Chaos is compleet in Goese raad PZC Weer vier nieuwe natuurgebieden voor Walcheren Hoop dat Brussel oogje toeknijpt bij dioxine in palingen Domburg levert beste koersballers Tevredenheid over aanpak rond ongeval op A58 Linkse partijen lopen wegVVD'er dreigt GroenLinks-raadslid te douchen •14 Michel de Hey afsluiter bij Groovetochill weekenddiensten Wandeltocht Gedwongen ziekenhuisopname beste oplossing voor verwarde veelpleger vrijdag 17 maart 2006 door Frank Balkenende GOES - In het anders zo rustige Goese politieke wereldje is het donderdagavond oorlog. Het biddagakkoord van CDA, WD en SGP/CU verhit de gemoede ren. Eieren spatten uiteen tegen de ramen van de raadszaal, het kersverse GroenLinks-raadslid C. Bruring praat na talloze waarschuwingen door tegen de orde in, waarop WD-fractie- voorzitter S. Heijning dreigt een kan water over hem heen te gie ten. Vervolgens stappen de raadsleden van PvdA, Groen Links en D66 op. Zeven uur. Over een half uur be gint de gemeenteraadsvergade ring, waarin de gekozen raadsle den worden geïnstalleerd. Voor het Goese stadskantoor hebben zo'n tweehonderd linkse kiezers gehoor gegeven aan de oproep van de 20-jarige student Sem Stroosnijder om een 'luid' pro test te laten horen tegen het ak koord dat CDA, VVD en SGP/CU (14 van de 25 zetels) vo rige week woensdag in het ge heim (op biddag) sloten. Daar mee zetten de drie verkiezings winnaar PvdA buitenspel. Het steekt de demonstranten dat de PvdA, die van vijf naar zeven zetels sprong en de groot ste partij werd, geen kans kreeg de coalitieonderhandelingen te openen. Daarom trakteren ze de nieuwe coalitiepartners op een fluitconcert. Ze toeteren, rate len, slaan op pannen en beuken met een eind hout op een vuilnis bak. De woede druipt van de spandoeken: 'Verraadsvergade ring', 'Biddag, gebed, zonder End', 'Alles is mogelijk als je maar gelooft', 'Nieuwe coalitie, zaak voor justitie'. Witheet De Goese G. Boertje is witheet: „Premier Balkenende roept ons te gaan stemmen, dat doe je net jes, de PvdA wint en vervolgens gooien de WD en twee christe lijke partijen het nota bene op biddag op een akkoordje. Onze stem wordt dus niet gehoord. Vind je het gek dat we de poli- Boze kiezers verstoren in de Goese raadzaal de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad. Vooraan zit de nieuwe VVD-fractie met in het midden, achter de waterkan, fractievoorzitter S. Heijning. foto Willem Mieras tiek niet meer geloofwaardig vinden. Trouwens, het lijkt wel PvdA'tje pesten in Zeeland. Ook in Borsele en Sluis is de PvdA buitenspel gezet." P. Wisse voelt zich 'gefrus treerd'. „Het is een gouden regel dat de grootste partij de onder handelingen leidt. Die is nu op een achterbakse manier gepas seerd. Om misselijk van te wor den." C. van der Stam vult aan: „En de WD komt er altijd mee weg." Onder de demonstranten bevin den zich veel raadsleden van PvdA, GroenLinks en D66, die hun achterban tot protest heb ben aangespoord. „Ik sta hier om onze kiezers een hart onder de riem te steken", zegt een bo ze GroenLinks-lijsttrekker D. van Ewijk, ook 'slachtoffer' van het biddakkoord, want net als de PvdA keert ook Groen Links niet terug in het college. Voorzitter van 'de Goese SGP/CU M. Schouten ziet het ta fereel met afgrijzen aan. „Dit is flauwekul. Links heeft gewoon een fout gemaakt en het wil ook niet zeggen dat de grootste par tij altijd in de coalitie komt.. Vier jaar geleden is mijn partij, ook ni,et gevraagd aan het colle ge deel te nemen, maar we zijn wel op een nette manier opposi tie blijven voeren." De drie coalitiepartijen zullen zich binnenkort in een 'open brief verantwoorden voor hun pact. „Maar", geeft Schouten een voorproefje, „Er is niet ge konkeld of vooraf iets afgespro^ ken. Misschien was het wel ele ganter geweest om toch nog met de PvdA te praten. Voor de vorm dan." Terwijl buiten het fluitconcert doorgaat, begint binnen de raadsvergadering. De helft van de demonstranten wurmt zich de raadszaal in, waar de came ra's van NOS, RTL en Twee Van daag klaar staan. Goes is hot news. Hoongelach Ze krijgen waar voor hun geld. Bij de installatie van CDA-lijst- trekker en -onderhandelaar M. Dieleman - „zo waarlijk hel- pe' mij God" - zwelt het hoonge lach en boe-geroep aan. Burge meester D. van der Zaag maant het publiek tot kalmte, dreigt zelfs de vergadering af te bla zen. Het publiek gaat vervol gens luid kuchen. Pas als PvdA-fractievoorzitter H. Hoo- gerland de boze kiezers oproept te zwijgen, wordt het weer stil. Niet lang daarna het volgende binnenbrandje. Namens\ie drie 'linkse' partijen wil het net beë digde GroenLinks-raadslid C. Bruring zijn licht laten schij nen over het biddagakkoord. „Dat is buiten de orde. Volgen de week dinsdag wordt het colle ge aangesteld, dan krijgt u de kans", kapt burgemeester Van der Zaag hem af. Bruring spreekt onverstoorbaar door, omdat hij - naar hij later verklaart - ingaat op wat twee insprekers (W. Waumans en J. Paauwe) over het biddagak koord hebben gedebiteerd. Van der Zaag blijft afhameren en on dertussen kookt de melk over bij WD-fractievoorzitter S. He ijning. Met een kan water loopt hij naar Bruring en dreigt hem een douche te geven. Net op tijd beheerst hij zichzelf. „Hij ne geert de burgemeester totaal. Die man moet zich aan de orde houden", briest Pleijning, die het kiezersprotest niet al te se rieus wenst te nemen. „De link se achterban is door Hoogerland opgejut." Vervolgens stellen PvdA, Groen Links en D66 een 'daad'. Ze ver laten demonstratief de raads zaal. Wel laten ze een schrifte lijk verklaring ronddelen. Daar in staat dat ze 'ernstig geschokt zijn over de wijze waarop CDA, VVD en SGP het college hebben gevormd' en vooral natuurlijk over'het schenden van de 'onge schreven afspraak' dat elke par tij moet worden geconsulteerd over de collegevorming'. „Zo is 46 pro,cent van de kiezers de mo gelij ldieid ontnomen om hun me ning zelfs maar in te brengen." Er was volgens de drie partijen geen reden voor uitsluiting. „Geen enkele partij heeft im mers voor de verkiezingen toe komstige samenwerking met an dere partijen uitgesloten." Daar denkt WD'er Heij ning an ders over. De PvdA en wethou der M. 't Hart hebben te veel za ken op hun beloop gelaten, zegt hij. „Zoals de Woningbouw, de parkeergarage aan de Oostwal, de doordecentralisatie van huis vestingsbudgetten voor het on derwijs." Ook speelde de per soon van 't Hart een rol, geeft Heijning toe. „Hij schoof te veel voor zich uit." De vertrekkende CDA-wethou- der C. Linssen kan het gekra keel niet aanzien. Tranen vloeien over zijn wangen. Zijn laatste raadsvergadering in het anders zo collegiale, vriendelij- ke Goese raadje. Onbegrijpelijk, vindt hij het. Inspreken Sem Stroosnijder is na aflo'op blij over het aantal opgekomen demonstranten. Alleen jammer dat hij niet mocht inspreken. „Ik heb het doorgegeven aan de raadsgriffier, die het zou rege len, maar dat is niet gebeurd." De raadsgriffier heet J. Adriaan- se, vanaf volgende week dins dag wethouder voor de SGP/CU. door Wendy de Jong VEERE- Walcheren krijgt er in de nazomer vier nieuwe natuur gebieden bij. De gebieden wor den aangelegd aan de Oude Veerseweg tussen Middelburg en Veere, de Veersedam in Vrou wenpolder, de Groeneweg in Oostkapelle en op de graslandge bieden van Westkapelle Vroon. De natuurontwikkelingsplan nen zijn onderdeel van het Land inrichtingsproject Walcheren. De plannen zijn opgesteld door de provincie en worden uitge voerd door de Dienst Landelijke Gebied. „Als de vergunningen op tijd worden verkregen en de procedures tijdig worden afge rond, beginnen de werkzaamhe den in september van dit jaar", zegt Martine Adriaensen van Dienst Landelijk Gebied. De graslandgebieden aan de Oude Veerseweg en de.Veerse dam krijgen meer reliëf doordat er onder meer poelen en grep pels worden aangelegd. Aan de Groeneweg in Oostkapelle wordt met behulp van bramen en andere heggen een overgangs gebied gemaakt tussen bos en polder. Vogelhut De Vroongraslanden tussen Domburg en Westkapelle krij gen door middel van dichte be plantingen een duidelijkere overgang van zee naar polder. Er komt een open graslandge bied met een nat stuk voor wei- de- en kustvogels en het bos wordt uitgebreid. Aan de zuid kant van het gebied wordt een ruiterroute aangelegd en op de dijk wordt een vogelhut ge plaatst. De provincie wil het aantal au to's in het Vroongebied zoveel mogelijk beperken. De K. de Vosweg en de Hogeweg doorsnij den het gebied. Het plan van de provincie om de Hogeweg te ver wijderen gaat voorlopig niet door. „We gaan eerst bekijken hoe druk het op die weg is. Te zijner tijd wordt bekeken wat de mogelijkheden zijn" ,u Adriaensen. De vier nieuwe natuurgebieden zullen worden begraasd do0r koeien. Die moeten ervoor zor gen dat de gebieden niet dicht groeien met onkruid. Naar ver- wachting zijn de werkzaamhe den eind 2006 gereed. Op 21 maart is er vanaf 19.00 uur een informatieavond over het Vroon in het jeugdgebouw aan de Markt 65 in Westkapelle. Op23 maart vanaf 19.00 uur is er een informatieavond over de Oudé Veerseweg in wijkcentrum Van Cittershoff in Sint-Laurens, De plannen voor de Groeneweg en de Veersedam worden toege licht op 28 maart vanaf 19,oj uur bij boerderij Ter Linde aan de Lij dijkweg 1 in Oostkapelle. VLISSINGEN - Dj Michel de Hey sluit vanavond in het Arse naaltheater in Vlissingen ee avond Groovetochill af met ee twee uur durende set. De Hey was één van de eerste dj's die eind jaren tachtig het grote publiek kennis lieten ma ken met house en techno. Naja ren gedraaid te hebben in Rot terdam, brak hij in 1992 door met het nummer Break. Hi] draaide op grote festivals als Dance Valley, Awakenings, Ex- trema en Free your mind. Behalve de Hey staan er ook een aantal regionale artiesten en Castro le China uit Amsterdam op het programma. Bezoeken krijgen deephouse, progressieve house, techhouse en funky tech no voorgeschoteld. Dj Ingmar zal de zaal opwarmen voor de af sluiter van de avond Michel de Hey. Kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij Xray in Vlissingen en Goes en bij Ente- ny in Middelburg. Ook worden kaarten aam de deur verkocht. I door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Veer man (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) gaat de Eu ropese Commissie vragen of Ne derlandse vissers toch paling mogen vangen waarin te veel di oxine zit. Deze vis zou dan al leen op de binnenlandse markt mogen worden afgezet. In Denemarken geldt een verge lijkbare regeling voor haring. Het dioxineprobleem speelt al enige tijd. De Europese Commis sie wilde aanvankelijk dat in pa ling niet meer dat 8 microgram dioxine mag zitten. Na protes ten van Nederland is die norm veranderd in 12 microgram. CD A-Kamerlid Buijs noemde de regel gisteren in een debat met Veerman nog steeds een ramp voor de palingvisserij. Hij voorzag dat dertig visserijbedrij ven daardoor stil komen te lig gen. Van een gevaar voor de volksgezondheid is geen sprake, aldus Buijs. „Het wordt pas een gezondheidsrisico als iemand vijf kilo paling per dag eet." Hij riep Veerman op zich krachtig tegen de Europese maatregel te verweren. De minister antwoordde dat hij niet opnieuw in Brussel gaat proberen cle norm aan te passen. „De andere lidstaten denken daar anders over." Een maatre gel naar voorbeeld van de Deen se haringvangst achtte hij wel kansrijk. „Dan moeten we ons er wel van vergewissen dat de visserijsector en de handel ga randeren dat deze paling voor de binnenlandse markt blijft. Het is een fraudegevoelige oplos sing." Volgens voorzitter J. Geleijnse van de Combinatie van Beroeps vissers Zuidwest-Nederland hebben de meeste Zeeuwse vis sers niet zoveel last van de Euro pese dioxinenorm. „De bodem van het Veerse Meer, het Greve- lingenmeer en de Oosterschelde. is niet vervuild. Het Volkerak kan een probleem zijn en de vis sers die in het Hollands Diep vangen hebben er zeker mee te maken. Dat is bij ons een enke- ling." Niettemin noemt hij de dioxine norm 'de waanzin ten top'. Het Deense model ziet hij als een mo gelijkheid de schade voor vis sers te beperken. „Maar liever hadden we natuurlijk gehad dat het helemaal niet nodig was." OOSTKAPELLE - Een groep van zes koersballers uit Domburg is gisteren kampioen van Walcheren geworden. Stichting Welzijn Veere hield voor de veertiende keer het Walchers koersbaltoernooi. Er deden 31 teams mee in sporthal De Halve Maan in Oostkapelle. De teams waren afkomstig uit alle Walcherse gemeenten, behalve Vrouwenpolder. De tweede prijs ging naar de maandaggroep van de Molstraat in Middelburg. De zes ouderen van stichting Majoraat uit Vlissingen werden derde. foto Lèx de Meester zaterdag 18 en zondag 19 maart 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) VLISSINGEN - Wandel vereni ging De Vrolijke Tippelaars houdt zaterdag 25 maart de voorjaarstocht. Er zijn routes van 5, 10, 15, 25 en 40 kilome ter. De start voor de langste af stand is om 9.00 uur, die voor de 25 kilometer tussen 9 en 10 uur. Voor de andere routes kan tot 13.00 uur gestart worden. De tochten beginnen bij het club huis van Zeeland Sport. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Van der Male. vrij. 17,30-zon. 23.00 uur: G. C. M. Rullens Dorpsstraat 2, Oostka pelle, tel. (0118)581276. zon. 23.00-ma. 8.00 uur:R, Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, tel. (0118) 591212. Tandartsen Walcheren J. M. de Hek, Damplein 26, Middelburg, tel.(0118)628207. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen, don. 20.00-vrij. 20,00 uur: H. Klompe, tel. (0118) 471140, vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21,30-zon. 21.30 uur: M. de Jonge, tel. (0118)616761. Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel. (0118)633803. Kleine huisdieren: E. v. d. Akker en M. de Bruijn, Kanaal straat 3, Oost-Souburg, tel. (0118) 460860. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo, visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118)612134. Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel. (0118)612538. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Paauwenburg, Dreesstraat 2a,Vlissingen, tel. (0118) 470717. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. door Emile Calon MIDDELBURG - Een triest ge val. Deze man hoort hier niet thuis, zo stelde officier van justi tie H. Benaissa. Voor haar zat een duidelijk verwarde man. Een 35-jarige Vlissinger die overduidelijk psychiatrische hulp nodig heeft. Desondanks moest hij gisteren voor de meervoudige strafka mer van de Middelburgse recht bank verschijnen omdat hij in december in Vlissingen en Mid delburg tweemaal twee kratjes had gestolen en geprobeerd had het statiegeld te innen. De man, een veelpleger, was na de diefstal op 10 december van de laatste twee bierkratje aange houden door de politie. Sinds die tijd zit hij in voorarrest. Het lukte rechter N. van Sprons- sen helemaal niet contact met de man te krijgen. Op haar vra gen gaf hij verwarde en onsa menhangende antwoorden. Zo had hij het plotseling over een man met drie armen en vier be nen. Uit het psychiatrisch onder zoek is ook gebleken dat de Vlis singer leeft in een eigen wereld en sterk verminderd toereke ningsvatbaar is. Advocaat E. Smit noemde het desgevraagd dan ook jammer dat na aanhouding niet direct is opgemerkt dat de man dringend psychiatrische hulp nodig heeft. De man is echter terecht geko men in de molen van het straf proces en om die reden moest hij gisteren voor de drie straf rechters verschijnen. Officier van justitie Benaissa stelde dat het gevaar zeer aan wezig is dat de man maatschap pelijk teloorgaat. Om die reden vond ze dan ook dat de recht bank die man moet veroordelen tot gedwongen plaatsing in een psychiatrisch ziekenhuis. Dat kan echter niet tijdens een straf procedure. Om die reden vroeg ze de rechtbank hem te veroor delen tot twee maanden onvoor waardelijk verblijf in een cel, een straf die overeenkomt met zijn voorarrest, en hem direct vrij te laten zodat ze via een an dere procedure die man alsnog kan laten opnemen. De rechtbank koos echter niet voor die oplossing, maar bepaal de dat de man de komende der tien dagen in Torentij d moet wachten op een uitspraak. In de tussentijd kan de officier de ge dwongen plaatsing in een psy chiatrisch ziekenhuis regelen. door René Schrier GOES - Rijkswaterstaat en politie zijn tevreden. De ge meente Borsele stond er bij en keek er naar. En de provin cie overweegt toch maar eens afspraken te maken over af stemming van werken aan provinciale- en rijkswegen. Dat is de balans die opge maakt kan worden na het on geval met de tankauto op de A58 woensdagmorgen. Voor veel automobilisten was de si tuatie onduidelijk en de infor matie die werd verspreid leid de tot nog meer verwarring. Autobestuurders worstelden met landkaarten of hun na vigatiesystemen. Doorgaans rustige plattelandsdorpjes kregen de ene na de andere vrachtwagencombinatie te verwerken. Op de radio was te horen dat de Oude Rijks weg langs 's-Heer Hendriks kinderen afgesloten was, maar daar was nog wel dege lijk verkeer mogelijk. Al stroomde dat door de grote drukte niet echt vlot door. Veel verkeer koos noodge dwongen voor een route door de gemeente Borsele. Formeel was Borsele niet betrokken bij de afwikkeling van het on geval, al werd burgemeester J. Gelok wel telefonisch op de hoogte gehouden van de stand van zaken. Dat heeft te maken met het feit dat die ge meente het calamiteitenplan voor de A58 niet heeft on dertekend: omdat de A58 op het grondgebied van de ge meente Goes ligt. Pas als als de calamiteit zich richting Borsele uitbreidt (een gas wolk of zo), treedt het ge meentelijk calamiteitenplan in werking. Overigens is daar in volgens de burgemeester ook niet voorzien in maatrege len voor de afwikkeling van het verkeer. Voor verkeersgedepüteerde T. Poppelaars is het ongeval van woensdagmorgen aanlei ding om een aantal zaken nog eens te bekijken. Zo liep de N254 tussen Middelburg en Nieuwdorp vol met verkeer. Ook vindt hij het raadzaam dat wegwerkzaamheden van provincie en Rijk op elkaar af gestemd worden, zodat bij een plotselinge omleiding zich geen problemen voor doen. Toch heeft Poppelaars niet de indruk dat zich woens dag bijzondere knelpunten hebben voorgedaan. Dat is ook de ervaring van E. Boot, woordvoerster van de politie Zeeland. Voor zover zij heeft kunnen waarnemen heeft de verkeersafwikkeling niet tot problemen geleid en is alles gezien de omstandig heden 'vlot en adequaat' ver lopen. Zij erkent wel dat er kort na het ongeluk wat ver warring was over de waag welke wegen wel of niet dicht waren. M. van Aller, rayonhoofd van Rijkswaterstaat, verklaart dat dat te maken heeft met de informatie die in eerste in stantie van de brandweer kwam. Die nam het zekere voor het onzekere en sloot de A58 tussen' Heinkenszand en Goes af. Later bleek de noord- baan weer wel beschikbaar, maar dat werd daarna ook weer teruggedraaid. Teruggedraaid Het rayonhoofd legt uit dat het bij het nemen van dergelij ke maatregelen vaak de vraag is, hoe lang" een bepaalde si tuatie gaat duren. Dat was woensdag ook enige tijd on duidelijk. Bovendien moesten sommige verkeersmaatrege len later teruggedraaid wor den. Zo mocht het verkeer dat vanuit Middelburg rich ting Goes reed, eerst over een deel van de A58. Later werd die snelweg al vanaf Middel burg-zuid afgesloten omdat er te veel opstoppingen ont stonden. Nadat de bestuurders bij een wegafsluiting terecht kwa men, konden ze aan de hand van de reguliere ANWB-bor- den al snel hun weg weer ver volgen. Soms met een flinke omweg. Zo is verkeer tussen Goes en Middelburg over Noord-Beveland gestuurd, maar daarbij kon een beroep worden gedaan op de norma le ANWB-borden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 14