Het gevaar komt van twee kanten PZC Homohuwelijk is geregeld, maar niet vanzelfsprekend PZC Biddagakkoord Irak telt nu veel Saddam Hoesseins FNV pleit voor afzetten wegen om wegwerkers beter te kunnen beschermen Aantal huwelijken homo's stabiliseert 21 maart 1956 dinsdag 21 maart 2006 door Rudi Buis Soms krijgen ze scheldwoor den en blikjes naar hun hoofden geslingerd. En hun le ven zijn ze ook al niet zeker. Wegwerkers staan vaak doods angsten uit als automobilisten langs wegafzettingen scheuren. Het gaat wel eens mis. „Bons, daar lag ik op de motorkap." Een wals plet sissend asfalt zo glad als een biljartlaken. Man nen in oranje pakken kijken toe. Soms pakken ze een hark om het asfalt een beetje bij te wer ken. „Heerlijk, dit werk. Je maakt iets waar je trots op kun zijn", zegt Cock Verleun, de 'balkman' op de asfaltmachine. Maar leuk is het niet altijd, zegt de 46-jarige wegwerker, die be zig is met een klus in Rotter dam. Soms schieten auto's met een rotgang langs de mannen. „We hebben allemaal wel eens te maken met agressie. Als je een hekje op de weg zet, kan het airaak zijn." Cock Verleun heeft zelf aan den lijve ondervonden dat automobi listen zeer aangebrand kunnen reageren. „Er reed er eentje dwars door de afzetting. Ik gaf nog een stopteken, maar was te laat met wegspringen. Bons, daar lag ik op de motorkap." De boomlange Verleun kwam er nog aardig van af. Een gat in zijn hand en een 'beurs lijf'. Maar hij is niet de enige in zijn beroepsgroep met dergelijke er varingen. In een intern rapport van vakvereniging Het Zwarte Corps (HZC) staat dat agressie jegens wegwerkers toeneemt. Ruim tachtig procent van de wegwerkers zegt dat afzettin gen geregeld omver worden gere den. „Schelden is al heel nor maal. Er wordt van alles naar je hoofd geslingerd door automobi listen die even hun raampje naar beneden draaien", zegt Kees van Dongen van de vakver eniging. Maar het kan erger voor de bijna vierduizend Nederlandse wegwerkers. Van Dongen stelt dat bestuurders er soms een sport van maken om afzetkegels omver te rijden. „Levensgevaar lijk, want die vliegen in het rond en 'de bescherming die de kegels bieden is weg." Van Dongen kent ook wegwer kers die in het ziekenhuis moes ten worden behandeld nadat ze waren bekogeld met fruit of blikjes. Een Arnhemse wegwer ker werd vorig jaar met een ijze ren buis afgerost. Ook is er een incident geweest met een pi stool. Aan de snelheid bij werkzaam heden houden bestuurders zich amper. De politie slingerde vori ge week op de A2 bij het knoop punt Everdingen in luttele uren bijna vierduizend automobilis ten op cle bon. Het gevaar voor wegwerkers komt van twee kanten, zegt Louw Elzinga van de vakbond FNV.' Niet alleen agressieve hardrijders jagen wegwerkers de stuipen op het lijf, ook slech te wegafzettingen zijn hem een doorn in het oog. „Wij pleiten voor volledige afsluiting van we gen als op grote wegvakken nieuw asfalt wordt gelegd. Als er ergens een nieuw kantoor wordt gebouwd, komt er een groot hek om de bouwplaats te staan. Maar bij werk aan de weg moet iedereen door kunnen rij den en wordt de goedkoopste aannemer uitgekozen." De FNV wil dat de verantwoor delijkheid voor de veiligheid bij de opdrachtgever komt te ilig- gen. Misschien zou het afzetten van wegen door gespecialiseer de bedrijven moeten gebeuren, zegt Elzinga. Een werkgroep be raadt zich momenteel op een reeks maatregelen om werken aan de weg veiliger te maken. Er wordt gesproken over het op hangen van camera's. Ook zou den 'wegspionnen' kentekens van agressieve automobilisten moeten noteren. Uitsmeren Verder wil vakbond HZC aan Rijkswaterstaat vragen of het ge plande grote onderhoud aan honderden kilometers snelweg over drie in plaats van twee jaar kan worden uitgesmeerd. Daar door zou de overlast voor het verkeer verminderen en ook cle agressie, aldus de bond. Van Dongen wil naast harde maaregelen ook 'slim communi ceren' met bestuurders om de agressie terug te dringen. Ge beurt er niks aan de wegen, dan is dat ten eerste slecht voor de verkeersveiligheid en ten twee de gaan auto's sneller kapot. Au tomobilisten kunnen het moei lijk verkroppen als ze worden opgehouden, zeker niet om een uurtje of elf 's avonds, zegt hij. „Maar op dat moment steken wel mannen hun handen uit de mouwen om ervoor te zorgen dat die automobilisten ook een maand later nog van A naar B kunnen rijden." Op de Oudedijk in de Rotter damse wijk Kralingen ligt weer een mooie laag asfalt. De man nen van Versluys Zoon kun nen hun tot kantine omgebouw de bus even in voordat ze naar de volgende klus moeten. Cock Verleun hoopt dat strengere con troles zorgen voor veiliger wer ken langs de weg. „Ik heb wel eens meegemaakt dat een auto mobilist met tachtig kilometer per uur een blikje op de machi ne gooide. Nou, dan- schrik je wel." Tot die tijd nemen ze soms hun eigen maatregelen. Zo heeft Ver leun een keer een bezem met po- litiepet neergezet achter een boom. De pet was net zichtbaar vanaf de weg en vrijwel al het verkeer remde netjes af. „Net ge drag moet je in deze tijd blijk baar afdwingen." GPD Sorry voor de commotie. Dat is kort vat het excuus van de nieuwe politieke coali tie in de gemeente Goes. Deze povere veront schuldiging van CDA, WD en SGP/CU zal de ge- moederen waarschijnlijk niet meteen kalmeren Want het ongenoegen over het passeren van de PvdA via het inmiddels beruchte biddagakkoord zit diep. De ketelmuziek over de onverwachte uit komst van de raadsverkiezingen is voorbij, maar nog steeds wordt dag op dag duidelijker hoe ver stoord de verhoudingen in de plaatselijke politiek zijn. Uit opinieonderzoek van deze krant blijkt dat bijna de helft van de Goesenaren de politiek niet meer vertrouwt. Hoewel dat wantrouwen natuur lijk vooral zit in de linkerhelft van het politieke spectrum, is het zeer verontrustend. Als eerste stap op weg naar herstel is normalisatie van de litieke betrekkingen nodig. Dat is meer dan e preek voor eigen parochie in een open brief. Ontdaan van alle emotie en ophef is er in Goes geniijk weinig aan de hand. Want de PvdA k wel bogen op een verkiezingswinst van twee tels, maar dat is niet echt een aardverschuiving die de totale Goese verhoudingen overhoop gooit. En het is geen wet van Meden en Perzen dat de grootste partij in de coalitie komt. Voorts wordl het afspiegelingsprincipe weliswaar breed volgd, maar dit is opnieuw niet de enig zalig kende wijze om tot een goed gemeentebestuur te komen. Zo'n afspiegelingscollege is per definitie van onbestemde kleur. Dat past meestal prima bij de gewone lopende gemeentelijke kwesties, maar het blijft voor de kiezer vaak onduidelijk zijn stem echt het verschil maakt. Rest de vraag naar de politieke omgangsvormen, Rekening houden met biddag is er een. Voor ieder een zichtbaar het initiatief aan de winnaar laten, is een andere. Persoonlijke tegenstellingen buitei de strijd houden een derde. Niemand kan ze af dwingen, maar het is wel prettig als deze schreven regels worden gevolgd. Zo niet, dan ligt de chaos op de loer. Dat is in Goes wel voldoende bewezen. Uit het opinieonderzoek van de PZC blijkt, dat veel kiezers de valse start van de nieuwe coalitie ongedaan willen maken. Dat is ech ter onmogelijk. Want het kwaad is geschied. En het kwam niet van één kant. Onder leiding van M. 't Hart vervreemdde de PvdA zich al ruim voor de verkiezingen van de andere partijen. De schoon- heidsfout in de wording van de coalitie, hoe lijk ook, is niet meer dan de versneller in een toch al onomkeerbaar proces. door Scott Peterson Drie jaar nadat de Verenig de Staten Irak binnenvie len, nemen het geweld en de onzekerheid over de toe komst van het land dagelijks toe. Het optimisme na de val van Saddam Hoessein is ver vlogen door de bomaansla gen en moorden die op grote schaal worden gepleegd. Experts proberen een manier te vinden om de opstand, het sektarisch geweld en de poli tieke impasse te doorbreken om een burgeroorlog te voor komen. Door de rol die de VS spelen in Irak aan te passen bijvoorbeeld. Ondanks cle aan wezigheid van zo'n 130.000 Amerikaanse soldaten en di plomaten die zich in allerlei bochten wringen om een coali tieregering tot stand te bren gen, geeft het Iraakse demo cratische politieke proces de VS steeds minder invloed op de toekomst van Irak. „De meerderheid van de be volking is nu tegen de Ameri kaanse bezetting, zowel de soennieten als de sjiieten en Koerden", stelt politicoloog Wamidh Omar Nadhmi. „De nieuwe regering probeert haar voordeel te halen uit het geweld en beoogt een beleid van onderdrukking. Maar als het tot een burgeroorlog komt en de VS zich erbuiten hou den, waarom zijn ze dan in Irak", vraagt hij, refererend aan de Amerikaanse uitlatin gen vorige week dat de Iraak se troepen zelfstandig het sek tarisch geweld moet stoppen. Tienduizenden Irakezen zijn door de opstand om het leven gekomen en honderden zijn omgekomen door geweld tus sen religieuze groepen dat vo rige maand losbarstte na de verwoesting van de sjiïtische moskee in Samarra. De mees te Irakezen houden de VS hiervoor verantwoordelijk. „Wij zitten helaas in een bur geroorlog", sprak voormalig premier Iyad Allawi afgelo pen weekend. Amerikaanse officieren ontkennen dat er sprake is van een burgeroor log. „We kunnen het tij wel licht nog keren, maar niet lang meer", aldus Allawi. „De nieuwe regering kan het land niet in de hand houden zonder hulp van de VS", zegt hoofdredacteur' van Radio Dij- la, Ahmad al-Rikabi. „Als de VS vertrekken, hebben de mi lities het voor het zeggen. Dit is feitelijk al zo, maar we heb ben nog steeds een beetje hoop dat de aanwezigheid van Amerikaanse troepen de zaken enigzins in balans kan houden." Amerikaans ambassadeur Zal- may Khalilzad oefent druk uit op de Iraakse leiders om een eenheidsregering te vor men, die de kloof tussen de be langrijkste sjiïtische partijen zal dichten en een belangrijke rol toekent aan de soennieti- sche minderheid. Maar vol gens diplomaten zijn lang niet alle Iraakse leiders blij met de Amerikaanse inmen ging. Saddam Hoessein is nog steeds de baas over Irak. Hij zit dan wel gevangen, maar hij heeft wel de mentali teit gecreëerd die er vandaag de dag heerst", aldus Rikabi. „We leven nog steeds in het verleden. Saddam moet geëxe cuteerd worden, zodat sjiieten, Koerden en zelfs de soennieten zich kunnen rich ten op de huidige leiders." Blunders Wat er ook op politiek vlak zal gebeuren, veel Irakezen denken dat het nooit voldoen de kan zijn om drie jaar Ame rikaanse blunders uit te vlak ken. Een ander probleem is dat de politici niet weten wat er in het dagelijkse leven van gewone burgers gebeurt. Steeds meer Irakezen verlan gen terug naar het tijd- perk-Saddam, op de manier waarop veel Russen terugver langen naar de geordende Sovjet-maatschappij. „Er von den onder Saddam veel execu ties plaats, maar dat is tegen woordig ook het geval, door de diverse milities. Vroeger hadden de mensen respect voor de politie, het leven was georganiseerd, Irak was een natie. Nu leven we onder in de corrupte schaduw van de nieuwe regering. Vroeger za ten de mensen tot 's nachts in de restaurants. Nu is iedereen bang. Vroeger was er één Sad dam, vandaag de dag hebben we er velen." GPD door llona de Ruyter Als ze geweten hadden dat hun trouwerij zoveel me dia-aandacht zou krijgen, had den ze nooit als eerste gebruik gemaakt van de mogelijkheid om als homo te trouwen. Vier paren trouwden op 1 april 2001 net na middernacht in de raad zaal van het stadhuis in Amster dam. Anne Marie Thus en Hélè- ne Faasen en Peter en Frank Wittebrood blikken na vijf jaar terug op de ontwikkelingen rond het 'homohuwelijk'. „We werden toen echt gecon fronteerd met hoe makkelijk het hier in Nederland eigenlijk is voor homo's", zegt Frank, onder wijzer van beroep. „We hebben gesproken met journalisten uit Georgië, Japan en IJsland, die maar niet begrepen dat' je hier openlijk als homo voor de klas kunt staan." Ook nu hoopt Frank dat door de aandacht voor het homohuwelijk, ieder een weer even herinnerd wordt aan het feit dat het opengestel de huwelijk en homoseksualiteit normaal zijn. Anne Marie onder vindt de voordelen van het hu welijk voor homo's nog elke dag. „Het praat zoveel makkelij ker over je vrouw. Als je het over je vriendin hebt, kan het ge woon een vriendin zijn. Dit is veel duidelijker." Toch is het homohuwelijk vol gens de vrouwen nog niet geheel vanzelfsprekend. Anne Marie: „Bij de bevalling van onze kin deren moest ik in het ziekenhuis de plaats van Hélène duidelijk aangeven. Ook voor de kinderen moesten regelingen getroffen worden, zodat Hélène ook juri disch de moeder is van Nathan en Myrthle." Het duurde drie jaar voordat Na than, biologisch gezien de zoon van Anne Marie, geadopteerd was door Hélène en dus officieel ook haar zoon was. Volgens Hélène krom. omdat vaders hun kind binnen vijf minuten bij de burgerlijke stand kunnen erken nen. „Dat is de enige plek in het personen- en familierecht waar vrouwen nog steeds geen gelijke rechten hebben." Frank en Peter hebben geen kin deren. Frank staat wel voor de klas en zijn kleuters kijken al niet raar meer op van verhalen die niet gaan over prinsen die Homo-echtpaar Hélène Faasen (r) en Anne Marie Thus met de kinderen. foto Juan Vrijdag/ ANP met prinsessen trouwen, maar met een andere prins. „Ik veran der wel eens situaties in verhaal tjes zodat het niet altijd om een meisje en een jongetje gaat." Niet alle onderwijzers doen dat. Frank: „Je moet er heel bewust mee bezig zijn. Net zoals bij de emancipatie van de vrouw in de jaren zeventig. Toen stond in eens in alle dictees dat vader de afwas deed." Peter loopt in zijn werk als maatschappelijk wer ker nog wel eens tegen vooroor delen aan. „Er komen soms Ma rokkaanse jongens bij ons die uit cle kast willen komen, maar dat vanwege hun ouders niet durven. Als die ouders nu maar vaak genoeg horen dat het hier in Nederland normaal is dat mannen met elkaar trouwen, dan verandert hun houding mis schien op termijn." De twee stel len hebben zelden te maken met gemene commentaren. -Hélène: „Wat mensen over me denken, moeten ze zelf weten, zolang je elkaar maar met respect behan delt." Anne Marie: „Mensen den ken van alles, maar dat merk je niet in het dagelijks leven. Het is betreurenswaardig dat zoveel religies ageren tegen homosek sualiteit, maar in Nederland hebben we gelukkig een schei- Vijf jaar na de invoering van het homohuwe lijk is het aantal huwelijken tussen twee men sen van gelijke sekse gestabiliseerd. In 2005 trouwden 1166 homo's en lesbiennes, een jaar eerder 1210. In 2001, het jaar dat het voor het eerst mogelijk was voor homo's om zich in de echt te verbinden, trouwden nog 2414 stellen. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het CBS verwacht dat het aan tal homohuwelijken in 2006 wederom uitkomt rond de 1200. Tot nu toe zijn evenveel stellen getrouwd als vorig jaar rond deze tijd, wat volgens hoogleraar demo grafie J. Latten van het CBS aangeeft dat het aan tal homohuwelijken is gestabiliseerd. Latten: „In 2001 was er sprake van een hype. Mensen die al dertig of vertig jaar bij elkaar waren, gingen alle- MINIATUUR - In het weer geo pende attractiepark Miniatuur Walcheren zal dit jaar op mi niatuurformaat te zien zijn hoe de electrificatie van de Zeeuwse spoorlijn plaats zal vinden. President-directeur De Hollander van de Neder landse Spoorwegen heeft als Zeeuw mede gezorgd voor het expositiemateriaal en het rij dend materieel. KABINET - President Soekar- no heeft zijn goedkeuring gege ven aan het door formateur Sa- troamidjojo voorgestelde kabi net. De nieuwe regering van In donesië bestaat uit een coalitie van de PNI, Masjoemi, Nal toel Oelama en vijf kleinere partijen. De communistische partij, vertegenwoordigd met vijftien procent van de zetels, is niet in de coalitie opgeno- BEZORGER - De oudste PZC-bezorger, Kees Schipper, beter bekend als Opa Schip per, is tachtig jaar gewor Iedere ochtend gaat de voorma lige landarbeider om acht uur op pad om in klederdracht de kranten te bezorgen in de om geving van de Postweg in Ka- pelle. Ook bij twintig gr; vorst deed hij zijn werk. ding tussen kerk en staat." Een enkele keer lopen de stellen te gen onbegrip aan. Peter: „Ik kon pasgeleden een mevrouw van mijn zorgverzekering maar niet uitleggen dat ik geen meis jesnaam heb." Maar in vergelij king met andere landen, heeft Nederland al veel hobbels geno men. Adoptie is een laatste strui kelblok. „De homo-emancipatie1 is nog lang niet voltooid", zegt Frank. „Zolang, homo's nog steeds een drempel voelen om voor hun geaardheid uit te ko men, zijn we er nog niet. Maar het opengestelde huwelijk was een mooi begin." ANP maal trouwen." Ook was het in 2002 bij de burger lijke stand nog druk. Toen trouwden 1838 stellen. „Daarna werd het minder. Iedereen vroeg zich toen af hoe dat kon, omdat het opengestelde huwe lijk zo populair was. Dat bleek dus te komen door het aanloopeffect. In 2004 en 2005 bleef het aantal huwelijken onge veer gelijk." Ook voor de komende jaren verwacht Latten dat het aantal stellen dat zich bij de bur gerlijke stand meldt rond hetzelfde aantal blijft. Homo's trouwen minder vaak dan hetero's. Vol gens Latten is de oorzaak daarvan voornamelijk te vinden in het feit dat homoseksuelen minder vaak kinderen hebben dan hetero's. De cijfers om trent echtscheidingen wijken niet af tussen huwe lijken van homo's en hetero's. Opvallend genoeg scheiden lesbiennes eerder dan mannelijke homo seksuelen. ANP Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax. (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@f nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mall: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom..afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229,20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beèindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorliet einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax, (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340; Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goe Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Auteursrechten vcuiuonuuuo,. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Do 0# aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten e p ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9e.s0'®c' ,e. de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk molden bij: L :e, Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tof WGGGNGR upl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4