Zapatero wacht een zware klus Werken loont niet PZC Kadima voert zelfs geen verkiezingscampagne IÉ Polen sluit ogen voor eigen dieven ETA-bestand is eerste stap op de weg naar vrede 24 maart 1956 vrijdag 24 maart 2006 door Henk van den Boom De vredesduif van cartoonist Maximo gisteren in de Spaanse krant El Pais droeg een Baskisch petje, maar de duif die de echte vrede in Bas kenland moet brengen woont in het Moncloapaleis in Madrid. Zijn naam is José Luis Rodrigu ez Zapatero. De Spaanse premier staat voor de grootste klus uit zij regeer periode, waarvan deze1 maand precies de helft is verstreken. Als over twee jaar de stembus sen weer open gaan, zal hij worden afgerekend op het onder werp terreur en met name het ETA-terrorisme. Zijn voorgan ger José Maria Aznar struikelde twee jaar geleden over het moslimterrorisme ria de aansla gen in Madrid. En diens voor ganger Felipe Gonzalez moest vervroegd het veld ruimen toen de 'vuile oorlog' tegen de ETA aan het licht kwam, waardoor zijn minister van Binnenlandse Zaken en een aantal hoge politiemensen achter de tralies belandde. Premier' Zapatero weet dus exact waar hij aan be gint. Plet geweld dat het land bijna veertig jaar teisterde, heeft die pe wonden geslagen in de poli tieke en de menselijke verhou dingen in Spanje, en nog meer in Baskenland. Het merendeel van de slachtoffers eist, ge steund door de conservatieve op positie van Mariano Rajoy, dat de misdadigers worden gestraft. Ze willen dat de regering geen enkele concessie doet aan de ETA. Ook de commentaren in de media waren gisteren overwe gend hard van toon. Van de pre mier wordt geëist dat hij zich hard opstelt tegenover de sepa ratisten. De reactie van Zapatero op de aankondiging van het bestand was daarom diep onderkoeld. Hij toonde tijdens zijn korte ver klaring' in het congres geen spoortje van blijdschap of trots over het bereiken van deze eer ste overwinning. Hij- wilde dui delijk niet de indruk wekken dat het staakt-het-vurèn aan hem is te danken. 'Voorzichtig heid en kalmte' waren zijn tref woorden. De premier kondigde aan dat het een lang en moeilijk proces zal woorden en riep alle politieke partijen op zich achter hem te scharen. Slangenkuil Zapatero, die zich altijd voor stander heeft getoond van de dialoog, weet dat hij in een slan genkuil stapt. De ETA is altijd een onberekenbaar clubje fanati ci gebleken waarmee het moei lijk onderhandelen was. Pogin gen daartoe door de regeringen Gonzalez in 1989 en Aznar in 1998 liepen al snel stuk. De in zet van de ETA was een onafhan kelijk Baskenland, bestaande uit de .drie huidige Baskische provincies, aangevuld met de provincie Navarra en drie Fran se departementen. Dit zijn voor Madrid onvervulbare eisen, nog afgezien van wat Frankrijk hier van vindt. Zapatero heeft niet alleen met de terreurgroep te kampen. Een probleem dat nog veel meer stuurmanskunst vergt, is de poli tieke verdeeldheid in Spanje. De 'havikopstelling' tegen de ETA legde de rechtse oppositie in het verleden geen windeieren. De Partido Popular zal er alles aan doen om een verkiezings winst in 2008 voor Zapatero, op grond van het Baskische vredes proces, te voorkomen. En het moet worden gezegd: het bestand van de ETA is mede af gedwongen door de verzwak king van de ETA door de harde vervolging van de leden door de Spaanse en Franse politie, on der leiding van voormalig pre mier Aznar. Premier Zapatero was dan ook zo verstandig om het bestand niet te claimen, maar er de nadruk op te leggen dat deze 'belangrijke eerste stap op weg naar vrede' te danken is aan de gezamenlijke inspannin gen van de democratische par tijen en het werk van politie en Justitie. Draagvlak Zapatero liet gisteren nog eens duidelijk weten dat hij geen haast maakt. Eerst wil hij er zich van overtuigen of het be stand werkelijk serieus kan wor den genomen. Daarna, zo heeft hij beloofd, wil hij alle partijen horen om een zo groot mogelijk draagvlak te krijgen. GPD door Marloes de Koning Benden van Poolse dieven terroriseren al jaren het Nederlandse bedrijfsleven, met name de middenstand. In Polen zelf steken ze echter hun kop in het zand. Gesto len parfums en make-up zijn op elke straathoek te koop. Voor een winkelcentrum in het Poolse Wroclaw is een in formeel marktje, direct naast de tramhalte. Een blonde vrouw van midden dertig staat achter een uitklaptafel- tje vol Max Factor make-up. „Original"-, bezweert de da me, die in een heup tasje de kas bijhoudt. De 'foundation' kost onder haar parasol der tig zloty (ongeveer 7,50 euro). In een parfumerie even ver derop kost de crème het dub bele. Rondwandelende bewa kers houden iedere klant arg wanend in het oog. Waar de spullen vandaan komen, ver raadt niemand. Geroofd in het buitenland? Een vragende blik is het antwoord. Nederlandse winkeliers we ten wel beter. In 2004 werden alleen al uit Wroclaw 21 ben den met 81 leden opgerold. Mannen die Nederland af stroopten op zoek naar dure make-up, elektronica, merk kleding en autoradio's. Een buit van 15.000 euro per week 'winkelen' is normaal. Uitvalsbases zijn campings of hotels bij snelwegen. De buit gaat mee naar Polen, verstopt in de deuren, zittingen en kof ferruimten van auto's. Zwarte markten Rechercheur Pem Nijhuis was lid van het opsporings team 'Polaris'. Volgens hem zijn de zwarte markten in Po len het probleem. Daar wordt bepaald wat in Nederland wordt gejat. „Als er vrachtau to's nodig zijn pikken ze vrachtwagens, maar vaak is het dure make-up. Toen Pola ris moest stoppen, was de klei ne elektronica bij winkels als Media Markt aan de beurt." De 'zwarte' markt heet inP0. len 'openluchtmarkt'. In het weekeinde zijn ze overal te vinden. Beroemd en berucht is het oude stadion Dziesiecio- lecia in Warschau. Op ver hoogde randen rondom het speelveld staan honderden kraampjes. Eenderde deel daarvan biedt parfums en ma ke-up aan in origineel ogende doosjes met folie. De prijzen liggen beduidend lager dan in de winkels. „Negentig procent is in p0len geproduceerde nep, tien pro cent is gestolen", stelt Ma- teusz, een twintiger uit Wro claw. 'Vrienden' van hem .ko pen __Q_0 0t len via Allegro, de Poolse ver sie van Marktplaats. „Anders is het gewoon te duur." Tientallen handelaren bieden verschillende soorten parfum via de site aan, in elite gewens te hoeveelheid. Mateusz denkt dat de meeste gejatte flesjes uit magazijnen in het buitenland komen. De enige manier om vals van gestolen te onderscheiden is volgens hem de prijs en de snelheid waarmee de geur vervliegt. „Alles onder de honderd zloty is vals. Tussen de honderd en tweehonderd zloty is gesto len. Daarboven misschien te- gaal." De Poolse politie houdt het in algemeenheden -'diefstal is van overal en alle tijden - als hen naar Poolse dieven wordt gevraagd die in West-Europa hun waar halen. Bewijzen dat koopwaar gestolen is, 'kost heel veel tijd en is heel moei- lij', zegt Zbigniew Matwiej, in het hoofdbureau van poli tie van Warschau. In Wroclaw probeert politie woordvoerder Ryszard Zarem- ba de indruk weg te nemen dat de stad een rovershol is. Het bestaan van benden win keldieven uit Wroclaw ont kent hij. Om de diefstal echt tegen te gaan is het volgens Matwiej en Zaremba nodig winkels goed te beveiligen en daders op heterdaad te be trappen. GPD GRENSWIJZIGING - De ge meenteraad van Grijpskerke heeft zich eensgezind gekant tegen het plan van GS om de grenzen van de Walcherse ge meenten te wijzigen. In dat plan zouden Sint-Laurens, Serooskerke en Grijpskerke sa men worden gevoegd. Volgens de raad van Grijpskerke mist dat voornemen elke histori sche achtergrond en is het vol komen willekeurig, zónder mo tivering' opgesteld. VRIENDSCHAP - Amerikaan se functionarissen in Washing ton hebben verklaard dat de pogingen van de VS om nauwe re betrekkingen met Indonesië te vestigen, geenszins mag wor den uitgelegd als een verminde ring van de traditionele vriend schap met Nederland. PAKISTAN - Pakistan heeft zichzelf uitgeroepen tot repu bliek, Daarmee is het land 's werelds eerste islamitische ré publiek geworden. De rege ringsvorm blijft in hoofdlijnen dezelfde. Belangrijkste veran dering is dat het staatshoofd niet langer de koningin van En geland is, maar een Pakistaan se president. De eerste presi dent wordt Iskander Mirza, de huidige gouverneur-generaal Hoofdredactie: 'A. L. Oosthoek D, Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 ËTmail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst.@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 'Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v, lezersservice, Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v «.pzc.nl/adverteren Behóórt tot WGGGNGR door Ad Bloemendaal Het eerste wat opvalt als Ehud Olmert de zaal bin nenstapt is dat hij er zo ver moeid uit ziet. Zijn ogen drei gen ieder moment dicht te val len en in het onbarmhartige licht van de filmlampen heeft zijn gezicht een engbleke kleur. Sinds hij begin januari het pre mierschap van Ariel Sharon moest overnemen heeft Olmert lange dagen moeten maken. De naderende verkiezingen vormen een extra belasting, hoe goed zijn Kadima partij het in de pei lingen ook doet. Olmert doet de ronde langs de gasten in de zaal, die hun mo bieltjes laten flitsen. Hij schudt handen, groet bekenden en om helst tenslotte Simon Peres, de nummer twee van zijn partij. Hand in hand verschijnen ze voor een batterij televisiecame ra's. Née, dit is geen verkiezings bijeenkomst. Kadima voert nau welijks campagne, en Olmert al helemaal niet. Het veiligheids protocol van de premier staat het niet toe, en hij heeft er geen tijd voor. Bovendien mist hij de magie van Sharon. De Israëlische verkiezingscam pagne verkeert in een bijna co- matueuze staat en Kadima ('Voorwaax-ts') draagt daar flink aan bij. Vier maanden na de op richting is het een partij zonder leden, zonder campagnekarava nen en zonder massabijeenkom sten. Maar met'een leider, dat wel. Olmert is deze avond in de Sheraton City Tower in Tel Aviv's oostelijke voorstad Ra- mat Gan voor de officiële pre sentatie van een nieuwe biogra fie van Peres, geschreven door Michael Bar-Zoar. Het is een van de zeldzame gelegenheden om Olmert en Peres samen in ac tie te zien. En wie weet sluipt de politiek via de achterdeur bin nen. De Kadima-leiders stellen niet teleur. „Misschien hebt u het nog niet gemerkt, maar we zitten midden in een verkiezings campagne", zegt Olmert in een niet te missen verwijzing naar de matte sfeer. Dan zingt hij uit gebloeid de lof van Peres. „Ik moet zeggen dat hij vaak gelijk heeft gehad in tijden dat ande ren beweerden dat hij er naast zat", zegt hij over de voormalige leider van de Arbeiderspai'tij. Peres heeft, zoals Olmert op merkt 'de hele geschiedenis van Israël meebeleefd, ook al praat hij altijd over de toekomst.' Zijn nieuwe biografie telt achthon derd pagina's. Met het leven van Olmert is nauwelijks een brochu re te vullen. Maar daar staat tegenover dat Kadima niet stuk lijkt te kun nen. Toen Sharon in een coma weggleed dacht bijna iedereen dat het met de nieuwe partij ook wel snel bergafwaarts zou gaan. In mijn omgeving ken ik een aantal oudere, maar bepaald nog niet óude stellen, die het goed voor mekaar heb ben. Ze werken niet meer en beschik ken over een royaal pensioen. Zo roy aal dat ze zich veel kunnen permitte ren. Daarom lichten ze hun leven zo veel mogelijk in als doorlopend feest- programma. Ze gaan bijvoorbeeld vaak op reis. Daai'bij genieten ze voordelen die aan de neus van de meeste werken den voorbijgaan, zeker werkenden die met kinderen of schoolvakanties reke ning moeten houden. Zo kunnen gepen- sioneerden hun reizen boeken in de rus tigere periodes en dat dus ook voor la gere prijzen. Ook op andere manieren zijn ze beter af. Ze hebben alle tijd om uitverkopen af te lopen, op aanbiedingen uit te gaan en winkeltijden te kiezen, die minder lang wachten en dus betere service bete kenen. Als ze actief zijn met geld beleg gen, hebben ze, anders dan werkenden, alle tijd van de wereld om via internet of op een andere manier koersen te vol gen en van allerlei schommelingen te profiteren. Als ze sporten of fitnessen, kunnen ze, in tegenstelling tot werkenden, die meestal aangewezen zijn op de drukke randen van de dag, tijden kiezen waar op het in de betreffende gelegenheden rustiger is. Waardoor ze er gemakkelij ker kunnen parkeren en meer persoon lijke aandacht krijgen. Voorts krijgen ze in veel restaux-ants, musea, en bij eve nementen 55+ of senioi'enaanbiedingen of kortingen. Zo kan ik nog wel even doorgaan. Niet zo verwonderlijk dus dat veel ouderen zo snel mogelijk met pensioen willen en degenen die met pensioen zijn, nooit meer anders willen. Maar er klopt fundamenteel iets niet als een sa menleving plezier boven plicht stelt. boven de noodzakelijkheden van de werkende. Zo overkomt het mij in de zomermaanden regelmatig, dat ik rond het ochtend- of middaguur als ik naar mijn werk ga of er vandaan kom, moet wachten voor een brug die omhoogge haald is om uitsluitend pleziervaartui gen doorvaart te verlenen. Met aan boord, u raadt het, vooral oudere opva renden. Misschien lijkt het er inmid dels op dat ik flink jaloers ben op al die gepensioneerden. Maar dat ben ik niet. Sterker nog, ik wil nooit met pensioen. En niet alleen omdat ik graag werk. Ook omdat ik het niet in orde vind dat mensen tientallen jaren lang van deze planeet en van de diensten van anderen kunnen profiteren, met geen andere te genprestatie dan daar geld voor neer te tellen. Veel gepensioneerden zullen daartegen inbrengen dat ze vele jaren gewerkt hebben en pensioenpremies be taald. Dus mogen ze alsjeblieft? Ze doen het toch van hun eigen geld? Ik vind dat een zwak verweer. Naar mijn mening heeft iedereen de plicht, noem het maar de solidariteitsplicht, om ge durende zijn of haar hele leven actief bij te dragen aan de samenleving. De omvang daarvan mag best medeafhan- kelijk worden gemaakt van leeftijd en mogelijkheid. Maar iedereen kan en moet naar vermogen blijven meedoen, via (deeltijd)werk, vrijwilligerswerk, het schoon, heel en veilig helpen hou den van de eigen buurt of straat en noem maar op. Zelfs als je tachtig of ne gentig bent kun je nog een bijdrage le- veren. De moraal? Wie zich op het standpunt stelt 'ik heb mijn pensioen of ik heb geld genoeg, dus ik hoef niets', gedraagt zich letterlijk en figuur lijk a-sociaal. En dat zouden we toch niet pikken? René F.W. Diekstra Stel je bent zestig, gezond en gaat met pensioen. Stel verder dat je'negentig wordt, dus nog dertig jaar hebt. In die dertig jaar verwacht de samenleving ei genlijk maar een ding van je. Namelijk dat je belasting betaalt. Voor de rest, als ze geen last van je heeft, mag je je naar hartelust vermaken, Sterker nog, niet zelden stelt ze jouw vermaak zelfs Maar volgens de peilingen kan die nog altijd rekenen op een derde van het Israëlische kiezer skorps. Het geheim achter Kadi ma's succes is het partijprogram ma de stemming' van het mo ment in Israël precies weergeeft. De doorsnee joodse kiezer is er van overtuigd geraakt dat onder handelen met de Palestijnen niet mogelijk is, laat staan vre de sluiten. De overwinning van Harnas heeft dat gevoel alleen maar versterkt. Tegelijkertijd heeft de Kadima-stemmer ook geen behoefte aan de eeuwige ooxiog die volgens de rechtse partijen onvermijdelijk is. Ol mert wil de grote Israëlische ne- derzettingenblokken inlijven, waarna de afscheidingsbarrière op de Westelijke Jordaanoever Israëls oostgrens wordt. Het le ger blijft in bezet gebied aanwe zig langs de Jordaan en op ande re strategische punten. Hoe zal Israël eruit zien op de laatste dag van uw regeerter- mijn, werd Olmert in een van de interviews gevraagd. Zijn ant woord: „Een land waarin het leuk is te leven. Een land waar van de mensen niet alleen hou den, maar waarvan ze ook graag openlijk zeggen dat ze ervan houden. "GPD foto Ad Bloemendaal/GPD Ehud Olmert (midden) tijdens een partijbijeenkomst van Kadima. aantal doden per jaar sinds 20 jaar 52 (5) juni 1987 Barcelona j 21 doden I bij 22 juli 2003 j Alicante en j -Benidorm aanslag op toeristen- centrum 23 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 00 01 02 2003 anp bron: afp, krl, sgn Slachtoffers aanslagen ETA Madrid PANJE j (J) 7 juni 1968 I Villabona 1e aanslag: 1 dode 20 dec. 1973 Madrid liquidatie Luis L Carrero Blanco v-, 13 sept, 1974 Madrid 12 doden bij bomaanslag 14 juli 1986 Madrid 12 doden Guardia Civil door autobom (X) belangrijke ETA-aanslagen 2,1 min. xxx Inwonertal Baskisch gebied (Spanje/Frankrijk) Autonome Baskische regio (Euskadi)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4