Dieren afvinken in Teton Park W17 ]raham Greene in Saigon Romantisch Parijs in de lente zaterdag 25 maart 2006 Bizons maken fraaie silhouetten in de damp van warmwater bronnen. Foto 's GPD De beren vergrijpen zich aan bessen en tonen hoegenaamd geen enkele interesse in onze soort. De Amerikaanse staat Wyoming herbergt een van 's werelds mooiste parken: Yellowstone. Iets zuidelijker ligt het minder bekende, maar niet minder fraaie, Teton Park. Waar de zwarte beer in de bessenstruik onverstoorbaar dooreet als je er op vijf meter langs loopt. fair GERARD CHEL Yellowstone NatjonaCpark Grand Teton National Park Jdaho Voor de rondreis door Teton en Yellowstone maakten wij gebruik van een camper van Cruise America, be schikbaar gesteld door Travelhome uit AalstA/Vaalre. www.travelhome.nl Prijsindicatie: een 21 -daagse tocht is er vanaf 1299 (laagsei- zoen) of 1999 euro (hoogseizoen) p.p. gebaseerd op twee perso nen, incl. vlucht, transfers, verzekeringen, onbeperkt km. en 1e - wettelijk verplichte - hotelovernachting. Excl: luchthavenbelastin gen, benzine, kampgeld (plm. 30 dollar per nacht) e.d. Begin- en eindpunt is Salt Lake City. Voor meer aanbieders zie de reisbu reaus of bij voorbeeld http://camper.paqina.nl Toegang tot Teton en Yellowstone (een combikaartje is een week geldig) kost 20 dollar per voertuig. In beide parken kun je kampe ren of overnachten in lodges, Yellowstone heeft ook een hotel. In Teton en Yellowstone samen bivakkeren naar schatting 25.000 rendieren, 4.000 bizons, 500 elanden en niet te vergeten 300 wolven, 500 zwarte beren en 600 grizzly's, www.americanpar- knetwork.com, www.nps.gov,www.nationalparks.org Begin herfst zijn de parken op hun mooist en minder druk. Houd er wel rekening mee dat het dan 's nachts behoorlijk afkoelt - tot rond het vriespunt - en dat er sneeuw kan vallen. Omdat de uit rusting in onze camper daar niet op was berekend moesten wij onderweg warme (nacht)kleding en extra dekens aanschaffen. Overigens was in onze tv-loze camper (RV in de VS: recreation ve hicle) ook bezuinigd op bestek, servies en glaswerk. Reisgidsen van onder meer Elmar en Trotter. Saamhorigheid op Moose Wilson Road. Ro buuste 4wheeldrives rijden in slow motion op en neer. Telkens wanneer zo'n Chevy ons wandelaars passeert zoemt het raampje om laag, Iets gezien? Gisteren wel, natuurlijk. Drie beren op de parkeerplaats en een eland twee mijl verderop. Onze checklist bestaat uit pronghorns, rendieren, een eland, eekhoorns, hagedissen, spechten en nog wat vluchtige fauna. De baseballpet grijnst: good luck. Eentonige conversatie in de bossen van het Teton Park. Wie heeft wat gezien, waar en wanneer. Bezoe kers azen op zwarte beren die hier hun habitat heb ben en op een manier waar Indianen jaloers op zou den zijn geweest, tamtariit het nieuws over gesigna leerd wild als een hurricane over de bosweg. Ook wij worden door chaufferende en telefonerende ruitjes- hemden gealarmeerd wanneer uiteindelijk zo'n zwartvachtig klauwbeest uit het gebladerte is gerit seld. In een mum van tijd nemen statieven bezit van de berm en priemen tientallen camera's hun lange lenzen richting bessenstruiken. 100 yard, 90 meter. Dat, adviseerde dé dame van het informatiecentrum, is de afstand die je tot een beer moet bewaren. Minimaal. Maar als je drie uur je voe ten hebt gepijnigd en je daarvoor door Moeder Na tuur wordt beloond, kijkje niet op een metertje. Vijf stevige passen - zo tellen we later - scheiden ons van moeder met haar kleintjes. Het trio vergrijpt zich aan bessen en toont hoegenaamd geen enkele interes se in onze soort. Maar houdt ons wel goed in de smie- I zen. Het zijn deze close encounters waar het om te doen Iis; natuurlijk. Kicken dus. Hiervoor zijn wij naar Te- 1 ton afgereisd, jong gebergte, evenbeeld van de Alpen, in de Amerikaanse staat Wyoming. Sneeuw op top- ;pen die tot over de 4.000 meter gaan. Gletsjers, water vallen, bergmeren, sparren en dennen, het zou Zwit serland of Oostenrijk kunnen zijn, maar daar wonen mensen en is het meest Autochtone wild er uitge roeid of weggejaagd. In het Nationale Park Grand. Té- 'on is veel ongerept en, oorspronkelijk gebleven.: 'risiine, zoals de Amerikanen poëtisch samenvatten. epels 'tonis Frans vöof tepels, al is zelfs dit woord voofde iriteiïise rangërs";:te obsceen. Liever spreken zé Yan Met de camper door het Yellowstone Park. borsten. De naam zou bedacht zijn door pioniers die in de spitsige toppen datgene zagen wat ze thuis ach ter hadden gelaten en waardoor hun fantasie, na maandenlange onthouding, kennelijk op hol sloeg. Teton is het piepkleine zusje van het machtige Yel lowstone, waar het in het noorden tegenaan schurkt. 'Ons park ligt in de schaduw van het moederschip', zegt ranger Joan Anzelmo steevast tegen bezoekers. Glinsterende goudgele berkenbladeren en het fonke lend oranjerood van de beuken geven de laaggelegen delen van Teton Range een feestelijk jasje. De herfst van het leven is ook hier 't mooiste leven. Het komt op deze stille, zonnige ochtend samen in Jenny Lake, oitd gletsjermeer en zo gladgestreken als nat asfalt waarin omringende toppen verrassende dubbelgan gers krijgen. We makèn een korte hike ovér de beboste flanken van Teewinot Mountain, Mount; St. John en Rock- léhuck Peak waar we langs de Cascade Qanyon lopen':* Trapsgewijs naar beneden kletterend'* smeltwater, tienduizenden jaren geleden nog een gletsjer die de rotsen uiteènboog als slap zand. Verscholen in het ge boomte hidden falls en even verderop Inspiration Point, dat hoog boven de bossen uittorent. Te berei ken via een rotsig pad over een enge, smalle richel. Onze ogen komen een zoomlens tekort om de im mense prairie beneden af te bakenen. Deze vlakte, Jackson Hole, was ooit de zomerspeeltuin van de Shoshone-indianen. Zelfs voor hen was dit land van de 'Schapeneters' in de winter te bar. In gedachten zien we wigwams en vuurtjes waarboven rook in krin getjes speels verwaait. Actieve vu B Ikaami Ranger Joan i§:;vda:öeVigyp^temd: de mens maakt steeds meer slachtoffers onder de dieren. In het be- zoekerscentrum van Teton hangt de kaart van het park vol prikkers; waar beesten werden geplet door auto's, gemiddeld zo'n honderd per jaar. 'Het is ons dilemma. Zodfa-we wéér een weg hebben opgeknapt wordt er te hard gereden. Iedereen zit met z'n handy aan het hoofd.' Natuurfotograaf en gids Doug Hilborn had ons er eer der in het Yellowstone Park ook al op gewezen. Voor dag en dauw, als het grote meer nog onder een waas van melkwitte nevel ligt, gaan we met hem op pad. Een rendier steekt z'n kop door de grondmist, een be ver begint aan z'n ochtendlijk zwemuurtje en bizons maken fraaie silhouetten in de damp van warmwater bronnen. Onderwijl spuit Doug ditjes en datjes. Dat grizzly's en bizons zulke mensenlcillers zijn. Waanzin, ze lusten ons vlees niet eens. Sinds 1872, toen het park werd opgericht, zijn vijf mensen door grizzly's gedood en vijf door bizons. Er raken meer mensen gewond door die grote spiegels op campers schampert hij. Doug gaat nog even door: de afgelo pen twee maanden kwamen vijf bizons door een ver keersongeluk om het leven. Volgt zijn onweerlegbare stelling dat mensen in twee maanden tijd evenveel bi zons hebben gedood dan andersom in 134 jaar. Bosbrand Yellowstone herstelt zich langzaam van de verwoes tende bosbrand die in 1988 ruim 35% van het park in as legde en de helft van de elandenpopulatie doodde. Ieder jaar zijn er tientallen branden en ook hier is de nalatige mens vaak de schuldige. In '88 was er geen houden aan. Hoe dramatisch die brand ook was, de vele honderdduizenden kale staketsels die in strak ke, levenloze rijen uit het landschap omhoog steken, bieden een bizarre en tegelijk fascinerende aanblik. Mooi door de onnatuurlijkheid. In het binnenste van Yellowstone woedt eeuwige brand. Het park is een actieve vulkaan, al was de laat ste uitbarsting - geheel volgens Amerikaanse tradi ties de grootste die er ooit op aarde was - een paar honderdduizend jaar geleden. Nog steeds stuwt het gloeiendhete magna op vaste tijden warm water in de vorm van geisers omhoog en een deel van het park stijgt jaarlijks met 2,5 cm. Maar wees gerust, zegt Doug, bang dat nu iedereen wegblijft, er zijn geen tekenen die erop duiden dat een volgende ldap nabij is. Dat duurt nog duizenden jaren. Minstens. Jk an de waterkant in het centrum van Saigon drink ik een heerlijke kokosnoot. Het is mijn eerste keer in Vietnam. Ik ben op zoek naar de ^moeder van een in Nederland geadopteerd isje. Zo goed en zo kwaad als het gaat lees ik de En- talige adoptiepapieren' door. Al snel word ik aangesproken door een meisje van jaar of 10. Ze heet Chi. Ze heeft een aantal speciale 'biedingen op souvenirgebied waarvoor zij per stuk ■sen de 1 en 2 dollar vraagt. Ze spreekt perfect Engels is nogal zeker van zichzelf. Volgens, haar ga ik vandaag zeker een product afne- Jk Chi schat mij in op een zeer goedkope uitgave van t boek van Graham Greene 'The Quiet American'. Ik een fan van Greene, en moet toegeven dat ik juist boek met heb gelezen. Maar eigenwijs zeg ik haar dat bet kan vergeten, ze hoeft niet verder te zeuren. Het is een uur of 4 in de middag. Ghi legt uit dat ze de hele dag naar school is geweest en dat ze de rest van de dag in de verkoop zit. Net als haar zusje en twee broers overigens. Ze tekent daarbij aan dat ze zeer vast houdend is en dat ervoor mij geen andere mogelijkheid is om van haar af te komen dan door het kopen van het boekje. Doe ik dat niet, dan kan dat twee dingen beteke nen, zegt ze. Of ik wil geen rustige dag, of ik kan niet le zen. Schaterlachend loopt ze weg en verdwijnt in de Rue Dong Khoi. Rustig loop ik terug naar het hotel, ondertussen speurend naar en geschikt restaurant voor de avond maaltijd. Bij hotel Majestic aangekomen lees ik dat dit de plaats is waar schrijver Graham Greene verbleef toen hij zijn beroemde boek over Vietnam schreef. Even ver derop loop ik langs hotel Continental, waar volgens een plaquette Graham Greene voortdurend aan zijn boek zat te schrijven. De avond is bijna gevallen en ik zie nu dat de straten zijn vergeven van de kinderen- die koop waar aanbieden/De scholen zijn blijkbaar allemaal uit. Ik word doorlopend aangesproken. Altijd beleefd en al tijd in verrassend goed Engels. Opeens pakt een klein handje mijn hand vast. Het is Chi. Ze stuurt haar concur renten weg en legt me nogmaals uit hoe ik in een keer van alle 'herrasment' afkan zijn. Koop nou gewoon een boekje! Ik laat mij niet onder druk zetten en weiger. We gaan eten. Het wordt Japans. De sushi is super en goedkoop. Na de maaltijd dwalen we door de donke re straten. Het is vochtig warm, zweet loopt al snel van het voorhoofd. De klamme sfeer zoals je die kent uit Viet nam-films lijkt nog steeds in de stad te hangen. De geest van Graham Greene loopt als het ware met ons mee. Tijdens een heftige regenbui komen we aan in café Apocalyps Now. Lekker origineel. Het gebouw heeft een geschiedenis. Het was ooit een restaurant dat in de oor log grote populariteit genoot. In het boek van Graham Greene komt het vaak voor. Hij at hier altijd, legt ie mand mij uit. Om 12 uur precies sluit de zaak. De alco- holpolitie van Saigon staat voor de deur, we moeten naar bed. Buiten, aan de overkant van de straat, de klei ne gestalte van Chi. Slaperig maar op haar post bij het uitgaan van het café. Ik zie haar, zij mij ook. Vooruit, voor een dollar koop ikThe Quiet American. Ik ben toch benieuwd geraakt naar Greene's be schrijvingen. Twee uur later in het hotel heb ik het uit. Wat een heerlijk boek. De goedkope uitgave is na lezing volledig uit elkaar gevallen. Het is echt een aanrader als je Saigon bezoekt. En koop het gerust van Chi, ze is een vrouw van 10 en heeft altijd gelijk. DERK BOLT Parijs in de lente/kan het romantischer? Wie plannen in die richting heeft, lean geholpen zijn met het Paris City Passport en de Paris Walles, die beide worden aangeboden worden via Het Frankrijk Huis. Het City Passport is een gidsje dat de bezoeker wijst op de minder be leende attracties in de Franse hoofdstad. De uit gave bevat 47 musea, restaurants, winkels en theaters en biedt de houder voordeel, met kor tingen oplopend tot 50 procent. Het gidsje is in Parijs voor 5 euro te koop. In Nederland wordt het aangeboden door Het Frankrijk Huis, in combinatie met een hotelreservering. Wie het andere Parijs te voet wil ontdekken, lean op pad gaan met Paris Walles. Deze organi satie voert dagelijks thematische wandelingen uit van circa twee uur onder leiding van een Engelssprekende gids. Per maand is er een wis selend programma. Deelname kost 10 tot 12 euro p.p. www.frankrijk.nl Kindermiddagen in Ecodrome Het Ecodrome Zwolle neemt de komende maanden op een achttal woensdagmiddagen de zorg voor kinderen even uit handen van ouders. De kids krijgen op deze kindermidda gen een begeleid programma aangeboden, waarin ze spelenderwijs van alles aan de weet komen over mineralen, indianen en camoufla ge. Op 5 en 26 april staat de middag in teken van mineralen. Kinderen van 9 tot 13 jaar gaan met Stan Mineralenfan op speurtocht om het verhaal achter die mineralen te ontdekken. Hoe dieren zichzelf camoufleren om te overle ven in de natuur is de vraag waarop op 29 maart, 19 april en 3 mei een antwoord wordt gegeven aan kinderen van 9 tot 13 jaar. De kin- derenmiddagen beginnen steeds om 14.00 uur, duren anderhalf uur en kosten 2,50 euro per land. Aanmelden via tel. 038-423 70 30. Groepsuitjes in Limburg Je wilt er wel eens een dagje op uit met de hele familie of met een groepje vrienden. Maar wat ga je zo'n dag doen? Waar vind je iets origi neels? De WV Noord- en Midden Limburg denkt daarop het antwoord te geven met de nieuwe brochure 'Tips voor groepen 2006'. In die uitgave een breed aanbod van groepuitjes. De variatie is enorm, bijvoorbeeld een diner met een historische theaterwandeling, een be zoek aan een hertenhouderij, frambozen pluk ken, kunst kijken, fiets- en boottochtjes, forel vissen, survivaltochten, spellendagen en een combinatie van kastelen, kloosters en kera miek. De brochure is gratis te verkrijgen bij de Limburgse VW's. www.lekkerqenieten.nl Met een groep verblijven in een kasteel. Fossielen zoeken in Dorset De lamst van het Engelse graafschap Dorset wordt ook wel de Jurassic Coast genomen. De ze 200 miljoen jaar oude kuststrook met steile krijtrotsen, grillige inhammen, zeegrotten en pittoreske lcustdorpjes herbergt een schat aan fossielen. Die aanwezigheid is de inspiratie bron voor het festival Deep Time in Lyme, dat van 28 tot en met 30 april in het dorp Lyme Re- gis wordt gehouden. Alles draait dan om fossie len, rotsen, geologische vondsten en het ont staan van de aarde. Het London's Natural Histo ry Museum is van de partij met een Fossil Road show: een soort Kunst IGtch waarbij bezoe kers fossielen kunnen laten onderzoeken op leeftijd en herkomst. Gidsen verzorgen rots- wandelingen langs de Jurassic Coast, exposi ties verhalen over de geschiedenis van de kust, er zijn optreden van een theatergezelschap over het ontstaan van de aarde en voor de kleintjes geeft het Herbie Treehead's Dinosau rus Circus voorstellingen waarin de stegasau- rus èn triceracops hun opwachting maken. www.lvmereqisfossilfestival.co.uk. VW's samen online De VW's in het land hebben hun krachten ge bundeld op het internet. Sinds kort is er een nieuwe site in de lucht. Deze website geeft een overzicht van alle VW's in Nederland en be steedt aandacht aan toeristische mogelijkhe den in heel het land. De komende tijd zal de in formatie op de site in snel tempo groeien. Op de startversie nu al als extraatje een top-5 van leukste evenementen, wandelingen, fietstoch ten en ovemachtingadressen. www.vvv.nl Nieuw Wimbledon-museum Het geheel vernieuwde Wimbledon Lawn Ten nis Museum opent zijn deuren officieel op 12 april 2006. De verbouwing van dit belangrijk ste tennismuseum ter wereld heeft miljoenen gekost. De collectie toont zowel het verleden als het heden van de tennissport. Bezoekers van het museum kunnen ook een rondleiding krijgen langs het heilige gras van het complex in Wimbledon, dat bij de Olympische Spelen in 2012 onderdak zal bieden aan het Olympi sche tennistoernooi. www.eurorelais.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45