Commissie steunt Brinkhorst Wachtlijst jeugdzorg is weg te werken Actievoerder en lasser op schip van Greenpeace Erkel onthult straatnaambord Prins ontvangt boek in Middelburg Berging zuigpijp in Nauw van Bath Verkeersborden gestolen Oost-Souburger krijgt beurs van Unesco Wetsvoorstel splitsing energiebedrijven zou goed zijn onderbouwd PvdA-fracties in provincies tegen Ambulancewet Vlissingen verkiest bouwplannen voor Scheldekwartier boven Spuikom Lente-elfjes en bling-bling samen op de ROC-catwalk door Martijn de Koning GOES - Remon Bol uit Wemel- dinge kreeg als lasser op een scheepswerf de opdracht het Greenpeaceschip de Esperanza te verbouwen. Een paar maan den later was hij aangemon sterd en voer hij mee over zeeën en oceanen. Nog steeds als las ser, maar ook als parttime actie voerder. De 29-jarige Bol doet zijn ver haal via een satelliettelefoon. Een andere manier is er niet, want hij verblijft momenteel op de Atlantische Oceaan. Dat is voor de Wemeldingenaar niets bijzonders. Hij is voor de zevende keer voor pakweg drie maanden van huis. De eerste maal was vier jaar geleden, toen de Esperanza, het grootste schip van milieuorganisatie Green peace, voor een grote verbou wing op een scheepswerf in Hans weert terechtkwam. „Ik werkte daar als lasser", vertelt Bol. „Ik hielp bij het plaatsen van een helikopterdek en het in stalleren van motoren." Tijdens het halve jaar dat het schip op de werf lag, leerde hij de bemanning kennen. „Het klikte, we kregen een band. Bo vendien spraken hun ideeën me aan." Bol had zelf ook idealen op het gebied van natuur. „Ik wist al leen nooit wat ik ermee moest. Dit was de oplossing." De beslissing om zijn baan op te zeggen en huis en haard te verla ten, nam Bol niet van de ene op de andere dag. „Het was een gro te stap. Ik heb daar wel wat maandjes over nagedacht. Maar spijt heb ik nooit gehad." Werkplek Aan boord bleef Bol zijn oude beroep van lasser gewoon uitoe fenen. Alleen had hij nu een an dere werkgever en vooral een an dere werkplek. „Mijn eerste reis gingen we de Noordzee op", her innert hij zich. „We kwamen in actie tegen de handel in tro pisch hardhout." Bol moest even wennen aan het leven op zee, maar voelde zich daarna snel thuis. „Ik was voor al blij ven-ast over de goede or ganisatie van het geheel. De planning, de acties, de werk zaamheden van alle beman ningsleden; het is prima gere geld." Tijdens de huidige reis vraagt de bemanning van de Esperan za, een dertigtal mensen uit der tien landen, aandacht voor ille gale tonijn vangst in de Atlan tische Oceaan. „Daardoor raken de oceanen veel te snel leeg", legt Bol uit. „Bovendien komen er ook tal van andere dieren in de sleepnetten en vislijnen te recht. Die bijvangst wordt weer overboord gegooid. Maar dan zijn de dieren bijna altijd dood." Geheimzinnig De bemanning brengt nu eerst de omvang van de illegale prak tijken in kaart. Daarna gaat ze tot actie over. Hoe, daar doet Bol geheimzinnig over. „Daar kan ik nog niks over vertellen." Die acties vormen een klein ge deelte van alle werkzaamheden, legt de Wemeldingenaar uit. Maar ze vormen wel het neusje van de zalm. Waar Bol normaal gesproken 'gewoon' van 8 tot 5 werkt en rubberboten herstelt, leidingen vervangt of, in een ha ven, bouten en moeren inkoopt, heeft hij tijdens acties en oefe ningen heel andere taken. „Dan is iedereen in touw. Zelf bestuur ik een rubberboot. En ik heb klimervaring, dus waar nodig kan ik een schip beklimmen." Advertentie U zoekt een nieuwbouwwoning? Tel. 0115-623444 *ieuw makelaars in ouw nieuw wonen U I S www.hetnieuwbouwhuis.nl Advertentie Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biezelingsesiraal 102A.4421 BV Kapclle Tel. Ol 13-342383. fax 0113-340044 dinsdag 21 maart 2006 z 13 WESTDORPE - Arjan Erkel onthult zaterdag 3 juni zelf het straatnaambord bij zijn eigen pad in Westclorpe. De gebeurtenis vindt plaats tijdens de Graaf jansfeesten. Va der Dick Erkel onthulde op 14 april vorig jaar al het pro visorisch in elkaar geknutselde straatnaambord tussen de Molenstraat en de Schutterweide door het te ontdoen van de Zeeuwse vlag. Het idee om een pad naar Arjan Erkel te vernoemen komt van de doi-psraad. Het ontstond toen het feest ter ere van Erkels vrijlating werd voorbereid. In eerste instantie wilde de gemeente Terneuzen niet mee werken aan het noemen van een straat naar de man die twintig maanden gegijzeld werd in Dagestan. Er waren formele bezwaren: een inwoner moet minstens tien jaar- dood zijn en verdiensten hebben voor de plaatselijke ge meenschap om zijn naam aan een straat te verlenen. Daar aan voldeed Erkel niet. Gezien zijn bijzondere status zijn burgemeester en wet houders uiteindelijk toch gezwicht voor het verzoek van de dorpsraad. MIDDELBURG - Prins Maurits ontvangt donderdag in de Nieuwe Kerk in Middelburg het eerste exemplaar van De Abdij van Middelburg, een boek over de geschiedenis van dat gebouwencomplex. De provincie vroeg de oudste zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven vanwege de historische band tussen de abdij en de Oranjes. In het gebouw waren door de eeuwen heen nogal wat voorvaderen van de koninklij ke familie te gast. De naamgenoot van de huidige prins, de Maurits van rond 1600, verbleef er meerdere keren. Ter gelegenheid van zijn bezoek heten de Staten van Zee land vier wandtapijten maken. Die hangen nu in het Zeeuws Museum. In het boek staan bijdragen van meerdere auteurs. Cen traal staat het verleden van de abdij en de activiteiten die gebruikers daar ondernamen, pagina 22/23 hier zien negen eeuwen op u neer BATH - De bergingsbedrijven Polderman uit Hansweert en Multraship uit Terneuzen hebben gisteren een vijfen twintig meter lange zuigpijp van een zandzuiger gebor gen in het Nauw van Bath. Het schip Westgeul was de pijp eind vorige week verloren, toen die vast kwam te zit ten in het zand en afbrak. Vrijdag is al een poging ondernomen om de 23 meter bo ven het zand uitstekende pijp te bergen, maar het gevaar te was niet goed gemarkeerd door een Belgische dienst. Gisteren slaagde de berging. De zuigpijp die gevaar kon opleveren voor de scheepvaart in het Nauw van Bath, is naar scheepswerf Reimerswaal bij Hansweert gebracht voor reparatie. BURGH-HAAMSTEDE - Afgelopen weekend zijn langs de Kraayensteinweg in Burgh-Haamstede, op het deel tot het begin van de Oosterscheidekering, 23 verkeersborden en hectometerpaaltjes weggenomen. De totale waarde be draagt ongeveer 7000 euro. gBenéSchüSI «.SOUBURG - De 26-jari- ■Sun Janse uit Oost-Souburg ,|l van Unesco een beurs ge- voor een onderzoek van „half iaar noar het bc,leer |,e[ Sundarbans National J j„ India en Bangladesh. II park staat op de werclderf- Janse studeert aan de Branden- burgische Technische Universi- tat in het Duitse Cottbus. Hij doet daar Werelderfgoedstu dies. Via de school werd hij op merkzaam gemaakt op de beur zen van Unesco. Die organisatie was benieuwd naar de standpun ten van studenten over het be heer en management van wereld erfgoedprojecten. Lokale bevolking Janse deed het voorstel de moge lijkheid te onderzoeken om de lokale bevolking in de nabijheid van het Sundarbans National Park te betrekken bij het beheer en de bescherming van dit erf goed. De Souburger maakte in een toe lichting duidelijk dat die be scherming van het erfgoed eigen lijk alleen mogelijk is als de plaatselijke bevolking erbij wordt betrokken. Andere studenten die een beurs kregen komen uit Ierland, Chi na, Tanzania en Oekraïne. Ze kregen hun beurs vrijdag in Pa rijs uitgereikt. Het Sundarbans National Park ligt ten zuidoosten van Calcutta en maakt deel uit van de Gan ges-delta. In 1984 is het natio naal park geworden en in 1985 kwam het op de werelderfgoed- lijst. Het park heeft een oppervlakte van 133.010 hectare en omvat onder meer het kerngebied van het Sundurbans tijger reser vaat. yvpiFrnst Jan Rozendaal i0 HAAG - Het splitsen van energiebedrijven is gunstig or de consument. Wel is de uit dring zo complex en veel om wend dat de bedrijven - waar- gier Delta - meer dan twee sar de tijd moeten krijgen om ,pgedeeld te worden in een net- ierkbeheerder en een energie- jroducent. Amerikaanse bedrijven aan wie ze via cross border leasecontrac ten delen van het netwerk in on derpand hebben gegeven. Vol gens de commissie Kist wordt dit risico voldoende ondervan gen in aanvullende bepalingen die Brinkhorst vandaag naar de Kamer stuurt. De werkgelegenheid bij de ener giebedrijven zal drastisch afne men, erkent Kist, maar dat is niet het gevolg van de splitsing. De commissie voorziet dat het hoofdkantoor van Delta op ter mijn niet in Nederland zal blij ven, maar dat zou ook zonder splitsing het geval zijn. Woordvoerster M. van Zuilen van Delta zei gisteravond elke onderbouwing te missen. Ze be treurt dat de commissie met be trekking tot kosten en baten nauwelijks bedragen noemt. „We zijn nog net zo ver als voor het onderzoek." Belastingbetaler Tot dusver is een meerderheid van PvdA, WD, GroenLinks en D66 voor splitsing van de ener- giebedrijven. Vooral het CDA had ingezet op een nader onder zoek. Kamerlid J. Hessels rea geerde gisteren teleurgesteld. Hij wil niet het onderscheid ac cepteren dat Brinkhorst tijdens de presentatie maakte tussen de consument en de belastingbeta ler. „Dat zijn dezelfden. Wij wil len geen wetgeving die tot onno dige kostenstijging leidt." Voorafgaand aan de presentatie van Kist sprak gedeputeerde J. Suurmond (WD, energie) zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer uit tegen split sing en privatisering van Delta. Hij waarschuwde voor te grote haast. Ook Kist waarschuwde voor een 'fatale onderschatting van de complexiteit in cle uitvoe ring'. De bedrijven moeten daar voor meer dan twee jaar de tijd krijgen, adviseerde hij. doorClaudia Sondervan MIDDELBURG - Houdt de am bulancezorg publiek en in han denvan de provincie. Die nood kreet slaken de provinciale PvdA-fracties aan de vooravond van het Kamerdebat over de nieuwe Wet op de Ambulance zorg, morgen en donderdag. Namens de PvdA-Statenfractie in Zeeland ondertekende E. Ha- geman de gezamenlijke verkla ring die gisteren uitging. De pro vinciale PvdA-fracties staan caarmee lijnrecht tegenover de landelijke PvdA-fractie. Die staat vooralsnog achter het plan van minister Hoogervorst om bet geld voor ambulancezorg aan de zorgverzekeraars te ge ven. De verspreiding van ambu lances komt in handen van het Rijk, Ambulancediensten moe ten dan concurreren om in een gebied te kunnen rijden. Ambulancezorg is basale veilig heid die publiek hoort te blij ven. menen de provinciale frac ties, In de meldkamer horen pu blieke en private belangen niet verstrengeld te raken. De ambulancezorg kan beter worden aangestuurd als plan- ang, vergunningsverlening en financiering naar de provincies Saan, vindt de PvdA in de pro vincies, Zij breken een lans voor bet alternatief van regionale aansturing en beheer van het Zeeuwse Kamerlid S. Buijs dat tn 2002 brede steun kreeg in de samer, op WD en D66 na. De provinciale PvdA-fracties slui ten zich aan bij het standpunt aat de provincies, gemeenten en be ambulancediensten zelf ook innamen. Acute zorg leent zich niet voor marktwerking, •indt de PvdA in de provincies. De besteding van geld voor :Poedeisende zorg blijft een poli ce keuze. Een overheid maakt andere keuzes dan een vervoerder die geen politieke verantwoordelijkheid hoeft af Je leggen. De kwaliteit van de auidige ambulancezorg is mede 'e danken aan provincies zoals Zeeland die zelf extra geld in.de diensten hebben gestoken. Zorg verzekeraars willen zorg betaal bar houden en geven geen voor lig aan samenwerking met pu bliek bestuurde diensten als po- Wie en brandweer. De overheid kan de verantwoording voor de :"amPenbestrij ding niet waarma ken met private ambulancezorg, '"inden de fracties. GOES - Modellen die zenuwachtig heen en weer lopen, harde discomuziek en een joe lend publiek. Dat waren gisteravond de ingrediënten van de jaarlijkse scholenwed strijd van de opleiding Uiterlijke Verzorging van het ROC Zeeland in Goes. Het ROC en Belgische leerlingen van het Provinciaal Instituut Vlaamse Ardennen uit Oude naarde streden om de prijzen. In totaal 120 leerlingen en evenveel modellen maakten hun opwachting. Van sprookjesachtige elfjes tot opwindend geklede danseressen, ze zagen er allemaal op hun paasbest uit. De jury beoordeelde aspecten als het kapsel, de opmaak, de kleding en de totale presentatie. Bij de lente-elfjes wonnen Lianne Sa- hakjan uit Middelburg en haar model. Bij de categorie bling-bling ging de eerste prijs naar Kelly de Keijser en haar model uit Oudenaarde. foto Ronald den Dekker door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Als de gemeen te toch moet kiezen tussen bouw plannen, kiest zij liever voor het Scheldekvvartier dan de Spui- kom. De tekeningen zijn voor in elk geval tien jaar in de vries kist verdwenen. Het geld ook. Al een tijdje waarschuwt de ge meenteraad: het college van Vlis- singen heeft meer ambities dan geld voor de stad. Zo zijn er de bouwplannen voor het Midden gebied, de Fonteyne, het Bunker terrein, Souburg-Noord, het Edi- songebied, de herinrichting van het Bellamypark, niet te verge ten het Scheldekwartier, en de Spuikom, waar al meer dan tien jaar over gepraat wordt. Er is zelfs getekend, ontworpen, gesproken over een woonboule vard. Het plan met de drie toren tjes voor de kleine Spuikom ach ter de Badhuisstraat verdween al eerder van het toneel. Dat ge beurt nu ook met de grote Spui kom tegenover Cinecity. De gemeente moest kiezen, ver klaart wethouder T. Verhage (PvdA). „We hebben alle plan nen eens naast elkaar gelegd. Toen bleek dat veel huizen van hetzelfde type op hetzelfde mo ment op de markt zouden ko men. We ontdekten dat in zowel de Spuikom als Scheldekwar tier veel gestapelde huizen tege lijkertijd worden opgeleverd." Dat kan de markt nooit aan, re kende de gemeente. „Er moeten ook kopers en huurders zijn. We willen niet bouwen voor leeg stand. Het gaat dubbelop. Zo worden we concurrent van onze eigen plannen. Terwijl het Schel dekwartier onze prioriteit heeft. Daarom schuiven we ook de gro te Spuikom op, voor in ieder ge val tien jaar. We praten er inder daad al lang over, maar in het begin was het Scheldekwartier ook nog geen onderwerp." Maar het heeft niet allemaal te maken met de ontwikkeling van het KSG-terrein. Er zijn ook de zwakke schakels. „Daar willen we alvast rekening mee houden. De dijkversterking gaat ook de boulevard en het Nollebos aan. We willen wachten tot we weten wat de provincie gaat doen." De gemeente is in feite nooit ver der gekomen dan praten en een presentatie van schetsen in Cine city. Maar daar is ook al geld in gaan zitten. Hoeveel, kan de wet houder niet zeggen. Wel dat een budget is gereserveerd voor alle noodzakelijke werkzaamheden, zoals het repareren van een trap bij de Edah. Verder blijft het ge bied voorlopig wat het is. In de loop der jax*en hebben onder meer de BAM en de Walcherse Bouw Unie belangstelling ge toond voor de Spuikom. Die projectontwikkelaars moet de gemeente nu teleurstellen: met de schetsen doet zij voorlo pig niks. Ze worden bewaard. „Net als de rekening", zegt wet houder Verhage erbij. „Mochten we op latere termijn toch terug komen op de bouwplannen, dan wordt het geld terugbetaald. Maar "nu hoeven zij geen geld te door Ernst-Jan Rozendaal en Claudia Sondervan MIDDELBURG - Met rust en extra mensen is er de kans dat de Zeeuwse jeugdzorg de wacht lijsten eind dit jaar op orde heeft. Dat zegt gedeputeerde G. van Heukelom. Hij wil op 1 april een Zeeuws plan van aan pak klaar hebben voor het minis terie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS). Twee miljoen extra voor mens kracht heeft hij al geclaimd bij staatssecretaris Ross. „Maar we moeten ook in alle rust kunnen werken", waarschuwt hij. „An ders blijft het bij EHBO-beleid in de jeugdzorg." Het ministerie van VWS moet er niet tussen ko men om te kijken waar de Wet op de Jeugdzorg precies knelt. „Ik moet die wet mogen over schrijden om de nodige hulp te kunnen bieden. Ik moet de geld stromen van justitie, de jeugd hulpverlening en de gelden voor licht verstandelijk gehandicap ten bij elkaar mogen voegen. En ik heb wat hout en steen nodig," verwijst Van Heukelom naar ge bouwen. Het schippersinternaat in Zeeuws-Vlaanderen is huiverig om de jeugdzorgdoelgroep on derdak te verschaffen, maar Van Heukelom wil andere oplos singen zoeken voor Zeeuwse kin deren die gespecialiseerde zorg nodig hebben. Eigen fonds De Wet op de Jeugdzorg vei-hin- dert vroegtijdige en goedkope oplossingen voor kinderen, zegt hij. „Want Bureau Jeugdzorg mag niet zelf helpen en jeugd- hulpverlener AZZ mag geen kin deren buiten de indicatie hel pen. Daar krijgen ze niet voor betaald van het Rijk." Van Heu kelom wil een eigen fonds, dat kan bijspringen als goedkope snelle oplossingen voor kinde ren buiten de wettelijke vergoe dingsmogelijkheden vallen. De wachtlijsten voor zware jeugd zorg zijn alleen duurzaam op te lossen met hulpvormen die de wet op de jeugdzorg niet dekt, zegt hij. Van Heukelom verwijst naar de Zeeuwse proef met intensieve pedagogische thuishulp, waar bij een hulpverlener alle nodige hulp naar het gezin trekt. BJZ en maatschappelijk werk vin gen vorig jaar in een aparte sa menwerking 31 kinderen op die eigenlijk niet bij BJZ thuishoor den, maar die wel risico's lie pen. Met, lichte hulp thuis wor den de problemen opgelost voor dat het kind geïndiceerde zorg nodig heeft. Ook de inzet van de Vroeg Erbij Teams bij jonge kin deren die met de politie in aanra king komen passen bij die Zeeuwse aanpak, somt Van Heu kelom op. Kat De wachtlijstdiscussie leidt de aandacht te veel af van de kinde ren waar het om gaat, vindt de gedeputeerde. Van Heukelom is boos dat Ross Zeeland in de Tweede Kamer een kat gaf over de wachtlijsten. Dat kon ze door dat in Zeeland de registratie in de jeugdzorg loopt en wachttij den dus aantoonbaar zijn. Ter wijl andere provincies door ei gen toedoen geen cijfers leveren, zegt Van Heukelom. „Ik snap dat Ross het doet, want ze staat onder druk van de Ka mer om cijfers te leveren." Een overzicht van Price Waterhouse Coopers dat voor het Rijk de aanlevering van de cijfers uit de jeugdzorg naziet, toont aan dat Zeeland als een van de beste pro vincies presteert in het oplepe len van de gevraagde gegevens. Eind vorig jaar lagen in 'de Zeeuwse jeugdzorg 482 zorgaan spraken te wachten op uitvoe ring, waarvan twintig procent langer dan negen weken. Voor hoeveel kinderen en hoe lang, moet AZZ nog uitsplitsen. Een kind kan meerdere zorgvragen hebben. BJZ had vorig jaar gemiddeld tachtig dagen nodig, twintig da gen meer dan in 2004, om een nieuw aangemeld kind een indi catie te geven. Dat is meer dan de norm van 55 dagen, maar minder dan het landelijk gemid delde. BJZ kreeg in 2005 het drievoudige aan aanmeldingen te verwerken, vooral doordat het nu ook de benodigde zorg moet bepalen voor de geeste lijke gezondheidszorg voor kin deren. bji concludeert de commissie lat ponder leiding van A. Kist de i?,veringen heeft getoetst die )p, -oister L. Brinkhorst (D66, ng -conomische Zaken) op basis og ;an beschikbare onderzoeken de heil gedaan over de splitsing, ioigens de minister kost de iing, die hij in 2008 wil ioivoeren, eenmalig 100 mil- u- ren euro - en geen 500 miljoen ijn wals eerder beweerd - en de eer- sle vijf jaar maximaal 150 mil- en fen euro per jaar. Die kosten de rogen van hem niet worden af- a- xïenteld op de consument, an tijdens de presentatie van het T- genoemde validatierapport m :«mde ook Kist dat gisteren n- 'onaanvaardbaar', hoewel hij te- is. «dijk aangaf dat de kosten mo ei gelijk slechts de helft bedragen, n. De baten van splitsing komen an tel voor rekeni ng van de consu- ment. ht Zonder een bedrag aan te geven, 30 Selt de commissie Kist dat de ju consument na splitsing voordeli- ger uit is dan wanneer niet in wordt gesplitst. Door een grote- re concurrentie en meer efficiën- et lie zullen de gebruikerstarieven m omlaaggaan. ar Deenergiebediijven hebben aan- ar gegeven bij splitsing grote scha declaims te verwachten van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41