Ploegleider kapittelt Hoogerland SSV heeft trainer met lef nodig Walchhofer eist de wereldbeker op PZC Baghdatis op dreef in Indian Wells Groenewold trekt zich terug voor WK 21 Wielrenner uit Yerseke mag van ploegleider na Nokere Koerse niet naar Frankrijk Acosta vrijgesproken van fraude Roesems wint Nokere Koerse Korir start in Rotterdam Badminton eerste slachtoffer vogelgriep Manager buit atleten uit en krijgt drie maanden cel Tafeltennissers Oranje loten zwaar Samaranch krijgt onderscheiding Prinsen verkast naar Team Telfort Goede EK-indeling badmintonners Boogschutters stellen teleur op EK donderdag 16 maart 2006 (jflgrjfoen de Vries NOKERE - Je hebt ploegleiders die hun renners nooit in het openbaar zullen afvallen en je hebt er die dat zonder moeite en plein public doen. Tot die laat je categorie behoort de ploeglei der van Johnny Hoogerland. Jef Braeckevelt, de man in kwestie, beet de renner uit Yerseke giste ren na afloop van Nokere Koer se toe een dikke kont te hebben. U hebt niet genoeg getraind. U gaat niet mee naar Frankrijk!" Daarmee kon de afgepeigerde Hoogerland het doen. In zijn au- io stond zijn koffer om vanuit het lieflijke dorpje Nokere door te rijden richting Bretagne, waar komend weekeinde twee loodzware wedstrijden op het programma staan. Die bagage kon hij na de uitval van Braecke velt 's avonds gewoon weer in de kast van zijn pas betrokken NOKERE - De 61e editie van Nokere Koerse, een hoog aange schreven wielerwedstrijd in de buurt van Wevelgem, is gisteren gewonnen door de Belg Bert Roesems (31). De renner van de Davitamon-Lottoploeg ontsnap te zes kilometer voor de finish uit een kopgroep van zestien en liet zich niet meer achterhalen. versloeg als eenling twee machtsblokken. Unibet. com had vier renners bij de lei ders, Bouyges Telecom drie. De Belgisch kampioen tijdrijden ontsnapte op dezelfde plaats waar hij ook vorig jaar probeer de weg te komen. Toen werd hij teruggepakt door de renners van Rabobank. Steven de Jongh was toen als eerste boven op de met kasseien bedekte Nokere- berg. Opvallend was de deelna me van de in België nog immer geliefde Frank Vandenbroucke. Het enfant terrible reed de koers uit en werd negentigste. DEN HAAG - Sammy Ko rir start zondag 9 april in de marathon in Rotterdam. De 34-jarige Keniaan staat tweede op de marathon ranglijst allertijden, een se conde achter wereldrecord houder Paul Tergat: 2.04,56. Korir is de man die het wereldrecord verbrak toen het net te laat was: een tel voor hem had landgenoot Tergat dat al gedaan. Het gebeurde in 2003 tijdens de marathon van Berlijn. Korir en Tergat joegen elkaar zo op dat ze beiden ruim onder de oude toptijd van de Amerikaan Khalid Khanouchi (2.05,38) doken. Korir liep in 1997 en 2001 ook in Rotterdam. Hij werd beide keren derde. Op 9 april staat hij als tijd- snelste aan de start. Hij krijgt concurrentie van zijn landgenoten Jackson Koech (vorig jaar tweede in 2.08,02), Salim Kipsang (in 2005 winnaar in Parijs in 2,08,04), Christopher Cheboiboch (2.08,17), Char les Kibiwott (2.08,36) en Luke Kibet (vorig jaar der de in Eindhoven in 2.08,56). Ook de Tanzani- aan Samson Ramadhani doet mee. Zijn beste tijd is 2.08,01, gelopen in Londen in 2002. De Nederlanders die voor alsnog op de deelnemers lijst staan, zijn Kamiel Maase, Hugo van den Broek en Jeroen van Dam me. Voor hen staat in Rot terdam de nationale titel GPD woonhuis in Yerseke terugleg gen. Zondag mag hij in actie ko men in een kermiskoers in het Belgische Nevele. Veel tegen de kritiek inbrengen, kon hij niet. Want een ploegleider heeft al tijd gelijk. Ook als hij geen ge lijk heeft. Braeckevelt heeft meer proble men met Hoogerland. „Als ik hem 's avonds bel is hij nooit thuis. Een wielrenner hoort dan thuis te zijn om te rusten", mop perde hij. En van dat gezeur over de doocl van een bevriende renner moet hij ook niet veel hebben. Twee weken geleden overleed plotseling Arno Wal- laard, een voormalig ploegge noot met wie Hoogerland twee jaar lang intensief optrok. De dood Van Wallaard greep Hoo gerland enorm aan („tijdens de begrafenis heb ik verschrikke lijk zitten janken") en kwam gis teren opnieuw voorbij toen voor de start van Nokere Koerse een minuut stilte werd gehouden. „Wat moet ik daar nu mee", ver zuchtte Braeckevelt. „Nu is het zijn vriend, morgen zijn nonkel en daarna misschien wel zijn moeder. Daar kan een ploeglei der toch geen rekening mee gaan houden", was het fijnzinni ge commentaar van de binnens monds en plat Vlaams pratende en daardoor amper verstaanba re leider van de Jartazi-ploeg. Ruzie Assistent-ploegleider Marcel van der Slagmolen had duide lijk met Hoogerland te doen. Met stijgende verbazing hoorde hij Jef Braeckevelt aan. Maar de Bevelander steunen, wilde hij niet. „Dat lijkt me niet verstan dig. Ik heb kort geleden al be hoorlijk ruzie met Braeckevelt gemaakt. Daar heb ik voorlopig geen zin meer in." Johnny Hoogerland volbracht, voor het eerst in zijn carrière de loodzware wedstrijd over 193,7 kilometer in de Vlaamse Arden nen. Twee keer eerder stapte hij voortijdig af. Braeckevelt had echter gezien dat zijn pupil aan het begin van de wedstrijd niet vooruit te branden was. Al vroeg in de koers met 193 ver- van onze sportredactie LONDEN - Badminton is de eer ste sport die de gevolgen van de vogelgriep ondervindt. De griep leidt ertoe dat het aanbod van en de handel in ganzenveren ne gatief beïnvloed worden. Badmintonshuttles zijn ge maakt van ganzenveren. Wereld trekkers moest hij het peloton la ten gaan. In een groepje van twintig reed hij tientallen kilo meters voor de bezemwagen uit, maar toen hij weer aansloot, bij het peloton ging het beter. Naarmate de wedstrijd vorder de schoof Hoogerland steeds ver der op in het peloton en toen de Nokereberg (800 meter lang, stij gingspercentage 6) voor de acht ste van in totaal tien keer be klommen werd, reed de Bevelan der als vierde over de top. „Het is jammer dat de ploegleider me alleen aan het begin van de wed strijd heeft zien rijden. Het bes te heeft hij niet gezien. En dat hij zo tegen me tekeer ging, ach, daar staat hij om bekend." Hoogerland moest erkennen dat in de kritiek van zijn ploeglei der een kern van waarheid zat. „Ik ben nog niet in vorm. Maar dat is aan het begin van het sei zoen altijd zo. Daarom is het misschien ook wel beter dat ik niet naar Frankrijk ga. Het zijn daar loodzware parkoersen." Na die voortvarende achtste ron de waren de twee laatste omlo pen minder. Hoogerland kon geen rol meer spelen en eindig de in de buik van het peloton, als 88e op 1 minuut en 38 secon den van de winnaar. INDIAN WELLS - Na zijn spraakmakende optreden tijdens de Australian Open - waar hij de finale haalde, maar verloor van Ro ger Federer - is Marcos Baghdatis (foto) ook in Indian Wells op dreef. Nadat de Cyprioot in de derde ronde al de Argentijn Gas ton Gaudio verraste (6-7, 6-3, 6-2), sloeg hij gisteren Tomas Ber- dych van de baan: 6-4 en 6-1. De Tsjech had op zijn beurt weer gestunt in de derde ronde door Lleyton Hewitt te verslaan (7-5, 6-3). Martina Hingis gaf er bij de vrouwen weer blijk van hele maal terug te zijn. De Zwitserse, die in januari na drie jaar haar comeback maakte, versloeg in Indian Wells eerst Lindsay Daven port met 6-3,1-6, 6-2, om vervolgens in de kwartfinale Dinara Sa- fina te kloppen: 6-3 6-4. foto Kevin Lamarque/RTR wijd heeft de griep er sinds 2003 toe geleid dat 200 miljoen vo gels zijn gedood in een poging het verspreiden van de ziekte te voorkomen. „De griep zet meer druk op een toch al gespannen situatie", zegt een woordvoer der van Yonex, 's werelds groot ste leverancier van badminton- artikelen. Een shuttle bestaat uit zestien ganzenveren, die di rect onder de vleugel van het dier groeien. „De prijs van ve ren is de laatste zes maanden met meer dan 50 procent geste gen", meldde de zegsman. Professionals spelen veel liever met shuttles gemaakt van veren, dan met de plastic variant die voor recreanten bestaat. Een prof gebruikt elke vijf minuten een nieuwe shuttle. Óp dit mo ment ligt de prijs daarvan op cir ca 1,50 euro. De meeste shuttles worden in China gemaakt, waar de vogelgriep heerst. De internationale badmintonfe- deratie werkt nu aan de ontwik keling van plastic shuttles die qua kwaliteit en eigenschappen gelijk zijn aan de exemplaren van veren. „Wij hopen zo snel. mogelijk een alternatief te heb ben", vertelt een woordvoerster van de federatie. GPD Michael Walchhofer (links) en Michaela Dorfmeister mochten als winnaars van de wereldbeker afdaling hun lippen zetten aan een immen se bokaal. foto's Barbara Gindl/EPA en Pascal Lauener/RTR van onze sportredactie ARE - De Oostenrijkse skiër Mi chael Walchhofer eiste gisteren de wereldbeker afdaling voor 1 zich op. Hij werd tijdens de laat ste wedstrijd in het Zweedse Are elfde. Dat was voldoende voor de eindzege. De overwinning in Are ging naar Aksel Lund Svindal. De Noorse skiër dook na 1.42,40 on der het finishdoek en was daar mee 0,2 seconde rapper dan de Amerikaan Bode Miller. Het was de eerste WB-zege ooit voor Svindal. De race in Are moest overigens geregeld worden on derbroken wegens valpartijen. Een van de ongelukkigen was olympisch kampioen Antoine Deneriaz. Hij bleef ongedeerd. Bij de vrouwen won de Zweedse Anja Parson gisteren in Are de wereldbekerwedstrijd op de af daling. Ze verwees in haar va derland de Amerikaanse Lind- sey Kildow naar de tweede plaats. De Oostenrijkse Elisa beth Görgl werd derde. Parson verkleinde met de zege haar achterstand in het algeme ne klassement op de Kroatische Kostelic tot 154 punten. De Oos tenrijkse Michaela Dorfmeister was al zeker van de eindzege in het klassement van de afdaling. Parson, olympisch kampioene op de slalom, gaat volgende week naar de VS voor een kijko peratie aan beide knieën. De Zweedse heeft last van de ge wrichten en laat zich, nu het sei zoen erop zit, onderzoeken. Als de kniebanden beschadigd zijn, kan ze mogelijk zes maanden niet skiën. ANP/RTR/AFP/DPA STRAATSBURG - Een Franse atletenmanager is tot drie maanden cel ver oordeeld wegens uitbuiting van een groep Keniaanse at leten. Jean Conratch kreeg de straf omdat hij vijftien atle ten onder onmenselijke om standigheden had onderge bracht. De atleten - elf mannen en vier vrouwen - waren door de manager naar Frankrijk gehaald met de bedoeling ze aan nationale wedstrij den te laten deelnemen. Ze deelden in oktober en no vember 2005 met z'n allen een appartement van 55 vierkante meter, zonder douche, toilet en koelkast. De verwarming kreeg de temperatuur niet hoger dan tien graden. De atleten hadden de beschikking over vijf stoelen en sliepen op de vloer. Voor kost en inwoning betaalden de atleten per persoon 280 euro per maand. ANP foor Gert Lammerink CALGARY - Renate Groene nd start komend weekeinde niet op de wereldtitelstrijd all round in Calgary. De schaats ster van TVM heeft zich gisteren ziek teruggetrokken. Ze wordt ■n de Olympic Oval vervangen door Tessa van Dijk, uit de oplei- d'ngsploeg van de KNSB. De afwezigheid van Groene wold is een nieuwe tegenslag voor Nederland. Bij de mannen meldde eerder al haar ploegge noot Carl Verheijen zich af. Ook hij heeft koorts. In tegenstelling tot Groenewold is Verheijen niet in Canada aanwezig. In Calgary gold Groenewold als één van de favorieten voor de wereldtitel. Ze werd recentelijk in Hamar nog tweede op het EK, achter de Duitse Claudia Pechstein. Twee jaar geleden werd ze wereldkampioene all round. Bij de Olympische Win terspelen van Turijn was Groe newold nog goed voor zilver op de 3000 meter. Van Dijk dankt haar uitverkiezing aan haar goe- de optreden bij het NK all round, in januari in Utrecht. De 20-jarige Utrechtse werd daar tweede, achter Wieteke Cramer. Groenewold en Ireen Wüst ont braken op die wedstrijd. Een jaar eerder eindigde Van Dijk op de nationale titelstrijd nog als twaalfde. Ze deed niet eer der mee aan internationale se niorenkampioenschappen. For meel is Jorien Voorhuis, de num mer drie van het Nederlands kampioenschap, nu de eerste re serve. Helen van Goozen is de tweede stand-in. Integenstelling tot Voorhuis is Van Goozen al aanwezig in Calgary. Naast Van Dijk starten voor Nederland ver der Ireen Wüst en Wieteke Cra mer. Bij de mannen doen Sven Kra mer, Mark Tuitert en Bob de Jong mee aan het WK. ANP Renate Groenewold foto Patrick Hattori/EPA GENEVE - Een rechtbank in Genève heeft voorzitter Ru ben Acosta van de internationale volleybalbond FIVB vrij gesproken van fraude. De Mexicaan was aangeklaagd om dat hij 5,3 miljoen euro zou hebben verduisterd dat voor de FIVB was bestemd. De rechter oordeelde dat er wel do cumenten waren vervalst, maar zonder criminele bedoe lingen. Door de Zwitserse wetgeving draaien Acosta en medeverdachte Franz Schmied (financieel functionaris FI VB) op voor een deel van de proceskosten. ANP/AFP BREMEN - De Nederlandse tafeltennissers hebben het niet getroffen bij de loting voor het WK in Bremen, eind april. Oranje zit in groep A met titelverdediger China, Eu ropees kampioen Denemarken en Zweden. Ook speelt de ploeg van speler/coach Danny Heister tegen Roemenië en Italië. De poulewinnaar gaat rechtstreeks naar de kwartfi nale, de nummers twee en drie naar de achtste finale. De vrouwenploeg van de Middelburgse bondscoach Peter Boon werd gekoppeld aan gastland Duitsland, Zuid-Ko- rea, Italië, Oostenrijk en Australië. De Zeeuwse trainer ziet tegen Italië, Oostenrijk en Australië winstkansen: „Die zijn niet heel groot, maar ze zijn er wel." ANP MADRID - Voormalig IOC-voorzitter Juan Antonio Sama ranch nam gisteren de hoogste onderscheiding van de stad Madrid in ontvangst. De 85-jarige Spanjaard, ook erevoorzitter van het IOC, kreeg de gouden medaille van de stad uitgereikt. ANP/DPA HENGELO - Tom Prinsen rijdt volgend seizoen voor Team Telfort. De schaatser is nagenoeg rond met de for matie van Ingrid Paul. De Tukker kwam dit seizoen uit voor TVM. Hij kreeg geen contractverlenging. Prinsen werd vorige week geopereerd aan zijn liezen. De stayer kreeg een verkrampt gevoel zodra hij in de schaatshou- ding ging zitten. „Uit onderzoek bleek dat mijn bloedva ten vernauwd waren. Die heb ik vrij laten leggen." ANP DEN BOSCH - De indeling voor de landen wedstrijd van het EK badminton in april is voor Nederland gunstig. Oranje speelt in groep B tegen Spanje, Schotland en Zwe den. Alleen de groepswinnaar plaatst zich voor de halve finale. Als Nederland dat haalt, komt de tegenstander uit groep D: Engeland, Bulgarije, Finland en Polen. ANP JAEN - De Nederlandse handboogschutters zijn het EK indoor in het Spaanse Jaen met tegenvallende resultaten begonnen. De zes deelnemers op de olympische discipline recurve strandden allen in de eerste ronde van het elimi- natietoernooi. Wietse van Alten, Pieter Custers en Hennie van de Boogaart bij de mannen en Coby Hurkmans, Fem ke Boonen en José Vogels slaagden er niet in de laatste 16 van het individuele toernooi te bereiken. ANP De kans dat bij SSV'65 op uiterlijk 13 mei de vlag in top kan, is groot. Iedereen bij de Goese voetbalclub wordt dan dronken van ge luk en zal de promotie naar de hoofdklasse bejubelen. Maar de vreugde kan wel eens snel verstommen. Zo als het er nu naar uitziet, lijkt het avontuur namelijk tot mislukken gedoemd. door Bauke Boersma GOES - Veel voetballers dro men er van ooit de hoofdklasse mee te mogen maken. Logisch. Doorgaans komt er voor ama teurbegrippen veel publiek, me nig gerenommeerde tegenstan der is te gast en wordt bezocht, en de laatste jaren is het walhal la ook een vergaarbak van meer en minder gelouterde ex-profs. Geen wonder dat niemand bij SSV'65 er over peinst de kans op promotie willens en wetens te laten lopen. Kampioen wor den is immers altijd mooi, op welk niveau dan ook. En voor het eerst in de geschiedenis van de Goese voetbalclub deel uit mogen maken van de hoofdklas se natuurlijk al helemaal. Maar wil dat avontuur ook maar de geringste kans van sla gen hebben (lees: in eerste in stantie louter handhaving), dan wacht er enorm veel werk. Zo zullen van de huidige selectie slechts enkelen het hoofdklasse niveau aankunnen. Aan hen (Björn Langeveld, Mamadouba Gueye) wordt al volop getrok ken, terwijl juist zij moeten blij ven. Waarbij de club dan een flink aantal hoofdklasse waardi ge spelers zo gek moet krijgen om naar Het Schenge te komen. Het belangrijkste toverwoord daarbij is heel eenvoudig: geld. Hoe meer euro's, hoe groter de kans dat spelers de stap maken, hoe minder onzeker het bestaan op het hoogste niveau. Maar in de Zeeuwse voetbalwereld mag SSV dan stelselmatig worden af geschilderd als poenerig, de doorsnee hoofdklasser schrikt niet van de Goese begroting. Geld alleen is echter niet zalig makend. Ook rust en duidelijk heid op het technische front zijn belangrijke voorwaarden om spelers vast te houden én te kun nen halen. En daar mankeert het momenteel volledig aan bij SSV. Eind januari maakte Cees Houtepen bekend dat hij naar Hoek vertrekt en de leiding is er nog altijd niet in geslaagd een capabele vervanger te vinden. Drie op het oog goede kandida ten (Aad Andriessen, Piet de Rij ke en Ruud Pennings) haakten al af. Naast uiteraard ieders in dividuele rijtje argumenten, keerde een belangrijk aspect tel- analyse kens terug: onduidelijkheid over de sportieve toekomst van SSV. Daarmee bedoelde het trio, niets anders dan de kans op overleven in de hoofdklasse. Zie daar de vicieuze cirkel waar in SSV zich momenteel bevindt. Een trainer die respect geniet en onder wie spelers graag voetbal len, kan het gebrek aan euro's deels compenseren. Maar spe lers wachten met hun jawoord tot bekend is wie trainer wordt, terwijl kandidaten voor die posi tie (tot op heden althans) eerst duidelijkheid over het spelers materiaal willen hebben. Kortom, SSV heeft héél snel een geschikte man nodig, die naast papieren en ervaring het lef be zit er in te stappen zonder hel derheid over de selectie van vol gend jaar. Die het juist een uit daging vindt de benodigde spe lersgroep de komende tijd mede op poten te zetten. Slechts dan heeft een hoofdklasse-avontuur kans van slagen. Lukt dat niet, dan wordt het 26 duels wachten op de onvermijdelijke degrada tie. En was de op 13 mei, of eer der, bereikte promotie eigenlijk alleen leuk om weer eens dron ken van geluk te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21