Leefbaar aast op wig in coalitie Optimisme over minicampings PZC Covra-gift maakt practicum nog leuker VEILIGHEID AANPAK SOCIALE Camping Zoutelande krijgt gouden milieubarometer $GP, PvdA en CDA in Reimerswaal hebben akkoord bereikt Inloopavond nieuw fietspad Modelspoor Vleermuizen Computerapparatuur gestolen Nieuwe natuur bij Middelburg Multraship bergt motorjacht Botsing door voorrangsfout agenda vrijdag 24 maart 2006 b 13 ZOUTELANDE - Een bronzen en een zilveren milieubarome ter had A. Boogaard van mini- camping Boogaard in Zoutelan- de al. Maar sinds dit seizoen lean daar het gouden certificaat aan worden toegevoegd. Het be drijf is de eerste minicamping die een gouden milieubarome ter heeft ontvangen. „Boogaard heeft de ambitie om een bedrijf te runnen dat ge richt is op duurzaamheid en energiebesparing. Dat is prij zenswaardig", zegt keurmees ter M. Ouwerkerk van de stich ting milieu, veiligheid en kwali teit. Een bronzen of zilveren milieu barometer werd wel al eerder aan andere minicampings uitge reikt. Ook die certificaten staan voor een milieubewuste bedrijfsvoe ring. In de praktijk betekent het dat de keurmerk-minicam- pings spaarzaam omgaan met gas, water en elektriciteit en dat de afvalproductie wordt ge scheiden. Maar om een trede hoger te ko men, moeten er aanvullende duurzame maatregelen geno men worden, die ver kunnen strekken. Boogaard: „Zoals het uitvoeren van milieuvriendelijk schilder werk of. het verrichten van bouwaanpassingen, waardoor er in de sanitaire voorziening veel lichtinval is." Activiteiten Boogaard houdt daarnaast re gelmatig cultuur- en milieuacti viteiten. Hij strooit bloemen- zaad uit en geeft rondleidingen langs de bloembedden. Hij vertelt verder onder andere over de ontstaansgeschiedenis van de nabijgelegen Vliedberg bij Boudewijnskerke. Het is zijn ervaring dat de toeris ten vaak meer willen weten over de bijzondere cultu- reel-historische elementen in de omgeving waar ze op vakan tie zijn. tor Rob Paardekam KRUININGEN - Het is zeker. SGP, PvdA en CDA vormen ook ie komende vier jaar de coalitie in Reimerswaal. Althans, dat is Je bedoeling. Leefbaar Reimers- naal zal er alles aan doen om ze uil elkaar te spelen. De drie huidige en dus ook toe- stige coalitiepartijen heb- vvoensdagavond de laatste fjoieii gladgestreken. „Al met al waren het geen al te moeilijke onderhandelingen", zegt toe- Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 'Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl komstig SGP-wethouder J. Sin- ke. „Dat onze programma's voor negentig procent overeenko men, heeft het een stuk gemak kelijker gemaakt." P. Koeman (CDA) onderschrijft die mening. Hij bestrijdt dat de SGP de twee andere partijen een soort dictaat heeft opgelegd en zij niets in te brengen had den. Als het gaat om principiële punten waarover de partijen van mening verschillen, krijgen CDA en PvdA volgens hem bo vendien genoeg ruimte van de SGP om hun eigen standpunt in te nemen. De collegepartijen doen nog geen mededelingen over hun programma voor de ko mende jaren. Dat presenteren ze dinsdag tijdens de raadsvergade ring, waarin ook de wethouders worden geïnstalleerd. Leefbaar Reimerswaal (LR), dat zoals bekend ook graag aan een nieuwe coalitie had deelgeno men, denkt dat de SGP wel dege lijk een heel groot stempel drukt op het nieuwe college en CDA en PvdA een beetje in de mangel heeft. Daarom heeft de lokale partij aangeboden die partijen, op de momenten dat dat nodig is, graag aan een meer derheid te willen helpen en zo de SGP buitenspel te zetten. LR-fractievoorzitter M. West- strate belooft dat zijn partij de komende tijd geregeld met voor stellen gaat komen waarover de drie coalitiepartijen van mening verschillen. Met name PvdA en CDA moeten dan met de billen bloot. „Dan zal duidelijk wor den in hoeverre ze in de tang zit ten bij de SGP", aldus Weststra- te. SGP'er Sinke is niet onder de indruk en denkt dat het Leef baar Reimerswaal niet zomaar zal lukken om een wig tussen de coalitiepartijen te drijven. „Wij hebben een goed akkoord geslo ten en duidelijke afspraken ge maakt." Ook Koeman schrikt niet van de woorden van Weststrate. Vol gens hem hebben CDA en PvdA de ruimte om af te wijken zon der dat dat meteen tot proble men in de coalitie leidt. „Zolang je maar open en eerlijk bent." De CD A-fractievoorzitter zegt dat hij nooit echt heeft overwo gen om een coalitie van CDA, PvdA en Leefbaar Reimerswaal te smeden. „Ik sluit dat niet uit voor de toekomst", zegt hij. „Want het is geen automatisme dat de SGP er altijd in moet." Koeman meent echter dat er de ze keer niet zoveel reden was om een college zonder SGP te be ginnen. De huidige coalitie heeft de afgelopen twee jaar vol gens hem prima gewerkt en bo vendien heeft een college van CDA, PvdA en Leefbaar Reir merswaal met een meerderheid van maar tien van de negentien zetels wel een heel smalle basis. OUDELANDE - Waterschap Zeeuwse Eilanden houdt woens- ueen inloopavond in Oudelan- Je over de aanleg van een fiets- langs de Dierikweg tussen Öudelande en de Stelsedijk. Het fietspad komt aan één kant ran de Dierikweg, aan de oost en wordt drie meter breed. Tot de aanleg is besloten om de verkeersveiligheid te ver beteren. Op de Dierikweg rijden dagelijks 250 (brom)fietsers en duizend auto's. Van 1997 tot '2)03 zijn er dertien ongevallen ird. Het fietspad dat eind ji klaar moet zijn, kost 855,000 euro. De provincie be taalt 100.000 euro, de gemeente Borsele 50.000 euro en Zeeuwse Eilanden de rest. De inloop avond is van 19.30 tot 21.00 uur indöipshuis D'n Ostpit. (LISSINGEN - De Modelspoor- tereniging Zeeland presenteert zich zaterdag en zondag in het nieuwe atrium in zorgcentrum Ier Reede in Vlissingen. Sr zullen verschillende mo delspoorbanen te zien zijn en lo comotieven.. Een 'treinendokter' houdt spreekuur om reparaties uit te voeren. Openingstijden op beide dagen zijn van 10.00 tot 11.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - De Jeugd Natuur en Vogelwacht gaat zaterdag op zoek naar vleermuizen en stinzenplanten. De zoektocht is in het Slotbos in Haamstede. Deelnemers kunnen zich verzamelen om 10.00 uur bij het hek van het slotbos. De tocht voor de jeugd duurt tot 12.00 uür. Iris van de Velde (staand), Kim Jonkers, Stephanie Zweedijk en Samira ITitijahubessy uit havo-4 onderzoeken de halveringstijd van Radon. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - Een grote doos, in glimmend pa pier met een strik erom. Directeur H. Codée van de Covra heeft hem in het practicum bij het Goese Lyceum laten zetten. Nadat de doos officieel is over handigd, kunnen Peter Dirkson en Rob Sjouke, die hebben staan popelen om te zien wat erin zit, er pas in kijken. Het zijn een stel gele kastjes met iets eraan vast wat op een microfoon lijkt en een paar apparaten die veel weg hebben van antieke mobieltjes. Dirkson en Sjou ke stralen. Zij weten wat het zijn: mo biele apparaten om verschillende soor ten straling te meten. Die hebben ze in het practicum niet en ze hadden er niet van durven dromen om ze te krijgen. Rob Sjouke is Technisch Onderwijs As sistent (TOA), de functie die vroeger met amanuensis werd aangeduid. Hij beheert de spullen in de practicumloka len en ook die in het stralingspracti- Peter Dirkson, docent natuurkunde, is daar de baas. Hij is voor een deel in Rijksdienst om de leerlingen uit de hoogste klassen van havo en vwo met natuurkunde in hun pakket, de beginse len van de ioniserende straling bij te brengen. Niet alleen de leerlingen van het Goese Lyceum, maar die uit heel Zeeland en Bergen op Zoom. In andere provincies rijdt een practicum onder auspiciën van de Utrechtse Universiteit rond, maar in Zeeland komen de leerlin gen naar het practicum toe. En alleen in Zeeland kunnen de leerlingen voortaan ook buiten het practicum hun licht op steken, dankzij de gift van Covra. Dirk son: „Met deze meetapparatuur kunnen we naar buiten, het veld in. We hebben hier wel wat radio-actieve bronnen, netjes opgeborgen in houten kistjes en een kluis, maar het is natuurlijk veel leuker als je ook naar buiten kimt." Sjouke is het daar helemaal mee eens. „Hier in het practicum kunnen leerlin gen heel zinvolle proeven doen. Stra ling is natuurlijk iets ongrijpbaars, je kunt het niet zichtbaar of voelbaar ma ken. Maar meten kun je het wel. Je kunt bijvoorbeeld meten wat het verschil is in de afstand die je moet bewaren ten opzichte van verschillende stralings bronnen. Of de halveringstijd van uit eenlopende radio-actieve stoffen. Ik heb een paar oude horloges met ra dium-wijzers hier liggen. Telkens als we daar een proef mee doen, worden de leerlingen enthousiast. Ze zitten elkaar met de meetapparaten achteraan om te meten of een beugel, een paar oorbellen of een mobieltje niet straalt. Zodra je naar buiten kunt, valt er veel meer te ontdekken. Bepaalde soorten natuur steen bijvoorbeeld, daar gaat zo'n me ter heel behoorlijk van knetteren. Want knetteren is wat de apparaten doen. Als je ze tenminste in de buurt van een stralingsbron houdt. Dirkson heeft er eentje vast, die kalmpjes tik kend de natuurlijke achtergrondstra ling aangeeft. „Als je hiermee naar de nieuwe Tweede Kamer in Den Haag gaat, slaat hij gegarandeerd op hol. Het natuursteen dat daar is toegepast, zit op of over de norm die de Tweede Ka mer zelf heeft vastgesteld." Covra heeft de mannen van het practi cum zo blij kunnen maken, omdat het bedrijf zelf inmiddels andere appara tuur heeft aangeschaft: kleiner,, fijner en meer geautomatiseerd. Codée: „Wij gebruiken het niet meer en we vinden het erg belangrijk dat jonge ren in de praktijk met straling leren om gaan. Dat is precies wat wij in ons be drijf doen: zorgen dat radio-actieve bronnen, bij ons afval, veilig worden af geschermd, zodat ze geen schade kun nen toebrengen aan het milieu." Vereniging van Kampeerboeren blijft inzetten op uitbreiding van aantal plaatsen door Piet Kleemans ELLEMEET - De afdeling Schouwen-Duiveland van de Vereniging van Kampeerboeren (VeKaBo) is optimistisch over de toekomst. Uitbreiding van vijftien naar vijfentwintig plaatsen op minicampings is en blijft de inzet. De VeKaBo heeft goede hoop dat dat op Schouwen-Duiveland gaat luk ken. Zodra de afschaffing van de Wet op de Openlucht Recreatie (WOR) een feit is krijgen de mi nicampings meer lucht, maar dat gebeurt pas per 1 januari 2008. Voorlopig, weet voorzitter A. Smits van de eilandelijke Ve KaBo, moeten de kampeerboe ren op het eiland het daarom nog met maximaal vijftien plaat sen doen. De gemeente Schouwen-Dui veland waagt zieh vooruitlo pend op de afschaffing van de WOR niet aan verruiming tot 25 plaatsen. Dat vraagt de VeKaBo ook bewust niet. „We moeten reëel blijven", al dus Smits. „De kans is te groot dat als de gemeente ons nu al meer ruimte zou geven, ze terug gefloten zou worden. Maar voor zover ik het nu kan inschatten staat de gemeente redelijk posi tief tegenover uitbreiding naar 25 plaatsen." De Schouwen-Duivelandse Ve KaBo bracht de lang gekoester de wens voor uitbreiding eerder in een reactie op het bestem mingsplan buitengebied nog eens extra onder de aandacht van het gemeentebestuur. En dat zal men, schetst Smit de Ve- KaBo-strategie, tot 1 januari ook blijven doen. Duidelijkheid „We willen onze tijd nuttig be steden en zorgen dat we als kam peerboeren zo snel mogelijk na 1 januari 2008 aan de slag kun nen. We moeten de tijd gebrui ken om absolute duidelijkheid te krijgen over wat onze moge lijkheden worden en welke ver plichtingen daar tegenover staan." Tegenover de mogelijkheid tot uitbreiding van het aantal stand plaatsen staat hoogstwaarschijn lijk het principe van verevening. Een kampeerboer met ambitie om groter te groeien dient voor extra natuur te zorgen. Bijvoor beeld in de vorm van een kikker poel of iets dergelijks. „Je moet behoorlijk investeren. Maar de kampeerboeren die willen uit breiden hebben dat er ook wel voor over.'' De angst van belangenbeharti- GOES - Uit een woning in de Jan van Greshofflaan in Kloetinge is in de nacht van woensdag op donderdag een laptop ter waarde van 1200 euro gestolen. In diezelfde nacht is ook geprobeerd in te breken in een woning aan de Koningin Wilhelminastraat, eveneens in Kloetinge. Die poging slaagde niet. Ook uit een bedrijfspand aan de Markt in Sint-Maartens dijk werd een computer (waarde: een paar honderd euro) ontvreemd. De daders kwamen binnen, nadat zij een raam hadden vernield. MIDDELBURG - Tussen de Oude Veerseweg en het Ka naal door Walcheren bij Middelburg komt een nieuw na tuurgebied van 65 hectare. Het bestaat uit vier kleinere deelgebiedjes die onderling niet allemaal op elkaar aan sluiten. Voor het einde van het jaar moet het natuurge bied klaar zijn. De koeien van boeren uit cle omgeving kunnen er blijven grazen. Het natuurgebied blijft bestaan uit gras en weidegrond. Het gebied krijgt echter meer re liëf. Er worden overgangen van hoog naar laag gemaakt met maximaal een halve meter hoogteverschil. In de lage delen zal in de winter water staan. Dat verdampt in het voorjaar. De waterpoelen trekken vogels aan. De runde ren krijgen volgend jaar gezelschap van weidevogels als de tureluur, de veldleeuwerik en de grutto. De Dienst Lan delijk Gebied begint na de zomer met de aanleg van het natuurgebied, zegt medewerkster M. Adriaensen. Het moet voor het einde van het jaar klaar zijn. Zij verwacht dat de aannemer die het grondwerk doet, twee maanden nodig heeft om reliëf aan te brengen in het gebied. Daar na moeten de gebiedjes worden afgewerkt. Zij krijgen on der meer een afzetting om de koeien binnen te houden. BRESKENS - Het bergingsvaartuig Multraship Salvor van het sleep- en bergingsbedrijf Multraship in Terneu- zen heeft gistermiddag tegen zes uur het gezonken motor jacht Saturnus III boven water getakeld en geborgen. Het jacht, dat lag afgemeerd aan een steiger in de jachthaven, maakte in de nacht van woensdag op donderdag door nog onbekende oorzaak water; het bleef grotendeels onder wa ter in de trossen hangen. In die penibele positie werd de Saturnus III gisterochtend vroeg door passanten aange troffen. Rijkswaterstaat bracht uit voorzorg direct een oliescherm aan om het motorjacht, dat naar schatting 1000 liter dieselolie aan boord had, aan. Voor zover be kend is er geen olie in het water terechtgekomen. GRAAUW - In Graauw heeft zich gistermiddag rond kwart over zes een aanrijding voorgedaan tussen een per sonenauto en een tractor. De bestuurder van de personenauto, een achttienjarige in woner van de gemeente Hulst, reed over de Oude Graauw- sedijk. Op het kruispunt met de Schenkeldijk verleende hij geen voorrang aan een van rechtskomende tractor, be stuurd door een 42-jarige man uit dezelfde gemeente, waarna een aanrijding volgde. Er raakte niemand gewond. De personenauto had schade aan de voorzijde, de tractor had geen zichtbare schade op gelopen. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 22.00 uur:Vrijdagavondcafé; GOES - Buurthuis De Pit, 14.00 uur: Se niorenbingo, Buurtwerk Goes-Zuid; Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; Peuterspeelzaal 't Ganzenest, Evertsen- straat 15, 18.30-20.30 uur: Dames zo- merbeurs; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Gasthuis, Kievitlaan, Zorggroep Ganzes- tad, 13.30 uur: Rommelmarkt en Voor- jaarsmarkt; Bibliotheek, 19.30 uur: Vrouwenkoor Goose City Singers; Sportpunt Zeeland, 20.00-22.00 uur: Badminton instuif vanaf 16 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - De Stenge, 20.00 uur: Reisverslag Eric Rotter 'De Boes naar si Phan Don'; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - Bibliotheek, 19.00-20.00 uur: Afsluiting boekenweek met Djem- bé workshop; Sportgebouw Molenvate, 10.00-11.30 uur: Jeu de boules; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten. KRABBENDIJKE - Zorgcentrum Ter Weel, 14.00 uur: Verkoopmiddag Wel fare; De Meiboom, 19.30-21.30 uur: Optre den door het Shantykoor 'Het Veerse Scheepstuig' en vertelling over Annie M. G. Schmidt door mevrouw J. Smalle- gange; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00 - 17.00 uur: Biljartclub senioren; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; WISSENKERKE - Zaal Onder de Toren, 19.30 uur: Jaarlijks winterconcert door muziekvereniging Apollo; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8.00 - 13.00 uur: Weekmarkt; Peuterspeelzaal 'de Hummelsoos', 10.00-11.30:Open dag; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Bil jarten; De Zaete, 20.00 uur: Concert mu ziekvereniging Mozart The Bling, bling. Dress code: gala. (Advertentie) ger van recreatiebedrijven Re- cron dat minicampings uit gaan groeien tot maxi-campings is volgens Smits ongegrond. „Het is juist de kleinschaligheid die minicampings onderscheidt van de rest. Dat moeten we vooral zo houden." Eenderde Smits verwacht dat als de mini campings op Schouwen-Duive land meer lucht krijgen, onge veer eenderde van de kampeer boeren gebruik zal maken van die mogelijkheid. .„Dus feitelijk praat je ook maar over een heel beperkte uitbreiding van het aantal plaatsen." |Middelburgsestraat 24 Koudekerke 0118-551444| Official Dealer Alexander Rose Teak Garden Keralit Gevelbekleding (Advertentie) Symposium 10 mei 2006, 9.00 tot 17.00 uur LOCATIE: ROOSEVELT ACADEMY, MIDDELBURG In de ochtend worden verschillende workshops 2§| georganiseerd waar zowel Zeeuwse als. landelijke Provincie Zeeland projecten worden gepresenteerd. SSSS; 's Middags wordt door de Roosevelt Academy een aantal lezingen gegeven met tips vanuit de sociale wetenschappen. Heeft het. symposium uw belangstelling gewekt? Kijk voor het programma en meer informatie op: www.middelburg.nl, www.terneuzen.nl en www.zeeland.nl/bsz Onder Nieuws. Wanneer u graag een uitnodiging wilt ontvangen kunt u mailen naar v/ bsz@zeeland.nl of, bellen met 0118-63 14 74 super set-AANBiEoiNG MaatGarant Tuinmeubelen I Gevelbekleding WAANZINNIGE OPENINGSAANBIEDINGEN opening zat. 25 maart aanbiedingen geldig t/m 22 april teak deckchair vanjJ&r- teak-stapel- sloel Seattle van 129/ leak standen- stoel Bali van 228/ teak standen- stoel Dublin van 129/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33