Het polderen heeft Goes goed gedaan De schuiven zijn simpel te bedienen en sluiten altijd Charles Linssen, ex-wethouder zaterdag 25 maart 2006 Het waren tranen van ontstel tenis. In zijn laatste raads vergadering moest vertrekkend CD A-wethouder Charles Linssen (61) toezien hoe het biddagak koord, dat verkiezingswinnaar PvdA buitenspel zette, de altijd zo collegiale Goese gemeente raad had veranderd in een poli tiek slagveld. Die tweespalt sneed door zijn ziel. De emotione le Linssen hield het niet droog. De televisiecamera's zoomden in en half Nederland zag de water landers over de wangen van Mis ter Goes glijden. ,,Ik zat alleen aan de collegetafel, ik kon geen zakdoek pakken, wilde weglo pen, maar dat zou weer een ver keerd signaal zijn. Ik kon geen kant op. Doodongelukkig voelde ik me." In zijn knusse huis aan de Donker- straat in de Goese Polder staan vele vazen met enigszins verwelkte bloe men. In de dagen na de turbulente raadsvergadering kregen lokale bloe misten bestelling op bestelling: voor meneer Linssen. Handenvol bemoedi gende kaarten bereikten de verdrieti ge christen-democraat. „Dat voelde als een warme douche. Het is ongeloof lijk hoeveel reacties ik heb gekregen. De rode draad in al die reacties: 'Het is een verademing om met een politi cus te spreken die zegt en toont wat hij denkt en voelt'." Linssen, 28jaar raadslid en 16 jaar wethouder, voelt zich geen politicus. Hij is geen strateeg, houdt niet van 'spelletjes'. Daarvoor heeft hij het hart te veel op de tong en is hij te zachtmoedig van aard. Het gebrek aan politiek graniet nekte hem vier jaar geleden, toen hij als lijsttrekker van de grootste partij de collegeonder handelingen leidde. De PvdA speelde het slim en wist GroenLinks het colle ge in te loodsen, zodat er een links blok stond tegenover de andere coali tiepartners CDA en WD, „Ik kreeg kritiek van mijn eigen fractie en ach terban. Ik had een tweede CDA-wet- houderszetel uit het vuur moeten sle pen, ik had GroenLinks moeten weren, en, als het even' had gekund, de PvdA moeten lozen. Achteraf gezien is on derhandelen niks voor mij, ik ben te naïef, wil er het beste van maken. Ik heb toen gezegd: 'dit doe ik nooit meer'." Verschrikkelijk Om die reden heeft Charles'Linssen' zich niet bemoeid met de coalitiebe- sprekingen, die twee weken terug zou den uitmonden in het omstreden bid dagakkoord. Dat zijn partij, WD en SGP/ChristenUnie op de inmiddels be ruchte woensdagavond een coalitie smeedden, zonder de grootste partij, de PvdA, de kans te geven de onder handelingen te leiden (een ongeschre ven regel), zit hem nog steeds dwars. Hij zat daags na het akkoord in de au to naar Den Bosch toen CDA-fractie- voorzitter Rinus Dieleman hem belde en het nieuws meedeelde. „Hij zei: 'We zijn eruit, de PvdA doet niet mee'. Ik besefte niet pre'cies wat er was ge beurd, wenste hem succes en hing op. Na een poosje begon het te dagen dat de manier waarop het akkoord tot stand was gekomen, niet deugde. Ik belde hem terug. Zeg: 'Rinus, ik vind het verschrikkelijk, dit past ons niet. Hier kan ik me niet in vinden en dat ga ik ook niet voor më houden." Linssen vindt dat alle partijen aan ta fel hadden moeten zitten. „CDA, WD en SGP/CU hadden dan voorwaarden kunnen stellen waarmee de PvdA het moeilijk had gehad. Ik had er vrede mee gehad als vervolgens de onderhan delingen waren geklapt en er een coali tie zonder PvdA was uitgerold. De avond na de verkiezingen de zaak al beklinken, dat kan gewoonweg niet. Ik denk echter niet dat de coalitie al voor de verkiezingen is geregeld. Ik ge loof de lezing van Rinus Dieleman, die liegt niet tegen mij. Er is spontaan heel snel een meerderheid gevormd. Te snel." Demonstratie De coalitiepartners zijn slachtoffer ge worden van hun eigen snelheid; meent Linssen. De oppositie en linkse kie zers steigerden na het achterommet je. De verontwaardiging leidde tot chaoti sche taferelen in de raad. Onmachtig zag Linssen toe hoe de eieren tegen de ramen uiteen spatten, de beëdiging van raadsleden werd verstoord, frac- tievoorztter Carel Bruring van Groen Links de burgemeester schoffeerde en WD-fractievoorzitter Sjoerd Heij- ning vervolgens dreigde een kan wa ter uit te gieten over Bruring, waarop de oppositie demonstratief de biezen pakte. „Het paste totaal niet in de har monieuze bestuurscultuur in Goes. Ik dacht: 'Hier wordt iets kapotgemaakt Naam: Charles Raymond Marcel Marie Linssen Geboren: 24-02-1945, Den Haag Getrouwd: met Joke van Driel Kinderen: Raymond en Wendy Opleiding: Vakdiploma brood en banket Beroep: Bakker, boekhandelaar, ver koopmanager drukwerk, wet houder van Goes (1994-2006) Nevenfuncties: Commissaris Administratief Dienstencentrum Zeeland Hobby's: Dichten, schilderen, fotografie, cultuur in het algemeen, binnen stadsontwikkeling, verzamelaar van Guust Flater-spullen en Renault-modelauto 's wat in dertig jaar is opgebouwd'. Juist door die harmonie, noem het polde ren, heeft Goes het zo goed gedaan in de afgelopen jaren. Daarnaast hebben we geprobeerd de afstand tussen bur gers en bestuur te verkleinen. Nu doemde daar plotseling die kloof op. Bovendien was die raadsvergadering geen voorbeeld van hoe je met elkaar dient om te gaan. Het openbaar be stuur moet juist het goede voorbeeld geven. Dat schiet allemaal door je heen op zo'n avond. Tel de teleurstel ling over hoe het is gelopen erbij op en ja, dan schiet ik vol. Toch komt het wel goed met Goes. Ik zie nu al dat de oppositie een beetje bijdraait." Linssen, een linkse CDA'er, heeft er geen geheim van gemaakt dat hij het liefst ook de PvdA in het college ziet. Hij kon goed overweg met PvdA-wet- houder en -lijsttrekker Thijs 't Hart, die - naar is gebleken - op de politieke markt geen daalder meer waard was. Een taxatiefout van de PvdA? „Ik denk dat als Thijs zich niet herkies baar had gesteld, dit niet was ge beurd. Velen zullen het ontkennen, maar de poppetjes spelen de hoofdrol bij coalitievormingen. Ik vind alle kri tiek die Thijs nu van de coalitiepart ners krijgt niet terecht. Het tekort van 1,3 miljoen op het integraal huisves tingsplan voor het onderwijs was ver oorzaakt door een fout van een ambte naar. Dat kan iedere wethouder over komen. En na het rapport van de Re kenkamercommissie over de fouten rond de brede school in Ouverture, had de raad een motie van wantrou wen kunnen indienen. Als je dat niet doet, moet je er niet over door blijven zeuren. Thijs is een hele goede wethou der geweest, punt! Hij was niet ie mand cüe op de winkel paste. Het half verdiepte spoor heeft hij eruit ge sleept. Hij is slim, een strateeg. Zijn grootste fout is dat hij niet op tijd is gestopt. Daardoor lijdt hij nu zijn eer ste, grote nederlaag." Gebroken gezin Charles Linssen is een totaal ander mens. Zijn verre van zorgeloze jeugd in Den Haag is de bron van zijn doen en laten. Een hoofdstuk dat hij liever niet terugleest, maar waarvan passa ges nog regelmatig door zijn hoofd spoken. „Ik was kind in een gebroken gezin, vader was er nooit. We leefden van de steun. Dat kon je zien aan mijn kleren, die met bonnetjes van de socia le dienst werden gekocht. Eén keer per week kon je je gaan wassen in een badhuis in de hoerenbuurt, met een kaartje waar vet gedrukt 'sociale dienst' opj stond. Armoede tekent je." „Mijn jeugd heeft me gevormd. Als kind zag ik dat ons gezin de dupe was van leugens - nee, ik kan daar niet diep op ingaan - en daarom heb ik de pest aan liegen. Ik nam me voor om al tijd de waarheid te spreken, geen ver keerde dingen te doen, mensen te hel pen en vriendelijk te zijn. Als wethou der kwam ik wel eens in een spagaat: ik kon niet altijd de waarheid vertel len, maar wilde niet liegen. Praten met meel in je mond, noem ik dat. In het uiterste geval zei ik: 'Hier kan ik geen antwoord op geven'. Ik ben ech ter nooit bang geweest om me kwets baar op te stellen, mijn fouten toe te geven." Broeder Charles was een slechte'leerling. Zo doende zond moeder haar katholieke zoon naar de broeders Benedictijnen in Oosterhout. „Daar had ik wel eens vaker gelogeerd. Ik vond het'alleen gek dat niemand me na de zomerva kantie ophaalde. De aap kwam uit de mouw: ze wilde dat ik broeder werd. Toen ben ik hem gesmeerd. Eenmaal thuis zei ik: 'Moeder, hier ben ik, hier blijf ik'." In Den Haag behaalde hij vervolgens zijn eerste en enige diplo ma:, banketbakker derde bediende. Met dat papiertje op zak overwoog hij te emigreren naar Canada, want brood eten ze overal, had hij bedacht. Dat plan sneuvelde toen hij aan de slag ging in de Haagse bakkerij A. van de Linde, gedreven door een vader en zoon uit Wolphaartsdijk. Achter de toonbank straalde winkelmeisje Joke van Driel. Charles - „ik had erg be hoefte aan genegenheid en aan een ge- zin" - verdronk in haar blauwe kij kers. Zuchtend: „Ja Joke, mijn grote liefde, dit jaar zijn we veertig jaar ge trouwd. Dat is een beloning voor een man uit een gebroken gezin. Daarom was het vorig jaar schrikken toen bij haar de diagnose kanker werd vastge steld. Achteraf klopte die diagnose niet, maar in de tussentijd word je wel helemaal gek." Hij werd filiaalhouder van een Bru- na-boekhandel in Scheveningen, die Toon Hermans hoogstpersoonlijk kwam openen. Op een dag vroeg de baas: 'Charles, we "hebben een boek handel gekocht in Goes. Daar pas jij wel'. „Uhhhh, Goes? Waar ligt dat?" Toch togen de Haagse stadsjongen en zijn meisje in 1968 naar het verre Zee land, want de beloofde bovenwoning was ruim en comfortabel. „Na een half jaar wilden we niet meer terug. De ruimte, de luchten, de Oosterschel- de dichtbij. Je voelde je weer mens." Na een jaar bombardeerden ze hem tot voorzitter van de Goese Midden stands Centrale (GMC), wat zijn pas sie voor de binnenstad verder aanwak kerde. „Toen had ik'al de filosofie: je moet eerst Goes verkopen en als het publiek komt, het jouw straat en ver volgens je winkel in zien te krijgen." Na zijn entree in de gemeenteraad in 1977 - in zijn werk was hij overge stapt naar drukkerij Pitman - moest hij zeventien jaar wachten op het wet houderschap. Het bakkertje zou zich ontpoppen tot een ambassadeur van Goes, die onophoudelijk hamerde op de noodzakelijke vernieuwing van het koophart. Hij ontvouwde het Master- plan Binnenstad, een peperdure retou che die sommigen als de Jaguar van Linssen betitelden. „Het masterplan was zo ambitieus dat sommige colle ga's er eerst niet aan wilden. Ik heb veel zendingswerk moeten verrichten. Ik heb talloze binnensteden bekeken en geleerd dat een binnenstad gezel lig, mooi en schoon moet zijn. Goes had dit plan nodig, anders was het cen trum doodgebloed." Het nieuwe theater De Mythe en het stadskantoor zijn andere kroontjes op zijn ioopbaan. Hij is er trots op, het streelt zijn ijdele kant. Tegelijkertijd ziet de altijd met metalen stropdas ge tooide Linssen veel van zichzelf terug in Guust Flater, het stripfiguurtje waarvan hij alles verzamelt. „Een aar dig mannetje zonder kapsones, die de zaken simpel oplost. Een gewoon man netje, dat ben ik ook altijd gebleven. Ik zat liever in de binnenstad dan op het stadskantoor." Nou ja, gewoon. Binnenkort verschijnt Linssens ge dichtenboekje 'Zomaar.,, wat momen ten'. In goede en slechte tijden ver trouwt hij zijn emoties - „ik speel wat met woorden" - toe aan het papier en die heeft hij nu gebundeld. Hij is ook aan het schilderen geslagen. Nu hij met pensioen is, wil hij zich tevens be stuurd jk inzetten voor de Zeeuwse cul tuur en gemeenten adviseren over bin- nenstadsbeleid. En hij krijgt tijd om te mijmeren. „Joh, als ik terugkijk, ben ik een bevoorrecht mens. Ik heb in mijn politieke loopbaan nooit ruzie of op mijn donder gehad. Ik heb geen brokken gemaakt. Geen slechte score voor iemand met maar één diploma. Ik zeg wel eens tegen mezelf: bakker tje, je hebt het niet slecht gedaan! Frank Balkenende foto Mechteld Jansen De stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde sluit. Altijd. Daar over hoeft niemand zich zorgen te maken na do berichten dat de Maeslantkering in de Nieuwe Waterweg - een ander kunststukje van de Deltawerken - een veel hogere faal kans heeft dan bij het ontwerp was aangeno men. De manier waarop de bediening van oo Oosterseheldekering is geregeld, sluit ver- gelijkbare problemen uit. Do onbetrouwbaarheid van de Maeslantke- °ng wordt veroorzaakt door mechanische on besturingsproblemen. De twee reusach- jjgebolscharnieren waarop de afzinkbare wen draaien, blijken ernstig te slijten. Bo vendien treden fouten op in het computer systeem, waarmee de kering wordt bediend. Dat laatste is des te ernstiger omdat er bij de'ontwerp voor is gekozen de sluiting van de twee deuren volledig door de computer te laten sturen. Wanneer de computer zich 1(1 de sluitingsprocedure verslikt, is het niet eenvoudig er op in te grijpen. Als gevolg van een en ander moet er reke ning mee worden gehouden dat de in 1997 in gebruik genomen Maeslantkering het één op de 25 tot 50 keer laat afweten. Dat wil zeggen op dit moment. Staatssecretaris Schulz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) heeft de Tweede Kamer toegegeven dat de faalkans enkele jaren geleden één op tien be droeg. Rijkswaterstaat werkt aan oplossin gen om de kans dat de kering bij een drei- gende stormvloed niet kan worden gesloten, in elk geval tot één op honderd te beperken. Ook aan de sluiting van de 62 schuiven in de stormvloedkering Oosterschelde (1986) komen computers te pas. Maar daarmee houdt de vergelijking op. „Het programma in ons besturingssysteem is tamelijk eenvou- dig.en laat - als er eens iets niet volgens de procedure zou verlopen - vrij makkelijk in grepen toe", zegt P. Vos, adviseur beheer en onderhoud Oosterseheldekering bij Rijkswa terstaat Zeeland. De Oosterseheldekering gaat dicht wanneer wordt vernacht dat de waterstand in de monding van de zeearm op het sluitpeil van NAP 3 meter uitkomt. As de opstuwing van het water hoger komt dan de eerder uit gevoerde berekeningen aangaven, zakken de schuiven automatisch zodra een vlotter Oosterseheldekering betrouwbaarder dan Maeslantkering op een meetpaal in de Oosterscheldemon- ding NAP 3 meter registreert. Bij de 23 sluitingen tijdens storm is dit noodsluitsys- teem nog nooit in actie gekomen. De druk op de knop op de bedieningslesse naar in het Topshuis op Neeltje Jans stuurt een signaal naar de 62 computers in even veel containers in de verkeerskoker van de pijlerdam. Die schakelen de hydraulische pompen in waarmee de schuiven worden neergelaten. Eventuele fouten worden op een centrale computer gemeld. De operator in de bedieningsruimte probeert in die situa tie het euvel via de centrale computer te her stellen. Lukt dat niet dan zit er niets anders op dan dat de twee storingsmonteurs die bij een mo gelijke sluiting van de kering altijd worden opgeroepen, hun fiets pakken. Daarmee rij den ze door de verkeerskoker - beschut te gen weer en wind - naar de container waar in zich de storing voordoet. Op die contai ner zit een knop waarmee het bewegingssys teem kan worden geactiveerd. Komt er dan nog geen beweging in de schuif, dan moeten de monteurs door een deur in de verkeersko ker'naar buiten en een bedieningskastje aan sluiten om de hydraulische pompen buiten elke computerbesturing om in te schakelen. Dat is pas echt handbediening', want bij de aansturing van de pompen moeten ze ervoor oppassen dat de schuif niet scheef zakt. Aan elke kant evenveel druk is de boodschap. Vos haast zich te verklaren dat dit scenario van in oliepak gestoken storingsmonteurs die tijdens storm in en op de kering falende computers te hulp schieten, zich nog nooit heeft voorgedaan in de bijna twintig jaar dat de stormvloedkering in bedrijf is. „De sluitingen zijn altijd volgens de eerste stap in het draaiboek verlopen. Zelfs als de storingsmonteurs in een zieden de storm op de kering er met hun losse be dieningskastjes niet in slagen een schuif te laten zakken, dreigt nog geen ramp. De pij lerdam is erop berekend dat hij onbescha digd en wel een stormvloed kan beteugelen wanneer vier schuiven weigeren. Het is al leen zaak om dan aan weerszijden van zo'n opening enkele andere schuiven ook niet he lemaal te sluiten om te voorkomen dat het water als gevolg van het verval tussen het hoge peil aan de Noordzeekant en het lagere aan de Oosterscheldekant met grote kracht naar binnen spuit en de bodembescherming beschadigt. Vos: „Bij het ontwerp van de Oostersehelde kering gold een duidelijke bedieningsfiloso fie, waarbij het niet noodzakelijk was een heel ingewikkeld programma te maken. Om wille van de betrouwbaarheid is uitgegaan van bediening met een knop." Dat heeft ge leid tot een programma dat veel simpeler is', dan dat van de later gebouwde Maeslantke ring. En eenvoud beklijft. „We hebben het 1 in de loop van de tijd nauwelijks hoeven aan te passen. Natuurlijk is apparatuur ver nieuwd, maar het besturingsprogramma is hetzelfde gebleven." Ondanks de bewezen betrouwbaarheid van het sluitingssysteem laat Rijkswaterstaat niets aan het toeval over. Elke twee weken - steeds op een dinsdag - gaan alle schuiven anderhalve meter omlaag en weer omhoog om de werking van de elektronische en de bewegingsapparatuur te controleren. En vier keer per jaar wordt een volledige proef- sluiting uitgevoerd: twee keer met een druk op de knop en twee keer door middel van het noodsluitsysteem. Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25