Ruzie met Italië bijgelegd PZC Opknapcursus geeft Antwerpse vrouwen zelfvertrouwen terug Gijzelaars bevrijd en weer veel doden in Irak berco Veel sportvrouwen in België kampen met seksuele intimidaties Frans topoverleg over jonger en wet 4 Nederlanders Belgen zijn jeSte werkers 'arijs verhoogt trouwen eftijd i Balkenende vraagt toch geen excuses aan Berlusconi Loekasjenko formeel winnaar icrkiezingen de moeite waard Bizon gevuld met sigaretten België verplicht pechvest in auto Amerikanen eren dikke wandelaar Schildpad van 255 jaar overleden Argentinië opent archieven junta Honderdjarige met pensioen Sonia Gandhi uit parlement Minder bse vrijdag 24 maart 2006 HAAG - Nederland heeft beste werknemers van Euro pop België na. Beide landen schikken over tevreden, lo- Jl en betrokken personeel. Al- jj, zijn de Belgen een stuk !nlgerichter. En ze werken pgeens efficiënter ook. ^conclusie valt te trekken uit Europese medewerkers-en- L Van onderzoeksbureau Ef- Idoiy. Ruim achtduizend werk- pers uit acht EU-landen zijn igebreid bevraagd over hun te genheid over en betrokken- ij bij hun werk. Hels venvacht scoren de Neder- Mei's goed. Wij zijn uiterst lo- [aan onze werkgever, voelen betrokken bij het bedrijf en gemotiveerd. Bovendien vin- we dat onze baas zich in- L( om ons te behouden en jiD we zo tevreden dat we ons lil snel ziek melden, jaarmee doen we het op vrijwel ji fronten veel beter dan bij- ;;0rbeeld Frankrijk, waar per- pel zegt nauwelijks gernoti- srd en betrokken te zijn. Bo- ;ndien zijn Fransen slecht te teken over de relatie met hun erkgever. Ook in Italië is het wneel behoorlijk ontevreden de Zweden en Duitsers weinig loyaal te zijn nar hun baas. igenlijk is er maar één land i' dewerknemers iets blij er dan in Nederland: België, [bze zuiderburen zijn zeer te- iieden met hun werk en scoren beter op klantgerichtheid t efficiëntie. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Italiaanse rege ring zal geen excuses aanbieden voor de uitspraken van minister Carlo Giovanardi, die het Neder landse euthanasiebeleid verge lijkt met nazi-praktijken. Premier Jan Peter Balkenende heeft daar ook niet meer om ge vraagd, hoewel hij vorige week aankondigde dat wel' te zullen doen. Maar volgens de premier heeft Giovanardi 'goed begre pen' dat zijn woorden voor Ne derland onacceptabel zijn. Met een ontmoeting tussen Bal kenende en zijn Italiaanse colle ga Silvio Berlusconi is gisteren een voorlopig' einde gekomen aan de diplomatieke rel tussen Italië en Nederland. „Het was niet meer nodig excuses te vra gen. Ik heb nog eens nadrukke lijk gezegd dat zulke vergelijkin gen niet kunnen. Giovanardi is over'de schreef gegaan", aldus Balkenende gisteren na afloop van een bijeenkomst van chris ten-democratische leiders bij Brussel. Vorige week kondigde Balkenen de aan dat hij om excuses zou vragen. Maar minister zonder portefeuil le Giovanardi kreeg in Italië steun voor zijn opvattingen, en liet weten dat hij er niet aan dacht om zijn verontschuldigin gen aan te bieden. Berlusconi heeft Balkenende gisteren uitge legd dat Giovanardi zijn uitspra ken deed tijdens een verkiezings bijeenkomst en dat hij niet na mens de Italiaanse regering sprak. „Je moet nooit vergelijkingen maken met het nazi-regime. Daar waren Berlusconi en ik het over eens", aldus Balkenende gisteren. Kampbewaker Premier Berlusconi kwam twee jaar geleden overigens in het Eu ropees Parlement zelf in de pro blemen, toen hij een Duitse par lementariër vergeleek met een nazi-kampbewaker. GPD PARIJS - Het Franse parlement |s(l gisteren de huwelijksleef- voor vrouwen verhoogd van üjllicii naar achttien jaar. Hel besluit maakt deel uit van si pakket maatregelen om hui- iweld in te dammen. Detótijd voor meisjes in nu ge- ükken met de leeftijd mannen mogen huwen. Panjs wil voorkomen dat jonge wouwen gedwongen worden te raven. ANP/AFP SHNSK - De omstreden presi- Jfoi Aleksander Loekasjenko mWit-Rusland is gisteren for- utd uitgeroepen tot de winnaar 1311 de zondag' gehouden presi dentsverkiezingen. Zijn herver kiezing heeft volgens de centra le kiescommissie de steun gekre- ftnvan 83 procent van de stem- De inmiddels twaalf jaar rege rende Loekasjenko zal op 31 jnaflrt.de eed afleggen voor zijn ineuwe ambtstermijn. Waarne mers hebben de stembusgang 'perder al afgedaan als een farce, lie hoofdstad Minsk wordt al dagen betoogd tegen de autori tair regerende président, die vol gens de demonstranten massaal tót gefraudeerd om op het plu- the te blijven. De Wit-Russische oppositielei der Aleksander Milinkevitsj de hoop uitgesproken dat uit Moskou zal komen om Loékasjenko ten val te brengen. Hij meent dat de protestbewe ging tegen Loekasjenko niet kan Hagen zonder Russische steun. jlMevitsj zei dat gisteren. Vriendenprijs Minsk en Moskou werken nauw samen. Loekasjenko weet met name te overleven dankzij de tóendenprijs die hij voor Russis che gas- en olieleveranties be taalt, De Russische president Vladi mir Poetin heeft Loekasjenko tó gefeliciteerd met diens ver kiezingsoverwinning. De veilig heidstroepen hebben inmiddels naar schatting 250 mensen opge pakt die betrokken waren bij protesten tegen de verkiezings- Oppositieactivisten kam pen al dagen op hét centrale |leinva!n Minsk. Gisterochtend pren er nog tweehonderd de monstranten op het Oktober- Piein. ANP/DPA/AFP (Advertentie) lange vorstslraat goes Een kind wordt naar een hospitaal gebracht nadat het gisteren gewondraakte bij een bomaanslag' op een drukbezochte markt in Bagdad. foto Ahmed Ali/EPA door Clemens Ingwersen BAGDAD - Drie westerse gijzelaars zijn gisteren in het westen van Bagdad bevrijd door vooral Britse comman do's en met hulp van Amerikaanse en Iraakse militai ren. De drie, een 74-jarige Brit en twee jongere Canadezen, waren bijna vier maanden in handen van hun ontvoer ders. Ze werden. 26 november met nog een Amerikaan, Tom Fox, overmeesterd in Bagdad. Fox' lijk werd eer der deze maand gevonden. Hij werd door de ontvoer ders vermoord. De ontvoerders noemen zich de 'Zwaar den der Rechtschapenheid'. Sinds drie jaar geleden de oorlog in Irak begon, zijn minstens 430 buitenlanders in het land ontvoerd. Acht westerse personen worden mo menteel in Irak vermist. Het Iraakse centrum van misdaadbestrijding was giste ren het doelwit van een terrorist die zich in zijn met ex- plosieven beladen auto opblies. Zeker 25 mensen wer den bij deze aanslag op het hoofdkwartier van de mis daadbestrijding in Bagdad gedood en 35 raakten ge wond. De meeste slachtoffers waren politiemensen. Het was de bloedigste aanslag op de Iraakse politie van de afgelopen maanden. Eerder waren gisteren al drie agenten gedood door een bomaanslag in de Iraakse hoofdstad. In het zuidwesten van de stad ontplofte een autobom op een markt. Daarbij werden zeker zeven mensen gedood en tien raakten gewond. ANP/DPA/RTR door Max Steenberphe ANTWERPEN - Het is op zich een bekend probleem: vrouwen die zich schamen voor hun zicht bare armoede en zich vervol gens langzaam uit het dagelijks leven terugtrekken. Om er dan achter te komen dat zij de weg terug niet meer kunnen vinden. De sociale dienst van Antwer pen heeft er iets op bedacht: een opknapcursus, Binnenstebuiten gedoopt. Dit onder het motto dat een goed uiterlijk ook tot meer zelfvertrouwen leidt. Therapeute Kris Vandenberghe en coördinator Christine Goe- mans hebben het geweten, het loopt storm. Binnenstebuiten kent inmiddels zelfs een wacht lijst. Ook vanuit het buitenland is er belangstelling voor het ini tiatief, en de roep naar een Bin nenstebuiten voor mannen wordt dagelijks luider. Vooralsnog blijven Vandenberg he en Goemans zich echter rich ten op vrouwen. Vandenberghe: „De zaak ligt bij hen heel gevoe lig. Mannen kunnen zich verber gen achter branie en poeha. Bij vrouwen gaat het traditioneel om hun uiterlijk. Zit dat niet mee, dan is het zelfvertrouwen vaak helemaal weg. Een onge lukkige opmerking kan dan hun hele wereld doen instorten." Wat volgt is een neerwaartse spi raal, benadrukt VandenBerghe. „Als ze er niet uitzien, trekken ze zich terug, krijgen daardoor minder kansen, vereenzamen, verwaarlozen zich nog meer en worden uiteindelijk als paria's behandeld." Volgens Goemans kan de weg naar boven weer net zo snel ge vonden worden. „Wie er beter uitziet, voelt zich zekerder, kan meer aan, kan zich waarmaken, krijgt waardering, voelt zich ver volgens nog beter en gaat dan steeds verder vooruit." Vanden- berghe: „Met Binnenstebuiten proberen wij zo'n ommekeer te bereiken." De grootste hobbel vormt het over cle streep trek ken van cursisten. Vandenberg he: „Je aanmelden is een moeilij ke stap, want je maakt toch iets duidelijk over jezelf. Daarom proberen we de cursus zo min mogelijk op een cursus te laten lijken. Wij doen zelf ook actief mee." Binnenstebuiten werkt on der meer met themadagen waar op zaken als hygiëne, gezonde voeding, lichaamshouding en kleding worden behandeld. Maar er is ook een 'verwendag'. Dan komen een kapper, visagis- te en pedicure langs. Omdat de cursisten in een ar moedige situatie zitten, wordt het uitgangspunt 'een zo groot mogelijk resultaat voor zo wei nig mogelijk geld' gehanteerd. FRANKFURT - Een douanier op de luchthaven Frankfurt haalt een namaakbizon leeg die was ge vuld met 200.000 sigaretten. Het hoofdbureau van de douane op de Duitse luchthaven controleer de vorig jaar meer dan 165.000 mensen en nam in totaal 60,3 miljoen sigaretten in beslag. Ook werd er 108 ton illegale kaviaar opgespoord. Bijna 7000 van smokkel verdachte reizigers kregen met justitie te maken. foto Patrick Pleul /EPA BRUSSEL - Automobilisten in België moeten binnenkort een fluorescerend vestje in de wagen hebben liggen. Ze moeten het fel oranje of gele vest aantrekken als ze bij pech rond de auto lopéri. Een Belgische Kamercommissie heeft daarover unaniem een resolutie goedgekeurd. De maatregel gaat naar ver wachting' voorjaar 2007 in. De vestjes zijn al verplicht in veel andere EU-landen, zoals Duitsland, Finland, Italië, Spanje, Portugal en Oostenrijk. In Nederland is het vestje niet verplicht. ANP NEW YORK - Stpve Vaught is door zijn wandeling van 3700 kilometer door de Verenigde Staten een icoon gewor den in het land waar tweederde van de bevolking te zwaar is. De 39-jarige begon in april 2005 zijn wandeling om van zijn overgewicht af te komen en is inmiddels 43 ki lo kwijt. Dat berichtten Amerikaanse media gisteren, i Hoe langer zijn wandeling duurde, hoe meer aandacht Amerikaanse media voor hem kregen. Oprah Winfrey in terviewde hem en meer dan 700.000 mensen bekeken da gelijks zijn website. De wandelaar is 900 kilometer van zijn. einddoel: het Rockefeller Center in New York. ANP KOLKATA - Een schildpad die zeker 255 jaar oud was, is in een dierentuin in de Indiase stad Kolkata (Calcutta) overleden. De directeur van de dierentuin zei gisteren dat Adwaitya (De Enige) woensdag" bezweek. Hij was een tijd je ziek door een infectie rond een barst op zijn schild. De reuzenschildpacl was afkomstig van cle Seychellen, waar Britse zeelui in 1875 een aantal reuzenschildpadden meenamen als cadeau voor de Britse Oost-Indië Compag nie. „Uit ons archief blijkt dat de schildpad is geboren in 1750, maar volgens sommigen zou hij al in 1705 ter we reld zijii gekomen", zei de directeur. De dierentuin wil door middel van koolstofdatering de werkelijke leeftijd van Adwaitya vaststellen. ANP/AFP BUENOS AIRES - De Argentijnse regering heeft de ope ning gelast van alle geheime archieven van de strijdkrach ten. Met behulp van de daarin opgeslagen gegevens hopen mensenrechtenorganisaties misdaden van de militaire dic tatuur (1976-1983) te kunnen ophelderen. Het besluit van minister van Defensie Nilda Garré komt twee dagen voor de dertigste 'verjaardag' van de militaire coup van generaal Jorge Videla. Onder het generaalsregi- me zijn 30.000 Argentijnen verdwenen. ANP/EFE LOS ANGELES - Een honderdjarige Amerikaan is na een dienstverband van 76 jaar met pensioen 'gegaan. Hij verscheen woensdag op zijn verjaardag voor de laatste keer op zijn'werk. Volgens de Amerikaanse zender ABC meldde de trouwe werknemer zich alleen een dag ziek toen zijn vrouw in 1988 overleed. De man leidde een team van elf servicemedewerkers dat tientallen bussen schoon maakt en tankt. President Clinton benoemde de man in 1996 al tot 'Werknemer van de eeuw'. ANP NEW DELHI - De leider van de Indiase regeringspartij, Sonia Gandhi, heeft gisteren haar ver trek aangekondigd uit het India se parlement en uit een belang rijk adviesorgaan. Haar aankondiging volgde op beschuldigingen van de opposi tie dat ze de parlementaire re gels had overtreden door andere betaalde publieke functies te be kleden. „Het is de juiste stap", aldus de politica over haar ont slag. Gandhi, die de Con gres-partij in 2004 naar een ver rassende verkiezingsoverwin ning leidde, kondigde meteen aan dat ze zich opnieuw voor de zetel in haar kiesdistrict verkies baar stelt. Centraal in het conflict staat Gandhi's positie in de door de overheid gefinancierde Nationa le Advies Raad, die de huidige regering van beleidsadvies voor ziet. Volgens de oppositie mag de politica geen zitting hebben in het orgaan, terwijl de regeren de Congres-partij zegt dat ze geen geld ontvangt voor haar werk en dus wel degelijk deel mag uitmaken van de advies raad. Het is volgens de Indiase grond wet parlementsleden niet toege staan inkomsten te hebben uit andere publieke ambten. Het conflict over de mogelijke bijver diensten van Gandhi is volgens waarnemers een blamage voor haar partij. ANP/AFP ROME - Wereldwijd is het aan tal dieren met de gekkekoeien- ziekte (bse) gedaald. Dat maakte de VN-organisatie voor Voedsel en Landbouw giste ren bekend. Uit een onderzoek van de FAO bleek dat in 2004 en 2005 het aantal bse-gevallen telkens met 50 procent daalde. ANP door Max Steenberqhe LEUVEN - Een op de tien spor tende meisjesstudenten in Bel gië krijgt te maken met ernstige ongewenste intimiteiten, veelal van of door de coach. En zeker de helft van alle sportbeoefe- naarsters heeft last van staren de blikken en vieze praat. De cijfers geven volgens profes sor Yves Vandenauweele aan, „dat er iets structureel mis is in de sport." Vandenauweele, hoog leraar humane kinesiologie (fy siotherapie) en sportpsycholoog aan de Universiteit van Leuven deed twee jaar onderzoek naar ongewenste intimiteiten onder steeds ruim tweehonderd stu dentes. In zijn klas en zijn prak tijk kwam hij geregeld slachtof fers van seksuele intimidatie te gen. „Ik was bezig met opvang, maar wist niet. van omvang", zegt hij. „Maar daar ben ik danig van on der de indruk. Niet verwonderd, maar wel verrast en zeker ook verontwaardigd. Uit zijn onderzoeken bleek dat twee jaar geleden 7,3 en vorig jaar 9,2.procent van de meisjes ten prooi viel aan ontoelaatbare intimiteiten. Dat gebeurt vooral in vertrouwenssituaties, in con tact met een coach of persoon lijk verzorger. „Daar is een hoge graad van vertrouwelijkheid, een meisje trekt gauw zo'n twin tig uur per week met zo'n man op." Noorwegen Vergelijkend onderzoek naar in timidatie in werksituaties en/of het onderwijs heeft hij nog niet gedaan. Wel kreeg hij cijfers uit Noorwegen die doen vermoeden dat intimidatie binnen sport tweemaal zoveel voorkomt als el ders. „Het heeft een fysiek ka rakter, er is de kledij, het omkle den, het douchen, emoties." Voor oplossingen wijst hij naar Nederland, waar diverse meld punten zijn. GPD door Robert Bloemen PARIJS - De Franse premier De Villepin gaat vandaag met de grootste Franse vakbon den overleggen over de om streden jongerenwet. Dat is gisteravond officieel bekend gemaakt. De vakbonden reageerden po sitief op een uitnodiging van de premier. Volgens vak bondsleiders beloofde De Vil lepin een 'volkomen open' ge sprek. Het wetsvoorstel dat de werk loosheid onder jongeren moet verminderen, leidt al weken lang tot grote maatschappelij ke onlusten en zorgt ook voor verdeeldheid binnen de rege ring. De Franse minister van Bin nenlandse Zaken Nicolas Sar- kozy pleitte ervoor het plan eerst tijdelijk uit te proberen. Tijdens de jongste betoging te gen het regeringsplan giste ren in het centrum van Parijs kwam het opnieuw tot ongere geldheden. Voertuigen wer den in brand gestoken, win kels geplunderd. Gemaskerde betogers bekogelden brand weer en agenten met stenen en andere projectielen. Volgens de politie namen 23.000 jongeren deel aan de demonstratie tegen het zoge noemde eerstewerkcontract (CPE). Ook eerdere betogin gen verliepen onrustig. Ontslag Het CPE maakt het voor werkgevers mogelijk jonge ren voor een proefperiode van twee jaar aan te nemen voor dat die kans maken op een vast contract. De werkgever kan hen in die twee jaar zon der opgaaf van reden ont slaan. ANP/AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5