Hulp aan pluimveesector kost tijd Verzet in Minsk houdt aan PZC Franse bonden roepen op tot een landelijke staking berco Jaloerse vrouwen Turkije zetten mobieltje in Israël laat weer voedsel door naar de Gazastrook Bot teleurgesteld over sussend geluid Italië Steunmaatregelen EU op zijn vroegst in mei in werking P Chocolade van kamelenmelk de moeite waard Seksschandaal in Bulgaarse bajes Schotse bejaarden opgesloten Duitser met hoofd aan de wandel Bloedige gevechten in Nepal Doden in India door illegale drank België wil kerncentrales verkopen aan Frankrijk dinsdag 21 maart 2006 (oülfManEkiz ISTANBUL - Turkse vrouwen «teren op alle mogelijke ma- Jimn |e achterhalen of hun „nen vreemdgaan. Daarbij «ken re vim oudsher gebruik «arte magie. Maar moder- middelen, bieden meer hoop l!ivaarheid te achterhalen. ioalsde 'detective-gsm': bellers in Turkije kunnen binnenkort via hun mobiele telefoon trace ren waar iemand zich bevindt. Nog voordat de technologische vondst in het land is ingevoerd, is er al een discussie losgebar sten. „Ik vind het een superuit vinding", zegt Sibel Sevindik (24). „Mijn vriend liegt altijd. Gewoon over kleine dingen. Daarover maak ik mij wel zor gen natuurlijk." De studente denkt niet dat hij vreemdgaat. „Maar als hij dat wel doet, kan ik dat nu nog niet achterhalen. Dat machteloze ge voel maakte me gek. Ik lees ook overal verontrustende verhalen over mannen die vreemdgaan." Sibel doelt op het grote schan daal dat het land al een paar we ken bezighoudt. Een soapactri ce en'haar getrouwde regisseur- werden op heterdaad zoenend in zijn auto betrapt. Beiden zijn bekend van de populairste serie in Turkije, waarin de bewuste actrice een bedrogen vrouw speelt. Het nieuws sloeg in als een bom: Bladen publiceren nu vrijwel dagelijks allerlei onder zoeken naar de '(on)betrouw- baarheid van de man. Tot onge noegen van de Turkse mannen. Die beweren de ware slachtof fers te zijn. „Die telefoons zijn een must voor ons, niet voor de vrou wen", zegt Deniz Kahraman (26), die een dvd-zaakje heeft in het winkelcentrum Besiktas. „Ik ben al twee keer bedrogen. Omdat ik een goed hart heb, heeft allah me geholpen, en wist ik de waarheid te achterhalen. Ik vertrouw ze niet hoor. Vrou wen zijn erger. Ze zijn gewoon -voorzichtiger dan de mannen. Daardoor lijkt het alsof zij min der vaak bedriegen." GPD inr Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Unie is bereid de door vogelgriep zwaar getroffen pluimveesector Ie helpen, maar concrete maatre gelen volgen op zijn vroegst pas volgende maand. Dat maakte Europees Commissaris Fischer Boel (Landbouw) gisteren duide lijk na afloop van het overleg met de landbouwministers van Be 25 EU-landen. De Europese pluimveesector raakt steeds verder in de proble men doordat consumenten uit angst voor vogelgriep veel min der kip eten. Daardoor zijn de prijzen voor kippenvlees al met zo'n tien procent gedaald en ra ken de koelhuizen in hoog tem po gevuld met enorme voorra ten P Volgens Fischer Boel liggen er in.Duitse, Franse, Nederlandse en Italiaanse koelcellen inmid dels al vele tienduizenden ton nen kippenvlees opgeslagen. Huiverig Brussel kan volgens .haar nu nog niet met concrete steunmaatre gelen voor de sector komen om dat de Europese Commissie te weinig bevoegdheden heeft. Ze wil graag dat de lidstaten haar op korte termijn meer juridische mogelijkheden geven om in te grijpen in de markt voor pluim vee. Sommige lidstaten willen dat de EU de exportsubsidies op kippenvlees fors verhoogt om de snel oplopende voorraden kwijt te kunnen raken. De Nederland seminister Veerman is daar hui verig voor omdat de Wereldhan- (Advertentie) delsorganisatie (WTO) tegen dit soort subsidies is. De WTO claimt dat ze de wereldmarkt verstoren. Veei'man ziet hooguit tijdelijk en onder zeer strikte voorwaarden iets in het verho gen van de exportsubsidies, mits dat onderdeel is van een veel breder pakket maatregelen, Veerman denkt onder andere aan het opkopen van broedeie- ren. „Daarmee pak je het probleem van de snel groeiende voorraden bij de bron aan." Daarnaast pleit de Nederlandse minister ook voor meer voorlichting aan consumenten. De angst van veel consumenten is volgens Veer man onterecht. De noodlijdende pluimveesector zal, voordat er concrete steun uit Brussel komt, nog enig ge duld moeten hebben. De land bouwministers komen pas op 25 april weer bijeen. Eventuele steun voorstellen moeten daarna ook nog door het Europees Par lement worden goedgekeurd. Dat kost nog eens een paar we ken. Veerman sloot gisteren niet uit dat .de landbouwministers tus sentijds een keer bijeen komen om te praten over steunmaatre gelen voor de pluimveesector. „Dat zou de gang van zaken kun nen bespoedigen, maar dan moe ten er wel eerst concrete voor stellen zijn." Voor nationale steunmaatrege len is het volgens Veerman te vroeg. Die wil. hij pas overwe gen als duidelijk is welke maat regelen de EU neemt. GPD JERUZALEM - Israël heeft gisteren de grensovergang Karni tussen Israël en de Ga zastrook voor een beperkte periode opengesteld. Vrachtwagens leverden voedsel af, aldus de Palestijnse politie. De regering van waarnemend premier Olmert be sloot daartoe na berichten dat de sluiting leidde tot voedseltekorten in de straatar me en dichtbevolkte strook land aan de Middellandse Zee. foto Mohammed Salem/RTR door Olivier van Beemen PARIJS - Franse vakbonden van werknemers en studenten hebben opgeroepen tot een lan delijke staking op dinsdag 28 maart. De regering van premier Dominique de Villepin ging niet mop het ultimatum van de bon den, die wilden dat hij het nieu we arbeidscontract voor jonge ren (CPE) uiterlijk gisteren in zou trekken. Ook zijn er deze week nieuwe de monstraties gepland, die naar verwachting vooral studenten en scholieren op de been zullen Jakarta jaagt op rovers zeeschatten JAKARTA - De Indonesische po litie en marine hebben in de af gelopen weken tientallen ver dachten aangehouden die ille gaal antieke schatten uit scheepswrakken zouden hebben geroofd. Dat berichtte The Ja karta Post gisteren. Op il maart werden vier sche pen onderschept die antiek aar dewerk en glas uit scheepswrak hen aan boord hadden. In deze zaak werden 26 arrestaties ver richt. Enkele dagen eerder wer den zeventien mensen opgepakt la het onderscheppen van een andere schip met vermeend ge roofde zeeschatten. volgens officiële opgave tellen de Indonesische wateren 463 scheepswrakken. De Indonesi sche overheid zegt onvoldoende expertise, geld en materieel te hebben om de wrakken te onder deken. Daarom zijn binnen landse en buitenlandse schatja- 8ers welkom, maar alleen als hun activiteiten zijn aangemeld en als 50 procent van de eventue le verkoop van kostbaarheden napr de stagtskas vloeit. ANP brengen. Zaterdag vond ook al een grootse demonstratie plaats, die in heel Frankrijk vele hond- derduizenden op de been bracht. Vandaag is net als zondag even eens een teg'endemonstratie ge pland, van studenten die juist weer willen studeren. Veertien van de 84 universiteiten in het land zijn gesloten en minstens dertig andere ernstig ontregeld. Op veel universiteiten stemden de studenten vandaag opnieuw tegen de hervatting van de colle ges. Sommige universiteiten gaan hun vijfde stakingsweelc in. De voorjaarsvakantie nadert en de ongerustheid over de examens in mei en juni groeit. Het is nog onduidelijk of de studenten de gemiste lessen kunnen inhalen, de examens gemakkelijker zul len zijn of dat veel studenten ge dwongen een jaar langer zullen studeren. De dialoog tussen regering en bonden, die de tegenstanders tot nog toe misten, is gisteren deels begonnen. Een aantal studenten vakbonden kwam op uitnodi ging van De Villepin overleggen over eventuele aanpassingen van het contract. De grootste studentenbond wil echter alleen aanschuiven wanneer het CPE van tafel is. HAMBURG - Een Oostenrijkse chocolatier heeft chocolade van kamelenmelk ontwikkeld. Die is zoeter en minder vet dan die van koeien. Samen met honing uit Jemen ontstaat een gezonde delicatesse; verzekert fabrikant Hochleitner. Hij gaat met een melk uit een kamelenfökkerij in de Verenigde Arabische Emira ten vijftig ton chocolade per ■maand produceren. ANP Ook ontving de premier een aan tal bedrijfsleiders van grote en kleinere ondernemingen. Zij moeten er uiteindelijk voor zor gen dat De Villepins doel be reikt wordt: meer banen voor- jongeren. De jeugdwerkloosheid in Frankrijk is bijna een kwart en bij laaggeschoolden zelfs 40 procent. Het merendeel van de onderne mers sprak van een goed con tract, maar ook van hen moch ten er wel wat scherpe kantjes van af. Zo stelden ze voor de proeftijd te beperken tot één jaar in plaats van twee en een motivatie voor een contract breuk verplicht te stellen. In het huidige voorstel is een werkge ver vrij een nieuwe kracht weg te sturen wanneer hij maar wil: een mondelinge uitleg is al ge noeg. GPD Oppositieleider Aleksandr Milinkevitsj en zijn echtgenote Inna Kulei begroeten de demonstranten. Gis teravond werd er weer betoogd in Minsk tegen de uitslag van de presidentsverkiezingen van zondag in Wit-Rusland.foto Vasily Fedosenko/RTR door Remco Reiding MINSK - De oppositie in Wit-Rusland is gisteren in de hoofdstad Minsk andermaal de straat op gegaan. Waarnemers schatten het aantal betogers op tienduizend, meer dan zondag. Ze protesteren tegen dé uitslag van de presidentsverkiezingen die naar hun mening gemanipu leerd is. De opposanten voelen zich gesterkt door het vernieti gende oordeel van Europese waarnemers over het verloop van de presidentsverkiezingen. „Plet is onmogelijk een positief oordeel te vellen over deze ver kiezingen", zei Geert Ahrens na mens de verkiezingswaakhond OVSE, de Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Eu ropa* De secretaris-generaal van de Raad van Europa, Terry Davis, noemde de stembusgang een farce. Het merendeel van de waarne mers werd op afstand gehouden bij het tellen van de stemmen. Ze zagen met potlood ingevulde of veranderde uitslagen terug. 1 Geen klachten Aleksandr Loekasjenko, de zit tende president, kreeg volgens de officiële uitslag 82,6 procent van de stemmen. Volgens de voorzitter van het centrale kies- comité waren er geen klachten, maar stroomden de felicitatiete legrammen binnen. Waarne mers uit de voormalige sovjetre publieken noemden de verkie zingen gisteren eerlijk en trans parant. Oppositieleider Aleksandr Milin kevitsj spreekt'echter van groot schalige fraude. Hij putte moed uit het harde vonnis van de OV SE. „Dit is een bevestiging dat de verkiezingen niet legitiem wa ren." Milinkevitsj kreeg volgens de OVSE geen echte kans zich te profileren. „De dappere pogin gen van de oppositiekandidaten Advertentie SOFIA - Drie Bulgaarsegevangenisbewaarders zijn in staat van beschuldiging gesteld naar aanleiding van een seksschandaal in de gevangenis van Sofia. Het drietal wordt verweten homoseksuele gevangenen een orgie te hebben toegestaan. Met een mobiele telefoon zijn opnamen van de gebeurtenis gemaakt en die zijn op internet verschenen. De opnamen zijn gemaakt door een gevangene. GPD STONEHAVEN - Een groep van twaalf Schotse bejaar^ den zit al sinds Kerstmis opgesloten in vier verdiepingen van hun verzorgingshuis, omdat de lift kapot is. Volgens de Britse krant The Daily Telegraph cluurt het nog zeker drie weken, voordat de frêle ouderen uit hun benarde po sitie kunnen worden bevrijd. De lift in Clashfarquhar House in Stonehaven begon rond Kerstmis te haperen. Voor de reparatie is een onderdeel nodig uit Italië, dat lange tijd op zich laat wachten. De beheerders van het verzorgingshuis willen uit veilig heidsoverwegingen de ouderen niet de trap op- en afdra gen. Van de 21 bewoners in het huis kunnen negen wel zelf de trap nemen. ANP HAMBURG - Met het hoofd van zijn wouw onder de arm heeft een Duitse man in de nacht van zondag op maandag aangeklopt bij een tankstation in Hamburg. Nadat hij het hoofd op een grasperkje had gelegd, vroeg hij de pompbe diende de politie te bellen. Agenten vonden later in het nabijgelegen huis van de man het lijk van de 39-jarige vrouw en het mes waarmee de man haar vermoedelijk onthoofdde. ANP KATHMANDU - Bij gevechten in Oost-Nepal tussen maoïstische rebellen en ordetroepen zijn gisteren min stens dertien militairen en één opstandeling om het leven gekomen. Dat meldde een woordvoerder van het Nepale- se leger. De rellen ontstonden tachtig kilometer ten oos ten van de hoofdstad Kathmandu toen guerrillastrijders de militairen aanvielen die bezig waren watervoorzienin gen te herstellen. ANP/RTR HYDERABAD - Tien Indiërs uit Andhra Pradesh die de crematie van een door illegale drank vergiftigde boer had den bijgewoond, zijn omgekomen nadat ze zelf ook huisge- stookte alcohol hadden gedronken. Dat gebeurde toen ze volgens plaatselijke gebruik op het heengaan van de boer hadden getoost, maakte de Indiase politie gisteren be kend. Het is onduidelijk of het dodelijke brouwsel hetzelfde is als waaraan de boer overleed. Zelfgestookte drank is ver boden maar populair onder arme inwoners van Andhra Pradesh. De spotgoedkope brouwseltjes zijn vaak ge maakt van industriële spiritus, waar illegale stokers een eigen cocktail aan toevoegen. Die kan bestaan uit kruiden en groenten maar ook uit batterijzuur en oude rubberen banden. ANP/RTR door Hetty van Rooij BRUSSEL - „Het is in Italië ver kiezingstijd, dat moet u begrij pen." Minister Bot (Buitenland se Zaken) kreeg gisteren in Brus sel slechts deze sussende reac tie, toen hij de Italiaanse staats secretaris Antonione aansprak op de omstreden uitlatingen van de Italiaanse minister Giovanar- di. „Ik ben teleurgesteld", reageer de Bot. Voor het Nederlandse ka binet is de kous nog niet af: la ter deze week zal Bot zijn Itali aanse collega Fini aanspreken, en tijdens de Europese top op wijdag eist premier Balkenende excuses van premier Silvio Ber lusconi. De Nederlands-Italiaanse rel draait om uitspraken van de Ita liaanse minister Giovanardi, die de Nederlandse euthanasiewet geving aanduidde als een 'na zi-praktijk'. Zowel vice-premier Fini als de Italiaanse parle mentsvoorzitter Casini schaar den zich het afgelopen weekein de achter die uitlatingen, nadat Bot en Balkenende daar vorige week schande van spraken. Gio vanardi is niet van plan excuses aan te bieden. „Ik heb geprobeerd de heer An tonione duidelijk te maken dat de vergelijking zowel onjuist als onacceptabel is en ik zal dat mi nister Fini zelf ook nog een keer vertellen", aldus een geïrriteer de Bot gisteren na afloop van het gesprek met zijn collega's. Volgens Bot doet de Italiaanse regering onvoldoende om 'de Ne derlandse boodschap duidelijk te laten doorklinken'. Na afloop van de bijeenkomst werd hij opgewacht door een schare Italiaanse journalisten. Bot: „Antonione gaf min of meer toe dat het niet goed is wat Giovanardi heeft gedaan, maar probeerde me uit te leggen dat hier een extreme christen-demo craat op verkiezingspad aan het woord was. Dat rechtvaardigt echter niet dit soort vergelijkin gen." GPD om kiezers een echte keuze te bieden, zijn gehinderd door ac ties van de autoriteiten", zei Al- cee Hastings, coördinator van de korte-termijnwaarnemers. „Ik zou niet weten hoe wij ons sterker kunnen uitspreken dan door te zeggen dat deze verkie zingen niet aan de internationa le standaard voor vrije en eerlij ke verkiezingen hebben vol daan." De OVSE constateerde dat de si tuatie in de weken voor de ver kiezingen drastisch verslechter de. „Een patroon van intimida tie en onderdrukking van onaf hankelijke geluiden, inclusief de overgebleven onafhankelijke kranten, was overduidelijk tij dens de campagne", zei Has tings. Milinkevitsj wil de uitslag aanvechten en eist een tweede ronde. GPD door Ton van Lierop BRUSSEL - De Belgische pre mier Verhofstadt sluit een ver koop van kerncentrales aan bui tenlandse energieconcerns, waaronder de nieuwe Franse gi gant Gaz de France-Suez, niet uit. Dat heeft hij gisteren ge zegd na een gesprek in Parijs met de Franse president Chirac over het Europese energiebe leid. „Meer veilingen zijn niet uit te sluiten", aldus Verhofstadt, die vindt dat delen van Belgische energiebedrijven te koop aange boden kunnen worden. Daaron der behoren volgens hem ook na drukkelijk kerncentrales. De Belgische toezichthouder CREG heeft hier forse kritiek op, om dat bij storingen stroom uit Bel gië kan worden getransporteerd naar Frankrijk. „Dat zal leiden tot tekorten en hogere prijzen", aldus een CREG-woordvoerster. De uitspraak van Verhofstadt is ook opmerkelijk, omdat België in principe in 2015 wil stoppen met kernenergie. Mogelijk wil Verhofstadt de ver koop van centrales gebruiken als wisselgeld tegenover Gaz de France-Suez, dat na goedkeu ring van de fusie tussen de twee concerns door Europees Com missaris Kroes (Concurrentiebe leid) een absoluut monopolie zou krijgen op de Belgische markt. Chirac zegde tegenover Verhofstadt weer toe dat er in België concurrentie mogelijk zal blijven. Dat zou weer inhouden dat de Franse energiegigant on derdelen af moet stoten in Frankrijk. Het verwerven van Belgische centrales kan dat weer compenseren. Verhofstadt zegt te streven naar drie 'stevige concurrenten' op de Belgische markt. De fusie tussen de twee Franse concerns is omstreden, omdat deze een defensieve stap is te gen de overname van Suez door het Italiaanse energieconglome raat Enel. De Franse'blokkade van die overname zal zeker ter sprake gebracht worden door de Italiaanse premier Berlusconi op de top van EU-leiders, don derdag en vrijdag in Brussel, die in het teken staat van energiepo- litiek. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5