PZC Watersport kruipt uit de schulp Saneren kreeftenvisserij noodzaak Milieustraten blijven vanaf 1 april langer open Provincie moet snel actie ondernemen in mosselkwestie 17 Vlissinger wil liever werkstraf dan hoge boete Internationale promotiecampagne Ervaar Zeeland duurt drie jaar Drinken van drie biertjes is dure gewoonte PvZ: geen geld meer voor ZMF Problemen mosselzaad 'opgeklopt' Van Geel ontziet winkeliers Geen bewijs belediging agenten Bijeenkomst ontpoldering J pïïpBÜS zaterdag 25 maart 2006 ^Arjan Schuiling ffSSINGEN - Een 37-jarige llismgcï wil onder de boete ,19.000 euro uit die hij van lMiddelburgse politierechter opgelegd omdat z'n Krui- ;se uitzendbureautje negen- j[i,'illegalen in dienst had. De Goese advocaat F. te Braake deed gisteren bij het gerechts hof in Den Haag een goed woordje voor de Vlissinger, die zelf niet kwam opdagen. De asielzoekers werkten van juli 2003 tot en met juni 2004 voor het uitzendbureau in de agrarische sector. Volgens de advocaat bestond er rond vijftien van de negentien werknemers (afkomstig uit West-Afrika, Algerije, Turkije en'Azerbeidzjan) geen duidelijk heid over hun verblijfsstatus. Volgens de raadsman moest daarom gedeeltelijk vrijspraak volgen. De raadsman voerde verder aan dat zijn cliënt liever een taak straf uitvoert, dan dat hij de boe te betaalt, omdat hij'een derge lijk bedrag niet kan betalen. De Vlissinger zou aan zijn bedrijfs- activeiten uiteindelijk niets heb ben overgehouden. Hij werkt nu zelf als uitzendkracht en daar mee 500 euro in de maand ver dienen. Aanklager mr. J. Wittop Koning eiste dezelfde straf als die door de politierechter was Uitspraak 10 april. Jeffrey Kutterink j[0ES - Zeeland is nog te onbe- y als watersportprovincie. De (internationale) campagne Ervaar Zeeland moet dat gaan «aderen. Folders, radiospots, itenementen en beurzen wor sen ingezet om van Zeeland in tóe jaar tijd een watersportge- lied bij uitstek te maken. De campagne is in opdracht van Ij. provincie ontwikkeld door iet bureau Van Dantzig Lich- iaiveldt uit Rotterdam. De pro- rincie heeft 375.000 euro be- jdiikbaar gesteld. Het Neder- knds Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) heeft zich jarant gesteld om het bedrag te rerdubbelen. ,,We hebben dus dget van 750.000 euro. Al aoeten we het bedrag dat het ÜBTC beschikbaar stelt bij het kdrijfsleven terugverdienen J. Hamelynck van Van ,g Lichtenveldt. ,De promotiecampagne moet Mand op de kaart zetten als voor watersporters en ïaterminnenden. We voeren te geen lobby om te zorgen dat ir bijvoorbeeld meer ligplaatsen komen", benadrukt Hamelynck. s hem biedt Zeeland vol lende mogelijkheden. „Overal raar je in Zeeland bent, ervaar jedezee en het land. Voor water aders valt er veel te beleven: ik varen in stroming en het op de kaart moeten varen, maken Mand bijzonder." Zeilwedstrijden Decampagne is allereerst prak- van opzet. „In Zeeland is i! enorm veel op watersportge- te doen. Kijk bijvoorbeeld d naar het aantal zeilwedstrij- Daar zijn er in Zeeland nog- doorAector Dooms MIDDELBURG - Een 29-jarige inwoner van Co- lijnsplaat maakt er de ge woonte van om met net iets te veel alcohol in zijn auto te stappen. Dat gedrag leid de de laatste jaren tot vier aanhoudingen voor rijden onder invloed. „Het drinken van drie bier tjes is een bewuste keus", vertelde hij gisteren in Mid delburg. „Een dure hob by", reageerde politierech ter N. van Spronssen. Zij verwees naar het strafblad, waaruit bleek dat de man een aantal boetes had be taald voor relatief kleine overschrijdingen van de al cohollimiet. Vorig jaar 10 april ging hij op identieke wijze in Zie- rikzee weer in de fout. Hij blies 355 microgram, waar 220 microgram is toege staan. Omdat hij in herhaling valt komt nu ook het rijbewijs jfl het geding. Officier van justitie H. Benaissa eiste naast een boete van 390 eu ro ook zes maanden voor waardelijke rijontzegging. Jk vind het stuitend als u zo berekenend tewerk gaat, want u moet gewoon niet drinken", zei ze. De man kan het rijbewijs niet missen voor zijn werk. Hij verzekerde de waarschu wing serieus te nemen. De politierechter nam de eis van de officier over. al wat van. Alleen ontbreekt ie der overzicht. We zijn daarom eerst op zoek gegaan naar de evenementen die er al zijn. Som mige trekken jaarlijks duizen den mensen, maar wordt er in de publiciteit relatief weinig aandacht aan besteed." Het bureau heeft een inventari satie gemaakt van publiekseve nementen en die samengebracht in folders en een website. „Nu er een overzicht is, kunnen we daarmee ook de boer op. We gaan met radiospots (onder an dere Lekker weg in eigen land) in Zuid-Holland, Brabant en Zeeland proberen meer mensen te interesseren voor Zeeland als watersportprovincie. We hou den met het promoten van evene menten rekening met de rijaf stand. Mensen willen vaak niet langer dan een uur in de auto zit ten." Zeeland zal zich op (interna tionale) beurzen meer dan tot nu toe het geval was presente ren als watersportprovincie. Van Dantzig Lichtenveldt hoopt met de campagne de be kendheid van Zeeland als water- sportgebied te vergroten en meer mensen te verleiden om Zeeland te bezoeken. „De ach terliggende idee is om de Zeeuw se economie een duw in de rug te geven. We kunnen het bereik van radiospots meten door mid del van luistercijfers. Verder ver wachten we het effect van de campagne terug te kunnen zien in bijvoorbeeld bezoekersaantal len van evenementen." De campagne begint officieel met de opening van twee water sportbeurzen: de Delta Boat- show en de watersportbeurs in de Zeelandhallen. Beide beur zen vullen elkaar aan. De Delta Boatshow is van 6 tot en met 9 april in Marina Port Zélande in Ouddorp. Daar liggen enige hon derden nieuwe en gebruikte zeil- en motorjachten afge meerd. De boten die op een trai ler passen worden tentoonge steld op de watersportbeurs in de Zeelandhallen (15 tot en met 17 april). Behalve Ervaar Zeeland ontwik kelt Van Dantzig Lichten veldt ook een campagne voor de promotie van de Zeeuwse visse rij onder het motto 'Zeeuwse Zil te Zaligheden: Je proeft het ver schil'Op 5 april brengt het bu reau een boekje uit met alles op het gebied van visserij en toeris me in Zeeland. De milieustraat in het Walcherse Serooskerke. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Vanaf zaterdag 1 april veranderen de openingstijden van de re gionale milieustraten in Zeeland. Op maandagmorgen kan het publiek op nagenoeg alle milieustraten een uur eer der terecht en op zaterdag zijn de milieu straten ook 's middags tot 15.00 uur ge opend. Donderdagochtend is het meren deel gesloten. De precieze openingstijden zijn per mi lieustraat verschillend. Ze staan op www.zrd.nl of kunnen worden opge vraagd via het servicenummer van de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) (0900- 4433333). De ZRD, die de dertien regio nale milieustraten in Zeeland beheert, speelt met de gewijzigde openingstijden in op de behoefte van de burger. Zater dag is klusdag bij uitstek en van de mid dagopenstelling van de milieustraten zal naar verwachting veel gebruik gemaakt worden. Op een regionale milieustraat kunnen particulieren terecht met afval, dat niet in de minicontainer gaat. Er bevinden zich een groot aantal containers waar sloopafval, hout, wit- en bruingoed, puin, metaal, klein chemisch afval en nog veel meer ander materiaal, geschei den wordt ingezameld. Het gesorteerde en gescheiden afval krijgt door recycling in veel gevallen een tweede leven. door Rinus Antonisse ZIERIKZEE - Om overbevis- sing te voorkomen is sanering van de Zeeuwse kreeftenvisserij dringend noodzakelijk. „Het gaat nu nog goed met de kreeft. We willen dat het goed blijft gaan", zegt J. Geleijnse, voorzit ter van de vereniging van be roepsvissers Zuid-West Neder land. De snelste en doeltreffendste manier om de dreigende uitroei ing van de kreeften tegen te gaan is het verminderen van het te grote aantal vergunningen, meent Geleijnse. „Liever van daag dan morgen." Ook een ver bod om met sleepnetten op kreeften te vissen is gewenst. Hij heeft zijn hoop gevestigd op de politiek om het vergunningen beleid van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit om te buigen. Pogin gen van de vissers zelf hebben tot nu toe geen succes gehad. Extra pijnpunt is dat het huidi ge vergunningenstelsel door het ministerie nog maar in 2003 is ingevoerd. Ongelijk bekennen doen (Haagse) ambtenaren niet Geleijnse, ook voorzitter van de Stichting Keurmerk Zeeuwse Kreeft, vertelt dat het probleem van te veel kreeften vangen met name speelt op de Oosterschel- de. Op de Grevelingen hebben de ze ven daar actieve beroepsvissers goede afspraken gemaakt en vis sen ze duurzaam, dat wil zeggen zonder uitputting van de 'grond stof kreeft'. Voor de beroepsvisserij zijn op de Oostersehelde 89 vergunnin gen uitgegeven. Sommige vis sers beschikken over meerdere vergunningen. Per saldo zijn er 49 actieve kreeftenvissers. Ze maken deels gebruik van vaste visvakken, deels van de zogehe ten vrije ruimte in de zeearm. Erbij komen de recreatieve ver gunningen, waarvan er liefst 355 zijn uitgegeven. Een recrea tievisser mag in de vrije ruimte met twee fuiken op kreeft vis sen. Volgens Geleijnse is dat flink uit de hand gelopen. „Het krijgt een steeds professioneler karak ter, ook al met boten. Niet al leen pa heeft een vergunning, maar ook ma en de kinderen." Alles bij elkaar ontstaat er een situatie waarin te veel kreeften (ook zaaddragende en jonge) worden weggevangen. Sportdui- kers sloegen al alarm over afna me van de stand en Geleijnse kan dat alleen maar beamen. „De stand komt onder druk te staan. Het begin is er al. Van daar de noodzaak om echt wat te doen." Hij geeft aan dat bewust de Stichting Keurmerk Zeeuwse Kreeft is opgericht. Met finan ciële steun van de provincie wordt gestreefd naar internatio nale erkenning van het Zeeuwse schaaldier. Geleijnse: „We zijn zover dat we opdracht willen ge ven voor certificering. Maar dan moet je wel kunnen aantonen dat je duurzaam bezig bent. Dat is nu niet het geval." Inzien Hij onderstreept dat de be roeps-kreeftenvissers zelf de noodzaak van een verstandige, duurzame visserij zonder meer inzien. „Daarom ook dat keur merk. We willen een goed pro duct overeind houden en in de VOGELWAARDE - De Statenfractie van de Partij voor Zeeland vindt dat het dagelijks provinciebestuur de subsi die aan de Zeeuwse Milieu Federatie moet intrekken. Aan leiding: de uitspraak die de ZMF (evenals trouwens Vogel bescherming Nederland en De Faunabescherming) aan de Raad van State heeft gevraagd over het al dan niet kun nen uitzaaien van Ierse mossels in de Oostersehelde. Vol gens de PvZ gaat de milieufederatie op de stoel van be stuur en politiek zitten en is sprake van 'schaamteloos heid, die zich kan manifesteren bij de gratie van subsi dies'. Hageman verwijst in een adem naar acties van de natuur- en milieubeweging tegen de landbouw, de kokkel visserij en voor ontpoldering. „Begin maar eens met de ZMF van uw weldoenerslijstje te schrappen", raadt frac tievoorzitter J. Hageman het dagelijks provinciebestuur PHILIPPINE - De restaurateurs in Philippine liggen voor alsnog niet wakker van het verbod om Ierse mosselen te verzaaien in de Oostersehelde. De restauranthouders, die een groot deel van hun faam en omzet aan de mossel ontle nen, verwachten dat het slechts om een tijdelijk verbod gaat. „Plet ministerie heeft een fout gemaakt door te laat risico-onderzoek te doen. Als die fout over drie maanden is hersteld, wordt het verbod op verzaaien van Ierse mos selen weer ingetrokken", verwacht F. Wiskerke, eigenaar van restaurant Au Port. Hij vindt, 'zoals meer mensen in de mosselbranche', dat enkele handelaren 'voor hun beurt praten en de zaak opkloppen'. Een grote handelaar heeft volgens Wiskerke een hoop Canadese mosselen ingekocht en hoopt die voorraad snel kwijt te raken door wat ka baal te maken. DEN PI A AG - Staatssecretaris Van Geel (CDA, milieu) wil niet dat kleine ondernemingen in een bureaucratisch moeras terechtkomen. Hij stuurt ze een brief waarin staat dat ze voorlopig niets hoeven te doen als ze minder dan 15.000 kilo verpakkingsafval per jaar in omloop brengen. Een vorige brief van Van Geel leidde tot grote beroering onder winkeliers, ook in Zeeland, omdat het erop leek dat iedereen die tasjes uitgeeft voor veel administratieve rompslomp of een flinke boete zou kunnen komen te staan. Van Geel streeft nu naar een collectieve regeling via de branche-organisaties. MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Vlissingen moest zich gisteren in Middelburg verantwoorden voor het beledigen van een agent. De Vlissinger erkende tij dens een handgemeen 'fuck you' geroepen, maar de beledi gende term was volgens hem niet bestemd geweest voor de politieman, maar voor twee vechtersbazen. Officier van Justitie H. Benaissa had de overtuiging dat de beledi ging bedoeld was voor de politie die op eerste kerstdag van 2004 moest ingrijpen tijdens een vechtpartij bij de Vlissingse horecazaak, waar verdachte werkte. De offi cier eiste 150 euro boete. Raadsman J. Wilgers bepleitte vrijspraak, omdat er te veel twijfel was en de belediging op een misverstand berustte. Politierechter N. van Sprons sen concludeerde vrijspraak. markt zetten voor de consu ment, de restaurants en de vis sers. We willen geen gesodemie ter. Er moet een vermindering van de druk komen." Geleijnse merkt op dat de visse rij in de door onder meer de Eu ropese Vogel- en Habitatrichtlij nen beschermde deltawateren op zich al een complexe zaak is. „We zullen toch al alle registers open moeten trekken om het duurzaam te houden." Komende week wordt, ondanks de donkere wolken, het nieuwe kreeftenseizoen met 'een feeste lijk tintje geopend. De watertemperatuur is nog aan de lage kant, zodat de kreeften nog niet lopen, dus zal het een langzame start zijn. Plet seizoen loopt van 1 april tot 15 juni. De gewenste sanering zal op zijn vroegst volgend jaar kunnen in gaan. door Rinus Antonisse GOES - Provinciale Staten moe ten snel met een duidelijk en liefst eensgezind standpunt over de toekomst van de mosselvisse rij komen. Er is nu onduidelijk heid en verdeeldheid bij de pro vincie. Dit stelt Statenlid M. Wiersma (GroenLinks). Hij heeft de ande re partijen in de Staten bena derd om gezamenlijk vragen aan het dagelijks provinciebe stuur te stellen. „Er is verdeeldheid binnen het ministerie van LNV en ook bij de provincie. De ene keer zegt men dit, de andere keer dat. Als Zeeland één standpunt uit draagt, legt dat meer gewicht in de schaal", aldus Wiersma. Hij beklemtoont dat er niemand in Zeeland is die de mosselsec tor de nek wil omdraaien. „We willen de sector behouden, al moet het wel de duurzame kant op. Dat betekent voorzichtig zijn met het binnenhalen van exoten in de Oostersehelde. Je weet niet wat voor kwaad je aan richt." Gevaar Het Statenlid wijst op onder zoek van de Groningse hoogle raar W. Wolff, die gespeciali seerd is in de komst van exoti sche soorten in de Nederlandse wateren. Wolff maakt onder meer duidelijk dat het gevaar van de komst van uitheemse (wa terdieren altijd op de loer ligt: vanaf 1730 de paalworm, die de zeeweringen verwoest; vanaf 1930 de Chinese wolhand- krab, die schade aan binnenvis serij en oeververdediging veroor zaakt; vanaf 1949 de mosselparasiet, die problemen bij de Zeeuwse mossels oplevert; vanaf 1964 de Japanse oester, die kokkels en mossels overwoe kert; vanaf 1980 de oesterparasiet bo- namia ostreae, waardoor de teelt van platte Zeeuwse oesters ingestort is. Rust Wiersma pleit voor enige rust in de tent. Hij vindt dat het minis terie van LNV snel een onder zoek moet uitvoeren naar de ge volgen van import (uitzaaien) van vreemde mossels. „Dan kun nen we bekijken wat op korte termijn nog mogelijk is en hoe we duurzaam verder moeten. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) betreurt dat de mosselsec tor door het importverbod van de Raad van State onder druk staat. Volgens de ZMF is het met name aan de opstelling van het ministerie van LNV te wij ten dat het zover is gekomen. In een brief aan de mosselsector biedt de milieufederatie aan sa men naar oplossingen te zoeken voor het veilig stellen van de mosselzaadproductie. De ZMF denkt onder meer aan het inrich ten van gebieden in de Ooster sehelde voor mosselzaad-vangin- stallaties. Illustratie Cor de Jonge TERNEUZEN - De afdeling Ter- neuzen van de Zuidelijke Land en Tuinbouw Organistatie (ZL- TO) roept alle leden en andere belangstellenden op naar de in formatiebijeenkomst van de pro vincie over de ontpoldering te komen. Die bijeenkomst vindt dinsdag vanaf 19.30 uur plaats in het Scheldetheater in Terneuzen, De provincie geeft daar een pre sentatie over de plannen tot ont poldering van de Hellegatpol- der, de Eendrachtp older en de Kleine Eendrachtpolder in de omgeving van Terneuzen. Maar volgens E. de Feijter van de ZL- TO Terneuzen heeft de provin cie bar weinig ruchtbaarheid ge geven aan de bijeenkomst. Het ZLTO-bestuur vindt het belang rijk dat zoveel mogelijk mensen naar het Terneuzense theater toekomen om het protest tegen de ontpolderingsplannen een ge zicht te geven. Het bestuur van de ZLTO-afde- ling Terneuzen is in elk geval van de partij, evenals ZLTO-re- giovoorzitter P. de Koeyer. Daar naast is het belanghebbenden comité van de partij. featona Abeddloyn C GOCKmC I totale mislukking /Aanmelden OtatosicteiA -artaar [Mie af bei ll/J «I Ifcf y-7 ..ffiicWdbura A-theater, na/* qoti piïek - k J pg ...rn/ddelbura. mustum <50 x 50 pif-eli -zk mteMdbtftgHuis yartcropa ftl x101 pixels - 'k-jP3 n, voethzlrnustcM. ixeis - iik - jpq toi«elUird .7*MUÓ nvxuM \in^6oZ pixels-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17