PZC Maar eerst moet het elan terugkeren Dwaze vaders bestrijden omgangsonrecht Ben Verwaayen, topman van British Telecom zaterdag 25 maart 2006 Hij is wellicht Nederlands meest succesvolle topmana ger in het buitenland. Hij schrijft het verkiezingsprogramma van de VVD, leidde op Britse bodem een staatscommissie voor La bour en is een telecommunicator in hart en nieren. British Tele- com-topman Ben Verwaayen. (54) leeft niet om te werken. Zijn kleinzoon, Arsenal en de Franse keuken, dat is waar het werke lijk om draait. Opa zijn, dat is volgens Ben Ver waayen fantastisch. „Ik heb nooit foto's van mijn kinderen bij me gedragen, maar óveral heb ik foto's van mijn kleinzoon. Dat moet psychologisch verklaarbaar zijn. Hij is nu tweeënhalf, dus begint al flink te communiceren. Ik ben apetrots op hem. Vroeger dacht ik: God, daar heb je weer iemand met z'n familiefoto's. Maar nu, kijk hier in mijn portefeuil le, een hele stapel waar ik iedereen mee lastigval. Het is belangrijk voor me. Dat jochie is een grote inspiratie bron. Ik maak me druk om hem, en daarmee om de samenleving en de toe komst van Nederland. Onze generatie heeft een houding van: We hebben het allemaal zo goed, we leven hartstikke comfortabel, het is wel best zo. Dan denk ik: moet ik nou tegen dat kleintje zeggen: Ja jongen, kan mij het schelen wat jij door maakt. Ik heb het allemaal prima voor elkaar? Ik realiseer me nu pas hoe bijzonder het is wat ik heb. Dan ga je je al snel druk maken over wat je kleinkind straks te wachten staat, ik kom uit een groot gezin, ik ben de vijfde van zes kinderen. Ik moest veel helpen - kolen scheppen, bedden op maken - maar ik had een buitenge woon comfortabele jeugd. Mijn moe der had een hoop ellende meege maakt, ze was een joodse vluchtelinge en haar familie heeft de oorlog niet overleefd. Daar werd thuis niet over gesproken. Ik was ver in de tien toen ik er van hoorde. Over de oorlog leerde ik uit schoolboeken, niet door mijn eigen fa miliegeschiedenis In de jaren zestig gingen alle conven ties de deur uit. Ik had het makkelijk. Op school pleitte ik voor meer in spraak voor studenten, dus richtte ik een leerlingenparlement op. Of ik poli tiek van huis uit heb meegekregen? Absoluut niet. Samen mét een vriend vond ik het gewoon leuk nieuwe din gen te bedenken, zodat we niet met school bezig hoefden te zijn. Dienstplicht De leerlingenraad smaakte naar meer, dus begon ik tijdens mijn dienstplicht een vakbond. Het had niks te maken met ontevredenheid. Bén je gek. Het was gewoon een verduveld interessant leven. Je leert veel als je als colpor teur langs de bedden van soldaten moet zeulen met het verzoek of ze lid van je organisatie willen worden. Ik zie het nog voor me. Met de bus naar Ermelo, dan een half uur lopen tot je bij de legerplaats arriveert, en dan die kamers op. Ik ben niet zo im posant van postuur, dus je moet je voorstellen dat daar zo'n schrielkip tegen een boom van een kerel, die net de hele dag benzineblikken heeft staan hijsen, roept: „Jij moet lid wor den van mijn bond, want ik kom op voor jouw belangen! Het is een serieuze organisatie gewor den met 20.000 leden. Dat is leuk. Het is geen politiek, het is sociale betrok kenheid. Ja, ik denk dat ik een heel sterke maatschappelijke drijfveer heb. Een grote bek, zo kun je het ook noemen. Ik roep altijd dat ondernemers moe ten bijdragen aan de maatschappelij ke discussie. Op een gegeven moment werd tegen me gezegd: Oké, doe er dan zelf wat aan. Vandaar dat ik deze keer heb toegezegd mijn steentje bij te dragen in de vorm van het verkiezings programma van de WD. Bijna alle factoren zijn aanwezig om van Nederland een succes te maken, maar eerst moet het elan terugkeren. We moeten er weer zin in krijgen. De economische koek moet groeien. Hoe? We zullen het concurrentievermogen moeten verbeteren. Ik kon vroeger op school zien wie mijn concurrenten waren. Daarna kwam een generatie die het hele land in de gaten moest houden, en vandaag de dag concurreer je tegen de rest van de wereld. Universtiteiten moeten jon geren daarom véél meer stimuleren om het onderste uit de kan te halen. Kijk naar mijn eigen bedrijf. Binnen de top van BT zijn zeventien nationali teiten vertegenwoordigd. Nederland moet van zijn risico mijdende cultuur af en op mondiaal niveau leren den ken. Onze productiviteit moet groeien. Krij gen we dat demografisch niet voor el kaar, dan moeten we overgaan tot slimme immigratie. Import van kennis en creativiteit is nodig. Ik zou me heel makkelijk afzijdig kun nen houden van Nederland. Ik ben er al tien jaar weg. Ook al ben ik bedrijfs matig een wereldburger, emotioneel blijf ik Nederlander. Gek is dat. Ik geef overal interviews, maar als ik in het grootste Spaanse opinieblad ver schijn, kan me dat geen lor schelen. Word ik door het plaatselijke krantje in Doorn geïnterviewd, dan knip ik het stuk direct uit. Ik voel me vanwe ge de emotionele band kwetsbaarder in Nederland. Dat neemt niet weg dat ik het reuze naar mijn zin heb in het buitenland. We wonen nu in een echt Miss Mar- ple-dorp. Daarnaast heb ik een eigen optrekje in Londen, waar ik doorde weeks meestal ben. Een paar keer per week komt Heieen, mijn vrouw, bij me langs. We zijn allebei foodies. Londen is een fantastische culinaire hotspot, elke keuken is beschikbaar, maar zelf ko ken in onze dorpswoning vinden we het leukst, Frans vooral, maar ook Thais, Indiaas en Italiaans. Heieen is een hele goede chef. Zij reist de we reld af voor kookcursussen. Ik ben de sous-chef. Dat is hard werken, maar een mooi creatief proces. Als we een weekend niks hebben - dat komt weieens voor - staan we zater dagmorgen vroeg op om kookboeken te lezen. Dan pakken we de auto en gaan spullen kopen. Vervolgens staan we de hele middag te koken, om het 's avonds op te eten. Voor veel mensen klinkt dit als een absolute gruwel, maar het is zó leuk. Doordeweeks heb ik weinig tijd voor vertier. Ik ben 24 uur per dag ge trouwd met mijn Blackberry (een ap paraat voor het stroomlijnen van alle informatie binnen een organisatie - BritishTelecom-topman Ben Verwaayen (54) leeft niet om te werken. red.). Tegen iedereen zeg ik: Je mag me altijd emailen. Daar moet ik dan ook snel en gedisciplineerd mee om gaan. Heb ik 's avonds geen verplichtingen, dan keer ik terug naar mijn flat om al le mails te beantwoorden en een voet balwedstrijdje te kijken. Ik ben van kinds af aan een groot Arsenal-fan. Dat geloofde niemand, toen ik bij BT ging werken. Ze dachten dat ik hen wilde inpalmen met een geveinsde hobby. Dus gingen ze vragen stellen: wie is de coach, waar is het stadion, wat is de laatste score. Nu ik in Lon den woon, ga ik af en toe naar een Ar senal-wedstrijd. De laatste keer was ik uitgenodigd in de director's box. Iedereen loopt daar in jasje en dasje. Sorry, maar als ik naar voetbal ga, trek ik een trui aan. Dus stond ik daar in een gifgroene trui, omringd door mannen in pak. De voorzitter kwam naar me toe en,zei: Je kunt modern zijn en tóch respect hebben voor de tradities. Hahaha, da's nou een typische Engelse'manier om je terecht te wijzen. Sowieso wa ren de Britten achterdochtig toen ik uit Amerika werd gehaald. Wie was ik om het noodlijdende BT onder handen te nemen? Ik kwam van Lucent, een teleeombedrijf dat binnen drie maan den van hero naar zero (van held naar nul, red.) was gegaan. Darling Ooit was het de darling van Wall Street, maar nadat de IT-bel barstte, kwam het in de problemen. Ik kan me nog herinneren dat een foto van het Lucent-management in een tijdschrift verscheen met de kop Helden van de natie. Enkele weken later kreeg dezelf de foto als bijschrift Dogs of the indus try. foto Phil Nijhuis/GPD Prima. Heken mij maar af op resulta ten. Ik ben daar helemaal voor. Alles wat ik op papier had opgebouwd aan geweldig vermogen bij Lucent, ver dween als sneeuw voor de zon en ik ging met bijna evenveel geld de deur uit als ik binnenkwam. In Londen kende niemand een Neder lander die in Amerika had gezeten. De argwaan was voelbaar. Of ik daar ze nuwachtig van werd? Welnee, ik vind het juist leuk op mezelf teruggewor pen te worden. Daar krijg ik energie van. Hadden ze de gevierde held bin nengehaald, dan was er maar één weg geweest, en dat is de weg naar bene den. Ik kreeg de kans me te bewijzen. Dat is heel goed uitgepakt. Bij BT is door mijn toedoen nu sprake van veel lol en openheid. Iedereen durft de discussie met elkaar aan. Toen ik net begon, was het ondénkbaar dat mensen bin nenliepen en recht voor z'n raap zei den: Je bent hartstikke gek, dat moe ten we absoluut niet zo doen. Het is me gelukt om zoveel vertrouwen te kweken dat iedereen zich durft uit te spreken. BT heeft een totale metamorfose door gemaakt. Omdat het bedrijf in een cri sis verkeerde waren mensen veel mak kelijker tot verandering te bewegen. Het besluit om de mobiele telefonie af te stoten, was voor mij al genomen. Wat doe je als je een schuld van vijftig miljard euro hebt? Je begint te spelen met de kaarten die je hebt. Het alter natief was: heel veel innoveren. De vraag was of we onszelf durfden te kannibaliseren. Of we onze vertrouw de taken durfden af te stoten om met iets heel nieuws te komen. De meeste mensen denken dat je pijn moet uit stellen, maar ik ben ervan overtuigd dat als iets onvermijdelijk is, je er zo snel mogelijk aan moet geloven. We belonen mensen in ons bedrijf die bereid zijn niet nü te scoren, maar die iets bedenken waarmee we het op de lange termijn goed doen. Dat heeft mooie resultaten opgeleverd. We zijn enorm gegroeid, dankzij de markt voor breedband en internet. We win nen elke prijs die er maar te winnen is op het gebied van innovatie. Het Engelse bedrijfsklimaat is prettig. Als er vandaag verkiezingen zouden zijn, zou ik op Blair stemmen. Ik ben al 35 jaar WD-lid, maar zou zonder aarzeling voor Labour kiezen. Ten eerste vind ik dat de balans tus sen markt en overheid hier beter is dan waar ook in Europa. Het protec tionisme zoals in Frankrijk en Spanje is in Groot-Brittannië volstrekt uitge sloten. Als iemand morgen de Britse luchthavens wil kopen, huppekee, pri ma. Ten tweede is er een goede balans tussen sociale zorg en eigen initiatief. De conservatieven vinden dat het nog beter kan, maar met mijn Nederland se achtergrond denk ik, sjonge, waren wij maar zo ver. Voor Gordon Brown (minister van fi nanciën, red.) heb ik een staatscom missie over eenoudergezinnen geleid. Dat zijn veelal jonge, ongehuwde moe ders zonder opleiding. Die moet je be naderen met een actief plan. Ik ben on1 dernemer van één van de grootste be drijven in het land en kon andere on dernemers motiveren mee te doen. Ie mand van buiten de business heeft die relaties niet, daarom vind ik het heel belangrijk zoiets aan te pakken. Toekomst Waar mijn toekomst ligt? Terug naar Nederland? Ik plan nooit iets. Bang om brodeloos te worden ben ik niet. Voor politiek zal ik niet snel kiezen. Ik heb op dat vlak weinig anders ge daan dan de meeste mensen: bestuur-^ lijke functies. Een blauwe maandag had ik thuis nog een boekje liggen over hoe word je staatssecretaris, maar toen kreeg iemand anders de functie. Dat is achteraf gezien ook maar goed geweest. Wel blijf ik me opwinden over Neder land. Dat is niet vanwege persoonlijk gewin, maar omdat ik hart voor mijn land heb en ik vind dat daar harde din gen moeten worden gezegd. Ik, de vol gende Gerrit Zalm? Nee hoor, voorlo pig hoop ik in Londen te kunnen blij ven. Ik voel me hier als een vis in het water. Ik ben het wel aan mezelf verplicht mee te doen met het politieke debat. Weet je wat het is, ik heb het gevoel dat ik ongelooflijke haast heb. Ik heb een geweldige drive om nog veel din gen te doen, ik ben nog lang niet klaar." Esther Gotink Hij was één van de drijvende krachten achter de actiegroep Stop Omgangson recht en de stichting Vader en Kind Cen trum en heeft nu een derde boek geschre ven over verstoten vaders. Paranoïde en aso ciale volwassenen kweek je met al die kin deren die hun vader niet meer mogen zien, zo stellen vader/ pedagoog/auteur Joep Zan der uit Deventer en een aantal co-auteurs in Gemist vaderschap. Joep Zander zit ontspannen in zijn woning in Deventer. Al achttien jaar ziet hij zijn dochter niet, sinds de breuk met de vrouw met wie hij - overigens - niet gehuwd was. Inmiddels heeft hij zijn derde boek geschre ven over het fenomeen gemist vaderschap. Gemist vaderschap - het is de titel van boek 3. Hij interviewt daarin vaders en ana lyseert de problemen rond vaderschap. Ook laat hij deskundigen op pedagogisch gebied aan het woord. Zij maken zich grote zorgen over de vaderloze jeugd van talloze kinde ren. Uit CBS-cijfers blijkt dat een kwart van de kinderen uit een huwelijkse scheiding geen contact met één van de ouders - meestal de vader - heeft en nog eens een kwart slecht contact. De kloof tussen de vader en zijn kinderen veroorzaakt verwijdering, schrijft Zander in zijn inleiding. Er ontstaat ook een kloof in de kinderziel: het loyaliteitsconflict dat morrelt aan de band met zowel de moeder als de vader. Die breuk kan eindigen in het ouderversto- tingssyndroom. Een psychisch probleem, een trauma, dat een kind van gescheiden ouders als volwassene zijn levenlang kan achtervolgen. Joep Zander met zijn zoontje en het boek Gemist Vaderschap. foto Ab Hakeboom/GPD In Gemist vaderschap schrijft één van de auteurs, Mattie van den Heuvel: „Het heeft lang geduurd voor hij was veranderd van monster (zo omschreef haar moeder haar va der) in Mijn vader en dat. is een enorm waar devolle stap in mijn leven geweest. De ge miste jaren kunnen we niet meer inhalen, maar ik heb mijn vader en daarmee een stukje eigenwaarde teruggekregen." SP-Tweede Kamerlid Harry van Bommel constateert in het boek dat sommige vrou wen afgunstig zijn op de manier waarop hij zijn vaderschap invult. „Alsof ik daarmee hun rol als moeder minder exclusief maak." Hij vindt dat alle vaders zich moe ten verenigen. „Jaarlijks verliezen 13.000 kinderen het contact met hun vader. Meer dan zorgelijk. Omdat het omgangsrecht na een scheiding wel wettelijk geregeld is maar in de prak tijk niet altijd goed gaat, loopt een groeien de groep kinderen het risico van schade in de ontwikkeling." De Leidse psycholoog prof. Louis Tavec- chio: „Vaderloos opgegroeide tieners ge bruiken als jongvolwassenen vaker drugs, vertonen vaker riskant seksueel gedrag, hebben vaak psychologische problemen, zijn werkloos, crimineel en overlijden vroeg- tijdig." De ouder-kind kloof raakt mensen in het diepst van hun ziel en kan hen beschadigen voor het leven, meent Joep Zander. Hij laakt de professionals in de juridische we reld en de kinderbescherming die de kloof „uitbenen en daarmee hun brood verdie nen." Drie boeken over kinderen en vaders, over zijn eigen dochter die hij niet heeft mogen zien opgroeien van kind naar volwasssene. Twee over de problemen die kinderen op lopen: het ouderverstotingssyndroom; en een vierde boek over zijn eigen ervaringen dat er ook aan komt. Begint het voor hemzelf niet een obsessie te worden, een nachtmerrie die hem zijn leven lang zal achtervolgen, waar hij nooit meer een punt achter kan zetten? Nee, reageert Zander stellig, hij doet het voor al die va ders „die nu zo gepakt worden" en die een blijvende inzet van een vaderbeweging no dig hebben. Nee, gaat Zander verder, het is geen grote zwarte wolk die constant boven zijn leven hangt. Hij is niet bezeten of mo nomaan, maar inmiddels professioneel met de materie bezig. Van huisuit is hij pedagoog. Zijn persoonlij ke ervaringen zet hij om in wat hij als een groter algemeen maatschappelijk belang ziet. Want hoevelen treft het niet in de te genwoordige maatschappij? Hoeveel kinde ren worden niet afgesneden van één van hun ouders, met name de vader? En: welke impact heeft dat niet op onze (toekomstige) samenleving? Joep Zander (53) heeft twee kinderen. Een dochter van achttien, het meisje dat hij nooit ziet - „behalve dan dat ik haar wei eens in een flits voorbij zie fietsen" - en een zoontje van zeven, voor wie hij de zorg deelt met zijn huidige vriendin. Met de vrouw die de moeder is van zijn dochter is hij nooit getrouwd geweest. „Dat maakte het extra gecompliceerd toen de relatie ein digde." Juist omdat steeds meer stellen on gehuwd kinderen krijgen - de helft van de gevallen - neemt de omvang van dit pro bleem sterk toe. Aangezien er vaak niets is geregeld, trekt de vader juridisch aan het kortste eind. De relatie die Zander had met zijn toenmali ge vriendin duurde maar kort: van 1985 tot 1990. Hun dochter werd geboren in 1987. De eerste twee jaren na de beëindiging van de relatie zag Joep zijn dochter regelmatig. Daarna ging het mis. Een lange juridische strijd volgde. Een strijd die in juni vorig jaar min of meer werd beslecht in zijn voordeel. De Raad voor de Kinderbescherming erkende dat het voor Zander negatieve rapport van die zelfde raad, stammend uit 1994, hem als va der geen recht had gedaan. Elf jaren waren verstreken, kostbare jaren waarin de kloof met zijn dochter alsmaar breder werd. Het ombrengen door vaders van hun kinde ren, (ex-)vrouw en zichzelf ziet hij in veel gevallen als een „verschrikkelijke ultieme uiting van de onmacht van vaders die van hun kinderen worden afgesneden. Verwij derd van je kinderen voel je je geampu teerd, vernederd, je vaderschap ontkend. Een man houdt zijn kwaadheid in, die kropt hij op. Want mannelijke emotie wordt tegen je gebruikt. Met kwaadheid krijg je de rechterlijke macht riog meer te- gen je. Zoals alles tegen je wordt gebruikt,' heeft hij ervaren. „Bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens kreeg ik zelfs het verwijt dat ik contact met de pers had gezocht." Of hij het idee heeft dat met name de rech ters die beslissen in huwelijkse en relatione le situaties met een feministisch sausje zijn overgoten? ;'r>' HH „Ze zijn in ieder geval vaak geïnspireerd door het feminisme. Ze gaan uit van een ne gatieve opvatting over mannen. In de kern is dat juist niet de bedoeling van het femi nisme, maar soms wordt het feminisme verengd tot louter vrouwenbelangenbeharti- ging. Kinderen doen er dan minder toe en de man wordt weggezet als de grote boe man. Je ziet het niet alleen onder rechters- Ook bij onderzoekers en sommige journalis ten - vrouwen én mannen - 'die over de pro blematiek schrijven. Er is sprake van een heel eenzijdige - man-onvriendelijke - bena dering." Of het tussen hem en zijn dochter ooit nog goed komt? Hij hoopt het, „maar er zal hard aan gewerkt moeten worden. We zijn erg uit elkaar gegroeid. Het is een.mythe dat zoiets vanzelf weer goed komt. Er is zo veel verziekt. Je bent vreemden voor elkaar geworden."' Arnold Zweers Joep Zander, Gemist Vaderschap. Met: E.A.F. Smulders. Uitg. Rela Publishing. ISBN 9080863122. Prijs 13,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26