Lot stations hangt af van telling PZC Clingse fotograaf wil geld vangen van zender RTL Ross belooft eind wachtlijsten in jeugdzorg Te weinig plek voor lichtere tbs-straf De vijf van Vlissingen Familie Erdal Asil vindt negen jaar cel veel te weinig 15 fijdens spits moeten minstens 25 reizigers instappen, in daluren minimaal 10 Afvalvervoer per schip vaak niet in de haak Zestig windmolens bij kust Knokke Vragen zorgstelsel bij de provincie Bevers hadden last van stress Schip wacht hoog water af Lenteconcert bij nader inzien vrijdag 17 maart 2006 swb .p,Emile Calon «DEBURG instellingen Gezondheids- met tbs-afdelingen ÜBB terughoudend gewor- n in het opnemen van tbs'ers. Lterughoudend dat de Middel- Lse rechtbank en het Open- Inr Ministerie daar de nadelen PU ondervinden, zo bleek giste- „n tijdens een strafzitting, moet de recht- bank zwaardere straffen opleg gen, omdat er nauwelijks plaats is voor mensen met een lichtere tbs-veroordeling. Het gaat met name om mensen die de rechtbank wil veroorde len tot een zogeheten tbs-behan deling met voorwaarden. Zo'n behandeling kon vaak ondei*- gaan worden in de tbs-afdelin gen van psychiatrische zieken huizen zoals het voormalige Vre derust in Halsteren. Dat zijn fei telijk open of half-open inrich tingen met nauwelijks bewa kers. Sinds er grote politieke onrust is ontstaan over het herhaalde lijk ontsnappen van zware tbs' ers durven die half-open inrich tingen nauwelijks nog veroor deelden op te nemen die mis schien kunnen ontsnappen, zo zei officier van justitie H. Be- naissa gisteren. Dat betekent dat het Openbaar Ministerie vaak noodgedwongenmoet ei sen dat veroordeelden met een tbs-indicatie naar een gesloten inrichting gaan. Y. Hoogstraten van de Zeeuwse afdeling van Reclassering Neder land viel haar bij. De terughou dendheid van de instellingen be tekent volgens haar ook-dat tbs' ers langer in gewone gevangenis sen zitten, omdat er maar wei nig plaatsen in de gesloten in stellingen beschikbaar zijn. Hoogstraten en de officier van justitie hekelden ook het bureau cratische handelen van het zoge noemde zorgkantoor. Dat kan toor is vorig jaar opgericht om te bemiddelen bij het plaatsen van tbs'ers. In de praktijk blijkt echter, aldus Hoogstraten, dat dat kantoor zeer stroperig werkt. ijnnr Ernst Jan Rozendaal DEN' HAAG - Het openblijven van de NS-stations Arnemui- den, Kapelle-Biezelinge en Krabbendijke gaat afhangen 0 de tellingen van het dage lijkse aantal reizigers. Dat blijkt uit het antwoord van staatssecretaris Schultz van Haegen (WD, Verkeer en Water dal) op een breed gesteunde Kamermotie, waarin wordt ge beld dat op de drie stations mi- Dimaal één keer per uur een (rein moet stoppen. De Tweede Kamer vergaderde F3 ssteren opnieuw over de con- eept-dienstregeling van de NS. D:e moet volgend jaar ingaan. Li het kader daarvan zouden in 5)08 drie Zeeuwse stations moe ien sluiten. fiet'als twee weken geleden lie pen de Kamerfracties te hoop te- jen de staatssecretaris. In totaal werden elf moties ingediend om veranderingen aan te brengen in ie dienstregeling. Een aantal daarvan was toegespitst op Zee land. •lid Slob (ChristenUnie) verzocht de regering in een mo- lie samen met de NS en de pro vincie Zeeland tot een oplossing ie komen die ertoe leidt dat de stations Arnemuiden, Kapel- ie-Biezelinge en Krabbendijke de toekomst minimaal een maal per uur worden bediend. De motie is mede ondertekend door SGP, CDA, PvdA en Groen- Links, een ruime Kamermeer derheid. CDA-Kamerlid Van Hijum dien de een iets minder vergaande VLISSINGEN - Transporteurs van afval overtreden nog steeds massaal de wet. Bij een groot scheepse controle in veertien Eu ropese zeehavens, waaronder die van Amsterdam en Rotter dam, bleek een op de drie trans porten niet in orde. In het haven gebied van Vlissingen is één be drijf gecontroleerd en betrapt. Tijdens de controles bleek dat schepen verboden afval vervoer- don en dat er is gerommeld met papieren. motie in. Het sluiten van drie stations in Zeeland is een 'aan tasting van de bereikbaarheid van het zuiden', stelde hij. In zijn motie vraagt hij. gesteund door PvdA, WD, CU, SGP en D66, 'geen substantiële verslech teringen' te accepteren. Schultz liet blijken sympathie te hebben voor beide moties, maar ze wilde het voortbestaan van de stations niet garanderen. De NS moeten haar om onthef fing vragen om de stations te sluiten. Zij zal het verzoek dan toetsen aan de voorwaarden van de vervoersconcessie. Daarin is onder meer aangegeven dat tij dens de spits op een station mini maal 25 reizigers moeten instap pen en in daluren 10. Wordt dit aantal niet gehaald, dan kan dat een reden zijn een station te slui ten. „In dat geval moeten we kij ken naar andere mogelijkheden om de problematiek op te los sen", aldus Schultz. Belangrijk De provincie en de betrokken ge meenten waren vertegenwoor digd op de publieke tribune. De .opstelling van de Kamer en de staatssecretaris was positief, vond gedeputeerde M. Le Roy (PvdA, openbaar vervoer). „We moeten concluderen dat onze tel lingen heel belangrijk worden. De bal is voor ons doel gelegd. Het is duidelijk dat wij hoe dan ook proberen de stations open te houden." Nog steeds is niet uitgesloten dat de NS zelf op het besluit te rugkomen. Volgens Schultz zijn al dertig wijzigingen aange bracht in de concept-dienstrege ling. De reactie van de NS op het commentaar vanuit de regio is nog niet bekend. In antwoord op een vraag van PvdA-Kamer- lid Dijksma bevestigde Schultz dat de dienstregeling nog be hoorlijk 'op de schop gaat'. VLISSINGEN - Voor de eerste keer in haar geschiedenis heeft Vlissingen een college van burgemeester en wethouders dat volledig uit vrouwen bestaat. Van links naar rechts Conny Seijbel (CDA), Tineke Verhage-van der Ent (PvdA), burgemeester Anne ke van Dok-van Weele, Maaike Walraven (Partij Souburg-Ritthem) en Elly Walrave (PvdA). Een van de eerste taken van de nieuwe gemeenteraad van Vlissingen, die gisteren geïnstalleerd is, is de benoeming van de nieuwe wethouders. Dat gebeurt op 30 maart in de raadsvergadering. Seijbel en Walraven volgen de wethouders Leny Poppe-De Looff en Piet van der Made op, die gisteren afscheid namen. Van der Made keert te rug als raadslid. foto Ruben Oreel De controles vonden plaats in ja nuari en stonden onder leiding van de inspectie van het ministe rie van Vrom. Aan de actie de den negen landen mee, waaron der Groot-Brittannië, België en n. In totaal werden 772 transporten gecontroleerd. In 183 gevallen ging het om afval, waarvan 60 transporten niet in orde waren. Zo werden er onder [neer pc's, autowrakken en koel- m aangetroffen die op weg ''■aren naar Afrika, Indonesië en India. Bedrijven brengen hun af val naar die landen, omdat de ei- i voor verwerking er minder eng zijn. Ze zijn daardoor ïdkoper uit. Welk bedrijf in het Vlissings ha vengebied is gecontroleerd, wil len de autoriteiten niet bekend m. Havenschap Zeeland orts heeft in het onderzoek geen rol gespeeld. De uitkom sten zijn voor het schap geen aanleiding om maatregelen te nemen. „We hechten er aan dat oednjven in het havengebied zich goed gedragen en dat ze de wet naleven", zegt woordvoer der D. Moolenburgh. „Het gaat te ver om individuele bedrijven te controlererp Daar zijn andere instanties voor. Illegaal j een vergelijkbare controle in zeventien zeehavens in oktober wrig jaar bleek de helft van alle «valtransporten illegaal. Het gevonden illegale afval wordt te ruggestuurd naar het land van herkomst. Het is voorlopig de laatste actie 'n kader van het Europees Zeehavenproject, waaraan der- "en EU-lidstaten hebben deelge nomen. Het project moet er voor ^orgen dat de landen zich beter ouden aan de Europese regels v°orde export van gevaarlijk af- v. Tijdens een bijeenkomst eind deze maand in Liverpool wordt besloten of de controles worden voortgezet. door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Persfotograaf Albert Seghers uit Clinge wil 900 euro hebben van RTL en anders daagt hij de zender voor de rech ter. In de RTL-talkshow Jensen! werd zonder zijn toestemming een foto van Seghers getoond. Seghers beschuldigt RTL van diefstal. „Ik ben het beu. Ik in vesteer in dure camera's en com puters en zij jatten gewoon mijn foto. Ze hadden vooraf mijn toe stemming moeten vragen en aan bronvermelding moeten doen." Presentator Robert Jensen liet in zijivprogramma een foto zien van vishandelaar Mangnus uit Kapellebrug. De visboer moest tweehonderd kilo paling stro pen na de stroomstoring die Oost Zeeuws-Vlaanderen eind november trof. In Jensen! werd Seghers' foto getoond met het commentaar: „Jaap Jongbloed heeft een nieuwe baan gevon den." Seghers vindt dat inbreuk is ge pleegd op zijn .auteursrecht en hij voelt zich moreel geschaad door de grap. Hij heeft daarom de Terneuzense advocaat F. de Vleesschauwer een schadeclaim van 900 euro laten opstellen. Seghers: „In het Talpa-program- ma Linda Beau is ook eens een foto van mij getoond.Talpa heeft die foto toen van mij ge kocht. Zodoende weet ik de prijs die ik aan RTL kan wa gen." Volgens Seghers en zijn raads man probeert RTL de claim af te schuiven op productiemaat schappij Eyeworks dat het pro gramma voor RTL maakt. Segh ers vroeg hierover advies aan PI. Hermans, een specialist in au teursrechten. Die legt de verant woordelijkheid bij RTL en stelt dat de zender Seghers aan het lijntje houdt. Namens RTL zegt voorlichtster R„ Bahoran dat de verantwoor delijkheid bij Eyeworks ligt. „Als er iets mis is met een pro duct wat Albert Heijn verkoopt, dan is niet de supermarkt ver antwoordelijk, maar de fabri kant van het produet. Eyeworks had moeten checken of er au teursrechten op de foto zaten." Een woordvoerster van Eye works verwijst in eerste instan tie weer naar RTL, maar laat uit eindelijk toch de productiema nager van Jensen! terugbellen. Die kan enkel zeggen dat Eye works de zaak in behandeling heeft. „Waarmee dus niet ge zegd is dat wij de verantwoorde lijkheid op ons nemen, ik weet niet hoe alles verder wordt afge handeld." De schikkingstermijn loopt vol gens Seghers over drie weken af. „Schikken ze niet, dan krijgt RTL een dagvaarding om voor de rechter te verschijnen." Staatssecretaris Ross (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) verbindt haar politieke lot aan het wegwerken van de wachtlijsten in de jeugdzorg. foto Harmen de Jong/GPD door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De provincie Zee land moet eind volgende maand laten weten hoe zij de wachtlijs ten in de jeugdzorg denkt weg té werken. Staatssecretaris Ross (CDA, Volksgezondheid, Wel zijn en Sport) legt daar dan het benodigde geld bij. Dat deelde ze gisteren mee in de Tweede Ka mer. De wachtlijsten in de jeugdzorg zfjn het afgelopen jaar onver wacht hoog opgelopen. Er was rekening gehouden met een stij ging van 11 procent, maar dat is 18 procent geworden. Ross heeft beloofd dat aan het eind van het jaar niemand lan ger dan negen weken op zorg hoeft te wachten. Dubbeltellingen In een overzicht dat Ross deze week aan de Kamer stuurde, blijkt dat juist in Zeeland rela tief de meeste kinderen langer dan negen weken wachten. In to taal zou het 170 kinderen kun nen betreffen, maar het is ondui delijk of daarin dubbeltellingen zitten, omdat jongeren mogelijk voor meerdere vormen van zorg zijn geïndiceerd. Ross wil uitzoeken hoe de ver schillen per provincie zijn te ver klaren. Volgens haar ligt het niet aan de beschikbare midde len. LPF-Kamerlid Kraneveldt meende te weten waaraan het dan wel ligt. „Ik concludeer dat het dus met de werkwijze van de provinciale jeugdzorg te ma ken heeft." De Kamer verwon derde zich over het verschil in bedragen die per jeugdige in ver schillende provincies beschik baar* zijn. De doeluitkering per zogenoemde 'gewogen jeugdige' is in Limburg 250 euro en in Zee land 178. „Dat is echt heel gek", vond PvdA-Kamerlid Kalsbeek. „Waarom is niet elke jeugdige in het hele land evenveel waard?" Volgend jaar gaat een nieuwe fi nancieringsstructuur in en dan KNOKKE - Voor de Vlaamse kust wordt volgend voor jaar begonnen met de bouw van een immens windmolen park. Het verrijst op de Thorntonbank, dertig kilometer- uit de kust van Knokke-Heist. Tegen 2010 moeten zestig windturbines jaarlijks energie leveren voor een kwart mil joen gezinnen. Het consortium C-Power (een samenwer kingsverband van Interelectra en Dredging International) neemt volgend voorjaar de eerste zes windmolens in ge bruik. Ze hebben een totaal vermogen van bijna 300 mega watt. Komend najaar wordt een 49 kilometer lange kabel getrokken tussen het park en de Vlaamse kust. Direct na plaatsing van de eerste zes windmolens gaan deskundi gen de invloed van de molens op visserijscheepvaart, zee vogels en zeezoogdieren onderzoeken. Tegen de bouw van windmolenparken voor de Vlaamse kust werd jarenlang geprotesteerd. Ook de provincie Zeeland en de gemeente Sluis maakten bezwaar tegen windmolens op de Vlakte van De Raan voor de monding van de Westerschelde. Daarom week C-Power uit naar de Thorntonbank. MIDDELBURG - De Statenfractie van het CDA wil we ten wat precies de gevolgen van het nieuwe zorgstelsel zijn voor de gepensioneerde provinciale ambtenaren. De werkgeversbijdrage (van de provincie) en de tegemoetko ming in bovenmatige ziektekosten zijn door het dagelijks provinciebestuur afgeschaft, mede omdat de positie van de gepensioneerde ambtenaren veel gunstiger zou zijn dan die van gepensioneerden in de vrije sector. Het levert de provincie bovendien een aardige besparing op. Fractie voorzitter C. van Beveren informeert in vragen aan het da gelijks px-ovinciebestuur naar het naadje van de kous. Hij is benieuwd of het eenzijdig afschaffen van de provincie bij dragen zomaar kan en hoe is vastgesteld dat vertrok ken ambtenaren beter uit zijn dan gepensioneerden in de 'marktsector. De CDA-er wil ook graag weten hoe groot de besparing voor de provinciekas is. GOES - In 1988 werden in de Biesbosch enkele bevers uit het Elbegebied uitgezet, met de bedoeling de diersoort te rug te brengen in Nederland. De wilgenrijke Biesbosch leek daar geknipt voor te zijn. Maar de dieren plantten zich nauwelijks voort. Onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO) hebben de oorzaak boven water gehaald: een combinatie van klimaatverandering en stress zorgde jarenlang voor weinig geboorten. De die ren hebben zich inmiddels aangepast. De laatste jaren krijgen de bevers in de Biesbosch normale hoeveelheden jongen (gemiddeld 1,25 per jaar). TERNEUZEN - Gisteravond omstreeks zes uur liep het geladen Franse binnenvaartschip Nice op de Westerschel de aan de grond. Door onbekende oorzaak kwam het schip ter hoogte van boei 28, net voorbij het buurtschap De Griete, oostelijk van Terneuzen in moeilijkheden. De Multrasalvor van sleep- en bergingsbedrijf Multraship in Terneuzen bood de schipper hulp aan, maar die weigerde. Hij zou vannacht, bij hoog water (omstreeks half vier), op eigen kracht proberen vlot te komen. is dat het geval, beloofde Ross. Ze verbond haar politieke lot aan het wegwerken van de wachtlijsten. „U mag mij daar op afrekenen." In het kader van de voorjaarsnota wil ze extra geld lospraten bij minister Zalm (WD, Financiën). De provincies hebben onlangs om 91 miljoen euro gevraagd, maar Ross wilde geen getal noemen. „Het bedrag moet de prestatie volgen en niet andersom." Daarvoor moeten provincies uiterlijk eind volgen de maand een plan van aanpak hebben ingediend. Ross: „Als er goede voorstellen zijn, zal ik zor gen dat het geld er ligt." Dubbel gevoel Gedeputeerde G. van Heukelom (SGP, Welzijn) heeft een dubbel gevoel bij de toezegging van Ross. „Ik ga gelijk akkoord. We kunnen de gegevens eind volgen de maand aanleveren. Maar ik zeg erbij dat de problemen niet alleen met geld zijn op te lossen. Er is ook een andere manier van hulpverlening nodig." MIDDELBURG - „Wat is negen jaar?" Een familielid van de ver moorde Erdal Asil schreeuwt die vraag als ze hoort dat de moordenaar van haar broer ver oordeeld is tot negen jaar cel straf. „Wat is negen jaar", snikt ze. „Wij hebben levenslang." Ande re familieleden, gisteren aanwe zig in de rechtbank bij het uit spreken van het vonnis, zakken na het aanhoren van het vonnis snikkend in elkaar of roepen bedreigingen in de richting van de 37-jarige dader, die met ge bogen hoofd de rechtszaal ver laat. De man weet nu dat hij na het uitzitten van de straf geen rust krijgt, zo blijkt uit de woorden die hem achtervolgen. Andere fa milieleden proberen de gemoede ren te bedai*en, wagen om kalm te, om waardigheid. De emoties overheersen echter. „Wat is negen jaar", herhaalt de zus tegen voorzitter R. Lameyer van de strafsectie van de Middel burgse rechtbank. Zijn uitleg biedt geen enkele troost, zorgt alleen maar voor onbegrip bij de familieleden die hoopten dat de rechtbank de eis van twaalf jaar celstraf op z'n minst zou overnemen. Ook hun raads vrouw slaagt er niet in enig be grip voor de strafmaat te kwe ken. Ze geeft toe dat dat moeilijk is, omdat alle argumenten van de verdediging door de rechtbank zijn verworpen. De daad van de caféhouder was geen noodweer, HEIKANT - Fanfare Heikant- treedt bij het traditionele Lente concert samen met het plaatselij ke dansorkest Tricity op. Zaterdag 8 april (20.00 uur) en zondag 9 april (14.30 uur) spe len beide muziekgroepen in ge meenschapscentrum 't Heike. In het kunstkatern van deze krant is woensdag abusievelijk gemeld dat het Holland-koor zondag (19 maart) een concert verzorgt in kerkgebouw De Le vensbron aan de Sloelaan in Terneu zen. Het concert is echter morgen (18 maart). Aanvang 17.00 uur. er was geen sprake van psychi sche overmacht, hij was die nacht volledig toerekeningsvat baar en hij toonde op geen enkel moment compassie richting de nabestaanden. Zelfs niet tijdens de zitting veertien dagen gele den. Veel verloren Rechtbankpresident M. Meeu- wisse stelt tijdens het voorlezen van het vonnis zeer duidelijk dat de man met zijn daad onbe schrijfelijk veel leed heeft ver oorzaakt. Ze spreekt van een brute en beheerste moord, die een straf van twaalf jaar recht vaardigt. Maar er zijn volgens de rechtbank verzachtende om standigheden, zoals het blanco strafblad 'en de omstandigheid dat de verdachte zelf ook heel veel heeft verloren door het ple gen van zijn daad'. Met name dat laatste argument, zo blijkt uit de reacties van de familie van' het slachtoffer, wekt bevreemding. Geruime tijd na afloop van de zitting vertelt advocaat J. Bok- sem dat zijn cliënt 'wel wat te leurgesteld is'. De Middelburger had op een wat lichtere celstraf gehoopt, aldus de raadsman. En jde advocaat zelf had niet ver wacht dat al zijn argumenten zouden worden verworpen door de Middelburgse i'echtbank. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15