Puber in een grotemannenwereld Ronald Koeman avoriet bij PSV Franssens kanshebber Ocean Race Bayern München wil Van Bommel Atleten Sierra Leone vermist in Australië 19 Doelman Gomes blijft bij PSV Capello droomt van Engeland Houwaart in beeld bij Moeskroen Bakero nieuwe trainer Sociedad ADO ontbindt contract O'Brien 5 ?an Huizen met Houtepen laar Hoek forldcup 2007 i Sluiskil start p 22 januari I Ingelse clubs 1P herhaling Van Emden ritwinnaar en leider in Normandië PSV'er Thompson genoemd in omkopingsschandaal vrijdag 24 maart 2006 Joey Litjens: „Ik sta er eigenlijk helemaal niet bij stil dat ik voor een deel in een andere wereld leef dan mijn leeftijdgenoten." foto Dierk Hendriks/GPD Motorcoureur Joey Litjens (16) mag heel GP-seizoen rijden Joey Litjens 16uit America maakt dit ■weekeinde in Jerez de la Frontera nuch ter en onbevangen zijn entree in de gro temannenwereld van de Grand Prix- ra- cerij. Als coureur in de 125.cc. „Pc moet nog zo veel leren. door Ivo Op den Camp AMERICA - In America, aan de keuken tafel bij pa en ma, zit een doorsnee pu ber van 16 jaar. Wollen muts over het hoofd, bleekjes in het gelaat, slobber broek, druk in de weer met zijn mobiel tje. Niets doet vermoeden dat Joey Lit jens een dag later in het vliegtuig stapt voor een groot avontuur. Een missie die ver weg staat van de belevingswereld van zijn leeftijdsgenoten. Hij is opgegroeid met benzinelucht, het geronk van motoren. De hele familie is in de ban van snelheid. Alleen als Joey Litjens op zijn fiets naar school gaat voor zijn vmbo-studie metaalbewer king doet hij het rustig aan. „Ik sta er ei genlijk helemaal niet bij stil dat ik voor een cleel in een andere wereld leef dan mijn leeftijdgenoten, Zo voel ik het ook niet, Ik ben al zolang bezig met racen en ik had al die tijd het doel ooit een Grand Prix, te rijden. Voor mij is deze manier van leven dus normaal." Opofferingen. Daar draait het om in zijn leven. „Ik heb er geen moeite mee, omdat ik dit zó graag wil." Stappen met vrienden is er niet bij. „Ik ben geen stapper en drink geen alcohol. Kan ik me niet permitteren." Ingrijpender is zijn keuze om na dit schooljaar zijn studie op een laag pitje te zetten. „Ik doe nu vmbo. Ik kan be ter, maar dit diploma is makkelijker te halen. Met de school heb ik een prima regeling, want ik verzuim geregeld. Ik twijfel er niet aan dat ik deze zomer mijn papiertje haal. Daarna leg ik me twee jaar lang alleen maar toe op racen. Die tijd gun ik mezelf om te zorgen dat ik er mijn brood mee kan verdienen. Daarna kan ik altijd nog mijn studie op pakken, maar daar ga ik niet van uit." Adrenaline Op een leeftijd dat het wettelijk verbo den is een scooter te besturen, scheurde Litjens al met snelheden van boven de 200 km/uur over de circuits. „Als je er over nadenkt, is dat vreemd. Maar ook dat heb ik nooit zo ervaren. En ik ben geen uitzondering. In Spanje wemelt het van de coureurs van 15, 16 jaar die al heel hard gaan. Op een recht stuk 230 km/uur rijden, is geen kick. De adrenali ne stroomt in snelle bochten. Daar ligt mijn kracht." Litjens is een geboren racer. Hij kwam, zag, overwon. Een coureur die zich on derscheidt door in de lagere raceklas sen de concurrentie van meet af aan zoek te rijden. „Het ging allemaal erg makkelijk. Een paar jaar terug, in de Aprilia Cup, reed ik tien wedstrijden, ik had tien keer pole-position en pakte tien keer de zege. Dan ga je denken: mis schien kan ik meer. Vanaf dat moment stelde ik me tot doel om Grands Prix te gaan rijden." Dat het zo snel zou gaan, had hij niet verwacht. Hij was zelfs enigszins be duusd toen Ariè Molenaar een half jaar terug op de stoep stond met het aanbod een compleet Grand Prix-seizoen in de 125 cc-klasse te racen. „In het begin ben je euforisch. Een heel seizoen. Ge weldig, denk je. Ik houd van gevechten op de baan en dat is bij Grands Prix het geval omdat het allemaal coureurs zijn van ongeveer gelijk kaliber. Maar op een gegeven moment denk je toch: ben ik er klaar voor, zo vroeg al? Die gedach te heb ik van me afgezet. Deze kans krijg je maar één keer. Die moet je dus pakken." Om alles in goede banen te leiden en te zorgen dat het talent van Litjens niet verkwanseld wordt, treedt oud-motor coureur Jarno Janssen op als begelei der. „Hij is overal bij, kent het wereldje en maakt me er wegwijs." Geestelijk sterk Janssen, die zelf 44 Grands Prix reed, heeft een zwak voor Litjens. „Joey is een vechter, is hard opgeleid en zeurt niet. Hij is niet verwend. Maar je moet geestelijk sterk in je schoenen staan op dit niveau. Ik hoop dat ik hem kan hel pen." Naast Janssen staat vooral vader Tjeu Litjens paraat, mocht Joey daar behoef te aan hebben. De camper van de fami lie stond begin deze week al in Jerez, klaar om Joey een vertrouwde omge ving te bieden. „Het is heerlijk om in de camper te slapen. Van hotels moet ik niet veel hebben. Het is onpersoonlijk en je moet soms twee uur eerder op om op tijd op het circuit te zijn. Geef mij maar de camper. Gezellig keuvelen met pap en mam. Zij is er in Spanje ook bij. Over andere dingen praten dan alleen maar racen. Dat vertrouwde is belang rijk voor me. Het brengt je op andere ge dachten." De prestaties van Litjens zullen door de motorsportfans met argusogen gevolgd worden, maar de Limburger waakt voor te groot optimisme. „Ik moet nog zo veel leren, moet helemaal achteraan beginnen. De concurrentie is moordend. Natuurlijk pak ik graag WK-punten, maar dat is pas in 2007 echt een doel." Als 15-jarige mocht hij vorig jaar al proeven van het grote werk. Litjens kreeg een wildcard voor de TT van As sen. Hij onderscheidde zich door bru taal en aanvallend te racen. „Dat is ook mijn kwaliteit. Ik ben minder goed in kwalificeren, maar beter in de race zelf. Ik zie die race in Assen overigens niet als Grand Prix-debuut. Nu hoor ik er pas echt bij, vind ik. Dat merkte ik bij de testritten in Barcelona. Andere cou reurs komen bij je langs, informeren naar je. Het gevoel is anders. Ik race nu, als het allemaal naar wens verloopt, een heel seizoen." GPD EINDHOVEN - Heurelho Silva Gomes zal ook volgend seizoen het doel van PSV verdedigen. De Braziliaanse keeper zei gisteren dat een overgang naar Corinthians in zijn geboorteland van de baan is. „Corinthians wil niet het bedrag betalen dat PSV voor mij vraagt. Dan houdt het op. Ik blijf met veel plezier bij PSV." Manager techni sche zaken Stan Valckx hoopt nu dat PSV het contract met Gomes kan verlengen tot 2011. Het aanblijven van Gomes is ook een belangrijk signaal naar andere spelers, onder wie Phillip Cocu. De aanvoer der van PSV kan een jaar bijtekenen, maar neemt pas een beslissing als er duidelijkheid is over de invulling van de technische staf en de samenstelling van de selectie. GPD MILAAN - Juventus-coach Fabio Capello droomt ervan bondscoach van het Engelse voetbalelftal te worden. Dat heeft hij verteld aan het Italiaanse tijdschrift L'Expresso, dat vandaag verschijnt. „Binnen drie jaar wil ik stoppen met het coachen van clubs en hoop ik mijn jarenlange droom te realiseren: Engeland", sprak Capello. Het nationale elftal heeft na het komende WK geen bonds coach meer, aangezien Sven-Goran Eriksson zijn vertrek heeft aangekondigd. Toch heeft Capello, die met AC Mi lan en AS Roma de titel in de Serie A heeft gewonnen, re centelijk nog gezegd dat hij ook volgend jaar bij Juventus wil blijven. ANP DEN HAAG - Henk Houwaart gaat waarschijnlijk weer in België aan de slag als trainer. De Nederlander onder handelt met Excelsior Moeskroen over een contract voor volgend seizoen. Houwaart (60) was, tot zijn ontslag in de cember, werkzaam bij het Cypriotische Omonia Nicosia. Daarvoor werkte hij bij onder meer Club Brugge, Harelbe- ke, AA Gent en FC Antwerp. Houwaart: „We zitten op de zelfde golflengte, maar een contract is nog niet getekend. Moeskroen lijkt me een perfecte uitdaging." SAN SEBASTIAN - Real Sociedad heeft trainer Gonzalo Arconada na twee maanden al weer ontslagen. Het elftal bevindt zich in de degradatiezone van de Spaanse Prime- ra Division na de 2-0-nederlaag van woensdag tegen Osas- una. Technisch directeur en oud-Barcelona-aanvaller José Mari Bakero (42) neemt tot het einde van het seizoen de taken van Arconada over. Arconada volgde eind janua ri Jose Maria Amorrortu op en haalde sindsdien slechts zes punten uit acht wedstrijden. GPD/RTR DEN HAAG - ADO Den Plaag heeft gisteren het contract met John O'Brien ontbonden. De 28-jarige Amerikaanse voetballer was in december 2005 naar de Verenigde Sta ten vertrokken om te revalideren van een langdurige bles sure. O'Brien heeft echter niet meer de intentie zich bij de selectie van de eredivisieclub uit Den Haag te voegen, waarop met wederzijds goedvinden de arbeidsovereen komst is ontbonden. O'Brien speelde dit seizoen slechts drie wedstrijden voor ADO Den Haag. GPD ]|-ï 8- OES - Arthur van Huizen assistent van Cees Hou- i{m, De twee trainers vormen leen duo bij SSV'65 en dat zal ünend seizoen bij hoofdklas- 3 sHoek ook zo zijn. In liepen mocht zelf zijn trai- Bsstaf samenstellen en daar- sr lag het voor de hand dat 0: in Huizen eveneens naar Hoek ra overstappen. Aan de selec- jjj «waarmee de trainers komend iizoen willen werken kon gis- 1 ïavoncl weer een naam wor- ai toegevoegd. Pieter de Mun- G; ji verlengde zijn verblijf in ffik met één seizoen. De mid- avelder is nu aan zijn tweede 3- jzoen bezig bij Ploek. MJISKIL - De Outokumpu «Idcup driebanden in Sluis- begint volgend jaar op 22 ja- nri. Het evenement eindigt op s- 'januari 2007 met de finale. ij; kis de derde keer dat Sluiskil decor is van de worldcup, s, car de beste driebanders ter heldin actie komen. Het toer- n. -dm 2007 is de eerste van een 'taationale cyclus, die wear 's0 vijf of zes wedstrijden ifelaan. UNDEN - Charlton Athletic 'Middlesbrough zullen i een duel uitmaken wie zich i aalst voor de halve finales van "Wjd om de FA Cup. 9,1 Me teams bleven gisteren in «en op 0-0 steken. De re- 'Vwordt gespeeld bij Middles- k Ugh.ANP/RTR '1 ^Bjrry van der Hooft 5 f ^oeland Franssens is k. de zes kanshebbers om bemanningslid deel te ne- ®l'aan de Volvo Ocean Race. gj "-jarige inwoner van Bres- "jszeilt vanaf vandaag een se- diewedstrijd van 24 uur op de „'j en hoopt daarna toege- te worden aan het team )e geboot Brunei. ^sens, die voor deze kans te- rugkeerde uit Dubai waar hij als baggeraar werkt, behoorde afgelopen weekeinde tot een groep van dertien Nederlandse zeilers. Zij werden op open cata marans voor de kust van Zee- brugge beoordeeld op hun func tioneren binnen een team, licha melijke conditie, motivatie en zeilcapaciteiten. Na afloop werd de Zeeuw, die in augustus 2001 met Piet Vroon de Fastnet Race won, samen met vijf ande re Nederlanders uitverkoren voor de laatste selectieronde. Die bestaat vandaag en morgen uit een 24 uur durende test op de Noordzee. Eén van de twee zeilers die worden uitgekozen mag als voordekker aan de slag op de Brunei. Kansloos De zeventigvoeter werd na de tweede etappe van de Volvo Ocean Race in Melbourne uit het water gehaald en is daar in middels ingrijpend gerenoveerd. Het schip, dat drie etappes op rij heeft gemist en daardoor kansloos is voor een podium plaats, moet van Australië per container naar Baltimore wor den gebracht, waar eind april de havenrace van start gaat. Roeland Franssens (1.95 meter, 105 kilogram) gaat vandaag met de vijf andere kandidaten 24 uur zeilen onder toezicht vaii Matt Humphries, de wachtlei- der van de Brunei. Die kiest twee kandidaten uit, die maan dag naar Melbourne vliegen. Grant Wharington, de Australi sche schipper van de Brunei, be paalt daar vervolgens wie van de twee Nederlandse zeilers in Baltimore tot de bemanning be hoort. van onze sportredactie MÜNCHEN - Bayern München onderzoekt de komende weken of het Mark van Bommel kan overnemen van FC Barcelona. Dat heeft voorzitter Karl-Heinz Rummenigge van Bayern giste ren gezegd op de officiële websi te van de club. Bayern ziet de Nederlands inter national als de ideale vervanger van Michael Ballack, die hoogst waarschijnlijk naar Chelsea ver huist. „Hij is een speler waarvan we houden", aldus Rummenigge. „Hij is geen specifieke nummer tien, niet een pure spelmaker die veel doelpunten maakt. Maar hij is wel een middenvel der van hoge kwaliteit en heeft boven alles een goed karakter." Rummenigge zei dat hij de ko mende weken wil bekijken of er bij Barcelona en Van Bommel zelf een fundamentele bereid heid is om te praten over een overgang. „Wij hebben nog niets ge hoord", aldus Rob Jansen, zaak waarnemer van de middenvel der. „Bayern heeft zich tot op he den niet bij mij gemeld. Ook van Barcelona heb ik nog niets ver nomen. Mark is op dit moment gelukkig in Barcelona en speelt naar behoren. Wij doen voorlo pig niets." ANP/RTR van onze sportredactie FLERS - De Nederlander Jos van Emden heeft gisteren de vijf de etappe van de.Ronde van Nor mandië gewonnen. De renner uit de opleidingsploeg van Rabo bank ontsnapte in de slotkilome- ter uit een groep van elf renners. Dankzij zijn zege nam hij de lei derstrui over van de Amerikaan Charles Bradley Huff. In het algemeen klassement is de hegemonie van Rabobank groot. Kai Reus is in dezelfde tijd als Van Emden tweede, Tom Stamsnijder staat derde. In de Ronde van Castilla y León verdedigde Aleksandr Vino- koerov met succes zijn leidende positie. De Kazak beëindigde de voorlaatste etappe als derde. Rit winnaar na 148 kilometer van Avila naar Navacerrada werd de Italiaan Marco Fertonani, Vi- nokoerov kwam 1.22 na de win naar over de streep. ANP/AFP van onze sportredactie MELBOURNE - Zeven sporters uit het Afrikaanse Sierra Leone hebben de benen genomen tij dens de Gemenebest Spelen in Australië. De politie van Mel bourne rapporteerde gisteren de vermissing van zes atleten en een gewichtheffer. Hun verdwijning kwam aan het licht, toen drie van de vier lo pers van het estafetteteam van Sierre Leona woensdag niet op de atletiekbaan verschenen. Al eerder verdwenen een bokser uit Tanzania en een atleet uit Bangladesh uit het atletendorp in Melbourne. De politie zei nog geen spoor van de vermiste spor ters te hebben. Vermoedelijk willen de atleten uit Sierra Leone in Australië blijven en niet meer terugkeren naar hun land, dat arm is en ver scheurd door een jarenlange bur geroorlog. Bij de Gemenebest Spelen in 2002 in Manchester verdween ook een tiental atle ten uit het Afrikaanse land. De vreemdelingendienst van Au stralië zei nog geen actie te on dernemen. Alle deelnemers aan de Commonwealth Games heb ben een speciaal visum dat een legaal verblijf toestaat tot 26 april. ANP/RTR/AFP ,e sportredactie flVERPEN - PSV'er Archie |)[Dpson wordt genoemd in "1 Belgische omkopingsschan- ilrond de Chinese zakenman De Australiër maakt onder- J| uit van het onderzoek dat «de Belgische bond en justi tiezaak wordt gedaan. Belgische justitie verdenkt verder de onbekende en zelfver klaarde voetbalmakelaar Fire- derico Avallone van actieve cor ruptie. Naast de naam van Thompson dook ook de naam op van Hasan Kacic van Lierse SK. Uit een on derhoud tussen Lierse-voorzit- ter Theyskens en iemand van de Belgische voetbalbond bleek dat de rol van de twee tegen het licht wordt gehouden. Ook Lier- se-speler Yves Van der Straeten en voormalig Lierse-speler Niko- lovski zijn opnieuw in op spraak. De lijst van omstreden (ex-)spc- lers, -trainers en -bestuurders van de club bevat nu elf namen: Cliff Mardulier, Patrick Deman, Laurent Fassotte, Laurent De- lorge, Marius Mitu, Paul Put, Chris De Nijn, Yves Van der Straeten, Igor Nikolovski, Hasan Kacic en Archie Thomp son. Archie Thompson was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. Daadwerkelijke aanwijzin gen dat hij zich met omkoop praktijken inliet, zijn er nog niet. Maar als de Australiër lub wil René Eijkelkamp behouden wordt veroordeeld wegens wed- strijdvervalsing, stevent hij af op een jarenlange schorsing. Om dat de Belgische voetbalbond de eerste straffen in april wil uitde len, betekent dit dat Thompson in zo'n geval het WK in Duits land zou missen. Schorsingen worden normaliter onmiddellijk overgenomen door de wereld voetbalbond Fifa. GPD j ,/Frans van den Nieuwenhof s' jlNDHOVEN - Het grote gissen j iifgonnen en er rollen wel tien gen over tafel, maar feit is psV een lijstje heeft van je a (hie kandidaten om !s gs Hiddink op te volgen als i: eldcoach. De grote favoriet u de club lijkt Ronald Koe- k g'te zijn. De huidige coach i is Benfica zou dan een duo «len gaan vormen met Jan r i outers, die al heeft aangege- j i igraag naar PSV te komen. jzaakwaarnemer Ger Lagen- jh-enste gisteren amper com- kaai' te geven op een mogelij - (overgang van Koeman naar jV. „Ik hul më in stilzwijgen, i. iizou alleen maar zaken kun- aschaden. Ook over zijn con- ntsituatie zeg ik niks. Het eni- ®t ik'kan zeggen: in voetbal 9 les een optie." (®an was tussen 1986 en S3 één van de belangrijkste iffes van PSV. Hij won it die club in 1988 de Europa lp. Later was Koeman assis- ö-bondscoach onder Kid s' bi,assistent bij FC Barcelona a hoofdtrainer van Vitesse en fix,waarmee hij in 2004 lands- limpioen werd. Bij Benfica nnkelde zijn positie enige tijd, aar recente successen in de j. lampions League - zijn club ijWelde zowel Manchester s Medals Liverpool uit - heb- en dé situatie veranderd. Koe- Ronald Koeman is aan zijn eerste seizoen bezig als trainer van Benfica. foto Inacio Rosa/EPA man zou een terugkeer naar Ne derland wel zien zitten, omdat zijn dochter hier studeert. Wouters is een goede bekende van Koeman en technisch mana ger Stan Valckx. De drie speel-' den samen in het Nederlands elf tal, onder meer tijdens het WK van 1994. Wouters werkte als hoofdtrainer bij Ajax en is sinds een aantal jaren assistent bij Glasgow Rangers. Daar vertrekt Wouters. Halverwege de jaren negentig speelde hij twee seizoe nen voor PSV. Naast Koeman staat ook Bert van Marwijk hoog genoteerd bij PSV. Van Marwijk, die in 2002 met Feyenoord de Uefa Cup won, verlengde vorig seizoen zijn contract bij Borussia Dort mund tot 2007 en zegt niet bena derd te zijn door PSV. Zware periode „In de voetballerij weet je het nooit, maar ik heb het momen teel heel erg naar mijn zin bij Dortmund", aldus Van Mar wijk. „De financiële situatie is na een zware periode steeds be ter aan het worden en we heb ben een jong team met veel per spectief. Normaal gesproken dien ik mijn contract hier uit. Ik heb wel bewust voor één jaar ge tekend om mijn toekomst niet te blokkeren." Verder circuleren tal van namen zoals die van Huub Stevens, Martin Jol en Henk ten Cate. Stevens kent de club erg goed, maar zijn presentatie bij Roda JC maakt sommige mensen bin nen PSV huiverig. Jol ligt vast bij Tottenham Hotspur en het af kopen van zijn contract is erg duur, Ten Cate is bij Barcelona assistent van Frank Rijkaard en wordt niet gezien als PSV'er. Vakantie Dé beslissing over de aanstel ling van een nieuwe trainer ligt geheel in handen van Jan Tim mer en Rob Westerhof. Timmer keert volgende week terug van vakantie. Eerder wordt geen dui delijkheid verwacht. Opmerkelijk is verder dat René Eijkelkamp mogelijk tóch blijft. PSV wil daarover met hem in ge sprek treden. Waarschijnlijk ko men een aantal management-ta ken van Hiddink terecht bij Valckx. Onduidelijk is nog of PSV een voetbalman wil benoe men in de directie of de raad van commissarissen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19