PZC Plan Spuikom afgeketst tims&m Partijen moeten opnieuw overleggen Parade Verkeerstest om geheugen op te frissen de Coalitie schrikt niet van uitslag enquête Onderzoek naar imago Zierikzees stadhuismuseum Vlissingen kiest liever voor Scheldekwartier Van der Zaag sluit internetdebat Cinecity breidt voorlopig niet uit Politie zoekt getuigen mishandeling Lofzang „lu.aie: 0113-315649 *£dactie@pzc.nl «DUS 31,4460 AA Goes Muertentie-exploitatie. fnrri en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ïws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 21 maart 2006 editie Walcheren Autodieven slaan t0e bij begin toeristenseizoen MIDDELBURG - Nu de toeris- (en Weer naar Zeeland komen, druppelen ook de eerste meldin gen van woninginbraken waar bij auto's worden gestolen bij de politie binnen. Het is alweer een paar jaar een trend in Zeeland. Inbreken om autosleutels te bemachtigen en er vervolgens met de - vaak du re - auto voor de deur vandoor tegaan. De auto's die worden ge stolen zijn meestal groot, en van Duits fabrikaat. Ook de slachtof fers zijn vaak Duitsers. Vooral in vakantieparken wordt deze inbraaktactiek vaak toege past. Indenacht van zaterdag op zon dag werden in Zeeland vijf per sonenauto's gestolen na inbra ken. Bij inbraken in vakantie huizen in Kamperland, Brou wershaven en Domburg werden twee BMW's en een Mercedes buitgemaakt. De BMW die gesto len werd in het vakantiepark Breezand II in Vrouwenpolder is zondagmiddag teruggevonden iiiBurgh-Haamstede. In de afgelopen jaren is een aan tal mensen veroordeeld voor der gelijke inbraken in Zeeland, maar.gestopt is het nog niet. Vol gens politiewoordvoerder J. van Mourick is preventie de beste manier om dit soort inbraken te voorkomen. „Mensen maken het inbrekers te makkelijk. Ze moe ten autosleutels en papieren op een veilige plek opbergen." „Heel veel mensen laten hun sleutels in hun jaszak zitten, of ze laten ze zichtbaar in de hal op een tafel liggen. Mensen die op vakantie zijn, zijn minder alert, ze letten minder op htm spullen. Ze zijn kwetsbaar, voor al als ze net zijn aangekomen. Als het vakantieseizoen begint, krijgen we dit soort meldingen meteen weer binnen. Z1ERIKZEE - Inwoners van Scliouwen-Duiveland mogen meepraten over de (herinrich ting van het stadhuismuseum in Zierikzee. Eilandbreed wordt een enquête uitgezet, waaruit duidelijk moet worden wat de bevolking van het museum vindt en hoe ze het zelf zouden doen, legt initiatiefneemster P. Stoel uit. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Als de gemeen te toch moet kiezen tussen bouw plannen, kiest zij liever voor het Scheldekwartier dan de Spui kom. De tekeningen zijn voor in elk geval tien jaar in de vries kist verdwenen. Het geld ook. Al een tijdje waarschuwt de ge meenteraad: het'college van Vlis singen heeft meer ambities dan geld voor de stad. Zo zijn er de bouwplannen voor het Midden gebied, de Fonteyne, het Bunker terrein, Souburg-Noord, het Edi- songebied, de herinrichting van het Bellamypark, niet te verge ten het Scheldekwartier, en de Spuikom, waar al meer dan tien jaar over gepraat wordt. Er is zelfs getekend, ontworpen, gesproken over een woonboule vard. Het plan met de drie toren tjes voor de kleine Spuikom ach ter de Badhuisstraat verdween al eerder van het toneel. Dat ge beurt nu ook met de grote Spui kom tegenover Cinecity. De gemeente moest kiezen, ver klaart wethouder T. Verhage (PvdA). „We hebben alle plan nen eens naast elkaar gelegd. Toen bleek dat veel huizen van hetzelfde type op hetzelfde mo ment op de markt zouden ko men. We ontdekten dat in zowel de Spuikom als Scheldekwar tier veel gestapelde huizen tege lijkertijd worden opgeleverd." Dat kan de markt nooit aan, re kende de gemeente. „Er moeten ook kopers en huurders zijn. We willen niet bouwen voor leeg stand. Plet gaat dubbelop. Zo worden we concurrent van onze eigen plannep. Terwijl het Schel dekwartier onze prioriteit heeft. Daarom schuiven we ook de gro te Spuikom op, voor in ieder ge val tien jaar. We praten er inder daad _al lang over, maar in het begin was het Scheldekwartier ook nog geen onderwerp." Maar het heeft niet allemaal te maken met de ontwikkeling van het KSG-terrein. Er zijn ook de zwakke schakels. „Daar willen we alvast rekening mee houden. De dijkversterking' gaat ook de boulevard en het Nollebos aan. We willen wachten tot we weten wat de provincie gaat doen." De gemeente is in feite nooit ver der gekomen dan praten en een presentatie van schetsen in Cine city. Maar daar is ook al geld in gaan zitten.'Hoeveel, kan de wet houder niet zeggen. Wel dat een budget is gereserveerd voor alle noodzakelijke werkzaamheden, week worden zeven tienhonderd vragenformulieren verspreid over de kernen. Wan neer minimaal een kwart inge vuld terugkomt, is de enquête re presentatief, vertelt Stoel. Ze doet het imago-onderzoek als af studeerscriptie van haar studie communicatie aan de Hoge school Zeeland. 22-jarige studente uit gh.-Haamstede werkt als communicatiemedewerkster bij de gemeente Schouwen-Duive- land, In 2009 moeten de collecties van het staclhuismuseum en het Ma ritiem Museum zijn samenge voegd in het voormalige stad-, huiscomplex aan de Meelstraat. Om die nieuwe opzet ook aan trekkelijk te maken voor bezoe- hers, is inzicht nodig in de ver wachtingen en wensen van die doelgroep. Stoel: „De collectie laat hoofdzakelijk de geschiede nis van Zierikzee en omstreken z'en. Dan moet je de mensen die het dichtst bij zijn betrokken ook de kans geven te zeggen hoe dat aanbod het beste kan wor den gepresenteerd." (Advertentie) Medewerker Jaap Luke (links) van de verkeersveiligheidsorganisatie 3VO neemt cursist Joop Ham een reactietest af. door Wendy de Jong VLISSINGEN - „Je doet het niet beter, maar ook niet slechter dan de doorsnee bestuurder", zegt rijinstructeur John de Waard tegen leerling Wietse van der Werf. Gisteren kregen zestig vijftigplus sers in Open Hof in Vlissingen een op friscursus verkeer. Deze zogenoemde Broem-test staat voor Breed Overleg Ouderen en Mobili teit en is een initiatief van 3VO, ANWB en Bovag. Doel van de opfriscursus is ouderen zekerder maken in het verkeer zodat ze langer blijven autorijden. De cursisten deden een halve dag mee aan een theoriecursus, een rij vaardigheids test in hun eigen auto en oefeningen om de spieren soepel te houden. Daarnaast werd bij de deelnemers een oog- en reac tietest afgenomen. Volgens Henk Assink van 3VO doen de meeste vijftigplussers mee om uit te vin den waar ze staan als automobilist. Zo ook Van der Werf: „Mijn vrouw en ik doen mee om uit te vinden wat we nog weten en om onze geheugens op te fris sen."! De workshop theorie is toegespitst op de actuele regels. Cursist Joop Ham: „Ik vrees het meest voor de theorietest om dat sommige regels in de loop der jaren veranderd zijn." Na afloop van een rit onder begeleiding van een rijinstructeur krijgen cursisten tips en adviezen mee om hun rijgedrag te verbeteren. Harder John de Waard vertelt Wietse van der Werf dat hij zijn gordel op tijd moet om doen en dat hij op de snelweg harder moet rijden dan 105 om de doorstroom te bevorderen. „Door langzaam te rij- foto Ruben Oreel den, dwing je mensen om in te halen. Dat is niet nodig"aldus De Waard. Echt gevaarlijke automobilisten komen ze bij de Broem-test nauwelijks tegen. Assink: „De meeste bestuurders krijgen het advies om beter in hun spiegels te kijken, om te letten op hun snelheid en om richting aan te geven." Volgens De Waard bereikt de cursus vooral mensen die bevestigd willen heb ben dat ze wel'kunnen rijden. Dat vindt hij jammer. „De echt gevaarlijke wegge-' bruikers zijn overtuigd van hun eigen kunnen en denken zo'n cursus niet no dig te hebben." Bliksemenquête PZC over politieke crisis in Goes door Rinus Antonisse GOES - Volwassen reageren! Die wens uiten veel deelnemers aan de PZC-enquête over de po litieke crisis in Goes. Alle lijst trekkers moeten om tafel gaan zitten en de gerezen problemen uitpraten, aldus de ondervraag den die het biddagakkoord af wijzen. Alles moet opengebroken en her zien worden, merken deelne mers op over het akkoord dat CDA, SGP/CU en WD sloten. Enkelen vinden zelfs nieuwe ver kiezingen zinvol. Maar de mees te ondervraagden komen kern achtig met de opmerking: op nieuw overleggen. In opdracht van de PZC onder vroeg bureau Bliek uit Eindho ven afgelopen weekeinde 310 Goesenaren van 18 jaar en ouder. Het gros, 76 procent, bracht 7 maart tijdens de raads verkiezingen een stem uit. Dat (Advertentie) Feestelijke opening j woensdag 22 maart 12.00 -17.00 uur Bergen op Zoom I is meer dan het opkomstpercen tage van 57. Aan de ondervraagden die stem den is gevraagd waarop. Dat deed 19 procent op het CDA, 28 procent op de PvdA, 11 procent op de WD, 9 procent op de SGP/CU, 11 procent op Groen- Links, 5 procent op D66 en 16 procent gaf geen antwoord. Bij de verkiezingen stemde 54 pro cent op de drie rechtse partijen en 46 procent op links. Grootste De grootste partij moet altijd zit ting hebben in het college van burgemeester en wethouders: daar is 48 procent het mee eens en 41 procent mee oneens (10 procent heeft geen mening). Het is niet verrassend dat aanhan gers van de linkse partijen, 65 procent, vinden dat de grootste partij (de PvdA) in het dagelijks bestuur vertegenwoordigd dient te zijn. Bij de rechtse, beoogde collegepartijen is dat slechts 27 procent. De snelheid waarmee CDA, SGP/CU en WD al één dag na" de verkiezingen met een ak koord naar buiten kwamen, roept vraagtekens op. Ook bij de ondervraagden. Ruimschoots de helft van de bevolking, 55 procent, denkt dat het biddagak koord in stilte vóór de verkiezin gen is voorbereid. Bij de linkse stemmers is dat maar liefst 80 procent. Onder de kiezers op rechts is de verhou ding wel/niet voorbereid in ba lans: 36 procent. Slechts 18 pro cent van de kiezers gelooft dat het akkoord niet is voorgekookt en ruim een kwart, 27 procent, weet het niet. Vertrouwen Is uw vertrouwen in de politiek door de gang van zaken ge schokt? Minder dan de helft, 43 procent, heeft nog wel fiducie in de politici. Echter bijna de helft geeft aan géén vertrouwen meer in de Goese politiek te hebben. Bij de linkse stemmers is dat met 67 procent hoger dan bij rechts (26 procent). Gevraagd is wat er nu moet ge beuren in Goes. Ruim de helft Autöïbam [uttftefa fiïtcï cnnrftfcirfftTigaii) 3 j,aar gratis onderhoud 3 jaar garantie o 3 jaar 0% fin an cie re n8H|| t/m 31 maart a.s.! ^^SufoteamwlS zoals het repareren van een trap bij de Edah. Verder blijft het ge bied voorlopig wat het is. In de loop der jaren hebben onder meer de BAM en de Walcherse Bouw Unie belangstelling ge toond voor de Spuikom. Die projectontwikkelaars moet de gemeente nu teleurstellen: met de schetsen doet zij voorlo pig niks. Ze worden bewaard. „Net als de rekening", zegt wet houder Verhage erbij. „Mochten we op latere termijn toch terug komen op de bouwplannen, dan wordt, het geld terugbetaald. Maar nu hoeven zij geen geld te GOES - De Goese burgemeester D. van der Zaag heeft gis termiddag het discussieplein op de gemeentelijke internet pagina gesloten, omdat er allerlei 'vulgaire' opmerkingen op werden geplaatst. De burgemeester dreigde vrijdag het forum te sluiten als de scheldpartijen en bedenkelijke grappen naar aanleiding van de collegevorming in Goes zouden doorgaan. Maandag was de oogst zo bar en boos dat het plein werd afgekoppeld. „De bijdragen hadden niets meer te maken met de collegevorming. Veel uitlatin gen waren uitermate vulgair", aldus Van der Zaag, die ook persoonlijk werd aangevallen op het discussieplein. Bedenkelijke bijdragen schrappen, was voor hem geen op tie. „Ik hou niet van censuur, dan gooi ik het forum liever helemaal dicht." Wanneer het discussieplein weer open gaat, durft de burgemeester niet te voorspellen. Hij vindt dat de gemeente in elk geval moet kijken naar een andere opzet van het forum, waarbij iedereen die een bijdrage wil leveren, niet meer anoniem is. VLISSINGEN - De uitbreiding van Cinecity gaat niet door. Dat bevestigt A. Weststrate, directeur van de Vlis- singse bioscoop. „De kosten voor de verbouwing en nieuw bouw vallen te hoog uit. We zetten de plannen in de ijs kast", zegt hij. De wens was om aan de zijkant, op het plein, een stuk aan te bouwen. In dat nieuwe gedeelte zou plaats zijn voor drie a vier filmzalen. „We wilden meer ruimte hebben voor de betere film en om de films langer in Vlissingen te laten draaien. Maar het moet dan wel be taalbaar blijven." De ervaring heeft geleerd dat er in Vlis singen en omgeving voldoende belangstelling voor films is. „We kunnen de uitbreiding met 400 tot 500 stoelen goed aan. Daarvan ben ik overtuigd. Toen we jaren terug overgingen van Alhambra naar Cinecity dacht iedereen dat de stap van 500 naar 1250 stoelen te groot zou zijn. Het tegendeel is bewezen." Cinecity is in korte tijd van 100.000 bezoekers jaarlijks gegroeid naar 400.000. Door het succes van het filmfestival Film by the Sea wordt de gang naar de bioscoop het hele jaar door makkelijker. Bo vendien blijkt uit de bezoekersaantallen dat er animo is voor de films die normaliter in filmhuizen draaien. VLISSINGEN - De politie is op zoek naar getuigen van een mishandeling van een 25-jarige Vlissinger. Hij werd zondagavond rond half twaalf op een parkeerterrein bij de Hoge Duinen aan de Zwanenweg in zijn woonplaats door twee personen zo toegetakeld dat hij naar het zieken huis moest worden gebracht. De man had verwondingen aan het hoofd en een gebroken pink. Getuigen kunnen zich melden op het politiebureau in Vlissingen of bellen met 0900-8844. ziet het aantreden van een rechts college, waarin 46 pro cent van de bevolking niet is ver tegenwoordigd, niet zitten. De opvattingen variëren. Voor 18 procent van de deelnemers aan de bliksemenquête zijn de lijst trekkers de gebeten hond. Ze moeten allen opstappen, meent 9 procent (slechts 2 procent van de rechtse stemmers en 14 pro cent van de linkse). Ook 9 pro cent vindt dat de lijsttrekkers van CDA, SGP/CU en WD de meeste blaam treft en dat zij moeten opstappen (5 procent rechtse stemmers, 13 procent linkse). Gewoon doorgaan met wat er nu uitgekomen is, krijgt steun van 36 procent van de onder vraagden. Kijkend naar politie ke voorkeur is dat 61 procent rechtse kiezers én 20 procent linkse. Bijna evenveel onder vraagden zijn voor een andere oplossing (35 procent, verdeeld over 29 procent rechts en 48 pro cent links). Nog altijd 11 pro cent heeft geen antwoord op de vraag: oe noe? door Frank Balkenende GOES - Dat 53 procent van de ondervraagden in de PZC-en quête vindt dat de collegevor ming in Goes moet worden over gedaan na het omstreden bid dagakkoord waarbij de PvdA buitenspel werd gezet, verrast de coalitiepartners niet. Even min dat 48 procent het vertrou wen heeft verloren in de Goese politiek. Fractievoorzitter A. van der Reest van SGP/ChristenUnie, de partij die samen met CDA en WD de nieuwe coalitie vormt: „Ik val er niet van achterover na alle commotie vorige week met een tumultueuze raadsvergade ring en alle televisiebeelden daarvan. De uitslag van de en quête geeft aan hoe makkelijk de publieke opinie is te beïnvloe den. Die opinie is gevoed door een demonstratie, aangewak kerd door de PvdA, en gekleur de verslagen in de media." Daarom vindt Van der Reest het niet verontrustend dat 26 pro cent van de ondervraagden die op coalitiepartijen hebben ge stemd, ook hun vei'trouwen in de politiek hebben verloren. Ook WD-lijsttrekker S. van 't Westeinde (WD), die terug keert als wethouder in het nieu we college, hecht niet veel waar de aan de cijfers in de enquête. „Als iemand roept dat de poli tiek vuil en vunzig is, dan ne men mensen dat nogal gemakke lijk over. Er is veel media-aan dacht geweest, dat speelt zeker een rol bij het resultaat van de ze peiling." Van 't Westeinde ziet dan ook geen reden terug te keren naar de onderhandelingstafel om de verstoorde verhoudingen te her stellen, zoals de meerderheid van de geënquêteerden wenst. Een ander geluid bij de linkse oppositie. PvdA-lijsttrekker M. 't Hart: „Het is onrustbarend dat bijna de helft van de Goese burgers geen vertrouwen meer heeft in de politiek. Het beves tigt dat niet alleen PvdA, Groen- Links en D66 boos zijn over de manier waarop de collegevor ming tot stand is gekomen, maar ook bijna de helft van de Goese gemeenschap. Wat je nu krijgt, is een college zonder volk. Het draagvlak is smal." Onfatsoenlijk GroenLinks-fractievoorzitter C. Bruring leest in de uitslag dat de helft van de burgers het 'ook onfatsoenlijk vindt als drie par tijen zonder enig gesprek aan de kant worden gezet'. „We hebben vier jaar in een college met CDA en WD gezeten en zonder toe lichting zijn we terzijde gescho ven. Ik noem dat onfatsoenlijk. Bruring vindt het 'te simpel om de media de schuld te geven van alle commotie'. „Die hebben ge woon geregistreerd wat er is ge beurd." In een open brief heb ben PvdA, GroenLinks en D66 gisteren gereageerd op de spijt betuiging van de coalitiepart ners. Ze willen dat de coalitie het niet bij woorden laat, maar ook een handreiking doet. „Wat een goedkope reactie. De excuses in onze open brief heb ben we gemaakt voor de eenzij dige mededeling over de gevorm de coalitie. Om dan daden te ei sen, belachelijk", zegt Van der Reest. Hij verwacht eerder excu ses van de oppositie. „Die zijn wel op hun plaats na alle laster die over ons is uitgestort." zeeuwse almanak Bij. de Vlissingse kinderop vang waar Yuri (3) zich graag vermaakt mét allerlei vriend jes en vriendinnetjes, wordt onderling regelmatig de thuis situatie van iedereen doorge nomen. Je weet als peuter nu eenmaal graag met wie je speelt en hoe het er bij een an der aan toe kan gaan. Laatst kwamen de kwaliteiten van ie ders ouders ter sprake onder het spel. Yuri bleek heel tevreden. „Pa pa is groot, sterk, lief...", roemde hij zijn vader. „Maar één ding is papa niet... Mama!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9