Jurist wil media aanpakken PZC ■22 re powder! ■ffltecrgoM het alfabet van Zeeland vrijdag 24 maart 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Statio7ispark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. De initiatiefnemers van het nationale voetbalmuseum hebben Mirf. delburg afgeschreven als locatie voor hun plannen. Als belangrijk, ste redenen geven zij dat het economisch overantwoord is om het museum in Zeeland op te zetten, dat de overheden onvoldoende daadkracht hebben getoond en dat de initators nog niets van de door de provincie beloofde subsidie hebben gezien. Op Forum, de digitale dorpspomp van de website van de PZC, waren de reacties deze week negatief. Bezoeker B. zegt dat het hem had verbaasd als het museum er wel was gekomen. „Noem mij eens één ding dat wel lukt in deze ultra bekrompen provincie. Het rijk moet van Middelburg en Vlissingen één stad maken. Dan zijn we gelijk van dat onderlinge gezeur af."'' Hij krijgt bijval van Jan: „Als ze dan toch bezig zijn, maak dan van heel Zeeland één stad. Dan is er slechts één stad met z'n 'proble- J men'. Politici voélen zich interessant. Maar menig burger denkt ij daar anders over." Eric gaat daar nog even op door: „Als het rijk dan toch één stad maakt van Middelburg en Vlissingen, laat ze Zeeuws-Vlaanderen dan meteen aan België geven, zijn we daar ook mooi vanaf en kan het geld dat daar naar toe gaat besteed worden aan nuttige dingen in de rest van de provincie." Iemand die zichzelf aanduidt als 'een inwoner van Goes' gaat wel op de zaak in: „Jammer dat er geen voetbalmuseum in Middelburg komt. De provincie had daar best wat geld in mogen steken. Ik vind wel dat de initiatiefnemers het bijltje er wel erg snel bij neergooien. Het museum komt nu in Drunen. Daar kunnen ze waarschijnlijk be ter met de geldbuidel zwaaien. Het museum was een ideale aanvul- ling geweest op Miniatuur Walcheren, mede vanwege de gunstige ligging, namelijk onder het kanaal." Renee R. zegt dat 'inmiddels iedereen wel weet dat er in Middel burg helemaal niets meer wordt gebouwd: geen theater, geen zwem bad, geen museum, geen voetbalmuseum enzovoort, enzovoort.' „In ieder geval hebben de ambtenaren wel hun eigen luxe thuishonk in gericht. Dit had ook een verschrikkelijke budgetoverschrijding, maar daar hoor je de gemeenteamtenaren niet over. Kortom, hoe dichter bij het vuur hoe. meer geld? De Middelburgse politiek moet zich schamen. Sommige raadsleden durven niet meer tegen vrien den of bekenden te zeggen dat ze in de raad van Middelburg zitten. Nu, dat zegt mij genoeg." „Ik word moe van die Zeeuwse instelling", zegt D. Dijksma. „Zewik len inderdaad voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. Als ie mand van Zeeuwse komaf iets mooi presteert, staan ze vooraan om mee te juichen. Ow. wat zijn we dan trots. Maar als er geldmeege- moeid is, ho maar, dan hangen we ineens weer het provinciaaltje uit. Bah." Rinus is het daarmee eens: „Middelburg wil zo veel maar er is geen geld. De provincie wil ook veel, maar het mag niks kosten. Zegeven liever geld uit aan een waardeloze campagne die niks oplevert," Tot slot komen Accelerando en WHS met de oplossing: „Het voet balmuseum is van harte welkom in Sint-Annaland. Dit seizoenge- ven we in ieder geval al een eerste aanzet (of is het voorzet) met een tentoonstelling '200 jaar voetbal muziek'. Niet praten maar doen, we zien jullie graag vanaf zaterdag 8 april in streekmuseum de Meestoof in Sint-Annaland." Citaat Met een krant kun je zowel een vlieg als een minister doodslaan. De Belgische Kamervoorzitter Herman de Croo door Dick Bosscher De zanger en politicus Henk West broek beklaagde zich in 1999 over het weekblad Vrij Nederland, dat hem iets te ruimhartig had geciteerd na een avondje stappen in de Utrechtse binnen stad. De Raad voor de Journalistiek gaf Westbroek gelijk, maar die schadever goeding van een miljoen gulden die hij vervolgens via de rechtbank wilde bin nenslepen, is er nooit gekomen. Het was natuurlijk wel zo'n aar dige vondst, die term biddagak koord, geïntroduceerd door de PZC en vervolgens overgeno men door andere media en de po litiek zelf. Uniek was het niet, want het is al vaker gebeurd dat een akoord wordt genoemd naar een tijd stip (het Paasakkoord van vorig jaar waarin de regeringspar tijen onder meer afspraken maakten over de toekomst van de publieke omroep) of naar een lokaliteit (de Haagse bistro Le Bistroquet waar Wiegel en Van Agt samenspanden om de PvdA buiten de deur te houden). fe i Maar een lezer uit Goes, die lie- v „ver niet met naam genoemd wordt, stoort zich eraan: „Door de term biddagakkoord te pas en te onpas op te voeren, werkt u er aan mee dat er een totaal verkeerd beeld ontstaat van de plaats die het bidden heeft, met name in het persoonlijk leven van de christen. Besluiten op die biddag voor gewas en arbeid genomen, staan los van de aard en de opzet van die dag. In uw verslaglegging wordt bidden een term, ten onrechte beladen met een zweem van onbetrouw baarheid." Daar zit een kern van waarheid in, maar omdat de oorzaak toch echt bij de Goese politici ge zocht moet worden, wordt ook in dit geval de pianist te gemak kelijk met scherp beschoten. Overigens werd niet vastgesteld dat het weekblad maar wat had verzonnen toen het Westbroek allerlei beledigingen liet uiten over collega-politici. Vrij Neder land, aldus de Raad, had het artikel aan Westbroek voor publicatie moeten laten lezen, want dan had het slachtoffer kun nen vaststellen dat sommige citaten 'uit hun context' waren opgeschreven. Nederland kent geen grootse traditie als het gaat om het uitkeren van schade vergoedingen, ook niet waar je zoiets zou verwachten: in het strafrecht. De 'twee van Putten', die onschuldig vast zaten op verdenking van moord, kregen elk bijna een miljoen euro. Dat is de hoogste schadevergoeding die tot dus ver in Nederland is uitgekeerd. In de Verenigde Staten lachen ze om dat soort bedragen. De Amerikaan Robert Kramer, die in de VS met zijn bedrijf CIS internetdiensten levert aan vijfdui zend klanten, kreeg in 2001 van de rech ter een record schadevergoeding toege kend van een miljard dollar. Kramer had een aanklacht ingediend tegen een groep van driehonderd spammers om dat zijn mailserver dagelijks meer dan tien miljoen spamberichten te verwer ken kreeg. Ook in de omgang met de media is het I'll sue youin de VS diep geworteld. Dagbladen hebben juristen in dienst die mogelijk gevoelige artikelen voor publi catie doorpluizen om te voorkomen dat de krant wordt aangeklaagd. In Nederland gruwen we van deze 'Ame rikaanse toestanden'. Niet alleen neemt de zelfcensuur toe (en daarmee de vrije-meningsuiting af), ook worden de onafhankelijke media gemakkelijker ge muilkorfd door bedrijven en politici die er het geld, de macht en de tijd voor heb ben om rechtszaken aan te spannen. In Nederland komen klachten over de media doorgaans in eerste instantie te recht bij de Raad voor de Journalistiek. Op het functioneren ervan is veel kri tiek, omdat deze raad geen sancties kan Rechtszaken tegen media moeten hoge schadevergoedingen opleveren, vindt Van Harinxma thoe Slooten. foto Lex de Meester opleggen. Zelfs de opdracht tot rectifi catie hoeft niet te worden gevolgd. Daarnaast heeft elke burger wel de mo gelijkheid zich tot de rechter te wen den, de enige die rectificatie kan af dwingen en een schadevergoeding kan opleggen. Niet dat zoiets vaak gebeurt in Nederland. Vorig jaar zijn in totaal 74 persrechtszaken gevoerd. Tot dusver zijn het vooral de roddelbladen die zich nogal eens voor de rechter moeten ver antwoorden en in een groot aantal ^ge vallen rolt daar een bescheiden schade vergoeding uit. Te bescheiden, vindt jurist Dolf van Ha rinxma thoe Slooten, die vorige week promoveerde op zijn onderzoek 'Toe gang tot het recht in perszaken'. Hij be toogt dat rechtszaken tegen media hoge re schadevergoedingen moeten opleve ren en minder lang moeten duren. De jurist stelt voor, deze zaken niet door de burgerrechter te laten behandelen, maar een speciale perskamer in het le ven te roepen die mediazaken voorge schoteld krijgt. Daarnaast pleit hij voor meer opvallende rectificaties. Hij ver wacht dat zijn ideeën een preventieve werking hebben op de media 'die alleen maar uit zijn op een smeuïg verhaal'. Voorzichtiger Van Harinxma wil dan ook niets weten van zelfcensuur of muilkorf. „Als me dia indringender moeten rectificeren en hogere schadevergoedingen moeten be talen, zullen ze voorzichtiger te werk gaan en vanzelf zorgvuldiger worden", vindt hij. In de media worden in de strijd om primeurs reputaties en priva cy regelmatig geschonden, zegt de ju rist. De huidige rechtsbescherming voor het slachtoffer zou onvoldoende zijn. Eemrectificatie komt vaak laat en wordt veel minder prominent gebracht dan het oorspronkelijke nieuws, stelt hij in zijn proefschrift. De 'kwade geur' van het nieuws blijft lang hangen. De journalistenvakbond NVJ vindt dat Van Harinxma wel wat kort door de bocht gaat. Algemeen secretaris Tho mas Bruning: „Er gaat een chilling ef fect uit van hoge schadevergoedingen. Daardoor kan de pers of de financieel verantwoordelijke uitgever uit angst voor hoge claims afzien van het bren gen van relevant nieuws." Daar komt nog iets bij. Publicaties kun nen inderdaad schade toebrengen. Denk aan Rob Oudkerk, de Amsterdam se wethouder die moest opstappen na dat Het Parool had geschreven over zijn bezoek aan de tippelzone .'Het verhaal bleek te kloppen. Maar voor hetzelfde geld - of voor heel wat meer geld - vindt Oudkerk een rechter die de krant toch verantwoordelijk stelt voor het ontslag. Want dat was, hoe je het ook wendt of keert, echt het gevolg van de publicatie. Oesters. Zeeuws vollcsvoedsel wordt haute cuisine. Stof tot roemen. Als je ervan houdt. PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 50