Vraag antwoord Reis in 5 clicks et de handen op de rug maakt het kwie ke baasje op zijn dooie gemak een wan deling. 'Sevilla', mompelt hij. Even la ter zegt hij het aanzienlijk luider: 'Sevil- fielijk een tevreden Sevillano. Daar zijn er deze na middag meer van. Met. een lelclcere temperatuur en fel behaaglijk zonnetje valt er ook weinig te klagen, j! begrijpt meteen beter waarom van de inwoners ran Sevilla wordt gezegd dat zij zich niet druk maken overmorgen als het vandaag aangenaam is? De terras sen in de binnenstad zijn tot diep in de avond flink be zet, en ofschoon morgen dan heel dichtbij is, lijkt nie mand zich ermee bezig te houden. Kijken ze in Sevilla dan niet vooruit? Natuurlijk wel. en daar ligt de boel behoorlijk overhoop; er wordt een metro aangelegd. Die lijkt inderdaad ge wenst. In grote delen van de stad zorgt het autover keer voor forse opstoppingen, en niet alleen tijdens ie spits. Dat er vaker aan morgen is gedacht, blijkt ook op het station San Justa, ooit gebouwd met het oog op de We reldtentoonstelling van 1992. De hogesnelheidstrein AVE (Alta Velocidad Espanola) raast vele malen per dag in twee uur en twintig minuten naar Madrid, vijf honderd kilometer noordwaarts. Dat doet hij meestal stipt op tijd. Het is de AVE geraden ook, want bij een vertraging van tien minuten of meer krijgt de reiziger zijn geld terug. De broer van de Franse Thalys wordt gezien als het transportmiddel van de toekomst, een prima alterna tiefvoor het niet altijd punctuele binnenlandse vlieg verkeer. Groots verleden Maar naar Sevilla kom je niet in de eerste plaats voor metro's-in-aanleg of snelle treinen. De vierde stad van Spanje (na Madrid, Barcelona en Valencia) dankt haar aantrekkingskracht vooral aan de talloze sporen van een lang en groots verleden, aan de stempels die on der anderen Romeinen en vooral Moren erop hebben gedrukt. De Santa Maria-lcathedraal en het Alcazar, een indruk wekkende combinatie van paleizen, zijn de topstuk ken van de stad. De kathedraal is in grootte de derde inde wereld, na de Sint Pieter in Rome en St. Paul's Ca thedral in Londen. En het is de allergrootste gotische kathedraal. In Sevilla beweren ze graag dat de Notre Dame in Parijs, toch geen kleintje, moeiteloos in deze kolos (oppervlakte 23.500 vierkante meter) past. Een van de pronkstukken is het hoofdaltaar, 28 meter Op de Plaza de Espana neemt het paard van een toeristen koetsje een koele dronk uit de fontein. hoog en achttien meter breed, een creatie van de Vlaming Pieter Danckaert, met 44 vergulde pane len met bijbelse taferelen. Honderden kilo's goud zijn erin verwerkt. Oolc niet onopvallend is de graf tombe van Christoffel Columbus, met op de vier hoe ken de vorsten van de vier voormalige Spaanse ko ninkrijken als wachters. Of ze echt op de resten (stuk je kaak en een stukje scheenbeen) van Amerika's ont dekker staan te passen, is overigens niet duidelijk. In zowel Santo Domingo, hoofdstad van de Dominicaan se Republiek, als in Cuba's hoofdstad Havana weten ze zeker dat daar de overblijfselen van Columbus wor den bewaard. Blikvanger De bijna honderd meter hoge klokkentoren van de ka thedraal, de Giralda, is de blikvanger van Sevilla. Tij dens de Moorse overheersing - in Sevilla duurde die van 711 tot de Reconquista (herovering) in 1248 - was het de minaret van de grootste moskee van de stad. Als de muezzin de moslims moest oproepen tot ge bed, liet hij zich per ezel naar boven brengen. Trappen had de Giralda niet. De toren, met een vier meter hoog vrouwenbeeld als windvaan, telt 25 klok ken. De oudste dateert uit het begin van de vijftiende eeuw. Ze zijn pas in Nederland gerestaureerd, in het Brabantse Asten. Het Alcazar, ook wel Reales Alcazares, bestaat uit een aantal paleizen uit verschillende eeuwen. Deze vroe gere verblijfplaats van de koningen - voor een grondig bezoek kun je zonder meer een dag uittrekken - wordt soms nog gebruikt door de Spaanse koninklij ke familie, die er onder meer over slaapvertrekken be schikt. Ook voor feesten en belangrijke (politieke) ont vangsten en vergaderingen is het Alcazar een graag benutte locatie. Het paleis dat uit de veertiende eeuw stamt, wordt als de mooiste erfenis van de Moorse stijl in Sevilla be schouwd. De Torre del Oro (een Moorse verdediging storen, tegenwoordig scheepvaartmuseum), de Plaza de Toros de la Maestranza (een van de beroemdste stie renvechtersarena's in Spanje), het paleis San Telmo en de tot universiteit getransformeerde tabaksfabriek van weleer (Carmen!) zijn slechts enkele van de onge looflijke hoeveelheid bezienswaardigheden in Sevil la» Joodse wijk Maar we gaan naar buiten. Slenteren door de vroege re joodse wijk, de Barrio de Santa Cruz, een doolhof van straatjes met witgepleisterde huizen. Hier ga je met tegenzin weg, al was het maar vanwege de vele barretjes waar de tapas verleidelijk liggen uitgestald. De gemiddelde temperatuur in Sevil la is 'rond de 23 graden Celsius. In juni en zeker in juli en augustus komt de temperatuur makkelijk bo ven de 30 graden. Voor een stedenbezoek erg heet. Sevilla heeft een luchthaven die ongeveer 12 kilometer van de stad ligt. Meer informatie over Andalusië: www.andalu- cia.org Ove'r1 Sevilla: www.turisimosevilla.dfq Algemene informatie Over Spanje: Spaans Ver keersbureau, Laan van Meerdervoort 8a, Den Haag, tel. 070.3465900 www.spaansver- keersbureau.nl Zeer aan te bevelen is een wandeling door het Parque Marada Luisa, de groene long van Sevilla. Het populaire park diende als de cor voor de Ibero-Amerikaanse tentoonstel ling van 1929, bedoeld om de (handels)be- trelckingen met de voormalige Spaanse kolo niën in Zuid- en Midden-Amerika te verbete ren. Aan die tentoonstelling herinnert onder meer ook het grote, halfronde Plaza de Espana. Nooit ver weg in deze vrij compacte stad, is de Guadalquivir, de rivier die Sevilla (ruim 700.000 inwoners) doormidden snijdt. De belangrijke be zienswaardigheden zijn te vinden aan de linker oever, de overkant is er voor onder meer de grote, levendige volkswijk Triana en het gebied waar de Expo van 1992 werd gehouden. De Guadalquivir was vooral in de zestiende eeuw, de Gouden Eeuw van Spanje, van groot belang voor de stad, die destijds een grote haven had. Onder meer goud en zilver uit de Nieuwe Wereld werden erheen verscheept. Na die glorietijd slibde de rivier groten deels dicht, maar met het oog de Expo van 1992 kreeg ze haar oude luister terug. Een aantal fraaie bruggen, zoals de Puenta Isabel II (of Puente Triana) uit 1852 en de splinternieuwe Puente de la Barqueta, verbindt de twee brokken Sevilla. Ook de naam Guadalquivir is Moors en staat voor Gro te Rivier. Wip als het lean ook even binnen in Alfonso XIII, het tophotel van de stad. Het diende als decor voor de film De ontdekking van de hemel naar het boek van Harry Mulisch. Deins niet terug voor de pracht die u tegemoet straalt, maar drink wat in de bar. Een biertje kost er drie eu ro, bijna een mirakel in deze vijfsterrentempel. Maar in Sevilla zeggen ze het al eeuwen: wie deze stad niet heeft gezien, heeft geen wonder gezien. Ik wil via internet een reis boeken bij een buitenland se organisatie. Waar moet ik rekening mee houden? Mirjam Dre'sihé van hét'ANVR: 'Als de reis bij j een buitenlands reisbur'eau of op een buiten- I landse website wordt geboekt, dan heb je te maken met de voorwaarden en rechten van die organisatie en van dat land. Die rechten hoeven niet dezelfde te zijn als in Nederland. De organisaties in het buitenland zijn niet zo maar te vergelijken met organisaties als het ANVR. Wanneer mensen bij een buitenlandse touroperator boeken is voorzichtigheid gebo den. Op www.ectaa.org (lclik op 'Areas dealt with, Tourism policy. Tourism in Europe Uni ted yet Diverse', kijk helemaal onderaan, red.) leun je eventueel kijken welke organisaties zich in andere landen met reizigers bezig hou den zoals in Nederland het ANVR doet.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en lclik op de rubriek Reizen. Bijna iedereen maakt foto's op vakantie. Maar goede vakantiefoto's-maken is nog helemaal niet zo makke lijk. Gelukkig zijn er verschil lende prakti sche tips waar door de verschil len tussen een beroepsfoto graaf en de va kantieganger met camera om zijn nek een stuk kleiner worden. Begin- nersfout is bij voorbeeld de persoon in z'n geheel te foto graferen, ter wijl de voeten maar zelden in- teressant zijn. Een monument is vaak leuker als er wat men- sen voor staan. Online zijn nog veel meer han dige tips';te vinden. Fotografievakantie: www.photoholidavs.nl Tips: www.travelmarker.nl/reistips Digitaal: www.diqitaalopreis.nl Panoramafoto: www.panoramafactory.com Digitale foto's redden: www.datares- cue.com/photorescue Monument en persoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41