Vergrijzing valt duurder uit O Kabinet witheet over Italiaanse toespeling op nazipraktijken PZC Goese coalitie betuigt spijt Verhogen pensioenleeftijd kan volgens CPB uitweg bieden Spanje onderschept illegale Afrikaanse immigranten Uitstel verhoging lalaris ministers WWW. RE NT-A-TE NT. N L 1 I 1V Militieleider Congo voor Strafhof Staten wil vroege afvaart behouden Peter Boon stopt als bondscoach DIGITALE FÖTQÏS] ii:ii ii urn fereqeld z°n en droog. Aanhoudend ^udnet7 graden. Matige wind uit ■wwtlllke richtingen, kracht 4. J8eiaargang no. 66 l|erdag 18 maart 2006 os nummer 1,80 ochtend middag Nepzwanen zorgen voor opschudding jtorFuaène Verstraeten IEBNEUZEN - De drie kunststof zwanen die vis club Ontspanning Na In spanning uitzette in de vis vijver bij het bedrijventer rein Handelspoort in Ter- neuzen, zorgden gisteren voor behoorlijk wat op schudding. Dierenbescherming hield de vijver al een paar dagen in de gaten. Het viel op dat de zwanen steeds hetzelfde rondje zwom men. Ook met voederen lukte het niet de vogels te lokken. Voor de Dieren bescherming was de maat vol toen er plotsklaps twee zwanen ondersteboven in de vijver dreven. De Ter- neuzense' brandweer werd •hakeld en die rukte gisterochtend uit met het snelle interventievoertuig. Want het zou zo maar eens vogelgriep kunnen zijn. Uitgezet Ter plaatse werden de brandweermensen overval len door twijfel. Waren het /el echte zwanen die daar ronddobberden? Toen de brandweermensen de kazerne weer binnenstap ten, werden ze verwelkomd door besmuikt lachende a's. Die hadden in tussen al gehoord dat ONI drie zwarte zwanen in de vliegvisvijver hadden 'uit- om aalscholvers bij de vis weg te houden. nodig was geweest", ■hlkenende. GPD door Henk van Lierop en Michel Reijns DEN HAAG - De overheid moet flink sparen om te voorkomen dat de lasten van de vergrijzing zwaar gaan drukken op de volgen de generaties. Het Centraal Planbureau (CPB) stelt dat er in 2011 geen financie ringstekort mag zijn, maar dat er een overschot nodig is van 3 procent. In een gisteren verschenen stu die is berekend hoe de kosten van de vergrijzing evenwichtig verdeeld kunnen worden over de generaties. Door nu al toe te werken naar een overschot, hoeft er later minder uitgegeven te worden aan rente op staats- schuld. Het overschot, een positief EMU-saldo, zou in 2011 ongeveer 15 miljard euro moe ten bedragen. Het EMU-saldo is het totale begrotingstekort dan wel -overschot van alle Neder landse overheden en sociale fondsen. Het 'streefcijfer' van 15 miljard kan lager uitvallen, als besloten wordt tot andere maatregelen om de lasten van de vergrijzing terug te dringen. Later met pensioen In de toekomst is minder geld nodig als de pensioenleeftijd wordt opgetrokken. Als in 2015 die leeftijd met één jaar omhoog gaat en in 2025 met nog eens één jaar, kan volstaan worden met een overschot dat in 2011 ongeveer 0,75 procent lager is dan de berekende 3 procent. Een dergelijke vermindering is. eveneens haalbaar als ook oude ren AOW-premie gaan betalen. Het CPB publiceerde ook in 2000 een studie over de vergrij zing. Toen werd er nog van uit gegaan dat in 2011 een positief saldo nodig zou zijn van 1,25 procent, tegenover 3 procent nu. Sindsdien is de rente op de kapi taalmarkt echter sterk gedaald, waardoor de pensioenfondsen minder konden reserveren dan het CPB in 2000 nog dacht. Bovendien gingen vrouwen de afgelopen jaren minder betaald werk verrichten dan het CPB eerder verwachtte, en dat leidt tot minder belastingopbreng sten. Minister Zalm (Financiën) sprak gisteren van 'een hele goe de studie'. Hij betitelde de weg naar het noodzakelijke financie ringsoverschot als 'stevig'. Zalm en zijn collega's De Geus (Sociale Zaken) en Brinkhorst (Economische Zaken) wilden niet ingaan op mogelijke noodza kelijke maatregelen als onder meer het AOW-premie laten be talen door ouderen. ANP chrijfwijzer /oor Schouwse imbtenaren ÜERIKZEE - Ambtenaren van Ie gemeente Schouwen-Duive- ndkrijgen een schrijfwijzer. et44 pagina's dikke boekwerk joet een handleiding worden oor het opstellen van brieven n interne stukken, urgemeester en wethouders lillen zo de coiTespondentie an de gemeente toegankelijker laken. Ambtenaren maken zich (aak schuldig aan lange zinnen onbegrijpelijk vakjargon, lm dat te veranderen, heeft een lantal medewerkers een tijd ge iden al een cursuspublieksge- icht schrijven' gevolgd. DEN HAAG - Het kabinet khuift het voorstel voor een f or- f salarisverhoging voor minis- desnoods door naar een vol- d kabinet. Dat zei premier Balkenende gisteren in een reac- op de in de Tweede Kamer ontstane ophef over het plan. 'nel fracties vinden het onge-' ffit dat de salarissen van minis- «rinhet najaar van 2007 met Iriig procent zullen worden rahoogd. Wij hebben een onderzoek la- en daar kwam uit dat iet billijk dat ministers er e'd bij krijgen. Maar gelet op <e offers die wij van de burgers - lebben gevraagd om de econo me weer te laten groeien, heeft Jt kabinet van zo'n verhoging k te zien. Dan zullen we het Mrstel natuurlijk ook niet andhaven als straks blijkt dat oen in een volgend kabinet mis- chlen zegt dat het helemaal aldus MOGAN - Een Spaans politievaartuig voert een groep van 43 illegale Afrikaanse im migranten af die zo'n tachtig kilometer uit de kust van het Spaanse eiland Gran Cana- ria was onderschept. De groep was gisteren met een kano vanuit Mauritanië op weg (Advertentie) PART N E R S ECH'if. MAKÊIAAR 011-'3 - 616617 (Advertentie) (Advertentie) Sven 8i Ireen gaan net als Rent-a-Tent voor de Weste plaats! Bungalowtenten en mobilhomes op topcampings in heel Europa! Elke week in de zaterdagkrant Reizen I Daar moetje naar toe. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse regering is zwaar in haar wiek geschoten door uitlatingen van de Italiaanse minister Carlo Gio- vanardi, die het Nederlandse euthanasiebeleid donderdag ver geleek met nazipraktijken. Minister van Buitenlandse Za ken Ben Bot ontbood gisteren onmiddellijk de Italiaanse am bassadeur Mario Pensa op zijn departement. Die kreeg een ste vige boodschap mee voor zijn re gering in Rome. Minister Gio- vanardi verklaarde gisteravond geen excuses aan te bieden. „Dit is onacceptabel en een gro te schande", zei Bot gisteren na het kabinetsberaad. „Je mag het natuurlijk oneens zijn met be paalde zaken. Maar die vergelij king geeft geen pas. Alsof ie mand met een vlekje zomaar wordt omgebracht in ons land." De ambassadeur zou hebben ver klaard dat Giovanardi niet het standpunt van de Italiaanse re gering heeft weergegeven. Premier Balkenende reageerde op zijn wekelijkse persconferen tie ook geïrriteerd op de uitspra ken. „Onacceptabel. Zo gaan we in Europa toch niet met elkaar om. Volgende week zie ik pre mier Berlusconi tijdens de Euro pese Raad. Dan zullen we er ook nog even met z'n tweeën over praten", aldus Balkenende. Giovanardi zei in een radiopro gramma van de RAI letterlijk: „De naziwetgeving en de ideeën van Hitier komen terug in Euro pa via de Nederlandse euthana siewetgeving en het debat over hoe zieke kinderen kunnen wor den gedood." De katholiek Giovanardi is lid van de kleine gematigde rege ringspartij Unie van Christende mocraten, en is zeker niet de eer ste Italiaanse bewindsman die zich kritisch over de Nederland se euthanasiewetgeving uitlaat. Vice-premier Gianfranco Fini en anderen gingen hem voor, maar nooit in zulke bewoordin gen als Giovanardi. Voor de Ita liaanse conservatieven is Neder land met zijn softdrugs-, abor- door Frank Balkenende GOES - De leiders van de drie Goese coalitiepartijen CDA, VVD en SGP/ChristenUnie be tuigen spijt over de manier waarop de coalitievorming is be kendgemaakt. De drie smeed den vorige week woensdag een akkoord, nog voordat de PvdA als grootste partij de onderhan delingen kon openen. De partijen trekken het boete kleed aan in een open brief die aan alle Goese burgers zal wor den verstuurd. De brief is ook op de internetpagina's van de drie partijen te lezen. WD-frac- tievoorzitter S. Heijning las de mm u brief gisteren tijdens een pers conferentie voor. „Het spijt ons dat er veel commotie is ont staan, de verhoudingen zijn ver stoord. Dat zijn zaken die we ons aantrekken. Wellicht dat een meer koninklijke weg, pas send in de politieke tradities, tot minder onrust had geleid, bij een gelijkblijvend resultaat." De drie partijen bedoelen daar mee dat ze voor de vorm beter eerst met de andere partijen (Pv dA, GroenLinks en D66) hadden kunnen praten, alvorens het ak koord bekend te maken. Zo had de PvdA (twee zetels winst, grootste partij) in elk geval de kans gekregen de collegeonder handelingen te openen. Het is Goese heren beminnen het glas nog altijd Een goede start met Timpaan Etalagepoppen kunnen ook maatje 44 hebben naar Gran Canaria. Volgens schattingen van het Rode Kruis zijn dit jaar al meer dan duizend Afrikanen omgekomen bij pogingen om per boot via de Canarische Eilanden West-Europa te bereiken. foto Gabriel Tizon/ EPA tus- en euthanisatiebeleid 'een politiek Sodom en Gomorra'. Giovanardi verzette zich dit jaar ook in het Europese Parle ment al tegen euthanasie, al uit te hij zich toen gematigder. Waarnemers menen dat de kras se taal die hij nu uitslaat alles van doen heeft met de lopende verkiezingscampagne in Italië. Op 9 april kiezen de Italianen een nieuw parlement. GPD ti Jeugdkampioen geeft niet om bekers Thomas Lubanga, een Congolese militieleider verschijnt als eerste verdachte voor het Internationale Strafhof in Den Haag. Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor de vorig jaar in zijn land gepleegde moord op ne gen blauwhelmen van de Verenigde Naties uit Bangladesh. Het plan om de vroege afvaarten van het fietsvoetveer tus sen Vlissingen en Breskens te schrappen stuit op verzet van Provinciale Staten. Als de provincie zich inzet voor behoud van de spoorweg stations, kan ze niet instemmen met vermindering van de dienstverlening op het fietsvoetveer. Gedeputeerde M. Ie Royi moet van de Staten met exploi tant BBA om de tafel om de maatregel te schrappen. Die behelst het laten vervallen van de afvaart van 6.20 uur in Vlissingen en 6.50 uur in Breskens. Volgens Statenlid D. Visser (ChristenUnie) levert dit pro blemen op voor de Zeeuwse-Vlaamse mede werkers van onder meer het ziekenhuis Wal- Hj cheren De Middelburgse tafeltennistrainer Peter Boon stopt na het WK, volgende maand in Bremen, als vrouwenbonds- coach. Boon blijft parttime in dienst van de bond, maar gaat daarnaast de functie van technisch coördinator van de TTC Middelburg vervullen. Hij wil de fusieclub terugbrengen naar het ni veau waarop Middelburg-Zuid en 't Zand vroe- AI ger presteerden. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 en 6; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zee land: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Reportage: 23, 24, 25, 26 en 27; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W9 en W11Jong: W12 en W 13; Reizen: W15, W17 en W21 (Advertentie) een ongeschreven regel dat de grootste partij de collegeonder handelingen leidt. De coalitie partners deelden hun akkoord vorige week donderdag mee in een briefje aan PvdA, Groen Links en D66, die zich daardoor onfatsoenlijk behandeld voel den. Ook linkse kiezers maakten zich boos Dat leidde donderdagavond tot chaotische taferelen buiten en in de raadszaal. Voor het stads kantoor protesteerden een klei ne tweehonderd kiezers tegen de handelwijze van de coalitie partners. zie ook katern Zeeland Coalitie: PvdA nam voortouw O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Cl per maand met automatische incasso 20,55)' D per kwartaal met automatische incasso 59,75)' per gaar met automatische incasso 229,20)*. met gratis PZC-paraplu s'vnóssiissssr»?!1 1 het alfabet van Zeeland Handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de colofon leest u er meer over Kijk op www.prc.nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713,4460 WB Goes Ipostlbankrekeningnummer:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1