PZC Eneco floreert ondanks misère Schoonheid zit binnenin Nederlands belang Sony stelt komst Playstation 3 uit Waarde yuan stijgt sterk Economie is volgens DNB heel kwetsbaar voor grieppandemie Nettowinst stijgt met ruim 38 procent Collectieve polis is populair Nederlander leent meeste voor huis Fusie handelskamers gaat door Werkgever wil af van rompslomp êco nom ïewijzer Nederlanders meer kwijt aan bankdiensten Redactie: 0113-315649 SIitradactie@pzc.nl is 31,4460 AA Goes ■ËfcHixploitatie: H en Midden-Zeeland: 0113-315520; Bltanderen: 0114-372770; £naal: 020-4562500. donderdag 16 maart 2006 Kansen voor Zeeuwse havens in China door Jurjen van de Poll enTim Preger BOTTERDAM - Energiebedrijf Eneco heeft vorig jaar de netto- ninsl met ruim 38 procent zien •tijgen tot 302 miljoen euro, hoe nel 3 procent van de huishoude lijke klanten is vertrokken. De omzet steeg met 4,7 procent tot 3,36 miljard euro. De belangrijk ste oorzaak voor de resultaatver- betering is de stijging van de prijs van ruwe olie, waaraan an- ke energieprijzen gekoppeld rijn. Dat maakte het bedrijf gis teren bekend. fzet in volume daalde vorig jaar licht door het vertrek van het aantal huishoudelijke klan- ten voor energie en gas. De om- rel m energie steeg met een pro- renten die van gas- en warm te- levering klom met 8 procent. De omzet groeide met 4,7 procent tot3,36 miljard euro. Eneco kocht vorig jaar het afna- mecontract van de Rijnmond Energiecentrale, waardoor het bedrijf goedkoop in eigen be heer stroom kon opwekken. Dat was mede de oorzaak van de stij ging van de brutowinstmarge van het energiebedrijf met 13,5 procent. Bestuursvoorzitter Ronald Blom pleitte bij de presentatie van de jaarcijfers voor een 'deltaplan' voor energie, dat voorziet in de vorming van een groot Neder lands energiebedrijf. Hiermee wil hij tegenwicht bie den aan ontwikkelingen in het buitenland, waar grote nationa le energieconcerns op het over namepad zijn. Naast Eneco moet déze Nederlandse energie gigant ook Essent, Nuon, Delta en het transportbedrijf van de Gasunie omvatten. „Met zo'n fusie ontstaat het op vijf na grootste Europese ener giebedrijf", benadrukt Blom. doorAnnet van Eenennaam UTRECHT - Tachtig procent van de werkgevers met meer dan twintig werknemers heeft het personeel een collectief ziek- lekostcncontract aangeboden. Dat concludeert onderzoeksbu reau Intomart GfK in een giste- gepresenteerde enquête. Een op de drie werkgevers stap te over naar een andere verzeke raar. Volgens Intomart hebben vooral de verzekeraars Achmea, VGZ en Menzis geprofiteerd van de stelselherziening. De regering heeft per 1 januari een stelselwijziging doorge voerd voor de gezondheidszorg. De markt voor de ziektekosten verzekeringen is daarbij volle dig op de schop gegaan. ANP Hij wees op het belang van een grote gezamelijke inkoopmacht. Binnenkort buigt het parlement zich weer over de splitsing van de energiebedrijven in een net werk- en een productie- en leve- ringsbedrijf. Blom is tegenstan der en roept op tot een periode van bezinning. Schlemiel Een ander heet hangijzer in de sector zijn de beloningen voor het topmanagement. De Ene- co-topman relativeerde zijn ei gen salaris, dat met 528 duizend euro ver achter ligt op dat van de top van Essent en Nuon. „Ik ben de schlemiel in de sector", verklaarde Blom. „De politiek mag een moreel oordeel over de salarissen vellen, maar het is een kwestie voor de commissa rissen en de aandeelhouders van de energiebedrijven." Eneco kreeg vorig jaar tejnaken met twee grote storingen. De sto ring die vórig jaar de Shell-raffi- naderij in Pernis trof is volgens Blom niet uitsluitend te wijten aan Eneco. Het lag volgens de onderneming ook aan netbeheer der Tennet. Het energiebedrijf heeft nog geen claims ontvan gen van gedupeerde klanten. Verder kreeg Eneco eind vorig jaar te maken met een lekkage in de stadsverwarming in Rotter dam. Het aantal storingsminu ten kwam uit op gemiddeld 21,1 per klant. Daarmee heeft Eneco het beter gedaan dan het lande lijk gemiddelde, dat op 27 minu ten ligt. ANP DEN HAAG - De hypotheekschuld is in Nederland veel hoger dan in andere Europese landen. Dat blijkt uit het jaarlijks woningmarktonderzoek van Rics, de internatio nale organisatie van vastgoeddeskundigen. Rics wijt de toename van de hypotheekschuld aan de gemiddelde prijs stijging van de huizen met vijf procent. De oi'ganisatie verwacht dat in Nederland de hypothecai re schuld nog wel zal blijven stijgen, omdat het tekort aan woningen blijft. Rics merkt op dat de hypothecaire schuld vooral in Noord-Europa sterk stijgt. In Denemarken was de stij ging 22 procent en Zweden 12 procent. Uitschieter is Est land, waar de totale hypotheekschuld met 28 procent toe nam. GPD MIDDELBURG - De samenvoeging van de Kamers van Koophandel in Zeeland en West-Brabant gaat door. Staatssecretaris Van Gennip (Economische Zaken) heeft aangekondigd dat ze deze verandering als onderdeel van een vermindering van het aantal Kamers van Koophan del in Nederland - van 21 naar 12 - in een wetswijziging zal uitwerken. Vorige week stemde het algemeen bestuur van de Zeeuw se Kamer in met de bundeling met West-Brabant. De eni ge onzekere factor was toen de kans dat de Kamer in West-Brabant liever een fusie met die in Midden-Brabant zou nastreven. Tijdens een overleg binnen de overkoepelende Kamer van Koophandel Nederland is daar echter niets van gebleken, zodat het oorspronkelijke plan gehandhaafd blijft. Het is nog onduidelijk wanneer de reorganisatie van de Kamers van Koophandel gestalte krijgt. GOES - Gemeenten moeten de administratieve romp slomp voor het bedrijfsleven verminderen, investeren in betere infrastructuur en werken aan een snellere dienst verlening voor ondernemingen. Dit wensenlijstje heeft de Brabants-Zeeuwse Werkgevers vereniging (BZW) bij de gemeenten neergelegd met het oog op de vorming van nieuwe colleges van burgemeester en wethouders en de samenstelling van beleidsprogram ma's voor de komende vier jaar. De wensen komen uit een enquête onder de 2300 leden van de organisatie. Aan aanleg van nieuwe bedrijfsterrei nen hecht de BZW weinig waarde. Verbetering van be staande wordt belangrijker geacht. Wat de BZW-leden be treft hoeven de gemeenten zich evenmin zeer in te span nen voor gemeentelijke bedrijvenloketten, voorzieningen op het gebied van sport en cultuur en aandacht voor drop outs uit het onderwijs. door Jeroen Seqenhout TOKIO - Sony heeft de introduc tie van zijn nieuwe spelcompu ter PlayStation 3 verschoven november. Dit maakte het Japanse elektronicaconcern gis teren bekend. De beslissing is technische redenen geno- Sony zegt meer tijd nodig te heb- ben om voor voldoende aanbod de PlayStation te zorgen. Eerder was al bekend geworden •Jat het concern met de elektroni- cabranche in de clinch ligt over de bescherming van het copy- right bij de dvd-speler in het ap- Fabrikanten van video- jes moeten daardoor nog '.achten op belangrijke specifi caties. Sony was aanvankelijk van ?tan om de spelcomputer dit ■oorjaar op de markt brengen. Door het uitstel heeft Microsoft ;er vrij spel met zijn Xbox i die sinds eind vorig jaar in de winkels ligt. Microsoft heeft door een beperkte pro ductiecapaciteit nog steeds moeite om aan de vraag te vol doen. Kerstmis Sony gaat de PlayStation 3 ge- •ijktijdig in Japan, de Verenigde platen en Europa introduceren, lenvacht was dat het apparaat telj in Japan te koop zou zijn, waarna de VS voor de belangrij ke kerstperiode aan de beurt zouden komen. Analisten hiel den er rekening mee dat Europe se games-liefhebbers tot 2007 moesten wachten. Het gaat voor Sony om een bij zonder belangrijke lancering. De winst van de onderneming is voor een belangrijk deel afhan kelijk van de verkoop van PlayStation. Sony is marktlei der met de eerste twee versies van het apparaat. Krachtiger Van de PlayStation 2, die in 2000 werd geïntroduceerd, zijn al meer dan honderd miljoen stuks verkocht. De nieuwe ma chine is veel krachtiger. Daar naast bouwt Sony er een blu-ray-dvd-speler in. Op blu-ray-schijfjes kan veel meer informatie worden opgeslagen dan op een gewone dvd. Het Ja panse elektronicaconcern ver wacht zo de games-liefhebbers ook meer entertainment te kun nen bieden. Sony wil in eerste instantie van af november maandelijks een miljoen stuks van de PlaySta tion 3 leveren aan de detailhan del. Over de prijs van het apparaat maakte het concern tot nu toe nog niets bekend. Zakenbank CSFB gaat echter uit van een prijskaartje van rond de 400 eu ro. AFP/RTR/ANP op eigen benen - door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - „De mens is meer dan buitenkant, schoonheid zit vooral binnen in", luidt het credo van Barba ra van Rhoon (36). Vorig jaar april opende zij haar holisti sche massage- en schoon heidssalon Eva aan de Voor burglaan in Brouwershaven. De naam geldt als eerbetoon aan haar moeder Eva van Rhoon, die tot haar zesenze ventigste schoonheidsspecia liste is geweest. Barbara doet het anders. Hoewel men bij haar ook terecht kan voor de traditionele huid- en ma- ke-upverzorging, legt zij meer nadruk op de innerlijke schoonheid. Dat doet ze on der meer met de zogeheten 'la stone massage'. Die behan deling biedt ontspanning en werkt verjongend. Zij masseert met behulp van glad manner en basaltstenen uit Arizona. Ze gebruikt die stenen steeds in tweetallen, afwisselend koud en warm. Enkele stenen worden ver warmd in een bak heet wa ter,"andere komen uit de koel box. De prikkeling die dat geeft, zet het lichaam aan het Barbara van Rhoon masseert met behulp van marmer en ba saltstenen. foto Marijke Folkertsma Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven te komen. In Op eigen benen vertellen ondernemers hoe zij die klus hebben geklaard. Vandaag Barbara van Rhoon van Holistische massage- en schoonheidssalon Eva in Brouwershaven. werk. Van Rhoon weet op die wijze met haar massage diep door te dringen in het spier weefsel. De signalen die ze daarbij oppikt, geeft ze door aan de cliënt en bieden de mo gelijkheid werkelijk contact te leggen met het lichaam, wat een helende werking heeft. Van Rhoon heeft op basis van een goed overwogen ondeme- mersplan haar holistische massage stapsgewijs geïntro duceerd in haar salon. Na tuurlijk kreeg ze de door haar moeder opgebouwde goodwill cadeau, maar haar doelstelling is vooral een ge heel eigen bedrijf te ontwik kelen. „In het begin heb ik en kele cliënten gratis laten ken nismaken met de la stone massage. Veel mensen die het eenmaal hebben ervaren, ko men er voor terug." Klanten hebben de keus uit diverse soorten lichaamsbe handeling, variërend van zo geheten pakkingen tot bind weefselmassage. Daarnaast biedt salon 'Eva ook een uit gebreid programma voor ont haren, speciale gezichtsbe handeling en het verven van wimpers en wenkbrauwen. Voor Van Rhoon betekent het eigen ondernemersschap ste vig aanpakken. Het werk houdt immers niet op bij het uitvoeren van de behandelin gen. Sfeer scheppen in de sa lon, de administratie, de re clamevoering horen er ook al lemaal bij. Wat ben ik blij met mijn Neder landse paspoort. Hoe hoog de gol- lfnvan het populisme in Den Haag «nog mogen gaan: mij sturen ze niet meertenig! Het zou ook niet slim zijn, want ik werk hard voor dit land. Met pn transfer naar Amsterdam in 1980 Wg Nederland een stukje ontwikke- 'agshulp van de oosterburen. Geen ra|5verstand: ik voel me hier niet als ontwikkelingswerker in de Kongo. J'aartoch is sprake van ontwikkelings- "'PiWant Duitsland betaalde mijn op ening en die was niet goedkoop. Nu ik 'erwerk, incasseert Nederland de ba- Er is geen trans- Wat ik wil zeggen: als kstrikt vanuit nationaal belang denkt, anzou je eigenlijk iedere immigrant met een opleiding van HBO of hoger ge- woon moeten toelaten. Dat is niet gene reus; het is eigenbelang. Ik snap dus niet wat Verdonk met dat meisje uit Kosovo doet. Ze wil dolgraag VWO eindexamen doen, spreekt goed Nederlands en is voorbeeldig geïnte greerd. En ze maakt de indruk dat ze ambitieus is. Ja, ze heeft zich niet hele maal aan de regels gehouden, maar wie voert in dit land nou campagne tegen de regelneven? En wie durft te beweren dat ze niet ondernemend is? Als je soms meemaakt wat het hier voor een slome boel is dan denk ik: dat soort mensen heeft Nederland heel hard nodig! Ook omdat hun ambities aanstekelijk zijn voor anderen. Ik merk dit in mijn onderwijs in Delft. In mijn klassen zitten soms al gauw een derde Aziaten, vooral Chinezen. Wat zijn die gretig! Allemaal harde wer kers. Dat heeft een goede uitstraling naar onze verwende welvaartskinderen uit de Polder. Het lijkt net als of de Chi nezen bij ons in Delft voor een cul tuuromslag zorgen. Elders klaagt men regelmatig over 'zesjes studenten'. Maar ik maak het nu mee dat Neder landse studenten komen onderhande len om een hertentamen, want ze had den maar een 7 en ze willen minimaal een 8. Het is overigens leuk om in zo'n klimaat les te geven. Laat de Chinezen maar blijven komen. Ik begrijp dat mevrouw Verdonk nu de ijzeren dame moet uithangen. Ze moet LPF-stemmers winnen en Wilders klein houden. Van mij kunnen mensen ook beter WD stemmen dan dat ze weer achter een rechtse populist aanlo pen. Die mensen bezorgen ons in het buitenland het imago van een bananen republiek. Dat is schadelijk voor het imago van Nederlandse exportproduc ten. Dan maar liever beleid en retoriek die het 'Vlaams Belang' van De Winter niet zou misstaan? Alleen maar om dat soort halvegaren wind uit de zeilen te nemen? Afgezien van de persoonlijke tragiek: het afwijzen van goed opgelei de en ambitieuze immigranten is ook schadelijk voor de Nederlandse econo- Voor wie zich niet wil verdiepen in de economie van immigratie helpt wel licht een analogie met het voetbal. Als Van Basten voor het Oranje-elftal al leen maar raszuivere, blanke Hollan ders zou mogen opstellen: komt hij dan deze zomer in Duitsland door de eerste ronde? Sommigen in de WD hebben onderhuids een hekel aan Hirsi Ali. Een pikzwarte dame, een waardeloze pretstudie politicologie - en dan een he le grote bek in Den Haag! Dat wijf moet wel haar plaats kennen! Van Hirsi Ali zegt men overigens dat ze bij haar toelating tot Nederland nog veel meer heeft gelogen (of 'creatief onder nemerschap' getoond) dan dat meisje uit Kosovo. Maar bij Hirsi Ali is het nu te laat. Uitzetten kan niet meer. Zijn ze soms bang dat het meisje uit Kosovo uitgroeit tot een nieuwe Hirsi Ali? Een vrouw die misschien wel tot ver buiten Europa gelauwerd wordt? Dus maar meteen uitzetten voor het te laat is? Alfred Kleinknecht Dr. Alfred Kleinknecht is hoogleraar economie van de innovatie in Delft. door Jeroen Seqenhout AMSTERDAM - De uitbraak van een ernstige grieppandemie kan de Nederlandse economie grote schade toebrengen. De Ne- derlandsche Bank (DNB) sluit een daling van het bruto binnen lands product van minimaal 5 procentpunten niet uit. Dit schrijft de centrale bank in haar kwartaalbericht dat gisteren is verschenen. In het kwartaalbericht is een analyse gemaakt van de gevol gen van een mogelijke griepuit- braak. Wereldwijd is nu vogel griep uitgebroken, waarbij ook dodelijke slachtoffers vallen. Volgens DNB is de Nederlandse economie door haar sterke af hankelijkheid van de exportsec tor extra kwetsbaar voor een pandemie. Dit gaat vooral op als andere landen hun grenzen sluiten voor Nederlandse pro ducten. Een afname van het bbp kan zelfs permanent zijn, doordat de bevolkingssamenstelling blij vend verandert en daarmee het productiviteitsniveau, zo waar schuwt de bank. Claims De financiële sector, waarop DNB toezicht houdt, zal ook de gevolgen ondervinden van een griepuitbraak. Verzekeraars krijgen te maken met extra claims als gevolg van ziekte en sterfte. Een toename van het aantal fail lissementen van bedrijven en particulieren en een daling in de vraag naar kredieten en hypo theken vormen een bedreiging voor de bankensector. Pensioenfondsen zullen hun re serves zien slinken door dalende aandelenkoersen. De dekkings graad van de pensioenfondsen, de mate waarin ze aan hun ver plichtingen kunnen voldoen, kan wel verbeteren als er ver houdingsgewijs veel 65-plussers sterven. DNB verwacht dat de Neder landse economie zich traag zal herstellen van een grieppande mie. Ondernemingen moeten dan harder saneren dan bij nor male recessies, zo verwacht de bank. Daarnaast zijn consumen ten minder snel geneigd om hun normale bestedingspatroon weer op te pakken. Ook van an dere bestedingsimpulsen, zoals herstel van de aangerichte scha de, is geen sprake omdat er in te genstelling tot terreuraanslagen en natuurrampen geen mate riële schade is aangericht. ANP AMSTERDAM - Nederlanders moeten de komende jaren meer betalen voor het betalingsver keer. Die trend is vorig jaar inge zet, toen de banken een minie me kostenstijging doorvoerden. Toch behoort Nederland nog tot de goedkoopste banklanden in de Europese Unie. Dat blijkt uit een onderzoek van adviesbu reau CapGemini, ING en de Eu- ropesebankenvereniging EF- MA. Daarin zijn de kosten van standaard bankdiensten in twin tig landen onder de loep geno men, zoals het aanhouden van een rekening, betalingen in bin nen- en buitenland en het opne men van geld aan de balie of bij de pinautomaat. „In Nederland betaalt een bank- klant jaarlijks gemiddeld 21 eu ro voor zijn pakket met stan daard bankdiensten", aldus Bel trand Lavayssière van Capgemi- ni gisteren bij de presentatie van het rapport. „In Europa ligt het gemiddelde op 56 euro." China is het allergoedkoopste land om een bankrekening aan te houden. Chinezen betalen hun bank tussen de 2 en 22 euro per jaar. „Maar afgezet tegen een gemiddeld jaarinkomen in China is dat niet echt goed koop", aldus Lavayssière. Wereldwijd daalden de prijzen het afgelopen jaar met gemid deld 1,5 procent. In Nederland stegen ze, mede als gevolg van Europese maatregelen. „Het is de derde keer dat we dit rapport presenteren", aldus Pa trick Desmarès van EFMA. „De vorige keren gaven we de gemid delde kosten per land, maar daardoor liep de discussie uit op een soort landencompetitie waar niet alle deelnemende ban ken blij mee waren." GPD HAINAN - Een bankmedewerkster in Hainan, in Oost-China, telt Renminbi ('Geld van het volk'), oftwel yuan, de munt van de Volksrepubliek. Gisteren boekte de yuan de sterkste stijging ooit ten opzichte van de dollar, nadat premier Wen Jiabo revaluatie uitsloot. foto RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23