Project voorkomt uithuiszetting PZC Afscheid van het tolhuisje Noord-Beveland vormt in vrede college Komst veilige honken in Kapelle is onzeker Hulp aan huurders in nood wordt waarschijnlijk voortgezet Licht op buitens van Kloetinge Watersportdag basisscholieren Sportpunt Goes agenda Jaaruitvoering Rederijkers AKKON-KOZIJIMEN Juist üw adres voor kozijnen en dakkapellen. Dit voorjaar kunststof kozijnen in uw woning of een dakkapel op uw dak? akkon-kozijimen www.akkon.nl ,13 Debat kerncentrale uitgesteld Konmar Middelburg niet te koop Mijn en granaten gevonden Aanleg fïetsweg begonnen jpprFrank Balkenende GOES - Het project om te voor komen dat probleemhuurders uit hun huis worden gezet, krijgt in de Oosterschelderegio waarschijnlijk een permanent vervolg. Alle deelnemende in stanties, waaronder woningcor poraties, gemeenten, GGD Zee land, Emergis en maatschappe lijk werk, zijn enthousiast over het project Woon(her)kansen. Aanleiding voor begeleiding van probleemgevallen vormde het stijgende aantal uithuiszet- lingen: van 32 in 2002 tot 51 in 2004. Gisteren werden in Goes de resultaten van het project ge presenteerd. Maatschappelijk werkers en/of medewerkers van Emergis (zes in totaal, in deel- fd) begeleidden de afgelopen twee jaar 63 huurders in nood. Het ging om mensen met hoge huurschulden en/of onaange past (woon)gedrag. Het was voor hen een laatste strohalm. Zonder begeleiding waren ze on herroepelijk uit hun huis gezet. KLOETINGE - De twee bijzon dere particuliere buitenplaatsen van Kloetinge staan vanavond in de schijnwerpers op de jaar vergadering van de Heemkundi ge Kring De Bevelanden in Kloe tinge, Het Jachthuis en buitenplaats Kloetinge, daar draait het om. Journalist Marian Lenshoek en historicus Ronald van Immer- seel publiceren er dit jaar een ..boek over. Ze zijn niet alleen in 'de geschiedenis gedoken, maar hebben ook gesprekken gevoerd met mensen die direct iets met de buitens te maken hebben. De twee' auteurs vertellen daar van avond alvast iets over. Ze doen dat na de pauze van de jaarver gadering van de Heemkundige Kring. Die vergadering is in zaal Amicitia en begint om 20.00 uur. GOES - In Sportpunt Zeeland in Goes wordt woensdagmiddag 19 april een watersportdag ge houden voor basisscholieren uit de groepen vier tot en met acht. De watersportdag is een initia tief van Sportpunt Zeeland in samenwerking met de Goese ClOS-sportopleiding. Op het programma staan school- zwemwedstrijden, een instuif re creatieve spelen en kids aqua- ï'obics. De watersportdag begint om 13.00 uur en duurt tot 16.30 uur. Deelname kost drie euro. Wie meedoet, moet het A-zwem- diploma hebben. Aanmelden kan bij Sportpunt Zeeland. Geïnteresseerden moeten zich wel voor 30 maart opgeven. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pze.nl internet www.pzG.nJ E-mail: web@pzc.nl Woningbouwverenigingen en ge meenten verwezen probleemge vallen door naar het project team. In een aantal gevallen meldden huurders zichzelf aan. Als er alleen sprake was van huurschuld, kwam het team niet in actie, maar werd de huurder voor schulphulpverlening naai de gemeente gedirigeerd. Over het algemeen kampen huur ders in nood echter met meer verschillende problemen. Dat varieert van geen werk, schul den tot verslaving. Ze hebben dan ook dikwijls ruim een jaar een steuntje in de rug nodig door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - In Noord-Be veland zijn ze eruit. CDA, WD en SGP gaan samen een college vormen. De PvdA, de grootste partij, blijft buiten het college, maar zonder dat dat conflicten oplevert. De driemansfractie die met twee nieuwkomers gaat wer ken, heeft al in het begin van de onderhandelingen een stapje te ruggedaan. Zoals zich krap een week gele den al aftekende, zo is het nieu we college ook geworden': CDA levert als wethouder Kees van der Weele, die onder meer socia le zaken, zorg en verkeer in zijn portefeuille krijgt. SGP'er Adrie van der Maas blijft verant woordelijk voor: ruimtelijke or dening, bouwen, wonen, dorps vernieuwing, landbouw en mi lieu. VDD-man Piet de Putter krijgt onder meer economische zaken, visserij, toerisme, financi- ora hun leven op orde te krijgen. Van de 63 begeleide huurders woont ruim de helft in Goes (20) en op Schouwen-Duiveland (16). Daarna volgen Reimers- waal (9), Tholen (8), Borsele (7), Noord-Beveland (2) en Kapelle (1). Het ging om bijna evenveel vrouwen als mannen. Het gros is 30 tot 39 jaar oud, woont al leen of heeft een gezin. Stellen zonder kinderen vormen een kleine minderheid (3 gevallen). Het zijn zeker niet allemaal men sen met een uitkering, van de 63 begeleide huurders heeft 37 pro cent een baan. ën en onderwijs. Burgemeester Cees van Liere krijgt cultuur en volksgezondheid erbij. Dat de PvdA, die als grootste partij de onderhandelingen heeft mogen openen, niet heeft vastgehouden aan een aanvanke lijke eis van maximaal twee wet houders, heeft een praktische oorzaak. NoordrBeveland is niet groot genoeg voor twee full-time wethouders. De kandi daten zouden beiden voor maxi maal 80 procent op de loonlijst komen. Voor de meeste kandida ten gold dat ze er een bedrijf of een baan bij op na moesten hou den. De PvdA liet daarom de eis los en liet de onderhandelingen, bij gebrek aan eigen kandida ten, over aan de drie partijen die te kennen gaven samen ver der te willen. In de raad van Noord-Beveland wordt dan ook ernstig betreurd dat de gang van zaken daar over een kam wordt geschoren met Goes en Borsele. CDA-raadslid Een tweede doelgroep in het pro ject zijn cliënten van Emergis die weer zelfstandig willen wo nen, maar nog een tijdje begelei ding nodig hebben om op eigen benen te kunnen staan. Van de 36 aangemelde cliënten kregen er negen 'een woning. Anderen moeten, zoals iedereen die bij de corporatie aanklopt, wachten op een woning. Dat betekent dat ze soms nog twee jaar in Emergis moeten verblijven. De meeste Emergis-cliënten wil len in Goes blijven wonen, dicht bij de instelling, zodat ze makke lijk ambulante zorg kunnen krij- Gerard Geelhoed vindt het rond uit kwetsend. „Dat ons hetzelf de wordt aangewreven als het CDA in Goes heeft gedaan, doet gewoon pijn. Op Noord-Beve land is het heel netjes gegaan, in goed overleg zoals we hier in middels gewend zijn. Ik geloof STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 20.00 uur: Duvelke, praatcafé; 22,00 uur: Cheers-café; GOES - Bibliotheek, 19.30 uur: Harpen- semble Muziekschool; Sportpunt Zeeland, 20.00-22.00 uur: Badminton instuif vanaf 16 jaar; 'S-GRAVENPOLDER - Bibliotheek, 19.00 uur: Djembé workshop; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 's-HEER ARENDSKERKE - Dorpshuis Het Arendhuis, 20.00 uur: Klucht Boe renbont en Rode Lampjes door toneel club 's-Heer Arendskerke; HEINKENSZAND - Scoutinggebouw gen. Juist in Goes zijn de wacht lijsten voor huurwoningen lan ger dan elders in de Oosterschel deregio. Overigens is ook een aantal cliënten na kortdurende begeleiding afgewezen voor het project. Rendement Het project kostte ruim twee ton, maar de deelnemende par tijen denken dat het maatschap pelijk rendement (kosten van uithuiszettingen, hulpverlening, uitkeringen) daarbij in de buurt komt. Bovendien wordt veel. so ciaal leed voorkomen. niet dat hier zoiets zou kunnen gebeuren." Formeel moet de raad nog ak koord gaan met de benoeming van het nieuwe college en'de por tefeuilleverdeling. Dat gebeurt naar verwachteing zonder al te veel probemen op 30 maart. aan 't Dijkje, 09.00-15.00 uur: Kinderkle- dingbeurs; HOEDEKENSKERKE - Verenigingsge bouw de Griend, 19.30 uur: Blijspel Wachtmeester van Bommel door to neelvereniging Baarland; KAMPERLAND - De Casembroot, 19.30 uur: Toneelvereniging Seroosker- ke speelt de komedie Een bimbam met veel rimram; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 10.00-11.30 uur: Jeu de boules; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten: THOLEN - Meulvliet, 19.30 uur: Jaarlijk se uitvoering door toneelvereniging Re derijkers, een baby om te stelen; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13,00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt', 13.00-17.00 uur: Biljarten. Directeur R. de Bruycke- re-Snoeck van Stichting Maat schappelijk Werk Welzijn Oos terschelderegio, de organisatie die het project uitvoert, ver wacht dan ook dat het project een structureel vervolg krijgt. „Voor dit jaar is het project fi nancieel afgedekt, de stuur groep gaat nu na hoe we deze aanpak na 2007 kunnen voort zetten. Corporaties en gemeen ten zijn bereid om er geld in te steken. Er is nu een zorgketen opgezet, die we moeten zien te behouden en mogelijk uit te brei den met andere partijen." door Rob Paardekam KAPELLE - Wethouder J. Her selman zegt er helemaal niet ze ker van te zijn dat de gemeente Kapelle in staat is zogeheten vei lige honken voor fietsende scho lieren op te zetten. „We willen wel, maar moeten ook de men sen kunnen vinden." In veel Zeeuwse gemeenten zijn de afgelopen jaren veilige hon ken opgezet. Dat zijn huizen waar fietsende scholieren kun nen aankloppen als ze bijvoor beeld een lekke band hebben of gepest worden. Reimerswaal wil ook zulke veilige honken aanleg gen en hoopt dat Kapelle mee doet, omdat de Reimerswaalse scholieren die in Goes naar school gaan voor een groot deel door Kapelle lijden. In eerste instantie zei de Kapel- se wethouder G. Burger dat het college weinig voor het initiatief voelt. De fracties van CDA en SGP lieten daarop weten wel de gelijk op het Reimerswaalse plan in te willen haken. Wethou der J. Herselman (WD, onder wijs) zegt nu dat het college wel degelijk veilige honken wil op zetten. Sterker nog, ze heeft vo rig jaar al eens geprobeerd om langs het Spoorpad, tussen Goes en Kapelle, zo'n veilig adres te creëren. „Wij kunnen het als ge meente wel willen, maar alles hangt af van de medewerking van de bewoners", aldus de wet houder. „Die mensen aan het Spoorpad werken allebei en zijn overdag dus niet thuis. Ja, dan houdt het op." Herselman verzekert dat de ge meente de komende tijd op nieuw gaat proberen om mensen te vinden die op kosten van de gemeente als 'veilig honk' wil len dienen. THOLEN - Toneelvereniging 'Rederijkers Kamer Eendracht' houdt vanavond en morgena vond haar jaarlijkse toneeluit voering. Vanwege de verbou wing van De Vossenkuil vindt de voorstelling plaats in gemeen schapscentrum Meulvliet in Tho- len-stad. Het toneelstuk heet 'Een baby om te stelen'. Het stuk is een blij spel met veel hilarische momen ten. De aanvang van beide avon den is om 19.30 uur. (Advertentie) DAN IS HET NÜ TIJD OM TE BESTELLEN!!!! SPECTACULAIRE VOORJAARSAANBIEDING voor de snelle beslissers GRATIS HR DUBBEL-GLAS bij aankoop van kunststof kozünen of een dakkapel. Laat dit voordeel niet lopen, neem snel contact op voor een deskundig advies op maat bij u aan huis 100% FINANCIERING MOGELIJK (nog een beperkt aantal plaatsingsdagen beschikbaar, dus reageer snel) DE LIND 9 - 4841 KC PRINSENBEEK 076-549 75 20 Of 0113 - 567 654 Levering en plaatsing door heel Nederland vrijdag 17 maart 2006 De familie Maljaars uit Vrouwenpolder moet haar huisje verlaten. Van links naar rechts: Dea, Jaantje, Bram, Lies en Marie. door Wendy van den Hurk VROUWENPOLDER - Marietje Mal jaars, dat was altijd Marietje van de Tol. Zelfs toen de oudste trouwde met een van Joziasse, heette zij nog gewoon Dea van de Tol. En de schoonvader van Liesje heeft haar nooit anders genoemd dan Tolletje. Zo gaat dat als je bent ge boren in het tolhuisje. Het zal wennen zijn als bulldozers dat lieve Vrouwen- polderse huisje hebben weggehaald. Vrouwenpolderseweg 71. Probeer dat maar eens te vinden, als je niet weet dat het vooraan in de Lepelstraat staat. „Maar zeg het tolhuisje en iedereen weet wat je bedoelt", verzekert Bram Maljaars. „Toeristen spreken hier wel eens met elkaar af om verder te rijden. Tot bij het tolhuisje, zeggen ze dan." Maljaars woont al 54 jaar in het huisje. Eerst als huurder en in 1956 heeft hij het gekocht. „Maar ik kende het huisje al veel langer. Zeven jaar lang liep ik er elke dag voorbij. Toen stonden er nog allemaal fruitboompjes. Nooit kon ik weten dat ik er zo nog lang zou wonen. Ik kon het huren, voor vijf gulden." Per week? „Nee, ik geloof per maand. Maar dat weet ik zelfs al niet meer. Van Dis, de eigenaar, ging' in zijn huis een waterleiding aanleggen. Dat wil jij ze ker ook, vroeg hij mij. Ja natuurlijk. Of ik het huis dan gelijk maar wilde ko pen. Dat heb ik gedaan. Voor 2600 gul den stond het op mijn naam." Maljaars liet het meteen verbouwen, want voor gezinsuitbreiding was het huisje echt te klein. Een huiskamer met bedstedes, een keukentje en een wc in de tuin. Meer was het niet. Twee slaap kamers, een bijkeuken en een varkens hok kwamen erbij. Wassen gebeurde in een zinken teil voor de kachel en de ne gen kinderen, die sliepen bij elkaar. Met zijn drieën in een twijfelaar, dat was alleen maar heel erg gezellig. Klein „Mijn zoon vroeg altijd waarom ik zo klein)ben", vertelt Lies. „Dan zeg ik al tijd: omdat ik anders niet in oma's huis je paste. Het was klein, maar ook zo knus. Och, wat ben ik vaak vanuit Ga- pinge met de kinderwagen naar dit huis je gewandeld. Dan kon ik het van ver zien staan. Dat was thuis." Dea: „Toen mijn man en ik net ge trouwd waren, moest ons huis nog wor den gebouwd. We zijn een tijdje in de oude boerderij gegaan, waar we nog voor het Tolhuisje woonden. Weer in die oude bedstee. En toen eindelijk ons huis af was, voelde dat zo leeg. Ik ben zo vaak teruggegaan naar huis, naar het tolhuisje. Ik miste het." Het ziet er van binnen nog net zo uit als vroeger, zegt ze. Alleen de grote eettafel met elf stoelen is weg. Eindelijk past er een zitbank in de huiskamer. En de ka chel hóeft niet meer op 30 april weg, zo als vader dat altijd per se wilde. Maar de klok 'van net na de oorlog' staat nog steeds op de schouw en het kleine raam pje naast het grote raam is nog steeds dichtgetimmerd. Dat tochtte altijd. Bram Maljaars heeft het altijd al willen repareren. Maar ja, toen kwam vijftien jaar geleden een brief van Rijkswater staat. De eerste van een reeks. „Daarin stond dat ze hier een weg wil den aanleggen. De N57. Mijn huis zou dan weg moeten. Ik dacht: dat zal toch wel niet doorgaan. Maar telkens kreeg ik weer een brief. Dan hadden ze weer geen geld, dan was er weer wat anders, maar toch kwamen ze elke keer op die weg terug. Op alle schetsen was mijn foto Ruben Oreel huisje verdwenen. De weg kwam toch. Alleen wist niemand wanneer." Vorig jaar werd voor het eerst een da tum genoemd: juli 2006. Niet dat de weg dan zou worden aangelegd, maar dat Maljaars dan weg moest zijn. „An ders krijg ik een boete van 25.000 euro. In de tuin, achtèr de parkietjes, staat al een paaltje. Daar komt-ie te liggen. De buurman Heeft ook een paaltje, maar die hoeft alleen een stuk tuin in te leve ren. Wij zijn ons buis uit." Pijn Niemand van de familie Maljaars kan zich voorstellen dat op de plek waar zij het grootste deel van hun leven hebben doorgebracht, straks auto's razen. Het doet pijn, ze vinden het niet nodig. „Maar je doet er niks aan." Al zijn pa en ma Maljaars al tachtig, ze gaan nog lang niet naar het bejoarde- nuus. Omdat de broer van Bram Mal jaars dat wel doet, mag hij er met zijn vrouw gaan wonen. Een boerderijtje verderop in de straat is dat. Het huis is groter. De moestuin ook. De kleinkinde ren van Lies kunnen nog meer rennen met de kippen en konijnen van opa Tol. Maar toch: eigenlijk moet je oude bo men niet verplaatsen, zoals Dea zegt. Hoe fijn de boerderij ook is, de tomaten van het Tolhuisje smaken het best. DEN HAAG - De Tweede Kamer debatteert volgende week nog niet over de sluitingsdatum van de kerncentrale in Borssele. Het debat hierover is zeker twee weken uitge steld. De belangrijkste reden is dat het kabinet nog geen antwoord heeft kunnen geven op het herhaalde verzoek van de Kamer om vooraf inzage te krijgen in vertrouwelij ke rapporten over de schadevergoeding die kan worden geëist als de kerncentrale in 2013 wordt gesloten. Dat staat in het regeerakkoord, maar het kabinet heeft inmid dels besloten dat de centrale tot en met 2033 open mag blijven. MIDDELBURG - Het pand van de Konmar in Middel burg is niet te koop. Het CDA reageerde woensdag en thousiast op het gerucht dat het pand op de markt zou zijn. Lijsttrekker H. Kool-Blokland zei dat ze het de moei te waard vond om te onderzoeken of op die locatie een theater gebouwd kan worden. Het pand is eigendom van Nightingale Investments BV. Dat bedrijf is weer volledig eigendom van Fortis verzeke ringen Nederland. M. Honkoop, een woordvoerder van Fortis, ontkent ten stelligste dat de Konmar te koop is. „Het is een hardnekkig gerucht dat ik moet ontkennen. Vorige week mochten Middelburgers zich uitspreken over de toekomst van het theater. Ruim 29 procent van de stem mers gaf daarbij aan dat ze vinden dat de oude schouw burg verbouwd moet worden. De grootste partij in de ge meenteraad, de PvdA, vindt dat die uitslag gerespecteerd moet worden, ondanks het feit dat er volgens de afspra ken die in de raad zijn gemaakt, niet voldoende steun is voor de verbouwing. MIDDELBURG - Langs de A58 bij Arnemuiden is woens dag een tankmijn onschadelijk gemaakt. De mijn werd ge vonden bij werkzaamheden aan de weg. De Explosiever! Opruimingsdienst,(EOD) heeft de mijn laten ontploffen onder een dikke laag zand. Bij het werk aan de weg is ook een granaat gevonden. Die is door de EOD meegenomen. Op de begraafplaats aan de Westelijke Oude Havendijk in Middelburg heeft de EOD woensdag ook een granaat la ten ontploffen. Ook die was gevonden tijdens werkzaam heden. Deze granaat was te gevaarlijk voor transport. KRABBENDIJKE - Waterschap Zeeuwse Eilanden is gis teren gestart met de aanleg van een fietsweg op de Weste lijke Parallelweg bij Krabbendijke. De weg moet de route tussen Krabbendijke en Yerseke veiliger maken voor fiet sers. Hij loopt straks tussen de Schapendijk en het begin van de bebouwde kom van Krabbendijke, over een lengte van 1,3 kilometer. In het midden van de weg ligt straks een bollende rug van een meter breed en zes. centimeter hoog. Die moet er voor zorgen dat automobilisten wel moeten inhouden op het moment dat ze fietsers inhalen. De weg wordt verder twee meter breder. De weg is tijdens de werkzaamheden gefaseerd afgeslo ten. Fietsers worden omgeleid via de Noorddijk en auto mobilisten via de Schapendijk. De fietsweg moet eind april klaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31