PZC Dit huis moetje leren kennen X UI PO Waterwoning Veersche Poort IC Tien kinders sliepen in strozakken op zolder WONING ZEELAND P.edactie bijlagen: 0113-315680 iww.pzc.nl f.mail:redactie@ pzc.nl totbus 31,4460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: jord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; touws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. sterdag 25 maart 2006 DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen Schooien, dat doet hij zijn hele leven al. De stran den afstruinen op zoek naar hout, touw en alles wat hij maar kan gebruiken. Een oude steigerpaal, een verwaaide plank: Scharendijker Gerard van de Wiel (66) is gek op strandhout. Hij merkt wel dat er de laat ste jaren minder wrakhout aanspoelt. Maar hij heeft gaandeweg al heel wat verweerd hout binnengesleept en er 'zijn' vorm aan gegeven. De sporen van Gerards liefhebberij zijn zichtbaar in en om zijn pittoreske huis aan de Baken, aan de voet van de dijk. Bijvoorbeeld in zijn zelfgemaakte, blauw- geschilderde keuken, de schitterende kast in de woon kamer en de talloze beelden. Groot en klein staan ze binnen en buiten. Een.buste van een voluptueuze dame met blauw-wit gestreept badpak mét lampenkap bij de eettafel, een groep haast middeleeuws aandoende figu ren in de tuin en vrolijk gekleurde objecten bij de voor deur. „Veel mensen zien er een beetje Paaseiland-ach- tige figuren in. Tja, ik weet het niet. Dat is niet mijn be doeling. Ik pak gewoon eén stuk hout en ik zie direct wat het moet worden. De vorm van het hout bepaalt wat ik er van maak. Met nieuw hout heb ik helemaal niks. Daar zit geen leven in." „Ik maak de beelden puur voor mezelf. Sommige men sen, Duitse toeristen bijvoorbeeld, komen daar wel eens ruzie over maken. Dan stappen ze de tuin in en willen een beeld kopen. Maar ik verkoop niet. Dan geef ik ze liever weg aan vrienden." De Scharendijker maakt de meest uiteenlopende din gen. Zo hangt er aan een wand in de woonkamer een houten sleutelkastje. Centraal daarin is een mon- nik-achtige figuur die tussen zijn gevouwen handen een enorme baardsleutel houdt. Maar hij werkt ook met papier-maché en ander materiaal. De oud-onderwijzer woont nu zo'n 45 jaar in Zeeland. Met plezier kijkt hij terug op zijn onderwijsbaan die begon op een tweemanssehool in Noordwelle. „Ach, je kreeg ze vroeger rechtstreeks van de moeder. Dan wa ren ze zes jaar. Leuk hoor. We werkten toen nog met die houten leesplankjes. Met kerst konden ze allemaal lezen. Er zaten 22 kinderen op school. Dat was net ge noeg om twee leerkrachten aan te stellen. De grens lag bij 21. Daarna ben ik naar Renesse gegaan, een vier- mansschool. Nou, dat was toen een van de grootste op Schouwen. Vervolgens ben ik naar Haamstede ge- Gerard heeft nu alle tijd voor zijn hobby. Hij is overi gens ook bezig in huis. „Mijn vrouw en ik hebben ons onlangs georiënteerd. De vraag was 'blijven we in dit huis, of gaan we in zo'n appartement wonen, waar je zorg kunt inkopen'. We zijn op stap geweest met vrien den die ook in dat stadium zaten. Een ding werd voor ons al snel duidelijk, We blijven in dit huis.'Vandaar dat we nu aan het verbouwen zijn aan de badkamer be neden. We gaan ook nog een tuinkamer maken. Als we moeilijk ter been worden, kunnen we gewoon hier blij ven." Het huis werd door de huidige bewoners al flink uitge bouwd. „En dan te bedenken dat ze hier ooit, in wat toen nog een veel kleiner huis was, woonden met tien kinders. Die sliepen op strozakken op zolder." Annemarie Zevenbergen (Advertentie) 7- ZA. 8 - ZO. 9 APRIL Het nieuwe wonen Ruimte voor ondernemers Vastgoed Lifestyle en Tuinideeën Zeelandhallen in Goes Nobelweg 6 tel. 0113-221020 Informatie: IV/.1 J H Jj=1 li =13 i I d 4A i'i 1 =1 Zoon Ted (met zaklamp) en een vriendje in een van de 'buizen'. Als wonen óp het water ergens voor de hand ligt, dan is het wel in Zee land. Toch is in de hele pro vincie maar één drijvende watervilla te vinden en wel in de Veersche Poort in Mid delburg. Op de eerste verdieping hebben eetkamer en werkruimte een plekje gekregen. sie, dat wel. Inmiddels woont het gezin alweer twee jaar aan de Koperwiekkade. En nog steeds komen ze verrassingen te gen. Want hoe moet je nou je ra men lappen op drie meter hoog te terwijl je nergens je ladder kwijt kunt? „Wij hebben nog niet overal een oplossing voor", vertelt Lidia. „Alles op zijn tijd. Dit is een huis dat je gaandeweg moet inrichten. Je moet het le ren kennen." Het huis bestaat uit staal; de he le constructie en alle buitenmu ren. Binnen het industriële ont werp zorgen de houten vlonders en dito panelen voor het con trast. De stalen drijvers zijn een produet van Meijers Staalbouw uit Serooskerke. Die heeft de boel ter plaatse in elkaar ge schroefd. Zo'ging het ook met de rest van het huis. Het is een soort meccano.- Alles komt in stukjes binnen en wordt ter plaatse in elkaar gepuzzeld. Staal heeft wel de neiging om te 'werken', het is flexibel. Daar om moesten Don en Lidia voor de afwerking van het huis met flexibele materialen werken. „Doe je dat niet, dan krijg je bar sten", wijst Don naar het gips- plafond boven de eettafel. „Bo ven hebben we een houten sys teemplafond. Dat is hier heel%e- schikt." Maar ook aan de binnenkant :M van het huis mag het staal best gezien worden. In de keuken fungeert de muur zelfs als mag neetbord. Altijd handig. Mochten de Zeeuwse dijken het begeven, dan zit de familie Mon- fils in ieder geval op het droge. Het huis is met kabels aan het vaste land bevestigd, maar de touwen kunnen best nog een eindje vieren. Het huis is een reë le oplossing voor waterproble- matiek, vindt Don. „Als je moet gaan ontpolderen, kun je wel Waterwoningen bouwen. Op die manier wordt de ruimte toch be nut." De waterwoning wordt vaak voorgesteld als een huis dat door een druk op de knop met het zonnetje meedraait. Dat is voor de Monfils voorlopig nog een illusie. Een elektrische lier staat nog op het verlanglijstje van Don, want nu komt het nog op mankracht aan. Die is over het algemeen wel voorhanden, want over aanloop hebben Don en Lidia geen klagen. Ook zoon Ted heeft regelmatig vriendjes over de vloer. Water heeft nu eenmaal aantrekkingskracht öp kinderen. „De eerste winter dat we hier woonden viel Ted in het water. Daar schrik je van, maar geluk kig had hij vanaf het begin zijn zwemdiploma", vertelt Lidia. Op het moment overwegen Don en Lidia om een bootje aan te schaffen waarmee hun zoon het water op kan. Af en toe mag Ted met zijn vriendjes een kijkje nemen in de 'buizen'. Want al zie je dat van af de buitenkant niet, de zwem band waarop het huis drijft is twee meter hoog en een meter breed. Hij is deels gevuld met grind zodat de stabiliteit van het huis gewaarborgd is. Er blijft echter voldoende ruimte over om met een zaklamp rond te dolen. Dat-blijkt ook onder de grote mannen een succes. En dan komt steevast de vraag; 'Kunnen jullie ook zinken?' Dat is absoluut uitgesloten, weet Don. „Dit huis weegt 70.000 ki lo, maar de drijvers hebben een draagvermogen van 180.000 ki lo. We kunnen dus met een ge rust hart een feestje geven." Anita Janse fo to's Lex de Meester zoals de gewone boot, onder het roerend goed. Toch trokken Don en Lidia de stoute schoenen aan. Ze vonden een geldverstrek- ker en een verzekeraar,' maar het kostte al met al wel ruim an derhalf jaar voordat de koop rond was. En wat zê toen had den, was een casco huis. Nog was het einde niet in zicht. „Het aanvankelijke idee van Hertzberger bestond uit een tweetal slaapkamers op de bega ne grond. Wij dachten daar an ders over", vertelt Lidia. De be nedenverdieping moest leefruim te worden, evenals de eerste eta ge. Er bestond tenslotte nog een mogelijkheid om extra ruimte te creëren op de tweede etage. Het liep uit op een bezoek bij Hertzberger aan huis in Amster dam. „Het is vrij normaal om met je architect rond de tafel te zitten als je dingen wilt verande ren aan je huis", reageert Don. Maar het is natuurlijk wél bij zonder om je ideeën voor te leg gen aan een architectuurgroot heid. Don heeft bewondering voor het werk van zijn collega Hertzber ger. „Wij wilden wel dat hij het mooi zou vinden. Het moest blij ven zoals hij het had bedoeld." Hertzberger vond het overigens niet meer dan normaal dat de be woners zijn ontwerp verder -vorm saven. Onderzijn supervi- De waterwoning in de Veersche Poort in Middelburg. M Nog voor bij hem wordt aan gebeld, vóelt architect Don Monfils al dat er iemand aan komt. Geen helderziendheid, ge woon een gevolg van de con structie van het huis. Die is nu eenmaal net een tikkeltje anders dan de doorsnee polderwoning. Don Monfils woont samen met zijn vrouw Lidia en zoontje Ted in een vermaard ontwerp van ar chitect Herman Hertzberger. Eén moderne watervilla die wordt gedragen door zes stalen drijvers. Herzberger heeft met zijn ontwerp een compromis ge vonden tussen de vrijheid van de woonboot en het comfort van het vrijstaande huis. „Het is hier heerlijk wonen", vertelt Lidia. „We hebben wel even moeten wennen, want hier voor hebben we jaren in de bin nenstad gewoond." Wat hen op valt aan hun nieuwe woonomge ving is de stilte. „Je hoort hier dag en nacht vogels, voor óns ge voel wonen we echt buiten." Don heeft aan de verhuizing een pertinent vakantiegevoel overge houden. „Hier hangt een jacht havensfeer. We zitten heel veel buiten, en niet alleen wij, ook de buren." Niet dat ze veel contact hebben met de buren, daarvoor ligt de woning te apart. „Het ziet er individualistisch uit en dat is het ook. We hebben hier ontzettend veel vrijheid," Het gezinwas niet direct op zoek naar een dergelijke wo ning. Eigenlijk stonden ze net op het punt om een huis in de stad te kopen, toen de vraag kwam of ze niets voelden voor de waterwoning. Die stond al een tijdje te koop. Het huis werd in 2001 gebouwd en diende in eerste instantie als demonstratiemodel en als infor matiepunt voor nieuwbouwwijk de Veersche Poort Onzekerheden „Wij hadden eigenlijk nooit aan de mogelijkheid gedacht", ver telt Don. „Maar toen we de ge dachte toestonden, waren we snel om. Er waren wel een hele boel onzekerheden. We wisten bijvoorbeeld niet of we het als een gewoon huis konden finan cieren en hoe de verzekerings premie uit zou vallen." De watervilla valt namelijk, net t/m 31 maart a.s.! QQlM!B£&(3mlbd3c3lG>@(& 3 jaar gratis onderhoud 3 jaar garantie 3 jaar 0% financieren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29