Veere en Stolberg liggen elkaar PZC PZC Ik wil gewoon nagels doen Met een bootje naar Jacobina Vandalen veranderen Keldermanspoort Hulst weer in ruïne 11 Bedrijfsactiviteiten in Kloetingse bunker nog illegaal Inwoner Vrouwenpolder wenst stedenband met Duitse plaats agenda Open dag in wijkcentrum Open ochtend bij Zeeuwse Muziekschool Tienerdisco in de Paraplu Werkstraf voor velgendief Hennepkwekers komen goed weg Aangehouden wegens diefstallen Auto gestolen in Hulst Kledingbeurs speelzaal Veere Zaalvoetbal in Baskensburg dinsdag 21 maart 2006 nk Balkenende GOES - De gemeente Goes is van plan om de bedrijfsma te internetactiviteiten in de (,krbunker in Kloetinge te le- «aliseien. Eigenaar Stichting Wasteland had volgens de ge- mecnte om vrijstelling van het bestemmingsplan De Weitjes ge raagd, maar volgens een juri- jjsjl, adviseur van de stichting gaat het om vrijstelling van de milieuvergunning. Op de vroegere commandobun- ker, die Defensie eind jaren ne gentig van de hand deed, rust nog steeds een militaire bestem ming. In de bunker huizen enke- Ie bedrijfjes, die zich bezighou den met de opslag van data voor andere bedrijven. De bedrijfsactiviteiten zijn for meel in strijd met het bestem mingsplan. Er overnachten wel eens mensen (feitelijk illegaal) en er ontbreekt een milieuver gunning. De gemeente Goes heeft de Cyberbunker in Kloetin ge tot nu toe steeds gedoogd. Ze wilde de bunker in 2002 sluiten, nadat tijdens een brand een xtc-lab was aangetroffen. Overi gens in een ruimte die was ver huurd aan derden. Tot sluiting kwam het niet. De gemeente heeft de internetbe- drijvigheid tot nu toe gedoogd, mede door de komst van een nieuwe eigenaar Stichtjjag Was teland. Daarvoor was dat de Stichting Onderzoek Mens Mi lieu. Controle Demissionair wethouder M. 't Hart zegt de bunker niet direct te willen sluiten. De boel plano logisch legaliseren, gaat hem echter te ver. „Dat heeft ener zijds te maken met het verleden en anderzijds ook met de gebrek kige controle op de activiteiten in de bunker. I-Iet ding ligt ver scholen in het groen en je komt er niet zomaar binnen. We zul len eerst in kaart moeten bren gen wat er nu precies gebeurt en door wie. Ondanks het moeilijke contact, is het gemeenteambtenaren toch enkele malen gelukt de bunker te inspecteren. Er werden geen onoirbare praktijken aangetrof fen. Juridisch adviseur F. van de Loos van Stichting Wasteland zegt dat de gemeente Goes 'nu eens klare wijn moet schenken'. „Het probleem is dat de gemeen te ons milieuvergunningplichtig wil maken, terwijl dat voor het huidige gebruik onnodig is. Daarom zullen we ook vrijstel ling van de milieuvergunning aanvragen. We hebben er eerder al brieven over gestuurd, maar nooit antwoord gekregen." Aw Edith Ramakers VROUWENPOLDER - Veere is de aangewezen gemeente om een relatie aan te gaan met het Duitse stadje Stolberg. Dat vindt J. Geldof uit Vrouwenpol der, In Stolberg werd vijfhon derd jaar geleden Juliana van Stolberg geboren, de moeder van prins Willem van Oranje, va der des vaderlands. „Veere is door zijn oranjegezindheid en het markizaat van het stadje Veere een geschikte partner van Stolberg." Geldof ziet allerlei voordelen in een zusterstad-relatie. „Dit jaar zijn er veel festiviteiten rond de viering van Juliana van Stol- bergs vijfhonderdste geboorte dag. We zouden Veere in Duits land als aantrekkelijke, toeris tische gemeente onder de aan dacht kunnen brengen." Geldof heeft contacten opge bouwd in Stolberg, een plaats in voormalig Oost-Duitsland, waarnaar hij al enige tijd busrei zen voor 5 5-plussers organi seert. „Ik ben gecharmeerd van het stadje. De cultuur en geschiede nis is voelbaar in die plaats. Ik ben daar al drie jaar lid van een geschiedenisvereniging", zegt ui. Hij was in februari te gast in Stolberg voor de openingsfestivi- teiten van het jubileumjaar van Juliana van Stolberg. Geldof hoorde bij die gelegenheid dat Stolberg 'Europastad' is. „Aan die uitverkiezing is Europese Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Pax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl subsidie verbonden. En toen ik over de Nederlandse inbreng be gon, bleek dat er weinig gere geld was, maar dat er wel geld voor beschikbaar was." Het Europastadfeest in Stolberg wordt 9 en 10 september gehou den. Er wordt een historische oranjeroute ontwikkeld. Geldof zegt dat de burgemeester van Stolberg achter zijn initiatief staat en de activiteiten toe juicht. „De dans- en folklo- regroep Walacra heeft al toege zegd mee te zullen werken. Ik wil allerlei Zeeuwse produkten onder de aandacht brengen, zo als boterbabbelaars. Ook vis- kwekerij Neeltje Jans zal een mosselmaaltijd verzorgen. Ik zoek eigenlijk alleen nog een bakker die' daar Zeeuwse bolus sen wil bakken." Koninginnedag Hij heeft 'op persoonlijke titel' vijf personen uit Stolberg uitge nodigd om dit jaar koninginne dag in Vrouwenpolder mee te maken. „Ook de burgemeester van Stolberg en een afvaardi ging van de VW komen dan naar Zeeland. De delegatie kan ervaren hoe in Nederland het oranjefeest wordt gevierd." In Stolberg hopen ze dat het toeris me een opkikker krijgt door de viering van het jubileum. Dat blijkt uit een publicatie in een regionale krant: 'De opname j STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Wijkcentrum Palet: 13,30- 16.30: Seniorenclub, met oa bil jarten/kaarten, koersbal en sjoelen; OOST-SOUBURG - Paiazzoli Huis, 10.00- 11.00 uur; Yoga; RiïTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmer vanaf vijftig jaar. VUSSIIMGEN - Open Hof, 16.15 uur: Po wer yoga; 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- MIDDELBURG - In het ontmoe tingscentrum Dauwendaele in Middelburg wordt zaterdag een open dag gehouden. Bezoekers kunnen biljarten, kla verjassen, sjoelen, koersballen en meedoen aan een workshop SD-kaarten maken. Het ontmoe tingscentrum is van 10.30 tot 15,30 uur open. Willeke Wijntje in haar nagelstudio aan huis in Heinkenszand met rechts enkele van haar creaties. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Geknokt heeft ze, Willeke Wijntje uit Heinkensz;and, en dat begint vruchten af te werpen. De na gelstyliste won zondag in Brussel het Belgische Nail-Art Kampioenschap. De verwerkelijking van haar droom, een ei gen nagelkunst-studio, is een flinke stap dichterbij gekomen. Hoopt ze. 'Zomaar' had Willeke zich via het vak blad ProfNail ingeschreven voor de wedstrijd in Brussel. „Het was maar een gokje. Ik had geen idee op welk ni veau ik zat. Zou het niks worden, dan hadden ik en mijn vaste model, een ex-collega, in elk geval een leuk dagje De Heinkenszandse trad met zestien 'te genstandsters' in het strijdperk. „De concurrentie is voelbaar. Op zo'n kam pioenschap gaat het er écht om." De deelneemsters kregen allemaal ander half uur de tijd om hun creativiteit te tonen. Anderhalf uur om van tien n a gels kleine kunstwerken te maken. Wil leke gaf haar visitekaartje af, nagel kunst met kleurrijke versieringen. „Dat is mijn specialiteit." 1 - Buitenkansje Ooit is het bij haar begonnen als een hobby. „Ik ben altijd al met nagels be zig geweest." Ze wilde graag een oplei ding 'nagelstyling' volgen, maar het geld ontbrak. „Ik ben een alleenstaande moeder met èen dochter. Je hebt het dan niet breed." Een buitenkansje deed zich drie jaar geleden voor. Ze werkte indertijd nog bij Delta. Haar premie- spaarloonregeling kwam vrij en die heeft ze gebruikt om in Dordrecht een' cursus nailstyling te volgen van een halfjaar, één volle dag in de week. „Een zware theoretische opleiding was dat, met een heel goede leraar. 'Je hebt het in je vingers', zei hij." Haar leraar gaf ook een welgemeend ad vies: 'Begin niet direct een praktijk, maar bouw het langzaam op'. Willeke heeft dat ter harte genomen. „Die oplei ding Was prima. Ik heb er veel' geleerd, heel veel zelfs, maar je moet het ook kunnen waarmaken. Ik heb dit werk tot nu toe vooral bij mijn vriendinnen ge daan." Niet zonder succes. „Een vriendin ver telde me-laatst dat bij de kassa in de winkel iedereen naar haar nagels keek. Zo mooi en opvallend waren die. Je doet er iemand echt een plezier mee, merk ik. En het is heus niet zo dat nagel- kunst slecht is voor je nagels. Integen deel. Als je vakkundig doet, is het zelfs goed voor je nagels." Nog een misverstand: dat met acryl be werkte nagels veel kwetsbaarder zijn dan gewone. „Acryl wordt heel snel hard. Vierentwintig uur na een behande ling kun je er alles mee doen. Neem foto Ronald den Dekker mijn vriendin die mijn vaste model is. Zij is paardenliefhebster. Die maakt er gewoon de paardenstallen mee schoon. Nooit problemen." 't Is wel vooral iets van vrouwen, alhoe wel: „Voormannen die nagelbijten, is er ook een kleurloze acryl." Met het diploma van de opleiding in Dordrecht op zak én ervaring stond Wil leke dan in Brussel, op het podium. Nummer drie passeerde, nummer twee ook. Willeke was al bij wijze van' spre ken op weg naar de uitgang, want de eerste plaats, kom nou, dat zou te hoog gegrepen zijn. „Ik heb mijn eigen naam niet eens horen omroepen. En toen ik het door had, viel ik van verbazing bijna van het podium. Ik eerste?" Thuis in Heinkenszand zit Willeke nog na te genieten. Ze werkt niet meer bij Delta en heeft een werkloosheidsuitke ring. Dit is haar kans. De tijd is nu echt aangebroken om voor zichzelf te begin nen, een eigen studio op haar naam. ,,'Je bent in je slaap nog bezig met nagel kunst', zei mijn leraar. Dat is zo. Ik wil gewoon nagels doen." MIDDELBURG - De Zeeuwse Muziekschool houdt zaterdag een open ochtend. Iedereen die geïnteresseerd ïs kan langs komen voor informa tie over cursussen, opleidingen en mogelijkhedenvoor samen spel. De bijeenkomst wordt van 10.00 tot 12.00 uur gehouden in het gebouw van de muziek school aan de Kuiperspoort in Middelburg. VLISSINGEN - In jongerencen trum De Paraplu in Vlissingen wordt vrijdagavond een tiener- disco gehouden voor kinderen van 8 tot 12 jaar. De disco be gint om half acht en duurt tot half elf. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Andries Pop- pe deed er in de oorlogstijd alles voor om zijn vriendinnetje Jaco bina de Wolf te zien. Vanuit Mid delburg moest hij in een bootje, en soms zelfs met zijn drieën in een kano, naar Oostkapelle. Nu zijn ze zestig jaar getrouwd. In 1942 ontmoetten Andries Pop pe (88) en Jacobina de Wolf (85) elkaar voor het eerst. Ergens tus sen Serooskerke en Vrouwenpol der. „Daar was een kerkelijke bijeenkomst voor jongeren," ver telt meneer Poppe. „We hebben nog even nage dacht en vonden toen dat het klikte." Vier jaar verkering had het stel. In de oorlog. „Ik was geëvacueerd van Koudekerke naar Middelburg, zij van Grijps- kerke naar Oostkapelle. Walche ren stond onder water, dus ik Het echtpaar Jacobina de Wolf (85) en Andries Poppe (88). foto Ruben Oreel van de oranjeroute zal ook in de toekomst de stad veel brengen'. De gemeente Veere beoordeelt het initiatief van Geldof en de mogelijke betrokkenheid. Het verzoek om een stedenband 1 aan te gaan met Stolberg wordt besproken door het nieuwe colle ge dat binnenkort wordt geko- MIDDELBURG - Politierechter I. Woltring had gisteren een oude bekende tegenover zich. De dertigjarige verdach te uit Vlissingen vertelde dat hij uit geldgebrek opnieuw in de fout was gegaan. De man stal 9 augustus vorig jaar vier autobanden met velgen bij een garage in Wolphaarts- dijk. Daarmee hoopte hij zijn eigen auto beter te kunnen verkopen. Officier van justitie H. den Hartog eiste 140 uur werkstraf en 750 euro schadevergoeding. Advocate J. Wouters benadrukte dat de verdachte inmiddels op eigen initiatief hulp had gezocht voor zijn problemen. Daar had de rechter wel oren naar, hij gaf de man 140 uur werk straf waarvan de helft voorwaardelijk. De schadevergoe ding stelde hij vast op 575 euro. Met die straf hoopt de rechter de goede voornemens van de man niet in de weg te staan. ,,U hebt een groot deel van uw leven in de gevan genis gezeten, maar nu lijkt u behoorlijk gemotiveerd", al dus de rechter. „Ik moet wel", antwoordde de man. „An ders raak ik mijn -vrouw en kinderen kwijt en dat vind ik erger dan welke straf dan ook." MIDDELBURG - Twee mannen uit Goes (24 en 31 jaar) zijn gisteren door de Middelburgse politierechter I, Wol tring veroordeeld voor het kweken van hennep. De kweke rij was het'eigendom van de oudste verdachte. Volgens be rekeningen van de politie had de man zo'n negen keer geoogst in de periode van augustus 2003 tot augustus 2005. De rechter betreurde het dat de man niet kwam opdagen om zijn. verhaal te vertellen. De jongste verdachte was al leen bij de laatste twee oogsten betrokken geweest. „Ik blow dagelijks en door zelf plantjes te telen dacht ik geld te besparen", vertelde de Goesenaar. Officier van justitie H. den Hartog schatte het onrechtmatig verkregen voor deel op zo'n 22.000 euro, maar ze gaf toe dat het bewijs materiaal maar mager was. Ook konden vraagtekens wor den gezet bij de hoeveelheid stroom die zou zijn afgetapt. Voor advocaat D. Olie waren er volop aanknopingspun ten voor de verdediging. Kortom, het dossier gaf niet vol doende duidelijkheid en daarom werd zowel een vorde ring van de Delta als de ontnemingsvordering van de staat door de rechter afgewezen. De mannen hoeven niets terug te betalen. De jongste verdachte kreeg een taakstraf van 45 uur. De oudste verdachte werd bij verstek veroor deeld tot 150 uur werkstraf, daarin werd ook verboden wapenbezit meegenomen. VOGELWAARDE - In Vogelwaarde is gistermiddag een 49-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aange houden voor diefstal van medische apparatuur en een mo biele telefoon. De man bekende bij zijn aanhouding medi cijnen, een bloeddrukmeter en spuiten te hebben wegge nomen uit het ziekenhuis in Terneuzen. Tevens bekende hij een mobieltje te hebben weggenomen uit een zaaltje aan de Dijkstraat in Terneuzen. Hij is ingesloten. HULST - Een zilvergrijze BMW, die geparkeerd stond in de Australieweg in Hulst, is tussen zondagavond negen uur en gisterochtend acht uur gestolen. De waarde is niet bekend. door Sheila van Doorsselaer HULST. - De voor ruim een mil joen euro gerestaureerde Kelder manspoort in Hulst verandert door toedoen van vandalen in rap tempo weer in een ruïne. De gemeente Hulst heeft aangifte gedaan van de vernielingen/ „De poort ligt er voor schandaal bij", zegt een ongeruste omwo nende. „De omgeving van de poort ligt bezaaid met flesjes en blikjes, de schietgaten liggen vol troep, stenen worden losgehaald en daarmee wordt gegooid en het bord dat aangeeft dat de poort met Europese subsidies is geres taureerd, is in het water ge gooid." De Hulster wethouder P. Wee- maes, die na de klachten een kijkje nam bij de poort, is ge schrokken van de omvang van de vernielingen. Geen grappen „Dit zijn geen grappen meer. Het ijzeren hek dat moet voorko men dat mensen via een smalle trap in een diepe put vallen, is uit muur gerukt. Dat is gewoon gevaarlijk. Ook is er ongeveer zes vierkante meter aan bestra ting losgehaald en zijn de ste nen in de gracht gegooid. Die stenen zijn nergens meer te krij gen en moeten we dus echt uit moest met een bootje naar haar toe." In 1946 zijn ze getrouwd. Alle bei kwamen ze van de boerderij en dus was het heel gewoon dat ze zelf ook een boerderij begon nen aan de Laurens Stommes- weg in Middelburg. Een ge mengd bedrijf, „zoals op Wal cheren gebruikelijk was" Mevrouw Poppe-de Wolf heeft ook altijd op de boerderij gehol pen. Koeien melken, melkbus sen sjouwen: er was altijd wat te doen. Ze zorgde ook voor de drie kinderen, die ze samen had den. Toen meneer Poppe 55 jaar was, ging hij als bestuurder de zuivel- wereld in. Gelukkig wilde zijn zoon het bedrijf overnemen. Va der en moeder Poppe verhuis den naar een rijtjeswoning in Middelburg, wat toch heel erg wennen was na al die jaren in vrijheid op het land. Nu wonen ze in Hof ter Veste. Alle drie de kinderen, zes klein kinderen en negen achterklein kinderen komen zaterdag langs en gaan mee naar de Morgenster om het jubileum te vieren. VEERE - Peuterspeelzaal de Veerse Mopjes aan de Kerk straat 6 in Veere houdt donder dag 6 april een kinderkleding- en speelgoedbeurs. Vijftig procent van de opbrengst gaat naar de speelzaal. De beurs is open van 14.15 tot 16 uur. VLISSINGEN - Welzijnsstich- ting Palladium houdt zondag een zaalvoetbaltoemooi in sport hal Baskensburg voor kinderen tot 14 jaar. Het toernooi begint om 15.00 uur en duurt tot 17.00 het water gaan vissen." Wee- maes heeft gisteren aangifte gé- daan bij de politie. „De politie zal meer toezicht gaan houden op de poort en de omgeving en misschien moeten we ook maar eens met die kindé ren gaan praten die deze vernie lingen aanrichten." De Keldermanspoort, ook wel de Dobbelepoort of Bollewerck- poort genoemd, werd in 1506 ge bouwd en heeft de dubbelfunc tie van land- en waterpoort. Bij het beleg van Hulst in 1596 door Albertus van Oostenrijk werd de poort voor een groot deel ver woest. De restanten werden in 1618 met aarde bedekt. Zo'n vijftig jaar geleden werd de ruïne van de poort pas weer ontdekt en blootgelegd. Restauratie In 1999 begon de grote restaura tie. Die opknapbeurt was hard nodig, want de poort verkeerde in een dusdanig slechte staat dat langer uitstel het eeuwenou de bouwwerk wel eens fataal zou kunnen worden. De volledig gerestaureerde Kel dermanspoort werd in 2001 fees telijk heropend. In totaal kostte de restauratie ruim een miljoen euro. „Als regelmatig onder houd wordt gepleegd, kan de poort nog eeuwen mee"', stelde C. de Bonth destijds. De Bonth is directeur van het gespeciali seerde aannemingsbedrijf uit Nieuwkuijk dat de Keldermans poort letterlijk steen voor steen heeft opgeknapt. Volgens Weemaes ontbreekt het niet aan onderhoud, maar is er meer toezicht nodig. „Misschien kunnen we ook wat meer afval bakken plaatsen en dan maar hopen dat daar gebruik van wordt gemaakt." De Keldermanspoort bestaat dit jaar precies vijfhonderd jaar en dit feit wordt ook gevierd. Bij zonderheden zijn nog niet be kend. (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11