PZC Dorpen hebben lot zelf in de hand Raadslid Flikweert krijgt lintje mee bij afscheid Wie het meeste ophaalt Politie krijgt ruimte om overlast door drank aan te pakken 1É&', "*.nd menu 23,50 lelf samen aan de slag voor behoud of terugkeer voorzieningen loont 1 ,1 Geen steun behoud lantarenpalen Inbreker voor de politierechter Automobilist ramt slagboom Insluipers maken buurt onveilig in Terneuzen zeeuwse almanak Kaarslicht j,*: 0113-315649 SS'clie®Pzc-nl Slis 31,4460 AA G08S SffiSwSand: 0113-315520; S3"andaren 0114-372770; lionaal: 020-4562500. inderdag 16 maart 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland jMPjet Kleemans [ERKWERVE - Ga samen aan {S|ag, voun coöperaties, begin Deinen bouw verder uit als het wed gaat. Dat is het advies van fl Nederlands Platform Oude- ien en Europa (NPOE) aan het (ljros van dorpsgemeenschap- Mn die de leefbaarheid willen [dicteren. Het staat te lezen in egistcren gepresenteerde hand rug 'Het ondernemende dorp'. Jfie een rondje platteland doet, Soort het vaak: 'Er is niets meer i het dorp. Geen bakker, geen ageï, geen groenteboer en al alemaal geen supermarkt. Je hei de buren vaker bij de grootgrutter tien kilometer ver derop dan in het eigen dorp.' Us dorpsgemeenschap kun je ralgens de NPOE-handleiding ilot.in eigen hand nemen. Als van hoe dat uit kan pakken, wordt onder meer het Schouwen-Duivelandse Kerk- werve genoemd, waar mede dankzij de inzet van vrijwilli gers uit het dorp het dorpshuis uitgebouwd werd tot service punt. Als je het maar goed op bouwt, is er - stellen de opstel lers van de handleiding - heel veel mogelijk. Allereerst dient op een rijtje gezet te worden waaraan in het dorp de behoefte het grootst is. Vervolgens moet uitgevogeld worden wat haal baar is en wat nodig is om dorps winkel of dorpshuis ook op lan gere termijn in stand te houden. Om een dorpssupermarkt te kun nen beginnen, is al gauw een hal ve ton nodig en dat is een hoop geld voor één ondernemer. Het klinkt al heel anders als dorps bewoners verenigd in een coöpe ratie eraan meebetalen. Uitgaan de van een coöperatie van vijf honderd leden is 100 euro inleg van elke coöperatielid voldoen de om genoemde 50.000 euro op te hoesten. De dorpssupermarkt wordt dan bijna letterlijk het ei gendom van het dorp en dat maakt de dorpsgemeenschap ook verantwoordelijk voor het voortbestaan van de winkel. Ben je mede-eigenaar, dan voel je je ook mede-aansprakelijk voor de omzet. Je zult dus, rede neert de NPOE, regelmatig bood schappen doen bij de dorpssu per om deze winkel in stand te houden. Het principe van de coöperatie is ook op andere voorzieningen toe te passen. Zo zijn elders in den lande positieve ervaringen opgedaan met een zorgcoöpera- tie. Het oprichten van een BV kan ook uitkomst bieden. Zo zet ten bewoners van het Gelderse Eist een eigen BV op om het dorpscafé in stand te kunnen houden. In het begin draaide het nieuw leven ingeblazen café met verlies, maar daama kwam de winst. Enquête Om te weten te komen waar in een dorp behoefte aan is, is com municatie ontzettende belang rijk volgens de handleiding, een enquête is een goed middel, mits je zo'n onderzoek goed opzet. De NPOE besteedt er een apart (Advertentie) Boekenweek Schrijvers en muziek onris bij aankoop van ;enminste€n,50 aan boeken Arthur Japin Boekenweekessay Paul Witteman Erfsmkken€2.50 11 vanavond' vanaf 17.30 uur Brasseriemenu I met venkelsoep, zalmmoot of gevulde courgette en honing- banaan €12,50 of€10,00 (vegetarisch) I; reserveren: 0118 - 886 866 j za. 18-312.00 uur lezing door Pieter Steinz Elk boek wil muziek zijn 15,00-16,30 uur Gilbert Isbin en Sandro Di Stefano gitaarimprovisaties Aaike Jordans, gedichten di.21-3 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Janneke van der Leest over Vestdijk en Mahler do. 23-316.00-17.00 uur Arthur Japin door Inge Heuff ZIERIKZEE - Nee, collecteren is niet eng, al kunnen sommige mensen wel een beetje eng over komen. En het Reumafonds kent eigenlijk iedereen wel, dus vrijwel alle mensen doen wat in de bus. Met z'n tweeën is het ei genlijk heel gezellig om te doen en meteen een makkelijke ma nier om enkele verplichte uren voor de maatschappelijke stage bij elkaar te krijgen. Vier scholieren van Pontes Pie ter Zeeman lopen deze week met de collectebus van het Reu mafonds langs de deuren van en kele straten in Zierikzee. Yavan- ne van der Veer en Maite Tim mermans uit 4 vwo lopen sa men. Zij hebben hun route al ge lopen. Ook Tim de Visser en Li ly Odinot (5 havo) zijn op pad ge weest. Lily loopt samen met haar moe der waarmee ze een wedstrijdje houdt wie het meeste weet op te halen. „Veel mensen kennen wel iemand met een reumatische ziekte", zegt Lily. „Daarom wordt er best vaak gegeven. Meer dan bij de collecte voor Amnesty die ik al eerder gedaan heb." Dat is ook de ervaring van Mai te die ooit voor de kinderen in Afrika heeft gecollecteerd. „Nie mand kent een kind in Afrika, reuma spreekt meer aan om te geven." Alle vier hebben ze wel ervaren dat er niet altijd open wordt ge daan hoewel de mensen zicht baar thuis zijn. „En je wilt niet weten hoeveel voordeuren geen bel hebben", verbaast Tim zich nog steeds. Hij wil vrijdag of za terdag nog eens alle deuren langs van de mensen die niet open hebben gedaan. Stage De vier konden zich voor deze collecte opgeven om een aantal van de verplichte studielasturen voor maatschappelijke stages te verwerven. Er zijn nog vele an dere mogelijkheden om aan het verplichte aantal uren te ko men. Zo doet Lily mee aan een schoolproject.en vallen hockey en atletiektrainingen die Maite en Yavanne op hun clubs geven ook onder maatschappelijke sta ge. Alleen Tim was nog niet zo met deze stage bezig. „Ik moet nog wat uren bij elkaar zien te krijgen maar deze collecte is een mooi begin." De. maatschappelijke stage be staat al een aantal jaren op deze middelbare school. Sinds dit schooljaar de overheid een finan ciële regeling voor de maat schappelijke stage heeft inge voerd, heeft de Pieter Zeeman de maatschappelijke stage van af de vierde klassen havo en ?IERIKZEE - Raadslid Kees Flikweert is benoemd tot Lid in Orde van Oranje Nassau, f likweert kreeg zijn onderschei- Pg bij zijn afscheid als raads- van Schouwen-Duiveland. flikweert is zeventien jaar poli- 1 acdef geweest voor zijn par- MeSGP. politieke carrière van Flik kert begon in 1990. Toen werd •!J wethouder in de voormalige gemeente Duiveland. Flikweert het nooit eens geweest met de gemeentelijke herindeling en hij Wt- samen met de rest van de bestuurders van Duiveland dap- |S»°gmgen ondernomen om JMij te keren, Toen dat misluk- •e> keerde hij de politiek niet de ™g toe, maar-ging voor zijn par- «1 inde raad zitten. „Vooral in keerste periode liet je regelma- 'g merken dat de oude gemeen- e Ouiveland de hemel op aarde EWeest moest zijn", memoreer de burgemeester J. Asselbergs. aar lieP alles op 'rolletjes en P'en er nooit problemen, al- gansm jouw visie." 1 eert was blij verrast met zijn lintje. „Ik wist het niet, maar ik zag gaandeweg de mid dag wel erg veel bekende men sen binnenkomen en toen dacht ik: er zal wel iets .opdoen. Ik ben er natuurlijk wel vaker bij ge weest als zoiets gebeurde." Naast Flikweert namen gister middag nog acht raadsleden af scheid. Paulien de Gijt (Groen- Links, twee jaar raadslid) en Bertie Steur (LSD, vier jaar raadslid) vertrekken als raads lid maar blijven wel actief en ke ren terug in de commissies. Voor beide vrouwen geldt dat het werk en het raadslidmaat schap nauwelijks te combineren is. De Gijt is personeelsmanager en Steur heeft een boerenbe drijf. Ook het tweede raadslid van de SGP, Johan van Steen- sel, vertrekt (twee jaar raads lid). Voor hem is de combinatie van een jong gezin, een fulltime, baan als docent en het werk voor de kerk te zwaar gebleken. Kees Boogerd (CDA, vier jaar raadslid) vertrekt niet vrijwil lig. Hij is door zijn partij te laag gezet om herkozen te worden. Hij werd door collega-raadslid Jan van de Berg in het afscheids woord getypeerd als een terriër. „Als hij zich eenmaal vast had gebeten, liet hij niet meer los en dat hebben we allemaal wel eens gemerkt." Zijn partijgeno te Lenny Geluk gaat wel vrijwil lig weg. Na twee jaar wethouder schap en twee jaar raadslid was het genoeg. Zij pleitte bij haar afscheid voor meer vrouwen in de raad. Ook bij Alert! vertrekken na vier jaar twee raadsleden. Chris Schoneman en Hans Koopman konden hun eigen bedrijf niet meer combineren met het raads werk. Schoneman heeft bij zijn afscheid de raad een boekje ge geven van burgemeester Leers van Maastricht: „Om inspiratie op te doen." Tot slot heeft de raad ook af scheid genomen van Rob Raats (lijst Raats, vier jaar raadslid). „Een beetje een vreemde eend in de bijt", typeerde Van den Berge hem. „Maar vooral op het laatst was je een raadslid dat wat te zeggen had." Raats ver trekt naar Vlissingen, waar hij een nieuwe partij heeft opgezet. Vooraf tempura van. scampi's op een bedje van saffraanrisotto vergezeld door een zachte kreeftensaus. Dan volgt een heerlijk pakketje gevuld met tilapiafilet en Medlterraanse groenten, EEn als dessert een duo van chocolade: witte chocoladeparfait en pure chocolade crème brulée. tel. (01 18) 41 8 OI9www.stefanos.nl aanhangsel bij de handleiding aan. Bijzonder belangrijk is woning bouw. Voorzieningen hebben voldoende inwoners nodig om te kunnen overleven. Er bestaan geen dorpen waar een bakker voor twintig mensen zijn brood bakt. Dus moet je zorgen dat er voldoende betaalbare woningen zijn en het dorp aantrekkelijk blijft voor jongeren én ouderen. Een goede balans tussen jong en oud wordt bepleit. „Een dorp in evenwicht kan namelijk beter voor zichzelf zorgen. ZIERIKZEE - De PvdA-fractie wil dat de lantarenpalen langs de recreatieverdeelweg blijven staan. De provincie wil de palen weghalen vanwege de lichtvervuiling. De PvdA wil de palen houden voor de verkeersveiligheid. De fractie heeft aan de wethouder verkeer (W. Renden, PvdA) gevraagd om te pleiten voor behoud. Renden voelt hier echter niets voor. „Het is een provinciale weg. De pro vincie heeft besloten dat de palen weggehaald worden en hergebruikt gaan worden. Daarvoor in de plaats komt LED-verlichting. Dat zijn lampen die van onderaf schij nen."' Volgens Renden gaan de lampen alleen aan als er een au to aan komt. Dus als er in de nacht geen auto rijdt, schij nen de lampen niet. Raadslid F. Fonteyne is het hier niet mee eens. „Alles is beschermd behalve de mens. Is de ZMF (Zeeuwse Milieufederatie, red.) hier soms aan de macht?" MIDDELBURG - Een 32-jarige man uit Terneuzen moest gisteren voor de politierechter verschijnen op verdenking van inbraak en diefstal. Op 6 december 2004 werd uit een bedrijf aan de Haarmanweg in Terneuzen een laptop en geld gestolen. Op 1 februari verdween een partij aanste kers uit een café aan de markt in Terneuzen. De verdachte bekende ruiterlijk dat hij de delicten op zijn geweten had. „Ik zat zonder inkomen", verklaarde hij. „Maar vlak daarna kwam er een meisje in mijn leven. Nu ken ik mijn verantwoordelijkheid." Politierechter G. van Unnik nam die woorden niet voor zoete koek aan. De verdachte stond te boek als een veelpleger. Het feit dat de man inmiddels van die lijst verdwenen is, pleitte wel in zijn voordeel. De man die 40 dagen in voorlopige hechtenis had gezeten, hield een pleidooi voor zijn vrijheid. „Ik heb nu een gezin, ik hoop dat u daar rekening mee houdt." Advo caat F. de Vleesschauwer zette in op een werkstraf, maar voor officier van justitie M.Vermeer was dat onaanvaard baar. Ze had negen maanden cel geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De rechter vonniste een cel straf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk. „Ik zou nooit straffen uitdelen als ik alle verhalen over nieu we vriendinnen en kinderen moest geloven, maar ik hoop oprecht dat dit voor u de laatste keer was", reageerde de rechter. SLUISKIL - Een 49-jarige Terneuzense automobilist is gistermiddag rond twee uur tegen de slagboom bij de brug bij Sluiskil gereden. De man reed eerst door het rode licht en vervolgens tegen de slagboom. De auto en de slag boom raakten beschadigd. Lily Odinot, Tim de Visser, Yavanne van der Veer en Maite Timmermans gingen langs de deuren voor het Reumafonds. Naast een gevidde collectebus leverde dat de leerlin gen van Pontes Pieter Zeeman ook punten voor hun maatschappelijke stage. foto Dirk-Jan Gjeltema vwo verder gestructureerd en he lemaal geïntegreerd in het curri culum. De coördinatie is uitbe steed aan WerkSaam, de vrijwil- ligerscentrale Schouwen-Duive land. Coördinator M. de Graaf zoekt passende stages voor de leerlingen en zorgt voor de' uren- registratie. „We beschikken in middels over vijftien tot twintig organisaties waar de leerlingen terecht kunnen. Van werken bij de strandreddingsbrigade waar je een cursus kan volgen, tot hel pen bij Brogum, FiZi of de vrij willige thuiszorg. Er is voor elke leerling wel wat te vindèn. Bo vendien, en dat is nog het leukst, komen de scholieren ook zelf met ideeën." door.Melita Lantinq ZIERIKZEE - De politie op Schouwen-Duiveland krijgt tóch meer mogelijkheden om overlast door alcoholgebruik te gen te gaan. Een ruime meerder heid van de gemeenteraad heeft in tweede instantie ingestemd met een initiatiefvoorstel van het CDA. De CDA-fractie heeft een initia tiefvoorstel ingediend om de po litie meer mogelijkheden te ge ven om overlast door dronken mensen en drinken op de straat tegen te gaan. Nu is het nog zo dat de politie alleen kan optre den in bepaalde gebieden (onge veer acht verschillende) die in de APV staan vermeld. Het CDA voorstel dreigde een maand geleden te worden wegge stemd, want een nipte meerder heid van de raad was tegen ver ruiming van de regels. Het voor stel werd als 'overbodig' bestem peld. Toen het op stemming aan kwam, staakten de stemmen om dat raadslid B. Troost wegens ziekte afwezig was. En dus moest de raad zich gister middag opnieuw over het voor stel' buigen. Bij de discussie bleek dat vrijwel alle fracties (met uitzondering van Lijst Raats) een ander standpunt innamen. Oorzaak: een brief van de politie waarin districts chef P. Prince aangeeft een warm voorstander te zijn van de invoering van het initiatiefvoor stel. Zeker in de zomermaanden ver wacht de politiechef baat te heb ben bij de nieuwe regel omdat in die periode veel agenten van buiten het eiland hier dienst doen, en die weten nu eenmaal niet exact in welke gebieden aanpakken is toegestaan en waar niet. Initiatiefnemer N. de Danschut- ter is tevreden over de uitkomst. „Na de brief van de politie had ik dit ook wel verwacht", zegt hij. TERNEUZEN - De politie is op zoek naar personen die de Schu- berthof en de omliggende stra ten in Terneuzen onveilig ma ken. Daarom is in de buurt een brief bezorgd met de waarschu wing dat er afgelopen zondag middag een insluiping is ge weest in een woning aan de Schuberthof. De bewoners wa ren op dat moment thuis. De politie vraagt in dezelfde brief om informatie. Ook krij gen de bewoners het advies hun hang- en sluitwerk na te kijken. De insluipers zijn vermoedelijk twee of drie jongens. Hun leef tijd wordt geschat tussen de vijf tien en twintig jaar. Elders in de buurt is bij bewoners ook aange beld om te controleren of zij thuis waren. Bovendien is er uit de tuin van een buurtbewoner een fiets gestolen die later is te ruggevonden. De vertrekkende raadsleden (van links naar rechts): Bertie Steur, Kees Flikweert, Paulien de Gijt, Hans Koopman, Lenny Geluk, Johan van Steensel, Chris Schoneman en Kees Boogerd. Rob Raats ont breekt. fotó Dirk-Jan Gjeltema .Dat Nieuwlandse paar is in tussen gewend geraakt aan de grillige stroomleveranties van Delta. In het PZEM-tijdperk was het niet nodig, maar te genwoordig liggen de kaarsen onder handbereik. Toen het dinsdagavond weer misging, was het huis dan ook weldra sfeervol verlicht. Op de batterijradio meldde de omroeper van de VRT waarover de ochtendkranten zouden berichten: „Gazet van Antwerpen kopt met: 'Alleen staanden in de kou'. Commentaar van de Nieuw- landers: „En wat dacht je van de gehuwden en ongehuwd sa menwonenden?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37