Kees geeft turnzelfvertrouwen PZC j Daniel Craig is en blijft James Bond De koe met zijn fluwelen oogjes en natte neus is slim GEBOEKT W10' zaterdag 25 maart 2006 Illustratie van Marleen Felius uit Rundreis om de wereld. Niet om paardenliefhebbers tegen het zere been te schoppen, maar omdat het in een boek staat: koeien zijn slim mer dan paarden. Koeien kunnen van alles heel goed: zwemmend een sterk stro mende rivier oversteken, de 100 meter lopen in 9 seconden, als een berggeit over steile rotsen klauteren, 25 kilometer verder op water ruiken, jarenlang gedu rende tien maanden elke dag zes tig liter melk fabriceren (240 li monadeglazen tot aan het rand je toe vol), een bommetje ma ken. En dat is lang niet alles. In Rundreis om de loereld van Bibi Dumon Tak en Marleen Fe lius kun je bijvoorbeeld het ver haal lezen van Alberto Althoff en zijn zes Hollandse koeien uit Polen. Alberto is circusdirec teur en toen hij een paar jaar ge leden een boer op straat zag lo pen met een kudde koeien ach ter zich, bedacht hij dat het mo gelijk moest zijn (het zijn ten slotte volgdieren) ze kunstjes te leren. Met veel geduld en lekkers kreeg hij het voor elkaar dat Mil- ka, Lila, Nutella, Doris, Diana en Linda nu met z'n zessen, na dat ze de piste zijn binnengeda- verd, netjes twee aan twee gaan wandelen, in een rijtje boksprin gen, buik tegen buik rondjes lo pen, op commando stilstaan met hun kop over de rug van hun buurvrouw, een pirouette draaien en met een sierlijke kniebuiging het applaus van het publiek in ontvangst nemen. Alberto kan zijn geluk niet op met zijn meiden. Ze zijn slim mer dan alle dieren die hij ooit dresseerde. En hij kan het we ten, want hij temde vijfentwin tig jaar lang leeuwen, tijgers, zeeleeuwen, kamelen, olifanten en paarden. „Paarden zijn wel het allerdomst'', zegt hij. „En wat denk je van pony's? Die zijn niet alleen dom, maar ook nog eens verschrikkelijk koppig." Het is misschien niet slim om zo iets in een boek te laten zetten, want geloof maar dat het bij paardenvolk hard aankomt. Maar, en je kunt er niet onder uit, in de elf hoofdstukken van Rundreis om de wereld lees je werkelijk veel wonderlijks over het-dier dat menigeen een aller- alledaagst beest vindt. Bibi Dumon Tak schreef eerder Het koeienboek (Zilveren Grif fel 2002) met naast allerlei alge meens ook hier en daar een paar zinnen over bijzondere koeien of een opmerkelijk ras. In het 'vervolg' neemt ze je mee op een reis rond de hele wereld in ver halen over juist de bijzonderste koeien. Zoals de Hérens, waarvan er maar een paar duizend zijn. Het zijn de stoerste lieve koeien ter wereld. Zelfs op de steilste Al penhelling gaan ze er in koe-te- gen-koe-wedstrijden kop tegen kop en met bungelende uiers el ke dag opnieuw hard tegenaan, 'tot er eentje achteruit begint te lopen. Die is dan de verliezer. Ze vallen niet van achteren aan en niet van opzij. Ze boren hun horens niet in eikaars buik. Er vloeit dus geen bloed, je ziet geen winkelhaken, geen stukjes koeienvel die in het rond vlie gen'. En ook moet je de renstieren op het Indonesische eiland Madoe- ra bewonderen. Met een snel heid van 60 kilometer per uur trekken die een sprintje'van 100 meter in 9 seconden, bijna een volle seconde sneller dan de snel ste man ter wereld de Jamai- caan Asafa Powell. In bijna elke zin lees je hoeveel Bibi Durqon Tak houdt van het dier met de flüweligste ogen en de natste neus. Dezelfde liefde zie je in de tekeningen van Mar leen Felius die als geen. ander ter wereld koeien tekent. Edel Dan toch nog maar even over paarden. En heus niet als goed- makertje, want ook Het paarden boek van Hans en Monique Ha gen is een boek dat je in eigen kast wilt hebben. Met aansteke lijk plezier vertellen ze je wat je over het edelste dier op aarde zou willen weten. Maar het mooist in het boek met ook tien tallen tekeningen en een flip- boekje van Philip Hopman, zijn de laatste vijf regels. Daarin be loven ze dat ze je een volgende keer nog meer zullen vertellen. Als je tot daar bent gekomen heb je ook het hoofdstuk Kop- pie koppie gelezen over enkele sterke staaltjes paardenintelli- gentie. Petje af bijvoorbeeld voor de Limburgse putpaarden die dan wel niet tot acht konden tellen, maar pienter genoeg wa- - ren om zich in de steenkolenmij nen honderden meters onder de grond in het aardedonker niet het bos in te laten sturen door paardenjongens. Jan Smeekens Bibi Dumon Tak Marleen Fe lius: Rundreis om de wereld - Van Goor; 124 pag.; €17,95. Hans Monique Hagen - Het paardenboek. Querido; 121 pag.; €13,95. pjaBWsfljy '■T mm Wi Kyra Lavrijssen (links) en Jill Jonkers maken deel uit van de 'springstal' van turnvereniging Olympia. foto Willem Mieras Clubliefde, een liefde voor het leven? Wie trainer Kees Meerman bezig ziet bij turnvereniging Olympia in Ka- pelle, beseft dat hier geen twijfel mogelijk is: Kees is en blijft tot in zijn tenen smoorverliefd op 'zijn' duppie. „Noem het maar een uit de hand gelopen hobby", lacht hij breeduit. „Op mijn veertiende wandelde ik hier binnen en je ziet, 23 jaar later sta ik er nog steeds. En met net zoveel plezier als toentertijd." Twaalf jaar geleden introdu ceerde Kees het springen binnen de vereniging. Kees: „Heel simpeltjes ging dat toen. We rolden een lange mat uit, zet ten er een minitfamp voor en daar gingen we mee aan de slag. Paard- en kastsprongen, salto's draaien, van die dingen weet je wel. Met de aanschaf twee jaar geleden van een air-tumbling- mat is het springen met spron gen vooruit gegaan. Met dank aan onze sponsors! De mogelijk heden zijn nu eigenlijk onbe perkt. Alle oefenstof kun je nu hierop uitvoeren en dat is voor de springers een ongekende luxe. Het tumaanbod is nu veel breder geworden. De springgroe- pen groeien als kool." Kyra Lavrijssen (16) is een van. de springsters die jaren geleden al de overstap maakte van het turnen naar het springen. Kyra: „In het springen kun je zoveel kwijt. Een eenvoudige strek- sprong of een dubbele salto, het maakt niet uit. Je probeert steeds nieuwe sprongen uit en daarna ga je proberen een serie sprongen op rij te maken. Dat is best lastig, om verschillende sprongen te combineren, maar het is wel kicken als het lukt." Vorig jaar november eindigde de senioren springgroep van Olympia tijdens de Nederlandse kampioenschappen op het on derdeel airtumbling op een twee de plaats. Kyra: „Het liep als een trein, buiten verwachting. Alleen de huldiging was wel een koude douche. Geen beker, geen felicitatie, zelfs geen handje. No,u ja, het was in ieder geval voor opseen geslaagde uitvoe ring." Ook Jill Jonkers (13) - uitko mend bij de B-junioren - maakt al lange tijd deel uit van de 'springstal' van Olympia. Jill: „Bij het toestelturnen had ik toch altijd een beetje angst. Als een flikflakje op de balk mis lukt, dan kan het goed fout gaan. Op de tumblingmat gaat het ook wel mis, maar de lan ding is.wel zachter. Bovendien vertrouw ik blindelings op Kees. 'Kees vangt me wel op', denk ik, als ik met de sprong be gin." Vandaag moeten Jill en Ky ra het helemaal zelf doen tij dens de regiowedstrijd in 's-Gra venmoer. Kyra: „Door blessures in onze groep senioren doen we mee met een combigroep van piympia en MTV uit Middel burg. Dat vind ik ook het leuke van deze sport; je bent met el kaar bezig een prestatie neer te zetten, terwijl je als turnster voornamelijk met je eigen ding bezig bent." De oefenstof voor de verschillen de onderdelen is de afgelopen week uitgebreid getraind. De overslag met arabier, de over slag salto, de oefening op de mi- nitramp in combinatie paard, kortom de springsters zijn er klaar voor. Aan zelfvertrouwen zal het ze ker niet ontbreken. Kyra: „Tij dens de training vergroot Kees stapje voor stapje je zelfvertrou wen. Hij geeft je het gevoel, dat je het kunt. Met hem op de, mat - durf je gewoon meer. Maar vanmiddag is er geen Kees op de mat om hen op te vangen. Kees zit naast de mat, als toe schouwer. Zijn rol? „Duimen draaien en ho pen dat alles goed gaat", lacht hij. „Meer kun je niet meer doen." Hans Segboer Illustratie van Philip Hopman uit Het paardenboek. Hoewel zijn eerste James Bond-film nog niet eens in première is gegaan, is hoofdrol speler Daniel Craig al verze kerd van een contract voor de volgende film over geheim agent 007. De producenten van Casino Royale zijn zo tevreden over Craig dat zij al plannen aan het maken zijn voor een vervolg, meldde de Britse boulevard krant Daily Mirror van woens dag. Producente Barbara Broccoli zei tegen de krant: „Wij denken er al over. We zijn in het eerste stadium. Het wordt een oor spronkelijk verhaal met elemen ten van deze film." Casino Roya le, waarin Bond het opneemt te gen een casino-eigenaar die met zijn winst terrorisme financiert, was het eerste Bond-boek van auteur Ian Fleming, maar het laatste dat verfilmd wordt. De première is in november. De afgelopen weken kreeg Craig te maken met kritiek en spot, omdat hij kennelijk niet hard genoeg is voor de rol van Bond. De opnamen van Casino Royale in Praag verlopen niet naar wens. Nadat bewoners van TMF brengt film Muziekzender TMF zendt dinsdag om 18.15 uur voor het eerst een speelfilm uit. Het gaat om The Switch. Een jonge kickbokser is volgens zijn trainer nog niet goed genoeg voor een wedstrijd. Met een rol voor Tygo Gernandt.AIVP de Tsjechische hoofdstad bij de politie hadden geklaagd over ge luidsoverlast, weigerde het stadsbestuur het filmteam toe stemming te geven om opnamen te maken in een park in het cen trum, omdat daardoor oudere mensen, hondenbezitters en kin deren gedupeerd zouden wor den. ANP Daniel Craig is James Bond in de film Casino Royale, foto ANP M A R K 5. een 'nieuw begin geaaaak t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38