PZC Dit kan einde verhaal zijn Er is toekomst voor mosselsector Zeeuwse dagvlinders hadden matig jaar Kampeerboeren optimistisch over mini-campings 'U Automatenhal in Goes krijgt halfjaar respijt weekend diensten Vleermuizen Bruinisse in de ban van verbod op verzaaien Ierse mosselen Reimerswaalse raad praat over mosselsector Kamervragen over uitspraak Zoutelande bol van activiteiten Boekenmarkt in Koudekerke Modelspoor in Ter Reede vrijdag 24 maart 2006 door Harmen van der Werf GOES - Automatenhal Merkur Casino (voorheen Las Vegas) aan de Kreukelmarkt in Goes moet dicht, maar niet direct. Het bedrijf krijgt een halfjaar respijt tot 1 september dit jaar. De Goese burgemeester D. van der Zaag heeft dit besluit geno men na overleg met de eigenaar van Merkur Casino. „Gaat de zaak niet op tijd dicht, dan moet een dwangsom worden betaald die al snel kan oplopen tot 100.000 euro." Tot de latere slui ting van Merkur Casino is beslo ten met het oog op de twaalf werknemers van het bedrijf in Goes. „Zij krijgen zo meer kans elders werk te vinden", aldus Van der Zaag." J. Schipper, bedrijfsleider van de Goese automatenhal, laat in een reactie weten dat hij blij is dat Merkur Casino aan de Kreu kelmarkt niet a la minute dicht moet. Hij blijft het desalniette min zuur vinden dat de Goese vestiging moet verdwijnen. Dat heeft te maken met het be leid van de gemeente Goes voor automatenhallen. Goes wil het aantal beperken tot één vanwe ge het risico van gokverslaving. Bij verkoop van één van de twee hallen zou de vergunning verval len. Merkur Casino nam in 2004 Las Vegas over, waarop de ge meente de vergunning introk. De automatenhal bleef open en Merkur Casino begon een proce dure bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBB), maar verloor. Sluiting dreigde per 1 maart. Dat is dus uitgesteld tot 1 sep tember. Merkur Casino heeft nog vestigingen in Rotterdam, Amsterdam en Hoofddorp. Be drijfsleider Schipper acht de kans niet groot dat Goese mede werkers daarheen willen. „We hebben een foutje gemaakt", er kent hij, „maar de gemeente had er toch ook voor kunnen kie zen ons een laatste waarschu wing te geven." Loontjens Mid delburg, vergunninghouder van straks de enige automatenhal in Goes, is momenteel bezig met de verbouwing van een groot pand op de hoek Zusterstraat-Wijn gaardstraat tot speelhal. zaterdag 24 en zondag 25 maart 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 'T:Ï2 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij densfeestdagen) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rtjllens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Van der Male. vrij. 17.30-ma 8.00 uur: W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118) 581271, Tandartsen Walcheren R. Claessen, Langeviele 47, Middel burg, tel (0118) 650510 Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen, don. 20.00-vrij. 20.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: M, Snoep, tel. (0118) 471140.H. de Pun dert, tel. (0118)471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M. Sinke, tel. (0118) 62045 Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: Mw. A. van der Wolf, A. Gogelweg 14, Vlissingen, tel. (0118) 466548. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelletel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118)612134. Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel. (0118) 612538. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek De Singel, Singel 9, Vlissin gen, tel. (0118)412730. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. BURGH-HAAMSTEDE - De Jeugd Natuur en Vogelwacht gaat zaterdag op zoek naar vleermuizen en stinzenplanten in het Slotbos in Haamstede. De tocht voor de jeugd duurt van 10 tot 12 uur en het vertrekpunt is het hek van het slotbos. door Piet Kleemans BRUINISSE - Het is in Bruinis se het gesprek van de dag. Het verbod op het in de Oosterschel- de verzaaien van Ierse mosse len heeft in het vissersdorp voor onrust gezorgd. De stem ming onder de vissers is neer slachtig en gelaten. Het is de zo veelste bedreiging, en wel een van de ernstigste waar de be drijfstak ooit mee geconfron teerd is. De meeste kotters in zowel de Vissers- als de Vluchthaven lig gen er verlaten bij. Een enke ling is nog aan boord bezig met wat onderhoudswerk, maar de meeste vissers zitten al thuis. Chris Rijkse spuit het dek van de Bru 72 schoon. Hij kreeg het vak met de paple pel ingegoten, zoals de meeste Bruse mosselsvissers. Opa was visser, vader was visser en wat is er dan logischer dan dat je als kleinzoon en zoon ook voor die bedrijfstak kiest? Rijkse werkt zo'n tien jaar in de visserij en zou niet anders meer willen. „Maar ik moet zeggen dat het wel steeds minder leuk wordt. Op den duur wordt het gewoon onmogelijk om je werk te blij ven doen en het zou mij heel erg spijten als ik met dit werk zou moeten stoppen, want ik doe dit gewoon supergraag. Het is een prachtig mooi vak. Mosselvisser André de Ronde, de werkgever van Rijkse, is de laatste om dat te ontkennen. Maar net als Rijkse houdt hij zijn hart vast voor de toekomst van de mosselvisserij. „Dit is de zoveelste stap in de verkeer de richting." Net zoals de meeste andere Bruenaars kan De Ronde zich eigenlijk niet voorstellen dat de mosselvjsserij ooit uit Brui nisse zoü verdwijnen. Maar on mogelijk is het zeker niet, waar schuwt hij. Beperkingen De afgelopen jaren zijn de mos selvisserij steeds meer beper kingen opgelegd. De uitspraak van de Raad van State kan de druppel zijn die de emmer doet overlopen. De Ronde: „Op het wad mag steeds minder en mede daar door is de mosselvisserij in Zeè- land afhankelijk geworden van import van Ierse mosselen. Zon der die import kunnen we een voudig niet meer. Ik krijg het gevoel dat onze strot langzaam maar zeker dichtgeknepen wordt en dat is geen lekker ge voel. Als we voor het najaar niet opnieuw toestemming krij gen voor het zaaien, is het ein de verhaal. Dap gaat deze be drijfstak ten onder. En dan moet je niet denken dat dat niet kan gebeuren, want dat dachten ze ook van de kokkel visserij. En je weet hoe het die bedrijfstak vergaan is." Mócht de Bruse mosselvisserij kopje onder gaan, dan zal een fors aantal bedrijven meege sleurd worden in de val, voor spellen Rijkse en De Ronde. Rijkse: „Het gaat niet alleen om dat rijtje kotters hier. Het gaat ook om mosselhandel, toe leveranciers, en machinefabrie ken." Afhankelijk De Raad van State volgt onder andere de Zeeuwse milieufede ratie (ZMF) in haar bewering dat het zaaien van Ierse mosse len in de Öosterschelde schade lijk is voor het leven in die Öos terschelde. De Ronde gaat de stelling dat de vissers onvol doende rekening houden met het milieu de pet ver te boven. „Het is te gek voor woorden. Wij als mosselvissers zijn af hankelijk van de natuur. Dan zou je toch wel gek zijn als je die natuur schade toe zou bren gen? Nee, ik weet echt absoluut niet wat wij fout doen. Ik weet alleen dat we het tij tegen heb ben." De Ronde is niet het type dat zich gewillig naar de slacht bank laat leiden. Hij heeft zijn hoop gevestigd op wetenschap pelijk onderzoek naar de effec ten van het uitzaaien van Ierse mosselen op de Öosterschelde. „Als dat echt schadelijk zou zijn, hadden we dat naar mijn idee al lang moeten, merken. Ik kan me echt niet voorstellen dat de Öosterschelde er schade van ondervindt. Wat dat be treft blijf ik positief denken." Mosselvisser Chris Rijkse (link) en zijn baas André de Ronde houden hun hart vast voor de toekomst van de mosselvisserij: „Dit is de zoveelste stap in de verkeerde richting." foto Marijke Folkertsma Werken in harmonie met natuur levert meer werk op door Rinus Antonisse GOES - Ze zijn er niet ver baasd over. De natuurbescher ming kan zich de commotie over het (voorlopige) importver bod van Ierse mossels voorstel len. Nochtans zijn ze blij met de uitspraak van de Raad van State, want vreemde mossels vormen nu eenmaal een bedrei ging van de natuur in de Zeeuwse deltawateren, in het bijzonder de Öosterschelde. Uitheemse dieren zijn vooral in de kustwateren een ernstige be dreiging voor de verscheiden heid aan inheemse soorten. De nadelige gevolgen voor onder meer het bodemleven door de komst van de Japanse oesters, tonen dit duidelijk aan, stellen Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en Vogelbescherming Nederland. Gijs van Zonneveld, hoofd groe ne ruimte van de ZMF, beseft dat er wel wat uit te leggen valt aan de 'doorsnee-Zeeuw', voor wie kweek, verwerking en handel in de schaal- en schelp dieren - met Yerseke als cen trum - er net zo vanzelfspre kend bijhoren als eb en vloed. Hij onderstreept dat de natuur bescherming gewoon haar werk doet. Kritiek moet bij het ministerie worden gedepo neerd. Is de natuurbeweging erop uit de Zeeuwse schaal- en schelp diersector (productie, verwer king, handel) om zeep te hel penEerst de kokkels, nu de Van Zonneveld: „Absoluut niet. We willen zeker geen eind maken aan de mosselsector. Er is toekomst voor een sector die in harmonie met de natuur mos sels kweekt en daarmee ook de werkgelegenheid veilig kan stellen. We hebben zowel de provincie, die nu aan de weg timmert met het Visserij Initia tief Zeeland, als de mosselsec tor aangeboden om te praten over de manier waarop de ook door de minister van LNV ver langde verduurzaming vorm ge geven kan worden. Onze stel ling is daarbij dat een sector die produceert met aandacht voor de natuur, die gebruik maakt van eigen gekweekt mos selzaad en die nieuwe technie ken ontwikkelt, meer werkgele genheid oplevert." Waarom wel tegen import van Ierse mosselen en niet tegen die uit andere landen, zoals Noor wegen, Italië, Griekenland? KRUININGEN - Op initiatief van de ChristenUnie voert de gemeenteraad van Reimers- waal dinsdag een interpellatie debat over de ontstane situatie in de mosselsector. De Raad van State heeft be paald dat mosselvissers geen Ierse mosselen meer mogen uit zaaien in de Öosterschelde. De partij wil dat dè raad nadenkt over hoe de sector gesteund kan worden. Ook de subsidie die de gemeente Reimerswaal aan de Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF) geeft - 1100 euro per jaar - mag wat de CU betreft ter discussie worden gesteld. De ZMF was één van de par tijen die bezwaar aantekende tegen de vergunning voor het verzaaien van de mosselen. „Er is een groot verschil tussen import en uitzaaien. De ZMF heeft geen mening over de im port van mossels. Als het loont om mossels uit Griekenland te halen, moet de sector dat voor al doen. Die import helpt de in frastructuur van verwerkende bedrijven van Yerseke draaien de te houden en dat is een goe de zaak. De commotie ontstaat nu over het verzaaien van mos sels uit gebieden met een ande re natuur dan de Öosterschel de. Zo'n activiteit kan onze ei gen en hooggewaardeerde Oos- terschelde-natuur gaan' ver dringen. Dat is in strijd met al le afspraken die onze bestuur ders nationaal en internatio naal gemaakt hebben. De aan dacht richt zich' op Ierse mos sels omdat daarvoor nu vergun ningen zijn aangevraagd." Waarom geen bezwaar tegen het in containers met Ooster- scheldewater (dat wordt terug gevoerd naar de zeearm) verwa teren van Ierse mossels? „Dat is een probleem. Het pro ceswater wordt nu vaak in de Öosterschelde geloosd en ik ge loof niet dat alle vergunningen daarvoor op orde zijn. De ver gunningen vermelden dat de schelpdiertarra afkomstig moet zijn van het kweken en verwerken van schelpdieren af komstig uit de Nederlandse kustwateren en estuaria. Er wordt dus eenvoudigweg voor bijgegaan aan de huidige om standigheden waarbij ook schelpdieren uit uitheemse wa teren worden verwerkt. Dit is dus vooral een zaak van hand having. We hadden hier ook een punt van kunnen maken, maar hebben dat niet gedaan." Zijn de bezwaren niet te eenzij dig tegen de Zeeuwse mossel- boeren gericht? En zijn ze wel terecht? In die zin, dat op het Duitse wad wel Iers mossel zaad mag worden gedepo neerd, dat vervolgens door mos selkwekers wordt opgevist en alsnog op de kweekpercelen in de Öosterschelde wordt uitge zet. „Wij richten ons op twee za ken. De zorg voor natuur en mi lieu een plaats geven bij andere partijen. We gaan daarbij het gesprek aan om te zien of we sa men tot initiatieven kunnen ko men die de kwaliteit van na tuur en milieu vergroten. Die gesprekken voeren we ook heel nadrukkelijk met de mosselsec tor. Daarnaast richten wij ons op het beleid van de overheid. Die verleent voor allerlei activi teiten vergunningen. Deze ver gunningen houden wij tegen het licht om te zien of er vol doende rekening wordt gehou den met natuur en milieu. We richten ons daarbij zeker niet alleen op de mosselboeren." Nederland lijkt wel steeds het braafste jongetje van de klas. „Het is een groot probleem dat .er binnen Europa wel gezamen lijke afspraken worden ge maakt over natuurbescher ming, terwijl de lidstaten daar af en toe toch een eigen invul ling aan gegeven. Dit steekt ons en doet afbreuk aan de ef fectiviteit. Maar hierbij geldt wel: het feit dat Duitsland in de sloot springt betekent niet dat wij dat ook moeten doen. Wij moeten ervoor zorgen dat Duitsland zijn natuur op de juiste manier beschermt. De na tuurbescherming zet zich daar ook voorin." Is het geen achterhoedege vecht, aangezien er via alleiiei andere kanalen, zoals ballast- water of klimaatsverandering ook exoten worden binnenge voerd? „De aanpak van ballastwater is een probleem. Dat wordt door de betrokken partijen er kend. Er is daarom een beleids lijn opgesteld. Volgens dat be leid moet het water worden in genomen midden op zee. Daar mee wordt de kans op het op zuigen van exoten die elders tot problemen kunnen leiden, erg gereduceerd. Dat neemt niet weg dat ook hier voldoen de aandacht voor moet blijven. Je moet je realiseren dat er een groot verschil is tussen ballast water en het zoveel mogelijk le vend overbrengen van tonnen kweekmateriaal. De kans dat daarbij uitheemse soorten wor den meegevoerd is veel en veel groter." DEN HAAG - ChristenUnie, SGP en CDA hebben gisteren minis ter Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) ge vraagd in een brief te reageren op het besluit van de Raad van Sta te om het inzaaien van Ierse mosselen in de Öosterschelde te ver bieden. Namens de drie fracties vroeg CU-Kamerlid Slob of Veerman wil aangeven wat hij van het besluit vindt en hoe hij de consequen ties inschat. Slob sluit niet uit dat 10.000 banen in het geding zijn. door Rinus Antonisse OOST-SOUBURG - Voor de dagvlinders in Zeeland was 2005 een matig jaar. Ten opzich te van topjaar 2003 werden on geveer 30 procent minder vlin ders waargenomen. A. Baaijens van de Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland leidt dit af uit de gegevens van het netwerk vlindertuinen. Dat netwerk omvat circa vijftig waarneempunten waar vrijwilli gers bijhouden welke en hoeveel vlinders worden waargenomen. Als gewoonlijk zijn er enkele soorten die het opmerkelijk goed doen, en andere die het juist minder doen. „Dat is elk jaar wisselend en onvoorspel baar", aldus Baaijens in De Zeeuwse Prikkebeen, het blad van de Vlinder- en Libellen- werkgroep. In het algemeen was 2005 voor geen enkele vlindersoort een echt goed jaar, constateert Baai jens. Bruin blauwtje, kleine vuurvlinder en citroenvlinder la ten over de afgelopen jaren wel een gunstige lijn zien. De kleine parelmoervlinder (vooral op Schouwen) en oranjetipje deden het ook niet slecht. Koolwitje Het kleine koolwitje was, over het hele seizoen gerekend, ook vorig jaar weer de meest waarge nomen soort (bijna 2600 waarne mingen). Dat wordt beïnvloed door het feit dat per seizoen meerdere generaties koolwitjes uitvliegen. Op de tweede plaats staat de atalanta (2346 waarne mingen) en derde is het groot koolwitje (1265). Het bont zandoogje zat ietwat in de min en het oranje zandoog je deed het fors minder) Baai jens noemt de verdubbeling van de aantallen van het boom blauwtje opvallend. Door de komst van meer bos in de provin cie, wordt het oranjetipje steeds algemener. De koninginnepage staat nog op de Rode Lijst van bedreigde soorten, maar is zich aan het herstellen: de vlinder wordt in Zeeland en ook elders in Nederland, steeds vaker ge- De kleine vos en argus vlinder la ten de laatste vier jaar een voort durend dalende lijn zien. Voor het landkaartje en groot dikkop- je was 2005 het slechtste jaar sinds 2002. „Een zorgelijke ont wikkeling", stelt Baaijens. De distelvlinder en argusvlin der, beide trekvlinders die niet hier overwinteren, zijn vorig jaar duidelijk minder gezien. Of ze naar ons land komen is sterk afhankelijk van de weersomstan digheden in hun thuisgebieden Zuid-Europa en Noord-Afrika! De atalanta is ook een trekvlin- der, maar het vermoeden t staat dat de soort in kleine aa.. tallen als vlinder toch in ons land kan overwinteren. De vijftig waarneempunten zijn tuinen van enthousiaste vlinder aars. Daarin zijn zeldzame soor ten, als eikepage en geelspriet- dikkopje, nauwelijks te ver wachten. Eikepages zijn ncu eens in de buurt van Dishoek te vinden, geelsprietdikkopjes in de Kop van Schouwen. ZOUTELANDE - Zoutelande Actief houdt in april allerlei ac tiviteiten in het centrum van het dorp. Op zaterdag 8 april staat van 13.00 tot 17.00 uur in de Langst raat een spelenkermis met een springkussen en spelletjes voor kinderen. Een week later, op za terdag 15 april, wordt op dezelf de tijden geknutseld met als the ma Pasen. Kinderen kunnen worden geschminkt, de paas haas komt' langs en er zijn eie ren te zoeken. Op paasmaandag 17 april zijn tussen 11.00 en 16.00 uur vlie gerdemonstraties op de dijk in het centrum van Zoutelande. Op het Pleintje Koets is van 13.00 tot 17.00 uur de paashaas gere serveerd; hij deelt eieren uit. De Nacht van Zoutelande speelt zich vrijdag 28 april af in een tent aan de Langstraat en op za terdag 29 april is het centrum vol van activiteiten voor Konin- ginnedag. door Piet Kleemans ELLEMEET - De afdeling Schouwen-Duiveland van de Vereniging van Kampeerboeren VeKaBo is optimistisch over de toekomst. Uitbreiding van vijf tien naar vijfentwintig plaatsen op mini-campings is en blijft de inzet. De VeKaBo heeft goede hoop dat dat op Schouwen-Dui veland gaat lukken. Zodra de afschaffing van de Wet op de Openlucht Recreatie (WOR) een feit is krijgen de mi ni-campings meer lucht, maar dat gebeurt pas per 1 januari 2008. Voorlopig, weet voorzitter A. Smits van de eilandelijke Ve KaBo, moeten de kampeerboe ren op het eiland het daarom nog met maximaal vijftien plaat sen doen. De gemeente Schou wen-Duiveland waagt zich voor uitlopend op de afschaffing van de WOR niet aan verruiming tot 25 plaatsen: Dat vraagt de VeKa Bo ook bewust niet. „We moe ten reëel blijven", aldus Smits. „De kans is te groot dat als de gemeente ons nu al meer ruimte zou geven, ze terug gefloten zou worden. Maar voor zover ik het nu kan inschatten staat de ge meente redelijk positief tegen over uitbreiding naar 25 plaat sen." De Schouwen-Duivelandse Ve KaBo bracht de lang gekoester de wens voor uitbreiding eerder in een reactie op het bestem mingsplan buitengebied nog eens extra onder de aandacht van het gemeentebestuur. En dat zal men, schetst Smit de Ve- KaBo-strategie, tot 1 januari ook blijven doen. „We willen on ze tijd nuttig besteden en zor gen dat we als kampeerboeren zo snel mogelijk na 1 januari 2008 aan de slag kunnen. We moeten de tijd gebruiken om ab solute duidelijkheid te krijgen over wat onze mogelijkheden worden en welke verplichtingen daar tegenover staan." Verevening Tegenover de mogelijkheid tot uitbreiding van het aantal stand plaatsen staat hoogstwaarschijn lijk het principe van verevening. Een kampeerboer met ambitie om groter te groeien dient voor extra natuur te zorgen. Bijvoor beeld in de vorm van een kikker- poel of iets dergelijks. „Je moet behoorlijk investeren, Maar de kampeerboeren die willen uit breiden hebben dat er ook wel voor over." De angst van belan genbehartiger van recreatiebe- drijven Recron dat mini-cam pings uit gaan groeien tot maxi-campings is volgens Smits ongegrond. „Het is juist de klein schaligheid die mini-campings onderscheidt van de rest, Dat moeten,We vooral zo houden." Smits verwacht dat als de mi ni-campings op Schouwen-Dui veland meer lucht krijgen, onge veer eenderde van de kampeer boeren gebruik, zal maken van die mogelijkheid. „Dus feitelijk praat je ook maar over een heel beperkte uitbreiding van het. aantal plaatsen," KOUDEKERKE - In het Blau we Hof in Koudekerke is zater dag 1 en zondag 2 april voor de twaalfde keer een overdekte boe kenmarkt. In de historische boerderij zijn veel boeken over Zeeland te koop, maar ook maritieme boe ken, geschiedenisboeken, kunst boeken, antiekboeken, romans en detectives. De landbouw- schuur, waar de markt wordt ge houden, is open van 11.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. De boerderij is te vinden aan de Breeweg 11 in Koudekerke. VLISSINGEN - De Modelspoor vereniging Zeeland (MSVZ) pre senteert zich zaterdag en zon dag in het nieuwe atrium in zorgcentrum Ter Reede in Vlis singen. Dat gebeurt tijdens de landelij ke modelspoordagen. Er zullen verschillende modelspoorbanen te zien zijn en locomotieven. Een 'treinendokter' houdt spreekuur om reparaties uit te voeren. Openingstijden op beide dagen zijn van 10.00 tot 17,00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 14