Levenskwaliteit ontwikkelt zich PZC Stevige opmars krentenbaard Prikincident is groot risico tijdens de zorg Zelfbeschadiging onder toezicht als genezingstherapie 7 fensen met Downsyndroom kunnen goed meedoen in de samenleving Emergis helpt na scheiding ouders Navelstreng geeft risicobaby aan Softenon remt zenuwaandoening af Griep kan leukemie veroorzaken Nieuwe aanpak eczeem op komst Kinderen nemen depressiviteit van moeder over vrijdag 24 maart 2006 „Jacqueline Wouda en liaPeBEiOS jpl'EL - Erik de Graaf is va- „an een volwassen zoon met a syndroom van Down en op- jln van de Stichting Down- -adroom Nederland. „Het is leuk om Downsyndroom te jlin, begrijp me goed. Maar «li is zeker geen synoniem „doffe ellende." nownsydroom associëren men- fflvaak met Jostiband-achtige ^eotypen en het afbreken van ingérschappen. Er is niets a. „iet de Jostiband, maar het nfeleen symbool, van de oude jluatie waarin kinderen met jownsyndroom goede begelei- |üg werd ontzegd en in een in- jjjyut terecht kwamen. Op jjind van zulke onjuiste beeld- iwWing wordt het afbreken van pgeischappëii bepleit als is afgesteld dat het kindje het rwnsyndroom heeft. Het zou d< zijn als hier een ethische jiscussie over op gang kwam. U foutieve beeld van Down isst mensenlevens. Is het syn- iroom wel erg genoeg om de pigerschap voor af te bre ien? Die vraag moeten we stel- imHet gros van de mensen met tl syndroom is licht tot matig Jandicapt en kan goed mee- len in de maatschappijHun le- iaiskwaliteit is de laatste jaren verbeterd en die ontwik- liig gaat nog steeds door", Krielt Erik de Graaf. Hartafwijking J)e helft van de kinderen met jwnsyndi'oom heeft een hartaf- Tegenwoordig is de r.erfte bij de operatie van zelfs meest gecompliceerde hartaf- j' n bijna nul. Na zo'n operatie heeft het kind dezelfde levenskansen als een kind zon es hartafwijking. Toch wordt hartafwijking tijdens de vangenschap vaak aangevoerd als extra reden om de zwanger schap te beëindigen. Zo'ngynae- 3gt dan 'nou mevrouw, alsik u was, zou ik het wel we- ',,We gaan naar een tijd toe waarin we mensen met Down syndroom door het toedienen van medicijnen beter kunnen la ten functioneren. Recent is bij voorbeeld ontdekt dat hun IQ ge middeld met zes punten stijgt als baby's vanaf de geboorte twee jaar lang een schildklierme- dieijn krijgen toegediend. Maai er zijn ook medicijnen in ontwik keling waardoor oudere kinde ren en volwassenen met Down-, syndroom een beter korteter- mijngeheugen krijgen. Dat kan net het verschil maken tussen een telefoonnummer kunnen onthouden of niet, tussen een zin die je bent begonnen, kun nen afmaken of niet." „In Nederland zijn we in de ja ren zeventig volledig doorgesla gen in de misplaatste mensen- rechteninterpretatie dat 'ze mo gen zijn zoals ze zijn'. We deden dus maar niks. Maar tegen ie- 1 mand die ziek is, zeg je toch ook niet: je hebt er recht op ziek te zijn, dus doen we niets? Onzin, wie ziek is heeft recht op de best mogelijke verzorging. Wie Downsyndroom heeft, heeft er recht op zo goed mogelijk te wor den geholpen. Lezen „Zeventig procent van de kinde ren met Downsyndroom begint tegenwoordig in het reguliere onderwijs. Maar het is, nog steeds vreselijk moeilijk om ze daar na de eerste twee jaar te houden. Lézen, dat kunnen 'ze' vast niet, denkt de juf. Maar dat kunnen 'ze' wél. Sterker nog: een van de hoofdproblemen bij Downsyndroom, slecht praten door een slecht kortetermijnge- heugen, kan enorm verbeteren door kinderen met Downsyn droom al op tweejarige leeftijd te leren lezen. Het blijkt dat het visueel aanbieden van taal, le zen dus, stimulerender werkt dan het auditief aanbieden van- taal, praten. Bijkomend voor deel is dat die kinderen dan kun nen lezen voor ze naar groep 3 gaan, zodat de juf ook niet meer kan zeggen dat het vast nooit gaat lukken met die letters." „Kinderen met Downsydroom kun je echt op zo'n jonge leeftijd al leren lezen. Veel mensen klap- doorSaskia Gaster 1STERDAM - Een op de tien liekenhuismedewerkers die zich prikt met een naald waar eerst sn patiënt mee is geprikt, raakt bnct met een ziekte als hiv, hepatitis B of hepatitis C. Dat blijkt uit een analyse van 1'prikincidenten', die zich de afgelopen drie jaar in het Acade- Framboos is de onbekende gezonde vrucht WAGENINGEN - Frambo- zen zijn enorm gezond. De vruchtjes bevatten veel meeï gezonde stoffen dan bijvoorbeeld tomaten, ki wi's en broccoli, die bij de meeste mensen veel beter bekend zijn als gezonde voedingsmiddelen. Dat schrijven Wageningse wetenschappers in het tijd schrift BioFactors. De we tenschappers hebben alle gezondheidsbevorderende eigenschappen van de fram boos op een rijtje gezet. Zo blijkt de vrucht onder meer een geneeskrachtige stof te bevatten, die in die hoeveel heden tot nu toe in geen en kel ander voedingsmiddel «gevonden. Waarschijnlijk komt de stof ook voor in sommige geneeskrachtige Chinese kruiden, aldus onderzoe kers. Frambozen bevatten naast de geneeskrachtige stof per gram ook tien keer nteer beschermende an- ti-oxidanten dan tomaten, stellen de wetenschappers. De anti-oxidanten neutrali seren agressieve moleculen •n het lichaam en voorko men celbeschadiging. Set nadeel van frambozen «j dat dé vrucht erg duur is en slechts in kleine hoeveel heden op de markt komt. De onderzoekers pleiten dan ook voor onderzoek naar verhoging van de op brengst per struik en naar verbetering van de smaak. Want lang niet iedereen vindt ze lekker. ANP peren met hun oren als we dat vertellen. Het klinkt ook gek, dat uitgerekend deze kinderen eerder leren lezen dan anderen. We gebruiken daarvoor de 'glo- baalmethode', waarbij ze eerst het woordbeeld leren herkennen en later pas de letters. Dat gaat heel speels, via een spelletje met kaartjes en plaatjes. Kinderen Ie ren stap voor stap bekende be grippen. te koppelen aan een woordbeeld. Zodra ze een hele boel van die losse woorden ken nen, kun je die achter elkaar leg gen, zodat er een zin ontstaat, bijvoorbeeld ik - stoel - zitten. Het kind leest dat en wordt daar mee als het ware verlokt om de zin 'ik zit op een stoel' te ma ken, terwijl hij dat uit zichzelf niet zou doen. Dat allereerste stukje leesvaardigheid kan zo worden gebruikt om het spre ken te verbeteren", zegt De Graaf. Zelfredzaamheid „Het gaat niet vanzelf hoor. Je bent er zeven dagen per week een aantal minuten mee bezig en dat vijf, zes jaar lang. Maar zo leren ze wel beter praten én ze leren lezen. Hetzelfde geldt voor rekenen. Een aantal kinde ren kan wel degelijk rekenvaar digheden ontwikkelen. Veel stelt dat niet voor hoor, maar net voldoende om met geld te kunnen omgaan, om te kunnen klokkijken of de video te pro grammeren. Dingen die het ver schil kunnen uitmaken tussen je zelf kunnen redden of niet." „In andere landen zijn ze veel verder met deze inzichten. Daar is ook veel meer geld beschik baar voor begeleiding. Hier moe ten ouders via omwegen geld bij elkaar zien te sprokkelen om begeleiding te regelen. Als je zwanger bent van een kind met Downsyndroom is er een zak met geld beschikbaar om die zwangerschap af te breken. Maar als het kind er eenmaal is, is er geen geld meer. Het is vrese lijk frustrerend om daar steeds tegenaan te lopen", aldus Erik. GPD Informatie: Stichting Downsyn droom 0522-281337 of www.doivnsyndroom.nl KLOETINGE - Emergis geeft kinderen tussen acht en twaalf jaar een cursus om de echtscheiding van hun ouders te verwerken. Tijdens de elf. bijeenkomsten van 'Kind en echtscheiding' kunnen kinderen hun verhaal kwijt en wordt ingegaan op de waarom-vraag, loyaliteits conflicten en nieuwe partners. De bijeenkomsten duren steeds ruim een uur voor groe pen van zes tot acht meisjes en jongens. De plaatsen van samenkomst worden zoveel mogelijk afgestemd op de woonplaatsen van de deelnemers. Preventiewerker Jan de Vlieger van Emergis in Goes regelt de inschrijvingen. UTRECHT - Het in de baarmoeder meten van het aantal windingen in de navelstreng .kan helpen bij het opsporen van risicobaby's. Te veel of te weinig windingen - spiraals gewijze draaiingen van de bloedvaten in de navelstreng - gaat samen met een verhoogd risico op een problemati sche geboorte of aangeboren afwijkingen. Dit schrijft M. De Laat van het UMC in Utrecht op grond van onderzoek bij ruim 1400 zwangerschappen in het proefschrift waarop zij op 15 maart promoveerde. Via een echo is het aantal navelstrengwindingen goed zichtbaar te maken. GPD NEW YORK - Het middel .thalidomide, ooit berucht on der de naam Softenon, kan mogelijk het voortschrijden remmen van de (ongeneeslijke) zenuwaandoening ALS (amyotrofe laterale sclerose). Toedienen van het middel aan muizen met ALS leidt in de knaagdieren tot een verminderde aanmaak van ontste kingsfactoren die kenmerkend zijn voor ALS, constateert M. Kiaei van de Cornell University in New York in het vakblad The Journal of Neuroscience. GPD OXFORD - Het is uiterst zeldzaam, maar griep kan moge lijk bij kinderen leiden tot leukemie, kanker van de bloed cellen. Dit constateert M. Kroll van de University of Ox ford in het vakblad Joumal of the National Cancer Insti tute op grond van een analyse van de statistieken van bei de aandoeningen de afgelopen 25 jaar. Piekjes in het vóór komen van leukemie bij kinderen vielen vaak samen met zware griepgolven. Mogelijk draagt het griepvirus bij sommige kinderen op de een of andere manier bij aan het ontsporen van bloed cellen tot kankercellen, aldus Kroll. GPD Erik de Graaf (rechtsboven) van Stichting Downsyndroom Nederland met zijn zoon David. De 8-jarige Julian Piek (rechtsonder) en de 4-* 1 4- 1 i i 5-jarige Hanna Berends (linksboven), volgen speciaal onderwijs en gaan ook naar een normale basisschool. De 15-jarige Anne-Jose van X li SllITllllCCFt SIHB.pWB.ÏlO.01011 der Kolk (linksonder), zit in vmbo-2 en wil stage lopen in een restaurant. foto's: Kees van de Veen/GPD ROCHESTER - Er is in de Verenigde Staten ophef over het slaapmiddel Zolpidem (merknaam Stilnoct). Sommige patiënten gaan hierdoor in hun slaap aan de wandel en eten dan de hele koelkast leeg, zonder dat zij zich hier la ter iets van herinneren. M. Silber van het Mayo Clinic Sleep Disorder Center in Rochester kent al twintig gevallen hiervan. De producent van het middel, de firma Sanofi-Aventis, zegt deze bijwer king te kennen en in de bijsluiter ook te vermelden als ui terst zeldzaam. GPD misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam hebben voorge- daan. Gisteren lanceerde het Platform prikaccidenten een campagne om meer aandacht voor de risi co's van gezondheidsmedewer kers te vragen. Omdat landelij ke cijfers ontbreken, werd daar een landelijk meldpunt voor" prikongelukken aangekondigd. Bovendien wordt er gewerkt aan een landelijk protocol voor alle zorgmedewerkers, dus ook mensen in de thuiszorg en perso neel van GGD-en. Volgens bedrijfsarts en hoofd Arbodienst G. Frijstein van het AMC, die zijn analyse gisteren in Den Haag presenteerde, komt 34 procent van de prikongeluk ken voor bij medisch personeel in opleiding. In 29 procent van de gevallen gaat het om volleer de verpleegkundigen en in 11 procent gaat het om niet-me- disch personeel, zoals schoonma kers die bijvoorbeeld bedden verschonen. Volgens de bedrijfs arts kost dit het AMC ongeveer 100.000 euro per jaar, een kos tenpost die volgens hem met on geveer de helft kan worden te ruggebracht. Hij denkt echter dat lang niet alle incidenten ge meld zijn. Frijstein schat het to taal aantal prikincidenten in het AMC drie keer zo hoog in. Het ziekenhuis verbruikt jaar lijks ongeveer 1,5 miljoen naal den. Overigens wordt lang niet iedereen met een besmetting ziek, zo heeft het ziekenhuis het personeel ingeënt tegen Hepati tis B. Volgens Frijstein zijn prik incidenten het grootste beroeps risico voor medewerkers in de gezondheidszorg. Dat geldt niet alleen voor ziekenhuismedewer kers, maar ook voor mensen in de thuiszorg en de verpleging en verzorging. Ook medewerkers van GGD-en, personeel in de geestelijke gezondheidszorg, agenten en schoonmakers van speelplaatsen waar verslaafden komen hebben daar mee te ma ken. Om prikongelukken te voor komen pleit Frijstein niet alleen voor voorlichting en betere trai ning in veilig werken. Hij wijst ook op veilige 'priksystemen' van de industrie. Zo bestaan er naalden die automatisch na het prikken afgedekt worden. Het AMC gaat daar binnenkort op de afdelingen waar veel geprikt wordt, zoals het laboratorium en in de operatiekamers een proef mee doen. ANP door Claudia Sondervan GOES - Impetigo klinkt zoveel eleganter, maar 'krentenbaard' brengt de betekenis beter over. De onschuldige, doch ontsieren de infectie lijkt zich, net als an dere veel gevaarlijker infecties, te onttrekken aan de medische wapens die nog geen eeuw gele den het definitieve einde van de infectieziekten leken. De baeteriesoort Staphylococ cus aureus, primair verwekker van krentenbaard, blijkt steeds vaker bestand tegen antibiotica. De aandoening is bezig aan een opmars, vooral in de zuidelijke provincies en plattelandsgebie den. De recente bevindingen van on derzoekers van het bureau NI- VEL uit huisartsgegevens kun nen de manier waarop we met krentenbaard omgaan verande ren. De resistente vorm geneest langzamer en is daardoor langer besmettelijk. Kinderen met krentenbaard mogen nu nog ge woon naar school en dagop vang. Ziek zijn ze immers niet van de infectie en zodra de blaasjes in drogen is het besmettingsgevaar geweken. Of twee dagen na het begin van een behandeling met antibiotische zalf of te slikken middelen. Maar dat laatste staat nu op losse schroeven. Misschien dat er aanleiding komt om kinderen inderdaad te gaan weren tijdens de periode van besmettelijkheid, zegt ver pleegkundige infectieziekte Leo nard van den Berge. Resistentie Krentenbaard hoort niet tot de besmettelijke ziekten die huis artsen, scholen en dagverblijven moeten melden bij de GGD, maar sinds een paar jaar is daar door de eerste tekenen van resis tentie verandering in gekomen. Als binnen twee weken impeti go opduikt bij twee kinderen in een groep, moet dat de GGD ge meld worden. Impetigo treft vooral jonge kin deren. „Kinderen zijn ontvanke lijk, hun immuunsysteem ont wikkelt zich nog. Volwassenen hebben doorgaans meer weer stand. Bovendien is de over- drachtskans tussen kinderen groter; die nemen het niet zo nauw met handenwassen", legt Van den Berge uit. Een tot drie dagen na besmet ting worden de eerste blaasjes zichtbaar. Meestal rond de mond en op de handen, maar romp en benen kunnen ook aan getast wox-den. De blaasjes gaan makkelijk stuk en worden be dekt met korstjes. Dat levert een gelaat op dat doet denken aan een grof getekende stoppel baard. Vijf dagen later zijn de blaasjes weer aan het indrogen. Koorts komt zelden voor, hoog uit kunnen de plekjes jeuken. Littekens laat krentenbaard niet na. De besmetting gaat over via het vocht uit de blaasjes. Handen veelvuldig wassen en korte na gels zijn het devies tegen ver spreiding. Handdoeken, kle ding, sjaals en andere persoonlij ke zaken kunnen beter niet met anderen gedeeld worden. Afdek ken van de plekjes wordt niet aangeraden. Onder een gaasje of pleister kan het gaan broeien en door de buitenlucht droogt het sneller in. Zomer en najaar Krentenbaard floreert in de zo mer en het najaar, dat is al be kend sinds de negentiende eeuw. Niet bekend is waarom. Is de besmettingskans groter om dat onze kleding dan bloter is en huid makkelijker huid raakt? Is zweet een soort supergeleider voor de overdracht van de bacte rie of is het warmere klimaat of hoge luchtvochtigheid zelf al ge noeg? Net zo onderzoekswaardig lijkt de bevinding dat krentenbaard vooral in de zuidelijke provin cies en het platteland voorkomt. Vaak is het de GGD Zeeland die na de zomervakantie als eerste van het jaar komt met de mel ding van een hoge activiteit van krentenbaard. Eens zoveel besmettingen ko men uit streken die minder dan dertigduizend inwoners hebben dan uit dichterbevolkte gebie den. Het waarom is nog duister, weet Van den Berge. „Bij impeti go krijgt de GGD Zeeland altijd veel vragen uit het publiek. Daaraan kunnen wij zien hoe een besmetting zich door de pro vincie beweegt. Je ziet het aan de telefoontjes, als die na een aantal weken verschuiven van bijvoorbeeld West- naar Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Drie dagen na besmetting met krentenbaard zijn de blaasj handen. :stal rond de mond en op de door Jessica Smeenk LONDEN - In een ziekenhuis in het Britse Stafford is een nieu we therapie tegen zelfbeschadi ging van start gegaan. Het gaat om een experiment van zes maanden dat bedoeld is om de behandeling van automutila tie-patiënten te verbeteren. De patiënten mogen tijdens de nieu we behandeling doorgaan met zelfbeschadiging, maar krijgen alternatieven aangeboden. Mensen die zichzelf verminken, onder andere door in hun lichaam te snijden, doen dat om diepgewortelde psychische pro blemen aan te kunnen. De licha melijke pijn neemt de psychi sche pijn (deels) weg. Bij de traditionele behandeling in onder andere het St. Ge- orge-ziekenhuis wordt gepro beerd te voorkomen dat mensen zichzelf verminken door de din gen die zij daarbij gebruiken - LONDEN - Door een nieuwe we tenschappelijke ontdekking is een behandeling tegen eczeem dichterbij gekomen. Deskundi gen van de Universiteit van Dun dee hebben het gen ontdekt dat een droge huid veroorzaakt, wat kan leiden tot eczeem. Het gen produceert het proteïne filagrin, dat een beschermend laagje op de huid legt. Dat houdt bacteriën en virussen te gen en leidt ertoe dat vocht in het lichaam blijft, zodat de huid niet uitdroogt. Een tekort of ge brek aan filagrin leidt tot een erg droge en schilferende huid.. De onderzoekers hopen nu ec zeem bij de oorzaak te kunnen gaan aanpakken, in plaats van alleen symptomen te kunnen be handelen. De studie toonde ook aan dat in Groot-Brittannië vijf miljoen mensen veel te weinig filagrin aanmaken. 120.000 mensen heb ben de proteïne helemaal niet. De eerste groep heeft over het algemeen een milde vorm van eczeem, de laatste een chro nische en zeer hardnekkige. ANP zoals messen en scheermesjes - af te pakken of te voorkomen dat zij die in handen krijgen. Een van de therapeuten in het ziekenhuis, verpleegkundige Chris Holley, stelt echter dat het afpakken van snijwerktui- gen de patiënten ook berooft van de mogelijkheid hun proble men het hoofd te bieden. Daar door nemen hun problemen toe en loopt het risico van zelfdo ding op. Tijdens het experiment mogen de patiënten - veelal vrouwen - doorgaan met snij den. Ze krijgen geen messen of andere snijwerktuigen aangebo den, maar ze mogen wel door gaan met het gebruik van de din gen die zij daarvoor al hadden. De behandelaars bieden de pa tiënten alternatieven aan zoals ijsblokjes die zij kunnen vast houden en elastieken die zij strak om hun polsen kunnen doen. Die zouden hetzelfde ef fect' hebben. Ook krijgen zij voorlichting over het voorko men van infectie van hun won den, Dit alles is een aanvulling op de al bestaande psychothera pie. ANP WASHINGTON - Behandeling van depressiviteit bij moeders kan een positieve uitwerking hebben op de gemoedsstemming van hun kinderen. Depressies worden niet alleen genetisch doorgegeven, ook de omgeving speelt daarbij een be langrijke rol. Dat blijkt uit een onderzoek waarvan de resulta ten verschijnen in het Ameri kaanse vaktijdschrift Jama. Als depressieve moeders zich niet la ten behandelen, kunnen hun kin deren angst en psychologische problemen ontwikkelen. Volgens de onderzoekers toont hun studie aan dat een behander ling van vier maanden de kans op gedragsstoornis en depressi viteit bij kinderen al aanzienlijk kan verminderen. De weten schappers onderzochten ruim honderdvijftig vrouwen en hun kinderen tot zeventien jaar in de periode van december 2001 tot april 2004. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7