Hulst wil niet langer duurste zijn Parade| Partijen moeten opnieuw overleggen Vandalen veranderen Keldermanspoort weer in ruïne /A Hulst presenteert portefeuilles kwintet Nieuwe coalitie maakt speerpunt van bevriezen gemeentelijke lasten VVD-Kamerlid ivil meer geld uittrekken voor kinderopvang Man steelt medische apparatuur Rechter houdt burenruzie aan Van der Zaag sluit discussieplein zeeuwse almanak Lofzang 21 maart 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen Het hekwerk dat moet voorkomen dat mensen via een smalle trap in een diepe put vallen, is uit de muur gerukt en in één van de open torens gegooid, foto Wim Kooyman door Sheila van Doorsselaer HULST - De voor ruim een miljoen eu ro gerestaureerde Keldermanspoort in Hulst verandert door toedoen van van dalen in rap tempo weer in een ruïne. De gemeente Hulst heeft aangifte ge daan van de vernielingen/ „De poort ligt er voor schandaal bij", zegt een ongeruste omwonende. „De om geving van de poort ligt bezaaid met flesjes en blikjes, de schietgaten liggen vol troep, stenen worden losgehaald en daarmee wordt gegooid en het bord dat aangeeft dat de poort met Europese sub sidies is gerestaureerd, is in het water gegooid." De Hulster wethouder P. Weemaes, die na de klachten een kijkje nam bij de poort, is geschrokken van de omvang van de vernielingen. „Dit zijn geen grap pen meer. Het ijzeren hek dat moet voor komen dat mensen via een smalle trap in een diepe put vallen, is uit muur ge rukt. Dat is gewoon gevaarlijk. Ook is er ongeveer zes vierkante meter aan be strating losgehaald en zijn de stenen in de gracht gegooid. Die stenen zijn ner gens meer te krijgen en moeten we dus echt uit het water gaan vissen." Toezicht Weemaes heeft gisteren aangifte ge daan bij de politie. „De politie zal meer toezicht gaan houden op de poort en de omgeving en misschien moeten we ook maar eens met die kinderen gaan pra ten die deze vernielingen aanrichten." De Keldermanspoort, ook wel de Dobbe- lepoort of Bollewerckpoort genoemd, werd in 1506 gebouwd en heeft de dub belfunctie van land- en waterpoort. Bij het beleg van. Hulst in 1596 door Albertus van Oostenrijk werd de poort voor een groot deel verwoest. De restan ten werden in 1618 met aarde bedekt. Zo'n vijftig jaar geleden werd de ruïne van de poort pas weer ontdekt en bloot- gelegd. In 1999 begon de grote restauratie. Die opknapbeurt was hard nodig, want de poort verkeerde in een dusdanig slechte staat dat langer uitstel het eeuwenoude bouwwerk wel eens fataal zou kunnen worden. De volledig gerestaureerde Kel dermanspoort werd in 2001 feestelijk heropend. In totaal kostte de restaura tie ruim een miljoen euro. „Als regelma tig onderhoud wordt gepleegd, kan de poort nog. eeuwen mee", stelde C. de Bonth destijds. De Bonth is directeur van het gespecialiseerde aannemingsbe drijf uit Nieuwkuijk dat de Keldermans poort letterlijk steen voor steen heeft op geknapt. Volgens Weemaes ontbreekt het niet aan onderhoud, maar is er meer toe zicht nodig. „Misschien kunnen we ook wat meer afvalbakken plaatsen en dan maar hopen dat daar gebruik van wordt gemaakt." De Keldermanspoort bestaat dit jaar precies vijfhonderd jaar en dit feit wordt ook gevierd. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Redactie: 0113-315649 U [CilSc,ie®p!C.n| U Mbus 31,4460 AA Goes Midden-Zeel and: 0113 315520; "i-Vlaanderen: 0114-372770; aal: 020-4562500. j^rHarold de Puvsseleijr HULST - De gemeente Hulst vól snel af van de dubieuze titel 'duurste gemeente van Zeeland'. De onroerendezaakbelasting en let rioolrecht worden de komen de vier jaar op het huidige peil bevroren. Dat is een van de tien speerpunten van de nieuw ge vormde coalitie van Hulst. Huurders zijn veertig euro goed eer uit in 2010, huiseigenaren ongeveer zestig euro, bereken den de nieuwe bestuurders. Het aan inkomsten wil het nieuwe college onder meer goed- door inkrimping van het ambtelijk apparaat. Door effi-, center en doelmatiger werken &n het aantal formatieplaatsen in de loop van de komende raadsperiode dalen van 193 tot 180. Projecten grote projecten (Plan Mor- res. Plan Perkpolder en de Nieu we Bierkaai) gaan, onder voor waarden, door. Voor het plan Morres via een aantal nieu we winkels te verbinden met de binnenstad en voor Plan Perk polder geldt cle voorwaarde dat de gemeente per saldo niets igen kosten. Kwaliteit is het uitgangspunt bij de uitvoering van de Nieuwe Bierkaai. Dat be- iekent dat in eerste instantie wordt ingezet op de aanleg van de waterpartij vanaf de Kelder manspoort tot aan de Vismarkt. gspunt is dat de gemeen te tekorten voor eigen rekening Lukt dat niet, dan valt de gemeente terug op de econo mische variant, met minder wa ter en meer bebouwing. De coali tie wil volgens formateur door Harold de Puysseleijr HULST - De rijksoverheid moet fors investeren om de prijs van kinderopvang in ons land con currerend te maken met de prijs ran de opvang bij onze zuiderbu ren. Onderwijsspecialist E. Bale mans van de Tweede Kamerfrac tie van de WD zei dat gisteren tijdens een werkbezoek aan on- derwijsstichting De Linie in Hulst. P. Weemaes snel duidelijkheid over de uitvoerbaarheid van plan Bierkaai. Kortetermijn- maatregelen om de economie in Hulst te stimuleren zijn de in voering van een parkeerkras- kaart voor alle inwoners, even tueel gekoppeld aan een spaar systeem via de middenstand. De kaart moet met ingang van 1 juli te koop zijn. Het gaat om een proef van een jaar. Boven dien worden de parkeertarieven de komende vier jaar gehand haafd op het huidige niveau. Horecaexploitanten aan de Gro te Markt en de Houtmarkt mo gen nog dit jaar hun terras uit breiden en voorzieningen als lui fels en veranda's aanbrengen. De Gentsestraat wordt eenrich tingsverkeer voor fietsers en wordt vriendelijker ingericht voor voetgangers. Op langere termijn wil de coali tie zorgen voor een groei van de werkgelegenheid met tweehon derd extra arbeidsplaatsen. Het college mikt daarbij ook op de vestiging van grotere bedrijven. Het nieuwe bestuur maakt werk van de verkoop van alle gemeen tekantoren in Kloosterzande. Binnen drie maanden gaan ze in de verkoop. De ambtenaren wor den ondergebracht in het stads kantoor in Hulst en nog te hu ren kantoorruimte in diezelfde plaats. Er blijft in Kloosterzan de wel een gemeenteloket met beperkte openingstijden. Bij de verkeersmaatregelen krijgt de reconstructie van de Van der Maelstedeweg voorrang. De ver keersproblemen aan het Schar nier worden op een goedkope manier opgelost in afwachting van de aanleg van een ontslui ting van het Stationsplein op rijksweg N60. Feestelijke opening woensdag 22 maart 12.00 -17.00 uur Bergen op Zoom Volgens Balemans is De Linie landelijk gezien een van de on- derwijsbesturen die zich het pro- fessioneelst en meest uitgebreid met naschoolse opvang bezig houdt. Balemans zei verder dat de grensproblematiek in Oost- Zeeuws-Vlaanderen uniek is voor Nederland. Volgens het ka merlid kunnen de Oost - Zeeuws-Vlaamse onderwijsin stellingen op het gebied van kwaliteit met gemak concurre ren met scholen aan de andere kant van de grens, maar worden ze alleen in prijs afgetroefd door het Vlaamse onderwijs. „In België heb je opvang voor een euro per uur. Hier kost het 4,50 euro en daarmee is de streek dan nog goedkoper dan het lan delijk gemiddelde van zes eu- die de WD'er noemde zijn bruto, dus zonder aftrek van zaken als een werkge versbijdrage. Advertentie Bliksemenquête PZC over politieke crisis in Goes door Rinus Antonisse GOES - Volwassen reageren! Die wens uiten veel deelnemers aan de PZC-enquête over de po litieke crisis in Goes. Alle lijst trekkers moeten om tafel gaan zitten en de gerezen problemen uitpraten, aldus de ondervraag den die het biddagakkoord af wijzen. Alles moet opengebroken en her zien worden, merken deelne- (Advertentie) mers op over het akkoord dat CDA, SGP/CU en WD sloten. Enkelen vinden zelfs nieuwe ver kiezingen zinvol. Maar de mees te ondervraagden komen kern achtig met de opmerking: op nieuw overleggen. In opdracht van de PZC onder vroeg bureau Bliek uit Eindho ven afgelopen weekeinde 310 Goesenaren van 18 jaar en ouder. Het gros, 76 procent, bracht 7 maart tijdens de raads verkiezingen een stem uit. Dat is meer dan het opkomstpercen tage van 57. Aan de ondervraagden die stem den is gevraagd waarop. Dat deed 19 procent op het CDA, 28 procent op de PvdA, 11 procent op de VVD, 9 procent op de SGP/CU, 11 procent op Groen- Links, 5 procent op D66 en 16 procent gaf geen antwoord. Bij de verkiezingen stemde 54 pro cent op de drie rechtse partijen en 46 procent op links. Grootste De grootste partij moet altijd zit ting hebben in het college van burgemeester en wethouders: daar is 48 procent het mee eens en 41 procent mee oneens (10 procent heeft geen mening). Het is niet verrassend dat aanhan gers van de linkse partijen, 65 procent, vinden dat de grootste partij (de PvdA) in het dagelijks bestuur vertegenwoordigd dient te zijn. Bij de rechtse, beoogde collegepartijen is dat slechts 27 procent. De snelheid waarmee CDA, SGP/CU en WD al één dag na de verkiezingen met een ak koord naar buiten kwamen, roept vraagtekens op. Ook bij de ondervraagden. Ruimschoots de helft van de bevolking, 55 procent, denkt dat het biddagak koord in stilte vóór de verkiezin gen is voorbereid. Bij de linkse stemmers is dat maar liefst 80 procent. Onder de kiezers op rechts is de verhouding wel/niet voorbereid in balans: 36 pro cent. Slechts 18 procent van de kiezers gelooft dat het akkoord niet is voorgekookt en ruim een kwart, 27 procent, weet het niet. Vertrouwen Is uw vertrouwen in de politiek door de gang van zaken ge schokt? Minder dan de helft, 43 procent, heeft nog wel fiducie in de politici. Echter bijna de helft geeft aan géén vertrouwen meer in de Goese politiek te hebben. Bij de linkse stemmers is dat met 67 procent hoger dan bij rechts (26 procent). Gewaagd is wat er nu moet ge beuren in Goes. Ruim de helft ziet het aantreden van een rechts college, waarin 46 pro cent van de bevolking niet is ver tegenwoordigd, niet zitten. De opvattingen variëren. Voor 18 procent van de deelnemers aan de bliksemenquête zijn de lijst trekkers de gebeten hond. Ze moeten allen opstappen, meent 9 procent (slechts 2 procent van de rechtse stemmers en 14 pro cent van de linkse). Ook 9 pro cent vindt dat de lijsttrekkers van CDA, SGP/CU en WD de meeste blaam treft en dat zij moeten opstappen (5 procent rechtse stemmers, 13 procent linkse). Gewoon doorgaan met wat er nu uitgekomen is, krijgt steun van 36 procent van de onder vraagden. Kijkend naar politie ke voorkeur is dat 61 procent rechtse kiezers en 20 procent linkse. Bijna evenveelondervraagden zijn voor een andere oplossing (35 procent, verdeeld over 29 procent rechts en 48 procent links). Nog altijd 11 procent heeft geen antwoord op de vraag: oe noe? WsMk^&aGÊfioéBagm 3 jaar gratis onderhoud, 3 jaar garantie 3 jaar 0% financieren AutoTeam t/m 31 maart a.s.! UMMMlfefeïESfi# VOGELWAARDE - In Vogelwaarde is gistermiddag een 49-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aange houden voor diefstal van medische apparatuur en een mo biele telefoon. De man bekende bij zijn aanhouding medicijnen, een bloeddrukmeter en spuiten te hebben weggenomen uit het ziekenhuis in Terneuzen. Tevens bekende hij een mo bieltje te hebben weggenomen uit een zaaltje aan de Dijk- straat in Temeuzen. Hij is ingesloten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren de zaak van een 58-jarige man uit de gemeente Sluis aangehouden omdat hij een reclasserings- rapport van de verdachte noodzakelijk acht. De man ging op 3 juli 2005 zijn buurman met een riek te lijf. Daarbij liep het slachtoffer een kaakfractuur op. „De feiten staan niet op zich en hebben een lange voorgeschiedenis", bena drukte advocaat F. de Vleesschauwer. De verdachte ver telde: „We zijn al 58 jaar buren van elkaar en hij heeft me altijd vernederd. Wij ruiken naar de koeien en dat is hem te min." De tegenpartij had zijn verhaal via een voorge sprek al gedaan tegenover de officier van justitie. Ook tij dens de zitting gaf het slachtoffer een toelichting op het verhaal. De verdachte zelf zei niet veel. Hij noemde zich zelf een man van weinig woorden en dat was te merken. Hij bekende snel, gaf een korte verklaring en een algeme- ten spijtbetuiging. Toch nam de rechter daar geen genoe gen mee. Volgens hem heeft een verhaal altijd twee kan ten, daarom wil hij graag meer achtergrondinformatie over de verdachte. De rechter hoopt de zaak op 12 juni op nieuw te behandelen. GOES - De Goese burgemeester D. van der Zaag heeft gis termiddag het discussieplein op de gemeentelijke internet pagina gesloten, omdat er allerlei 'vulgaire' opmerkingen op werden geplaatst. De burgemeester dreigde vrijdag het forum te sluiten als de scheldpartijen en bedenkelijke grappen naar aanlei ding van de collegevorming in Goes zouden doorgaan. Maandag was de oogst zo bar en boos dat het plein werd afgekoppeld. „De bijdragen hadden niets meer te maken met de collegevorming. Veel uitlatingen waren uitermate vulgair", aldus Van der Zaag, die ook persoonlijk werd aangevallen op het discussieplein. Bedenkelijke bijdra gen schrappen, was voor hem geen optie. „Ik hou niet van censuur, dan gooi ik het forum liever helemaal dicht." Wanneer het discussieplein weer opengaat, durft de bur gemeester niet te voorspellen. Hij vindt dat de gemeente in elk geval moet kijken naar een andere opzet van het fo rum. door Harold de Puysseleijr HULST - De 'halve' wethouders van Hulst krijgen beiden een vol waardige stem bij de besluitvor ming van het college. A. Maas (Algemeen Belang Hulst) en C. de Kraker (WD) hebben vol gens de Gemeentewet recht op die beslissingsbevoegdheid, meldde formateur P. Weemaes (PvdA) gisterochtend. Weemaes presenteerde de porte feuilleverdeling tussen de vijf coalitiepartijen tijdens een bij eenkomst op het stadhuis. Zelf neemt.de PvdA'er (49) ruimtelij ke ordening en planologie, be stemmingsplannen, industrieter reinen, economie en werkgele genheid, volkshuisvesting, mo numenten en de derde verdie ping van de Westerschelde voor zijn rekening. Ook is hij verant woordelijk voor Plan Morres en de Nieuwe Bierkaai. Zijn portefeuille brengt de me de-exploitant van een hypo theek- en makelaarskantoor niet in verleiding om persoonlij ke en gemeentelijke belangen te verstrengelen, drukte Weemaes kritische geluiden die in Hulst circuleren de kop in. „Het aan- en verkoopbeleid doet collega De Vries. Ik zal zakelijk gezien op geen enkele wijze betrokken zijn bij projecten in Hulst en wij de omgeving." F. van Driessche (47) houdt voor Groot Hontenisse grotendeels het takenpakket dat hij de afge lopen bestuursperiode behartig de: sociale zaken, Wet Maat schappelijke Ondersteuning, on derwijs, welzijn, cultuur en jeugd. Bovendien krijgt hij Plan Perkpolder onder zijn hoede. F. de Vries (55, Progressief Hulst), die stopt bij waterschap Zeeuws-Vlaanderen, beheert de portefeuilles financiën, aan- en verkoopbeleid, inkoopbeleid, personeelszaken, subsidiewer ving, huisvesting ambtenaren, Reynaertland en de financiële kant van de grote projecten. De Vries verdedigde zich tegen de kritiek, die ook binnen zijn partij viel te horen, over het zit ting nemen in een college met vijf wethouders (van wie twee in deeltijd). Hulst kan goed met drie wethouders worden be stuurd, aldus het partijprogram ma van Progressief Hulst. „We waren het er met onze achter ban over eens dat dit standpunt geen breekpunt in de coalitieon derhandelingen mocht zijn. Er is de komende jaren veel werk te verzetten. Bovendien hebben wij ook rekensommetjes ge maakt en ontstaat er een te smal le coalitie met drie wethou ders." Maas (48) krijgt recreatie en toe risme, sport, gemeenschapscen tra, dorps- en wijkraden en on derhoud gebouwen. De service monteur bij nutsbedrijf Delta blijft in deeltijd aan deze werk gever verbonden. Ook De Kra ker (38) houdt een halve baan bij zijn werkgever Dethon Indus tries. Hij wordt verantwoorde lijk voor openbare werken, ver keer en (collectief) vervoer, mi lieu en handhaving en markten en kermissen. Burgemeester J.F. Mulder (51, CDA) levert zijn huidige porte feuilles personeelszaken, econo mische zaken en werkgelegen heid en de derde verdieping van de Westerschelde in. Hij krijgt landbouwbeleid en volksgezond heid terug. Mulder had geen in vloed op de taakverdeling. Bij de Vlissingse kinderop vang waar Yuri (3) zich graag vermaakt met allerlei vriend jes en vriendinnetjes, wordt onderling regelmatig de thuis situatie van iedereen doorge nomen. Je weet als peuter nu eenmaal graag met wie je speelt en hoe het er bij een an der aan toe kan gaan. Laatst kwamen de kwaliteiten van ie ders ouders ter sprake onder het spel. Yuri bleek heel tevreden. „Pa pa is grootsterk, lief...", roemde hij zijn vader. „Maar één ding is papa niet... Mama!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37