Integratie wanneer het kan Muzikale inhoud telt bij soulsessies PACKESLAC Indiase sarodlegende In Grote Kerk Veere Woorden beginnen te zingen in poëzie 19 schrijvers en muziek onservator «in vervolgd oor ongeringde igels in park Veers schilderij Springer in knhem geveild Zes jonge duo's in finale van muziekprijs Studie omleidingen bij ongeval A58 Voorlopig geen steun voor ijsbaan Van Gelder voorzitter Havenraad Energiewoningen niet in finale Kunst wandelt langs publiek in fabriekshal zaterdag 25 maart 2006 door Claudia Sondervan Johanna Kruit 71ste boekenweek 15-25 maart 2006 rul- ^A/outBareman jlOKKE-HEIST - De conser- jlor van vogelpark Het Zwin Knokke-Heist moet voor de irrectionele rechtbank in Brug- nerschijnen. Hij moet verant- rording afleggen voor de aan leid van een aantal onge le vogels in kooien in het rkerf D' ^'illegale' vogels werden vorig ^aangetroffen door inspec- fiits van de Vlaamse milieuad- gastratie Aminal. Die kwa- sn in actie na een klacht van lelbescherming Vlaanderen, 'controle stuitten ze ook op 7'00 flidode ingevroren vogels. een woordvoerder van ^Vogelbescherming mogen vo- in kooien worden op- s ze ook in 'gevangen- tfiap' zijn gekweekt en gebo- o, Die vogels zijn herkenbaar aa een gesloten kweekring, die :hii| jectna de geboorte wordt aan bracht. Dat de ring bij de aan troffen vogels (een blauwe rei- een grutto en twee zilver- ireuwen) ontbrak, duidt vol de Vogelbescherming op Rlsontduiking. De ingevroren jgels werden, volgens de orga- jgtie, bewaard om opgezet te urden, En dat is in België ids 1979 verboden. conservator K. Struyf as de .collectie, bij zijn aantre- h nauwelijks geïnventari- Veel vogels waren niet ge- In overleg met de Vlaam- overheid werd besloten tot ainhaalslag. De vogels die bij controle ongeringd werden rgetroffen, herstelden van wondingen. Ze waren door Otenstaanders naar het vogel ark gebracht en zijn daar ver- iji ;evroren vogels waren be- voor onderzoek door het Imnklijk Belgisch Instituut Natuurwetenschap. Vol de advocaat van Struyf de conservator te goeder m gehandeld en valt hem eiste verwijten. De zaak is in- Kfid bij de rechtbank. Die isï25 april uitspraak. óorRolf Bosboom IÏERE - De Indiase muzikant Ali Khan wordt een le unde legende genoemd. Van rad treedt hij op bij Muziek film Zeeland, in de Grote ierk in Veere. Het concert be- pnt om 20.00 uur. fad Ali Khan, die een kleine 'fflrnee door Nederland maakt, iseen van de voornaamste verte- fawoordigers van de klassieke fase muziek, waarvoor sitar speler Ravi Shanker als pionier Hij speelt sarod, een tóng tussen de sitar en de e gitaar. Zijn streven is e de klassieke composi- ragas, nieuwe betekenis .1. - virtuoze Indiase muzikant ®nt naar Veere samen met zijn Hee zonen Amaan Ali Khan .en pan Ali Khan, beiden ook be- Zij wor- door Sandeep Bas lp tabla (percussie-instrument) seen tanpuraspeler (een soort Het concert begint met een solo- ®1 van Amjad Ali Khan, waar- 3 hij drie uiteenlopende stuk- speelt. Daarna is er een Wvan de twee broers, die een -cht-raga brengen, gevolgd een kort stuk volksmuziek ®HEM - Bij Notarishuis Arn- f wordt dinsdag 4 april een ponder schilderij van Corne- Springer (1817-1891) ge- '"lil. Het gaat om een afbeel- van de Markt en het stad ss in Veere uit 1872. longer verkocht het in hetzelf- fjaar rechtstreeks aan Gebr. '2ader Donckt in Brussel voor ^anhonderd gulden, destijds «norm bedrag. Onlangs is werk uit een nalatenschap Weuw boven water gekomen. ®t is op de achterzijde van het ^honie paneel voorzien van Sfl echtheidsverkl aring, met ori- Melakstempels. ■'•ehtprijs voor het schilderij is *000 euro. „We verwachten dat het daar overheen zal zegt Roger von Schukk- ^mvan het veilinghuis. uit de Indiase staat West-Benga len door hun vader. Ter afslui ting treden alle sarodspelers ge zamenlijk aan. Juist het improvisatie-element maakt de Indiase muziek zo spannend. Amjad Ali Khan schrijft daarover, in een toelich ting op zijn Nederlandse con certreeks: „Er staan vijf mensen op het podium, die niet weten wat de ander gaat doen en toch moet het klinken als een inge speeld orkest. Elke muzikant heeft eigenlijk drie rollen: spe ler, componist én diligent." MIDDELBURG - In de Burger zaal van het stadhuis aan de Markt in Middelburg wordt vrij dag 31 maart de finale van de Eastman Muziekprijs Zeeuwse Jeugd 2006 gehouden. Aanvang: 20.00 uur. De wedstrijd, die wordt georga niseerd door Vereniging Vrien den van Het Zeeuws Orkest, is een tweejaarlijks evenement be doeld om jongeren te stimuleren samen te musiceren. Er zijn di verse geldprijzen te winnen. Er waren deze keer negentien in schrijvingen. Een selectiecom missie heeft zes duo's gekozen die aantreden in de finale. In de categorie A (11-15 jaar) zijn dat Thomas de Visser uit Arnemui- den (snaredrums) en Rick Balk uit Middelburg (pauken) en Joëlle van Bochove (dwarsfluit) en Mirjam van de Ploeg (piano), allebei uit Goes. De kandidaten in de categorie B (16-20 jaar) zijn: Christiaan Da lebout uit Kapelle (klarinet) en Evelien de Vries uit Middelburg (klarinet), Cor Coppoolse uit Ar- nemuiden (cello) en Daphne Kroonenberg uit Wemeldinge (piano), Sanderine van Odijk uit Middelburg (klarinet en piano) en Susan Nijsingh uit Middel burg (piano) en Lieneke van Dis uit (piano) en Geerte Struik (pia no), allebei uit Middelharais. De jury staat onder leiding van Mathieu Meijs, voormalig direc teur van de Zeeuwse Muziek school. De andere leden zijn Ger Blom, Willem Smit, Carlo Nab- be en Mark Lambrechts. HEINKENSZAND - De omleidingen van het verkeer in Midden-Zeeland na het kantelen van een tankwagen op de A58 bij Heinkenszand zijn vorige week woensdag naar het idee van de Borselse wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, verkeer) niet goed geregeld. Zij constateerde zelf dat het bij voorbeeld een verkeers chaos was op de doorgaande weg van 's-Heerenhoek over Ovezande naar 's Gravenpolder. Zoiets valt bij zo'n onge luk en het afsluiten van de A58 volgens Vermue-Vermue niet helemaal te voorkomen, maar het zou naar haar me ning goed zijn om in beeld te brengen welke omleidings routes bij dergelijke ongelukken het best kunnen worden aangegeven. Dat vergt onderzoek. Provinciaal bestuurder A. Poppelaars (CDA, verkeer) heeft zich daartoe bereid verklaard, meldde Vermue-Vermue na een gesprek met Poppelaars. GOES - Initiatiefnemer M. Vriesema uit 's-Heer Hendriks kinderen hoeft voorlopig niet op de steun van de gemeen te Goes te rekenen voor de idealisatie van een overdekte kunstijsbaan. Plet Goese college van B en W heeft beslo ten af te wachten wat de markt met het plan doet. Dat wil zeggen, het dagelijks bestuur van Goes wacht af wat de nieuwe exploitant van de Zeelandhallen in Goes, Libéma, doet, want Libéma heeft interesse getoond voor het idee. Het bedrijf denkt overigens niet aan een volwaardige wed- strijdbaan, maar aan de realisatie van een kleine ijsbaan in één van de Zeelandhallen gedurende enkele maanden per jaar. MIDDELBURG - Commissaris van de Koningin W. van Gelder wordt de nieuwe voorzitter van de Nationale Ha venraad. De ministerraad heeft op voorstel van minister Peijs van Verkeer en Waterstaat daar gisteren mee inge stemd. De benoeming gaat in op 1 april 2006 voor een pe-^ riode van vier jaar. Van Gelder volgt A. van der Hek op die in november 2005 is teruggetreden. De Nationale Havenraad bevordert de samenwerking tussen het havenbedrijfsleven, betrokken ministeries en havenbeheerders (gemeenten en andere openbare instanties). Ook coördineert de Raad de onder linge afspraken en beslissingen over alles wat te maken heeft met de Nederlandse zeehavens. De Nationale Haven raad adviseert onder andere het ministerie van Verkeer en Waterstaat. GOES - Luminoso, het project van 12 vrijstaande energie zuinige woningen in de Goese wijk Ouverture, is niet ver kozen tot finalist voor de Nationale Energie Toekomst Trofee 2006. Voor de prijs zijn twintig projecten door heel Nederland genomineerd. De NET-Trofee is ingesteld door het minis terie van Vrom om initiatieven van energiezuinig bouwen belonen en stimuleren. Op het congres Toolkit live in de Haagse Schouwburg zijn de vier finalisten bekend ge maakt. Luminoso viel daarbij buiten de boot. De NET-Trofee 2006 wordt uitgereikt op 26 april. De prijs be staat uit een kunstwerk en een geldbedrag van 25.000 eu ro. foto Dick Hogewoning wekken." „Een kind dat met zijn intelli gentie makkelijk regulier onderwijs aan kan, moet het treffen. Juffen en mees ters zijn heel belangrijk. Het gaat niet om hun vakkennis maar om persoonlij ke kwaliteiten. Je moet gevoel hebben voor een kind met autisme. Het is niet leuk voor een leerkracht als het niet lukt met een leerling." Doormodderen beschadigt veel: het kind met autisme, de relaties in de klas en met ouders. Ze ker bij de overgang naar de middelbare school: voor een autist een totale chaos met wisselende docenten, lokalen, vak ken, regels. „Dat is een ramp. Soms wil len kinderen alleen nog maar dood. Ik heb dat zelfs gezien bij hele jonge kinde ren." Autistische kinderen zijn soms meer gebaat bij een Belgische school dan een Nederlandse, hoewel Neder land verder is in zorg voor autisten, no teert Van Tienhoven. „Belgische scho len zijn schoolser. Dat strakke is pre cies goed. Maar een Vrije School kan ook veel afstemmen op een kind apart. Veel ouders kiezen voor een antroposofi sche instelling." De 71e Boekenweek, die van daag haar laatste dag beleeft, staat in het teken van schrijvers en muziek. De PZC spreekt in deze periode dagelijks afwisse lend met auteurs die ingaan op hun relatie met muziek en musi ci die vertellen over hun band met literatuur. Vandaag, in de negende en laatste aflevering: schrijfster Johanna Kruit uit Biggekerke. door Rolf Bosboom In haar jeugdpoëziebundel Vannacht zijn we verdwenen (1993) slaat een gedicht van Jo hanna Kruit dat 'Muziek' heet. Mijn hoofd is een huis/ waar ik alleen in woon./ Haast alle ka mers hebben er muziek/ die spe len gaat wanneer ik binnenkom, zo luidt de eerste strofe. Het is .een veelzeggend frag ment. „Zonder muziek geen poë zie, zonder poëzie geen mu ziek", aldus Kruit. „Het ligt soms zo dicht bij elkaar, dat ik denk dat het een niet buiten het ander kan bestaan. Wanneer ik een gedicht schrijf, hoor ik mu ziek in mijn hoofd. De klank en het ritme van de woorden lijken me te worden voorgezegd, voor gezongen, voorgespeeld. Mijn woorden beginnen te zingen." Ze is grootgebracht met klassie ke muziek. Haar vader had een immense collectie platen. „Als je uit school kwam, stond Vival di op. -Hij zat ook altijd mee te dirigeren." Een nogal emotio neel geladen herinnering daar aan keert terug in haar gedicht 'Handel Wassermusik'. De elf kinderen in het gezin wa ren ook allemaal met muziek be zig. „Ik speelde gitaar. Samen met een zusje vormde ik een duo: de Anjo's. Langs het strand speelden we liedjes in matrozen pakjes en haalden we daarmee geld op. We waren misschien wel de eerste troubadours op Walcheren." Later verschoof haar aandacht naar de talige kant van muziek. Ze schreef teksten voor luister cabaretliedjes. „Ik heb ooit mee gedaan aan een wedstrijd. Er werden toen twee liedjes van mij uitgekozen. Die werden op lp uitgebracht, gezongen door Nelly Frijda. Nederlandstalige liedjes hebben altijd mijn voor keur gehad. Tot ver in de jaren zeventig heb ik ook liedteksten geschreven voor mijn broer Henk. Haar muzikale voorkeuren zijn talrijk, in uiteenlopende genres, maar vooral klassiek: Handel, Mozart, Corelli, Telemann, Vi valdi, de cantates van Bach, oude Russisch-orthodoxe mu ziek, Chopin, Schuber-t, Hilde- gard von Bingen, Mahler. Een van haar favorieten is het Re quiem van de Franse componist Jean Gilles. „Martin van Ame- rongen schreef er ooit een arti kel over en raadde iedereen die deze muziek nog niet had, deze meteen aan te schaffen. Ik ben direct met bus naar Middelburg gegaan en heb het Requiem ge kocht. Ik beluister het nog altijd met veel plezier." MIDDELBURG - „Ik moet met mijnge- handicapte kind terecht kunnen bij alle scholen. Daar is de Inspectie voor het Onderwijs heel duidelijk in: scholen moeten ieder kind opvangen. De prak tijk is weerbarstiger. Soms moet je als ouder toelating bij scholen afdwingen. Leerlingen met autisme zijn moeilijker. Een kleine school kan moeite hebben dat goed op te vangen," weet Ria van Tienhoven. De zorgcoördinator van RIAN Zeeland is voorstander van ge woon waar het kan, maar speciaal als het moet. Zeker voor kinderen met een autistische stoornis. „Integratie moet wel gezond blijven". Hoe gezond de Zeeuwse zorg en onder wijskansen voor kinderen met autisme zijn stelt het Regionaal Intersectoraal Autisme Netwerk Zeeland woensdag 29 maart uit tijdens een symposium. Het wordt er drukker dan RIAN dacht: er resten nog dertig van de honderdtach- VLISSINGEN - Beeldend kun stenaar Carina Dumais verzorgt morgen in de Zware Plaatwerke rij in Vlissingen een performan ce waarin mode en kunst samen komen. Deze begint om 15.00 uur. De ingang van de fabrieks hal is via de Hellingbaan. Dumais maakt sinds enkele ja ren kunst met de computer als gereedschap. Bekend is haar ex positie vorig jaar in het winkel gebied in Vlissingen. Morgen toont ze haar nieuwste collectie artwork, maar dan om de schouders van mannequins gedrapeerd. Kunst wordt op die manier gecombineerd met eigen zinnige en authentieke kleding. Dumais ziet de performance als een contrast met kunst in gale ries. „Daar loopt het publiek langs de kunstwerken. Ik wil dat nu omdraaien: de kunstwer ken lopen langs het publiek." De Vlissingse muziekmixer 99% zorgt voor de begeleidende mu ziek. Aansluitend is er een optreden van de Belgische groep Lokasen- na, die donkere sfeermuziek ver mengt met klassiek getinte pas sages, industriële geluiden en folk. Dit weekeinde is in de Zware Plaatwerkerij tevens voor het laatst de expositie Factories te bezoeken. Deze bestaat uit mo numentale fotowerken van Rein out van den Bergh en Huib Fens, die industriële landschap pen vastleggen, De tentoonstel ling is zowel vandaag als mor gen geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Een schoolplein kan voor een autistisch kind heel beangstigend zijn. Autisme tig plaatsen in de Theaterzaal van Emer- gis in Kloetinge. Het RIAN Zeeland is een samenwer king van zorginstellingen, jeugdzorg en onderwijs. Deskundigen op allerlei ter reinen kijken samen naar de voorzienin gen en knelpunten rond autisme, onder wijs en zorg. RIAN bemiddelt, adviseert en signaleert. Ook verbreiding van ken nis rond de stoornissen uit het autisme stoornisspectrum - autisme" kent diver se uitingsvormen - pakt het netwerk op. Het netwerk is geen verafstaande stu dieclub maar een loket waar autisten, leerkrachten, ouders, hulpverleners en familie kunnen aankloppen. Van Tien hoven houdt loket vanuit Mee Zeeland in Middelburg. RIAN trekt er ook zelf op uit, naar scho len en houdt regionale bijeenkomsten waar leerkrachten zich kunnen informe ren. Zoals afgelopen week in Zuiddor- pe. „Daar konden we toch 350 mensen uit Zeeuws-Vlaamse scholen bereiken," stelt de zorgcoördinator tevreden. Al leen Tholen rekent het RIAN niet tot haar verzorgingsgebied. Die regio wordt bestreken vanuit'het netwerk in West-Brabant. Het is voor autisten en ouders van het grootste belang dat hulpverleners ken nis hebben van autisme stoornisspec trum, benadrukt Van Tienhoven. „Daar mee vermijdt je onbegrip en misverstan den. Dan leert de omgeving begrijpen dat een autist bezoek en zelfs logés kan ontvangen, als die bijvoorbeeld maar geen felgekleurde kleding dragen of hard praten. En op tijd komen is nood zakelijk," illustreert Van Tienhoven de omgangsvormen Die komen ook aan bod bij het sympo sium. 'Een leerling met autisme in je klas; bestaat er een recept?' heet de le zing van de Gentse psychologe en autis- mespecialiste E. Vanspranghe. Overige voordrachten gaan over eenduidige hulpverlening en onderwijs en de gaten in het zorgaanbod voor autisten. Jaarlijks krijgen in Nederland vijftig tot zestig kinderen en volwassenen de diagnose 'autisme stoornisspectrum'. De één is zwakzinnig, de ander hoogbe gaafd. Het is een hoogst diverse groep mensen met een .voor buitenstaanders fascinerend andere denk- en belevings wereld. Gevoelig Kinderen met autisme worden veel ge dragsproblemen toegeschreven. Van Tienhoven nuanceert dat. „Kinderen met autisme zijn heel gevoelig. Ze ra ken snel overprikkeld en uit hun concen tratie. Het zijn de omstandigheden die gedragsproblemen veroorzaken. Autisten hebben heldere instructie no dig. Eenvoudig gestelde opdrachten, niet te veel ineens. Een juf kan zeggen: maak dit werkje en kom bij me als je klaar bent. Als er dan een rij kinderen voor haar bureau staat, raakt een autist in de war, want hij kan de opdracht niet uitvoeren. Een schoolplein is voor een autist heel beangstigend. Wat daar gebeurt is veel te onberekenbaar. Dat kan agressie op- door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Sinds begin dit jaar zijn ze een begrip gewor den: de maandelijkse 'Super Soul Sessions' in café 't Schut tershof in Middelburg. Morgen is er weer een aflevering, met ditmaal Tessa Boomkamp als gast. Een cd met mensen die tot nu toe hebben meegewerkt, is in voorbereiding. De opzet is eenvoudig: een vaste begeleidingsband nodigt elke keer een gast uit. „Het zijn steeds bekende mensen, althans mensen die het publiek van be kende bands kan kennen", zegt initiatiefnemer en geluidsman Lex Amrein. De band is Alise, die bestaat uit zangeres Lisa van Viegen, Budy Mokoginta (gitaar), Hans Gree- ve (drums), Paddy van Rijswijk (bas) en Berthil Busstra (toet sen); gerenommeerde muzikan ten die voldoende contacten heb ben in de muziekwereld. Daar door lukt het ook telkens om aansprekende namen naar Mid delburg te halen. Amrein: „Ze vinden het leuk om samen te spe len en kunnen bij ons nummers vertolken waar ze bij hun vaste band niet aan toekomen." Soloalbum Eerdere gasten waren bijvoor beeld Marlayne, Lodewijk van Gorp (Marco Borsato, Trijntje Oosterhuis) en Roger Happel (Candy Dulfer, Rosa King). Mor gen komt multi-instrumentalis- te Téssa Boomkamp, die zingt en speelt bij - onder meer - Mar co Borsato en als drumster toert met Normaal. Een jaar geleden verscheen haar eerste soloal bum: Alone. Weliswaar ligt het accent van de sessies op soulmuziek, maar dat begrip wordt ruimhartig ge hanteerd. Kwaliteit staat in elk geval voorop. „Het is wat minder gericht op Multi-instrumentaliste en zangeres Tessa Boomkamp zal tijdens de Super Soul Sessions samen spelen en zingen met de band Alise. puur entertainment en wat meer op muzikale inhoud. Muziek waar je ook echt naar kunt luis teren", zegt Budy Mokoginta. Als voorbeeld dient de Hilfiger Sessions die in de Amsterdamse club Panama worden gehouden. Elke sessie bestaat uit drie sets. In het eerste deel speelt Alise ei gen werk en covers, in het twee de deel komt de gast aan bod en aan het slot komt alles samen. De soundcheck 's middags is te vens de enige repetitie. „Dat houdt iedereen fris en scherp." De Middelburgse sessies zijn el ke laatste zondag van de maand, behalve komende maand, want dan is 23 april de datum. Het is tevens het laatste evenement van het seizoen, met als gast funk- en soulzanger Hugh Kanza óf zangeres Sarah Fairfield. Inmiddels is het idee ontstaan om in het verlengde van de ses sies een cd te maken. „Dat moet niet het geijkte van een live-cd worden, maar juist iets bijzon ders", zegt Mokoginta. „Alle gas ten die hebben meegewerkt, heb ben ook eigen repertoire. Daar om willen we een cd maken met hun werk." De voorlopige titel van het al bum is Dutch got soul. De bedoe ling is dat er van elke artiest twee nummers op komen. „We zijn nu bezig met het verzame len van het repertoire. Dat wordt dan met de band gearran geerd. Als dat is gebeurd, ne men we de muziek in twee of drie dagen in de studio op, zo dat we later de zang kunnen toe voegen." Het streven is de cd in september, bij de eerste sessie na de zomer, te presenteren. Commerciële belangen Het moet een album worden waar de artiesten zichzelf volle dig kunnen laten horen, zonder rekening te houden met commer ciële belangen. „De cd is ook een reactie op wat er in de muziekindustrie gaande is. Het enige wat tegenwoordig telt is het verkopen van zo veel mogelijk cd's. Dat leidt tot ver vlakking, het Idols-effect. Nie mand durft nog zijn eigen identi teit te bepalen. Op deze cd is echtheid het belangrijkste. De muziek staat voorop." Concert: Super Soul Session, met Alise en Tessa Boomkamp, mor gen in café 't Schuttershof, Schut tershofstraat 1, Middelburg. Aan vang: 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19