PZC Watersport wil stap vooruit Kole behangt Kipvis met lp-hoezen GELICHT tStaSl 17 Film The Libertine als voorpremière in CineCity Lezing Osseberg SP brengt kleur in Staten Op drie plaatsen ruiten vernield Te dronken om te blazen Politie zoekt tasjesrovers Rijkswaterstaat: twijfel jachthaven Kunstenaar Jeroen de Rijke overleden Amerikaanse rootsmuziek in Arsenaaltheater Muziekweek met cd als geschenk ook aardig zaterdag 18 maart 2006 \0o 21 ex-PSD'ers opzoek naar „ieuwe werkkring VUSSINGEN - Drie jaar na de „„heffing van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) zit- icn21 oud-werknemers nog zon der baan. Honderdtachtig perso nen hebben ander werk gevon den Door middel van onder meereen arbeidspool krijgen de overgebleven ex-PSD'ers in elk «val nog tot het eind van het jaar begeleiding bij het zoeken naar een nieuwe werkkring. De 21 die er niet in zijn ge slaagd een arbeidsleven na de PSD op te bouwen, vormen vol- „ensA. van Liere van de provin- uj ae Zeeland een dwarsdoorsne- v; de van het voormalige veerperso- ei «el: ..Van kaartverkoper tot ka pitein. Met een gemiddelde leef tijd van rond de vijftig." Na de ingebruikname van de Westerscheldetunnel op 14 maart 2003 moesten 220 pSD-medewerkers ergens an ders aan de slag. Gegeven de stagnatie op de arbeidsmarkt die zich toen voordeed, is Van Liere er niet ontevreden over dat de nog te herplaatsen groep zover is geslonken. Dat de ar beidsmarkt nu gunstigere voor uitzichten biedt, rechtvaardigt volgens hem de verwachting dat eet aantal werkloze ex-PSD'ers verder kan worden terugge bracht. In het sociaal plan voor de op heffing van de PSD was afge sproken dat personeelsleden die 55 jaar of ouder waren, niet hoefden te solliciteren. Van de 220 die drie jaar geleden zonder werk kwamen, zijn er inmiddels iwintig deze leeftijdsgrens ge- Verlengd Het was aanvankelijk de bedoe ling dat de provincie de PSD-wei'knemers die tot het eind toe in dienst waren geble ven twee jaar lang hulp zouden knjgen bij het zoeken naar een baan. Daarvoor zijn drie gespe cialiseerde reïntegratiebureaus ingeschakeld. Met het oog op de economische situatie is die perio demet een jaar verlengd. Met in- van vandaag beëindigt de bemiddelingscommissie PSD de finitief haar werkzaamheden. kunst door René Schrier Het begon allemaal met een fikse ru zie over tonnen in de vaargeul onge veer twee jaar geleden. Door bezuinigin gen zou Rijkswaterstaat niet langer meer als vanouds, vooral op recreatie wateren, de tonnen langs de vaargeulen kunnen leggen. De watersporters stonden op hun ach terste benen. Ze wilden en kregen een gesprek met Rijkswaterstaat, want zo iets was ongehoord. De twee partijen stonden lijnrecht tegenover elkaar. En nu twee jaar later zijn het de twee spreekwoordelijk beste vrienden. Of zo als Kees van der Vaart, vertegenwoordi ger van de watersporters het uitdrukt: 'Soms moet je elkaar eens goed in de ogen kijken, voordat je weer met elkaar verder kunt'. De verhoudingen zijn in middels weer prima. Zo goed zelfs dat beide partijen, aangevuld met andere actoren op het gebied van de waterre creatie in de Delta, twee dagen met el- Recreatie Breng de watersporters tot in het centrum van de Zeeuwse stadjes en dorpjes, zoals in de zomer in Goes. Dat zorgt voor leven digheid en kan een economische impuls betekenen. foto Willem Mieras kaar gefilosofeerd hebben over de vraag hoe de watersport in dit gebied een flinke duw in de rug kan krijgen. Koos de Groot van Rijkswaterstaat daarover: „Allerlei instanties, ook wij, werkten langs elkaar heen. Mensen wer den soms van het kastje naar de muur gestuurd, als het ging om zaken op het- water. Er was sprake van versnippe ring. Dat vonden wij als Rijkswater staat geen goede ontwikkeling, want wij wilden ons juist ontwikkelen als de meest publieksgerichte dienstverlenen de overheid. Het gesprefe-met de water sporters kwam dus wel goed uit. We kwamen er achter dat we er veel meer aan hadden als we samen de gemeen schappelijkheid opzochten." En zo kwamen de belangenvereniging voor schippers, Schuttevaer, de provin cie Zeeland, Het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond, het bureau voor Toerisme, de Hiswa, de Kamer van Koophandel, de stichting Breed Overleg Deltawateren, de stichting Recreatie- toer vaart Nederland en Rijkswaterstaat bij elkaar om over de toekomst van de watersport in de Delta te spreken. Naast het formuleren van ideeën stond de vraag centraal: wat kunnen we sa men doen? Zo bleek dat er wel verschil lende ideeën en gedachten leven voor "verbetering van de waterrecreatie in de Delta, maar dat die juist door de ver snippering niet van de grond kwamen. Door meer samenhang te brengen in die initiatieven stijgt de levensvatbaarheid. Een voorbeeld daarvan is de beslissing van Rijkswaterstaat om sluizen en brug gen op afstand te gaan bedienen. Dat lijkt een verarming van de dienstverle ning, omdat er geen mensen meer in de bedieningsgebouwtjes zitten. Maar, legt De Groot uit, het is in de praktijk uit breiding van de service. Het betekent namelijk dat sluizen en bruggen 24 uur per dag bediend kunnen worden. Dat heeft weer tot gevolg dat de tijdstippen waarop de recreatievaart kan uitvaren, meer worden gespreid. Dat is aantrekke lijk voor de watersporters. Maar dat be tekent ook dat er in de spitsuren een ge ringer aanbod van bootjes is en dus kor tere wachttijden - ook voor automobilis ten - bij de openstaande bruggen. Daar staat tegenover dat er wellicht 's avonds scheepjes door de sluizen en bruggen willen, maar dan is er weer minder verkeersaanbod op de weg, dus blijft die overlast beperkt. Naar de mening van Co Schot van de Hiswa is de Delta een uniek watersport gebied. Dat wordt alleen door te weinig mensen onderkend: „Als het om water sport gaat leven we hier tussen Enge land, Duitsland en België in het Center Pares van de watersport. Een mooier re creatiegebied is er niet." Kees van dei- Vaart van de gezamenlijke watersport verenigingen valt hem bij: „Friesland heeft de naam, maar Zeeland doet er niet voor onder. Alleen in het gebied zelf leeft dat inzicht niet bij iedereen." Volgens Schot wordt het tijd dat ook in Zeeland het economisch belang van de watersport wordt ingezien. Een van de ideeën die naar boven kwa men en verder uitgewerkt worden is dat in meer Zeeuwse havenstadjes de ple- ziervaart zo ver mogelijk in het plaatsje moet worden gebracht. Dat brengt le vendigheid met zich mee, en geeft ook een extra economische impuls. Nu de deelnemers aan de conferentie el kaar hebben gevonden, zijn ze van plan de vaart er in te houden. Ze zijn met ver schillende taken en ideeën op pad ge- stuurd. Voor de uitwerking daarvan hebben ze soms weer andere partijen no- dig. Zo breidt het draagvlak voor de opwaar dering van de watersport in de Delta zich uit. Over vier tot zes jaar moet de watersport in de Delta een flinke stap vooruit hebben gezet. En dat allemaal naar aanleiding van een ruzie over een paar boeien langs de vaargeul. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Als decoratie mag André Kole thuis regelma tig graag een serie platenhoezen aan de muur hangen. Het nieu we onderkomen van kunstwerk plaats Kipvis in Middelburg bood hem de ruimte een omvang rijke installatie met hoezen te maken. „Dit heb ik altijd al ge wild", zegt hij. „Nu heb ik einde lijk de mogelijkheid daarvoor." Kipvis is begonnen in een voor malige supermarkt in Sint Lau- Actrice Elizabeth Berry speelt Samantha Morton in The Libertine. VUSSINGEN - 'Film by the Sea door het jaar' brengt dins dag 21 maart de voorpremière van The Libertine van regisseur Laurence Dunmore. De voorstel ling in de Vlissingse bioscoop CineCity begint om 20.00 uur. De film, een kostuumdrama, gaat over John Wilmot (Johnny Depp), Graaf van Rochester, vrijdenker en schrijver aan het nof van koning Charles H (John Malkovich) in het zeventien- de-eeuwse Engeland. Zijn vrij- «WSKEltKE - Naar aanlei- jnng van de tentoonstelling Rem- wandt-Caravaggio in Amster dam geeft kunstkenner Nico put dinsdag 21 maart een lezing n boerderijgalerie De Osseberg. ^serveren voor de lezing is ge jast (0118-625284). De bijeen komst begint om 20.00 uur. De galerie is gevestigd aan de Sin- gehveg 11, officieel in Grijpsker- j maar feitelijk vlak bij Sint zinnige toneelstukken kennen zowel grote voor- als felle tegen standers. Ondanks zijn huwelijk stort Wilmot zich in een wereld van drank en overspel. De ont moeting met de jonge actrice Eli zabeth Berry (Samantha Mor ton) heeft verstrekkende gevol gen. The Libertine is gebaseerd op het toneelstuk van Stephen Jef freys dat geproduceerd werd voor Steppenwolf Theatre Com pany in Chicago, waarin John Malkovich en Martha Plimpton speelden. De film beleeft haar Nederlandse première op 18 mei. Op 28 maart, ook om 20.00 uur, is de voorpremière van The Se cret Life of Words van regisseur Isabel Coixet, met in de hoofd rol onder anderen Sarah Polley, Tim Robbins en Javier Camara. Het verhaal speelt zich af op een olieplatform, dat wordt getrof fen door een ongeluk. Hanna (Sarah Polley) gaat erheen om een van de slachtoffers te verzor gen: Josef (Tim Robbins), die door het ongeval tijdelijk blind is geworden. Tussen hen ont staat een bijzondere band. rens, maar greep de kans om tij delijk gebruik te maken van een schoolgebouw (voordien een mi litair pand) aan het Molenwater in Middelburg. De eerste en tweede etage kan de kunstwerk plaats voorlopig gebruiken. Van middag is de officiële opening van het gebouw. Op de eerste verdieping zijn alle maal ateliers ingericht. Bijna al le betrokken kunstenaars stel len vandaag hun werkruimte open voor publiek: Anne Breel, Liesbeth Labeur, Giel Louws, Annemieke Fanoy, Eva Heu- vingh, Rieks Soepenberg André de Kam, Nanda Runge en Caroline Passenier. De tweede etage dient als expo sitieruimte. De tentoonstelling van Nanda Runge (werken met inkt) en Atelier Trailerdie vori ge maand al werd geopend, loopt voorlopig door. Nieuwe ex posities zijn er van André Kole, Conny Beneden (videowerk) en Michael Lehmann (fotografie). De installatie van Kole trekt de meeste aandacht. Hij heeft een ruimte grotendeels behangen met hoezen uit zijn omvangrijke platencollectie. „Ik heb me al tijd verbaasd over hoeveel mooie lp-hoezen er zijn. Sommi ge zijn echt een verhaal apart." De opkomst van de cd heeft die schoonheid volledig tenietge daan, vindt hij. „Ik kocht aan vankelijk wel cd's, maar na twee of drie jaar heb ik die voor goed afgezworen." De wanden vormen een afspiege ling van zijn muzieksmaak, die zich steeds buiten de gebaande paden van de hitparade heeft be wogen: veel Einstürzende Neu- bauten, maar ook bijvoorbeeld Dead Can Dance, The Art of Noi se, Anne Clark. „Ik ben altijd op zoek geweest naar muziek die op dat moment vernieuwend was. Dead Can Dance zou ik nu niet meer kopen, maar destijds was het vernieuwend." Naast de grote ruimte heeft Ko le diverse 'kamers' ingericht, zo als een hoek met kinderplaten (Beertje Colargpl, Barbapapa, De Stratenmakeropzeeshow)en een woonkamer met een gemak kelijke stoel waar je liggend schitterende binnenkanten van dubbel-lp's kunt bekijken. Ach ter een deur bevindt zich een ruimte met creepy muziek, met hoezen van bijvoorbeeld The Dead Kennedys, The Neon Jud gement en Wargasm. Ter verho ging van de sfeer heeft Kole snij- en hakinstrumenten opge hangen. Het geheel kan, door de liefhebber, worden bewonderd liggend in een vooroorlogse tandartsstoel. Intrigerend is ook het werk Ope ning Up van Conny Beneden. Zij heeft bezoekers gefilmd bij de opening van de expositie van Nanda Runge. „De vraag is: zijn openingen wel leuk?", zegt Bene den. „Ik probeer het moment te vatten dat mensen zich daadwer kelijk openstellen en je onbevan gen tegemoet treden." De toeschouwer ziet de gefilmde personen vaak op het moment dat ze beginnen te lachen. Ze vormen een contrast met foto's die op de tegenoverliggende wand worden geprojecteerd: mensen waarvan duidelijk is dat die niet meer leven, maar die je doordringend aankijken en je een ongemakkelijk gevoel geven. Tegelijkertijd voelt de be zoeker zich gevangen in een ont moeting, een botsing soms, van heden en verleden. Tijdens de opening van Kipvis zijn vandaag ook de resultaten te zien' van het project Art with a deadline, waaraan zeventien Zeeuwse kunstenaars eerder de ze maand deelnamen. Tien da gen lang maakten ze allemaal el ke dag één kunstwerk, zodat het uiteindelijk 170 werken heeft op geleverd. De voortgang was via internet op de voet te volgen. Opening kunstwerkplaats Kipvis, vanmiddag om 16.00 uur, Molen water 4a, Middelburg. Exposities t/m 29 april van André Kole, Con ny Beneden, Michael Lehmann, Nanda Runge en Atelier Trailer. Geopend: di. 10-14 uur, vr.-za. 12-17 uur. iiirta Hui, .in;| ihui;-( u;ih .Mi;; "if MIDDELBURG - De Statenleden A. Luijben en G. Bou- terse van de Socialistische Partij willen wat doen aan het kleurloze imago ('het zijn grijze muizen') dat leden van Provinciale Staten aankleeft. Gisteren voegden ze de daad bij het woord. Ze hulden zich in rode SP-hesjes en volgden daarin de vergadering. „We willen zo ook inspelen op nieuwe technische ontwik kelingen, zoals het uitzenden van de vergaderingen via in ternet. We maken onszelf beter zichtbaar", verklaarde Luijben. De actie had ook een symbolisch karakter, legde' hij uit. „Na de verkiezingen bergt iedere partij de spullen, zoals folders en vlaggen, weer op. Wij niet, want wij blij ven de straat op gaan, zoals komend weekeinde weer voor behoud van de buurtbus in Oost-Zeeuws-Vlaanderen." MIDDELBURG- In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in Middelburg op twee plaatsen ruiten vernield. In cle Reigerstraat werd tussen kwart over drie en half vier een ruit van een horecagelegenheid vernield. In de korte Delft werd tussen half elf en vier uur een etalageruit vernield. Ook van een kantoor aan de Rosenburglaan in Vlissingen werden ruiten ingegooid. De totale schadebedragen zijn nog niet bekend. VLISSINGEN - Een 38-jarige vrouw uit Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag op de Singel in Vlissin gen aangehouden omdat ze te veel had gedronken en niet in het bezit was van een geldig rijbewijs. Toen de vrouw staande werd gehouden bleek dat ze niet in staat was om aan een blaastest mee te werken. Bij een latere test bleek dat de Vlissingse vijf keer de toegestane hoeveelheid alcohol had genuttigd. ZIERIKZEE - De politie is op zoek naar getuigen van een brutale tasjesroof vorige week zaterdagmiddag in Zierik- zee. Op de Appelmarkt werd bij een 59-jarige vrouw uit Burgh-Haamstede een plastic tas uit haar handen gegrist. Dat gebeurde door twee berijders van een scooter die uit de Korte Sint Jansstraat kwam. De dieven reden weg in de richting van het Havenplein. In de tas zaten enkele honderden euro's. Omstanders die mogelijk hebben ge zien wat er is gebeurd, worden gevraagd contact op te ne men met het politiebureau. WESTKAPELLE - Een jachthaven maken in Westkapel- le, dat kan niet zomaar. Rijkswaterstaat betwijfelt of het plan van Hendrik Willem van den Tol ooit verwezenlijkt wordt. „Wij kennen het plan", zegt voorlichter E. de Feij- ter, „maar vragen ons af of het gaat lukken vanuit nau tisch oogpunt. Het is geen gemakkelijke plek, gezien alle scheepvaart, de stromingen en de zeeweringen die daar nu liggen." Maar de instantie zegt zeker nog geen nee. „Het staat me neer vrij om plannen te maken en dan kijken we wel hoe het verder moet." Andre Kole is bezig met het inrichten van zijn expositie van platenhoezen in galerie Kipvis. foto Ruben Oreel GOES - De onlangs in Ghana overleden kunstenaar Jeroen de Rijke wordt in de loop van vol gende week begraven. Zijn lichaam wordt waarschijnlijk vandaag overgevlogen naar Ne derland. De Rijke, in 1970 geboren in Brouwershaven, overleed in fe bruari onverwacht tijdens een reis in Ghana. Zijn dood is pas recent officieel bevestigd en be kendgemaakt. Het heeft enkele weken geduurd voordat de Gha- nese autoriteiten het lichaam van De Rijke vrijgaven. De cre matie is in de loop van volgende week, in besloten familiekring. De Rijke groeide op in Ooster- land en zat in Zierikzee op de middelbare school. Begin jaren negentig trok hij naar Amster dam om te studeren aan de Riet veld Academie. Daar ontmoette hij Willem de Rooij, met wie hij sinds 1994 een succesvol kunste naarsduo vormde. Ze maakten naam met hun ver stilde, poëtische films, waarmee ze ook internationaal doorbra ken. Vorig jaar vertegenwoordig den De Rijke en De Rooij Neder land tijdens de Biënnale van Ve netië met de film Mandarin Ducks, die helemaal was afge stemd op de architectuur van het Rietveldpaviljoen. VLISSINGEN - De Zeeuwse band Champagne Charlie treedt dinsdag 21 maart op in het Arse naaltheater in Vlissingen. Het concert begint om 19.00 uur. Het optreden, Looking back in wonderment genoemd, is be doeld als een reis door de Ameri kaanse rootsmuziek. Gaande weg wordt duidelijk dat zonder de gospel, de blues, de old time country, de western swing en al le andere muziekstijlen uit het verleden de hedendaagse pop muziek, zoals die nu klinkt, niet zou bestaan. Het concert is een initiatief van HZ-Cult, die culturele evene menten organiseert, in eerste in stantie bedoeld voor de Hoge school Zeeland, maar veelal ook toegankelijk voor andere belang stellenden. Het programma van HZ-Cult staat dit jaar in het te ken van Amerika. James van de Water 71ste boekenweek 15-25 maart 2006 De 71e. Boekenweek staaton der het motto 'Boem Paukeslag' in het teken van schrijvers en muziek. De PZC spreekt in deze periode dagelijks afwisselend met auteurs die ingaan op hun relatie met muziek en musici die vertellen over hun band met lite ratuur. Vandaag in de vierde af levering, gitarist James van de Water uit Driewegen. door Ali Pankow Muziek komt bij James van de Water op de eerste plaats, maar zijn vaak maat schappijkritische liedteksten ge tuigen ook van affiniteit met woorden. It's the people that li ke to believe in democracy arid cheap Brazilian beef zingt hij in het lied Chewing gum ideal over overconsumptie en ongelij ke verdeling. Van de Water is spil van de groep Not James Dean en gespe cialiseerd in bossa nova, reggae, salsa en samba. „Blijkbaar heb ik het ritme van de salsa al via de baarmoeder binnen gekre gen. Wij woonden in een groot huis in Rotterdam, waar mijn oma op de benedenverdieping cursussen in Zuid-Amerikaanse dansen verzorgde", verklaart hijzijn liefde voor dit genre. Ook herinnert hij zich dat het in tro van de film Man van Rio met Jean Paul Belmondo hem als 11-jarig jochie in de ban van de samba bracht. Met literatuur had hij op jeugdi ge leeftijd niet zoveel. „Een boe kenlijst op de middelbare school? Daar ben ik zo snel als mogelijk was tussenuit gekne pen. Ik was niet zo'n studiebol." Een gedicht in het blad 'Ballust- rade' van Hans Verhage deed hem plotseling beseffen dat poë zie heel toegankelijk kan zijn. Het gedicht gaat over het onbe reikbaar lijkend ideaal dat een mens juist stimuleert en reden van bestaan geeft. Zoiets raakt Van de Water. Hij onderhoudt een hechte band met vakgenoten in Portugal en musiceert daar elk jaar min stens een maand. „Dat ik daar door nou ook veel ben gaan le zen over dat land? Nou nee, maar ik houd wel van de gedich ten van Fernando Pessoa. Ook die erotische gedichten van die Braziliaanse dichter De Andra- de spreken me wel aan", zegt Van de Water. Peinzend over het fenomeen Boe kenweek, komt hij op het idee dat het best aardig zou zijn ook een landelijke Muziekweek in te voeren. „En dan ook bij aan koop van een bepaald bedrag een cd cadeau krijgen natuur lijk. Ik vind overigens dat mu ziek veel eerlijker een emotie kan overbrengen dan woorden. Je voelt bij muziek veel eerder aan of iets echt of niet echt is. Met woorden kun je meer ver hullen." Naast zijn liedteksten heeft Van de Water zich ook wel eens aan een gedicht gewaagd. Hij schreef het voor het blad 'Wan tij' van de ZMF: Laat de nacht, de nacht wanneer het donker de stilte kust wanneer 't zout 't zoet ontmoet wanneer je droomt en toch wak ker bent wanneer de liefde stroomt in overvloed Laat de nacht, de nacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17