Schap profiteert van dure huizen PZC Een spel dat de grijze cellen tart ProRail zoekt oplossing voor Sloemonument VJÏMJ 1Nluz k Uitbreiding Goese Zeelandhallen van Gévier afhankelijk leeuwse Eilanden ontvangt meer geld door waardestijging woningen - Itan gestraft (oor bedreiging Ongeluk met laadbak niet bestraft Meisjes naar Halt wegens diefstal Eenzijdig ongeval in Oost-Souburg Hotelgast slaat ruitjes in Vrouw (70) betrapt op diefstal Clingenaar moet alsnog honderd dagen zitten zaterdag 25 maart 2006 IUDDELBURG - Waterschap Wuwse Eilanden heeft vorig par flink geprofiteerd van de jaardestijging van woningen ia bedrijfspanden. Dat heeft het (jlap ruim 800.000 euro meer belastingen opgeleverd. In Dlaal heeft Zeeuwse Eilanden Umiljoen euro overgehouden. Eigenaren van gebouwen moe- la) belasting betalen aan het wa lschap. Bij het bepalen van de warde van woningen en bedrij- L bleek vorig jaar dat die lieer in waarde zijn gestegen leid namen op Walcheren te boek IUDDELBURG - De Heemkun dige Kring Walcheren heeft het ie 1972 begonnen veldnamenon- ienoek afgerond. Dat gebeurde gisteren met de presentatie van iet zesde veldnamenboek, over jmemuiden, Kleverskerke, Grijpskerke, Middelburg, Oost en West-Souburg en Sint-Lau- rens. Bijna 35 jaar zijn, met name door vrijwilligers, de vroeger ge buikte veldnamen die aan per sten werden gegeven, verza meld. Veel van deze namen raak ten in onbruik door het verkave len van de gronden op Walehe- Als gevolg hiervan ver dween de Middeleeuwse, klein schalige perceelsindeling. Door let langjarige onderzoek heeft de Heemkundige Kring de histo- tische namen voor het nage slacht vastgelegd. Steeds werd een gedeelte van Walcheren doorgelicht. Het eerste veldna menboek verscheen in 1975. Óver het hele eiland zijn er 6083 tddnamen verzameld en voor aver mogelijk ook verklaard. De kling heeft de bevindingen Kergelegd in zes publicaties. Het onderzoek werd geregeld door een speciale commissie, fee leden waren er al die tijd lij betrokken: W. van der Heij- aen A. de Klerk. IUDDELBURG - De politierech ter veroordeelde gisteren een 16-jarige man uit Heinkenszand voor bedreiging van een taxi chauffeur tot dertig uur werk straf. In de strafmaat nam de po litierechter ook het beledigen vaneen politieman mee. Deverdachte had op 17 april vo- rig jaar stevig gedronken. Een goede reden om in een café in 's-Gravenpolder een taxi te be stellen om veilig thuis te komen. Toen de taxi kwam voorrijden, herkende hij echter de taxi chauffeur als de man met wie hij eerder aanvaringen had ge lend. Dat leidde tot een ruzie hie escaleerde in een scheldpar- tij. Volgens hem was hij op zijn beurt door de taxichauffeur hardhandig aangepakt. dan was verwacht. Dat beteken de dus ook dat de bezitters meer belasting moesten betalen. Ook andere belastingopbrengsten vielen hoger uit. In totaal kwam 1,2 miljoen euro meer binnen. Zeeuwse Eilanden had dit voor jaar al zien aankomen. Daarom zijn de belastingtarieven voor 2006 niet verhoogd maar gelijk- gebleven. Er is ook geen correc tie toegepast voor de waardever mindering van de euro (inflatie). Andere grote voordelen heeft het waterschap vorig jaar ge boekt met de verkoop van grond en gebouwen (704.000 euro) en een hogere winstuitkering van door Maurits Sep ARNEMUIDEN - ProRail heeft een landschapsarchitect inge schakeld om een nieuw ontwerp te maken voor de omgeving van het oorlogsmonument op de Sloedam. Het monument ver liest volgens de Stichting Steun Bevrijders zijn rust en waardig heid door de aanleg van de Sloe- lijn door ProRail. „We werken aan een oplossing om het monument en de spoor lijn in harmonie naast elkaar te kunnen laten bestaan", beves- de aandelen in de Nederlandse Waterschapsbank (653.000 eu ro). Dit zijn echter eenmalige op brengsten. Een structureel voor deel is de bezuiniging van 353.000 euro op personeelskos ten door de voortgaande reorga nisatie bij het waterschap, die gepaard gaat met inkrimping van het aantal medewerkers. De parkeerterreinen van het wa terschap bleken vorig jaar even eens een goede bron van inkom sten. Ze leverden 116.000 euro meer op dan vooraf was ver wacht. Het is dus een goede zo mer geweest, concludeert J. Hoekman, dagelijks bestuurslid tigt woordvoerster M. Rouweler van ProRail. Een landschapsar chitect onderzoekt nu hoe dat het beste kan. Het ontwerp is nog niet klaar. Daarom kan zij nog niet zeggen welke aanpas singen worden voorgesteld. Op 12 april wordt in verenigingsge bouw De Arne in Arnemuiden een informatie-avond gehou den. Dan moet het ontwerp be schikbaar zijn. Voorzitter L. DeWitte van de Stichting Steun. Bevrijders rea geert sceptisch op het initiatief van ProRail. Hij waardeert wel dat het bedrijf de onvrede van voor financiën. Hij wijst verder op de nieuwe vorm van sloot- en bermbeheer. Doordat minder hulp van buitenaf hoeft te wor den ingehuurd, scheelde dat 300.000 euro. Zeeuwse Eilanden geeft een kleirrdeel van de 2,8 miljoen eu ro die van 2005 is overgehou den, uit aan nieuwe investerin gen. De rest, 2,5 miljoen euro, gaat in de algemene reserves. In deze spaarpot zit nu 9,9 miljoen euro. Dat is twee keer zo veel als het bestuur van het water schap noodzakelijk vindt. „De afspraak is dat we een mini mum aanhouden van vijf mil de stichting erkent, maar blijft van mening dat eerder rekening gehouden had kunnen en moe ten worden met het monument op de Sloedam. „Ze hadden al veel eerder con tact met. ons kunnen opnemen. Iedereen heeft het laten gebeu ren, totdat wij reageerden op ba sis van de tekeningen voor de Sloelijn. ProRail heeft vanaf het begin het slagveld niet als een waardevol historisch erfgoed meegewogen in het plan voor de Sloelijn", meent DeWitte. Dat het bedrijf nu alsnog bereid is de inpassing van het monu ment te verbeteren, beschouwt hij als 'de koninklijke weg'. „Het is een poging een gemaak te fout te herstellen. Ik denk dat het in het maatschappelijk be lang is dat ze dit doen. Het is geen aardigheid richting ons maar een plicht richting de sa menleving." En niet alleen de Walcherse sa menleving, merkt DeWitte op. „Ik kan u verzekeren dat ook de ambassades van Canada, Frank rijk en Groot-Britannië, de lan den die bij de bevrijding van Walcheren hebben meegevoch ten, niet blij zijn met wat er nu joen euro", zegt Hoekman. Het nieuwe bestuur dat bij de verkie zingen in maart is gekozen en op 12 april wordt geïnstalleerd, moet maar beslissen wat er met die andere vijf miljoen moet ge beuren, vindt hij. Hoekman kan daarover straks meepraten; hij is opnieuw gekozen. Grote reserves zijn wel van be lang om mogelijke tegenvallers te kunnen betalen. Uit de jaarre kening 2005 blijkt bijvoorbeeld dat het geschil met de bouwer van het kantoor in Middelburg nog steeds niet is opgelost. De aannemer heeft nog 654.000 eu ro tegoed en claimt daarboven- gebeurt met het monument." De- Witte wil niet vooruitlopen op de uitkomst. „Ik heb nog niets gezien van een tekening. Ik kan dus pas reageren als die klaar is. Maar ik blijf met vraagtekens zitten over de rust op de gedenk plaats en de waardigheid van de herdenkingen. Daarom blijft door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Clinge moet alsnog honderd dagen celstraf uitzit ten. Dat besliste gisteren de Mid delburgse politierechter N. van Spronssen. De man had be zwaar gemaakt tegen de omzet ting van een werkstraf, waartoe hij eerder is veroordeeld, in een gevangenisstraf. Het motief van de Clingenaar was dat hij de taakstraf niet kon afmaken, omdat hij momenteel in Frankrijk voor invoer van wa pens een gevangenisstraf van op 700.000 euro voor extra ge maakte kosten. Op zijn beurt claimt het waterschap 1,7 mil joen euro van de aanpemer om dat die te laat klaar was. Een ander risico lijkt inmiddels wel afgewend. Energiebedrijf Delta moet Zeeuwse Eilanden belasting betalen voor het onder houd aan bermen waarin Delta kabels en leidingen wil leggen. Delta wilde dat niet, maar de rechter heeft deze week bepaald dat dat toch moet. Delta kan nog wel in cassatie bij de Hoge Raad. Volgens Hoekman gaat het om een bedrag van in totaal zeven miljoen euro. verplaatsing van het monument een mogelijkheid. Maar laten we eerst het plan van ProRail af wachten. Dat wordt op woensdag 12 april gepresenteerd op een informatie bijeenkomst in De Arne in Arne muiden. Die begint om 19.30 uur. vier jaar uitzit. Dat verweer ging volgens de politierechter niet op. De Clingenaar liet zich gisteren vertegenwoordigen door zijn raadsman A. Rijkse. De strafpleiter zag in dat hij niets kon betekenen voor zijn cliënt. Volgens de politierechter had de man de (Franse) straf ge heel aan zichzelf te wijten, waar door hij dus niet in staat is om zijn werkstraf in Nederland te vervullen. Het verwerpen van het bezwaarschrift houdt in dat deZeeuws-Vlaming na zijn vrij lating in Frankrijk aansluitend nog honderd dagen in Neder land moet zitten. door Frank Balkenende GOES - De Goese wethouder S. van 't Westeinde (WD, econo mie) wil een uiterste poging on dernemen om technische han delsonderneming Gévier ervan te weerhouden de bouwvergun ning voor de Zeelandhallen bij de Raad van State aan te vech ten. Gévier is dat wel van plan en dat kan de bouw van een derde hal en, later, een vrijetijdscen trum bij de Zeelandhallen ver tragen. De gemeente Goes wees eerder een bezwaarschrift van Gévier tegen de verleende bouwvergun ning af. Gévier beroept zich op oude afspraken met de gemeen te, waarbij het vrije zicht op het bedrijfspand op de Poel II zou zijn gegarandeerd. De uitbrei ding van de Zëelandhallen zou dat zicht (deels) wegnemen. De handelsonderneming, buurman van de evenementenhallen, houdt de gemeente aan de eer der gemaakte afspraken. Directeur R. de Jager van Gévier deelt mee dat het bedrijf van plan is in beroep te gaan bij de Raad van State. Of dan met een wordt gevraagd de bouw te schorsen, wat de uitbreiding van de Zeelandhallen tijdelijk kan blokkeren, wil De Jager niet zeggen. Gévier heeft tot half april de tijd om zo'n ver zoek bij de Raad van State te de poneren. Voor wethouder Van 't Westeinde, van oorsprong ju riste, is het nog maar de vraag of de Raad van State een even tueel schorsingsverzoek toe kent. De handelsonderneming vecht tevens de verleende milieuver gunning' voor het evenementen complex aan. Op welke gronden wil De Jager evenmin kwijt. Overigens kan het bezwaar te gen deze vergunning de bouw niet vertragen. Hoogstens moet de gemeente de milieuvergun ning aanpassen. Gévier en de gemeente zaten al eerder rond de tafel om het ge schil (financieel) op te lossen, maar beide partijen konden el kaar niet vinden. Toch wil wet houder Van 't Westeinde een po ging doen om langs minnelijke weg de kwestie op te lossen. „Volgens ons komt namelijk de zichtlijn niet in het gedrang en bovendien kosten procedures bij de Raad van State beide par tijen geld. Gévier heeft de hand uitgestoken om nog eens te pra ten, wat ik positief vind. Dat ge sprek gaan we dus aan", zegt de wethouder. Wat boven de markt hangt, is de waag of Gévier de Raad van Sta te zal vragen de bouw op te schorten. Als daarin wordt be willigd, kan eigenaar Libéma de Zeelandhallen niet - uitbreiden. Libéma wil daar binnenkort mee beginnen. Bouwmaterialen zijn al besteld, laat projectmana ger T. van der Steen weten. Zaken Ook Libéma heeft eerder gepro beerd zaken te doen met de buurman. De exploitant van de Zeelandhallen bood aan bouw materialen bij Gévier te bestel len, maar dan zou de handelson derneming moeten afzien van verdere procedures. „Daar kwam het op neer. Helaas ging Gévier daar niet op in", zegt Van der Steen. De projectmanager hoopt dat Gévier zo snel mogelijk laat we ten of het bedrijf een schorsings verzoek zal indienen bij de Raad van State. „Wij staan op het punt van bouwen, waarbij we al achter lopen op schema. We gaan echter niet beginnen voordat we weten wat Gévier precies gaat doen." De uitbreiding van het beurs en evenementencomplex kost twaalf miljoen euro en behelst de boUw van een derde hal, een nieuwe entree en aansluitend een vrijetijdscentrum met een bioscoop, wokrestaurant, bow ling- en snookercentrum en een fitnesscentrum. Wethouder Van 't Westeinde zou het betreuren als 'een voor Goes zo belangrij ke ontwikkeling' langdurig wordt opgehouden door een be zwaarprocedure, pagina 18 meer variatie Zeelandhallen Advertentie i i Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl iNTERNET Www.pzc.nl Email: web@pzc.nl Jan Karman zoekt tegenstanders om Go te spelen. door Wendy de Jong MIDDELBURG - „Go is een spannend spel dat de grijze cellen tart", zegt Jan Karman. De fanatieke fan heeft plan nen om in Middelburg een club op te richten. „Zeeland is de enige provincie die niets heeft op het gebied van Go." Go is is een bordspel dat vierduizend jaar geleden in China is uitgevonden. Het woord is afkomstig uit Japan en staat voor 'omsingelspel'. Het spel kan door iedereen gespeeld worden, jong en oud. Karman richt zich voor het werven van leden voor de club vooral op middel bare scholieren. „Die zijn goed in naden ken." Go is volgens hem vergelijkbaar met een schaakspel. Het bordspel wordt met twee personen gespeeld en de eindstand kan net als bij schaken eindigen in winst, verlies of remise. De ene speler krijgt zwarte stenen, de andere witte. Genoeg om het hele bord mee te vullen. Het Go-bord bestaat uit 381 snijpun ten. Het is de bedoeling zoveel mogelijk snijpunten te veroveren. Dat kun je doen door er zoveel mogelijk te bezet ten en door je tegenstander te omsinge len. Het aantal snijpunten opgeteld bij het aantal geslagen stenen van de tegen stander levert dan uiteindelijk een eind stand op. Het gebrek aan tegenstanders was voor Karman de voornaamste reden om een club in Zeeland te willen beginnen. „Bij de Go-bond in Nederland is maar één andere speler in Zeeland bekend." Die woont in Axel, maar de Middelburger heeft nog nooit tegen hem gespeeld. Hij houdt zich nu vooral bezig met het lezen van boeken over de theorie van het spel. Door een club op te richten hoopt Karman in de toekomst voldoen de tegenspelers te krijgen. Tien of twaalf leden vindt hij een mooi aantal. Karman wil ook dat mensen in Zeeland kennismaken met de sport. Hij vindt het jammer dat er in Zeeland niets ge daan wordt aan Go. „Want het is een zeer boeiend spel." Een locatie voor de club is al geregeld. De eigenaar van de spellenwinkel aan de Londensekaai stelt een ruimte be schikbaar, waar volgens'Karman vier matches kunnen worden gespeeld. Ook onervaren spelers en beginners foto Ruben Oreel kunnen Go spelen. Zwakke spelers die tegen een sterke speler moeten strijden, krijgen een voorsprong. „Als je het spel vaak genoeg speelt, krijg je het vanzelf door. Je moet leren hoe je patronen her kent, net zoals professionele schakers dat doen", zegt Karman. De Go-speler wil leden werven door pos ters te verspreiden op middelbare scho len. Daarnaast wil hij een promotiemid dag organiseren in de Drukkerij in Mid delburg. Karman ziet de toekomst van zijn club rooskleurig in. „Ik ben heel positief om dat ik denk dat er heel wat verborgen Go-spelers in Zeeland zijn." Hij ziet het liefst+ dat elk café over een paar jaar in het bezit is van een Go-spel. „Een pro vinciehoofdstad als Middelburg kan niet langer om Go heen." Jan Karman is te bereiken via e-mail op goclub@planet.nl en via 0118-614382. (Advertentie) MIDDELBURG - Een 42-jarige inwoner van Middelburg schrok zich rot toen hij op 27 juni vorig jaar in de gemeen te Reimerswaal met de omhóogstaande laadbak van zijn vrachtwagen een hoogspanningskabel raakte. „Ik hoorde drie knallen en zag vonken en vuur van de vrachtwagen komen", zei hij gisteren in Middelburg op de zitting van de politierechter. Later realiseerde hij zich dat de auto on der stroom had kunnen staan. Dat hij op de Lavendeldijk met zijn laadbak verstrikt raakte in de kabel, had hij aan zichzelf te wijten. Hij had opletterder moeten zijn, vond de officier van justitie, die 220 euro boete eiste. „Ik heb de leiding niet gezien. Er was ook geen waarschuwings bord", verweerde de man zich. Politierechter N. van Spronssen achtte hem wel schuldig, maar legde geen straf op. Hoewel ze meende dat de vrachtwagenchauffeur zijn eigen verantwoordelijkheid heeft, woog de politierechter mee dat er vooraf geen werkbespreking was geweest. Want dan kunnen dergelijke ongevallen worden voorko men. Door het ongeval zaten mensen op Beveland een aan tal uren zonder stroom en reden er vanwege de stroomsto ring ook geen treinen. MIDDELBURG - Twee Middelburgse meisjes, van veer tien en vijftien jaar oud, zijn gisteren omstreeks twee uur aangehouden in een winkel aan de Pottenbakkerssingel in hun woonplaats. Zij hadden chocola en een leesblad ge stolen. De twee worden doorverwezen naar bureau Halt. Omstreeks kwart over vijf werd in dezelfde winkel een 34-jarige Middelburger aangehouden voor diefstal van een zakje brood en broodbeleg. OOST-SOUBURG - Een 21-jarige Bredase automobiliste is gistermiddag om half vijf de controle over haar voer tuig verloren in de Burgemeester Stemerdinglaan te Oost-Souburg. De vrouw kwam uit de richting van de Rit-- themsestraat en botste tegen de stoeprand. Daardoor ver loor zij de macht over het stuur. De auto kwam op zijn lin kerkant, aan de andere kant van de straat in de groen strook, tegen een boom tot stilstand. De vrouw hield aan het ongeval een pijnlijke hand over, maar kwam verder met de schrik vrij. De auto liep schade op. GOES - Een dertigjarige hotelgast uit Zuid-Afrika is in de nacht van donderdag op vrijdag in Goes aangehouden nadat hij in een hotel-restaurant aan de Grote Markt twee ruitjes had ingeslagen. De man wilde om vijf uur 's nachts naar zijn hotelkamer gaan, maar kon de sleutel van de voordeur niet vinden. Toen hij op de voordeur klopte en er geen reactie kwam, klom hij via het dak naar de binnenplaats en sloeg daar twee ruitjes in. Een getuige belde de politie, die de man aanhield. GOES - In een winkel in de Kolveniershof in Goes is een zeventigjarige vrouw uit de gemeente Reimerswaal aange houden. Zij had volgens de politie een soeppakket, Franse kaas, fruitdrank en koffie gestolen. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15