is er. Het zou niemand verbazen als Avigdor Lieberman volgen de week uit de bus komt als lei der van de derde of vierde partij van het land. Zijn Israël Beitenu ('Israël is ons huis') begon de campagne met vijf zetels in de opiniepeilingen. In een paar maanden tijds is dat aantal op gelopen tot twaalf. De ambitieuze Lieberman is ooit begonnen als hulpje van Benjamin Netanyahu, maar zijn partij is nu hard op weg Likoed in zetelaantal naar de kroon te steken. En dat is nog maar het begin. Volgens aanzwellende ge ruchten is Lieberman van plan de stagnerende Likoed na de ver kiezingen een unie voor te stel len, uiteraard onder zijn leiding. Zodra de topzware Kadima van Ehud Olmert bezwijkt - en dat is meer dan theorie - zou hij een gooi willen doen naar het pre mierschap. Het is een optie waarover Lieberman liever niet spreekt in het Hebreeuws, maar voor een Russischtalig publiek presenteert hij zich al openlijk als toekomstig minister-presi dent. Israël Beitenu begon in de jaren negentig als.een typische immi grantenpartij. De net gearriveer de en onzekere Russen zochten politiek houvast. Alles wat naar socialisme riekte, brachten ze onmiddellijk in verband met het Sovjetsysteem dat hen zoveel leed had bezorgd. Wat ze wilden was onversneden rechts beleid, onder leiding van een sterke man. Oud-generaal Ariel Sharon was helemaal hun smaak, tot hij het leger uit de Gazastrook terug trok en kort erna in coma raak te. Lieberman greep zijn kans. Met hulp van de Amerikaanse verkiezingsgoeroe Arthur Fin- kelstein ontwierp hij een poli tiek programma, dat op maat is gesneden voor het rancuneuze deel van Israël. Het voorziet bij voorbeeld in een strikte handha ving van rust en orde, onder meer door het verhogen van de strafmaat en het afschaffen van vervroegde vrijlating wegens goed gedrag van criminelen. Grenscorrecties Het pronkstuk van Liebermans politieke gedachtengoed is ech ter de 'bevolkingsuitwisseling'. In navolging van de meeste Is raëliërs heeft hij het idee van een Groot Israël opgegeven. In het belang van een blijvende joodse meerderheid wil hij nu de grens zo trekken, dat een deel van de Arabische steden en dorpen in Israël bij een Pales tijnse staat wordt gevoegd, in ruil voor alle grote nederzettin gen op de Westelijke Jordaanoe- BRAND .- Een felle brand, waarvan de enorme rookont wikkeling tot in Vlissingen te zien was, heeft de afdeling teer- distillatie van de cokesfabriek in Sluiskil in de as gelegd. Daarbij is bovendien voor ruim honderdduizend gulden aan zeer licht ontvlambare pro ducten verloren gegaan. De be drijfsbrandweer en de korpsen van Sluiskil, Terneuzen, Axel, Hulst, Sas van Gent, Zaam- slag, Westdorpe, Zuiddorpe, Koewacht, Sint-Jansteen en Hontenisse hebben van half elf 's ochtends tot vier uur 's mid dags moeten blussen voor het vuur onder controle was. SLECHT WEER - Zuid-Euro-' pa heeft op het ogenblik te, kampen met slecht weer, Ita-i li'ë, Zuid-Spanje, Portugal en Zuid-Frankrijk beleven zware, regenval, die overstromingen veroorzaakt waardoor gewas sen vernield worden en huizen bezwijken. In Spanje alleen al heeft het noodweer minstens zeven levens geëist. KIEVITSEI - Twee jongens uit Zeldam (bij Goor) hebben ko ningin Juliana het eerste kie vitsei aangeboden. De jongens zijn daartoe samen met de bur gemeester van Zeldam naar Soestdijk afgereisd. Avigor Lieberman van Israël Beitenu op een bijeenkomst van uit de Sovjetunie afkomstige immigran ten. Hij bezocht die woensdag om steun te verwerven voor de verkiezingen, foto Menahm Kahana/AFP ver. Het is een plan zonder ver huizingen, zonder deportaties en ontworteling. Geen oprotpre mies vereist. In één woord: bril jant. Het is alleen vervelend, dat het overgrote deel van de Arabische Israëliërs geen inwoners van een Palestijnse staat wil worden. Zo heeft een uitgebreid onderzoek in Um al-Fahm, een van de grootste Israëlisch-Arabische steden, uitgewezen dat 85 pro^ cent van de inwoners zijn Israëli- ische staatsburgerschap niet kwijt wil. En zelfs als Lieberman een poli tieke meerderheid achter zijn voorstel zou weten te krijgen is er altijd nog het Hooggerechts hof. Dat zal nooit akkoord gaan met een maatregel die Israëliërs uit racistische motieven hun staatsburgerschap doet verlie zen. De finesses van een westerse de mocratie zijn niét besteed aan Avigdor Lieberman, die goede contacten heeft in Rusland en Wit-Rusland. Hij weet best dat zijn politieke programma is op gebouwd uit gebakken lucht, maar meer realisme zou zijn niet geringe politieke ambities in de weg staan. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A, J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-maïl: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: 8uitenrustslraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mall: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hdlst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail; redhulst@pzc.nl Zierilczee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (01111454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro permaand: 20,55 n.'v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: 229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservioe@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31.. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoeio overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag l/m vrijdag', tijdens kantooruren zondag; van 16.00 tot 18,00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)37,2771 Business to Business/Onroerend goea Tel: (076)5312277 Fax; (076)5312274 Internet: www.pze.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een t (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren c n de werkmaatschappijen van Weger Wegener-concern. De door u dat wordt gebruikt voor onze ir u relevante diensten en pro ducten van de mets en ae werKmaatscnappijen van Wegener ot aoor ons zorgvuldig goselecwr de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij; rz Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot WG6GNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4