Wie minder ziet is nog niet blind Verlies van kind went niet mm Kassa van de dokter rammelt maar door Fitnesscentra gaan kant van wellness op Invriezen van bloedplaatjes kan Baby is gebaat bij actieve moeder Pinda-allergie is lastig met zoenen Kind heeft vaker krentenbaard Weinig koolhydraten is slecht dieet Visio opent lichtlaboratorium voor slechtzienden in Goes maandag 20 maart 2006 UTRECHT - Bloedplaatjes van donoren kunnen lang?' worden bewaard door ze, onder andere met de stof an timycine A, in een soort winterslaap te brengen. Dit schrijft B. Badlou van het UMC in Utrecht in het proefschrift waarop hij promoveerde. De langere houd baarheid van de plaatjes scheelt de bloedbanken jaariiih veel geld. Bloedplaatjes worden onder andere toegediend aan na tiënten die chemotherapie krijgen of die door een erfelij ke ziekte zelf geen bloedplaatjes kunnen maken, GPD BERLIJN - Bij baby's wier moeder tijdens de zwanger schap flink lichamelijk actief waren, groeit na de geboor te de hippocampus, het deel van de hersenen dat betrok ken is bij leren en geheugen, harder dan bij baby's met niet-actiéve moeders. Althans, bij muizen, schrijft A.Bick-Sander van de Cha- rité Universitat in Berlijn in het wetenschappelijk tijd schrift PNAS. Of de mate van lichaamsbeweging tijdens de zwangerschap ook bij mensen van invloed is op de her- senontwikkeling van baby's, moet nog worden onder- v: zocht. GPD NEW YORK - Mensen met een ernstige pinda-allergie moeten opletten met wie zij zoenen. Pinda-allergenen kunnen nog tot enkele uren na een pindabevattende maal tijd aanwezig zijn in het speeksel, meldde J. Maloney van het Mount Sinai Medical Center in New York tijdens een congres van de American Academy of Asthma, Allergy, and Immunology. Ook partners van mensen met een pinda-allergie kunnen daarom beter geen pinda's eten, adviseert Maloney. GPD UTRECHT - Het aantal kinderen dat krentenbaard, be smettelijke huiduitslag op het gezicht, heeft, is tussen 1987 en 2001 met een kwart gestegen. Plet onderzoeksbureau NIVEL heeft dat gisteren bekend gemaakt. Krentenbaard komt meestal voor bij kinderen en uit zich vaak het eerst op het gezicht, waarna het zich over het lichaam kan verspreiden. De bacterie komt voor al voor in het zuiden van Nederland en in plattelandsge bieden. ANP LONDEN - Plet volgen van een koolhydraatarm-dieet kan zeer nadelig zijn voor de gezondheid. Amerikaanse artsen beschreven vrijdag in The Lancet hoe een veertigja rige vrouw voor haar leven vocht na het volgen van het zo genoemde Atkins-dieet. Ze had een gevaarlijk hoog gehalte aan bepaalde zuren in haar bloed gekregen, zo meldde de BBC. De artsen conclu deerden dat het dieet debet was aan de slechte situatie van de vrouw. Ze had een veel te hoog gehalte aan keto- nen in haar bloed. De lever produceert deze stoffen als het insulineniveau daalt door verhongering of diabetes. De vrouw had een maand geleefd op vlees, kaas en sala des, conform de Atkins-richtlijnen. ANP door Claudia Sondervan GOES - Een wit kopje op een wit tafellaken is voor een slecht ziende 'verdwenen'. Een wit kop je op een zwart kleed geeft zijn aanwezigheid prijs als een lich te vlek. Wand- en plafondlam pen strooien licht bovenop meu bels: dat wordt een verwarrend beeld van lichte vlakken als je ogen geen vormen meer onder scheiden. Wie ooit in een vliegtuig of bio scoop is geweest, weet hoeveel steun een rij vloerlampjes geeft om je weg te vinden in het sche merduister. „Mijn partner heeft lampen bevestigd aan de onder zijde van de banken; dat geeft prachtig licht voor hem en voor mij", vertelt Johan Dingemanse. De adviseur van Visio, revalida tiecentrum voor mensen met een visuele beperking, is zeer slecht ziend. „Ik kan heldere lampen zien als een vage lichte vlek. Maar soms leidt dat zo ver moeiend veel af dat ik wéns dat ik volledig blind ben." In het nieuwe lichtlaboratorium van Visio kan iedereen ondervin den, hoe goede tips het leven ver lichten. Het laboratorium is één van de zaken waar Dingemanse zich op verheugt als Visio op dinsdag 16 mei de deuren opent aan het Stationspark 1 in Goes, het voormalige UWV-gebouw. Na achttien jaar aan de Lijn baan krijgen de 31 medewerkers daar de armslag die ze nodig hebben, met een goed bereikba re entree op de begane grond en nieuwe revalidatie- en onder zoeksruimten. Sms-en Aan de Lijnbaan begon in 1988 een team van vier mensen, na twee jaar bivakkeren in het zie kenhuis Sint Joanna. Dingeman se: „We boden wat hulpmidde len aan. Ik vind het geweldig om te zien hoe Visio zich sindsdien ontwikkeld heeft. Ik wens wei eens dat ik de mogelijkheden van nu had toen ik mijn zicht verloor." Hij grijpt zijn mobiele telefoon. „Ik kan nu ook sms-en, geweldig!" Een spraak- Blinden en slechtzienden volgen een kookcursus met Vivianne Drijver van Visio in de ROC-keuken in Goes. foto Willem Mieras programma leidt hem langs de functies van de telefoon. Het computerstemmetje rebbelt on verstaanbaar snel, maar niet voor Dingemanse. „Ik ben er in middels zo sterk op afgestemd." Spraakgeleide software voor computers geven studenten alle mogelijkheden om te studeren. Colleges worden opgenomen en bijvoorbeeld op mp3 afgespeeld, boeken zijn digitaal gecompri meerd op cd-rom en de speciale daisyspeler te beluisteren. Dan was braille wel erg behelpen, il lustreert Dingemanse. „Neem de bijbel. Die beslaat in braille vier meter boekenplank. Hij is er nu in vier cd-roms. Ik kan al lés met een computer wat jij ook kan." Zij het niet in een omgeving die arboproof egaal tl-verlicht is met friswitte werktafels en op wekkend lichte systeemwanden. „Maar wel in. contrastrijke in richting met' strategische ver lichting en spraakgeleide soft ware." De technieken zijn duur, dat wel. „Dat ik een computer zelf moet aanschaffen is nor maal. De spraaksoftware van vier-, vijfduizend euro krijg ik deels vergoed van de zorgverze keraar. Maar de software voor de mobiele telefoon moet ik zelf betalen of mijn werkgever." Wellicht helpt de groeiende po pulariteit van spraakgestuurde software onder ziende mensen de prijzen te drukken. Want het ontlast óok muisarmen en -schouders. Zoekt telefoonnum mers op onder het autorijden. Vermaakt filegeplaagde automo bilisten met luisterhoeken. Stoklopen Visio helpt verstandelijk gehan dicapten en mensen met meerde re handicaps om te gaan met hun beperking. Soms nemen de medewerkers niet de slechtzien de, maar hun omgeving in be handeling. „Bij mensen die ook verstandelijk beperkt zijn, of ook niet kunnen horen, kan je soms niet veel voor hen doen, maar helpt het meer om de men sen om hen heen te leren hoe ze met de slechtziende om kunnen gaan." Veel medewerkers wer ken regelmatig op locatie bij hun cliënten thuis. „Stoklopen moet je toch in je eigen omge ving leren. Je hebt niets aan gidslijnen in een revalidatieka- mer. En als mensen de kookcur sus hebben gedaan, moet er thuis gekeken worden wat voor aanpassingen er nodig zijn." Visueel beperkten vaardig en ac tief maken, zoals met sport en creativiteit, staat voorop. Veel aandacht gaat uit' naar het ac cepteren van het zichtverlies. „Je kan .wel willen dat de samen leving zich beter inricht op visu eel beperkten, maar ideaal wordt het toch nooit. Je kan er beter mee om leren gaan." Dingemanse is een rolmodel voor de cliënten van Visio. Hij is een boeiend en expressief ge sprekpartner, die je recht aan kijkt en zich ogenschijnlijk tref zeker beweegt. „Ik leid af aan stemmen wat een ander aan ge zichtsuitdrukkingen afleest. Zo leid ik ook vergaderingen: in een discussie hoor ik aan de ma nier. van inademen of iemand iets wil zeggen maar er niet tus sen komt. Ik kan schijnbaar oog contact maken door me op de plaats te richten waar de stem vandaan komt. Ik stuur mijn blik een handbreedte hoger en dan zit ik ongeveer goed. Ik moet er wel op letten dat ik mijn gezicht laat spreken. Ik word daar niet toe geprikkeld door het gezicht van de ander. Dat is voor mij een extra inspan ning. Als ik moe raak, vlakt dat af. Ik lig 's avonds vaak om half tien in bed. Dat heb ik gewoon nodig na een hele dag omgaan met mensen." Souvenir Zijn vaardigheid leverde hem op vakantie in Curagao een on aangenaam souvenir op. „Twee vrouwen uit de buurt - ben je ze venduizend kilometer van huis!- herkenden mij als de baas van Sparkel, mijn geleide hond. Die was niet mee, ik loop dan aan de arm van mijn part ner Marcel. Wat die vrouwen za gen, was voor hen genoeg om thuis rond te vertellen dat ik de boel beduvel. Dat heeft me diep geraakt." Mensen redeneren zwart-wit, merkt hij. Iemand ziet of ziet niet. Dat er heel veel mensen zijn met 'restzicht' ont gaat veel zienden. Gezien wor den bij de bloemist is genoeg voor roddël. Maar als Dingeman se diep gebogen over de bakken bloemen staat, kiest hij geen kleur maar geur. Ook heerlijk voor in de vaas. Visio Goes is in de vier verhuis dagen vanaf vrijdag 12 mei niet bereikbaar. door Paul van Dijk Hebt u iets gemerkt aan uw huisarts? Besteedt hij minder tijd aan de vragen die u stelt op zijn/haar spreekuur? Kijkt hij vaker naar het scherm dan naar uw ogen? Wordt het gesprek met regelmaat onderbroken door een stevige druk op de knop 'enter'? Dan hebt u de com municatie met de huisarts scherp in beeld. Sinds het nieuwe zorgstelsel is de huisdokter namelijk de hele dag aan het declareren. Bij elke handeling moet hij/zij een betalingsscherm pje oproepen, een code inty pen en op 'enter' drukken. Een plasje bekeken €2,- en ter. Een vraag over een hui lend kind beantwoord €4,50 enter. Een wrat aangestipt €3,75 enter. Spreekuurbe- zoek €9,- enter. Een bloeduit- slag gegeven via de telefoon €4,50 enter. Bij meneer Pe ters thuis bloeddruk gemeten €13,50 enter. Het recept voor diabetesmedicijneh herhalen €4,50 enter. Zo ben je net als de caissière bij Albert Heyn de hele dag bedragen aan het innen. Het is te gênant voor woorden dat zoveel tijd en energie verloren gaat aan za ken die niets te maken heb ben met patiëntenzorg. Huisartsen zijn zodoende tij dens het consult niet alleen bezig om het door u gepresen teerde probleem op te lossen. In hun hoofd wordt ook ruim te ingenomen door gedachten over de honorering van de me dische handeling. Tarieven Wordt de bloedende wond van mevrouw Leenders een lang consult, €18,- enter, of zal ik wondbehandeling inty pen, €24,50 enter? Zal ik het receptje voor de pijnstiller ook berekenen?, €4,50 enter. En hoe zit het met het hoest- drankje dat zij voor haar dochter van 12 vroeg? Ook maar €4,50 enter. Kan de pa tiënt zelf het verbandje van de wond verwisselen? Nee, laat haar maar even terugko men, €9,- enter. En zo spookt het euroteken door het hoofd van de dokter. Niet omdat hij zo gericht is op geld; nee het is de nieuwe manier om je inkomen te be palen, Achter de balie bij de doktersassistente is het niet anders. Elke verrichting, elk telefoontje wordt gevolgd door een'druk op de beta- lingsknop. Natuurlijk ben ik blij dat sinds 1 januari het feodale.on- derscheid tussen particulier en ziekenfonds is opgeheven. In het nieuwe zorgstelsel ging echter ook de honore ringsstructuur van de huis arts op de schop. Per jaar ont vangt de huisarts nu een be drag van €52,- voor elke pa tiënt die bij hem/haar is inge schreven. Daar boven op kan de huisarts zijn inkomen aan vullen door elke handeling die hij verricht te laten vol gen door een druk op de knop enter. Het is een fout systeem. Het leidt voortdurend af van het werk. Zorg voor patiënten hoort geen handel te zijn. Het maakt verkeerde krachten los bij de dokter. Immers is hij er financieel bij gebaat dat een patiënt zo vaak moge lijk op het spreekuur komt. Hoe afhankelijker de patiënt, hoe beter voor de dokter. Ik ga voor een systeem waarbij de huisarts een vast bedrag krijgt voor iedere ingeschre ven patiënt en niet voor een structuur waarbij elke ver richting apart wordt be loond. Maar voorlopig zullen we het ermee moeten doen. Afgelopen weekend sprak ik een collega in een gezond heidscentrum die zei: „Wij zijn gestopt met patiënten voor te lichten hoe ze eenvou dige kwalen zelf kunnen op lossen. De schoorsteen moet immers roken." Paul van Dijk is huisarts door Theo Krabbe ROTTERDAM - De dood van je kind of je broer of zus zet je we reld op zijn kop. Het gaat ge paard met intens verdriet dat ook nooit meer zal verdwijnen. Marinus van den Berg, publicist op het gebied van rouw en ver lies, schreef er een invoelbaar boek over. Wie door de dood zijn eigen kind moet verhezen is niet te troosten. Zijn leven is door el kaar geschud en op zijn kop ge zet. Wie geconfronteerd wordt met een ouder van een overle den kind staat snel met de mond vol tanden. Welke woorden kies je bij deze hartverscheurende ge beurtenis? Welke woorden kun nen troosten? Welke goedbedoel de adviezen maken de wonden alleen nog maar dieper? Welke taal is passend in een situatie, waarin je met stomheid gesla gen bent en je je volslagen on machtig voelt? Marinus van den Berg, publicist over rouw en het verwerken van verhes, heeft over die vraag grondig nagedacht. Al vijfen twintig jaar is de Rotterdamse verpleeghuispastor betrokken bij het werk van de Vereniging Ouders van een Overleden Kind. Talloze verhalen heeft hij ge hoord van ouders die door de dood hun kind kwijt raakten. In zijn zojuist verschenen boek Verdriet dat niet verdwijnt voegt hij aan die ervaringen van deze ouders zijn eigen reflecties toe. Met als resultaat dat het ver lies van een kind voor de lezer invoelbaar en daardoor ook be spreekbaar is geworden. Woorden, dikwijls goedbedoeld om te troosten, kunnen de won den eerder nog verdiepen dan verzachten. 'De tijd heelt alle wonden', is zo'n advies. De tijd heelt niet ahe wonden, maar doet het verlies juist steeds ster ker voelen. Wie een kind ver liest, heeft een verdriet dat nooit zal verdwijnen. Hij of zij is veroordeeld tot levenslang. Al tijd blijf je dat ene kind herinne ren. De dood van het kind is een diepe breuk in het levensver haal van een ouder geworden. 'Je hebt toch nog andere kinde ren', is ook zo'n veelgehoorde uitspraak, die als troostrijk is bedoeld. Ja, maar juist dit kind, waaraan je je zo gehecht hebt en die je, ook al was het doodgebo ren, al een naam gegeven had en zo ftlij verwachtte, is er niet Marinus van den Berg is al vijfentwintig jaar betrokken bij het werk van de Vereniging Ouders van een Overleden Kind. foto Rikkert Harink/GPD meer. Dat je ook nog andere kin deren hebt maakt het verlies van dat ene speciale kind alleen nog maar pijnlijker en intenser. Dikwijls kan een mens geen ge schikte woorden vinden die kun nen steunen en troosten. Want hoe zeg je in hemelsnaam het on zegbare? Marinus van den Berg advise.ert maar gewoon koffie te gaan zetten, er te zijn, mee te zuchten en te blijven luisteren naar het verhaal van de ouders wier kind overleden is. Maar al tijd kan gevraagd worden: 'Wat betekende dit kind voor jou?' Want er is allereerst behoefte aan mensen die echte vriend schap tonen en trouw meelopen op de zware en smalle weg van rouw. Levensfases Dit boek van Marinus van den Berg over ouders, broers en zus sen van een overleden kind is niet de zoveelste publicatie, die aan de reeds bestaande omvang rijke literatuur over rouw en ver lies wordt toegevoegd. De kracht van dit boek schuilt juist in de brede benadering die Van den Berg heeft gekozen: de le vensfase van het kind., de levens loop van de ouders en de in vloed van het overlijden van het kind op alle familierelaties (ouders, broers, zussen, grootou ders). Zorgvuldig beschrijft Van den Berg de betekenis van het verlie zen van een kind in de verschil lende levensfases (ongeboren, pril, jong, puber, het huis uit, volwassen, getrouwd) voor de ouders, de betekenis van het kind voor een broer of zus, en de impact die het overlijden van het kind ook kan hebben op de onderlinge relatie van de ouders. Verdriet is de achterkant van de liefde, zegt Van den Berg. Een merkwaardige paradox: 'Ver driet en liefde, het is een vreemd stel, maar onlosmakelijk zijn ze met elkaar verbonden in de dood. Een schrale troost, maar wel een troost, soms: dat je tra nen kunt storten van verdriet, om iemand van wie je hield. Dat betekent dat je in elk geval ie mand hebt gehad om van te hou den'. Het boek van Marinus van den Berg is prachtig geïllustreerd door de Vlaamse kunstenares Ann Speybrouck. Ook heeft de auteur enkele zelf geschreven meditatieve, enigszins poëtische teksten er in opgenomen. Marinus van den Berg: Verdriet dat niet verdwijnt. Door-leven na de dood van een kind, broer of zus. Uitgeverij Ten Have, Kampen. ISBN 9025956009. €24,90. door Robert Verkerk AMSTERDAM - Een groeiend aantal fitnessstu dio's in Nederland integreert in rap tempo de saunacul- tuur. Fitnesscentra willen zo het uiterste bieden aan in spanning en ontspanning. Het succes van het korte va kantiegevoel. In Alphen aan den Rijn opent begin april de Orange Well ness Club. De opzet ervan is een voorbeeld van waar het volgens deskundigen in de fit ness- en saunabranche naar toe gaat. „Over tien tot vijf tien jaar zien we waarschijn lijk alleen nog fitnesscentra die ook een uitgebreide sauna cultuur bieden als extra facili teit", zegt Guido Verschoor van adviesbureau Van Spron- senPartners in Leiderdorp. Hij was verantwoordelijk voor het Nationaal Saunaon- derzoek2005. In de bedrijfsnaam Orange Wellness Club mijdt Duijve- laar bewust het woord fit ness. „Ik ben geen sportonder- nemer. Het gaat mij om well ness, de beleving ervan. Voor mij ligt die in het midden tus sen fysieke inspanning en geestelijke ontspanning," Naast tientallen fitnessappa raten heeft de Orange-club vijf sauna's en biedt de Alp- hense ondernemer ook medi sche massages, beautybehan delingen, gezondheidsdeskun digen, een diëtiste en over gangsconsulenten. Er is zelfs een loungebar, zoals dat te genwoordig heet, voor wie al leen wat wil komen drinken. „Ons bedrijf is bedoeld voor mensen die een korte vlucht uit de werkelijkheid, willen ne men", zegt Duijvelaar, Het maandtarief daarvoor is 59 Restaurant Ook de keten Sportcity, geves tigd in onder andere Amster dam, Den Haag, Leiderdorp en Almere, kijkt in zijn uit breidingsdrift veel meer dan vroeger naar locaties waar men ook de uitgebreide sauna als extra faciliteit kan bie den. In de Goudse vestiging moet eind van het jaar het eer ste wellnesscentrum bij de sportschool worden geopend. „Ook het restaurant en zeker de kaart zullen we aanpassen aan de gezondheidstrend", zegt mede-directeur Tjeerd' Barthen. De saunacentra in Neder land, die volgens het laatste onderzoek weinig vernieu wen, spelen niet in op die ont wikkeling door zich de fitness cultuur eigen te maken. Vol gens Verschoor komt dat om dat de saunabezoeker niet per definitie eenfitnessbezoeker is. „Andersom is het logi scher. Uit ons onderzoek bleek ook dat de saunabezoe ker niet zit te wachten op de inspanningsfaciliteiten. Bijna zeventig procent geeft aan te komen voor rust en ontspan ning." Medeverantwoordelijk voor de wellnesstrend is het be drijf Technogym, dat fitness- apparatuur verkoopt. Het be drijf in Capelle aan den IJssel heeft zijn marketingstrategie erop gericht. „Veel mensen er varen fitness als saai. Door er meer sauna en beauty aan toe te voegen, krijgt de fitness- school meer iets van een dag je uit, waar je lekker kan loun- gen", licht woordvoerster Na talie Aal toe. „We hebben daarom ook entertainment aan onze apparatuur toege voegd." Plet gaat om tv, vi deo, radio en zelfs games. Stap verder Newport Health Spa in Hui zen gaat nog een stap verder. Daar spreekt Hans van Zut- phen zelfs van een 'medical spa', omdat verschillende spe cialisten aan het centrum zijn verbonden. „Natuurlijk is het centrum bedoeld om lekker te sporten en te relaxen in de sauna of een massage 'voor de lekker' te nemén, maar ons concept is gericht op de drie componenten beweging, voe ding en mentaal. Daar willen we aandacht aan geven", al dus Van Zutphen. Vooral Engeland en in minde re mate Spanje geven trend aan in wellnessland, meent Aal van Technogym. „Daar bieden ze uitgebreide sportfaciliteiten en een bijna grenzeloze service voor exclu sieve leden. Het is eigenlijk een club in een club. Deze trend zal zich ook doorzetten naar Nederland,ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 6