Stalin staat op in Wit-Rusland Kinderoffers PZC Mobiele visbedrijven ruïneren wereldwijd zwakke ecosystemen Krimp President Loekasjenko is gedoodverfde winnaar van verkiezingen i r fit vrijdag 17 maart 2006 Niemand, tioijfelt eraan dat Aleksander Loekasjenko zon dag wordt herkozen als presi dent van Wit-Rusland. De 'laat ste dictator van Europa' ver toont steeds meer stalinistische trekjes. door Remco Reiding Bunkers en loopgraven gaan schuil onder een dikke laag sneeuw. Tanks richten het vizier op de onzichtbare vijand. De Stalinlinie in Wit-Rusland is klaar voor een invasie uit het Westen. Aleksander Bazarnov gloeit van opwinding als hij door de snij dende kou langs de kazematten loopt die in 1941 de nazi's moes ten tegenhouden. Hij is idolaat van bunkers en gek op artillerie vuur. Puur als hobby, zegt hij. „Ik ben geen militarist en heb geen politieke agenda," Maar sinds president Aleksander Loe kasjenko lucht kreeg van de plannen voor een openluchtmu seum, is Bazarnov uitgemaakt voor communist, fascist en stali nist. Het museum sluit uitste kend aan bij de ideologie van de autoritaire leider die steeds meer stalinistische trekjes ver toont. Loekasjenko gaf een lap grond, cadeau, liet de genie een bos kappen en stond te springen om het complex te openen. En als de president wil spreken, dan weiger je niet. Loekasjenko verheerlijkte het Loekasjenko Mobiele visbedrijven plunderen wereldwijd populaties vis en schelpdieren in kwetsbare eco systemen. De vloten vissen op soorten waar in rijke landen vraag naar is. Als de lokale auto riteiten het probleem opmerken zijn de mariene ecosystemen vaakonherstelbaar beschadigd. De vloot is dan alweer op weg naar een nieuwe locatie. Een in ternationaal team van onderzoe kers van vijftien instituten, waaronder Wageningen Univer siteit, waarschuwt vöor de gevol gen van deze praktijken. door Louis Burgers Wetenschappers luiden de noodklok over een nieuwe tactiek van mobiele visbedrij ven, waar niet alleen de Derde Wereld, maar ook het milieu slachtoffer van dreigt te wor den. De kern van het probleem is dat deze visbedrijven geen boodschap hebben aan het duur zaam beheren van de visgron den. De vissersgemeenschap ter plaatse zit na afloop met een ge ruïneerd ecosysteem, terwijl de lokale instanties simpelweg niet in staat zijn om snel genoeg te reageren om de drama's te voorkomen. Onderzoekers uit Canada, Au stralië, de VS, Zweden en Neder land schrijven in het weten schappelijk blad Science dat de globalisering hierbij een belang rijke rol speelt. Nieuwe markten kunnen zo snel ontstaan dat de snelheid waarmee de nieuwe bron wordt geëxploiteerd vaak het vermogen van lokale instan- verleden en legde parallellen met het heden. Hij wees op de noodzaak van een harde hand om de stabiliteit in het land te waarborgen, bediende zich van bekende antiwesterse retoriek en zinspeelde op een Amerikaan se invasie. „De Stalinlinie is een volledig operatieve verdedi gingslinie", sprak hij dreigend. Bazarnov loopt trots tussen de plastic poppen die de artillerie bedienen en de onklaar gemaak te wapens. Hij wil niet praten over politiek. „In dit land zijn ze er gek op de geschiedenis telkens te herschrij ven. Tijdens de perestrojka was alles uit de communistische tijd ineens slecht. Het zou een tijd van bloed, repressie en doden zijn geweest, alsof mensen niet gewoon leefden, aten en liedjes zongen." Massagraven Langs de ringweg rond Minsk ligt een ander relikwie uit de Stalintijd. In de zomer komen Wit-Russen hier om te pick nicken. Soms spelen kinderen een potje voetbal en af en toe ontdekken zij wat botten tussen de tientallen kruizen die de on geopende massagraven van Koe- rapaty markeren. Tienduizen den slachtoffers van de stalinis tische repressie liggen in kuilen tussen de dennenbomen. Hier en daar staat een sobere gedenk- steen voor de 'vijanden van het volk', onschuldige leraren, huis vrouwen, schoenmakers en land arbeiders die zonder proces wer den doodgeschoten. Scheuren zitten in het Clinton- bankje, een cadeau van de voor malige Amerikaanse president dat al vijf keer is vernield. De sporen van hakenkruisen op de gedenksteen voor vermoorde jo den zijn nog zichtbaar. De da ders zijn nooit gevonden. Historicus Igor Koeznetsov laat het nieuwe boek zien dat vetera nen cadeau kregen tijdens de opening van het museum over de Stalinlinie: 'Europa, maak een buiging voor Stalin'. „De Stalinlinie is een mythe en het museum geschiedvervalsing. Op die plek waren helemaal geen soldaten. Kolchozboeren ge bruikten de bunkers als opslag plaats voor aardappels." Loekasjenko 'vergat' te vennel- den dat de nazi's de verlaten Sta linlinie binnen enkele dagen overtrokken zonder op noemens waardige tegenstand te stuiten. Bewust, weet Koeznetsov. „Hoe veel geld is er in dat theater ge stoken? Het was beter geweest dat te gebruiken voor een fat soenlijk monument voor de slachtoffers van de repressie. Wij willen alleen de namen van de doden weten, maar zelfs dat is te veel gevraagd." Illegaal Vanuit zijn flatje in Minsk vecht Koeznetsov tegen de bierkaai. Zijn organisatie, Memorial, werkt illegaal in Wit-Rusland. Minder dan twintig van de ruim vijfhonderd graven zijn ge opend. De geheime dienst, die nog altijd KGB heet, houdt de archieven gesloten. „Wat goed is aan Stalin mag openbaar worden gemaakt, wat slecht is moet geheim blijven." Met pijn in zijn ogen keek Koez netsov deze maand naar een tele- Vissers voor de kust van Senegal. Als de grote, mobiele visbedrijven klaar zijn, dan is er weinig over voor de lokale kleine vissers. foto Eelco van der Linden/GPD ties om te reageren te boven gaat. De Wageningse hoogleraar Mar ten Scheffer nam het onderzoek voor zijn rekening hoe de onder graving van veerkracht soms tot scherpe onomkeerbare omsla gen in ecosystemen kan leiden. Zo zijn Caribische koraalriffen zo'n twintig jaar geleden na overbevissing plotseling op gro te schaal door zeewieren over woekerd en sindsdien niet her steld. Ook de ingestorte kabel jauwpopulaties voor de kusten van Canada vertonen tekenen van onomkeerbaarheid. Volgens het onderzoeksteam kan de vraag naar een bepaalde vissoort of bijvoorbeeld zee-egel in een rijk land tot enorm hoge prijzen leiden. Een vloot van vis- serijfabrieken plundert daarop stuk voor stuk lokale populaties in delen van de wereld waar tot nog toe weinig belangstelling voor dat product bestond en waar nog nauwelijks vangstre guleringen zijn. Vooral Japan staat bekend om haar strategie van 'inpikken en wegwezen'. Het lot treft zowel ontwikke lingslanden als de rijke landen. Een voorbeeld zijn de vangsten op zee-egels voor de Japanse sus- hi-markt. Vanaf 1945 toen bleek dat de zee rond Japan niet meer voldoende zee-egels voor de bin nenlandse markt kon opbren gen, hebben vissers hun arse- Er is, psychologisch gezien, iets vreemds aan de hand met drie van de grote godsdiensten in deze wereld, het christendom, het jodendom en de islam. In zekere zin beginnen ze alledrie met de bereidheid van een ouder, van een vader, zijn eigen kind te doden of te la ten doden. Voor alle drie godsdiensten is Abraham een aartsvader, een grond legger. Een belangrijke reden daarvoor is dat Abraham, toen God hem daarom vroeg, bereid bleek zijn enige zoon te 'offeren'. Een mooi woord, dat moet ver hullen dat het in feite gaat om de be reidheid bij volle verstand je eigen kind te vermoorden. Wat is het voor va der die zoiets doet? Wat zijn het voor godsdiensten die dat soort ouders tot hun grondleggers uitroepen? Er zijn in de loop van de eeuwen tal van interpretaties uitgeprobeerd om Abrahams offerbereidheid te rechtvaar digen of zodanige betekenis te geven dat het in zijn voordeel in plaats van in zijn nadeel spreekt. De voornaamste van die interpretaties is dat Abrahams geloof zo groot was, dat hij bereid was, toen God hem daarom vroeg, op te offe ren wat hij het meest liefhad, zijn zoon. Geloof als het hoogste goed, zo gezegd. Maar eerlijk gezegd is het een verkla ring met weinig diepgang. Zij gaat na melijk volledig voorbij aan een grond houding van de ouder, van Abraham, die uiterst twijfelachtig, zelfs verwerpe lijk is. Want met zijn offer, doet Abraham als of zijn kind zijn bezit is, waarmee hij kan doen en laten wat hij wil. Dus ook vermoorden als het daar op aan komt. Het is een houding die, in het voetspoor van Abraham, ook talloze christelijke, joodse en islamitische ouders er in vol gende eeuwen op na hebben gehouden. Velen doen het nog. Overigens staat in het christendom en voor .een deel ook in de islam Abrahams bereidheid tot kinderoffers niet op zichzelf. Als God zijn enige zoon Jezus stuurt, dan is het eveneens om hem te offeren, zijn leven te geven. Het 'Christusoffer' wordt meestal uitgelegd als het ultieme be wijs van de liefde van God voor de mens. Maar opnieuw rijst de vraag wat te denken van een vader, zelfs als deze God is, die zijn zoon willens en wetens de dood instuurt? Wordt hiermee in fei te niet de boodschap gegeven dat een ouder over leven en dood van zijn kind kan beschikken? Ook in onze tijd komt het voor dat ouders naar eigen zeggen hun (jonge) kind uit liefde doden. Hun verklaring is meestal dat ze zelf niet meer willen leven en dat het liefdeloos zou zijn hun jonge kind ouderloos, als wees, achter te laten. Maar ook hier die kwellende vraag: kan dat, je kind uit liefde do den? En mag het? Naar mijn mening is het antwoord op beide vragen universeel en onverbidde lijk: 'nooit'. Ik heb me wel eens afgevraagd wat het voor de kinderen van deze wereld zou visieserie die Stalin en Loekasj enko afschilderde als helden. Opnieuw probeerden de autori teiten in de propagandafilm- pjes, onderdeel van de verkie zingscampagne van Loekasjen ko, de executies in het bos van Koerapaty weer eens in de schoenen van de nazi's te schui ven. Koeznetsov: „We zijn weer helemaal terug bij af." GPD naai uitgebreid, eerst tot de Chi nese Zee (I960), vanaf 1975 tot aan Chili en vanaf 1995 mondi aal. Aanvankelijk namen de wereld wijde opbrengsten toe. Die daal den echter na 1995 toen het are aal niet meer kon worden uitge breid. Vooral voor ecosystemen bleken de gevolgen dramatisch. Langs de kust van de staat Mai ne bijvoorbeeld in het noordwes ten van de Verenigde Staten leidde de overbevissing op zee-egels tot een volledige in storting van de populaties van deze dieren in een periode van minder dan zes jaar. Door de plunderpraktijken wor den ecologische voedselwebben minder complex. De biodiversi teit daalt en de veerkracht van de mariene ecosystemen neemt af. Ook worden zij kwetsbaar der voor milieuveranderingen. Bandieten De onderzoekers vergelijken de mobiele visbedrijven met rond trekkende bandieten die in het oude China beruchter waren dan lokale tirannen. „Je eigen ei gendommen beheer je eerder duurzaam dan plekken waar je straks toch weer vertrokken bent", verklaart Scheffer de han delwijze. „In het geval van Japan zie je dat ook treffend geïllustreerd in bosbeheer. Japan zelf is een van de weinige eilanden in de Stille Zuidzee die nog veel van het oor spronkelijke bos hebben behou den. De Japanse houtindustrie is echter berucht als het gaat om het kappen van oerbossen elders op de wereld." GPD hebben betekend als Abraham tegen God had gezegd. „U mag alles van mij vragen, maar niet dat ik mijn kind het leven beneem. Ik heb niet te beschik ken over het leven van mijn kind. Dat is van hem of haar. Als u zo'n God bent, dan scheiden hier onze wegen." Zou er dan in volgende eeuwen in chris telijke, joodse en islamitische gezinnen minder kindmishandeling, minder kin dermoorden hebben plaatsgevonden? Ik ben geneigd het te geloven. Hele maal als God daarop geantwoord zou hebben: „Abraham, had je mijn ver zoek niet geweigerd, dan zou ik mijn geloof in jou, in de mens, hebben verlo ren. Jouw kind is door jou maar niet van jou. Geen mens mag nemen wat door hem maar niet van hem is. Zelfs niet als zijn God hem daar om vraagt." Rene F.W. Diekstra Het is vloeken in de kerk. Dat het niet erg is dat de beroepsbevolking binnen. kort zal afnemen, te beginnen in de buiten gebieden. Want deze conclusie van de Limburg onderzoeker Wim Derks strijkt tegen de haren van alle gelovigen in een steeds groeiende econo mie, met een steeds grotere arbeidsdeelname. Dus gaan in Zeeland meteen de alarmbellen rinkelen Met name in Zeeuws-Vlaanderen, omdat dit ge^ bied het kwetsbaarst lijkt. Met de bekende proble.' men van het platteland: de jongeren trekken weg de voorzieningen zijn niet te handhaven. Deze te rechte zorgen doen echter niets af aan Derks' con statering dat krimp van de (beroeps)bevolkingeen weldadig effect kan hebben op Nederland als ge- heel. Rust, ruimte én welvaart. Bijna te mooi. Het Centraal Bureau voor de Statistiek voorspelt dat het aantal mensen met een baan dit jaar nog met bijna een procent zal stijgen. Derks verwacht daarna een stabilisatie tot 2011 en vervolgens ge stage krimp. Er is dus nog wel even tijd om over dit 'probleem' na te denken. Krapte op de arbeids markt is niet goed voor de vestiging van nieuwe be drijven. Verder zijn er vooral voordelen, vinden makkelijker werk, de lonen gaan omhoog, en als de bedrijvigheid stagneert, neemt de druk op natuur en milieu'af. Wat voor Nederland als ge heel heilzaam is, kan voor Zeeland bijzonder las tig zijn. Hier is het motto juist: grijp alle economi sche kansen en trek mensen naar de provincie, liefst niet alleen pensionado's. Toch zal Zeelander op de een of andere manier rekening mee moeten houden dat Derks' scenario werkelijkheid kan wor den. Daarbij lijkt het niet verstandig om alleen te gokken op meer werk. Want als de druk ruimte in de Randstad wegvalt, zal het hier eerder stiller dan bedrijviger worden. Het zal er om gaan, die rust aan de man te bi gen. Friesland geeft daar een aardige draai Deze provincie wil ruimte maken voor stinzen, clusieve nieuwe buurtschappen voor rijke bewo ners. Veel drastischer dan dat enkele nieuwe Zeeuwse landgoed. Zo werkt men er aan de leef baarheid. Of dit idee ook hier, op de eentonige ak kers zou aanslaan, is nog maar de vraag. Of het so ciaal en landschappelijk gezien wenselijk is Het toont echter wel aan dat het anders kan. Zo'n kijk op het gebruik van het land is een sche doorbraak. Voor een passend antwoord op de economische en demografische ontwikkelingen die Derks schetst, kan Zeeland nog wel een paar van dit soort baanbrekende ideetjes gebruiken. 17 maart 1956 P AARDENZIEKTE - De Zeeuwse paardenfokkerij'is be zig een achterstand op de medi sche ontwikkeling in te lopen. Jaarlijks worden er in ons land miljoenen guldens schade gele den door worminfecties bij paarden. En dat terwijl er al lange tijd in de diergeneeskun de vrij eenvoudige middelen bekend zijn, die deze ziekte kunnen bestrijden. In Zeeland wordt nu ook gestart met een georganiseerde aanpak van de paardenziekte. BRAND - Een felle brand heeft in Almelo vijf winkelpan den verwoest. De ravage was erg groot. Er deden zich-geen persoonlijke ongelukken voor. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk eën li schoorsteen in een schoenma kerij. AAK - Prinses Beatrix heeft voor haar achttiende verjaar dag van het comité Varend Ne derland een Lemmer-aak ca deau gekregen. ONGELUK - In Aardenburg reed gisteren een auto in volle vaart tegen een woning. De chauffeur raakte niet gew De muur van het huis stortte niet in, maar scheurde wel. *\rv^ Internet: www.pzc.nl U7r Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes Ë-mail: web@pzo.nl Hoofdredactie: Bezorgklachten: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) 0800-0231231 A. L. Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tol 12.00 uur. Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax:(0113)315669 per maand: 20,55 n.v.t E-mail: redactie@pzc.nl per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Lezersredacteur: A. J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail: lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging \jan abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhet Fax:(0113)315609 einde van de betaalperiode. E-mail: lezersredacteur@pzc.nl PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk: Buitenruststraat18 maandag t/m vrijdag: 1,25 Postbus 8070 zaterdag: 1,80 4330 EB Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 Bankrelaties: E-mail: redwalch@pzc.nl ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentle-ordors worden uitgevoerd Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax. (0113)315669 Voorwaarden van Wegener NV en volgens E-mail: redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentiewezen. Terneuzen: Overlijdensadvertenties: Willem Alexanderlaan 45 maandag t/m vrijdag'. Postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00,tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 Tel: (076)5312240 Postbus 62 Fax: (076)5312340 4560 AB Hulst Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520. Tel: (0111)454651 Fax. (0113)315529 Fax: (0111.)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0114)372770 Opening kantoren Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goeu Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en Hulst: Fax: (076)5312274 Maandag t/rh vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden 0.u Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Lie a aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voo (abonnemenien)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstan e p ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig le_ de derden. Als u op deze informatie geen prijs sJ~~ Postbus 314460 AA Goes. zgener qt ooor ons zorgvu u.s 3-- n kunt u dit schriftelijk melden bij. PA-. ie- Behporttot WG6GNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4