Lichaam Milosevic in Servië Wapenembargo's worden bewust geschonden Saddam noemt proces komedie VN voor oprichting van nieuw orgaan voor mensenrechten Israël vreest wraak van de Palestijnen Spaanse hulp tegen uittocht Mauritanië Russisch parlement eist in motie opheffing Joegoslavië-Tribunaal Insectenleger Aanpak Belgische baby-bedelaars Szeklers willen autonomie Mannentekort in Nieuw-Zeeland Paterson wint Lindgren-prijs Voorstel legalisering opiumteelt Dode bij boobytrap in Franse auto Australië wordt geen republiek Testen van medicijnen moet veilig gebeuren donderdag 16 maart 2006 BAGDAD - Saddam Hoessein hel!ft zich gisteren voor het ,(BI officieel verdedigd. Hij noemde het hof dat hem wegens misdaden van zijn regime wil be- rechten een 'komedie' en riep de opstandelingen in Irak op niet IjVor elkaar te bevechten, „ar samen te werken 0111 de Amerikanen en Iraakse autori tten te bestrijden. Voorzittend rechter Raouf Ab- del Rahman ontnam Saddam ge regeld het woord om een einde te maken aan diens politieke ver klaringen. Toen de ex-dictator zich daar niets van aantrok, be sloot de rechter de zitting ach ter gesloten deuren voort te zet ten. „Ik doe een oproep aan het volk zich tegen de indringers te ver zetten in plaats van elkaar te do den", zei Saddam voordat jour nalisten de zaal moesten verla ten. Hij noemde zich opnieuw het staatshoofd van Irak. De rechter onderbrak hem echter en beet Saddam toe: „Jouw be wind is geëindigd. Je bent nu een verdachte. Stop je politieke toespraak." Aan het einde van de dag ver daagde de rechtbank de zaak tot 5 april. Twee weken geleden gaf Sad dam Hoessein, die tijdens het proces geregeld rechters en ge tuigen onderbreekt, aan dat hij de verantwoordelijkheid neemt voor de moord op 148 inwoners van de plaats Dujail in 1982. Saddam staat met zeven mede verdachten terecht voor dat bloedbad. Zijn halfbroer Barzan Ibrahim Al Tikriti zei-eerder op de dag- dat hij destijds opdracht had gegeven om geen onnodige ar restaties te verrichten. Ook zei de voormalige leider van de in lichtingendiensten dat hij er persoonlijk voor had gezorgd dat arrestanten vrij kwamen. „Ik schudde hun handen en liet hen gaan", aldus Tikriti. Inwoners van het sjiitische plaatsje hebben eerder juist ge zegd dat Tikriti hen had gemar teld. ANP/RTR/AFP ijnnr Robert Bloemen BELGRADO - De zaterdag over leden ex-president van Joegosla vië en Servië, Slobodan Milose vic, is gisteren teruggekeerd in zijn geboorteland. Hij wordt za terdag begraven in zijn geboorte plaats Pozarevac. Het lichaam van Milosevic was per lijnvlucht door de lucht vaartmaatschappij Jat van Schiphol naar de Servische hoofdstad Belgrado overge bracht. Bijna vijf jaar geleden was Milosevic van Belgrado naar Nederland gevlogen om voor het Joegoslavië-Tribunaal m Den Haag terecht te staan we de plechtigheden samen met de nabestaanden regelen. De Servische Radicale Partij, de grootste partij in het parlement van Servië, riep alle gepensio neerde militairen en agenten in het land op om in uniform naar de rouwplechtigheid te gaan, meldde het persbureau Beta. De Servische regering heeft gezegd dat er geen staatsbegrafenis komt. Het was gisteren nog onduide lijk of de weduwe van de in on min geraakte leider bij de begra fenis verstek laat gaan. uit vrees voor arrestatie door de Servi sche autoriteiten. Volgens de plaatsvervangend voorzitter van het Russische parlement, Ba- boerin, komt Mira Markovic niet. Markovic leeft in balling schap in Moskou omdat zij in Servië is aangeklaagd wegens -■ v ,ar malversaties en machtsmis bruik. De Servische autoriteiten schortten het arrestatiebevel te gen Markovic tijdelijk op. Maar Baboerin, een vriend van de fa milie Milosevic, zei dat Marko vic het niet vertrouwt. Ze is bang dat ze toch wordt opge pakt als ze voet op Servische bo dem zet, omdat de aanklacht niet is ingetrokken. Een broer van Milosevic. Borislav, het van uit Moskou echter weten dat hij zeker weet dat zijn schoonzus wel degelijk naar de begrafenis zal gaan. In Rusland blijft het wantrouwen over de doodsoor zaak van de voormalige presi dent groot, hoewel een delegatie van vier Russische artsen het re sultaat van de lijkschouwing in het Nederlands Forensisch Insti tuut onderschrijft. Milosevic was na een hartaanval dood in zijn VN-cel in Scheveningen aangetroffen. Het Russische par lement stemde in met een resolu tie waarin een onafhankelijk in ternationaal onderzoek wordt geëist naar de omstandigheden rond Milosevic' overlijden. Alle afgevaardigen in de Doema stemden in met de motie, waar in ook wordt geëist dat het Joe goslavië-Tribunaal in Den Haag zijn activiteiten beëindigt.AÏVP Bagagemedewerkers schoven de kist met het stoffelijk overschot van hun voormalige president op een transportband. Vervol genslegden enkele functionaris sen van de Servische Socialis tische Partij (SPS) van Milose vic een Servische vlag op de kist, die in een bestelbus werd weggereden. Op de luchthaven hadden zich volgens lokale me- enkele honderden aanhan- Oproep Het is de bedoeling dat Milo sevic zaterdag in zijn geboor testad Pozarevac, zeventig kilo meter ten zuidoosten van Bel grado, wordt begraven. Van daag en morgen wordt hij opgebaard in het SPS-hoofd- kwartier in Belgrado. In de stad staat voor zaterdagochtend ook een herdenkingsdienst gepland, SPS-functionarissen die WASHINGTON - Wetenschap pers van het Amerikaanse minis terie van Defensie puzzelen op de vraag hoe ze insecten kunnen inzetten in oorlogen of in de strijd tegen terrorisme. Volgens Amerikaanse en Britse media jen er serieuze plannen op ta fel om 'cyber-insecten' te 'ont wikkelen' die op afstand be stuurbaar zijn. ANP Honderden aanhangers van de voormalige Joegoslavische president Milosevic stonden op het vliegveld van Belgrado te wachten op zijn terugkomst op Servische bodem. Op het moment dat de lijkwagen wegrijdt van de luchthaven probeert een aantal van hen de wagen aan te raken. foto Srdjan Suki/EPA van onze redactie buitenland NEW YORK - Grootschalige ille gale wapenhandel in de wereld blijft zo goed als ongestraft. De dertien wapenembargo's die de Verenigde Naties de afgelopen licn jaar hebben opgelegd tegen landen als Liberia, Sierra-Leo- nc en Congo, worden systema tisch geschonden. Slechts een paar wapenhandelaren zijn ge straft. Dat staat in een Rapport van Amnesty International, Novib, Pax Christi en Unicef, dat van daag aan de VN-Veiligheids- raad wordt aangeboden. De or ganisaties, die deel uitmaken van de Control Anns Campag ne, roepen de Veiligheidsraad op de VN-embargo's aan te scherpen. Volgens hen moet er snel een internationaal wapen handelsverdrag komen. „Gewe tenloze wapenhandelaren kon den de afgelopen tien jaar onge straft ernstige mensenrechten schendingen begaan. Ze schon den VN-wapenembargo's syste matisch maar werden niet ver volgd. Wapenhandelaars drij ven de spot met de Veiligheids rad", aldus Irene Khan, direc teur van Amnesty International, volgens het wapenrapport wer den internationale bedrijven op grote schaal samen om embar go s te omzeilen. BRUSSEL - België gaat stappen ondernemen tegen bedelaars die met kinderen of zelfs babv's op s'raat zitten. Ze zetten daarvoor complexe constructies op en schrikken niet terug voor fraude. Zo kon den landen met gewelddadige conflicten als Liberia, Sierra-Leone, Rwanda en de De mocratische republiek Congo (DRC) ondanks een VN-embar- go toch grote hoeveelheden wa pens ontvangen. De omvang van die leverancies worden 'verbijsterend'genoemd. Zo leverde het Servische bedrijf Temex in 2002 in één keer vol doende munitie en wapens aan Liberia om de volledige bevol king te vernietigen. VN-vredes- troepen die in genoemde landen actief zijn, zijn volgens het wa penrapport onvoldoende ge traind en toegerust om ervoor te zorgen dat embargo's worden nageleefd. Bovendien hebben veel landen het schenden van de embargo's niet strafbaar ge steld. Bedrijven en partikuliere han delaren die wapenembargo's schenden zijn afkomstig uit onder meer België, Groot-Brit- tannië, Rusland, Servië, Oekraï ne, Bulgarije, Cyprus, Egypte, Zuid-Afrika en Israël. Hlegale wapens worden geproduceerd in België, Duitsland, Roemenië, Rusland, Servië en Oekraïne, Bulgarije, China, Egypte. Om dat de embargo's makkelijk te omzeilen zijn en vaak te laat ko men om nog mensenlevens te is in België officieel «t strafbaar. Vooral in Brussel ziften echter veel bedelaars, ook m koud weer, met kinderen op straat. in de hoop op die manier meer aandacht te krijgen. ANP door Patrick Selbach en Gijs van Wetten NEW YORK - De Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft gisteren ingestemd met de oprichting van een nieuw mensenrechtenorgaan. Vier landen, waaronder de Vere nigde Staten, stemden tegen. De mensenrechtenraad, die 47 leden gaat tellen, moet de in Genève gevestigde mensenrech tencommissie vervangen. Dat or gaan met 53 leden ligt al gerui me tijd onder vuur omdat notoi re schenders van de mensenrech ten er zitting in hebben. De VS, die steun kregen van Israël, de Marshall-eilanden en Palau, vin den dat het nieuwe orgaan nog steeds onvoldoende middelen heeft om grove schenders van mensenrechten te weren of te schorsen. Het gaat in Ameri kaanse ogen dan om onder meer Zimbabwe, Soedan of Cuba. De regels van de raad bepalen nu dat de Algemene Vergade ring van de VN een 'systemati sche schender van mensenrech ten' in de raad kan schorsen met een tweederde meerderheid. Zo'n regeling is er nu niet. De le den van de commissie in Genève worden nu voorgedragen dooi de Economische en Sociale Raad van de VN. In de nieuwe opzet kiest de Algemene Verga dering de leden in een geheime stemming. Elk land moet een meerderheid van de voltallige vergadering achter zich krijgen. De vergadering zal de mensen rechtensituatie van de landen die zich aanmelden, moeten mee wegen in het stemgedrag. De zetels zijn per regio ver deeld: dertien voor Afrika, der tien voor Azië, zes voor Oost-Eu ropa, acht voor Latijns-Amëri- ka en zeven voor de groep die be staat uit West-Europa en Noord-Amerika. Het mandaat is steeds drie jaar, met een maxi mum van zes. De raad zal in Genéve zetelen. ANP BOEKAREST - Etnische Hongaren gebruikten gisteren de vie ring van Magyarendag in Odorheiu Secuiesc in het Roemeense landsdeel Transsylvanië om massaal te protesteren voor auto nomie. De twee miljoen Hongaren, in Roemenië ook wel de Sze klers genoemd, vormen een grote minderheid met een eigen cul tuur. Transsylvanië werd pas in 1947 aan de republiek Roeme nië toegevoegd. Met het oog op de voorgenomen toetreding van Roemenië tot de Europese Unie eist de Hongaarse minderheid dat zij een status aparte krijgt binnen Roemenië. Hun eis moet de EU vertalen in een voorwaarde tot toetreding tot de Unie. foto Bogdan Cristel/RTR WELLINGTON - Steeds meer vrouwen in Nieuw-Zee land trouwen onder hun niveau, omdat in de leeftijdscate gorie van 20 tot 49 jaar eep tekort aan mannen is. Dat blijkt uit een studie van demografen. Demograaf Paul Callister zei dat het aantal vrouwen dat trouwt met een man met een lagere opleiding en/of slech ter betaalde baan in de laatste twee decennia met 10 pro cent is toegenomen. In de leeftijdscategorie 20 tot 49 jaar zijn er 33.000 tot 55.000 minder mannen dan vrouwen. Callister heeft geen duidelijke verklaring voor het over schot aan vrouwen. Wetenschappers beschouwen de toe nemende immigratie van Aziatische vrouwen in Nieuw- Zeeland niet als een hoofdoorzaak. ANP VIMMERBY - De Amerikaanse schrijfster van jeugdboe ken, Katherine Paterson, heeft de Astrid Linclgren-ge- denkprijs gekregen. Zij werd verkozen uit 137 genomi neerden uit 55 landen. Ook de Nederlanders Guus Kuijer, Harrie Geelen en Joke van Leeuwen waren kanshebbers. Paterson krijgt de prijs van 5 miljoen Zweedse kronen (530.000 euro) omdat zij volgens de jury onder de huid weet te kruipen van de kwetsbare jongeren die in haar boeken figureren. ANP WENEN - De internationale denktank Senlis Council voor veiligheid en ontwikkeling stelt voor de productie van opium in Afghanistan te legaliseren en te reguleren. Dat maakte de organisatie gisteren bekend in Wenen. Volgens directeur E. Reinert kan de nu nog illegale papa verteelt in Afghanistan de farmaceutische industrie bedie nen. Papaver is de grondstof voor heroïne, maar ook voor zware pijnstillers als morfine en codeïne. Afghanistan is de grootste producent ter wereld, maar de VS en de Vere nigde Naties willen daaraan juist een einde maken. Vol gens Reinert biedt legalisering en regulering van de papa verteelt meer perspectief voor boeren dan de harde aan pak van de internationale gemeenschap. ANP/AFP PARIJS - Door een boobytrap in een auto is gisteren op een snelweg ten noorden van Parijs één dode gevallen, meldde de Franse politie. Een woordvoerder zei dat het waarschijnlijk een afreke ning van de onderwereld betrof en geen terroristische aan slag. Het slachtoffer was een bekende van de politie. ANP/AFP/RTR SYDNEY - Australië wordt geen republiek zolang de Brit se koningin Elizabeth leeft, heeft de Australische premier John Howard gisteren gezegd. Vele Australiërs hebben respect en waardering voor de koningin. Australië werd in 1901 onafhankelijk, maar behield de Britse vorst als staatshoofd. Elizabeths portret prijkt nog steeds op de Australische valuta. Howard zei in een inter view dat hij niet weet of zijn land een republiek wordt wanneer Elizabeth overlijdt. In 1999 verwierpen de Au straliërs in een referendum de republiek. ANP/AFP redden, stellen de vier organisa ties de Veiligheidsraad voor snel een internationaal wapenhan delsverdrag op te stellen. Rege ringen kunnen dan beter samen werken om te voorkomen dat wapens in verkeerde handen val len. Vijftig landen hebben al aangegeven voor zo'n verdrag te zijn. GPD DEN HAAG - De kans is zeer klein dat in Nederland ongeluk ken gebeuren met proefperso nen die zijn betrokken bij het testen van medicijnen. „Het test systeem is inmiddels zo vervol maakt met waarborgen en veilig heidseisen, dat de kans op een ongeluk klein is", zegt secreta ris Marcel Kenter van de Centra le Commissie Mensgebonden On derzoek (CCMO). In Engeland vechten sinds begin deze week zes mannen voor hun leven. Ze hadden zich als proef- persoon aangemeld om een nieuw medicijn tegen chroni sche ontstekingen en leukemie te testen. De CCMO moet be scherming bieden aan proefper sonen die zijn betrokken bij me disch-wetenschappelijk onder zoek. In Nederland is dat sinds 1999 geregeld in de Wet Me- disch-Wetenschappelijk Onder zoek (WMO). Sinds deze maand voldoet Nederland daarin ook aan de Europese eisen. Voor een medicijn op mensen kan worden getest, moet het voldoen aan een onderzoeksprotocol. Vervolgens wordt dit beoordeeld door een meclisch-ethische toetsingscom missie. Tot slot beoordeelt ook het RIVM, het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, alle veiligheidsaspecten. GPD door Robert Bloemen JERUZALEM - Israël vreest Pa lestijnse aanslagen na de Israëli sche bestorming van een Pales tijnse gevangenis en de arresta tie van meerdere radicalen. Jeru zalem bracht het leger en de po litie gisteren in de een na hoog ste staat van paraatheid. Duizenden agenten en militai ren zijn gemobiliseerd, ook langs de grens met de Palestijn se gebieden. Verder is de bewa king van buitenlandse objecten, in het bijzonder Amerikaanse en Britse, sterk opgevoerd. Pa lestijnse radicalen zouden met aanslagen wraak willen nemen voor de belegering van een ge vangenis in Jericho door Israëli sche militairen. De actie was on der meer bedoeld om de vrijla ting van de in het complex gede tineerde Palestijn Ahmed Saad- at te voorkomen, die in 2001 een Israëlische minister vermoord de. Israël arresteerde Saadat en enkele andere gezochte radica len. De Europese Unie laakte het op treden van Israël. Maar er was ook kritiek op de gewelddadige reacties van de Palestijnen. De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties maande de Pales tijnen en Israël tot kalmte. Later gisteren kwamen alle res terende gegijzelden vrij. De Pa lestijnen hadden dinsdag al en kele buitenlanders laten gaan die uit woede over de Israëli sche actie waren gegijzeld. In de Palestijnse gebieden lag het openbare leven stil als ge volg van een staking die door Pa lestijnse facties was uitgeroepen als protest tegen het Israëlische optreden in Jericho. Onder meer winkels, banken en scholen wa ren de hele dag gesloten in de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Door de belegering van de gevangenis kwamen een Palestijnse bewaker en een ge vangene om het leven, 26 ande ren raakten gewond. De Pales tijnse president Abbas bestem pelde de Israëlische belegering en de arrestatie van een aantal Palestijnse gevangenen als een 'afschuwelijke misdaad' die 'on vergeeflijk' is. Abbas sprak tij dens zijn bezoek aan het ver woeste detentiecomplex ook over een belediging voor het Pa lestijnse volk. ANP door Henk van den Boom BARCELONA - Spanje stuurt deskundigen naar Mauritanië om te helpen de stroom vluchte lingen in te dammen die vanaf de West-Afrikaanse kust de Ca- narische Eilanden proberen te bereiken. De Spaanse kustwacht heeft de afgelopen maanden een paar duizend Afrikanen opgepakt die met motorboten vanaf de Mauri- taanse kust probeerden illegaal Spanje binnen te komen. De vluchtelingen, voornamelijk afkomstig uit Ghana. Mali, Nige ria en Guinee-Bissau, volgen de ze nieuwe route, omdat de over steek via Marokko naar de Zuid-Spaanse kust sterk is be moeilijkt door de strenge bewa king. Het aantal illegalen dat richting Spanje reist, bereikte dinsdag een record. Op één dag werden negen boten aangehou den met in totaal 331 migranten aan boord. Vanaf zaterdag zijn in totaal 747 Afrikanen opge pakt. De Spaanse politie stuurt ze voor zover mogelijk terug naar het land van herkomst. De Spaanse minister van Buiten landse Zaken Moratinos vind het te vroeg om te spreken van 'een crisis'. Maar de minister er kent dat er snel moet worden ge handeld. Hij stuurt een groep deskundigen naar Mauritanië om de autoriteiten daar te hel pen en te adviseren bij de op vang van de tienduizenden vluchtelingen. Spanje wil ook helpen bij de identificatie van de vele slachtoffers die de ge vaarlijke tocht niet overleven. De Canarische Eilanden krijgen het steeds moelijker door de aan houdende stroom vluchtelingen toe. Opvangcentra zitten boorde vol en er zijn niet genoeg men sen om de vluchtelingen op te vangen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5