Plan voor jachthaven Westkapelle PZC Afscheid van het Tolhuisje Deel strand wordt natuurvriendelijk schoongemaakt AKKOIM-KOZIJNEN Pand van Konmar is helemaal niet te koop t Ondernemer wil gemeenteraad warm maken voor Port Walcheren Computeravond Anbo-middag met Jos Broeke Ontmoeting van contactgroep Juist üw adres voor kozijnen en dakkapellen. Dit voorjaar kunststof kozijnen in uw woning of een dakkapel op uw dak? AKKON-KOZIJNEN www.akkon.nl 1 1 -13 Aanhouding wegens dronkenschap Aanleg fïetsweg begonnen Echtpaar blijft bang na inbraak Ecoscope pakt uit met energiepad rïnnrWpnriy van den Hurk KESIKAPELLE - België heeft ,e Frankrijk ook en zelfs Enge- |,id doet het niet zonder jacht- J taïejs. Alleen Nederland blijft i I(|||fr. Westkappelaar Hendrik 1 Willem van den Tol wil dat zei- Bi Iers niet meer zomaar om zijn tap heen kunnen. Hij wil zelf m jachthaven beginnen. Een ondernemende zeiler noemt l i zichzelf, maar ook een zeilen- i je ondernemer. Hij is ambitieus ra hij gaat graag het water op. Het liefst in Westkapelle natuur- hjk. loch zijn dorp. alleen heeft jat wel een oppepper nodig, i, Het dorp wordt beheerst door mmieampings en dreigt onderge sneeuwd te raken door Zoutelan- j( en Domburg. Dat is jammer. Heel Europa kent tal van mooie VLISSINGEN - De Zeeuwse af deling van de HCC, de landelij ke vereniging van computerge bruikers houdt donderdag 20 april een clubavond in Open Hof aan de Aléxander Gogelweg in Vlissingen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. KOUDEKERKE - Weerman Jos Broeke uit Ritthem houdt don- derdag 23 maart een presentatie I op een bijeenkomst van de oude renbond Anbo in Koudekerke. Die vindt plaats in verenigings gebouw De Couburg en begint om 13.30 uur. Boekenmarkt MIDDELBURG - In het winkel centrum Dauwendaele wordt morgen een boekenmarkt gehou- den. Er is voor elk wat wilskin- j derboeken, boeken over huis en j tuin, over geschiedenis, over scheepvaart en romans. Boven dien is er muziek en een gooche laar. De markt duurt van negen tot vijf uur. agenda STREEKACTIVITEITEN ARNEMUIDEN - Verenigingsgebouw DeArne, 19.30 uur: Uitvoering Muziek vereniging Arnemuiden; DOMBURG - Peuterspeelzaal Hummel- honk, 19.00 - 20.30 uur: Kinderkleding- en speelgoedbeurs; MIDDELBURG - Wijkcentrum Olmen laan, 19.30 uur: Griffioendictee; SEROOSKERKE - De Zandput, 19.30 uur.Toneelvoorstelling Kip Co; VLISSINGEN Coosje Buskenstraat/Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uui: Weekmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Oranjemolen, 13.00-16.00 uur: Openstel ling gerestaureerde bunker. bij nader inzien In hel artikel over het afscheid van Mid delburgse gemeenteraadsleden van gis- 'eren is een alinea weggevallen. Daar door zijn drie vertrekkende raadsleden met genoemd: M. Vermaat, M. de Voogd en R. Koper. Bezorgklachten; 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel; 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax; (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl plekjes om je bootje aan te leg gen. Ik vind dat dat ook in West kapelle moet kunnen." Aan Vlissingen heeft de onderne mer ook gedacht. „En Vlissin gen ook aan mij, want ik ben a-1 benaderd voor het Scheldeter- rein. Alleen duurt het bij ver keerd tij te lang om daar te ko men", zegt Van den Tol. „Dan doe je er minstens vijf uur over." Westkapelle dus. De plek is al helemaal uitgetekend: tussen de eerste hoge duinen van Erika en de Joossesweg. Dus aan de lin kerkant van de bestaande pier, waar nu een klein strandje is. Van den Tol leeft al langer met het idee, maar heeft nu ook een door Nadia Berkelder DOMBURG - Een deel van het strand in de gemeente Veere wordt dit jaar bij wijze van proef niel meer machinaal schoongemaakt. Het gevolg is dat het strand er rommeliger uit komt te zien. De gemeente Veere heeft de schoonste stranden van Neder land en is daar trots op. Aival dat aanspoelt of dat wordt ach tergelaten door badgasten, wordt door de Stichting Strand- exploitatie Walcheren (SSW) met machines van het strand af gehaald en in containers ge gooid. Het schoonmaken van het strand kost 'enkele tonnen' per jaar, zegt SSW-directeur L. Fransen. Een precies getal kan hij niet noemen, maar alleen de stortkosten bedragen al onge veer 150.000 euro. „En daar ko men nog kosten voor personeel- sinzet en machines bij." Uit onderzoek blijkt dat 97 pro cent van het afval uit zeewier en zand bestaat. Zeewier bestaat 'partner in crime' gevonden met wie hij zijn droom wil verwezen lijken. Inge Kuyt heeft ervaring in de wereld van projectontwikke ling. Ze zeilt ook. Samen heb ben ze hun ideeën op papier ge zet. Dat zijn niet alleen vijf- tot zeshonderd ligplaatsen. Er moet ook horeca komen en plek voor zeilwedstrijden. „De basis is een jachthaven, maar misschien kan er ook buitendijks worden ge bouwd. Dan denk ik aan een ver zorgingshuis en appartementen. Wonen aan water, dat wil toch iedereen? Het kan een heel dorp worden, met een kapper en gale- rietjes. Allerlei faciliteiten." Van den Tol durft wel, in tijden weer voor een groot deel (95 pro cent) uit water. In feite zijn de gemeente en de stichting dus heel erg druk met het inzamelen en verwerken van water en zand. Om daar verandering in te brengen, willen de gemeente en de SSW het zeewier dat aan spoelt op een andere manier ver werken. Op een stuk strand tussen Oost- kapelle en Vrouwenpolder komt een opslagplaats voor zeewier. Daar krijgt het de kans om uit te drogen. Pas als een groot deel van het water uit het wier ver dampt is, wordt het verder ver werkt. In gewicht is er dan min der afval over. en de verwach- waarin de toeristische sector nu niet bepaald floreert. „Ik zie dat juist als een uitdaging. De water sport groeit. Zeilers staan op de wachtlijst voor een ligplaats. Ze ker ook in Zeeland, want toeris ten zijn onze provincie heus niet beu. Maar we moeten wel inno vatief bezig blijven. Veere heeft altijd een afwachtende houding. De strijd tegen het water leeft er meer dan ervan te genieten. Ter wijl het water ons zoveel moois te bieden heeft. Ook toerisme en dus investeerders in de regio. Zeilers besteden overigens meer dan een campinggast." Dat kost natuurlijk wel duiten. Een paar honderd miljoen, gokt Van den Tol. „Gelukkig hebben ting is dat de verwerking aan zienlijk goedkoper zal zijn. Op het strand zal vermoedelijk tweehonderd kubieke meter zee wier komen te liggen, niet op een grote hoop, maar verdeeld in kleine bergjes. Alleen het wier dat aanspoelt aan de noord kust van Walcheren wordt opge slagen. De rest gaat nog direct naar de afvalverwerking. Tegelijkertijd begint op het strand tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle een proef met een natuurvriendelijke manier van het schoonmaken van het strand. Het strand wordt niet meer met een machine, maar met de hand gereinigd. „Door el- we al grote pai'tijen achter ons. Boskalis en Ballast Nedam gaan investeren om de boel rendabel te maken. Ze zijn ook onze ge sprekspartners als het aankomt op zwakke schakels." Op de schop Want dat is ook wat. De duinen waar de jachthaven moet komen zouden tussen 2020 en 2050 op de schop moeten om Westkapel le te beschermen tegen de super- storm. Maar daar is met de jacht haven gelijk.een oplossing voor. „De twee omarmende strekdam men die we aanleggen, zijn een versterking voor cle kust. Het projectbureau Zwakke Schakels omarmt ons plan dan ook. Het ke dag met de reiniger te rijden, zit er op den duur helemaal geen leven meer in", zegt Fran sen. „De reiniger haalt niet al leen afval weg, maar ook natuur lijk materiaal, zoals schelpen." Een ander voordeel is dat onre gelmatigheden in het zand niet langer worden gladgestreken. Daardoor verstuift het zand min der en kunnen er sneller spon taan duinen ontstaan. De SSW heeft voor het stuk strand tus sen Vrouwenpolder en Oostka pelle gekozen omdat dat het rus tigste stuk is in de gemeente Veere. „Mensen met strandhok- jes verwachten toch dat hun strand wordt schoongemaakt", zegt Fransen. Het strand zal er rommeliger uit zien, maar dat heeft ook voorde len, vindt hij. „Het is goed voor de strandjutters. Die klagen vaak omdat er nu niets te vin den is. Bovendien zijn er natuur lijk mensen die van dit soort on gerepte stranden houden." Op het gedeelte waar het wier wordt gedroogd komen informa tieborden voor bezoekers. scheelt in feite werk voor hen. En voor ons is het ook gunstig, omdat wij geen last zullen heb ben van het project. Iedereen is bang voor wat in het dorp gaat gebeuren, maar je kunt de nade len ook ombuigen. Dat bewijzen wij met de jachthaven." Port Walcheren is de voorlopige werknaam en die zal het uitein delijk ook wel worden, denkt de ondernemer- Hij probeert nu de nieuwe gemeenteraad warm te stomen voor zijn plan. „Nu is het moment om me te laten zien. Want de gemeente moet er wel achter staan. Pas dan kunnen we het gaan hebben over vergun ningen. Als het aan mij ligt is de jachthaven in 2012 klaar." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het pand van de Konmar in Middelburg is niet te koop. Het CDA reageerde woensdag enthousiast op het gei-ucht dat het pand op de markt zou zijn. Lijsttrekker H. Kool-Blokland zei dat ze het de moeite waard vond om te onderzoeken of op die locatie een theater gebouwd kan worden. Het pand is eigendom van Nigh tingale Investments BV. Dat be drijf is weer volledig eigendom van Fortis verzekeringen Neder land. M. Honkoop, een woord voerder van Fortis, ontkent ten stelligste dat de Konmar te koop is. „Het is een hardnekkig gerucht dat ik moet ontken nen." Uit gegevens van het kadaster blijkt dat het pand in 1999 is ge kocht voor een bedrag van bijna 22 miljoen euro. Dat is ongeveer net zoveel als het bedrag dat de gemeente nog heeft gereser veerd voor de bouw van een nieuw theater. Supermarktconcern Laurus maakte onlangs bekend dat alle Konmar-winkels in Nederland worden verkocht. Het is nog niet bekend of alle winkels in één keer worden verkocht aan een andere supermarktketen, of dat er per vestiging wordt uitge keken naar een nieuwe eige naar. Vorige week mochten Middel burgers zich uitspreken over de toekomst van het theater. Ruim 29 procent van de stemmers gaf daarbij aan dat ze vinden dat de oude schouwburg verbouwd moet worden. De grootste partij in de gemeenteraad, de PvdA, vindt dat die uitslag gerespec teerd moet worden, ondanks het feit dat er volgens de afspraken die in de raad zijn gemaakt, niet voldoende steun is voor de ver bouwing. MIDDELBURG - In de Ontmoe- tingskerk aan de Oosterschelde- straat in Middelburg vindt dins dag 28 maart een ontmoetings- ochtend plaats. Die wordt gehouden door de contactgroep De Ochtenden. Do minee M. van der Kooi zal spre ken over eenzaamheid. De ont moetingsochtend begint om 08.45 uur een duurt tot 11.30 uur. Er is ook een kindercrèche. (Advertentie) DAN IS HET NÜ TIJD OM TE BESTELLEN!!!! SPECTACULAIRE VOORJAARSAANBIEDING Voor de snelle beslissers GRATIS HR+ DUB BEL-GLAS bi aankoop van kunststof kozijnen of een dakkapel. Laat dit voordeel niet lopen, neem snel contact op voor een deskundig advies op maat bi u aan huis 100% FINANCIERING MOGELIJK (nog een beperkt aantal plaatsingsdagen beschikbaar, dus reageer sneb DE UND 9 - 4841 KC PRINSENBEEK 076-549 75 20 Of 0113 - 567 654 Levering en plaatsing door heel Nederland M&S3| vrijdag 17 maart 2006 De familie Maljaars uit Vrouwenpolder moet haar huisje verlaten. Van links naar rechts: Dea, Jaantje, Bram, Lies en Marie. door Wendy van den Hurk VROUWENPOLDER - Marietje Mal jaars, dat was altijd Marietje van de Tol. Zelfs toen de oudste trouwde met een van Joziasse, heette zij nog gewoon Dea van de Tol. En de schoonvader van Liesje heeft haar nooit anders genoemd dan Tolletje. Zo gaat dat als je bent ge boren in het tolhuisje. Het zal wennen zijn als bulldozers dat lieve Vrouwen- polderse huisje hebben weggehaald. Vrouwenpolderseweg 71. Probeer dat maar eens te vinden, als je niet weet dat het vooraan in de Lepelstraat staat. „Maar zeg het tolhuisje en iedereen weet wat je bedoelt", verzekert Bram Maljaars. „Toeristen spreken hier wel eens met elkaar af om verder te rijden. Tot bij het tolhuisje, zeggen ze dan." Maljaars woont al 54 jaar in het huisje. Eerst als huurder en in 1956 heeft hij het gekocht. „Maar ik kende het huisje al veel langer. Zeven jaar lang liep ik er elke dag voorbij. Toen stonden er nog allemaal fruitboompjes. Nooit kon ik weten dat ik er zo nog lang zou wonen. Ik kon het huren, voor vijf gulden." Per week? „Nee, ik geloof per maand. Maar dat weet ik zelfs al niet meer. Van Dis, de eigenaar, ging in zijn huis een waterleiding aanleggen. Dat wil jij ze ker ook, vroeg hij mij. Ja natuurlijk. Of ik het huis dan gelijk maar wilde ko pen. Dat heb ik gedaan. Voor 2600 gul den stond het op mijn naam." Maljaars liet het meteen verbouwen, want voor gezinsuitbreiding was het huisje echt te klein. Een huiskamer met bedstedes, een keukentje en een wc in de tuin. Meer was het niet. Twee slaap kamers, een bijkeuken en een varkens hok kwamen erbij. Wassen gebeurde in een zinken teil voor de kachel en de ne gen kinderen, die sliepen bij elkaar. Met zijn drieën in een twijfelaar, dat was alleen maar heel erg gezellig. Klein „Mijn zoon vroeg altijd waarom ik zo klein ben", vertelt Lies. „Dan zeg ik al tijd: omdat ik anders niet in oma's huis je paste. Het was klein, maar ook zo knus. Och, wat ben ik vaak vanuit Ga- pinge met de kinderwagen naar dit huis je gewandeld. Dan kon ik het van ver zien staan. Dat was thuis." Dea: „Toen mijn man en ik net ge trouwd waren, moest ons huis nog wor den gebouwd. We zijn een tijdje in de oude boerderij gegaan, waar we nog voor het Tolhuisje woonden. Weer in die oude bedstee. En toen eindelijk ons huis af was, voelde dat zo leeg. Ik ben zo vaak teruggegaan naar huis, naar het tolhuisje. Ik miste het." Het ziet er van binnen nog net zo uit als vroeger, zegt ze. Alleen de grote eettafel met elf stoelen is weg. Eindelijk past er een zitbank in de huiskamer. En de ka chel hoeft niet meer op 30 april weg, zo als vader dat altijd per se wilde. Maai de klok 'van net na de oorlog' staat nog steeds op de schouw en het kleine raam pje naast het grote raam is'nog steeds dichtgetimmerd. Dat tochtte altijd. Bram Maljaars heeft het altijd al willen repareren. Maar ja, toen kwam vijftien jaar geleden een brief van Rijkswater staat. De eerste van een reeks. „Daarin stond dat ze hier een weg wil den aanleggen. De N57. Mijn huis zou dan weg moeten. Ik dacht: dat zal toch wel niet doorgaan. Maar telkens kreeg ik weer een brief. Dan hadden ze weer geen geld, dan was er weer wat anders, maar toch kwamen ze elke keer op die weg terug. Op alle schetsen was mijn foto Ruben Oreel huisje verdwenen. De weg kwam toch. Alleen wist niemand wanneer." Vorig jaar werd voor het eerst een da tum genoemd: juli 2006. Niet dat de weg dan zou worden aangelegd, maar dat Maljaars dan weg moest zijn. „An ders krijg ik een boete van 25.000 euro. In de tuin, achter de parkietjes, staat al een paaltje. Daar komt-ie te liggen. De buurman heeft ook een paaltje, maar die hoeft alleen een stuk tuin in te leve ren. Wij zijn ons huis uit." Pijn Niemand van de familie Maljaars kan zich voorstellen dat op de plek waar zij het grootste deel van hun leven hebben doorgebracht, straks auto's razen. Het doet pijn, ze vinden het niet nodig. „Maar je doet er niks aan." Al zijn pa en ma Maljaars al tachtig, ze gaan nog lang niet naar het bejoarde- nuus. Omdat de broer van Bram Mal jaars dat wel doet, mag hij er met zijn wouw gaan wonen. Een boerderijtje verderop in de straat is dat. Het huis is groter. De moestuin ook. De kleinkinde ren van Lies kunnen nog meer rennen met de kippen en konijnen van opa Tol. Maar toch: eigenlijk moet je oude bo men niet verplaatsen, zoals Dea zegt. Hoe fijn de boerderij ook is, de tomaten van het Tolhuisje smaken het best. VLISSINGEN - De politie heeft in dé nacht van woens dag op donderdag in de Vlissingse Scheldestraat een 48-jarige man uit de gemeente Reimerswaal aangehou den. Hij werd liggend op zijn fiets aangetroffen. De man werd meegenomen om te ontnuchteren. KRABBENDIJKE - Waterschap Zeeuwse Eilanden is gis teren gestart met de aanleg van een fietsweg op de Weste lijke Parallelweg bij Krabbendijke. De weg moet de route tussen Krabbendijke en Yerseke veiliger maken voor fiet sers. Hij loopt straks tussen de Schapendijk en het begin van de bebouwde kom van Krabbendijke, over een lengte van 1,3 kilometer. In het midden van de weg'ligt straks een bollende rug van een meter breed en zes centimeter hoog. Die moet er voor zorgen dat automobilisten wel moeten inhouden op het moment dat ze fietsers inhalen. De weg wordt verder twee meter breder. De weg is tijdens de werkzaamheden gefaseerd afgesloten. Fietsers worden omgeleid via de Noorddijk en automobilisten via de Scha pendijk. De fietsweg moet eind april klaar zijn. MIDDELBURG - Zelfs in de eigen woonplaats is het Ter- neuzense echtpaar angstig. Ze hebben veel gereisd en nim mer voelden ze in de steden die ze overal aandeden angst. Sinds een groepje mannen 's nachts met geweld probeer de hun woning binnen te dringen, en daarbij ook nog dreigde met een mes. is het afgelopen met dat gevoel van veiligheid. Ze hebben nu een alarminstallatie en volgen zelfs een zelfverdedigingcursus, zo bleek voor de Middel burgse rechtbank. De 24-jarige Terneuzenaar die voor zijn aandeel gisteren moest voorkomen, wilde in de nacht van 2 augustus vorig jaar met vier vrienden de plasma-tv van het echtpaar stelen. Eerst werd eens flink aangebeld om te kijken of iemand thuis was. De mannelijke helft van het echtpaar dacht dat een collega hulp nodig had, stapte zijn bed uit, ging omlaag en deed de voordeur open. Voor de zekerheid had hij wel het kettingslot laten zitten. Dat was zijn geluk, want de vijf mannen, die het gemunt hadden op zijn tv, probeerden de deur open te trappen. Een van hen trok een mes. De gealarmeerde vrouw zette het op een gillen en het lukte haar man de deur te sluiten. De officier vroeg de rechtbank de over valler te veroordelen tot achttien maanden onvoorwaarde lijk. Uitspraak is op woensdag 29 maart. RENESSE - Natuureducatief centrum Ecoscope in Renes- se heeft een nieuw interactief doe-pad ontwikkeld. Dit pad, gewijd aan duurzame energie, wordt woensdag 5 april geopend. Leerlingen van groep 7 en 8 van openbare basisschool 't Staepel'of in Renesse wijden het energie pad in. In Ecoscope staan, zowel in de tuin als op het erf, verschillende opstellingen waarmee de bezoeker zelf aan de slag kan. Zo heeft onder meer de rosmolen, die bij de oude boerderij hoort waarin Ecoscope is gevestigd, een plekje in het energiepad gekregen. Door aan de rosmolen te draaien, ervaar je hoeveel mensenenergie het kost om één paardenkracht op te wekken. Het energiepad, energie voor nu en later genoemd, is geschikt voor scholen en ge zinnen met kinderen tot circa dertien jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13