Voorzitter ging over lijken PZC 22 ctie het alfabet van Zeeland vrijdag 17 maart 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: ivww.pzc.nl. Van nabij, maar ook van zeer ver bereiken ons berichten van lezers. Internet heeft de wereld verder doen krimpen, zo werd ons deze week nog een nadruk kelijk onder de aandacht ge bracht. De Provinciale Zeeuwse Courant is nog altijd de krant van en voor Zeeland, maar het bereik is mondiaal geworden. Frans Vader benaderde ons deze week met een e-mailtje. „Hi, Ik schryf uit New Zealand. Myn zus woont in's'Gravenpolder. Ik lees de PZC regelmatig op het Internet.Tegen myn zus zeg ik ik lees de krant eerder dan jy. Dat is waar als hy tussen- midnacht (Ned Tyden 7 in de morgen op het Internet staat want dan zyn wy in NZ al in de middag. Groetjes uit het zomers NZ." Mooi. Maar de eerlijkheid ge biedt te zeggen dat Vader niet voorligt op zijn zus. De krant gaat tussen half acht en half ne gen op het Internet. Hij leest dus iets verouderd nieuws Lijden Vinnig' reageerde Corrie van Rot- térdam uit Zierikzee op een kop die we deze week tot onze schan de plaatsten: 'Energiebedrijf leidt wel verlies op levering gas en licht aan huishoudens'. Van Rotterdam: Diepe zucht! De maker van de kop is zeer be spot. Hij lijdt eronder. Terecht. door A.J. Snel De taal is gans het volk, maar de volksvertegenwoordiging weet dat goed te verhullen. Wie wel eens heeft ge bladerd in de Handelingen van de Twee de Kamer, zal daarin weinig stilistische vreugde hebben gevonden. De meeste politici hanteren hun gereedschap alsof ze er een afkeer van hebben. Het wil maar zelden deinen in het parlement. Hoe dat komt valt niet zo simpel te ach terhalen. Een deel van de verklaring zal wel gelegen zijn in het feit, dat parle mentair taalgebruik gelijk staat aan het zich behoedzaam, beleefd en vaak om zichtig uiten. Wie in de gelederen der parlementariërs treedt, zal snel erva ren: hier wordt heel "wat afgeluld; maar in de Tweede Kamer zal niemand dat, gebruik makend van een dergelijke for mulering, erkennen. Er is een sterke hang naar het gebruik van welgekozen woorden. Wellevendheid, daar gaat het om; hoe saai dat ook mag uitpakken. Vitaal Werkers in de journalistiek weten dat ze hun woorden moeten wegen, maar ze weten ook dat de taal vitaal gehouden moet worden. Het moet niet allemaal te deftig en te statig, daar houden lezers niet van. Aan de andere kant, voor veel nieuwscorisumenten verandert de taal van de straat in een nét iets te hoog tem po. De meeste media zoeken naar een redelijk midden en zullen dan nóg altijd kritiek ondervinden. Wat de ene lezer als aanvaardbaar ziet, acht de ander on betamelijk. Wij merken dat op de krant als we eens woord als 'dood' in een kop gebruiken. Steevast komen daar reac ties op, ook al gebruikt koningin Bea trix het woord zonder schroom als ze het over dierbare overledenen heeft. Plet gaat om gevoelswaarde en die kan veranderen- Veel mensen van gevorder de leeftijd weten nog wel dat het woord 'kanker' taboe was. Er werd over ge schreven en gesproken in termen als 'de gevreesde ziekte', 'een ongeneeslijke ziekte' of zelfs 'k'. Kenmerkend voor het taalgebruik in parlementaire kringen is altijd geweest dat het achter de mores in de samenle ving aanliep. De Voorzitter van de Tweede Kamer beschikte tot enkele ja ren geleden zelfs over een bijzonder middel om de taal van smetten vrij te houden. Tussen 1934 en 2001 kon hij (m/v) uitdrukkingen waarmee geachte afgevaardigden naar zijn inzicht over de schreef gingen laten schrappen uit de notulen van de Tweede Kamer, de Handelingen. Daarmee liet de Kamer zich vrijwillig beperken. In en ook wel buiten de wandelgangen werden de ge wraakte woorden en uitdrukkingen, merkwaardig genoeg, aangeduid als 'lij ken'. Over- dit fenomeen verscheen dezer da gen een buitengewoon aardig boek van de hand van Peter Bootsman, politico loog en Carla Hoetink, politiek histori ca. 'Over Lijken' heeft het werkstuk dat is samengesteld na bestudering van het zogenaamde 'lijkenarchief' en na ge sprekken met een aantal politici. Uit het boek spreekt een zekere klein geestigheid. Een mooi fragment uit een spoeddebat over Nieuw-Guinea, gevoerd op 5 april 1962. Het kamerlid Van Dis van de SGP wilde zijn ongenoegen laten blijken over het feit dat Robert Kennedy, de toenmalige Amerikaanse minister van Justitie, zich positief had uitgelaten over Soekarno. Van Dis citeerde uit het tijdschrift Rijkseenheid en kwam uit op: „...dan is deze Amerikaanse Minis ter óf een notoire... Ja, Mijnheer de Voorzitter, hier staat een woord dat ik misschien niet mag gebruiken, maar ik gebruik het zelf niet, ik citeer hier; er staat 'leugenaar'." De Voorzitter: „U mag niemand een leu genaar noemen, ook niet als u citeert." Van Dis: „Mag ik dan zeggen: onwaar heid spreken? Ik moet eigenlijk zeggen wat hier staat. Het zijn mijn woorden niet." De Voorzitter: „Dat doet er niet toe.'Op die manier kunt u natuurlijk altijd het woord 'leugenaar' wel ergens vinden in een of ander boek en dan citeert u." Waarna Kamervooorzitter Kortenhorst en Kamerlid van Dis overeenkwamen foto ANP dat in de Handelingen dan maar punt jes moeten worden gezet. Dimmen Nog in 1997. botste het Kamerlid Marij- nissen van de SP met waarnemend ka- mervoorzitter Weisg'las. Marijnissen wil de een interruptie plaatsen en toen Weisglas hem daarbij belemmeringen in de weg legde, voegde hij de Voorzit ter toe: „Even dimmen." Weisglas wilde dat het 'dimmen' werd teruggenomen; hoewel, hij liet het tenslotte niet uit de Handelingen verwijderen. In het boek 'Over Lijken' wordt ge toond hoe verschuivingen in het taalge bruik soms kunnen worden vertraagd. Tegenhouden lukt niet. De taal is name lijk gans het volk, ongeacht hoe de volksvertegenwoordiging ermee om springt. Over Lijken is uitgegeven bij Boom. ISBN 90 8506 179 2. Prijs 18,50 euro. 'Goed Nieuws slaat niet aan' meldde ik vorige week op deze pamn. En ik liet weten dat dit hoekje van de rubriek Redactie Reactie voortaan een ander vlaggetje zou krijgen. Eenvoudig omdat er te weinig aanbod van persoonlijk goed nieuws van lezers was. Meerde re lezers vinden dat jammer, hebben ze laten blijken. Ik ben het daar wel mee eens, maar de feiten des levens leren dat het niet an ders is. Een lezeres, Jennie van Kampen, wist het probleem, wellicht onge wild, perfect in kaart te brengen: Wat zijn we nou toch voor volk? Willen we dan alleen maar slecht nieuws? Ik vrees van wel, we zijn een volk van pessimisten en we genieten van slecht nieuws'. Mis schien denken we ook wel dat goed nieuws een 'recht' is, waar we niet bij stil hoeven te staan maar dat een vanzelfsprekendheid is We willen alleen maar kommer en kwel. Als tegenhanger was het een leuke pagina. Ik vind het echt jammer dat de pagina verdwijnt ik keek er vaak op vrijdag als eerste naar, ik had zelf ook regelma tig een goed nieuwtje, maar omdat ik niet iedere keer naar uw re dactie, wou mailen (zo van: daar is mevrouw Van Kampen weer,,,) hoopte ik maar dat er lezers waren met net zo'n positieve kijk op het leven als ik heb, want dat is het natuurlijk, je moet een beetje optimistisch in het leven staan om goed nieuws te ervaren en door te geven." Zo zit het dus. Overigens, deze pagina verdwijnt niet. Goed Nieuws is alleen veranderd in Divers. Garage Er was trouwens een vrolijk bericht van drie oude vriendinnen van de middelbare school, die een dagje Zeeland deden om elkaar weer te zien. In Middelburg, waar ze alle drie hun auto parkeerden in het overdekte deel van de garage van de Konmar, winkelden, lunchten en dineerden ze. Ze hadden zoveel bij te praten dat ze de tijdverga ten en te laat kwamen om hun auto's nog te kunnen bereiken. De ga rage was gesloten. Als giechelende scholieren gingen ze op het poli tiebureau hulp vragen. De agent van dienst wat blijkbaar vertederd en hij sloeg aan het bellen om de garage alsnog open te krijgen. Het lukte. De dames zijn de politieman en de meneer van de Konmar die met de sleutel kwam opdraven zeer dankbaar. Ze vinden het fijn ook eens iets positiefs over de politie te kunnen zeggen. Bermen Uit Lelystad komt geweldig leuk nieuws voor bermtoeristen alsme de natuurliefhebbers. Landschapsbeheer Flevoland heeft samen met de gemeente Noordoostpolder de voedselrijke bovenlaag van 35 "kilometer Wegberm weggehaald. Daardoor kwam het oorspronkelij ke, voeclselarme en kalkrijke zand weer naar de oppervlakte. Zeld zame soorten als de stijve ogentroost, de kleine ratelaar maar ook de echte guldenroede, geelhartje, sierlijke vetmuur, kamgrasenko- renbloem blijken het hier goed op te doen. En dan was er een Noorse vrouw, in het stadje Kristiansund, die plotseling haar huis zag veranderen in één grote tapkast. Uit alle kranen kwam bier. „Ik dacht dat ik in de hemel was," zei de dame.. Twee verdiepingen lager in dezelfde flat kwam er alleen maar w ter uit de tap,Foutje in de aansluiting. Evengoed: leuk gevarieerd op 'In de hemel is geen bier, daarom drinken wij het hier'. Uit de dromen van de lente wordt in de herfst jam gemaakt. Peter Bamm Dampende paarden, eelt en klei gaan nu in milieuvriendelijke voordeelzakken. Friet. Vijf minuten op 180 graden. PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38