Politiek ziet geen heil in werken tot 67 jaar PZC Salarissen energiebazen blijven veilig Leerzame lentekriebels Nieuw systeem moet misdaden ontsnapte tbs'ers voorkomen flan CPB stuit op veel verzet in Den Haag Beelden van mishandelde klasgenote op internet PZC Kamerling meest sexy vegetariër Frisdrank wint het van zuivel Collectant van opbrengst beroofd Nieuw Rijksmuseum later open Pyromaan als ervaringsdeskundige Roofkunst uit bezet gebied gemakkelijk terug te eisen rmi 29 L 't' dinsdag 21 maart 2006 HAAG - Mensen pas met II jam met pensioen laten gaan «onbespreekbaar voor de Twee kamer. CDA, VVD en PvdA ien mets in dat voorstel van El Centraal Planbureau (CPB). UW de vraag hoe de kosten van i>vergrijzing in de toekomst be daar'te houden zijn, lopen pïnin'gen uiteen. [élopen vrijdag presenteerde CPB een studie naar de kos- van de vergrijzing. Om ook J040 de AOW en de gezond- jszorg te kunnen betalen, ïet er nu fors worden ingegre- tai, zeggen de rekenmeesters Jjn'het kabinet. Zo kan de 0-leeftijd omhoog naar 67 jaren moet er 15 miljard euro ■orden bezuinigd of via belas- ngverhogingen worden binnen- tiaald. Ook het aantal mensen werkt, moet flink omhoog. CDA, WD en D66, de drie rege ringspartijen, zien in de studie pral hun eigen gelijk beves- ,Het hele kabinetsbeleid is sop gericht om meer mensen an het werk te krijgen", aldus de Nerée, financieel spe- dali'st van het CDA. „Voor ons geldt daarom dat we eerst maar eens moeten aanzien hoe de maatregelen uitpakken en dan pas moeten kijken of aanvullen de maatregelen nodig zijn." WD-Kamerlid Stef Blok wijst ook nog op de ingrepen om men sen langer te laten doorwerken. „Laten we eerst maar eens zor gen dat de mensen echt tot hun 65ste doorwerken, voor we over verhoging van de pensioenleef tijd praten." Voor de rest ziet Blok het rapport als een steun in de rug. „Elke keer moet ik in de Tweede Kamer de linkse op positie uitleggen dat we meeval lers moeten gebruiken om de staatsschuld te verminderen en niet direct moeten uitgeven. Dat wordt nu door het CPB beves tigd. Ik ben benieuwd hoe een mooiweerpartij als de PvdA op dit rapport reageert." Vergrijzingsvraagstuk Volgens PvdA-Kamerlid Ferd Crone is zijn partij helemaal klaar met het oplossen van het vergrijzingsvraagstuk. „Wij heb ben allerlei plannen om meer mensen aan het werk te helpen. Daarnaast willen we dat rijken meer betalen aan de oude dag dan mensen met weinig geld. Dat kan door het belastingvrij sparen voor je pensioen te beper ken. Verder denken wij erover om mensen met een hoger inko men meer AO W-premie te laten betalen. Dat geldt ook voor men sen met een goed aanvullend pensioen." Dat is weer tegen het zere been van CDA en WD. „Als de men sen niet meer belastingvrij voor hun pensioen kunnen sparen en ze moeten vervolgens ook nog belasting betalen over de pen sioenuitkering worden ze dub bel gepakt. Dat' kan niet," meent De Nerée. Blok wijst er op dat de PvdA op die manier de belastingen ver hoogt. „En daarvan zegt het CPB dat het slecht is voor de ar beidsparticipatie." GPD door Jacqueline Steenwijk MAARSSEN - Een 15-jarige scholiere uit Maarssen is be gin deze maand op grove wij ze in de hal van haar school mishandeld door twee mei den uit haar klas. De vecht partij werd gefilmd en via in ternet verspreid. De beelden laten zien hoe tientallen leer lingen toekijken, en dat enke len de daders zelfs toejui chen. Volgens rector M. ter Laar van het Niftarlake College waar de vechtpartij plaats vond, is het gebeuren 'ingesla gen als een bom'. Medescholie ren en ouders zijn onthutst over het geweld. De twee hoofddaders zijn inmiddels geschorst en worden van school verwijderd zodra de schoolleiding een andere school voor de beide meisjes heeft gevonden, maakte de rector gisteren bekend. Op het beeldmateriaal is te zien hoe twee 15-jarige meisjes van korte afstand inslaan op het hoofd van hun klasgenoot je. Zelfs als het slachtoffer al op de grond ligt, bukt één van de daders zich voorover om van dichtbij tegen het hoofd van het meisje te stompen. Plet slachtoffer liep hierdoor een lichte hersenschudding op, ëen pijnlijke arm, vele blauwe plekken en krabwon- den in haar gezicht- Direct na de vechtpartij wer den de twee meisjes overge dragen aan de politie. Komende week bepaalt de of ficier van justitie of de twee daders strafrechtelijk worden vervolgd. Ook de scholier die het gevecht heeft gefilmd en een omstander die het tweetal tot meer geweld aanmoedig de, worden aangepakt. GPD Meer schuldigen brand Catshuis iDENHAAG - De felle brand in iket Catshuis, op 15 mei 2004, is ook ambtenaren van de Rijksge bouwendienst aan te rekenen. De brand ontstond door het ver boden gebruik van thinner door een schildersbedrijf. De ambte naren in het Catshuis wisten vol gens de rechter al voor de brand dat er binnen met thinner werd gewerkt. „Het is onbegrijpelijk dat ze niet eerder hebben inge grepen", aldus de rechter giste ren in zijn vonnis. GPD (Advertentie) (Advertentie) DVD-Spaaruveken jDit is een spaarzegel voor spaarzegel Jj de DVD-spaarweken van I 3 I d® PZC. Iedere dag ver- J schijnt er een van de drie JU verschillende zegels in de I krant. Met drie verschillende zegels heeft u '.een volle spaarkaart en kunt u een DVD tallen. Spaarkaarten staan op woens- ilioeti zaterdag in de krant t/m 8 april. ZOETERMEER - Kinderen krijgen seksuele voorlichting op de Paulusschool in Zoetermeer. Onder de naam Week van de Lentekriebels begon gisteren een school project over seksualiteit en relaties. Het nationaal gezondheidsinstituut NIGZ gaat leerlingen van groep één tot en met acht meer bijbrengen over hun lichaam, seks en omgaan met elkaar. De kinderen moeten zo meer respect voor elkaar krijgen en op latere leeftijd beter in staat zijn keuzen te maken bij het aangaan van relaties. De voorlichting wordt gegeven op 25 basisscholen verspreid over het land. Het NIGZ wil de Week van de Lentekriebels jaarlijks organiseren. foto Phil Nijhuis/GPD het alfabet van Zeeland bij nader inzien tal bericht over de Huishoudbeurs in «PZCvan gisteren is ten onrechte ge- Klddatde beurs afgelopen is. De Huis- noudbeurs duurt nog tot en met komen- oezondag. door Hans van Soest DEN HAAG - Het is een schan de, er moet echt iets aan gebeu ren en vervolgens blijft het stil. Aan het Haagse Binnenhof her haalt de discussie over de topin komens van energiebazen en zie kenhuisdirecteuren zich al ja ren. Vandaag moet premier Bal kenende in de Tweede Kamer wederom tekst en uitleg komen geven over het enorme jaarsala ris van Essent-bestuursvoorzit- ter Boersma. Vorig jaar stond Boersma al in het middelpunt van de belang stelling met een bonus van 161.000 euro voor goede presta ties, waardoor hij in 2004 meer dan acht ton verdiende. De hele politiek viel over hem heen. Een slecht voorbeeld voor iedereen die de broekriem moet aanha len, oordeelde het kabinet. Maar dit jaar is zijn bonus nog hoger dan vorig jaar. „En als Essent het nou heel erg goed zou doen", zegt PvdA-Kamerlid Ferd Cro ne. „Maar ze investeren amper in Nederland en scoren niet met hun klantvriendelijkheid." Sinds het debat van vorig jaar over de salarissen van energieba zen .en bestuurders bij allerlei overheidsorganen is er veel ge praat, heel veel gepraat. „Maar het heeft weinig opgeleverd", er kent D66-Kamerlid Bert Bak ker. „Het kabinet gelooft het probleem te kunnen aanpakken door de salarissen openbaar te maken. Maar dat is niet ge noeg." Sinds 1 maart is de wet Openbaarmaking uit publieke middelen'gefinancierde topinko mens (Wopt) van kracht. Inko mens bij de overheid en andere uit overheidsgeld gefinancierde organisaties die hoger zijn dan het inkomen van een minister (bruto 158.000 euro per jaar in clusief vergoedingen) moeten voortaan openbaar worden ge-, maakt. Het kabinet denkt dat bijvoor beeld ziekenhuizen zich nu ach ter de oren krabben voordat ho ge salarissen aan. directeuren worden betaald. Het zou im mers slechte publiciteit kunnen opleveren. Bakker gelooft daar echter niet in. „Energiebedrijven vallen niet eens onder die. regeling", verzucht hij. En wat ziekenhuis- door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - De afgelopen vijf jaar hadden dertien misdrijven door ontsnapte tbs'ers kunnen worden voorkomen als volgens een nieuwe methode getoetst was of zij wel op verlof konden. Negen van de dertien misdrij ven waren zeer ernstig. Daaron der waren de ontvoering van een meisje in Eibergen en de moord op een bejaarde man in Amsterdam. Dat zei onderzoeker Martin Hil- debrand van het Expertisecen- Advertentie 'APV PP\~T' AA-AAF2. C70E.P trum Forensische Psychiatrie gisteren tegen de parlementaire commissie die zich buigt over het tbs-stelsel. „De voorspellende kracht van het nieuwe instrument is ontzet tend hoog", aldus Hildebrand. Om het risico op een terugval te bepalen ging hij onder meer na of tbs'ers in het jaar vooraf gaand aan hun verlof meewerk ten aan hun behandeling en drugs of alcohol gebruikten. Dan blijkt dat dertien van de twintig mensen die tijdens ver lof ontsnapten en een hoog te- rugvalrisico hadden goed de fout ingingen. De commissie is nog niet overtuigd dat het nieu we systeem van risicotaxatie in gevoerd moet worden. Uit de cijfers blijkt ook dat 346 tbs'ers volgens deze nieuwe me thode de afgelopen vijf jaar niet op verlof hadden gemogen, hoe wel dat achteraf bezien pro bleemloos is verlopen. Hilde brand zei dat het risico dat ie mand er tijdens een begeleid of onbegeleid verlof vandoor gaat, als percentage 'verwaarloosbaar klein' is. „Maar dat zijn er wel zeven per maand", tekende hij daarbij aan. Gemiddeld één keer in de drie maanden pleegt een ontsnapte tbs'er een mis drijf. Na de gewelddadige incidenten van de afgelopen jaren is het mi nisterie van Justitie strenger ge worden bij het toekennen van verlof aan tbs'ers. „Tot een aan tal jaren geleden werd elke machtiging toegekend. Maar nu worden machtigingen afgewe zen als er een reëel risico is op gevaar", zei M. Kavelaars tegen de commissie. Zij is het hoofd van de afdeling individuele tbs-zaken van het ministerie van Justitie dat alle verzoeken om verlof goedkeurt. PD directeuren betreft, die zitten volgens hem vrijwel altijd in de raad van toezicht van andere zie kenhuizen en controleren dus el kaar. Volgens de PvdA kan de Wopt zelfs tegenovergesteld werken. Veel topmanagers zouden niet voor elkaar willen onderdoen wanneer hun salarissen open baar zijn en alleen maar meer loon gaan bedingen. „Die cul tuur van de golfbaan bestaat echt", aldus Crone. „Niet dat ik tegen openbaarmaking ben, maar het is niet genoeg. Aan deelhouders moeten de 'macht krijgen om een beslissing van de raad van commissarissen te blokkeren." Een initiatief van Bakker om wettelijk vast te leg gen dat managers bij de (se mi) overheid niet meer mogen verdienen dan een minister, werd niet gesteund door rege ringspartners WD en CDA. „Wij vinden de openbaarma king wel genoeg", aldus WD'er Annette Nijs. De voltallige oppositie steunde D66 wel. Samen hebben zij een meerderheid, maar dat wil niet zeggen dat de Kamer het nu snel zal regelen. „Ik werk aan een wetsvoorstel," aldus Bakker. „Maar het ligt niet eenvoudig. De ChristenUnie wil iets heel an ders dan de SP. De SP wil echt een harde grens, terwijl de ande ren vinden dat er uitzonderin gen mogelijk moeten zijn." GPD (Advertentie) DEN HAAG - Antonie Kamerling en Marly van der Vel den (GTST) zijn door de bezoekers van de Wakker Dier website www.sexyvegetarier.nl gekozen tot meest sexy ve getariërs van Nederland. Kamerling laat onder anderen Wouter Bos en Jort Kelder achter zich. Van der Velden trok meer stemmen dan Kim van Kooten en Georgina Ver baan. De door Wakker Dier georganiseerde verkiezing is afgeke ken van die van de Amerikaanse dierenorganisatie Peta, die dit jaar werd gewonnen door Chris Martin (Coldplay) en Carrie Underwood (American Idol). Wakker Dier wil ermee bewijzen dat vegetarisch eten uit de geitenwollen sokken-sfeer is getrokken. GPD VOORBURG - Nederlanders zijn de afgelopen decennia veel minder zuivelproducten- en veel meer frisdrank gaan consumeren. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekendmaakte. In 1980 gebruikte de gemiddelde Nederlander per jaar 100,1 kilo zuivel, exclusief boter. Volgens de recentste ge gevens, uit 2004, kelderde de consumptie van onder meer melk en yoghurt in de tussenliggende periode naar 62,1 ki lo. De consumptie van drankjes als cola en sinas verdub belde bijna. ANP GORINCHEM Een 44-jarige vrouw is zondagavond in Gorinchem met geweld van de opbrengst van een collecte beroofd. De vrouw, die voor het Reumafonds collecteer de, wilde het door haar opgehaalde geld inleveren toen drie jongens haar overvielen, meldde de politie gisteren. Het slachtoffer had vier collectebussen in een tas bij zich. De overvallers eisten de bussen op. De vrouw weigerde ze af te geven, waarna ze door een van de jongens in haar hand werd gestoken. Het drietal ging er vervolgens met de collectebussen vandoor. Er zat 300 euro in, de op brengst van een week collecteren. ANP AMSTERDAM - De renovatie van het Rijksmuseum in Amsterdam is anderhalf jaar later klaar dan gepland. Het vernieuwde museum zal naar verwachting eind 2009 de deuren openen voor het publiek, meldde staatssecretaris Van der Laan van Cultuur gisteren aan de Tweede Ka mer. Aanvankelijk zou de verbouwing van het museum medio 2008 zijn afgerond. Het eerste ontwerp van de on derdoorgang voor fietsers onder het monumentale ge bouw leidde tot protesten. ANP HELLENDOORN - Burgemeester J. van Overbeeke van Hellendoorn heeft twee jonge brandstichters gisteren ge vraagd toe te treden tot de jongerenraad van zijn gemeen te. „Ze hebben de brandstichting bekend en spijt betuigd. Ik heb hun vervolgens gevraagd iets terug te doen voor de maatschappij", aldus Van Overbeeke. „Het leek me goed om hen als ervaringsdeskundige op te nemen in de jonge renraad. Zij kunnen een inzicht geven in de belevingswe reld van eén bepaalde groep jongeren." ANP door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Musea, kunsthan delaren en particulieren die een kunstwerk in hun bezit hebben dat uit bezet gebied geroofd blijkt te zijn, lopen straks kans dat te moeten afstaan - ook als zij zich van geen kwaad bewust zijn. De Tweede Kamer stemt vandaag in met een wet van die strekking. Tot nu toe moest er bewijs zijn dat de eigenaar van een kunst werk wist dat het gestolen was. Anders hoefde hij het niet af te staan. Dat verandert. Ook wie te goeder trouw iets heeft ge kocht, moet dat inleveren als het land waar het kunstwerk vandaan komt, kan bewijzen dat het tijdens een oorlog of een bezetting is ontvreemd. De wet vloeit voort uit een VN-verdrag uit de jaren vijftig. Destijds al heeft Nederland daar zijn handtekening onder ge zet, maar de bepalingen uit het verdrag zijn nooit in de Neder landse wet opgenomen. „Dat zet ten we riu recht", zegt WD-ka- meriid Annette Nijs. Dat Nederlandse wetgeving ont brak, werd duidelijk toen Cy prus in de jaren negentig terug gave eiste van vier iconen die tij dens de Turkse invasie in 1974 waren geroofd. De iconen waren gekocht door een echtpaar uit Rotterdam. Staatssecretaris Van der Laan (Cultuur) houdt er rekening mee dat er meer claims komen, als ge volg van de oorlogen in voorma lig Joegoslavië, Irak en Afgha nistan. De wet is alleen van toepassing op kunstwerken die zijn geroofd na 1960. Roofkunst uit de Twee de Wereldoorlog valt er dus bui ten. GPD (Advertentie) \6/r0L ^^7 f 27 1 J&l I ff V V 7-. is 21 28 JÊr jyUffe* '2?'.,;,.V 30 24 1 4. hl /.;.25i' 2 5 12 19 26 3 Verstuur uw aangifte vóór 1 april, dan ontvangt u vóór 1 juli bericht. Doe uw aangifte via de computer: dat is snel en makkelijk. Digitaal aangifte doen kan nu ook met de DigiD-inlogcode. Vraag deze aan op www.DigiD.nl. Kijk voor meer informatie op www.belastingdienst.nl. Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker. g ifW B B13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3