iEen koninklijk bedrijf van mensen Zeeland staat op kaart in China Beste bedrijfsresultaat ooit voor RTL Nederland De motor achter Zweeds design. Deutsche Börse wil fusie Euronext Fed waarschuwt overheid VS Ex-leider China Aviation fraudeur British Airways schrapt 400 banen 0s^emnsim Consument kan via internet bieden op hotelkamer Gedeputeerde Le Roy ziet kansen voor de havens het bedrijf donderdag 16 maart 2006 25 De nieuwe Saab 9-5 laat zien dat Zweeds design vol dynamiek zit. Want onder de motorkap vindt u een belangrijke pijler van Saab: turbo-technologie. Van de krachtige TiD tot de high performance Aero-versie met 260 pk. Voor het plezier van een indrukwekkende acceleratie en de zekerheid om snel en veilig te kunnen inhalen. Kom langs en ervaar de kracht van de Saab 9-5. Saab 9-5, vanaf 38.990,- Saab Melse Goes B.V., Amundsenweg 35 (Industrieterrein de Poel II), 4462 GP Goes, telefoon 0113-271515. www.saabmelse.nl door Frans Bothof HILVERSUM - Met een bedrijfs resultaat dat bijna een vijfde ho ger is dan het voorafgaande jaar en een omzet van 358 miljoen eu ro heeft RTL Nederland in 2005 het beste resultaat ooit geboekt. Dat was volgens het televisiebe drijf niet alleen te danken aan de sterke positie op de televisie markt en de bovengemiddeld ge stegen advertentie-inkomsten, maar ook aan inkomsten uit nieuwe media. Het bedrijfsresultaat kwam uit op 46 miljoen euro, aldus RTL Nederland gisteren. Dat is voor rente en belastingen en exclu sief afschrijvingen en goodwill. Een nettowinstcijfer werd niet verstrekt. Het leeuwendeel van de inkom sten van RTL Nederland, 345 miljoen euro, komt nog altijd uit de televisieactiviteiten. De gezamenlijke zenders van RTL Nederland (RTL4, RTL5 en RTL7) bleven marktleider onder de primaire doelgroepen in de leeftijd van twintig tot 49 jaar. De drie stations hadden een ge zamenlijk aandeel van 30,1 pro cent en hadden met Oudejaarslo- terij, Dancing With The Stars en Idols kijkcijferkanonnen in huis die ook veel adverteerders trok ken. Nieuwe media De omzet van de tak nieuwe me dia groeide met bijna 10 procent naar 11,2 miljoen euro en de ver liezen bij de radio daalden van 15 miljoen euro naar 8 miljoen euro. RTL Nederland heeft in middels het verlieslijdende ra- (Advertentie) diostation Yorin FM verkocht. Volgens financieel directeur Bert Habets zal de trend met on der meer grote producties in 2006 worden voortgezet en gaan nieuwe media en nieuwe distri butievormen meer bijdragen aan de resultaten van het televi siestation. „Het investeringsni veau ligt voor 2006 iets boven dat van vorig jaar." Habets zei dat RTL Nederland relatief autonoom zijn eigen budget kan vaststellen. Het be drijf maakt deel uit van de RTL Group, Europa's grootste com merciële televisieonderneming. Ook het moederconcern boekte over 2005 recordcijfers en wist de winst uit zijn kernactivitei ten met 5 procent op te schroe ven tot een kleine 800 miljoen euro. De omzet steeg van 4,8 tot 5,05 miljard euro. ANP FRANKFURT - Deutsche Börse, het beursbedrijf in Frankfurt, wil onderhandelingen beginnen over een moge lijke fusie met branchegenoot Euronext. Door een samen voeging zouden de twee wereldwijd marktleider kunnen worden, zo staat in een verklaring die Deutsche Börse gis teren naar buiten heeft gebracht. In de verklaring laat het Duitse beursbedrijf verder we ten zich voorlopig terug te trekken uit de race om de Lon don Stock Exchange (LSE). Deutsche Börse is dan ook niet van plan een bod uit te brengen op LSE. Dinsdag had Euronext bij de presentatie van de jaarcijfers laten blij ken wel interesse te hebben in een samenwerking met Deutsche Börse. ANP WASHINGTON - Ben Bemanke, de president van het stel sel van Amerikaanse centrale banken, de Federal Reserve (Fed), heeft gewaarschuwd voor het almaar oplopende be grotingstekort van de Verenigde Staten. In een brief aan een senator schreef Bernanke dat het tekort moet worden teruggedrongen, vooral nu de overheidsuitgaven steeds meer onder druk komen te staan door de vergrijzing. Bemanke denkt dat het aanhoudende begrotingstekort de sociale voorzieningen in de toekomst in gevaar kan bren gen. „Daardoor denk ik dat het zeer wenselijk is om con crete maatregelen te nemen om het tekort naar beneden te krijgen." Bernanke schreef dat ofwel de belastingen omhoog moeten of dat de overheidsuitgaven moeten wor den verminderd, of een combinatie daarvan. Bernanke vreest de gevolgen van de pensionering van de zogeheten baby-boomers in de VS. Wanneer zij aan spraak gaan maken op de pensioenvoorzieningen en de ge zondheidszorg zal dat een grote druk uitoefenen op de overheidsfinanciën. ANP SINGAPORE - De voormalige bestuursvoorzitter van het Chinese luchtvaartbedrijf China Aviation Oil (CAO), Chen Jiulin, is gisteren door een rechtbank in Singapore schuldig bevonden aan het grootste bedrijfsschandaal daar van de afgelopen tien jaar. De rechter oordeelde dat Jiulin schuldig is op zes punten, waaronder handel met voorkennis, het vrijgeven van val se informatie, het niet bekendmaken van verliezen en sa menzwering om de zakelijke adviseur Deutsche Bank te misleiden. Hij kan hiervoor een gevangenisstraf van maxi maal zeven jaar krijgen en een boete tot 250.000 Singapo rese dollar (128.000 euro). De Chinese staatsonderneming CAO vroeg in november 2004 uitstel van betaling aan, nadat aan het licht was ge komen dat het bedrijf honderden miljoenen dollars had verloren door de speculatieve handel. ANP LONDEN - British Airways (BA) schrapt 400 arbeids plaatsen. De Britse luchtvaartmaatschappij maakte giste ren bekend de maatregel te hebben genomen omdat steeds meer reizigers via internet hun tickets boeken. Bij zeventien reiswinkels van BA in Groot-Brittannië en bij BA's reisorganisatie Worldlink verdwijnen driehon derd arbeidsplaatsen. Bij een callcenter in Belfast gaan honderd banen verloren. ANP ■ei so ix, door René Schrier Leaseprijs vanaf 859,- (48 mnd/20.000 km/j). COl uitstoot 174-247 gr/km. verbruik 6.4-10.3 L/100 km. f ItONINGEN - Bieden op een Weikamer op internet. En mo il voor slechts 30 euro per órlil in een driesterrenhotel «.blijven. Het kan op de hotel- ■r van de 24-jarige onderne- mer Bart Cornelisse op www.de- nieuweconsument.nl. Volgens de 24-jarige onderne mer uit Groningen is zijn gees teskind uniek in Nederland. Cor nelisse wil op deze manier on der meer het probleem van de (periodieke) leegstand in hotels aanpakken. De eerste bieder krijgt de hotel kamer. Ruim een week kan op de kamer worden geboden. Elk urn- daalt de prijs van het markt- tarief tot een door Cornelisse vastgestelde minimumprijs. De internetveiling functioneert sinds begin dit jaar en heeft 22 hotels uit Nederland aangetrok ken. De minimumprijs voor een ka mer in een driesterrenhotel be draagt 30 euro. Voor een viersterrenhotel moet ten minste 35 euro op tafel wor den gelegd. Belangstellenden kunnen niet te gen elkaar opbieden. ANP VERSERE - Omdat agrariër Ja- 12 cobus Prins uit Yerseke 125 jaar geleden wel een toekomst voor :(S twee van zijn drie zoons wegge- i< legd zag in de oesterhandel, it- richtte hij zijn schelpdierenhan- del op. Exact 125 jaar later is die uitgegroeid tot een toonaan- )e gevend schaal- en schelpdieren- se bedrijf dat dinsdag het predi- ot kaat koninklijk ontving. 't Momenteel maken de mosselen a diepgevroren, gekookt en vers) n 80 procent van de omzet van het bedrijf uit, de oesters 15 procent ijf en de overige artikelen 5 pro- 1{ cent. Prins en Dingemans tim- lf mert de laatste 15 jaar nadruk- kelijk aan de weg. Wie de gele L kleuren op stickers, vlaggen en s spandoeken ziet, weet dat daar i- mosselen uit Yerseke te krijgen y ajn. Als het aan directeur n l Foudraine ligt, wordt aan dat j besef nog iets toegevoegd: „Men- ii sen moeten een vertrouwd ge- voel krijgen als ze ons beeld- 3 merk zien. Weten dat ze met ple- verschaal- en schelpdieren of andere zeevruchten kunnen r den. Daarom was hét nodig het i merk Prins en Dingemans op de markt te zetten. We hebben er bewust voor gekozen de namen Prins en Dingemanse te handha ven, Daarmee geven we aan dat bet een bedrijf van mensen is. Mensen die aanspreekbaar ajn." boorde verzwaring van de Oos- •erscheldedijk in Yerseke in 1980 moesten verschillende be drijven verhuizen naar het nieu we industrieterrein aan de Kor- nngavveg. Voor veel bedrijven wn hele investering, ook voor bins. Daarom besloten de fir- nia s Pnns en Dingemanse de tanden ineen te slaan. Temeer °mdat ze ieder in een verschil lend segment van de mossel- markt actief waren en samen el kaar prima aanvulden. de jaren die volgden heeft het bedrijf altijd veel aandacht ge- bad voor innovatie. Foudraine: - »e wilden iets aan het product mossel toevoegen. Je kunt niet meer zeggen van 'een mossel is «en mossel'. Daar kun je een merk van maken. Veel mensen moeten een bepaalde drempel bver als ze zeevoedsel eten. aarom moet je er voor zorgen at het schoon is, goed van kwa- eit®n vers. Mosselen eten is gezellig. Vaak met vrienden, an wil je iets goeds op tafel. Het sorteren van mosselen bij Prins en Dingemanse. foto Willem Mieras Daar proberen wij invulling aan te geven." Prins en Dingemanse gaan daar ver in. Ze verkopen niet alleen oesters en mosselen, maar ook kookschorten en andere kle ding, messen, mosseljus, mossel kruiden en sauzen. Als het maar met gezellig mosseleten te ma ken heeft. De meest vergaande innovatieve stap die het bedrijf zette was evenwel de uitvinding van de lekvrije zakken in 1997 waarin de mosselen langer vers bleven. Die uitvinding zorgde voor een revolutie in de afzet van mosse len. Bijna van de ene op de ande re dag waren de lekvrije zakken een succes. Weg waren de trans portproblemen met zakken waar het mosselvocht uit lekte. De zwarte schelpdieren konden ineens met vliegtuigen over heel de wereld vervoerd worden. Ondertussen is het patent van de lekvrije zak in licentie aan tal van collegabedrijven in bin nen- en buitenland verkocht. Daar houdt één van de zeven tien BV's van Prins en Dinge manse zich mee bezig. Naam: Koninklijk schaal- en schelpdiereïibedrijf Prins Dingemanse B.V. Plaats: Yerseke Opgericht: 1880 Aantal medewerkers: 150 Omzet: 45 miljoen euro Foudraine: „Je zag dat met na me de jonge consument het zich bij de boodschappen en in de keuken gemakkelijk wilde ma ken. Daar hoorde geen lekkende mosselen in de boodschappen tas bij. Dat heeft mede tot het succes van deze zakken bij de consument geleid." Inmiddels worden ook oesters op deze ma nier verpakt. Een andere ingrijpende verande ring voor het bedrijf is het gege ven dat mosselen tegenwoordig het hele jaar door verkrijgbaar zijn. Binnenkort begint Prins en Dingemanse weer met de ver koop van mosselen uit Canada. Die zijn als zodanig duidelijk herkenbaar met de Canadese vlag op de verpakking. „Van april tot juli lag de handel in Yerseke stil. Maar niet in de rest van de wereld. Daar werden wel mosselen gekocht en gegeten. De consument wil dat, dus daar zijn we op ingegaan. En dan mo gen de mensen best weten dat de mosselen uit Canada of Noor wegen of elders vandaan ko men. Omdat we zo met dat merk bezig zijn, willen we ook een hel der en controleerbaar verhaal hebben", legt Foudraine uit. Hij wil niet meedoen aan de klaagzang die in Yerseke zo vaak te horen is als het gaat over de toekomst van de schaal- en schelpdierensector: „De con sument wil geen probleem eten. Die wil plezier hebben." Maar het moet hem wel van het hart dat de Nederlandse over heid in zijn ogen verkeerd bezig is als het gaat om de toekomst van de sector: „De Nederlandse overheid kijkt wat er niet meer mag binnen de Europese wetge ving, terwijl in andere landen de overheid kijkt wat er nog wel kan." Prins en Dingemanse is volop met de toekomst bezig. Zo wordt gestudeerd op manieren om meer mosselzaad in te van gen. Mosselen en oesters produ ceren voldoende zaad, maar het is de kunst dat te pakken te krij gen. Zeker als de overheid aan het opvissen van zaad steeds meer beperkingen stelt. Ook is er aandacht voor kwaliteitsver betering, van waterkwaliteit tot verpakking. Foudraine is er in ieder geval van overtuigd dat het bedrijf niet de eerste perio de van 125 jaar achter de rug heeft. i^Rfiné Schrier MIDDELBURG - Gedeputeerde M le Roy van economie is zelf „aar China geweest en heeft gezien, maar ook geleerd j - uit gesprekken, dat het contai- aertransport een grote vlucht neemt. Daar moeten de Zeeuwse havens klaar voor zijn. Wat misschien nog wel be- U» «Jgrijker is: uit die gesprekken jjêek dat de Chinezen ook goed ly. op de hoogte zijn van de situatie ui West-Europa. Ze weten waar ?ns liggen, hoe de aan- en jjnen zijn en dat er ha an diep vaarwater zijn in 1Bmvi jam en straks met de Wes- te; lerschelde Container Terminal ha iWCT) ook in Vlissingen. Mg Le Roy ziet mogelijkheden voor 5'. Zeeland in economische banden set China. Niet alleen als het gaai om trafieken, maar ook op 4 andere maritieme terreinen. Niet voor niets is de Hogeschool Zeeland (HZ) nauw betrokken lui, bij de initiatieven om China en :a.; Je Chinezen naar Zeeland te ha- lij. 'en. Immers, de school heeft zelf ook al relaties in dat immense .and Ervaringen E. de Seranno van de Hoge school Zeeland is dan ook nauw betrokken bij het initiatief van gedeputeerde Le Roy, om begin april een aantal Zeeuwse bedrij en instellingen uit te nodi- omdat zij al contacten met China hebben gehad of dat juist willen. Het is de bedoeling op die bijeenkomst ervaringen en kennis uit te wisselen over de vraag hoe je die Chinese (hand- elsjcontacten opbouwt en onder houdt. Bij dat alles heeft Le Roy scherp voor ogen dat het de Chinezen De Hogeschool Zeeland heeft veel relaties met de economische reus China. foto Ruben Oreel vooral om twee dingen te doen is. Ze willen handelswaar expor teren en kennis en technieken importeren. Dat is allemaal pri ma, zegt ze, maar dan zou het wel mooi zijn als Zeeland daar' ook van kan profiteren. „Het moet natuurlijk niet zo zijn dat ze alles van ons kopiëren. We willen ook wat terug. Op zijn minst moeten we expertise de len, zodat wij er ook wat aan hebben." Le Roy is niet bang dat de Zèeuwse regio ondergesneeuwd wordt door de handelsdelega ties die allemaal op buit belust naar China trekken. De Chine zen maken ook zelf keuzes en die weten heel goed waar Zee land ligt eri wat de mogelijkhe den en onmogelijkheden van het gebied zijn. Ter illustratie wijst De Seranno erop dat onlangs een Chinese delegatie in Neder land op bezoek, was, die meer tijd uittrok voor Zeeland (bezoe ken aan de HZ en Neeltje Jans) dan voor Rotterdam. Hij zegt dat een van zijn collega's van de HZ in zijn eentje al veel meer Chinese studenten naar Vlissin gen haalde dan alle Nederland se uitwisselingsprogramma's bij elkaar. Je kunt genoeg op eigen kracht doen, is zijn boodschap. Al is het wel van belang dat de kennis en ervaring in de Zeeuw se regio gebundeld worden. Toerisme Le Roy geeft aan dat als thema voor de bijeenkomst bewust ge kozen is voor de maritieme sec tor en alles wat daarmee samen hangt. Maar ze voegt eraan toe dat het best mogelijk is dat er een vervolgbij eenkomst komt die meer gericht is op bijvoor beeld het toeristische bedrijfsle ven. Want ook vanuit die hoek wordt begerig naar China geke ken, een land dat nu zijn gren zen wijd open zet voor goederen en mensen. Het bezoek aan China dat een Zeeuwse bestuurlijke delegatie vorig jaar samen met mensen uit het onderwijs aan China bracht is waardevol geweest. Le Roy: „De Chinezen nemen de tijd voor je als je op een beurs staat. Er zijn er genoeg die de tijd nemen om naar je te luiste ren. Ze willen alles weten van de plannen die we hebben, zoals met de WCT, en dan willen ze vooral weten hoe ver je bent. Als je een jaartal noemt, note ren ze dat. Juist in de container wereld geldt: tijd is geld. Als ze de containers in Vlissingen aan land kunnen zetten in plaats van in Antwerpen kan dat heel aantrekkelijk zijn voor de re ders. Dus die houden de moge lijkheden waarover ze kunnen beschikken, de havens waar ze terecht kunnen, heel goed in de gaten." Trendgevoelig Op haar beurt is Le Roy de op vatting toegedaan dat de contac ten met China wel eens heel erg trendgevoelig zouden kunnen zijn. Dat maakt het extra van be lang om ogen en oren in China te hebben en dan is een uitwisse ling tussen Zeeuwse bedrijven en instellingen juist van belang. Zonder dat daar nu meteen con currentiegevoelige bedrijfsgege vens over tafel gaan, kun je el kaar wel op de hoogte houden, suggereert ze. Het is de bedoeling dat na de bij eenkomst over China in het pro vinciehuis één aanspreekpunt of een loket ingesteld wordt waar de kennis, informatie en initia tieven die met China te maken hebben gebundeld worden. Waar dat loket terechtkomt is nog niet duidelijk. Van de kant van de Hogeschool Zeeland wordt gekeken in hoeverre Chi nese studenten ingezet kunnen worden, zowel in China als in Vlissingen, om hand- en span diensten te verrichten in de con tacten met hun landgenoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25