\Vit-Russen betogen tegen fraude Inkrimping politie Zeeland van de baan PZC Wegwerkers worden steeds vaker bedreigd Steeds meer infecties door contactlenzen Oppositie verwerpt zege Loekasjenko en eist nieuwe presidentsverkiezingen Bonden stellen ultimatum aan Frans kabinet Belgisch schaap met zes poten 15 Actie Syndroom van Down begint Irak glijdt steeds verder af Kramer verbetert wereldrecord 248e jaargang no. 67 „jandag 20 maart 2006 kismimmer€ 1,25 JDNSK - Duizenden Wit- Russen hebben gisteravond betoogd tegen de in hun ö2en frauduleuze uitslag ran de presidentsverkiezin- „en. Voor vanavond zijn nieuwe demonstraties aan gekondigd. Deoppositie in Wit Rusland eist yt de verkiezingsuitslag ongel ig wordt verklaard. Volgens de eerste uitslagen zijn de verkie zingen gewonnen door zittend president Aleksandr Loekasjen ko, Hij zou kunnen rekenen op circa 85 procent van de stem men. Slechts drie procent van ce kiezers zou hebben gestemd op Aleksandr Milinkevitsj, de belangrijkste oppositiekandi daat. De laatste sprak van groot schalige vervalsing en heeft om nieuwe stembusgang ge- Vreedzaam Ondanks de intimidatie door de Wit-Russische geheime dienst KGB en de oproerpolitie gingen demonstranten massaal de straat op in de hoofdstad Minsk. De politie hield zich op de ach tergrond, Oppositieleider Milin kevitsj had zijn aanhangers op geroepen te protesteren. „We allen vanavond de straat over- Vreedzaam. Onze men sen zullen bloemen meenemen. We hopen dat de autoriteiten harde maatregelen tegen vreedzame demonstranten zul len nemen", zei hij. PARIJS - Franse vakbonden hebben premier Dominique de Villepin gisteren een ultimatum gesteld. Als hij vandaag het nieuwe arbeidscontract voor jon geren (CPE) niet intrekt, zullen zij waarschijnlijk vanavond nog oproepen tot een algemene sta king. Zaterdag gingen Fransen in grote en kleinere steden in het hele land massaal de straat op uit protest tegen het GPE. De demonstraties verliepen gro tendeels vreedzaam, maar wer den ontsierd door enkele inci denten. In Parijs vonden twee confrontaties plaats tussen jon geren en de oproerpolitie, wat leidde tot 156 arrestaties en 24 gewonden, onder wie zeven poli tiemannen. De betogers zijn boos over de proeftijd van twee jaar, waarin een werkgever de nieuwe kracht zonder opgaaf van redenen mag ontslaan. De jongeren vrezen on zekere banen. De regering blijft ervan overtuigd dat het contract ral leiden tot meer banen. Bijna een op de vier jonge Fransen zit ander werk. GPD pagina 5 •geladen sfeer bij Sorbonne Naar schatting tienduizend te genstanders van Loekasjenko hadden zich op het Oktober- plein verzameld. Ze scandeer den leuzen die tegen het bewind van Loekasjenko waren gericht. De massaal aanwezige oproerpo litie kwam niet in actie. Rond tien uur verspreidden de demon stranten zich. Ze willen van avond opnieuw betogen, dit keer op het Plein van de Over winning. De riante zege voor Loekasjen ko, die de laatste dictator van Europa wordt genoemd, leidt on getwijfeld tot sancties vanuit het Westen. Waarnemers van de OVSE, de Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Eu ropa, constateerden tijdens de campagne talrijke onregelmatig heden. Honderden aanhangers van de oppositie werden in de weken voor de verkiezingen ge arresteerd. Loekasjenko geldt door zijn au toritaire stijl en zijn slechte re putatie op het gebied van men senrechten als een paria. De af gelopen dagen creëerden de au toriteiten een sfeer van angst en hysterie door te waarschuwen voor een bloedbad op het Okto- berplein, waar de oppositie gis teravond betoogde. Iedereen die zich op straat waagde, zou wor den gearresteerd en vervolgd als terrorist, zei de chef van de vei ligheidsdienst vorige week. Loekasjenko uitte ook drei gende taal toen hij gisteren zijn stem uitbracht: „Iedereen die de openbare orde in gevaar brengt zullen we de nek omdraaien". Zijn buitenlandse critici, waar onder de VS en een aantal Eu ropese landen, kregen ook een veeg uit de pan. Loekasjenko betichtte ze van inmenging in binnenlandse aangelegenheden en noemde de Amerikaanse pre sident George Bush 'terrorist nummer een op onze planeet' GPD Aanhangers van de oppositie betogen op het Oktoberplein in Minsk. foto Gleb Garanich/RTR door Emile Calon MIDDELBURG - De politie Zee land hoeft niet in te krimpen, al dus een tevreden burgemeester J. Schouwenaar van Middel burg, die tevens korpsbeheerder is. Een dreigende korting van het budget van de politie met zo'n twaalf procent is afgewend. Minister J. Remkes (Binnenland se Zaken) is ervan overtuigd dat hij binnenkort het geld vind om die korting op te vangen, zo liet hij de burgemeester afgelopen zaterdag weten. Remkes maakte enige tijd terug bekend dat hij de politie op een andere wijze wilden financie ren. Daarbij zou hij vooral kij ken naar de criminaliteit en de werkdruk. En niet, zoals nu het geval is, naar het aantal inwo ners. In die opzet zou het Zeeuwse korps gekort worden met zo'n 8,6 miljoen gulden, oftewel 160 agenten, aldus korpsbeheerder Schouwenaar. Want de minister kwam ruim tachtig miljoen euro tekort om die herverdeling zon der bezuinigingen voor alle korpsen door te voeren. Hervormingsplannen Die dreiging is volgens Schouwe naar voor 99,9 procent verdwe nen. Tijdens het beraad, afgelo pen zaterdag, van de korpsbe heerders verzekerde Remkes de burgemeesters dat hij zo goed als zeker die benodigde 82 mil-, joen weet te vinden. Afgelopen week maakte Remkes ook zijn hervormingsplannen voor de politie bekend. De regio korpsen en het Korps Landelij ke Politiediensten gaan op in één organisatie met eigen rechts persoonlijkheid. Advertentie van onze redactie buitenland MEEUWEN-GRUITRODE - In het Belgisch-Limburgse plaatsje Meeuwen-Gruitrode is een lammetje met zes poten geboren. Dat heeft de Vlaamse commerciële omroep VTM dit weekeinde gemeld. De ooi had al een lammetje geworpen toen hobbyboer Maurice Peeters plotseling vier pootjes zag uitsteken. Hij dacht dat twee lammetjes tege lijk naar buiten wilden en waarschuwde de veearts. Groot was hun verbazing toen ze zagen dat de vier voorpoten bij één lammetje hoorden. Het lam met de zes poten kan niet recht staan, wordt met pap uit een fles gevoed en ligt op zijn zij onder een lamp. Over enkele dagen probeert de veearts twee pootjes te ampute ren. foto Yorick Jansens/ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Jakkerende en agressieve automobilisten bren gen vaak wegwerkers in levens gevaar. Ruim tachtig procent van de werkers aan de weg zegt dat afzettingen geregeld omver worden gereden. Liefst negen van de tien onder vraagde wegwerkers zeggen dat de agressie toeneemt. Er zijn er met een pistool bedreigd of met een ijzeren staaf in elkaar gesla gen. Vakbonden vrezen dat het slechts een kwestie van tijd is voordat er doden vallen. Ze ei sen harde maatregelen om de veiligheid te garanderen. Zo moeten bij grote klussen comple te wegen worden afgesloten. Bonden willen dat er bij opge broken wegen camera's komen en ze eisen extra politie-inzet. Volgens een onderzoeksrapport van vakvereniging Het Zwarte Corps zegt bijna driekwart van de ondervraagden dat automobi listen zich bij wegwerkzaamhe- Arveladze velt Feyenoord Prinses Maxima geeft mor gen het startsein voor een campagne van de Neder landse Stichting Downsyn droom. Doel is vooroordelen weg te nemen en aan tonen dat mensen die aan Down lijden goed kun nen functione ren In Irak woedt een echte burgeroorlog. Dat zegt de Iraakse oud-premier Allawi, die vorig jaar zijn functie neerlegde, in een interview met de BBC. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië blijven echter tegenspreken dat de situatie in Irak nu al, met deze term kan worden omschreven. Sven Kramer heeft vannacht het wereldrecord op de tien kilometer verbeterd. De Friese schaatser reed tijdens het WK allround in Calgary een tijd van 12.51,60 minuten. Dat was drieënhalve seconde sneller dan het oude wereld record van de Amerikaan Chad Hedrick. Bij het ter perse gaan van deze krant moesten de favorieten voor de wereldtitel nog in actie ko- i men op de tien kilometer. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 Gezond: 6 en 7; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24. De organisatie bestaat dan uit 25 regionale korpsen, een lande lijke operationele eenheid een landelijke service eenheid met daarboven een directieraad. Die raad opereert onder ministe riële verantwoordelijkheid. Effectiviteit Omvorming van de politie tot één organisatie moet volgens de minister voordelen opleveren op het vlak van efficiency, effectivi teit, kwaliteit, flexibiliteit en in novatie. In dat gewijzigde politiebestel behouden de burgemeester en de officier van justitie het gezag op lokaal niveau over de politie. De lokale gezagsdriehoeken, waarin de burgemeester, de offi cier van justitie en de districts chef de feitelijke inzet van de po litie bepalen, blijven bestaan. Daarnaast is er het regionale po- litiebestuur, dat net als het hui dige politiebestuur bestaat uit alle burgemeesters in de regio en de hoofdofficier van justitie. Dit lichaam stelt onder meer het regionale politiebeleidsplan vast. Schouwenaar is er tevreden over dat de burgemeesters het gezag blijven uitoefenen over de politie en de gemeenteraden meer te zeggen krijgen over de inzet van de politie. door Rudi Buis DEN HAAG - Steeds meer dra gers van contactlenzen moeten naar de oogarts vanwege zwe ren op het hoornvlies. Die bacte- riële infecties ontstaan omdat de lenzen onhygiënisch worden gebruikt. Circa honderd lenzen- dragers moesten vorig jaar een spoedeisende behandeling on dergaan. De oogartsen wijten de toename aan de slechte voorlichting van supermarkten, drogisterijen en bedrijfjes die via internet lenzen en -vloeistof verkopen. „Daar kun je misschien wel goedkoop lenzen krijgen, maar ze vertel len je niet hoe je ze moet gebrui ken", zegt voorzitter Ton Rou wen van de werkgroep contact lenzen van het Nederlands Oog heelkundig Gezelschap (NOG). Er komt mede op advies van de Gezondheidsraad een meldpunt om de klachten te inventarise ren. Dat meldpunt blijft mini maal een jaar open. Ton Rou wen krijgt in zijn praktijk in het Univesitair Medisch Centrum Utrecht jaarlijks tien a vijftien gevallen van hoornvliesbescha diging bij nalatige lenzendra- gers over de vloer. De patiënten hebben hun veelal zachte lenzen niet of te kort in de vloeistof' ge zet, waardoor deze vuil zijn ge worden. Ook door fout gebruik krijgen bacteriën de kans om het hoornvlies aan te tasten. „Als je er op tijd bij bent, kan het redelijk genezen. Zo niet, dan moet je een hoornvliestrans plantatie hebben. Anders blijf je troebel zien." Rouwen pleit vandaag op een congres van contactlensspecia listen in Veldhoven voor een ver bod op de verkoop van lenzen door niet-gespecialiseerde be drijven. „Veel medicijnen kun je ook alleen bij de apotheek ko-. pen en niet bij de benzine pomp." GPD Advertentie mm. tm den zelden aan de maximum snelheid houden. K. van Dongen van de vakbond vreest dat het aantal incidenten zal toenemen, omdat de komende twee jaar veel snelwegen op de schop gaan. „De files nemen toe en dan zijn er bestuurders die zich na de zoveelste afzetting gaan ergeren." GPD PM» (postlbankrekeninqoummer. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €14.95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O pet maand met automatische incasso 20.55)". per kwartaal met automatische incasso 59.75)". Q per jaar met automatische incasso 229.20)" met gratis PZC-paraplu Kijk op www.pic nl/abonneren, bel gratis 08CQ 0231 231 o! stuur dere bon naar. PZCafdeling leierssetvice Antwoordnummer 7)3.4460 WB Goes shtviósshssssso het alfabet van Zeeland ^3 A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1