Tevredenheid aanpak ongeval A58 PZC Gemeente Ylissingen haalt de bezem door organisatie 4M»fPlS4cr Milieustraat langer open, grofvuil ophalen niet langer gratis Passie voor de hobby mondt uit in expositie Hoop dat Brussel oogje toeknijpt bij dioxine in palingen Verkeersafwikkeling leidde niet tot problemen, communicatie moet verbeteren weekenddiensten vrijdag 17 maart 2006 sl4 door René Schrier GOES - Rijkswaterstaat en poli tie zijn tevreden. De gemeente Borsele stond erbij en keek er naar. En de provincie overweegt toch maar eens afspraken te ma ken over afstemming van wer ken aan provinciale- en rijkswe gen. Dat ispe balans die opgemaakt kan worden na het ongeval met "de tankauto op de A58 woens dagochtend. Voor veel automobi listen was de situatie onduide lijk en de informatie die werd verspreid leidde tot nog meer verwarring. Autobestuurders worstelden met landkaarten of him naviga tiesystemen. Doorgaans rustige plattelandsdorpjes kregen de ene na de andere vrachtwagen combinatie te verwerken. Op de radio was te. horen dat de Oude Rijksweg langs 's-Heer Hen drikskinderen afgesloten was, maar daar was nog wel degelijk verkeer mogelijk. Al stroomde dat door de grote drukte niet echt vlot dóór. Veel verkeer koos noodgedwon gen voor een route door de ge- meente Borsele. Formeel was Borsele niet betrokken bij de af wikkeling van het ongeval, al werd burgemeester J. Gelok wel telefonisch op de hoogte gehou den van de stand van zaken. Dat heeft, te maken met het feit dat die gemeente het calamiteiten plan voor de A58 niet heeft on dertekend, omdat de A58 op het grondgebied van de' gemeente Góes ligt. Pas als als de calami teit zich richting Borsele uit breidt (bijvoorbeeld in geval van een gaswolk), treedt het ge meentelijk calamiteitenplan in werking. Overigens is daarin vol gens de burgemeester ook niet voorzien in maatregelen voor de afwikkeling van het verkeer. Afstemmen Voor verkeersgedeputeerde T. Poppelaars is het ongeval van woensdagochtend aanleiding om een aantal zaken nog eens te bekijken. Zo liep de N254 tus sen Middelburg en Nieuwdorp vol met verkeer. Ook vindt hij het raadzaam dat wegwerk zaamheden van provincie én Rijk op elkaar afgestemd wor den, zodat bij een plotselinge omleiding zich geen problemen voordoen. Toch heeft Poppel aars niet de indruk dat zich woensdag bijzondere knelpun ten hebben voorgedaan. Dat is ook de ervaring van E. Boot, woordvoerster van de politie Zeeland. Voor zover zij heeft kunnen waarnemen heeft de verkeersafwikkeling niet tot problemen geleid en i's alles ge zien de omstandigheden 'vlot en adequaat' verlopen. Zij erkent wel dat er kort na het ongeluk wat verwarring was 'over de vraag welke wegen wel of niet dicht waren. M. van Aller, rayonhoofd van Rijkswaterstaat, verklaart dat dat te maken heeft met de infor matie die in eerste instantie van de brandweer kwam. Die nam het zekere voor het onzekere en sloot de A58 tussen Heinkens- zand en Goes af. Later bleek de Co de Jonge en Wieske de Ceuninck van Capelle exposeren hun schilderijen en bloemsierkunst. door Ali Pankow SCHARENDIJKE - Co de Jonge heeft zich sinds zijn vervroegde pensionering in 2002 toegelegd op kunstschilderen. Wieske de Ceuninck van Capelle is na een jarenlange studie bloemsier kunst dit vak in praktijk gaan brengen. Zij besloten met hun verschillende kunstuitingen naar buiten te treden in de vorm van een gecombineerde exposi tie de komende twee weekein den in het woonhuis van De Ceu ninck aan de Korenbloemstraat 22 in Scharendïjke. „Wij willen met deze presenta tie vooral de passie van onze hobby overbrengen", benadrukt De Jonge. Hij hield als kind al veel van tekenen, maar werk en sportbeoefening prevaleerden vele jaren. Nu volgt hij al gerui me tijd de. schildercursussen van Anrjeke Leij dekker in Noordgouwe. Dat levert hem veel inzicht in kleurgebruik en -menging op, evenals ervaring met het gebruik van verschillen de materialen en de werking van licht en donker. Hij heeft voorkeur voor het gebruik van olieverf en lichtende voorbeel den voor hem zijn Anton Pieck en Rien Poortvliet. Zelf doet hij wandelend door stad, platte land en langs vloedlijnen inspi ratie op zijn werk. „Ik heb jaren achtereen studies gevolgd voor bloemsierkunst. Daarin komen ook zaken als ar chitectuur, kleurenleer en vorm- kunde aan de orde", zegt De Ceuninck. Het idee nooit uitge leerd te raken, weerhield haar lange tijd de bloemsierkunst als vak te gaan uitoefenen. Een mooie opdracht en de stimulans van vrienden deden haar beslui ten bij haar woning aan de Ko renbloemstraat 22 in Scharendij- ke een kleine bloemenwinkel op te starten. Öm gezondheidsrede nen moest zij daar vier jaar gele den mee stoppen. Inmiddels heeft zij het creëren van arrange menten weer opgepakt. Zij werkt niet alleen met bloemen en takken, maar met veel meer materialen, zoals schelpen, zijde en zelfs reepjes fietsband. Haar specialiteit ligt bij abstracte vormgeving en verrassende com binaties van materialen. Sportschool De landschapsschilder en de bloemkunstenares kennen el kaar van de sportschool. Er ont stond een vriendschapsband en 'door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen wil niet meer voor verrassingen ko men te staan door budgetover schrijdingen. Ook vindt de ge meente dat ze over de hele li nie 'moet doen wat ze zegt'. Ex tern deskundige K. de Vries heeft een nieuwe organisatieop- zel gemaakt, die ertoe moet lei den dat bezuinigingen en reor ganisaties niet meer 'uit wan hoop' genomen hoeven te wor den. De Vries noemt de bezuini gingsopdracht om het ambte lijk personeel met circa 22 vol ledige arbeidsplaatsen in te krimpen 'een paardenmiddel'. Die opdracht gaf de gemeente raad het college eind vorig jaar in de begrotingsbehandeling als een van de onderdelen om het tekort van ruim zes miljoen euro te bestrijden. De gemeen te heeft een vacaturestop afge-r kondigd en het inzetten van uit zend- en inleenkfachtën herbe- oordeeld. Uit onderzoek kwam aan het licht dat het sturen en beheer sen van belangrijke processen een zwak punt in de organisa tie is. In de nieuwe organisatie wordt duidelijker wie waar voor verantwoordelijk is. Wet houder T. Verhage-van der Ent: „Enkele gemeentelijke or ganisatiemodellen waren in de loop der jaren door elkaar gaan lopen. We kiezen nu voor het directiemodel, waarin een algemeen directeur gemeente secretaris verantwoordelijk isf' Managers stuurden onvoldoen de. „Er zat geen lijn in en dui delijke taakomschrijvingen ontbraken.Nu is duidelijk wanneer gerapporteerd wordt, waardoor fouten of onvolko menheden eerder worden ont dekt. Vervolgens moet het pro ces bijgestuurd worden." Van budgetdiscipline bij de ge7 meente was te weinig sprake. „Daar hebben we het afgelo pen jaar veel last van gehad." De tegenvallers stapelden zich op, waardoor het tekort kon ontstaan. „We willen nu niet meer verrast worden", 'zegt Verhage-van der Ent. Volgens de wethouder is de or ganisatie zelf ook toe aan de nieuwe opzet. Wethouders Werkten vaak met een vaste groep ambtenaren. Die praat ten vaker de wethouders naar de mond, dan dat ze hen tegen spel boden. Zelfbewust In het actieplan staat dat het bestuur er belang bij heeft als ze te maken heeft met 'profes sionele ambtenaren, die optre den als adviseurs, in plaats van slaafse uitvoerders van politie ke wensen'. Het jongste be stuur onderkende de meerwaar de van deze zelfbewuste ambte naar. De nieuwe structuur moet een bijdrage leveren aan de cul tuuromslag die de organisatie en bestuurders moeten maken. Vlissingen had lang een zoge noemde wethoudersvariant. Wethouders droegen verant woordelijkheid voor hun eigen portefeuille; de fractiebinding was sterk en ze hadden veel in de melk te brokkelen bij het middenmanagement. In de nieuwe lijn van Vlissin gen wordt een collegiaal be stuur nagestreefd. Het college moet een team vormen, waarin het gezamenlijk verantwoorde lijk is voor de beslissingen. De wethouders stellen zich terug houdend op bij het aansturen van het ambtelijk personeel. In 2001 kaartte het organisatie bureau Mede al aan dat Vlissin gen een duidelijker structuur, moest krijgen. Met die advie zen, die veel overeenkomsthad- den met de huidige bemerkin gen op de organisatie, werd weinig gedaan. Volgens Verha ge-van der Ent is de tijd'nu rijp om het proces door te zet ten. Als De Vries' taak erop zit, wordt het vernieuwingsproces verder begeleid door vier men sen uit de organisatie, die 'jong in de organisatie zijn'. „We krijgen Vlissingen weer onder controle", zegt Verhage-van der Ent. noordbaan weer wel beschik baar, maar dat werd daarna ook weer teruggedraaid. Het rayonhoofd legt uit dat het bij het nemen van dergelijke maatregelen vaak de vraag is, hoe lang een bepaalde situatie gaat duren. Dat was woensdag ook enige tijd onduidelijk. Bo vendien moesten sommige ver keersmaatregelen later terugge draaid worden. Zo mocht het verkeer dat' vanuit Middelburg richting Goes reed, eerst over een deel van de A58. Later werd die snelweg al vanaf Middel burg-zuid afgesloten omdat er te veel opstoppingen ontston den. Nadat de 'bestuurders bij een wegafsluiting terecht kwamen, konden ze aan de hand van de reguliere ANWB-borden al. snel hun weg weer vervolgen. Soms met een flinke omweg. Zo is ver keer tussen Goes en Middelburg over Noord-Beveland gestuurd, maar daarbij kon een beroep worden gedaan op de normale ANWB-borden. door Ernst Jan Rozendaal DEN .HAAG - Minister Veer man (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) gaat de Eu ropese Commissie vragen of Ne derlandse vissers toch paling mogen vangen waarin te veel di oxine zit. Deze vis zou dan al leen op de binnenlandse markt mogen worden afgezet. In Denemarken geldt een verge lijkbare regeling voor haring. Het dioxineprobleem speelt al enige tijd. De Europese Commis sie wilde aanvankelijk dat in pa ling niet meer dat 8 microgram dioxine mag zitten. Na protes ten van Nederland is die norm veranderd in 12 microgram. CD A-Kamerlid Buijs noemde de regel gisteren in een debat met Veerman nog steeds een ramp voor de palingvisserij. Hij voorzag dat dertig visserijbedrij ven daardoor stil komen te lig gen. Van een gevaar1 voor de volksgezondheid is geen sprake, aldus Buijs. „Het wordt pas een gezondheidsrisico als iemand vijf kilo paling per dag eet." Hij riep Veerman op zich krachtig tegen de Europese maatregel te verweren. De minister antwoordde dat hij niet opnieuw in Brussel gaat proberen de norm aan te passen. „De andere lidstaten denken daar anders over.Een maatre gel naar voorbeeld van de Deen se haringvangst achtte hij wel kansrijk. „Dan moeten we ons er wel van vergewissen dat de visserijsector en de handel ga randeren dat deze paling voor de binnenlandse markt blijft. Het is een fraudegevoelige oplos sing." Volgens voorzitter J. Geleijnse van de Combinatie van Beroeps vissers Zuidwest-Nederland hebben de meeste Zeeuwse vis sers niet zoveel last van de Euro pese dioxinenorm. „De bodem van het Veerse Meer, het Greve- lingenmeer en de Oosterschelde is niet vervuild. Het Volkerak kan een probleem zijn en de vis sers die in het Hollands Diep vangen hebben er zeker mee te maken. Dat is bij ons een enke- ling." Niettemin noemt hij de dioxine norm 'de waanzin ten top'. Het Deense model ziet hij als een mo gelijkheid de schade voor vis sers te beperken. „Maar liever hadden we natuurlijk gehad dat het helemaal niet nodig was." door Esme Soesman ZIERIKZEE - De milieustraal aan de Deltastraat in Zierikzee is vanaf april elke zaterdag drie uur langer (tot 15.00 uur) ge opend. Vanaf diezelfde week moeten mensen gaan betalen voor de inzameling van grof huishoudelijk afval, voor zover dat spul althans door de afde ling Reiniging wordt opgehaald. Ook voor het plastic 'waarin as best moet worden gepakt zal voortaan gedokt moeten wor den. Grof huishoudelijk afval dal. rechtstreeks naar de milieustraat wordt gebracht, kost nóg altijd niets. Als de afde ling Reiniging wordt ingescha keld, komen de zogenaamde big bags öm de hoek kijken. Voor één kubieke metër of een gedeel te daarvan moet 35,10 euro wor den neergeteld. Elke 'volgende kubieke meter kost 26,77 euro. Deze wijziging in tarieven (te genover de invoering van een ta rief voorgrofvuil staat een verla ging van de afvalstoffenheffing over 2006) is eind vorig .jaar door de gemeenteraad vastge steld. Provinciebreed is er door beheer der van de .milieustraten ZRD (Zeeuwse Reinigingsdienst) voor gekozen de milieustraten zater dag langer open te houden, in verband met een betere bereik, baarheid in hm. weekend. Voor- heen was op Schouwen- Duive- land de milieustraat 'tot twaalf' uur geopend 1 n andere Zeeuwse gemeenten werd één uur ai tingstijd gehanteerd. Om de uitbreiding van uren op zaterdag 1" compenséren, gaap de Zeeuwse milieustraten voor- laan op donderdagochtend dicht. -Md: uitzondering van Schouwe; i-Du iv< 'land, vertelt ai- del ingshoo fd NEilers van de rei- niging. Dat. heeft te makenm het feit dat de milieustraat van oudsher op hel terrein van de af deling Reiniging aan de Zierik-! •zeese.Deltastraat is gevestigd. Afvalwijzer Omdat deze afdeling op donder- dag' wel gewoon doordraait, i$' het ondoenlijk de milieusUS afzonderlijk gesloten te houden' Van maandag tut en met vrijdag worden op Sohouwen-Diiive- land "dan ooi. de gebruikelijke tijden (.7.30 tot 12.00 en 13.03 tot 16,00) gehanteerd. Vanaf volgende week verspreidt de gemeente Schouwen-Duive- land Afvalwijzers onder alle huishoudens, In dit boekje zijp de gewijzigde tijden - vanwege de uitzonderingspositie van Schouwen-Duiveland - nik, goed genoteerd zaterdag 18 en zondag 19 maart 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. var 18.00 tot8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen). Tandartsen Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53.737162. Apotheken Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. (01111 412906, geopend za. 9.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00 -12.30 ui 18.00- 18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen W e k id d i e n s t a r s e n S c h o u wen Dub land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412130. Spoedgevallen spreekuur gezel: dieren zaterdag 13.00 -13.30 uur, Greve- lingenstraat 17 te Zierikzèe. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duivelend, tel. (0111)406111, foto Marijke Foikertsma daaruit ontsproot het idee een gecombineerde tentoonstelling in te richten. „We hebben er be wust voor gekozen dat hier in mijn woning te doen. De ruimte is er geschikt voor en we kun nen eenvoudig eens zien of er be langstelling voor is", zegt De Ceuninck. Volgens De Jonge gaat het hen niet direct om de verkoop, maar vooral om over te brengén hoe veel plezier creativiteit kan bie den. Hij schroomt dan ook niet ook wat werk uit zijn beginpe riode te presenteren. „Kijk, hier wist ik bijvoorbeeld nog niet zo veel van dieptewerking", ver wijst hij naar een strak stilleven met stenen kruiken. De expositie is zaterdag 18, zon dag 19, zaterdag 25 en zondag 26 maart geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Evenwicht tussen mens en natuur is onmisbaar voor het voortbestaan van al het leven op onze planeet. Maar de laatste honderd jaar is de balans wreed verstoord. Greenpeace doet daar wat aan. Met educatie, onderzoek, lobby en, als dat niet helpt, met actie. Steun ons en word donateur. Via giro 44 of ga naar www.greenpeace.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36