PZC Onrust over straling blijft Werk in uitvoering Coalitie schrikt niet van uitslag enquête Goese lijsttrekkers moeten problemen samen uitpraten Van der Zaag sluit discussie op internet Autodieven slaan toe bij begin toeristenseizoen Lofzang A Bijeenkomst sust angst over umts- en gsm-antennes niet Liever een voltijdswethouder Hardnekkige drankrijder gestraft Politie zoekt getuigen mishandeling Rechter houdt burenruzie aan Redactie: 0113-315649 ■■.v.1 pzc. ni EMlmdactie@pzc.nl n postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: «oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520: tpeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 21 maart 2006 GOES - De Goese burgemeester D. van der Zaag heeft gistermid dag het discussieplein op de ge meentelijke internetpagina ge sloten, omdat er allerlei 'vulgai re' opmerkingen op werden ge plaatst. De burgemeester dreigde vrij dag het forum te sluiten als de scheldpartijen en bedenkelijke grappen naar aanleiding van de collegevorming in Goes zouden doorgaan. Maandag was de oogst zo bar en boos- dat het plein werd afgekoppeld. „De bij dragen hadden niets meer te ma ken met cle collegevorming. Veel uitlatingen waren uitermate vul gair", aldus Van der Zaag, die ook persoonlijk werd aangeval len op het discussieplein. Beden kelijke bijdragen schrappen, was voor hem geen optie. „Ik hou niet van censuur, dan gooi ik het forum liever helemaal dicht." Andere opzet Wanneer het discussieplein weer opengaat, durft de burge meester niet te voorspellen. Hij vindt dat de gemeente in elk ge val moet kijken naar een andere opzet van het forum, waarbij ie dereen die een bijdrage wil leve ren, niet meer anoniem is. „Je kunt denken aan het inloggen met een e-mail-adres of het re gistreren van ip-nummers van computers." Advertentie WERKKLEDING DRESSED... TO WORK www.werkkledingtotaal.nl MIDDELBURG - Nu de toeris ten weer naar Zeeland komen, druppelen ook de eerste meldin gen van woninginbraken waar bij auto's worden gestolen bij de politie binnen. Het is alweer een paar jaar een trend in Zeeland. Inbreken om autosleutels te bemachtigen en er vervolgens met de - vaak du re - auto voor de deur vandoor te gaan. De auto's die worden ge stolen zijn meestal groot en van Duits fabrikaat. Ook de slachtof fers zijn vaak Duitsers. Vooral in vakantieparken wordt deze inbraaktactiek vaak toege past. In de nacht van zaterdag op zon dag werden in Zeeland vijf per sonenauto's gestolen na inbra ken. Bij inbraken in vakantie huizen in Kamperland, Brou wershaven en Domburg werden twee BMW's en een Mercedes buitgemaakt. De BMW die gesto len werd in het vakantiepark Breezand II in Vrouwenpolder is zondagmiddag teruggevonden in Burgh-Haamstede. In de afgelopen jaren is een aan tal mensen veroordeeld voor der gelijke inbraken in Zeeland, maar gestopt is het nog niet. Vol gens politiewoordvoerder J. van Mourick is preventie de beste manier om dit soort inbraken te Voorkomen. «Mensen maken het inbrekers te makkelijk. Ze moeten autosleu tels en papieren op een veilige plek opbergen." «Heel veel mensen laten hun sleutels in hun jaszak zitten, of ze laten ze zichtbaar in de hal op een tafel liggen. Mensen die °P vakantie zijn, zijn minder alert, ze letten minder op hun spullen. Ze zijn kwetsbaar, voor al als ze net zijn aangekomen. Als het vakantieseizoen begint, krijgen we dit soort meldingen meteen weer binnen." door Cornelleke Blok THOLEN - Zekerheid, dat is wat de bewoners van de Thoolse wijk Waterfront willen. Ze wil len zeker weten dat de zend mast die vlakbij de wijk staat, geen schadelijke gevolgen heeft voor hun gezondheid. Een ge ruststellend bericht daarover kwam er gisteravond tijdens een informatiebijeenkomst over gsm- en umts-antennes niet. De Tholenaren zijn al een tijd ongerust over de straling van de zendmast bij hun wijk. Op dit moment hangt er alleen een gsm-antenne in de mast, maar ze zijn bang dat daar een umts-antenne bij komt. De be woners van de wijk maakten hun angst eind vorig jaar be kend aan het Thoolse college. In december organiseerden ze al door Anita Janse MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren de zaak van een 58-jarige man uit de gemeen te Sluis aangehouden omdat hij een reclasseringsrapport van de door Rinus Antonisse GOES - Volwassen reageren! Die wens uiten veel deelnemers aan de PZC-enquête over de po litieke crisis in Goes. Alle lijst trekkers moeten om tafel gaan zitten en de gerezen problemen uitpraten, aldus de ondervraag den die het biddagakkoord af wijzen. Alles moet opengebroken en her zien worden, merken deelne- Advertentie) een bijeenkomst over de schade lijke gezondheidseffecten van gsm- en umts-antennes. Het Thoolse college vroeg de opera tors daarop om voorlopig geen umts-antennes in de gemeente Tholen te plaatsen. Tijdens de vorige bijeenkomst was de infor matieverstrekking nogal eenzij dig: alleen partijen met negatie ve berichten over de straling kwamen aan het woord. De ge meente Tholen nodigde daarotn gisteravond bewust een breed scala aan deskundigen uit, om zichzelf en de Tholenaren zo uit voerig mogelijk te informeren. De mobiele operators werden vertegenwoordigd door J. van der Lee van MoNet, een samen werkingsverband tussen KPN, T-Mobile, Orange, Vodafone en Telfort. In zijn betoog benadruk te Van der Lee dat geen enkel wetenschappelijk onderzoek mers op over het akkoord dat CDA, SGP/CU en WD sloten. Enkelen vinden zelfs nieuwe ver kiezingen zinvol. Maar de mees te ondervraagden komen kern achtig met het advies: opnieuw overleggen. In opdracht van de PZC onder vroeg bureau Bliek uit Eindho ven afgelopen weekeinde 310 Goesenaren van 18 jaar en ouder. Het gros, 76 procent, bracht 7 maart tijdens de raads verkiezingen een stem uit. Dat ook maar enig schadelijk effect heeft aangetoond. „Wij houden ons aan de door de overheid ge stelde richtlijnen. We zijn nog nooit over de gestelde normen voor straling heengegaan." J. van Gils van het Meldpunten netwerk Gezondheid en Milieu opperde juist dat er wel degelijk reden is voor ongerustheid. „Zo veel zekerheid is er helemaal niet. Er is onzekerheid genoeg om verstandiger met de straling om te gaan dan er nu gebeurt." Van Gils doelde op het feit dat er nog veel onbekend is over met name de lange-termijneffec- ten van umts. Hij vindt dat de overheid het beleid uit voorzorg aan zou moeten passen. Van Gils kreeg veel bijval van het publiek: een luid applaus klonk uit de zaal. Hij legde de vinger op de zere plek van de Tholenaren. „Wie geeft mij de is meer dan het opkomstpercen tage van 57. Aan de ondervraag den die stemden is gevraagd waarop. Dat deed 19 procent op het CDA, 28 procent op de Pv dA, 11 procent op de WD, 9 pro cent op de SGP/CU, 11 procent op GroenLinks, 5 procent op D66 en 16 procent gaf geen ant woord. Bij de verkiezingen stem de 54 procent op de drie rechtse partijen en 46 procent op links. De grootste partij moet altijd zit ting hebben in het college van burgemeester en wethouders: daar is 48 procent het mee eens en 41 procent mee oneens (10 procent heeft geen mening). Het is niet verrassend dat aanhan gers van de linkse partijen, 65 procent, vinden dat de grootste partij (de PvdA) in het dagelijks bestuur vertegenwoordigd dient te zijn. Bij de rechtse, beoogde collegepartijen is dat slechts 27 procent. De snelheid waarmee CDA, SGP/CU en WD al één dag na de verkiezingen met een ak koord naar buiten kwamen, roept vraagtekens op. Ook bij garantie dat mijn kinderen over vijftien jaar geen kanker krij gen?", vroeg een bezorgde Thool se vader zich af. Geen garantie Die garantie kon ook R. Nijdam van het Bureau Medisch Milieu kunde van de GGD Brabant en Zeeland hem niet geven. „Umts bestaat nu eenmaal nog maar kort, dus er is nog weinig be kend over de lange-termijneffec- ten", was haar antwoord. Nijdam benadrukte net als Van der Lee dat er nooit een oorzake lijk verband is aangetoond tus sen gsm- of umts-straling en kanker of andere ziektes. Nij dam: „Aan de onderzoeken die dat verband wel zeggen aan te tonen, zitten verschillende ha ken en ogen. Een Nederlands on derzoek heeft wel aangetoond dat mensen zich minder lekker eerder al gedaan tegenover de of ficier van justitie en gaf tijdens de zitting nog een toelichting. De verdachte zelf zei niet veel. Hij noemde zichzelf een man de ondervraagden. Iets meer dan de helft van de bevolking, 55 procent, denkt dat het bid dagakkoord in stilte vóór de ver kiezingen is voorbereid. Voorbereid Bij de linkse' stemmers is dat maar liefst 80 procent. Onder de kiezers op rechts is de verhou ding wel/niet voorbereid in ba lans: 36 procent. Slechts 18 pro cent van de kiezers gelooft dat het akkoord niet is voorgekookt en ruim een kwart, 27 procent, weet het niet. Is uw vertrouwen in de politiek door de gang van zaken ge schokt? Minder dan de helft, 43 procent, heeft nog wel fiducie in de politici. Echter bijna de helft geeft aan géén vertrouwen meer in de Goese politiek te hebben. Bij de linkse stemmers is dat met 67 procent hoger dan bij rechts (26 procent). Gevraagd is wat er nu moet ge beuren in Goes. Ruim de helft ziet het aantreden van een rechts college, waarin 46 pro cent van de bevolking niet is ver- kunnen voelen als ze blootge steld worden aan umts-straling, maar die klachten zijn niet ern stig genoeg om voorzorgsmaatre gelen te nemen." Ze voegde daaraan toe dat het tegenwoor dig bijna onmogelijk is om vrij te zijn van elektromagnetische straling. „Dan moeten we alle maal onze mobiele telefoons en computers weggooien." Het Ne derlandse onderzoek waar Nij dam het over heeft, is herhaald in Zwitserland. De resultaten daarvan worden binnenkort be kend. Het Thoolse college van B en W neemt op basis van de in formatieavond en de resultaten van het Zwitserse onderzoek een definitief standpunt in over de kwestie. Het standpunt van de Tholenaren is na gisteravond niet veranderd. Zij willen dat de zendmast hoe dan ook ver plaatst wordt en snel ook. van weinig woorden en dat was te merken. Hij bekende snel, gaf een korte verklaring en een alge- meten spijtbetuiging. De rech ter nam daar geen genoegen mee. Hij wil meer achtergrondin formatie en op 12 juni de zaak opnieuw behandelen.. tegenwoordigd, niet zitten. De opvattingen variëren. Voor 18 procent van de deelnemers aan de bliksem-enquête zijn de lijst trekkers de gebeten hond. Ze moeten allen opstappen, meent 9 procent (slechts 2 procent van de rechtse stemmers en 14 pro cent van de linkse). Ook 9 procent vindt dat de lijst trekkers van CDA, SGP/CU en WD de meeste blaam treft en dat zij moeten opstappen (5 pro cent rechtse stemmers, 13 pro cent linkse). Andere oplossing Gewoon doorgaan met wat er nu uitgekomen is, krijgt steun van 36 procent van de onder vraagden. Kijkend naar politie ke voorkeur is dat 61 procent rechtse kiezers en 20 procent linkse. Bijna evenveel ondervraagden zijn voor een andere oplossing (35 procent, verdeeld, over 29 procent rechts en 48 procent links). Nog altijd 11 procent heeft geen antwoord op de vraag: oe noe? door Frank Balkenende GOES - Dat 53 procent van de ondervraagden in de PZC-en quête vindt dat de collegevor ming in Goes moet worden over gedaan na het omstreden bid- dagakkoord waarbij de PvdA buitenspel werd gezet, verrast de coalitiepartners niet. Even min dat 48 procent het vertrou wen heeft verloren in de Goese politiek. Fractievoorzitter A. van der Reest van SGP/ChristenUnie, de partij die samen met CDA en WD de nieuwe coalitie vormt: „Ik val er niet van achterover na alle commotie vorige week met een tumultueuze raadsvergade ring en alle televisiebeelden daarvan. De uitslag van de en quête geeft aan hoe makkelijk de publieke opinie is te beïnvloe den. Die publieke opinie is ge voed door een demonstratie, aan gewakkerd door de PvdA, en ge kleurde verslagen in de media." Daarom vindt Van der Reest het niet verontrustend dat 26 pro cent van de ondervraagden die op coalitiepartijen hebben ge stemd, ook hun vertrouwen in de politiek hebben verloren. Ook WD-lijsttrekker S. van 't Westeinde (VVD), die terug keert als wethouder in het nieu we college, hecht niet veel waar de aan de cijfers in de enquête. „Als iemand roept dat de poli tiek vuil en vunzig is, dan ne men mensen dat nogal gemakke lijk over. Er is veel media-aan dacht geweest, dat speelt zeker een rol bij het resultaat van de ze peiling." Van 't Westeinde ziet dan ook geen reden terug te keren naai de onderhandelingstafel om de verstoorde verhoudingen te her stellen, zoals de meerderheid van de geënqueteerden wenst. „Dat is een gepasseerd station." Een ander geluid bij de links^ oppositie. PvdA-lijsttrekker M. 't Hart: „Het is onrustbarend dat bijna de helft van de Goese burgers geen vertrouwen meer heeft in de politiek. Het beves tigt dat niet alleen PvdA, Groen-] Links en D66 boos zijn over de manier waarop de collegevor-) ming tot stand is gekomen, maar ook bijna de helft van de Goese gemeenschap. Wat je nq krijgt, is een college zonder volk. Het draagvlak is smal." GroenLinks-fractievoorzitter C. Bruring leest in de uitslag dal de helft van de burgers het 'ook onfatsoenlijk vindt als drie par-, tijen zonder enig gesprek aan de kant worden gezet'. „We hebber( vier jaar in een college niet CDA en VVD gezeten en zonder toe-, lichting zijn we terzijde gescho ven. Ik noem dat onfatsoenlijk." Bruring vindt het 'te simpel oir de media de schuld te geven var alle commotie'. „Die hebben ge woon geregistreerd wat er is ge beurd." In een open brief hebben PvdA GroenLinks en D66 gisteren ge reageerd op de spijtbetuiging van de coalitiepartners. Ze wil len dat de coalitie het niet bi;' woorden laat,, maar ook eer handreiking doet, „Wat een goedkope reactie. De excuses in onze open brief heb ben we gemaakt voor de eenzij dige mededeling over de gevorm de coalitie. Om dan daden te ei sen, belachelijk", zegt Van dei Reest. Hij verwacht eerder excu ses van de oppositie. „Die zijr wel op hun plaats na alle lastei die over ons is uitgestort." Feestelijke opening woensdag 22 maart 12.00 -17.00 uur zeeuwse almanak Bij de Vlissingse kinderop vang waar Yuri (3) zich graag vermaakt met allerlei vriend jes en vriendinnetjes, wordt onderling regelmatig de thuis situatie van iedereen doorge nomen. Je weet als peuter nu eenmaal graag met wie je speelt en hoe het er bij een an der aan toe kan gaan. Laatst kwamen de kwaliteiten van ie ders ouders ter sprake onder het spel. Yuri bleek heel tevreden. „Pa pa is groot, sterk, lief...", roemde hij zijn vader. „Maar één ding is papa niet... Mama!" I® 3 jaar gratis onderhoud 3 jaar garantie o 3 jaar 0% financieren t/m 31 moort a.s.! OTaV,Arllfc&föiïtiTu editie Bevelanden-Tholen KAPELLE - Burgemeester S. Kramer van Kapelle is geen. voorstander van de benoeming van slechts twee partti me-wethouders in zijn gemeente. Een woordvoerster van de gemeente heeft dat gisteren gezegd, naar aanleiding, van het PZC-verhaal over de moeizame onderhandelin gen over de totstandkoming van een nieuw dagelijks ge meentebestuur in Kapelle. In dat verhaal werd gemeld, dat de burgemeester in het plaatselijke advertentieblad Scheldebode de aanstelling van twee (in plaats van de hui dige drie) deeltijdwethouders had bepleit. Volgens de ge meentelijk woordvoerster is er echter sprake van een on juiste interpretatie; de burgemeester van Kapelle is een, voorstander van twee fulltime-wethouders. Dat verdient volgens Kramer de voorkeur boven de bestaande situatie,, onder meer omdat fulltime-wethouders vaker aanspreek-; baar zijn en geen nevenberoep hoeven uit te oefenen. In, zijn gemeente is dat echter niet haalbaar. Slechts in ge meenten met meer dan 18.000 inwoners is de aanstelling, van fulltimewethouders mogelijk. Kapelle telt nog geen 12.000 inwoners. MIDDELBURG - De 25-jarige verdachte uit Kruiningen, begreep maar al te goed dat hij geluk had gehad. Vorig: jaar reed hij in een dronken bui zijn auto total loss bij de spoorwegovergang in zijn dorp. De politie constateerde een alcoholgehalte van 600 microgram, bovendien bleek de man een rijontzegging te hebben. „Ik schrok toen ik de foto's van het ongeval zag", reageerde de Middel burgse politierechter gisteren De man vertelde dat hij die avondj dronken thuis was gekomen. Na een ruzie met zijn vrien-' din had hij zijn auto gepakt en was hij kwaad weggere-, den. Ver was hij nief gekomen. „We hadden toen net een, kleine", aldus de verdachte, die inmiddels onder behande ling is voor zijn alcoholprobleem. Het was niet de eerste keer dat de Kruininger voor een alcoholdelict voorkwam. Dat kwam tot uiting in de eis van 700 euro boete en een, rijontzegging van zeven maanden voor het rijden onder in vloed en het veroorzaken van een eenzijdig ongeval. Voor het negeren van de rijontzegging eiste ze een werkstraf van 28 uur. De rechter vonniste conform de eis. j VLISSINGEN - De politie zoekt getuigen van een mishan-) deling van een 25-jarige Vlissinger. Hij werd zondaga vond rond half twaalf op een parkeerterrein nabij de Ho ge Duinen aan de Zwanenweg' in zijn woonplaats door, twee personen zo toegetakeld dat hij met een ambulance! naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De man had verwondingen aan hoofd en een gebroken pink. De politie zoekt getuigen. Zij kunnen zich melden op het politiebu reau in Vlissingen of bellen met 0900-8844. SINT-ANNALAND - Een stukje Stallandse cultuurhistorie wordt in de komende we ken in ere hersteld. De Standerdmolen in Sint-Annaland uit 1864 ondergaat een gron dige restauratie. Het bedrijf Adriaens Molenbouw uit Weert repareert onder meer de fundering, het dak van de onderbouw en de dakbedekking. Daarnaast wordt de mo len helemaal geschilderd en wordt de molenberg waar de molen op staat, terug in vorm gebracht. Gisteren demonteerden de medewerkers van Adriaens met behulp van een grote kraan twee molenroedes van de molen. De roedes werden op een tegeno verliggend grasveld neergelegd. Na afloop van de restauratie worden ze weer terugge plaatst. De kosten van de restauratie bedragen 124.000 euro. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg subsidieert de renovatie. Naast de Stallandse molen krijgen de mo lens van Sint-Philipsland en Scherpenisse dit jaar en volgend jaar ook een opknap beurt. foto Willem Woznitza verdachte noodzakelijk acht. De vertelde: „We zijn al 58 jaar bu- man ging op 3 juli 2005 zijn ren van elkaar en hij heeft me al- buurman met een riek te lijf. tijd vernederd. Wij ruiken naar Daarbij liep het slachtoffer een de koeien en dat is hem te min." kaakfractuur op. De verdachte Het slachtoffer had zijn verhaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27