Bio-ethanol levert 65 banen op Massale aanval leger VS op verzet Irak PZC Michael Boogerd breekt zijn voet raymondo labinetsmaatregel maakt miljoeneninvestering in Sas van Gent mogelijk Biddagakkoord verhit Goese gemoederen Negen jaar cel voor moord op Erdal Asil Vusmi Vü/iclaasd bj Inenten kippen is begonnen Elke treinreiziger telt Alberda terug in het volleybal O V-chipkaart goedkoper grand café MAANDMENU 23,50 www.iviyinondo.nl Wolkenvelden, soms ook wat zon en 9Matige oostelijke tot noordooste- windMaxima rond 5 graden. VOORGERECHT Vooraf een heerlijke mousse van gerookte 'forelfilet met een kruidige salade. HOOFDGERECHT Dan volgt een heerlijk varkenshaasje gevuld met gedroogd fruit en een saus van rode NAGERECHT En als afsluiting caramelbavarois met vanille-ljs, bitterkoekjesj en gecaramelliseerde appeltjes. kletsen proeven drinken slapen lachen eten internet: vyww.pzc.nl laryany no. 65 17 maart 2006 los nummer t Ito- SJS VAN GENT - Nedalco ipent aan de rand van Sas an Gent in 2008 een bio- ithanolfabriek. De alcohol- «oilucent biedt 65 mensen nik en levert indirect nog „ns 260 banen op, schat di- rerteur G. Bemer. Nedalco durft te investeren, nu jet kabinet oliemaatschappijen verplicht biomateriaal in auto- brandstoffen bij te mengen. Van- ai volgend jaar moeten benzine ai diesel voor twee procent uit biologische brandstof bestaan. 2010 moet dat percentage j opgevoerd naar 5,75 pro- jjnt. De Europese Commissie zinspeelt al op tien procent bio- miljard liter in 2006 naar 28,4 miljard liter in 2012. Nedalco, dochteronderneming van suikerproducent Cosun, in vesteert 150 tot 200 miljoen euro in de nieuwe fabriek in Sas van Gent. Het bedrijf verwacht de eerste bio-ethanol in de loop van 2008 uit de installaties te laten vloeien. „De tekeningen voor de fabriek zijn bijna uitgewerkt en de milieuver gunning is in voorbereiding. Daarbij is het uitgangspunt, dat de nieuwe fabriek geen extra milieubelasting voor de omge ving mag opleveren. In Sas mo gen zé er niks van horen en rui ken." Voor Nedalco biedt de vesti gingsplaats Sas van Gent grote voordelen, omdat de grondstof fen voor bio-ethanol uit de direc te omgeving komen. „De nieuwe fabriek wordt gevoed met me lasse, zetmeel en suikerstromen uit het aanpalende Cerestar", zegt Bemer. Het gebruik van restproducten uit die fabriek biedt bovendien het voordeel, dat de COz-uitstoot die bij de verbranding vrijkomt niet enkel aan bio-ethanol hoeft te worden toegerekend, maar ook aan ande re producten. Het is de bedoe ling om de Sasse bio-ethanol per schip af te voeren naar raffi naderijen in Pernis en Antwer pen. De kostprijs van bio-ethanol ligt fors boven die van benzine, daarom wordt verwacht dat de prijs aan de pomp van gemeng de brandstof een paar cent ho ger wordt. Bemer denkt dat de kostprijs van bio-ethanol zal zakken. „De productie staat nog in de kinderschoenen. Op de lan ge termijn kan het alleen maar goedkoper worden.De Terneu- zense wethouder A. van Waes, die de komst van de fabriek in verkiezingstijd al aankondigde, is blij met het besluit van Nedal co. Hij vindt dat het bedrijf reëel inschat hoeveel werkgele- genheid de fabriek zal opleve ren. Bemer wilde gisteren weinig kwijt over de verplaatsing van de alcoholproductie naar Sas van Gent. De Nedalco-alcohol- fabriek in Bergen op Zoom moet voor 1 januari 2012 wijken voor stadsuitbreiding. „Aanvanke lijk was het plan om de vervan ging van die fabriek te koppelen aan de bouw van de bio-ethanol- fabriek. Nu hebben we besloten om die beslissingen los te koppe len, onder meer omdat we een nieuwe alcoholfabriek in Man chester bouwen. Op een later tijdstip bekijken we wat handig fÜe verplichting van het kabi net schept voor ons de zeker- waar we al lang op wach- zegt Bemer. „De maatregel ert een binnenlandse markt 500 miljoen liter biobrand- rtof,De nieuwe fabriek die wij m de noordkant van Sas van Gent gaan bouwen, neemt daar- miljoen liter voor zijn {kening, Internationaal Nedalco is bhj met de ontwikke- omdat het bedrijf met de bouw van de nieuwe fabriek toe- t te krijgen tot de snel internationale markt tan alternatieve energiebron- I, De Amerikaanse regering wil het gebruik van bio-ethanol opvoeren van 15 MIDDELBURG- - Een 37-jarige caféhouder uit Middelburg is door de rechtbank veroordeeld lot een celstraf van negen jaar voorde moord op Erdal Asil. Twee weken geleden eiste de of ficier van justitie twaalf jaar cel straf. 21-jarige Asil werd in de nacht van 21 op 22 augustus op de Seisbinnenbrug in Middel burgmet ruim vijftig messteken om het leven gebracht, na een woordenwisseling met de dader. De rechtbank verwierp alle ar gumenten van de verdediging. De verdediging weet nog niet of ze in beroep gaat. Advocaat sem overlegt volgende week met de dader over een eventueel hoger beroep. Het Openbaar Ministerie moet ook nog het vonnis bestuderen. De familie van het slachtoffer 'vindt de opgelegde straf te laag. De familieleden hopen dat het in beroep gaat. Tijdens een prek, een van de komende da gen, zullen ze op zo'n hoger be roep aandringen. Na afloop van bet voorlezen van het vonnis wonden veel familieleden zich ontzet over de, in hun ogen, be perkte celstraf, pagina 15 familie Asil overstuur Met een lawaaiprotest laten linkse kiezers in Goes hun afkeuring blijken over het biddagakkoord. door Frank Balkenende GOES - De woede over het biddagak koord van CDA, SGP/ChristenUnie en VVD leidde gisteren tot chaotische tafere len voor en in de Goese raadszaal. Zo'n tweehonderd linkse kiezers hadden zich een half uur voor aanvang van de raadsvergadering voor het stadskantoor verzameld om met veel lawaai hun onge noegen kenbaar te maken over het feit dat verkiezingswinnaar PvdA, die met'ze ven zetels (twee winst) de grootste partij werd, geen kans. kreeg de collegeonder handelingen te leiden. CDA, WD en SGP/CU smeedden vorige week woens dag, op biddag, in het geheim een coali tie. De actie voor het stadskantoor was opge zet door de 20-jarige student Sem Stroosnijder, maar werd gesteund door het buitenspel gezette linkse blók van PvdA, GroenLinks en D66. Met spandoe ken (Verraadsv erg adering en Alles is mo gelijk als je maar gelooft), ratels, fluitjes, en toeters maakten de demonstranten duidelijk dat de drie coalitiepartners de verkiezingsuitslag hebben genegeerd. In de raadszaal ging de koude oorlog door. Hoongelach klonk bij de installatie van CD A-lijsttrekker M. Dieleman. Bur gemeester D. van der Zaag had de groot ste moeite het publiek stil te krijgen en onderwijl spatten eieren uiteen tegen de ramen van de raadszaal. Van der Zaag probeerde tevergeefs het nieuwe GroenLinks-raadslid C. Bruring de mond te snoeren. Bruring wilde een foto Willem Mieras verklaring afleggen namens de drie oppo sitiepartijen, maar dat was volgens de burgemeester buiten de orde. Bruring ging onverstoorbaar door, waarop WD-fractievoorzitter S. Heijning dreig de een kan water over hem uit te gieten. De drie oppositiepartijen verlieten ver volgens demonstratief de raadszaal. CDA, SGP/CU en WD geven vandaag tijdens een persconferentie hun lezing over het akkoord. Ze bestrijden dat al voor de verkiezingen tot deze coalitie is besloten. van onze redactie buitenland BAGDAD - De Amerikaanse strijdkrachten zijn gisteren een groot offensief begonnen tegen verzetsstrijders die zich zouden ophouden rond de Iraakse stad Samarra, 100 kilometer ten (Advertentie) w 'V s/joityruusn. noorden van de hoofdstad Bag dad. Volgens een verklaring gaat het óm de grootste lucht aanval in Irak sinds de. invasie van Amerikanen en Britten in maart 2003. Bij de operatié zijn vijftig vlieg tuigen en 1500 Aunerikaanse en Iraakse militairen betrokken. Volgens de Amerikanen zal de actie, die de codenaam Opera tion Swarmer draagt, 'een aan tal dagen' duren. Het hele ge bied wordt grondig uitgekamd. In Samarra maakte een bomaan slag vorige maand een belang rijk sjiitisch heiligdom vrijwel met de grond gelijk. De terreur daad ontketende in heek Irak een golf van geweld tussen sjiiti- sche en soennitische moslims, die het land aan de rand van een burgeroorlog heeft gebracht. Afrekeningen In Bagdad is woensdagavond en gisteren opnieuw een groot aan tal lichamen van vermoorde mensen gevonden. In meerdere wijken zijn in totaal 25 stoffelij ke overschotten ontdekt, van wie de meesten doorzeefd waren met kogels. Van sommige lijken waren de handen op de rug ge bonden. Eerder deze week wer den in Bagdad al zeker tachtig doden aangetroffen. Het gaat waarschijnlijk om slachtoffers van afrekeningen tussen geloofs groepen. Geweld tussen geloofsgroepen in Irak heeft sinds de aanslag op de Gouden Moskee in Samarra gemiddeld dertig mensenlevens per dag geëist. Voor die aanslag Advertentie VACATURES Bent u het Hoofd Administratie dat Ca reis Goes B.V. zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures,. Cadillac pakt de Europese markt bij de lurven Dierenartsen zijn begon nen met inenten van pluimvee tegen vogelgriep. Daaronder waren de hoen ders van landbouwminister Veerman (rechts). Gisteren bleek dat instan ties niets deden met de mel ding over een dode zwaan bij het Veerse ~p) de na# Meer. Het openblijven van de NS-stations Arnemuiden, Kapel- le-Biezelinge en Krabbendijke zal afhangen van de tellin gen van het dagelijkse aantal reizigers. In spitsuren moe ten op een station minstens 25 passagiers instappen, in daluren minstens tien. Wordt dat aantal niet gehaald, dan kan dat een reden zijn een station te sluiten, gaf staatssecretaris Schultz van Haegen (Verkeer) W' gisteren, aan. 1 Joop Alberda keert terug in het volleybal. De succescoach die in 1996 olympisch goud veroverde met het Nederlands mannentea'm, is gisteren aangesteld als technisch direc teur van de Nederlandse Volleybal Bond (NeVoBo). Alber da heeft een grote staat van dienst in de Nederlandse sportwereld. Hij was onder meer tot en met de Spelen van 2004 in Athene technisch directeur (ö'j van de sportkoepel NOCNSF. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 Economie: 6; Gezondheid: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11,13, 15,16 en 17; Sport: 19 en 21; Redac tie Reactie: 22; Auto: 23 en 25. door Wilko Voordouw DEN HAAG - Wielrenner Mi chael Boogerd zal dit jaar vrij wel zeker niet deelnemen aan zijn geliefde voorjaarsklassieker Luik-Bastenaken-Luik. De 33- jarige wielrenner heeft gisteren thuis in België een botje in zijn rechtervoet gebroken. Bij het spelen met zijn zoontje Mikaï gleed hij uit zijn slipper en kwam daarbij ongelukkig op de voet terecht. Aanvankelijk leek er niets aan de hand, maar toen er enkele uren na de glijpartij een zwel ling op de voet kwam, liet de wielrenner toch even voor de ze kerheid een foto maken. In een ziekenhuis in Kalmthout werd dé voet vervolgens in het gips ge zet. Vandaag wordt in een zie kenhuis in Amersfoort - waar Rabo-renners met kwetsuren zich gewoonlijk laten verzorgen - bekeken hoe ernstig de kwet suur precies is. Volgens een woordvoerder van de Rabo-ploeg kan Boogerd 'naar alle waarschijnlijkheid' een streep zetten door zijn deel name aan voorjaarsklassiekers als de Ronde van Vlaanderen, de Amstel. Goldrace en Luik- Bastenaken-Luik. Boogerd, die niet op de deelnemerslijst staat van de morgen te verrijden koers Milaan-Sanremo, bereid de zich thuis in België voor op de voorjaarsklassiekers, waarin hij al jaren excelleert. „Ook al hoeft hij slechts tien dagen in het gips, het betekent vrijwel ze ker een dikke streep door zijn voorjaarsprogramma", aldus de woordvoerder van de ploeg. Ploegleider Adri van Houwelin- gen toonde zich gisteravond tij dens een bijeenkomst in Rosma len pessimistisch. „Normaal ge sproken staat er zes weken voor het herstel." GPD Advertentie werden dagelijks tien mensen slachtoffer van sektarisch ge weld. Dat zei gisteren een woordvoerder van het Ameri kaanse leger. Het Iraakse parlement kwam gisteren voor het eerst bijeen, ruim drie maanden na de verkie zingen. De 275 leden werden in gezworen. Het is het eerste Iraakse parlement met een zit tingstermijn van vier jaar sinds Saddam Hoessein werd verdre ven. ANP/RTR/AFP DEN HAAG - Reizigers gaan minder betalen voor aanschaf van hun chipkaart voor open baar vervoer dan de 7,50 euro waarvan eerder sprake was. Verkeersminister Karla Peijs liet dit gisteren weten. Volgens Peijs is het voor het welslagen van de kaart essentieel dat reizi gers er van meet af aan positief over zijn. Een te hoge prijs kan dat enthousiasme temperen. Wat de exacte prijs wordt'wilde ze nog niet zeggen. GPD L j£?|I)bankfekeningnufflmer: i Kijk op www.pzc. nl/abonneren, bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713, AdBO WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso (€20.55)* D per kwartaal met automatische incasso 59.75)*. D per jaar met automatische incasso 2Z9,20)*. met gratis PZC-pataplu 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1