PZC Dit kan einde verhaal zijn Er is toekomst voor mosselsector Zeeuwse dagvlinders hadden matig jaar Taxibedrijf moet boete betalen voor delicten Appartementen bij Der Boede Bruinisse in de ban van verbod op verzaaien Ierse mosselen fmm* Reimerswaalse raad praat over mosselsector Kamervragen over besluit Kermis Renesse krijgt dag extra Business Park botst niet met BedrijvenPark weekenddiensten vrijdag 24 maart 2006 door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Een 38-jarige eigenaar van een taxibedrijf uit Middelburg is veroordeeld tot een boete van 5850 euro omdat zijn administratie in september 2004 niet op orde was en hij zich niet had gehouden aan de milieueisen. Dat heeft de econo mische politierechter in Middel burg besloten. Uit onderzoeken van de Inspec tie Verkeer en Waterstaat bleek dat er verschillende keren gege vens ontbraken op de controle documenten. Een aantal keren was het kentekennummer van de auto niet ingevuld, was het begin of het einde van de dienst tijd van de chauffeur niet opge schreven of ontbrak de kilome terstand. Keuringsbewijs Ook kwamen de diensttijden van chauffeurs op de controledo cumenten niet altijd overeen met die op de weekstaten. Ver der kon een bestuurder van een bus tijdens een controle geen gel dig vergunningsbewijs van de vervoerder laten zien en werd er een paar keer gereden met een bus waarvan het keuringsbewijs was verlopen. Voor deze overtre dingen moet de eigenaar 2350 euro betalen. Voor het niet schei den van gevaarlijke afvalstof fen, het slecht opslaan daarvan en het niet schoonmaken van de werkplaats waar met gevaarlij ke stoffen wordt gewerkt, kreeg de eigenaar zeven boetes van 500 euro, waarvan 250 euro voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Omdat de eigenaar twee weken geleden tijdens de zitting aan gaf nauwelijks nog geld te heb ben, eiste de officier van justitie een werkstraf van 355 uur. Toch liet advocaat J. Valkduuk met een doorschemeren dat een boe te toch beter zou zijn dan een werkstraf. De rechter is aan dat verzoek te gemoet gekomen. De officier van justitie verweet de onderne mer ook dat enkele chauffeurs zich niet hadden gehouden aan de verplichte rusttijden. Voor die punten heeft de rechter de Middelburger vrijgesproken. door Edith Ramakers KOUDEKERKE - Het begin van de bouw van 116 apparte menten op het terrein van Der Boede in Koudekerke en de her ontwikkeling van het gebied van circa 20 hectare groot is een stap dichterbij gekomen. Het college van B en W van de ge meente Veere schaart zich ach ter het jongste pasterplan, dat gemaakt is door landschapsar chitectenbureau Bosch en Slab bers. De gemeenteraad zal waar schijnlijk volgende maand een besluit nemen, nadat er al zo'n zes jaar over een nieuwe invul ling van het terrein wordt ge sproken. Het plan wordt volgen de week onder andere toegelicht door M. Drost van de Stichting Regionale Zorgverlening aan de gemeenteraad van Veere. Der Boede is momenteel van de SVRZ. De SVRZ wil Der Boede verkopen, omdat ze vindt dat het royale zorgcomplex niet meer geschikt is voor de huidige manier van zorgverlening. De stichting wil een overstap ma ken naar kleinschalige zorgver lening. Daarvoor opent ze klei nere zorgwoningen in de ver schillende wijken en dorpen. De opbrengst van de verkoop van Der Boede wordt gebruikt om de zorgwoningen te bekostigen. de glorietijd van het zorgcom plex Der Boede verbleven er on 380 cliënten. Op dit mo wonen er nog 180 mensen. als de SVRZ een huis in een dorp of wijk kan openen, wordt Der Boede leger. M. Drost van de SVRZ hoopt dat in alle cliënten van Der Boe een ander onderkomen - mid in de samenleving - hebben Onderdeel van het Masterplan is dat er één woning wordt ge realiseerd in het net gerestau hoofdgebouw van Der In een parkachtige omge komen 31 villa's, 10 luxe met vier appartementen en 44 iorgappartementen. In totaal vorden er 116 woningen ge- aouwd. In de jaren dat Der Boe- zorgcomplex was, zijn er en- gebouwtjes op het terrein en zat er een zijaan- vast aan de monumentale Duitenplaats. Die worden afge- Droken. De gemeente meldt dat er zich /oor het hoofdgebouw een ko- heeft gemeld, die zich kan in het masterplan. door Piet Kleemans BRUINISSE - Het is in Bruinis se het gesprek van de dag. Het verbod op het in de Oosterschel- de verzaaien van Ierse mosse len heeft in het vissersdorp voor onrust gezorgd. De stem ming onder de vissers is neer slachtig en gelaten. Het is de zo veelste bedreiging, en wel een van de ernstigste waar de be drijfstak ooit mee geconfron teerd is. De meeste kotters in zowel de Vissers- als de Vluchthaven lig gen er verlaten bij. Een enke ling is nog aan boord bezig met wat onderhoudswerk, maar de meeste vissers zitten al thuis. Chris Rijkse spuit het dek van de Bru 72 schoon. Hij kreeg het vak met de paple pel ingegoten, zoals de meeste Bruse rposselsvissers. Opa was visser, vader was visser en wat is er dan logischer dan dat je als kleinzoon en zoon ook voor die bedrijfstak kiest? Rijkse werkt zo'n tien jaar in de visserij en zou niet anders meer willen. „Maar ik moet zeggen dat het wel steeds minder leuk wordt. Op den duur wordt het gewoon onmogelijk om je werk te blij ven doen en het zou mij heel erg spijten als ik met dit werk zou moeten stoppen, want ik doe dit gewoon supergraag. Het is een prachtig mooi vak." Mosselvisser André de Ronde, de werkgever van Rijkse, is de laatste om dat te ontkennen. Maar net als Rijkse houdt hij zijn hart vast voor de'toekomst van de mossel visserij„Dit is de zoveelste stap in de verkeer de richting." Net zoals de meeste andere Bruenaars kan De Ronde zich eigenlijk niet voorstellen dat de mosselvisserij ooit uit Brui nisse zou verdwijnen. Maar on mogelijk is het zeker niet, waar schuwt hij. Beperkingen De afgelopen jaren zijn de mos selvisserij steeds meer beper kingen opgelegd. De uitspraak van de Raad van State kan de druppel zijn die de emmer doet overlopen. De Ronde: „Op het wad mag steeds minder en mede daar door is de mosselvisserij in Zee land afhankelijk geworden van import van Ierse mosselen. Zon der die import kunnen we een voudig niet meer. Ik krijg het gevoel dat onze strot langzaam maar zeker dichtgeknepen wordt en dat is geen lekker ge voel. Als we voor het najaar niet opnieuw toestemming krij gen voor het zaaien, is het ein de verhaal. Dan gaat deze be drijfstak ten onder. En dan moet je niet denken dat dat niet kan gebeuren, want dat dachten ze ook van de kokkel visserij. En je weet hoe het die bedrijfstak vergaan is." Mócht de Bruse mosselvisserij kopje onder gaan, dan zal een fors aantal bedrijven meege sleurd worden in de val, voor spellen Rijkse en De Ronde. Rijkse: „Het gaat niet alleen om dat rijtje kotters hier. Het gaat ook om mosselhandel, toe leveranciers, en machinefabrie ken." Afhankelijk De Raad van State volgt onder andere de Zeeuwse milieufede ratie (ZMF) in haar bewering dat het zaaien van Ierse mosse len in de Oosterschelde schade lijk is voor het leven in die Oos terschelde. De Ronde gaat de stelling dat de vissers onvol doende rekening houden met het milieu de pet ver te boven. „Het is te gek voor woorden. Wij als mossel vissers zijn af hankelijk van de natuur. Dan zou je toch wel gek zijn als je die natuur schade toe zou bren gen? Nee, ik weet echt absoluut niet wat wij fout doen. Ik weet alleen dat we het tij tegen heb ben." De Ronde is niet het type dat zich gewillig naar de slacht bank laat leiden. Hij heeft zijn hoop gevestigd op wetenschap pelijk onderzoek naar de effec ten van het uitzaaien van Ierse mosselen op de Oosterschelde. „Als dat echt schadelijk zou zijn, hadden we dat naar mijn idee al lang moeten merken. Ik kan me echt niet voorstellen dat de Oosterschelde er schade van ondervindt. Wat dat be treft blijf ik positief denken." Mosselvisser Chris Rijkse (link) en zijn baas André de Ronde houden hun hart vast voor de toekomst van de mosselvisserij: „Dit is de zoveelste stap in de verkeerde richting." foto Marijke Folkertsma Werken in harmonie met natuur levert meer werk op door Rinus Antonisse GOES - Ze zijn er niet ver baasd over. De natuurbescher ming kan zich de commotie over het (voorlopige) importver bod van Ierse mossels voorstel len. Nochtans zijn ze blij met de uitspraak van de Raad van State, want vreemde mossels vormen nu eenmaal een bedrei ging van de natuur in de Zeeuwse deltawateren, in het bijzonder de Oosterschelde. Uitheemse dieren zijn vooral in de kustwateren een ernstige be dreiging voor de verscheiden heid aan inheemse soorten. De nadelige gevolgen voor onder meer het bodemleven door de komst van de Japanse oesters, tonen dit duidelijk aan, stellen Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en Vogelbescherming Nederland. Gijs van Zonneveld, hoofd groe ne ruimte van de ZMF, beseft dat er wel wat uit te leggen valt aan de.'doorsnee-Zeeuw', voor wie kweek, verwerking en handel in de schaal- en schelp dieren - met Yerseke als cen trum - er net zo vanzelfspre kend bijhoren als eb en vloed. Hij onderstreept dat de natuur bescherming gewoon haar werk doet. Kritiek moet bij het ministerie worden gedepo neerd. Is de natuurbeweging erop uit de Zeeuiose schaal- en schelp diersector (productie, verwer king, handel) om zeep te hel pen? Eerst de kokkels, nu de mossels. Van Zonneveld: „Absoluut niet. We willen zeker geen eind maken aan de mosselsector. Er is toekomst voor een sector die in harmonie met de natuur mos sels kweekt en daarmee ook de werkgelegenheid veilig kan stellen. We hebben zowel de provincie, die nu aan de weg timmert met het Visserij Initia tief Zeeland, als de mosselsec tor aangeboden om te praten o\fer de manier waarop de ook door de minister van LNV ver langde verduurzaming vorm ge geven kan worden. Onze stel ling is daarbij dat een sector die produceert met aandacht voor de natuur, die gebruik maakt van eigen gekweekt mos selzaad en die nieuwe technie ken ontwikkelt, meer werkgele genheid oplevert." Waarom wel tegen import van Ierse mosselen en niet tegen die uit andere landen, zoals Noor wegen, Italië, Griekenland? KRUININGEN - Op initiatief van de ChristenUnie voert de gemeenteraad van Reimers- waal dinsdag een interpellatie debat over de ontstane situatie in de mosselsector. De Raad van State heeft be paald dat mosselvissers geen Ierse mosselen meer mogen uit zaaien in de Oosterschelde. De partij wil dat de raad nadenkt over hoe de sector gesteund kan worden. Ook de subsidie die de gemeente Reimerswaal aan de Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF) geeft - 1100 euro per jaar - mag wat de CU betreft ter discussie worden gesteld. De ZMF was één van de par tijen die bezwaar aantekende tegen de vergunning voor het verzaaien van de mosselen. „Er is een groot verschil tussen import en uitzaaien. De ZMF heeft geen mening over de im port van mossels. Als het loont om mossels uit Griekenland te halen, moet de sector dat voor al doen. Die import helpt de in frastructuur van verwerkende bedrijven van Yerseke draaien de te houden en dat is een goe de zaak. De commotie ontstaat nu over het verzaaien van mos sels uit gebieden met een ande re natuur dan de Oosterschel de. Zo'n activiteit kan onze ei gen en hooggewaardeerde Oos- terschelde-natuur gaan ver dringen. Dat is in strijd met al le afspraken die onze bestuur ders nationaal en internatio naal gemaakt hebben. De aan dacht richt zich op Ierse mos sels omdat daarvoor nu. vergun ningen zijn a Waarom geen bezwaar tegen het in containers met Ooster- scheldewater (dat wordt terug gevoerd naar de zeearmverwa teren van Ierse mossels? „Dat is een probleem. Het pro ceswater wordt nu vaak in de Oosterschelde geloosd en ik ge loof niet dat alle vergunningen daarvoor op orde zijn. De ver gunningen vermelden dat de schelpdiertarra afkomstig moet zijn van het kweken en verwerken van schelpdieren af komstig uit de Nederlandse kustwateren en estuaria. Er wordt dus eenvoudigweg voor bijgegaan aan de huidige om standigheden waarbij ook schelpdieren uit uitheemse wa teren worden verwerkt. Dit is dus vooral een zaak van hand having. We hadden hier ook een punt van kunnen maken, maar hebben dat niet gedaan." Zijn de bezwaren niet te eenzij dig tegen de Zeeuwse mossel- boeren gericht? En zijn ze wel terecht? In die zin, dat op het Duitse wad wel Iers mossel zaad mag worden gedepo neerd, dat vervolgens door mös- selkwekers wordt opgevist en alsnog op de kweekpercelen in de Oosterschelde wordt uitge zet. „Wij richten ons op twee za ken. De zorg voor natuur en mi lieu een plaats geven bij andere partijen. We gaan daarbij het gesprek aan om te zien of we sa men tot initiatieven kunnen ko men die de kwaliteit van na tuur en milieu-vergroten. Die gesprekken voeren we ook heel nadrukkelijk met de mosselsec tor. Daarnaast richten wij ons op het beleid van de overheid. Die verleent voor allerlei activi teiten vergunningen. Deze ver gunningen houden wij tegen het licht om te zien of er vol doende rekening wordt gehou den met natuur en milieu. We richten ons daarbij zeker niet alleen op de mosselboeren." Nederland lijkt wel steeds het braafste jongetje van de klas. „Het is een groot probleem dat er binnen Europa wel gezamen lijke afspraken worden ge maakt over natuurbescher ming, terwijl de lidstaten daar af en toe toch een eigen invul ling aan gegeven. Dit steekt ons en doet afbreuk aan de ef fectiviteit. Maar hierbij geldt wel: het feit dat Duitsland in de sloot springt betekent niet dat wij dat ook moeten doen. Wij moeten ervoor zorgen dat Duitsland zijn natuur op de juiste manier beschermt. De na tuurbescherming zet zich daar ook voorin." Is het geen achterhoedege vecht, aangezien er via allerlei andere kanalen, zoals ballast- water of klimaatsverandering ook exoten worden binnenge voerd? „De aanpak van ballastwater is een probleem. Dat wordt door de betrokken partijen er kend. Er is daarom een beleids lijn opgesteld. Volgens dat be leid moet het water worden in genomen midden op zee. Daar mee wordt de kans op het op zuigen van exoten die elders tot problemen kunnen leiden, erg gereduceerd. Dat neemt niet weg dat ook hier voldoen de aandacht voor moet blijven. Je moet je realiseren dat er een groot verschil is tussen ballast water en het zoveel mogelijk le vend overbrengen van tonnen kweekmateriaal. De kans dat daarbij uitheemse soorten wor den meegevoerd is veel en veel groter." DEN HAAG - ChristenUnie, SGP en CDA hebben gisteren minis ter Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) ge vraagd in een brief te reageren op het besluit van de Raad van Sta te om het inzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde te ver bieden. Namens de drie fracties vroeg CU-Kamerlid Slob of Veerman wil aangeven wat hij van het besluit vindt en hoe hij de consequen ties inschat. Slob sluit niet uit dat 10.000 banen in het geding zijn. door Rinus Antonisse OOST-SOUBURG - Voor de dagvlinders in Zeeland was 2005 een matig jaar. Ten opzich te van topjaar 2003 werden on geveer 30 procent minder vlin ders waargenomen. A. Baaijens van de Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland leidt dit af uit de gegevens van het netwerk vlindertuinen. Dat netwerk omvat circa vijftig waarneempunten waar vrijwilli gers bijhouden welke en hoeveel vlinders worden waargenomen. Als gewoonlijk zijn er enkele soorten die het opmerkelijk goed doen, maar daar staan soor ten die het juist minder doen te genover. „Dat is elk jaar wisse lend en onvoorspelbaar", aldus Baaijens in De Zeeuwse Prikke- been, het blad van de Vlinder en Libellenwerkgroep. In het algemeen was 2005 -voor geen enkele vlindersoort een echt goed jaar, constateert Baai jens. Bruin blauwtje, kleine vuurvlinder en citroenvlinder la ten over de afgelopen jaren wel een gunstige lijn zien. De kleine parelmoervlinder (vooral op Schouwen) en oranjetipje deden het ook niet slecht. Koolwitje Het kleine koolwitje was, over het hele seizoen gerekend, ook vorig jaar weer de meest waarge nomen soort (bijna 2600 waarne mingen). Dat wordt beïnvloed door het feit dat per seizoen meerdere generaties koolwitjes uitvliegen. Op de tweede plaats staat de atalanta (2346 waarne mingen) en derde is het groot koolwitje (1265). Het bont zandoogje zat ietwat in de min en het oranje zandoog je deed het fors minder. Baai jens noemt de verdubbeling van de aantallen van hetboom blauwtje opvallend. Door de komst van meer bos in de provin cie, wordt het oranjetipje steeds algemener. De koninginnepage staat nog op de Rode Lijst van bedreigde soorten, maar is zich aan het herstellen: de vlinder wordt in Zeeland en ook elders in Nederland, steeds vaker ge- De kleine vos en argusvlinder la ten de laatste vier jaar een voort durend dalende lijn zien. Voor het landkaartje en groot dikkop- je was 2005 het slechtste jaar sinds 2002. „Een zorgelijke ont wikkeling", stelt Baaijens. De distelvlinder en argusvlin der, beide trekvlinders die niet hier overwinteren, zijn vorig jaar duidelijk minder gezien, Of ze naar ons land komen is sterk afhankelijk van de weersomstan digheden in hun thuisgebieden Zuid-Europa en Noord-Afrika! De atalanta is ook een trekvlin- der, maar het vermoeden be staat dat de soort in kleine aan tallen als vlinder toch in c land kan overwinteren. Ze zijn bij mooi weer al snel in het voor jaar te zien. De vijftig waarneempunten zijn tuinen van enthousiaste vlinder aars. Daarin zijn zeldzame soor ten, als eikepage en geelspriet- dikkopje, nauwelijks te ver wachten. Eikepages zijn nogal eens in de buurt van Dishoek te vinden, geelsprietdikkopj.es in de Kop van Schouwen. RENESSE - De kermis in Renes se mag een dagje eerder - op vi'ij- dag in plaats van zaterdag- be ginnen. Dat heeft Schou- wen-Duivelands dagelijks ge meentebestuur beslist. Openstel ling van de kermis op zondag blijft in de badplaats taboe, Dat blijkt uit het in opdracht van de gemeente door Bureau Werk in Uitvoering uit Roosen daal opgestelde Kennisbeleids plan 2006-2008. De stap naar een dagje extra kermis in Renes se is volgens wethouder A. Croné ingegeven, door prakti sche overwegingen. De ker misexploitanten kwamen door gaans op woensdag aan. Een dag later werd opgebouwd. Het geen betekende dat de kermis al kant en klaar was op vrije terwijl de kassa pas op zaterdag mocht gaan rinkelen. Dat vond het gemeentebestuur vreemd. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De belangstelling voor het Business Park in Zierik- zee is op dit moment groot ge noeg om de eerste fase van het nieuwe bedrijventerrein nage noeg te kunnen vullen. De snelle ontwikkeling van Bedrijven park OostFlakkee bij Oude Ton- ge wordt daarbij niet als concur rerend gezien. Tot nu toe hebben zich een stuk of tien gegadigden („En dat zijn geen kleintjes"), plus nog een aantal serieuze aanvragers van informatiepakketten, voor het hieuw aan te leggen Zierikzeese bedrijventerrein gemeld. Daar mee is de eerste fase van het in drie fasen opgedeelde plan prak tisch vol, schetst wethouder A. Croné de stand van zaken. Het lijkt stil rond het nieuwe be drijventerrein, maar dat is slechts aan de oppervlakte. Pro cedureel en inhoudelijk wordt achter de schermen aan de tot standkoming van het park ge werkt. De bedoeling is begin 2007 te beginnen met het bouw rijp maken van de grond langs de Weg naar de Val. Tijdens de Woningexpo in Goes (7 tot en met 9 april) wordt het Business Park aan het pubhek gepresen teerd. Wanneer de verkoop be gint, is nog niet duidelijk. Vierentwintig kilometer verder op worden ondertussen de con touren van BedrijvenPark Oost Flakkee zichtbaar. Hoewel op korte afstand is van vrees voor concurrentie geen sprake, stel len hoofd economische stimule ring J. Bruurs van de Kamer van Koophandel (KvK) en vice-voorzitter H. Boogert van de Ondernemerskring Schoü- wen-Duiveland (OSD) eens gezind. Goeree-Overflakkee zit vooral in de transportsector. In Zierik- zee wordt veel meer op zakelij ke dienstverlening en eventueel grootschalige detailhandel ge mikt. zaterdag 24 en zondag 25 maart 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Patiënten huisartsenpraktijk de Pij lers v. Dusseldorpstraat3, Goes, tel. 0113-272000 Spreekuur zat. en zon. 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogel- straat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland Dental Point, Kloetingseweg 48, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: B. J. Boer, tel. (0113) 313050 of (0113) Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman, van Anrooy: P.C. Stokman, 's Gravenpolderseweg 39, Goes, tel Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel.( 0113) 572756. Spreekuur zat. 9.30-10 uur. Dierenkliniek Goes, kliniek voor Ge zelschapsdieren, C.W. Dreesman en M.A.R. van den Boomgaard, 's Graven polderseweg 92, Goes, tel.(0113) 270072 (24 uurs spoeddienst). Spreek uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur Poortvliet, Kalfsdamseweg 2, zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, Boter markt 10, zat.van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging Allévo. tel. (0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel.(0113)229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskyndigeim Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: M. de Winter, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 34