Kapelle gaat oude graven ruimen PZC PZC Als schrijver moetje met de billen bloot Huisartsen toch naar De Vijfhoek open DELSCHER Dagen Passantensteiger voor Hoedekenskerke Handleiding gepresenteerd om kleine dorpen leefbaar te houden ,13 Begraafplaatsen in Kapelle en Wemeldinge als eerste aan de beurt agenda Buurt onveilig door insluipers Geen steun behoud lantarenpalen Winkeldief aangehouden Gezicht filmfestival mag blijven donderdag 16 maart 2006 IUPELLE - De gemeente Kapel le raat de komende jaren oude (raven ruimen op alle begraaf plaatsen. Die in Kapelle en We- jjlSflgè bomen als eerste aan Je beurt, De raad heeft een klein jaar gele den ingestemd met het nieuwe Iflad voor begraafplaatsen. Dat maakte de weg vrij voor het mimen van graven die meer dan veertig jaar oud zijn, zodat de Reimerswaals archief tijdelijk naar Goes KRUININGEN - Het hele ge meentearchief van Reimerswaal is tijdelijk naar Goes verplaatst. Volgens medewerkster A. Kui per zal dat enig ongemak met zich meebrengen. 'De archiefruimte in de kelder van het gemeentehuis van Rei merswaal in Kruiningen wordt de komende maanden grondig gerenoveerd. Zo gaat de vloerbe dekking eruit, worden het kli maatsysteem en de plafonds aan gepast en komen er meer archief kasten. Volgens Kuiper is beslo ten om alle stukken tijdens de re novatie weg te halen om te voor- komen dat ze onder het stof be- dekt raken. 'Een tijdelijke ruimte werd ge bonden in het voormalige pand van het Goese gemeentearchief in de Wijngaardstraat. Daar stonden nog wat kasten leeg. Al le Reimerswaalse archiefstuk ken - duizend strekkende meter in totaal - zijn in twee dagen tijd verplaatst. Het is de bedoe ling dat ze eind. mei weer terug komen. Volgens Kuiper is het on vermijdelijk dat er in de tussen liggende periode enig ongemak optreedt voor de gebruikers van let-are hief. „Normaal kunnen we na een aanvraag binnen twee dagen de stukken wel leve ren. De komende tijd kan dat wel eens een week duren. vrijgekomen ruimte opnieuw be nut kan worden. Burgemeester en wethouders hebben nu per be graafplaats een financiële afwe ging gemaakt en zijn tot de con clusie gekomen dat het ruimen van graven op alle vier locaties in de gemeente goedkoper is dan uitbreiden, ondanks het feit dat daar in Kapelle en Wemel dinge al grond voor was aange kocht. Die wordt voorlopig niet benut. STREEKACTIVITEITEN HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - Scoutinggebouw aan 't Dijkje, 09.00-15.00 uur: Kinderkle- dingbeurs; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13.45 uur: Zwemmen; DeVroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KRABBENDIJKE - Zorgcentrum Ter Weel, 19.00021,00 uur: Alzheimer the ma-avond; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: Meer bewegen voorouderen, 55-plus; RILLAND - Tennisbanen LCT Bathse Kreek, 19.00 uur: Mixavond tennis; SINT-IVIAARTENSDIJK - Gemeente huis, 19.30 uur: Vergadering (nieuwe) TH0LEN - Gereformeerde kerk Het Vis net, 15.00-17.00 uur: Ontmoetingsmid dag voor. ouderen; WEMELDINGE -Dorpshuis De We- mel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaar ten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandeim/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 P-mail; redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl Wethouder J. Herselman (WD) benadrukt dat alleen de alge mene graven geruimd gaan worden. De gemeente blijft van de koopgraven af. Herselman beseft dat dat ruimen gevoe lig kan liggen, omdat er wel licht toch nog mensen zijn die een oud graf bezoeken. Daarom is bepaald dat de gemeente in dat geval het graf ongemoeid laat. „Maar dan zullen de nabestaanden daar wel voor moeten betalen", aldus Herselman. Hoeveel dat gaat kosten, is nog niet duide lijk. Voor de doden die worden opgegraven, reserveert de ge meente steeds een klein stukje grond op de betreffende begraaf plaats. Daar worden ze herbe graven. Er komt een gedenk steen bij te staan met daarop al le namen. De begraafplaatsen van Kapelle en Wemeldinge zijn het hardst aan nieuwe begraafplaatsen toe en komen waarschijnlijk als eer ste aan de beurt. Toch worden daar pas in 2007 of 2008 de eer ste oude graven geruimd, omdat er een hoop voorbereiding bij komt kijken. Zo moeten onder meer alle familieleden worden aangeschreven en dient het voor nemen tot ruiming uitgebreid en ruim vooraf te worden aange kondigd. Vorig jaar bepaalde de gemeen teraad ook al dat een traditio neel gebruik, dat bij elke begra fenis een voorloper de begrafe nisstoet voorgaat op de begraaf plaats, moest verdwijnen. In eer ste instantie stelde het college voor dat die mogelijkheid hele maal niet meer zou worden gebo den, maar daar was een meerder heid op tegen. De keuze ligt nu bij de nabestaanden. Wie een voorloper wil, moet daar 108 eu ro voor betalen. Nathalie van de Bovenkamp en Tim Verbrugge (rechts) vuren vragen af op Khalid Boudou, schrijver van Het Schnitzelparadijs. door Cornelleke Blok GOES - Ja, eigenlijk heeft hij wel veel gemeen met Nordip, de hoofdpersoon van zijn boek Het Schnitzelparadijs zijn Marokkaanse achtergrond, zijn re belsheid en de relatie met z'n vader. Toch blijft schrijver Khalid Boudou (31) het lastig vinden om veel van zich zelf prijs te geven in zijn boeken. „Maar als schrijver moet je uiteindelijk toch met de billen bloot", zo vindt hij. Blootgeven moest Khalid Boudou zich gisteravond zeker, of hij wilde of niet. Tim Verbrugge (17) en Nathalie van de Bovenkamp (16), vwo-scholieren van het Buys Ballot College in Goes, vroegen de schrijver in boekhandel de Koperen Tuin het hemd van het lijf. „Echte jour nalisten in spe", zo noemde Boudou de scholieren. De schrijver uit Tiel bezocht de Goese boekhandel vanwege de boe kenweek, die gisteren is begonnen. „Ik lees het enige stukje uit je boeken voor dat met muziek te maken heeft. Het thema van de boekenweek moet toch aan bod komen", zo begon Manda Heddema, eigenaresse van de Koperen Tuin, de avond. Ze sprak voor een hand jevol enthousiaste toeschouwers, die op de avond waren afgekomen. De op komst viel ietwat tegen, want behalve Tim en Nathalie waren er geen scholie ren te bekennen, ondanks de uitnodigin gen van Heddema aan alle Goese middel bare scholen. Geen geld, huiswerk en re petities waren volgens Tim en Nathalie voor veel jongeren de redenen om weg te blijven. „Ik heb morgen ook een repeti tie", bekent Tim. Extra huiswerk had den Tim en Nathalie ook, want ze moes ten Het Schnüzelparadijs van Boudou natuurlijk wel gelezen hebben. Dat was geen probleem. Tim: „Ik vind het eer) leuk boek, omdat het realistisch is. Er zitten geen gemaakte conversaties in. Khalid Boudou schreef Het Schnitzelpa radijs in 2003. De hoofdpersoon van het boek is de Marokkaanse jongen Nordip. Boudou: „Het gaat over het universele probleem dat er vanalles van je ver wacht wordt." Nordip is een slimme jon gen. Zijn vader wil dat hij gaat stude ren. „In plaats daarvan begint hij in de kleine overzichtelijke wereld van een restaurant, om grip op zijn leven te krij gen." Het restaurant is een parodie op de Van der Valk-restaurants. Om het plaatje compleet te maken zorgde Man- da Heddema daarom voor schnitzels en appelmoes mét rode kers in de pauze. Romeo en Julia Het Schnitzelparadijs werd in 2005 ver filmd. Nathalie: „Waf vond je van het resultaat?" Boudou: „Ik ben blij dat het een vrolijke film is en dat het geen zwaar multicultureel verhaal is gewor den. Het is ook een voordeel dat je met een film een ander publiek bereikt als met een boek." Toch mist Boudou er wel een beetje de kern van zijn bood schap in. „Ik wilde de dwang van Nor- dip om grip op zijn leven te krijgen be nadrukken. Het is nu een beetje een multiculturele Romeo en Julia gewor den." Boudou doelt op de geheime rela tie in het verhaal, tussen Nordip en de serveerster Agnes. Het nieuwe boek van Boudou heet De President. Boudou: „Het is een vrij ab surdistisch boek over een aspergeste- foto Willem Mieras ker, die per ongeluk president wordt. Het thema is macht." Tim en Nathalie vonden het boek een stuk minder leuk om te lezen dan Het Schnitzelparadijs, zo bekenden ze vlak voor het interview met Boudou. Tijdens het interview la ten ze dat, als echte journalisten in spé, niet merken. „Hoe ben in hemelsnaam op het idee gekomen?", vroeg Nathalie zo neutraal mogelijk. Boudou: „Ik heb in de verkiezingstijd van 2002 columns geschreven voor het Algemeen Dag blad. Ik kwam toen de meest gekke din gen tegen. Ik hoorde politici de raarste ideeën verspreiden. Toen heb ik gepro beerd om het op een leuke manier in een boek te verpakken." Gek boek „Heb je al een idee voor een volgend boek?", vroeg één van de toeschouwers, nadat Tim en Nathalie hun vragenvuur beëindigd hadden. „Ik denk erover om een boek te schrijven over het Mid den-Oostenconflict, in samenwerking met vluchtelingenwerk, maar misschien wordt het wel weer zo'n gek boek als Het Schnitzelparadijs. Ik weet het nog niet. Ik heb in ieder geval nog geen drang om heel beschaafde boeken te gaan schrijven," door Cornelleke Blok THOLEN - De gemeente Tho- len, drie Thoolse huisartsen, pro jectontwikkelaar Marsaki en Castria Wonen hebben overeen stemming bereikt over de ver huur van de huisartsenpraktijk in het complex De Vijfhoek, dat momenteel gebouwd wordt in Tholen-stad. In het nieuwe complex komen 35 huur- en koopappartemen ten, Daarnaast moet het com plex onderdak bieden aan een apotheek, een fysiotherapeut en de huisartsen A. Bakkerus, M. Bierema en L. van Wingerd. Eind vorig jaar ontstond een pat stelling tussen de verschillende partijen, omdat de huisartsen het niet eens waren met de hoge prijs van de nieuwe praktijk. Ze wilden de nieuwe ruimtes het (Advertentie) i i Den Dekker V^Hl minziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com liefste kopen, maar de prijs daar van was 2500 euro per vierkante meter, waar aanvankelijk een prijs van 1800 euro was afge sproken. De huurprijs bedroeg 165 euro per vierkante meter, terwijl die eerst 120 euro.was. Marsaki gaf aan dat dé hoge ei sen met betrekking tot de inrich ting van het complex, zoals een klimaatbeheersingssysteem, de oorzaak van de verhoging van de prijzen waren. De huisartsen wilden zich niet in De Vijfhoek vestigen, als het complex zo duur bleef. De apo theek en fysiotherapeut lieten weten dat ze hun beslissing lie ten afhangen van de huisartsen. De gemeente Tholen mengde zich daarop als onafhankelijke partij in het conflict. „We heb ben een accountant ingescha keld en gezorgd dat de partijen om de tafel bleven zitten", aldus wethouder M. Velthuis. Prijs omlaag Uiteindelijk bereikten de par tijen afgelopen dinsdag overeen stemming. De huisartsen gaan de nieuwe praktijk in de Vijf hoek huren voor 128 euro per vierkante meter. Doordat de huisartsen zich voor vijftien jaar hebben vastgelegd, kon ver huurder Castria de prijs omlaag brengen. Velthuis is blij met het resul taat. „Het was prettig onderhan delen, omdat iedereen ervan overtuigd was dat we eruit moes ten komen." Huisarts Bakkerus is al even tevreden, al geeft hij toe dat hij de ruimtes het liefst had gekocht. „Ik ben blij dat we straks naar de Vijfhoek kunnen. Onze huidige praktijk is een door Piet Kleemans KERKWERVE - Ga samen aan de slag, vorm coöperaties, begin klein en bouw verder uit als het goed gaat. Dat is het advies van het Nederlands Platform Oude ren en Europa (NPOE) aan het adres van dorpsgemeenschap pen die de leefbaarheid willen verbeteren. Het staat te lezen in de gisteren gepresenteerde hand leiding 'Het ondernemende dorp'. Wie een rondje platteland doet, hoort het vaak: 'Er is niets meer in het dorp. Geen bakker, geen slager, geen groenteboer en al helemaal geen supermarkt. Als dorpsgemeenschap kun je volgens de NPOE-handleiding je lot in eigen hand nemen. Allereerst dient op een rijtje ge zet te worden waaraan in het dorp de behoefte het grootst is. Vervolgens moet uitgevogeld worden wat haalbaar is en wat nodig is om dorpswinkel of dorpshuis ook op langere ter mijn in stand te houden. Om een dorpssupermarkt te kun nen beginnen, is al gauw een hal ve ton nodig. Als dorpsbewo ners in een coöperatie van vijf honderd leden samen de genoem- TERNEUZEN - De politie is op zoek naar personen die de Schuberthof en de omliggende straten in Terneuzen on veilig maken. Daarom is in de buurt een brief bezorgd met de waarschuwing dat er afgelopen zondagmiddag een insluiping is geweest in een woning aan de Schuber thof. De bewoners waren op dat moment thuis. De politie vraagt in dezelfde brief om informatie. Ook krijgen de be woners het advies hun hang- en sluitwerk na te kijken'. De insluipers zijn vermoedelijk twee of drie jongens. Hun leeftijd wordt geschat tussen de vijftien en twintig jaar. Elders in de buurt is bij bewoners ook aangebeld om te controleren of zij thuis waren. Bovendien is-er uit de tuin van een buurtbewoner een fiets gestolen die later is terug gevonden. ZIERIKZEE - De PvdA-fractie wil dat de lantarenpalen langs de recreatieverdeelweg blijven staan. De provincie wil de palen weghalen vanwege de lichtvervuiling. De PvdA wil de palen houden voor de verkeersveiligheid. De fractie heeft aan de wethouder verkeer (W. Renden, PvdA) gevraagd om te pleiten voor behoud. Renden voelt hier echter niets voor. „Het is een provinciale weg. De pro vincie heeft besloten dat de palen weggehaald worden en hergebruikt gaan worden. Daarvoor in de plaats komt LED-verlichting. Dat zijn lampen die van onderaf schij nen. Volgens Renden gaan de lampen alleen aan als er een au to aan komt. Dus als er in de nacht geen auto rijdt, schij nen de lampen niet. Raadslid F. Fonteyne is het hier niet mee eens. „Allés is beschermd behalve de mens. Is de ZMF (Zeeuwse Milieufederatie, red.) hier soms aan de macht?" VLISSINGEN - In een winkelpand aan de Aagje Deken straat in Vlissingen is gistermiddag een 30-jarige Vlissin- ger aangehouden. De man had de verpakking van diverse etenswaren open gemaakt en de inhoud in de winkel opgegeten. Het ging om een pak eierkoeken van 1,79 euro en een blik energie drank. De man had geen geld om de artikelen af te reke- VLISSINGEN - Ghylène Niyonkuru kan het nog niet gelo ven. „Maar ik mag echt in Nederland blijven voor onbe paalde tijd. Ik heb de brief ontvangen." In september werd Ghylène gekozen tot de miss van Film by the Sea in Vlissingen. Haar posters hingen overal in de stad. Ze lacht voluit. „Ik kan mijn rugzak afdoen. Het was ze ker het laatste halfjaar niet gemakkelijk. Mensen om me heen moesten me moed inspreken. Ik heb veel steun ge had. Het- komt goed, zeiden ze dan. Maar ik vond toen dat ze makkelijk praten hadden. Ik was bang dat het niet zou lukken. Kreeg migraine, was chagrijnig en depressief." Maar dat is verleden tijd. Gisteren ging ze voor de laatste keer naar het asielzoekerscentrum in Middelburg om een stempel te halen. „Dat moeten alle vluchtelingen elke week doen. Dat is voorbij. Ik kan nu mijn dromen gaan verwezenlijken. door Harmen van der Werf HOEDEKENSKERKE - Water sportvereniging De Val gaat de afmeerplaatsen in de haven van Hoedekenskerke fors uitbrei den. Zestig meter aanlegsteiger komt erbij voor passanten. In het seizoen krijgt De Val vrij veel passerende plezierboten binnen. De vereniging heeft daar echter nauwelijks ruimte voor. De bestaande steiger ligt vol met boten van leden. Passan ten kunnen alleen op de kop van de die steiger liggen. Veel geld heeft de watersportver eniging niet. Dat de nieuwe stei gers kunnen worden aangelegd, is te danken aan'een subsidie van stichting Recreatietoervaart Nederland. De provincie heeft daarin bemiddeld en bijna 26.000 voor De Val gekregen. De investering bedraagt in to taal 60.000 euro, waarvan dus meer dan de helft door De Val zelf wordt opgehoest. „We heb ben vier, vijf jaar gespaard", ver telt havenmeester P. Paulusse, „En dan maar hopen dat er veel passanten op afkomen." De passantensteiger is naar ver wachting voor 1 mei gereed. Eén deel van 24 meter komt in zuidelijke richting. Het andere 'deel van 36 meter komt in het verlengde van de dam die vorig jaar is aangelegd in de haven om golfslag vanuit de Wester- schelde te breken. Die dam, op gebouwd uit oude Haringman- blokken die zijn vrijgekomen bij dijkwei'kzaamheden, werkt vol gens havenmeester Paulusse uit stekend. „We hadden anders de steiger niet kunnen maken." De bestaande steiger voor leden van De Val is aan vernieuwing toe. Wanneer dit gebeurt, is nog onbekend, aldus Paulusse. noodverband. Dat had niet nog jaren kunnen duren." De bouw van de Vijfhoek is waarschijn lijk in oktober afgerond. De huisartsen hopen zich aan het einde van het jaar in het com plex te kunnen vestigen. de 50.000 euro ophoesten wordt de dorpssupermarkt bijna letter lijk het eigendom van het dorp. Dat maakt de dorpsgemeen schap ook verantwoordelijk voor het voortbestaan, van de winkel. Ben je mede-eigenaar, dan voel je je ook mede-aanspra kelijk voor de omzet. Belangrijk is woningbouw. Voor zieningen hebben voldoende in woners nodig om te overleven. Er bestaan geen dorpen waar een bakker voor twintig mensen bakt. Dus moet je zorgen voor betaalbare woningen en dat het dorp aantrekkelijk blijft voor jongeren én ouderen. (Advertentie) rnaart roert zijn aprilletje zoet, reeft nog wel eens n witte hoed. Maar... bij DELSCHER schijnt altijd de zon. U bent van harte welkom tijdens de Van zaterdag 11 maart t/m zaterdag 18 maart. Voor iedere kopende klant ligt er een heerlijke verrassing klaar! Kortom: wij maken er een modefeestje van. Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 01 13 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33