Extra impuls rampenbestrijding Maquette Deltawerken verstoft PZC Kamer wil meer geld voor ambulances Platform ijvert voor rock rollschool 15 Myra Koomen wordt wethouder in Enschede Rijkswaterstaat komt materiaal tekort bij milieucalamiteiten op water Biologische andbouw mist leeldmerk Provinciehuis doet zijn leuren op slot Oprichting pontjesfonds bepleit Iedereen wil reizigers tellen Werkstraf geëist tegen exhibitionist Cosco met grootste containerschip IS-ss-'SSSbsS' vrijdag 24 maart 2006 flpmst Jan Rozendaal PEN" HAAG - Myra Koomen IPDA) verlaat de Tweede Ka- 0'om wethouder te worden in Enschede. Ze komt dichter bij ais te werken, want vorig jaar ,rhiiisde ze van Terneuzen aar Markelo. „e noemt haar. overstap verras sen overdonderend. Afgelo- pen zondag werd ze benaderd door het CDA in Enschede. De partij gaat een college vormen met PvdA en GroenLinks en was op zoek naar een tweede wethouderskandidaat naast de huidige wethouder Jeroen Goudt. Koomen zegt vereerd te zijn dat ze bij haar uitkwamen. Voor het CDA in Enschede speelde een rol dat ze in Markelo woont, voor haar was het feit dat ze dichter bij huis komt te werken geen argument. „Ik stond voor een moeilijke keus. In de Twee de Kamer heb ik het ontzettend naar mijn zin, maar als zo'n mooie functie in zo'n mooie stad op je pad komt, is dat een unie ke kans." Koomen kwam in 2002 onverwacht in de Tweede Kamer, want ze dacht dat ze op een onverkiesbare plek stond. Alleen al om die reden weer spreekt ze te hebben ingeschat dat ze na de volgende verkiezin gen niet in de Kamer terugkeert en nu dus voor zekerheid heeft gekozen. „Toen stonden we niet goed in de peilingen en kregen we 44 zetels. Nu staan we ook niet zo goed in de peilingen. Daar moet je dus nooit helemaal op afgaan. Ik wilde absoluut voor een volgende termijn in de Kamer gaan. In feite heb ik er te kort gezeten. Maar in Enschede kan ik me ook op een uitsteken de manier voor het CDA inzet ten." Koomen verwacht in de loop van april wethouder te wor den. Ze weet nog niet wanneer ze precies de Kamer verlaat. Na haar vertrek resteren twee Zeeuwse Kamerleden: Siem Buijs van het CDA en Luuk Blom van de PvdA. ftnrEmile Calon TERNEUZEN - Rijkswaterstaat leeft te weinig capaciteit om mi lieurampen op de Westerschel- k de Oosterschelde, de volle iee en het Waddengebied het loofd te bieden. Deze dienst is jan ook genoodzaakt extra maatregelen te nemen, zoals het inhuren van gespecialiseerde ifhepen. RILLAND - De biologische land- tanv zit dringend verlegen om ton beeldmerk dat de producten deze agrarische tak onder scheidt van die van de gangbare landbouw. Zo'n beeldmerk kan de biologi sche landbouw van zijn geiten- Mensokkenimago afhelpen. Deze conclusie werd gisteren ge- trokken tijdens een congres over biologische landbouw in Ril land. In dit verband werd ook vastgesteld dat natuurvoedings winkels vaak een sombere uit- laling hebben, waardoor het de schijn van heeft dat het den van biologisch geteelde voe- in een hoogst ernsti- is. De deelnemers aan gres vonden dat mogelijk- moeten worden onder zocht om duidelijk te maken dat gewassen die zonder kunstmest en chemische middelen zijn ge produceerd goed, gezond, duur- en lekker zijn. door René Schrier Op die manier wil Rijkswater staat de schade aan het milieu en de economie door rampen zo veel mogelijk beperken. Dit blijkt uit de nog" vertrouwelijke Capaciteitsnota 2006-2010 van Rijkswaterstaat die in handen is van het ANP. Het rapport wordt in april aan staatssecretaris Schultz van Haegen (Verkeer) aangeboden. Voor de Zeeuwse wateren geldt ook nog dat een fiks deel van het nu beschikbare bestrijdings- materieel gedateerd en aan ver vanging toe is. Om die proble men deels op te lossen wil Rijks waterstaat twee olieopvangsys temen voor de Wester- en Oos terschelde aanschaffen. En in het Sloegebied moet extra mate riaal voor het bestrijden van mi lieurampen komen te liggen. Burgemeester J. Lónink van Ter- neuzen, tevens voorzitter van het Zeeuwse veiligheidscollege, wijst naar de bijna-ramp met het containerschip Fowairet, september vorig jaar. Dat schip strandde nabij het Verdronken Land van Saeftinge. -Er was toen geen materiaal voorhanden om bij een eventuele lekkage dat international erkende na- 1 tuurgebied te beschermen. "Lonink stelt dat er gewoonweg te weinig capaciteit is om bij een calamiteit op de Zeeuwse wateren snel op te treden. In een recent rapport over de veilig heid in het Westerscheldebek- ken wordt dan ook gepleit voor extra materiaal. Een werkgroep van verschillende overheden en de bergers onderzoekt nu hoe dat probleem is op te lossen. Te weinig materiaal om op te tre den bij een calamiteit betekent volgens Lonink ook te weinig materiaal om het milieu te be schermen. „Het een kan niet zon der het ander. Rijkswaterstaat wil op de Noordzee, verder dan zestig kilo meter van de Nederlandse kust, voldoende materieel paraat heb ben om 15.000 kubieke meter olie binnen drie dagen op te rui men. Afgelopen jaar waren ech ter te weinig schepen beschik baar om die hoeveelheid olie op te kunnen zuigen. Eens in de ze ventig jaar verliest een olietan ker door een aanvaring zo veel olie; Sleephopperzuigers Vanaf 2006 heeft Rijkswater staat een extra zeezandwin- schip gecontracteerd om de ca paciteit op peil te brengen. De organisatie kan dit vaartuig, dat in handen is van een commer cieel bedrijf, oproepen in het ge val van een incident. Rijkswater staat heeft al een eigen oliebe- strijdingsschip, de Area, en ze ven sleephopperzuigers die op afroep beschikbaar zijn. In de Waddenzee treft Rijkswa terstaat maatregelen om sneller bij incidenten te kunnen optre den. Het milieu in dit gebied is bijzonder kwetsbaar voor olie vervuiling. In het westen van de Waddenzee kan 380 kubieke meter al voor 'grote ecologische schade' zorgen, staat in de nota. „Kort na het incident kunnen droogvallende platen vervuild raken en onder invloed van wind en getij kan de verontrei niging binnen enkele uren de kusten en hun kwelders berei ken"' MIDDELBURG - Wie tot voor kort eenmaal in het provincie- hnis in Middelburg binnen was, kon zich nagenoeg vrijelijk door liet hele gebouw heen begeven. Van de postkamer tot de zolder; erbleef geen deur gesloten. Daar wordt momenteel met be- ilnilp van timmerlieden en metse laars een eind aan gemaakt. In het provinciehuis -worden deu ren geplaatst die nog slechts met behulp van een pasje ge opend kunnen worden. Op die manier wordt in een hoek van het complex ruimte gecreëerd die toegankelijk is voor het pu bliek, terwijl in de rest van', de gebouwen alleen toegang moge tijk is onder begeleiding van een ambtenaar of bestuurder. Verga deringen van Statencommissies en andere provinciale organen worden al enige tijd gehouden nabij de vergaderzaal van Pro vinciale Staten. Dat blijft zo. intern in het provinciehuis heb ben zich enkele veranderingen voorgedaan. Zo wordt op de zol der, boven de ruimten van de commissaris van de koningin het provinciaal coördinatiecen trum ingericht. De postkamer is verhuisd naar een ruimte aan de Sint Pieterstraat. Four Freedoms De verbouwing is rond de jaar wisseling begonnen. Deze week is de sloop beëindigd en kan de opbouw beginnen. Het streven 's er op gericht rond 1 mei ver gereed te zijn. In elk geval moet alles op 13 mei bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards een beetje toonbaar zijn. Project leider is H. Leeftink. Hij geeft aan dat de laatste jaren de tij den wat veranderd zijn en dat het provinciaal bestuur om die veden voor extra veiligheid heeft gekozen. Met de verbou- wmg is een bedrag van 750.000 euro gemoeid. Het ontwerp is van de Architecten Alliantie uit Does. De aannemer is Christi- aanseBouw uit Vhssingëh. het provinciehuis heeft zich !J°g een verandering voorge daan, Verschillende (vergader-) hamers hebben een naam gekre gen die verwijst naar de Zeeuw- se historie. Zo heet de voormali ge Tweede Commissiekamer nu de Isabella van der Stringeka- en de ruimte die vroeger be kendstond als de GS-zaal heet voortaan de Admiraliteitszaal. De maquette in het Topshuis was jarenlang de blikvanger van de Delta Expo in het Topshuis op Neeltje Jans; maar tegenwoordig staat het symbool van de Deltawerken stof te verzamelen. foto Willem Mieras door Ben Jansen NEELTJE JANS - Vraag tien willekeu rige Zeeuwen wat hun het meest is bij gebleven van de Delta Expo in het Tops huis op Neeltje Jans en je krijgt negen keer hetzelfde antwoord. De maquette van Zuidwest-Nederland, waarin met behulp van eb en vloed en verzinkende dammen en dijken het effect van de Del tawerken wordt uitgelegd. En waar is die blikvanger in de Delta Expo nieuwe stijl in de nieuwbouw van Waterland Neeltje Jans te vinden? Nergens. In de leeggehaalde expositieruimte op de der de verdieping van het Topshuis staat het symbool van de Deltawerken te vers toffen. Sinds de opening van de Delta Expo, ok tober 1986, hebben honderdduizenden bezoekers zich aan de rand van de ma quette in het wezen van de Deltawer ken verdiept. Gekroonde hoofden, schoolklassen, waterbouwers uit exoti sche landen en toeristen die de regen ontvluchtten. Desgewenst, via hoofdte lefoons, in vele talen. Onstuitbaar kwam het water opzetten, gorgelend liep het weer weg en ferm klapten de Deltadammen omhoog. Hollands glorie op overzichtelijke schaal. De maquette en de andere onderdelen van de Delta Expo zijn het eigendom van Rijkswaterstaat. Volgens woord voerder E. de Feijter zou het een dure operatie zijn geweest het schaalmodel van de Deltawerken te verhuizen naar het nieuwe paviljoen van Waterland Neeltje Jans. „Zo'n maquette pak je niet zo maar op. Hij is dus blijven staan." Directeur B. van der Hoef van Water land Neeltje Jans nuanceert deze uit spraak enigszins. „Wij begrepen dat Rijkswaterstaat de maquette niet kwijt wilde uit het Tops huis. Aan de andere kant: die maquette heeft sinds de opening van de storm vloedkering dienst gedaan. Het is maar de vraag of je hem na een verhuizing weer aan de praat krijgt. De bewegende delen werken op luchtdruk. Demonte ren en opnieuw monteren zou erg veel geld kosten." Vernieuwing Waterland Neeltje Jans wil, zo verze kert Van der Hoef, absoluut een bewe gend schaalmodel van het Deltagebied in de eigen expositie hebben. „We zijn in overleg met Rijkswaterstaat, de pro vincie en de waterschappen over een vernieuwing van onze presentatie op het gebied van waterbouwkunde en wa terbeheersing in Zuidwest-Nederland. Daar hoort in onze opvatting een ma quette bij. Maar dan een waarin niet al leen de Deltawerken inzichtelijk wor den gemaakt, maar ook de ideeën over minder harde scheidingen tussen zout en zoet water. Dat betekent een nieuwe maquette. De eerste schetsen voor de vernieuwing van de Delta Expo zijn klaar." Rijkswaterstaat was aanvankelijk van plan het oude schaalmodel in'het Tops huis te slopen, zodat de voormalige ex positieruimte volledig zou kunnen wor den benut voor een nieuwe functie. De ze gedachte is nu van de baan. Rijkswa terstaat vestigt de centrale bediening van een aantal sluizencomplexen in Midden- en Noord-Zeeland in het Tops-' huis. Daarvoor staat de maquette niet in de weg. Hij zal worden opgeknapt, zij het dat er geen water meer in zal lo pen en dammen evenmin nog zullen be wegen. Daarvoor is hij inmiddels te lang buiten bedrijf geweest. Het model van de Deltawerken zal met een glazen plaat worden afgedekt, zodat hij min der makkelijk verstoft en het idee be staat om de sluizen die vanuit het Tops huis zullen worden bediend op de ma quette aan te duiden. Ook een ander onderdeel van de oude Delta Expo blijft in het Topshuis: de gondel van de kabelbaan waarmee de sl uitgaten in de Grevelingen- en de Brou- wersdam zijn gedicht. Dat heeft een praktische reden. Het zou een zeer in grijpend karwei zijn om dit gevaarte uit het gebouw te verwijderen. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat minister Hoogervorst (WD, Volksgezondheid, Welzijn en Sport) uiterlijk op Prinsjesdag een nieuwe verdeelsleutel voor het ambulancevervoer in Neder land presenteert. Daarin moet meer rekening worden gehou den met regio's als Zeeland, waar in het zomerseizoen tijde lijk veel meer mensen verblij ven. De verdeling van geld voor am bulancezorg is nu grotendeels gebaseerd op het aantal inwo ners van een provincie of regio. Dat is onredelijk, vindt een meerderheid van de Kamer. In de nieuwe Wet Ambulancezorg moet Hoogervorst daar iets aan doen. Ook de gereden ritten in de afgelopen jaren zouden moe ten meetellen. De minister liet gisteren weten daar al rekening mee te houden. „Als het gaat om het budget voor Zeeland worden alle ritjes naar dronken jongeren in Renes- se in de zomer nu al meegeteld. Desondanks wilde hij nog wel eens grondig naai' de materie kij ken. Dat was zijn partijgenote Schip pers niet genoeg. Zij kwam met een motie waarin Hoogervorst wordt opgedragen uiterlijk in de begroting van 2007 met een nieuwe verdelingssystematiek te komen, waarin rekening is ge houden met risicofactoren zoals de tijdelijke aanwezigheid van mensen in een gebied, onder meer'vanwege recreatie. PvdA, D66, GroenLinks en SP steunen de VVD. Hoogervorst trok zijn omstre den voorstel voor marktwerking bij de verlening van vergunnin gen voor ambulancevervoer in. Geen enkele Kamerfractie ziet dat zitten. Onbepaalde tijd De minister besloot een amende ment van PvdA, WD en D66 over te nemen. Daarin staat dat regionale ambulancevoorzienin gen een vergunning voor onbe paalde tijd krijgen. Elke twee jaar moet uit een vergelijkend onderzoek blijken of ze goed pre senteren. Is dat bij herhaling niet het geval, dan kunnen ze hun vergunning kwijtraken. VOGELWAARDE - De Partij voor Zeeland pleit voor op richting van een 'pontjesfonds'. Het dagelijks provinciebe stuur moet daar 50.000 euro in stoppen, afkomstig uit de winstuitkering van nutsbedrijf Delta. Met dat fonds kun nen noodlijdende recreatie-veerdiensten worden onder steund, stelt PvZ-fractievoorzitter J. Hageman. Hij wijst erop dat de Stichting Fiets een Rondje met een Pontje, die het tienjarig bestaan viert, met financiële puzzels kampt. Schippers hebben moeite hun veerverbindingen in stand - te houden. Enkele van hen hebben al aangekondigd dit jaar niet meer te kunnen varen. Via het fonds kan daar wat aan gedaan worden, meent de PvZ. Het zou vooral kunnen worden aangewend om een tegenvallend seizoen te overbruggen. KAPELLE - Ongeveer vijftig belangstellenden hebben ge reageerd op een oproep van de Kapelse wethouder J. Her- selman om volgende week - tegen vergoeding - op het NS-station Kapelle-Biezelinge treinreizigers te tellen. De gemeente Kapelle wil de tellingen laten verrichten om haar eis dat het station open moet blijven, kracht bij te zetten. Aanvankelijk wilde Herselman twee dagen laten tellen. Dat worden er drie. Volgens de gemeente hebben op de oproep belangstellenden uit de hele provincie gerea geerd. Inmiddels zijn voor alle drie dagen tellers geregeld. Hierbij is bewust gekozen voor inwoners van Kapelle. Zij krijgen een vergoeding van 8,50 euro per uur. MIDDELBURG - Officier van justitie L. Boogert heeft gis teren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 4-4-jarige inwoner van Sint-Niklaas voor aanranding van een vrouw 200 uur werkstraf en een halfjaar voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De Belg liep op 12 juli vorig jaar naakt in een bos vlakbij Kapellebrug. Op dat moment liet' een vrouw haar hondje uit. De exhibitionist rende de vrouw achterna en pakte haar beet, waarna ze ten val kwamen. De vrouw zette het op een gillen. Tijdens de wor steling vergreep de naaktloper zich aan een van haar bor sten. „Dat was toevallig"j meende de verdachte. De poli tie, die ter plaatse kwam, zette hét bos af. De man werd vlak na het incident aangehouden. De officier vond de on-, tucht bewezen. De rechtbank doet 5 april uitspraak. ANTWERPEN - De Chinese rederij Cosco laat volgende week dinsdag het - naar verluidt - grootste container schip ter wereld, de Cosco Guangzhou, voor het eerst naar Antwerpen komen. Volgens de laatste planning moet het 350,56 meter lange en 42,8 meter brede schip via de Westerschelde op het middaguur in het Deurganckdok arriveren. Woensdag 29 maart gaat het om 10.00 uur te rug over de Westerschelde richting het Verre Oosten. Cos co claimt met de in Zuid-Korea gebouwde Cosco Guang zhou de recordhouder in de containervaart in huis te heb ben, dankzij het laadvermogen van bijna 9500 containers van twintig voet. De MSC Pamela die augustus 2005 voor het eerst Antwerpen aandeed en toen het grootste contai nerschip heette te zijn, kan 9200 standaard-containers vervoeren. De Gudrun Maersk is vooralsnog het langste containerschip dat op de Westerschelde heeft gevaren. De vergunningen moeten voor taan door de minister worden uitgegeven en niet meer door de provincies. In een tegenvoorstel poogden CDA, CU, SGP, LPF en SP de re gie bij de provincies te laten. Bij de stemmingen, dinsdag, geeft de opstelling van GroenLinks de doorslag. Sluit de fractie zich aan bij wat gisteren 'Paars 3' werd ge noemd, dan krijgt de Wet Ambu lancezorg de benodigde meerder heid. Anders zouden de stem men wel eens kunnen staken: 75 tegen 75. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Zeeland moet een 'Rock Roll Highschool' krijgen. Daarnaast is het drin gend gewenst dat in 'een van de grotere gemeenten' binnen de provincie een volwaardig pop centrum komt. Dat zijn de opvallendste punten in het beleidsplan van Poppunt Zeeland. Vice-voorzitter J. Zon- dërvan overhandigt het vanmid dag in Middelburg aan cultuur gedeputeerde H. van Waveren. Plet popplatform is vorig jaar op initiatief van de provincie in het leven geroepen, als opvolger van Stichting Popmuziek Zeeland. Poppunt heeft de eerste maan den van zijn bestaan benut om de koers voor de komende jaren te bepalen. Deze is vastgelegd in het beleidsplan 2006-2008. Het platform heeft een advise rende taak richting provincie en is spreekbuis voor de Zeeuwse popcultuur. Voornaamste com municatiemiddel is de Website die sinds vorige week actief is: www.poppuntzeeland.nl. Een van de doelstellingen voor de komende jaren is het verster ken van de popeducatie. Omdat de Zeeuwse Muziekschool en Toonbeeld te veel worden geas socieerd met klassieke muziek, zou daar een eigen naam aan moeten worden gegeven, die vooralsnog Rock Roll High- school luidt. Het is de bedoeling dat de muziekscholen samen tot een 'satellietorganisatie' komen met een eigen uitstraling. De op leiding zou moeten aansluiten op de Rockacademie in Tilburg. Opnamestudio's Om talenten veel praktijkerva ring op te laten doen, wordt ge probeerd tot een goede afstem ming te komen tussen de Rock Roll Highschool en bestaande initiatieven zoals Kunstbende, Plooikoorts en 2nd Influenz, maar ook met, de poppodia, hore caondernemers, ervaren bands, het voortgezet onderwijs, Mu- ziekpodium Zeeland en opna mestudio's. De situatie van de poppodia in de provincie wordt 'erbarme lijk' genoemd: het aantal is be perkt, ze draaien vaak al jaren op dezelfde vrijwilligers en de programmering is nogal traditio neel. Wat vooral ontbreekt is een echt popcentrum, met een goed podium, volwaardige facili teiten, oefenmogelijkheden en een volwassen organisatie. Het platform gaat er verder op aandringen dat de Zeeuwse ge meenten een popbeleid ontwik kelen. Op dat gebied laten ze het veelal afweten, bijvoorbeeld als het gaat om het ondersteu nen van oefenruimtes. Andere voornemens van Pop punt Zeeland zijn het voortzet ten van de provinciale popcorn-' petitie Zeeuwse Belofte, het hou den van een popconventie (de eerste, 'Pop aan zee' genoemd, is op 21 en 22 april in Vlissingen), het organiseren van een cursus aanbod, het instellen van een netwerk tussen organisaties die met popmuziek te maken heb ben (Popnet), het initiëren van een overleg tussen de diverse po dia en festivals, het jaarlijks uit brengen van een promotie-cd met opnames van vijf Zeeuwse bands (De Schijf van Vijf) en het opzetten van Zeeland Ontpopt,, een tour van bands langs diver se festivals in de provincie. Het platform -mist verder een aansprekend grootschalig pop evenement in Zeeland in de zo mer. Het wil onderzoeken of dat haalbaar is. Overigens is daar in middels Voor een belangrijk deel in voorzien door Concert at Sea, op 8 juli op de Brouwers- dam, met optredens van Blaf, Racoon en Ilse DeLange. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15