De Nederhof laat teugels iets vieren 1 r m ijiji [i y J fji 444 444r Open inrichting in Middelburg factie bijlagen: 0113-315680 «m,pzc.nl wail:redactie@ pzc.nl gjtbus 31,4460 AA Goes - iMtentie-exploitatie: Lrd-pn Midden-Zeeland: 0113-315520; touws-Vlaanderen: 0114-372770; fenaalr 020-4562500. iterdag 25 maart 2006 Van d'Ee tot Hontenisse verfilmd .frr-; :,;ir '5 -i .ts *r* i WVr De Nederhof in Middelburg is een gevangenis met een zeer beperkt beveiligingsniveau waar gedetineerden overdag op of buiten het ter rein werkzaam zijn en wekelijks met weekendverlof gaan. foto's Mechteld Jansen en werkgever klopte een paar maanden geleden aan bij de Middelburgse Penitentiaire Open Inrichting (POI) De Nederhof. Of hij per direct tien mensen kon krijgen. Want hij had dringend behoefte aan wat goedkope arbeidskrachten. Unitdirecteur Peter Baaijens weigerde en vertelt dat hij zo niet omspringt met de mannen die zes weken tot een half jaar aan hem zijn toevertrouwd. „Wij zijn geen uitzendbureau. Wij proberen gedetineer den te laten wennen aan het gewone leven van tijdig opstaan, ontbijten, werken." Dat wennen, dat is vaak nodig. Er zijn tal van gedetineerden die nimmer hebben gewerkt. Die een le ven hebben geleid van hosselen en dea len. Dat zijn mannen die na een dag werken geen kracht hebben om ook maar iets te ondernemen. Het zijn mannen die Baaijens soms smeken of ze alstublieft terug mogen naar de ge vangenis, naar de rust achter de tra lies. Meestal negeert hij zulke verzoeken. Zijn ervaring is dat na enig doorzet ten de meesten blij zijn dat ze hebben doorgepakt. Als voorbeeld vertelt hij het verhaal van een man, bijna net zo breed als groot, die elke dag per fiets naar zijn werk moest aan de andere kant van Middelburg. Alleen al dat fietsen was voor die gedetineerde een enorme inspanning. Die wilde de eer ste weken niets liever dan terug de ge vangenis in. Maar bij zijn vertrek toon de hij zich toch zeer ingenomen met die dagelijkse fietstochtjes. „Had hem Ronald de Graaff knikt als hij dat ver haal hoort. De fotolasser ziet dage lijks de worsteling van gedetineerden met het oppakken van een 'noi'maal dagritme'. „Da's moeilijk hoor", zegt hij met een onvervalst Haags accent. Niet voor hem, want hij heeft zijn hele leven gewerkt. Met name op booreilan den met vaak lange diensten. Nu ech ter even niet. Door een 'akkefietje' met een bank is hij februari vorig jaar veroordeeld - 'onschuldig'- voor afper sing met geweld. Na het verblijf in een aantal gevangenissen zit hij sirids eind november in De Nederhof. Hij mocht, net als de andere Neder- hof-gangers, op eigen gelegenheid naar Middelburg komen. Dat bete kent dat hij of per trein feist of per au to. Dat eigen vervoer laat trouwens zien dat er vraagtekens gezet kunnen worden bij de bewering dat misdaad niet loont. Het aantal bovenmodale au to's daar op de parkeerplaats naast de penitentiaire inrichting Torentij d is soms wel erg groot. Maar er zijn ook genoeg tijdelijke bewoners van de POI die nauwelijks een cent te makken hebben. Die hartstikke blij zijn dat ze van de instelling tijdelijk een fiets krij gen om van en naar hun werk te gaan, Terugkeer De Nederhof is officieel een gevange nis met een zeer beperkt beveiligings niveau waar gedetineerden overdag op of buiten het terrein werkzaam zijn en wekelijks met weekendverlof gaan. Na het uitzitten van een deel van hun straf kunnen gedetineerden in De Nederhof geplaatst worden om hen voor te bereiden op terugkeer in de gewone maatschappij. Niet iedereen komt in aanmerking voor plaatsing in een open inrichting. Om te beginnen moet de gedetineerde een plek hebben om het weekeinde naar toe te gaan. In het verleden was plaatsing in een POI de beloning voor voorbeeldig gedrag. Nu is plaatsing voorbehouden aan mensen die, aldus Baaijens, hulp no dig hebben bij de terugkeer naar de maatschappij. Het gaat om mensen die moeten wennen aan het weer zelf standig leven. Nog niet zo lang geleden was plaat sing in een POI het laatste stadium van de gevangenisstraf. Tegenwoor dig is het meestal een fase in de straf tijd. Na De Nederhof komen gedeti neerden in handen van de reclasse ring. Dan mogen ze wel naar huis maar krijgen ze een enkelband om. Dan volgen ze, zoals dat heet, een pe nitentiair programma en moeten ze zich aan allerlei afspraken houden. Als laatste fase gaat die band vaak ook nog af en moeten ze zich alleen houden aan de voorwaarden die hen worden opgelegd door de reclassering. Bijvoorbeeld zich om de week melden. Baaijens heeft zo zijn bedenkingen bij al die programma's. „Ik vind het een beetje doorgeslagen", zegt hij na enig aandringen. „Zo'n enkelband, zo'n programma, dat voelt niet echt als straf." De gedetineerden verblijven van de zondagavond tot de vrijdagnamiddag in De Nederhof. Overdag werken ze en na het gezamenlijke avondeten mo gen ze naar de bibliotheek, de sport club of het zwembad. Vooral de biblio theek is populair omdat ze daar kun- di de Rijke. Elke kamer is immers voorzien van een prikbord. Dat is de plaats waar zulke dames horen te han gen. „Maar ach. Wij moeten niet al te streng zijn." Dat niet al te streng zijn lijkt het be leid. Na de strenge regels van de geslo ten inrichtingen worden in De Neder hof de teugels wat gevierd. Zo zijn al cohol en drugs verboden, maar wordt niet echt moeilijk gedaan als iemand voor de eerste keer betrapt is op het gebruik van'softdrugs. Dan wordt hij niet direct terug gestuurd naar een ge sloten inrichting. Wel moet die per soon enkele uren eerder van weekend verlof terugkomen. En iedereen weet dat de mannen in het weekend alcohol drinken. „Een paar bacardi-colaatjes gaan er de vrijdag- en zaterdagavond nen mailen en sms'en. Medewerkers van de POI gaan geregeld langs bij de werkgever en dagelijks bij het zwem bad om te kijken hoe het gaat met 'de mannen'. Spartaans De Nederhof zelf heeft op het eerste oog wel wat weg van een goedkoop ho tel. De kamers zijn navenant inge richt, bijna Spartaans. Een eenper soonsbed, een kast, een tv, een stoel en een wastafel. Aan een muur in een van de kamer hangen foto's van drie zeer schaars geklede dames. Mag feite lijk niet, aldus inrichtingswerker Ru- wel in", lacht De Graaff. Drugs ge bruikt hij niet, zodat hij nimmer bang is als hij op zondagavond wordt uitge loot voor een urinecontrole. Als sporen van harddrugs worden ge vonden is er geen clementie, verzekert Baaijens. Dan volgt direct overplaat sing naar een gesloten inrichting. Per jaar stuurt hij tussen de acht en tien mannen terug wegens het al dan niet herhaald overschrijden van de regels. „Meestal wegens drugsgebruik maar een enkele keer ook omdat iemand grote problemen veroorzaakte bij zijn werkgever." Hij doelt dan op bedrei gen of ander verwijtbaar gedrag dat ontslag bij de werkgever tot gevolg heeft. „Dat soort zaken worden niet getolereerd." Dat terugplaatsen naar een gesloten afdeling wordt allerminst op prijs ge steld, vertelt inrichtingswerker Fran cis de Bruijne. Vooral niet door het thuisfront. Zowel de partner als de kinderen rekenen er immers op dat pa in het weekeinde thuis is. Hij vertelt dat het weekendverlof vaak niet meevalt voor de bewoners van De Nederhof. De partner is ge wend alles zelf te regelen. De gedeti neerden moeten weer hun plek in dat gezin veroveren. Dat gaat niet makke lijk, weet ook zijn collega De Rijke. Hij hoort op zondagavond regelmatig verhalen over uitbarstingen thuis. „Vinden ze het vervelend dat de vrouw op zaterdag, als zij thuis zijn, gaat stofzuigen." De Rijke weet dat het voor gedetineer den, aan het einde van het traject, steeds moeilijker is op zondagavond uiterlijk half tien 's avonds terug te zijn in Middelburg. Ze moeten echter, want wie niet terugkeert weet dat hij in het vervolg weg moet duiken voor elke passerende politieman. Per jaar accepteren gemiddeld zo'n vier Neder- hof-gangers dat risico, rekent Baai jens voor. „Maar vroeg of laat worden die toch weer opgepakt." Voor het uitplaatsen van gedetineer den werkt De Nederhof samen met en kele vaste werkgevers die altijd be reid zijn iemand tijdelijk in dienst te nemen. Dat varieert van commerciële bedrijven tot en met wat instellingen en stichtingen. Die betalen De Neder hof 7,50 euro per uur en geven een ver goeding voor de reiskosten en de werk kleding. Baaijens is de eerste die toe geeft dat die uurvergoeding zeer goed koop is in vergelijking tot de bedra gen die een uitzendbureau vraagt. De vergelijking met zo'n commercieel bu reau gaat echter in het geheel niet op, zo zegt hij. „Het werk is voor deze mannen onderdeel van een beleid om te zorgen dat gedetineerden weer wen nen aan de maatschappij." Daar naast, zo zegt hij, worden ze meestal maar voor een periode van gemiddeld drie maanden uitgeleend. Dus moet er veel energie gestoken worden in het inwerken. Ook blijkt dat lang niet alle Nederhof-gangers echt harde werkers zijn. Sommigen wel, maar er zijn er ook bij die precies weten hoe je de kantjes eraf moet lopen, zo blijkt bij navraag bij enkele werknemers van een Middelburgse instelling. Inzet De receptioniste van een Zeeuws be drijf is goed te spreken over 'de jon gens van de POI'. Ze looft de inzet van hen en de bereidheid om aan te pak ken. Volgens haar werkgever heeft ze niets te veel gezegd. Hij heeft zelfs en kele POI'ers in dienst genomen, zulke doorzetters zijn het. Zijn werknemers doen ook niet moeilijk als er weer een bewoner van De Nederhof over de werkvloer loopt. „Als hij zich positief opstelt, bereid is aan te pakken, dan krijgt hij zijn kans", aldus de werkge ver die liever niet met zijn naam in de krant komt. Vooral niet omdat zijn klanten zich mogelijk bedenken als ze lezen dat hij ook werkt met gedetineer den. Tegelijkertijd geeft de directeur aan dat die mannen gewoon een kans moeten krijgen. Hij vindt het zijn plicht om hen die mogelijkheid te bie den. En hij heeft geen spijt van die keuze. „Het zijn in de regel goede werknemers." Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23