Hosselbranche krijgt forse klap 1Urn ifncontinente vrouw verplicht met de bus PZC Nederlanders willen ouders niet in huis Moslima moet in uniform Kamer eist reparatie inkomen WAO'ers Wassen lichamen worden als nieuw 'erbod op Iers zaad in Oosterschelde Blafgeluid als bel leidt tot aanslag PSV treft Ajax in finale van bekertoernooi 21 Conciërge onmisbaar op school Veuchelen verrast vedetten Minister wil deuren van Soestdijk open UTRECHT - Een restaurateur werkt aan een torso. Het Universitair Medisch Centrum en het Uni versiteitsmuseum in Utrecht laten een collectie wassen lichaamsdelen opknappen. De beelden wer den in 1820 gemaakt om medicijnenstudenten te leren hoe het menselijk lichaam er vanbinnen uit ziet. Naast de Utrechtse zijn in Europa nog maar twee van dergelijke collecties bekend. Vanaf 22 juni zijn de gerestaureerde beelden te zien in het Universiteitsmuseum. foto Jaco Klamer/GPD De Lords stellen in het vonnis dat de school bij zonder veel moeite had gedaan om een uniform- beleid te bedenken dat rekening hield met het moslimgeloof. De problemen met de zeventienjarige Begum waren begonnen toen ze een zogenoemde jilbab wilde gaan dragen. Begum werd tijdens het pro ces bijgestaan door Cherie Booth, de echtgeno te van premier Tony Blair. foto Dylan Martinez/RTR LONDEN - De Britse Denbigh High School mag een moslimleerlinge toch verplichten het schooluniform te dragen in plaats van haar tra ditionele moslimgewaad. Dat bleek gisteren uit een uitspraak van vijf rechters van het House of Lords, de hoogste Britse rechterlijke instan tie. Vorig jaar hadden rechters bepaald dat Den bigh High School in Luton moest gedogen dat de leerlinge Shabina Begum in haar traditione le lange gewaad en hoofddoek de lessen volgde. ^rHarmen van der Werf pen HAAG - De Zeeuwse cosselsector heeft gisteren Kii gevoelige klap moeten ■jcasseren. De Raad van 1 'i siate heeft het verzaaien I® Ierse mosselen in de Werschelde vanaf aan- jaande zaterdag verboden. D' Jij gebrek aan Nederlandse iioductie is de sector steeds neer aangewezen op import- siosselen. 'fezaak tegen het inbrengen uil Ierse mosselen en ook oes- as in de Oosterschelde was agespannen door de Zeeuwse ir' OLDENZAAL - Hettie Bruin- IjtsuitOldenzaal heeft een blaf- Me deurbel. Een blikken geluid, maar reden genoeg voor de inspecteur van hondenbelasting te veronder stellen dat er een hond in huis En dus kreeg Bruintjes een aanslag voor de hondenbelas- ling op de mat. Na veel vijven en zessen werd de aangifte toch maarverscheurd. GPD Milieufederatie, Vogelbescher ming en stichting De Faunabe scherming, Volgens die organisa ties is niet aangetoond dat Ierse mosselen geen risico's meebren gen voor het Oosterschelde-mi- lieu. Vreemde organismen zou den mee kunnen komen. In het verleden heeft de Raad van State enkele keren deze be zwaren afgewezen, maar in een definitief vonnis nam het Haag se college die gisteren over. De Raad van State baseerde zich op standpunten van deskundigen, onder meer van het Expertise centrum van het ministerie van Landbouw, en voor het eerst is er rekening mee gehouden dat de Europese Habitatrichtlijn in acht moet worden genomen bij de toekenning van een vergun ning voor het uitzaaien van Ier se mosselen en oesters in de Oos terschelde. Uitgebreid onder zoek naar de risico's is eerst no dig, voordat een vergunning kan worden verleend, heeft het Euro pees Hof in Luxemburg eerder geoordeeld in een zaak over me chanische kokkelvisserij. Vertegenwoordigers van han delsbedrijven in mosselen in Yer- selce reageerden verbijsterd op de uitspraak van de Raad van State. Zij vrezen dat de Zeeuw se mosselsector "kopje onder gaat als er geen vergunning meer wordt gegeven. Vorig jaar was de handel voor meer dan de helft van de productie afhanke lijk van import uit het buiten land, met name uit Ierland. „Zonder die mosselen kunnen we niet", aldus H. Lacor van De Roem van Yerseke. „Yerseke ver liest anders zijn rol als handels centrum. Dat zou funest zijn voor de werkgelegenheid." La cor sprak over drieduizend di recte banen in de hele bedrijfs tak, van mosselkweek tot en met vrachtwagenbedrijven. Helemaal onverwacht kwam de uitspraak niet. De vereniging van importeurs van schelpdie ren heeft er rekening mee gehou den en is met de Nederlandse, Ierse en Britse overheid druk be zig met het uitgebreide risico- onderzoek waarop de Raad van State aandringt. „Het ministe rie van Landbouw had negen jaar geleden dat onderzoek al moeten doen", oordeelde impor teur J, Diflgemanse. „Wij drei gen er nu de dupe van te worden dat Den Haag dit onderwerp zo heeft laten sloffen." Hij gaat er van uit dat het onderzoek - dat in juli klaar moet zijn - laat zien dat er niets aan de hand is met cle import van Ierse mosselen. „Voordat het ministerie in 1997 voor het eerst een verbod afko- digde, zijn er al tientallen jaren Ierse mosselen ingevoerd. pagina 13 sector geeft het niet zomaar op door Annet van Eenennaam DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer eist dat minister Hoogervorst (Volksge zondheid) binnenkort duidelijk maakt hoe hij de achteruitgang in inkomens van enkele honderd duizenden WAO'ers, wezen en weduwen gaat repareren. De Tweede Kamer kwam daarover gisteren in een spoeddebat bij een. De groep, hoofdzakelijk volle dig arbeidsongeschikten, is er volgens CDA, PvdA, SGP en SP door de invoering van het nieu we ziektekostenstelsel onaan vaardbaar op achteruitgegaan. De Kamer heeft Hoogervorst al in december gevraagd met een oplossing te komen. De minister heeft er pas kortge leden op geantwoord en gezegd dat het technisch niet kan. De fracties geloven daar weinig van. Volgens de SGP moet Hoo gervorst bovendien maar iets an ders verzinnen om het verlies aan inkomen van de groep te re pareren. De minister gaat proberen de Kamer eind april een antwoord te geven. Het debat verliep in een aange brande sfeer. Veel Tweede Ka merleden denken dat Hooger vorst simpelweg geen zin heeft zich te verdiepen in de proble men van de speciale groep. Maar volgens de Kamerleden moet hij nou eenmaal doen wat een meerderheid van, de Kamer hem opdraagt. Plet kabinet presenteert in april ook een eindonderzoek naar de inkomensgevolgen van het nieu we ziektekostenstelsel. De regering heeft eerder toege zegd haar portemonnee te trek ken als blijkt dat groepen bur gers onaanvaardbaar in hun in komen worden getroffen door de invoering van het nieuwe ver zekeringsstelsel. ANP aargang no. 70 tödérdag 23 maart 2006 „nummer 1,25 -• ioorJan Reijnders HIDDELBURG - Hevige incon tinentie is niet per se een gegron- ilereden om collectief patiënten- moer te weigeren. Dat heeft ie hoogste rechter bepaald in een geschil tussen een Zeeuwse ïïouw en de zorgverlener. Deineen revalidatiecentrum in Goes ondergebrachte vrouw moet vaak plassen en heeft rug- klachten. Zij verzocht de zorg- verlemngsinstelling om het haar toegewezen openbaar vervoer te i vervangen door een vergoeding voor gebruik van een eigen au to, Daarin zou ze aanzienlijk neer privacy genieten. Een arts onderzocht de vrouw ai concludeerde dat eigen ver- AMSTERDAM - De finale van (k Gatorade Cup gaat op 7 mei lussen PSV en Ajax. Beide ploe- §en plaatsten zich gisteravond 1 "jet de nodige moeite voor de eindstrijd van het nationale be kertoernooi. PSV rekende pas in de verlen ing af met AZ en hield daar- rnee zicht op de dubbel. De kop- l°per in de eredivisie, die de ti tel voor het grijpen heeft, kwam in de eerste helft van de verlen ing via de Belg Simons op voor- sprong. Topscorer Farfan beslis te het duel vlak voor tijd defini tief: 2-0. ^tegenstander van PSV leek kjige tijd Roda JC te worden. De Limburgse formatie leidde wde Arena tegen Ajax tot ver i" de blessuretijd met 1-0. Ter- ^jl de laatste seconden wegtik - len> zorgde Klaas J an Huntelaar fflet een knappe omhaal alsnog J'oor de gelijkmaker. i verlenging maakte Ajax vervolgens eenvoudig het ver- schil, Via twee treffers van inval- Jö'Babel en nog één van Iiunte- *aai' plaatste de ploeg van trai- ®er Danny Blind zich voor de fi nale: p}i. Pagina 17 r 0 late ontsnapping Ajax VANDAAG IN DE PZC Poetsbeurt voor huis en geest 'Tweedehands floreert •Het veilige huis Kleur bekennen over schilderen Scheepsbouw bedolven onder orders Veel conciërges blijken op basisscholen bijna onmisbaar; toch worden er het komende jaar duizenden wegbezui- nigcl, vrezen de onder wijs vakbonden. De gemeenten wil len vaak van de conciërges af, omdat die een ID-baan (In- en Doorstroombaan) hebben. En die banen zijn als gevolg van gewijzigde regelgeving te duur ril K" geworden. 1 v<,A; Frederik Veuchelen heeft gisteren de vedetten van het in ternationale wielerpeloton verrast in Dwars door Vlaan deren. In de Belgische semi-klassieker rondde de 27-jari- ge Belg een vlucht van bijna 190 kilometer succesvol af. Veuchelen schudde in de slotfase medevluchter David Boucher af en hield in Waregem slechts enkele tellen over op een grote jagende groep. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 16, 17 en 19; Economie: 21, 22, 23 en 25 voer voor haai' weliswaar 'plezie riger' is, maar niet strikt me disch noodzakelijk. „De vrouw houdt bovendien rekening met haar aandrang", overweegt de arts. De rechtbank in Middelburg stelde de vrouw echter in het ge lijk. „Collectief vervoer is geen adequate oplossing voor haar vervoersprobleem", vond de rechtbank. In hoger beroep geeft de hoogste rechter in sociale zekerheidsge schillen haar echter weer onge lijk. „Omdat het in de regel om vrij korte afstanden in de directe woonomgeving gaat, behoeft de incontinentie geen beletsel te zijn voor gebruikmaking van het collectief vervoer." De rech ter vindt dat de vrouw bij reizen over korte afstanden gebruik kan maken van 'adequaat incon- tinentiemateriaal (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig roeslemming yoor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Cd per maand mei automatische incasso 20,55)". Cd per kwartaal met automatische incasso 59,75)*. Cl per jaar met automatische incasso (€229,20)* met gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland |zonen droog. Een matige ooste- iijto!zuidoostelijke wind en maxima ^„aiograde". i (postlbankrekeningnummer: i Kijk op www.prc.nl/abonneren, bel gratis I 0800 0231231 of stuur deze bon naar: i P2C, afdeling lezersservice i Antwoordnummer 7 f3.1160 WB Goes door Gert van Harskamp DEN HAAG - Nederlanders zijn nauwelijks bereid om wonen en zorg te combineren. Hoewel steeds meer woningcorporaties kangoeroewoningen bouwen, is de interesse voor deze tweegene- ratiewoningen onder één dak ui terst klein. De strakke regelgeving omtrent kangoeroewonen, waar de hulp behoevende op de benedenwo ning 'woont en de zorgverlener op de bovenverdieping, schrikt velen af. Zo moeten na het weg vallen van één van de bewoners ook de overige huisgenoten snel op zoek naar nieuwe woonruim te. Daarnaast is het omvormen van een reguliere woning tot een kangoeroewoning aan strikte re gels gebonden. Zo moeten de hulpbehoevende en de zorgverle ner een relatie hebben, familie band of aantoonbare vrienden. Gemeenten zijn dan ook huive rig om bouwvergunningen te verlenen voor aanpassing van de woning tot kangoeroewo ning. De angst voor misbruik is DEN HAAG - Minister Dekker onderzoekt de mogelijkheid om paleis Soestdijk voor enige tijd open te stellen voor het publiek. Het paleis staat sinds het overlij den van koningin Juliana en prins Bernhard in 2004 leeg. Het kabinet vindt dat Soestdijk als nationaal monument een pas sende bestemming moet krijgen. In afwachting van een besluit wil Dekker iedereen een kans ge ven eens binnen te kijken. Ze moet daarvoor echter geld krij gen van haar collega's. Een be sluit over openstelling van Soest dijk is dan ook nog niet geno men, zo benadrukte een woord voerder van de Rijksgebouwen dienst gisteren. GPD groot onder bestuurders. Ambte naren en bestuurders vrezen dat wanneer een huis is aangepast, de bewoners na het overlijden van de zorgbehoevende de aan bouw verhuren aan huurders die alleen op zoek zijn naar goedkope Woonruimte. Veel huiseigenaren beginnen dan ook niet aan het ombouwen van hun woning. „Ik weet niet of dat soort mis bruik een probleem is", zegt Wofgang Verraes van het Bel gische YBH, dat veel kangoeroe woningen ontwerpt. „Dat soort huurders zijn over het algemeen mensen die te weinig geld heb ben om op de reguliere woning markt terecht te kunnen. Dus zij zorgen niet voor oneerlijke concurrentie in de vraag naar woningen." België Mede door de soepeler regelge ving is kangoeroewonen in Bel gië al volop ingeburgerd. Door cle drang naar meer arbeidsparti cipatie, goedkopere mantelzorg en meer betaalbare kinderop vang wordt verwacht dat ook de Nederlandse politiek de regels voor dit type zorgwoningen ver soepelt. Het CDA pleit al langer voor de bouw van driegeneratie- woningen, met ouders, kinderen en kleinkinderen onder één dak. Ook de SP heeft met haar zoge heten Kant-woningen (naar Ka merlid Agnes Kant) de bouw van extra aanleunwoningen voor ouderen- of jongerenhuis vesting voorgesteld. GPD pagina 4 kangoeroehuis komt niet van de grond mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1